MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 6 Augustus. N°- 94. 1859. Dew courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vliusm- jen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentie!, kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarbove.D 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lanlioni(igmgi'n ïiili UKTRIJKSBESTütR.PRüVl.XCIALE ES GEUEEMTEBESTCRES- Burgemeester en wethouders van Corlgene maken bij deze bekend, dat de Kermis in deze gemeente van dit jaar zal aan vangen, op woensdag den J 7, en zal eindigen op zaturdag den 20augustus 1859. Cortgene den 3 augustus 1859. De burgemeesler, J. H. BYBAU. De secretaris, P. tl. VAN LIS. töinncnlanösclje tijöingrn. Middelburg 5 august us. Te Vrouwepolder is bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad gekozen Jan Lonwerse, landman in diegemeenle. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Hoofdplaat, tusschen de heeren J. B. Temmerman en O. E. Boone, is eerstgenoemde heer verkozen. Door de kamer van koophandel te Zierikzec is andermaal een adres aan den minister van hjnnenlandsche zaken gezonden tot het bekomeu eener telegraaflijn, sluitende aan den rijkstelegraaf. Ten gevolge van de benoeming van deu lieer mr. J. J. van Deinse tot voorzitter van de regt bank le Goes, zal in dat kies district eene nieuwe verkiezing voor het lidmaatschap der tweede kamer moeten plaats hebben. Met genoegen verneemt men, dat van H. M. onze geliefde koningin, bij de commissie te Dordrecht, tot oprigting van een monument voor Arij Scheffer, is ontvangen eene som van f200. Op de citadel van Ant werpen is een aanvang gemaakt, met. het afbreken van de kasemat, die beroemd is geworden door het verblijf van generaal Cbassé, tijdens het bombardement van 1832. Opdat terrein zal nu een korenmolen worden gebouwd. Er is dikwijls met lof gesproken van de zorg, welke de mila- nesche vrouwen uit. de hoogere standen voor de fransche ge kwetsten hadden. Niets echter evenaart liet volgende voorbeeld, dat medegedeeld wordt door een kapitein van het 65ste rege- meut, den heer Maly, die ten gevolge van eene wonde in een der hospitalen te Milaan gelegen heeft. Eene rijke dame te Milaan zoo verhaalt hij had een liarer paleizen, met 150 bedden, ten behoeve van de gekwetsten afgestaan. Onder de soldaten die in dit gebouw waren opgenomen, was ook een gre nadier van het 70ste regement, die eene amputatie had onder gaan en wiens leven groot gevaar liep. Om hem iu zijn pijnlijken toestand eenige afleiding te verschaffen, praatte zij dikwijls met hem over zijne familie en vernam bij zulk eene gelegenheid dat hij een arme boerenzoon uit het departement du Gers was, dat het hem zwaar viel te sterven, dewijl zijne ouders daardoor geheel ongelukkig zouden worden, aangezien hij hun eenige kostwinner was, en dat, hij zoo gaarne zijne moeder voor zijn dood nog eens zou omhelzen. Zonder den man eenige hoop te geven, die welligt niet ver vuld zou worden, verliet, de dame de ziekenzaal en begaf zich kort daarna op reis naar het departement du Gers, om de ouders van den man op te zoeken. Na die gevonden en eene goede som gelds aan den vader geschonken te hebben, keerde zij met. de moeder van den soldaat naar Milaan terug, en vijf dagen nadat de weldadige vrouw den zwaar gekwetsten soldaat verlaten had, zat zijne moeder naast zijn bed. ESKiioeenliigen en bestuiten. Hel heeft den koning behaagd, bij besluit van 31 julij 1S59, aan IID. adjudant in buitengewone dienst, den generaal-inajoor C. T. van Meurs, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag i te verleeiieu als mmisier van oorlog, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem iu die betrekking aan Z. M. enden lande bewezen, en onder bepaling, dat hij het bestuur j van hel departement van oorlog zal blijven waarnemen, tot dat j in zijne vervanging zal zijn voorzien. Bij Zr. Ms besluit van dezelfde dagteekening, is de gene- j raal-majoor C. T. van Meurs, HD. adjudant iu buitengewone diensl, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederland- j schen Leeuw. Benoemd, bij beschikking van den minister van financiën, met den 1 dezer, lot brievengaarder bij het hulpkantoor der poslerijeu te Axel, de heer A. E. C. vau Dishoeck, gemeente ontvanger aldaar. Benoemd, bij besluit van 8 julij, de heer II. W. Alma, tot dusverre vice-consul te Marseille, tot Nederlandsehen consul aldaar. Benoemd tot kommandeur van de orde der Eikenkroon, de emeritus hoogleeraar dr. B. F. Suerman te Utrecht, ter gele genheid van dieus vijftigjarig doctoraat in de geneeskunde. Z. M. heeft den lieer F. van liees benoemd tot kommanJeur der orde van de Eikenkroon, en hem levens eervol ontheven van de betrekking van 's konings specialen commissaris voor de zaken van Venezuela. IVecroIosie. De lieer F. Zollinger, de baroomde reiziger en schrijver over de land-en volkenkunde van Nederlaudsch Indie, is den 19 mei jl. te Probolingo overleden. Rerti- en NcJk«£oloiïeu\% M. De algemeene vergadering der onderwijzers in het vijfde schooldistrict dezer provincie zal plaats hebben op vrijdag den 12 dezer te Groede. Ter vervulling der vacature, voortdurende door het be danken van den heer J. G. Schuuriug voorliet beroep tot. predi kant, bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, heeft de algemeene kerkeraari woensdag liet volgende zestal pre dikanten geformeerd de heeren N. il.de Graaff, te Apeldoorn, YV. T. van Griethuyzen, te Harlingen, dr. N. Beets, te Utrecht, G. A. Hoog, te Bolsward, J. G. vau Rijn, le Zwolle, en J. Pos thumus Meyjes, te Doesburg. Naar men verneemt bestaat nu het voornemen bij de regering om naar aanleiding van art. 12 der wet op het lager onderwijs, drie kweekscholen voor onderwijzers op te rig'en. JSflipine tn leeer. De luit. ter zee 2de klasse C. A. Boschis met den 15 dezer van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingenovergeplaatst op Zr. Ms. fregat niet stoomvermogen de Admiraal van Wassenaer, kom- mandanl de kapitein ter zee jhr. H. J.L. T. dcVayties vau Brakell. De zeildag van gemeld fregat is bepaald op 16 dezer, zijnde bestemd tot het overbrengen van een detachement kolo niale militairen, sterk 125 man. onder geleide van deu 2Jen luitenant der infanterie van het Oost indisch leger J. M. Cour- tois. Zij zullen naar Lissabon worden overgevoerd om aldaar over te gaan aan boord vau het koopvaardijschip Alcor, gezag voerder T. J. van Oppen, dat thans vau de vroeger bekomen zeeschade is hersteld. Het detachement zal met dien bodein naar Java vertrekken onder het kommando van den kapitein der infanterie van hel Oost. indisch leger J. G. van Harreveld. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is douderdag van Vlissingen naar Hellevoelsluis vertrokken, ten einde het raderstoomscliip Sindoroderwaarts te slepen. Bij het uit de haven loopen is door den sterken vloed de Suidoro afgedreven tegen de sleepstooov boot Oscar, welke voor de haven lag, en waardoor deze nog al avarij aan de raderkas bekomen heeft. Men is reeds bezig het, beschadigde te herstellen. Aan boord van de Sindoro is een detachement schepelingen groot 31 koppen geembarkeerd onder begeleiding van den luit. ter zee 2de klasse A. J. Cosyn, bestemd voor Zr. Ms. wacht schip te Hellevoelsluis. Na afloop wordt de Cycloop te Vlissingen terugverwacht,om Zr.Ms. fregat de Ruyter insgelijks naar llellevoetsluis te slepen. Het eskader ouder bevel van den vice admiraal F. X. R- 't Hooft, is van zijn oefeningstogt in de Noordzee, op den 3 dezer ter reede van Texel terug gekeerd. Z. M. heeft bepaa d dat, daar de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 geen deel nemen aan de oefeningen in het kamp van Zeyst, die oefeningen zullen voortduren tot en met den 14september aanstaande. A(fio«»() vepk«t>j)iime:t en aantsesteilingen. Heden is Ier griffie van liet provinciaal bestuur in Zeeland alhier, onder nadere goedkeuring, aanbesteed: het opmetselen van het weggevallen gedeelle van het steeneu duikertje, met het. aanwerken van liet buitenheioop van de op den 15 april 1S59, ontstane verzakking van de contr'escarpe leTholen, met inbegrip der le leveren materialen. Daarvan is aannemer gewor den de heer D. van Hiele te Tholen, voor f 498. Aagtekerke 2 augustus. Het leggen van een nieuw leijeu dak op het kerkgebouw der hervormde gemeente, mei bijlcvering van alle materialen, is aan genomen door deu heer J. Dommisse te Vlissingen voor f580. Stiiten-geueritaS. Uit het verslag van de rapporteurs der tweede kamer over de voordragt, betreffende de Indische comptabiliteit, blijkt dat 43 leden aan het. onderzoek daarvau hebben deelgenomendat. liet ontwerp, wel is waar, nog aanmerkelijke gebreken oplevert en geenszins als volledig kan worden geacht maar niet te min met genoegen is oulvangen. Inzonderheid had men zich ver heugd, dat in de voordragt eene aanmerkelijke toenadering te bespeuren was tot de zienswijze van de meerderheid der kamer over dit onderwerp, vooral op de opneming in het tegenwoor dig ontwerp van het beginsel der vaststelling van de koloniale begrooting bij de wet ;een beginsel hetwelk geacht kan worden geheel deze hoogst belangrijke aangelegenheid te beheerschen. Van de zijde der meerderheid ei kende men, dat tegen de vaststelling der koloniale begrooling bij de wet, bezwaren vau meer of minder gewigl bestaanmaar het streven moest hier, waar het staatsbelang zoo duidelijk sprak, niet zijn, om die bezwaren te maken, veel min om ze breed uit te melen, maar wel om tot oplossing daarvau alle krachten in te spannen, (üeiueeuterand van Middelburg. Zitting van 3 augustus. Voorzitter de lieer Bijlevcld van Scrooskerkc. Afwezig de heeren Snouc.k Hurgronje en Lnmbrechtscn, ter- wij] de heeren Rekker en Darnme kort na den aanvang binnen komen. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd. Bij concept resolutie wordt, hierop gearresteerd een reeds door het gemeentebestuur van Rotterdam voorloopig goedgekeurd besluit totontbindingiier overeenkomst, den 29 mei 1845 geslo ten tusschen de gemeentebesturen van Rotterdam, Middelburg en Vlissingen, ter eenre, en aandeelhouders iu de negotiatie ten behoeve van bet beurtteer tusschen Middelburg en Rotterdam, ter andere zijde, en voorts tot goedkeuring van eene dezer d;i- gen geslotene vernieuwde overeenkomst. Eerstgemelde ontbin ding zal alleen bij het in werking treden der laatstgenoemd.;, geacht worden aanvang tc nemen. Dit besluit zal thans ook aan dc goedkeuring van den raad der gemeente Vlissingen worden onderworpen. Wordt gelezen eene missive van curatoren over het gymna sium alhier, waarbij wordt in bedenking gegeven om den lieer dr. II. Polman Krüseman, die als rector Idj «lie instelling gedu rende drie maanden zich met ongewone» ijver heeft belast met dc gelijktijdige waarneming der vacerende betrekking van con rector, daarvoor een deel toe te kennen van de jaarwedde, voor laatstgemelden op de gemeentebegrooting uitgetrokken. Een stemmig wordt conform liet voorstel besloten dien heer bij wijze van verhooging van bezoldiging toe te kennen f 175, zijnde de helft van het tractement voor een conrector over het tweede kwartaal 1859, terwijl dc gemeentekas alsnog de bate heelt van de wederhelft en het aandeel in dc schoolgelden. Voor kennisgeving worden aangenomen en ter inzage van de leden uedergelegd vier aldi ukken van ter zak^d^f^otu weg- aangelegenheden aan üc~twecdc kanier der st:Méhgeflfcra;il gerigtc adressen, respectievelijk dcor de gemengde ci.vn.m'ss.'v f

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1