MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 73. Zaturdag 18 Junij. ©innnüanösrlif tijöingcrt. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- jen geschiedt de uitgave den avoud te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm kingen enz., van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Jliddelttiirg 17 junij. Vervolg van het overzigt van het Verslag over den toestand dezer gemeente in 1858. Da commissie tot uildeeiing van spijs deelde voor eene waarde van f3470 uit, en ontving mede een legaat van f 3000. De Vereenigiug tot het bezoeken der armen ontving een legaat van f 4000. Zij blijft nuttig werkzaam, zoo als in bijzon derheden kan nagegaan worden uit het door haar jaarlijks in het. licht gezondene verslag. De vrouwenvereniging De zeeuwsche Dorcas ondersteunde 620 personen eens of meermalen tijdelijk zij belegde een kapi taal van f 1600 2} pCt. W. S. Het genootschap Moederlijke weldadigheid ondersteunde met f 581,52^ aan geldswaarde, 53 kraamvrouwen. De commissie Loon voor werk verschafte 192 personen werk. Hare inkomsten bedroegen f4236,10 en de verstrekte onder stand na aftrek der opbrengst van liet werk f3526,73} waar van f1200 werd besteed voor aanleg der bolwerken en het exercitieplein. Deze commissie ontving een legaat van f 2000. De Vereeniging tot bevordering van ambachten en handwer ken onder de israelieten levert steeds zeer bevredigende uit komsten op. Onder haar toezigt zijn 14 leerlingen geplaatst. Het nederlandsch israelitisch godsdienstig instituut Chesed negnurim kreeg een legaat van f 300. Bij de bank van leening werden in den loop van het jaar be leend 39481 panden, waavde f 96.460,50 en gelost en verkocht 39031, waarde f93,512,50. Op ultimo december bleven onaf- geslost 11033 panden, waarde f 35,058,75. De bedrijvigheid bij de bank is toegenomen zoodat het goed *]ot f 502,32 zal bedragen. De begrafenis- en ziekenbussen verkeeren in gunstigen toe stand. Dö spaarbank neemt in bloei toe. Volgens het door bestuur ders uitgebragt rapport bedroeg ultimo december het kapitaal der bank met de daarop te goed zijnde intressen en het in kas aanwezig saldo, f 134440.09, waar tegenover staat het aan de gezamenlijke deelhebbers verschuldigde, onverminderd de daar op by hen te goed zijnde renten, ten bedrage van f 98,113, wes halve er eene meerdere kapilaalswaarde is van f 36327,09 of f 3989,14$ meer dan in het vorig jaar. Het getal der deelnemers is juist het zelfde als in 1857, te weten 955, welke stilstand evenwel niet moet worden toege schreven aan mindere belangstelling in de inrigting maar aan de omstandigheid dat. in het afgeloopen jaar 117 deelhebbers hun geheel bedrag, in de bank aanwezig, hebben opgevorderd, welke door even zoo veel nieuwe deelnemers zijn vervangen, zelfs met uitbreiding van het kapitaal. Deze verdeelden zich als volgt: 66 dienstboden en ambachts lieden, 15 weezen in de gestichten verpleegd eu 32 minderjari gen, voor een gezamenlijk bedrag van f9222,35, benevens 4 particulieren. Van het algemeen weduwen- en weezenfouds voor gemeente ambtenaren en bedienden bedraagt het getal deelnemers 149 en der trekkenden 37. Aan pensioenen werd f2648,88 en aan geldbelegging f 1103,46 j besteed. De hulpbank verheugt zich in toenemenden bloei. Aan 304 leeners wercl f20,347 verstrekt. In het geheel is f2090 meer dan in 1857 uitgeleend. De bedelarij wordt bij voortduring geweerd en is op nieuw jaarsdag weder vervangen door een extrabedeeling van vrege de Vereeniging lot het bezoeken der armen, welke daarbij kon beschikken over f532,93, door vrijwillige bijdragen bijeenge- bragt, liet personeel der policie onderging geene verandering. Afgegeven werden 5 reis- en vei blijfpassen en geviseerd 17 van doorreizende. Op de gemeentehegrooling voor 1859 is f1840 in uilgaaf ge- bragt voor daarsteliing van een buskruid magazijn voor garni zoen, schutterij en neringdoenden [sedert is aan een winkelier vergunning verleend, zoodanige bergplaats voor eigene reke ning daar te stellen.] De brandbluschmiddelen worden in goedeu staat gehouden en zijn gelukkig nietgebruikt. behoeven te worden. De bediening van de draagbare spuit, vroeger aan den bran derij molen geplaatst, is thans uitsluitend opgedragen aan de mannelijke burgerweezen. De nieuwe verordering op de brandweer trad in werking voor de loting van mannelijke ingezetenen van 3550 jaar, werden er 1252 ingeschreven en daarvan 500 in dienst gesteld. De straatverlichting onderging geene verandering. In het huis van bewaring werden 59 mannen eti 32 vrouwen opgenomen De toestand van den landbouw kan over het algemeen niet zeer gunstig genoemd worden. De koop- en huurpr'ijs van lan derijen bleef zeer hoog. De veestapel werd door geeaerlei ziekte bezocht. (Wordt vervolgd.) De 41sle verjaardag van H. M. de koningin der Nederlanden is heden, zoo wel hier ais te'viissingen op de gebruikelijke wijze herdacht. Door de dienstdoende schuttery en liet garnizoen is bij die gelegenheid heden middag parade gehouden. Donderdag den 9 dezer hebben voor de regtbank alhier te regt gestaan W. A. A. van Woerkens en A. van Woerkens. De eerste werd beklaagd van, onder hulp en medewerking van den tweeden beklaagde, na zich den 30 October 1558 door J. J. de Potter, destijds wonende ouder Koudekerke, eene onder- handsche schuldbekentenis, grootfllOO, rentende41 pet. ten behoeve van den eersten beklaagde, wegens van deze in specie genoten gelden te hebben doen geven, om vertoon te kunnen maken bij een voorgenomen huwelijk (legen overgifte van eene schriftelijke verklaring, dat dit geld niet verschuldigd was en de schuldbekentenis afgegeven was om den eersten beklaagde gelukkig te maken), vervolgens in het laatst van november 1858 gezegden de Polter bedriegeiijk te hebben bewogen om die schriftelijke verklaring te vernietigen, tegelijk met een ander stuk hetwelk voorgewend werd de schuldbekentenis te zijn; na welke gefingeerde vernietiging de eerste beklaagde het bedrag der schuldbekentenis in regten heeft ingevorderd en door reg- terlijke in beslagneming en verkoop van de roerende goederen van den genoemden de Potter, zich ten deele van diens bezittin gen heeft meester gemaakt. De beklaagden werden door den advocaat mr. A.P. Sifflé bijgestaan, terwijl in die zaak, welke niet geslotene deuren is behandeld, zes getuigen gehoord zijn. Bij vonnis der regtbank van gisteren is de eerste beklaagde schuldig verklaard aan de bewezene feiten, welke zijn gekwali ficeerd als: liet zich doen afgeven van eene verbind lenis me t bedriegelijke middelen, om aan het bestaan van valsche on dernemingen, aan een niet bestaand vermogen of crediet te doen gelooven, of om de hoop te verwekken ten aanzien van ecnigen uilslag van zaken, om langs dezen weg zich bedrie geiijk van eens anders bezittingen in 't geheel of ten deele meester maken. Hij is te dier zake veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van vier jaren en in eene geldboete van f50 ten behoeve van den staat en in de kosleu, beide te verhalen des noods bij lijfsdwang, en wijders ontzet gedurende den tijd van tien jaren van de regten, omschreven in art. 8 der wet van 29 junij 1S54 (Staatsblad no. 102). De tweede beklaagde is niet schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard te laste gelegde feit en mitsdien vrijgesproken. Door fiet openbaar ministerie bij den hoogen raad der Neder landen is jl. dingsdag conclusie voorgedragen in twee zaken, van welke wij reeds herhaaldelijk hebben melding gemaakt, namelijk van D. Overstrijd, requirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij bij is veroordeeld ter zake van laster in een algemeen verspreid geschrift, en ten anderen van den heer F. C. Stewart Schultz te Vlissingen, die in cassalie is gekomen van een vonnis der arron - aissements regtbank alhier, waarbij hij veroordeeld is wegens onbevoegde uitoefening der inwendige geneeskunst. In beide zaken is door den advocaat generaal geconcludeerd tot verwerping der ingestelde voorziening, en de uitspraak bepaald op den 29 dezer. f Gisteren heeft Ie Vlissingen een jammerlijk voorval plaais gehad. Een marinier, die zich in eene kroeg bevond en met eene daar wonende vrouw betrekkingen had aangeknoopt, werd door een werkman die mede daar aanwezig was met een mes in delenden gesloken, waardoor eene ernstige verwonding werd veroorzaakt. De marinier is onmiddeiijk naar het hospi taal overgebragt, terwijl de dader gegrepen en lieden morgen naar bet huis van arrest alhier is overgebragt. Men vermoedt dat de daad een gevolg is van jalousie. In de streken van Goedereede is sedert eenige dagen wedef de ziekte in de aardappelplant waargenomen en voorname lijk in de winter-aardappelen; de knol is echter nog niet aange stoken. Hetzelfde wordt ook uit Krabbendijke berigt. Woensdag namiddag is le Scheveuingen de eerste haring aangebragt door de bomschuii Adriana Wilhelmina, stuurman Arie Meeuwenoord. De vangst bestaat in ongeveer 7 ton. Gisteren zijn de gebruikelijke geschenken aan de leden van het koninklijk huis, aan de ministers en hooge ambtenaren en auto riteiten aangeboden. Men leest in de Staats-courant het volgende: In het rapport van den kommandant der zcemagt bij de bonische expeditie, gedateerd reede Badjoa, 9 april 1859, komt betrekkelijk den gezondheidstoestand der bemanningen van de schepen, die aan de expeditie deel genomen hebben, de navol gende zinsnede voor: //Met het inschepen der troepen, paarden enz. der expeditie is reeds een begin gemaakt, en ik heb alle hoop de2e inscheping even geregeld, niettegenstaande het minder gunstige weder hetwelk thans plaats vindt, zal ten einde loopen. u De voortdurende activiteit van de onder mijner bcvcicu zijnde officieren en manschappen geven mij daartoe allen waai - borg, van welke ik levens het genoegen heb, uwe exc. te rap porteren, de gezondheidstoestand over het alge meen als gunstig te beschouwen is" enz. De gemeente Sloterd'ijk is dingsdag namiddag door een vreeseiijke ramp geteisterd geworden. Ten ongeveer 4 ure is aldaar, in het perceel bewoond door den heer Croll, een brand ontstaan, welke zco spoedig in hevigheid toenam, dat weldra het geheele perceel in volle vlam stond. Dooreen hevigen noord - westelijken wind aangewakkerd, verspreidden de vlammen zien met. schrikbarende snelheid, zoodat, niettegenstaande alle aan gewende pogingen tot blussching, nog voor den nacht een groot gedeelte van het dorp in puin lag, waardoor meer dan twintig buisgezinnen zich van huisvesting beroofd zien, en ook vele van hen van het noodige onderhoud verstoken zijn. Ais eene bijzonderheid, welke allezins opmerking verdient, kan ge meld worden, dat het percqel, geteekend Veritas, alleenstaande en zelfs geheel ongeschonden is gejikwpu, >ipjtegenstaande de brand aan beide zijden van dit perèéet.heeft gewoed eu zijne

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1