MtDDELBURGSCHE i\°- 57. Donderdag 1850. COURANT. 12 Mei. 8inncnlctnDscf]i' Itjïnngrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avoud te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4*0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 11 mei. Door den raad dezer gemeente is in zijne heden gehoudene zitting tot gemeente-geneesheer benoemd, de heer dr. J. P. Berdenis van Berlekom alhier, met alle elf geldig uitgebragle stemmen, zijnde 1 biljet in blanco. Heden heeft de opening plaats gehad der stembussen voorde verkiezing van zes leden der provinciale staten, daar in dit hoofdkiesdislrict aan de beurt van aftreding waren de lieeren mr. G. A. Fokker, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeel, H. J. van Deiuse, mr. W. Ph. Vis, D. Uyttenhooven, en Z. Snijder. Ingeleverd zijn 495 biljetten, waarvan 8 van onwaarde, zoo dat het getal geldige stemmen blijft 487, en de volstrekte meer derheid 244. Hiervan zijn uitgebragt op de hecren Uytten hooven 416, mr. G. A. Fokker 438, mr. W. Ph. Vis 436, H.J. van Deiuse 420, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet 405, Z. Snijder 340 cn mr. T. A. Lambrechtsen 161 stemmen, zoo dat de aftredenden alien herkozen zijn; terwijl de overige stemmen over 60 verschillende personen verdeeld waren. In het hoofd-kiesdistrict Goes, waar aan de beurt van aftre ding waren de heeren mr. J. C. 11. van der Bilt, J. Fransen van de Putte, J. W. Vader en B. van der Mand ere, zijn de drie eerstgenoemden herkozen, terwijl voor het vierde lid eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. II. Bybau en O. Verhagen. In het hoofd-kiesdistrict Zicrikzee, waar aftraden de heeren jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, mr. B. C. Cau en J. Hoogen- boom Bz., zijn 352 geldige stemmen uitgebragt. Daarvau bekwamen de heeren mr. B. C. Cau 304 en J. 11 oo genboom Bz. 250 stemmen, terwijl er voor het derde lid eene herslemming moet plaats hebben tusschen de heeren jhr. J. L. de Jonge, die 142 en J. Schalkwijk, die 122 stemmen bekwam. Overigens bekwam jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije 97 stemmen, terwijl de anderen over 45 personen verdeeld waren. Door velen is het in den afgeloopen winter met genoegen op gemerkt geworden, dat het Harmoniegezelschap Apollo door aanhoudende studie steeds goede vorderingen maakt, en dat men de opvoering van meer aegelijkestukkeu en meer juistheid kon ontwaren tevens is het gebleken dat er langzamerhand in het hier steeds bestaan hebbende gebrek aan beoefeuaren van blaasinstrumenten, zal kunnen worden voorzien. Immers heeft men mogen zien dat reeds enkele kvveekelingen van dat gezelschap op onze concerten eene plaats op het orchest inna men. Een niet onbelangrijk bezwaar staat het opnemen van meerdero liefhebbers tot het bekomen vau gratis onderwijs steeds in den wegnamelijk de belangrijke uitgaven tot aan koop van instrumenten. Ten einde dit bezwaar weg to nemen en zoo veel mogelijk tot. vorming van een fonds bij te dragen, heeft de heer J. F. Liesoy het voornemen opgevat om met medewerking van het gezelschap Apollo, een concert tele ven. Mogt de opbrengst daarvan ecuigzins aan de verwachting beantwoorden, dan zal dit ten gevolge hebben dat zij die zich reeds als leerlingen hebben aangemeld, tot het bekomen van gratis onderwijs zullen kunnen toegelaten worden. ding van gips vervaardigd, op 1/50 der ware grootte, van de nieuw te bouwen kerk voor die gemeente. Hoewel eenvoudig, is het geheel nogtans fraai en voor het doel geschikt, terwijl het den ontwerper, den heer C. Zemel, tot eer verstrekt. In den morgen van 5 dezer isaau den Nieuwen Neuzenpol- der eene beschadiging ontdekt van de zeewering, welke van zeer grooten omvang is. Behalve eene oppervlakte van ruim 3 bunders oeverland, is de zeedijk voor een groot gedeelte weg gevallen, over eene lengte van meer dan 250 ellen. Het. gedeelte dat van den zeedijk nog bestond, was op zich zelven niet voldoende om genoegzamen waarborg voor de vei ligheid van den polder te geven, en men is dus met een groot aantal arbeiders dadelijk begonnen al het mogelijke aan te wen den om dezen schoonen polder te behouden. Wij vernemen dal bij koninklijk besluit de heeren G. W. ten Brummeler, D. Houtmanen D.Göllner, rijks telegrafisten, zijn benoemd tot ambtenaren voor den rijkstelegraaf in Neder- landsch Indie, en wel bepaald voor de lijn van Batavia Sin gapore. Genoemde heeren zullen omstreeks de helft der maand julij voor rijks rekening van Liverpool met een engelsch stoomschip naar Nederlandsch Indie vertrekken, met den kabel voor ge meld doel bestemd, welke eene lengte van 580 engelsche mijlen bevat. Het stoomschip zal zich, naar men verzekert., aanvankelijk naar Aden begeven, alwaar men bezig is, voor rekening van de zelfde engelsche ondernemers een telegraafkabel te leggen van de kust van Arabie naar Egypte; van daar zou de reis naar Singapore worden voortgezet; daarna terug over Riouw naar Banka, en welligt van daar naar de kust van Sumatra en door de binnenlanden van dat eiland naar Padaug en terug, om ein delijk met den kabel Batavia te bereiken. De minister van buitenlaudsche zaken heeft, ten gevolge der verzekering door de fransche regering gegeven, dat zij gedu rende den legenwoordigen oorlog de beginselen zal handhaven van de verklaring van het congres te Parijs, van 16 april 1856, de belanghebbende reeders en kooplieden herinnerd aan deze verklaring, opgenomen in de Staatscourant van 5 mei 1856, no. 105. De nederlandsche regering zal dien tengevolge hare bescher ming niet kunnen verleenen aan schepen, welke zich handelin gen zouden veroorloven, in sirijd met de aangenomen beginselen van onzijdigheid. Z. M. de koning is maandag morgen ten 5 ure uit de residen tie naar Het Loo vertrokken. Uit Vlissiugen meldt men ons dat de doelmatige pogingen, van wege de directie der marine in hel werk gesteld tot ligting van het vaartuig met steen, hetwelk in het dok gezonken was, zaturdag namiddag met. den besten uilslag bekroond zijn ge worden. Na dat het schip geligl was, is hel met de ligters van voor de Rammekenspoort, in hel drooge dok gehaald, waar men thans bezig is de lading te lossen. Sedert maandag jl. is in de consistorie-kamer der her vormde kerk ie Vlissingen, t.er bezigtiging gesteld eene afbeel Men schrijft uit Luxemburg dd. 6 mei In de laatste dagen zijn bevelen ontvangen om de vesting te wapenen. Groote hoeveelheden buskruid zijn alhier aangeko men. docli het is aan de bladen verboden er van te spreken, ten eiude het publiek niet te verontrusten. De boomeii op de wan delingen van hetglacis zijn reeds gedeeltelijk omvergehakt, en in de eerste helft dezer maand zal het pruissische garnizoen alhier met ongeveer 2000 man vermeerderd worden. Verder wordteen nieuw fort van groote afmetingen gebouwd op ge ringen afstand van het terrein dat voor het voornaamste spoorwegstation bestemd is. Daaraan wordt met den meesten ijver gearbeid, terwijl de werken aan de gebouwen van hel sta tion geschorst schijnen. Bij besluit van den minister van staat, president van het groothertogelijk bestuur van Luxemburg, zijn de dienstpligli- gen der ligtingen van 1S54, 1855 en 1S56 verwittigd, dat zij misschien binnen kort hunne haardsleden verlaten moeten en lot de active dienst zullen worden opgeroepende gemeentebe sturen zijn uitgeuoodigd hiervan de dienstpligtigen kennis te geven, en de ouders of bloedverwanteu der afwezigen te gelas ten, hunne zonen of pupillen te doen lerugkeeren, opdat zij ter beschikking van het gouvernement kunnen gesteld worden, en zich niet blootstellen geschrapt en als deserteurs vervolgd te worden. SJerioenaingen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van G dezer, op zijn ver zoek, aan mr. F. N. van der Bilt, uit zijne betrekking van pre sident der arrondissements-reglbauk te Goes, en zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in regterlijke betrekkingen aan den lande bewezen, met. den 1 junij aanst. Benoemd, bij besluit van 7 dezer, bij het personeel der ge neeskundige dienst der landmagt, tot apotheker der 2de klasse (naar ouderdom van rang) de apotheker van de 3de klasse G. C. W. Bobnensieg, van gemeld personeel. A'ccroloffie. Zoo als reeds per telegraaf werd gemeld, js de wereldberoem de Alexander von Humboldt den 6 dezer des namiddags ten drie ure te Berlijn ontslapen. Den 14 september van het jaar 1769 geboren (dat ook het geboortejaar van Napoleon I en Wellington was), mogt hij dus zijn nuttig, werkzaam en voor de wetenschap zoo hoogst be langrijk leven tot bijna 90 jaren zien verlengen. Sinds zijne laatste ziekte waren zijne krachten steeds verminderd, en in de bewustheid van een welbesteed leven,zag hij het einde van zijne aardsche werkzaamheid met kalmte te gemoet. Hij ging heen met de blijde voldoening van nog in zijne laatste levensjaren het meest, omvattende van zijne werken, de natuurwetenschap pelijke beschrijving der wereld (Kosmos), de vrucht van zijne alles omvattende nasporingen, te hebben mogen vollooijen. Alexander von Humboldt was de trots van Duitschlaud en het voorwerp der vereering van geheel Europa. Als geleerde door menigen anderen geleerde overt rofleu in dc kennis van en kele lakken der natuurwetenschappen, overtrof hij op zijne beurt alle anderen in de genialiteit, waarmede hij de afzonder lijke deelen der wetenschap tot een groolsch geheel wist te vereenigen. De naaste bloedverwanten van den ontslapene, zijne nicht mevrouw von Bülow.geb. von Humboldt, en zijn sedert vijftig jaren met hem bevriende neef, de generaal der kavalerie von Hedemaun, hebben hein in zijne laatste levensdagen op de lief derijkste wijze verpleegd. Ook zijne neven Hermann en Wil helm von Humboldt waren uit Silezie toegesneld. Prinses Karei van Pruissen meldde zich dadelijk na het overlijden van von Humboldt aan het sterfhuis aan, waar zich ook in den loop van den dag de prins regent vervoegde. Diepen smartelijk was de indruk door geheel de sladgevoeld. Tot in zijne laatste oogenblikken heeft de stervende zijne vol- komene bewustheid behouden. Meermalen vroeg hij of de koning nog niet Ic Berlijn was teruggekeerdhij had dien voor zijn dood nog zoo gaarne gezien. De begrafenis zou gisteren plaats hebben het lijk wordt op bevel van den prins regent in den dom van Berlijn overgebragt, en in gevolge de beschikking van den minister van onderwijs zullen de universiteit, de aka- demie van schoone kunsten en wetenschappen, in corpore deel nemen aan de begrafenis,welke,naar men verwachtte,door on derscheidene deputatien van buitenlaudsche genootschappen zou worden bijgewoond. De schilder Michaelis heeft eene schels van von Humboldt op zijn sterfbed liggende vervaardigd, en door den beeldhouwer Gliiser is liet. gelaat van den doode in gips afgegoten. Wupsne en leger. Ter verdere regeling van het aanslaande kamp bij Miliïgen, zijn behalve de officieren ook een onderofficieren cenige mineurs te Apeldoorn aangekomen. Volgens dispositie van den minister van oorlog is de aannemer, de heer G. Wegerif, belast met het aaarstellen van een ziekenzaal, de officiereu eetzaal, alsmede eene noodstal. Afloop vei-ïtoopiaigen en aanbestedingen. Heden is door hel provinciaal bestuur alhier, or.der nadere goedkeuring^anbesteed de noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen met ccnïge verbeteringen, alsmede het onderhoud

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1