DDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 30 December. 157. 'j V iacetuvcu en Qlbmiitiötraticu. iKtmnsi nttuv. ijiuuculrtuböchc fUtjbitigctt. ümtcul.mbechc 3Hjbingcti. .4 IV ff tiSrS\HZ1» fJM*. De Aanbesteding eener Suatie-SIuïs voor Scliouwen op den 30 dezer, zal ten lli ure, in plaats van ten 10 ure, worden gebouden. Ol'ESItlMtE t'MiWt PylOITJAtf van den Koom-Windinolen te Aocelop Dingsdag den 4 Januarij 1853, des morgens ten 10 ure, tenRaadhuizc aldaar. s ch i't'ri.iti.r. De Commissie van liet üffiizijkfonds der Stedelijke Schutterij te Middelburg noodigt de Inteckenaren uit tot het opnemen der Rekening over het dienstjaar 1851/2, die gedaan zal worden in het Provoosthuis op den Dam, Donderdag 30 December 1852des middags ten twee ure. Het Bestuur tier Hulpbank maakt aan de belangheb benden bekend, dat, wegens het op Zatnrdag den 1 Januarij eerstkomende invallende Nieuwjaarsfeestde gewone zitting van de Hulpbank niet op dien dag, doch op Vrijdag den 31 December zal gehouden worden. Namens het Bestuur, M. F. LANTSHEER, Secretaris. Middelburg den 29 December 1852. De Verceniging' tot liet Bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de gift van 100op den 27 dezer van een' onbekende, in het Muntbiljet no. 579, ont vangen. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERS LU YS, Voorzitter. N. VERHULST Wz., Penningmeester. HIDDKliBlIKC:, 3» Beceinber. Bij koninklijk besluit van den 23 dezer is dat van den 20 november 11., waarbij aan jhr. D. G. van Teylingen ürecteur der registratie en domeinen in Zeeland, een eervol 'atr i lands dienst is verleend, ingetrokken. Bil duit van den 26 dezer hoeft Z. M. goedgevon den, aan den heer A. de Jonge, op zijn verzoek, eervol o 'g te verleenen als gezworen van den polder Beoosten- blij-Bcnoorden /Zeeland.) Tc Axel is tot lid van den gemeenteraad verkozen do heer M. J. van Vessem. Diegenen onzer stadgenooten welke jl. donderdag op het gewone wekelijksche concert van het muzijkgezelschap Uit Kunstliefde het meesterlijke spel van den heer Reif, hoornist uit 's Gravenhage, mogtcn hooren, zullen zich ongetwijfeld in het vooruitzigt verheugenvan andermaal te worden in staat gesteld hulde te brengen aan de erkende virtuositeit van dien heer, op de soirée musieale, welke hij zich voor stelt aanstaanden maandag alhier te geven. Voor hen, die verstoken waren van het voorregt zijn talent te bewonderen biedt zich alsdan daartoe de gelegenheid aan. Voor allen die de toonkunst op haren waren prijs stellenbelooft die 'avond een wezenlijk kunstgenotdaarnaar ons verzekerd is eenige der meest verdienstelijke Zeeuwsche dillettantén •inne hooggeschatte medewerking aan den lieer Reif hebben toegezegd, en het programma der soirée zich bijzonder onder- -elieidcn zal door eene goede keuze uit degelijke compositien. Voor het dienstjaar 1853 is de letter J van het Gothische alphabet aangewezen als jaarletter voor den jk en herijk der maten en gewigten. Het Fransche oorlog-schroefstoomschip le Corse is van do reede van Vlissingen naar zee gestoomd. Volgens bcrigt van den Nederlandschen consul te Brussel, is de brug over de Rupeltusschen Boom en Willebroek thans voltooid. Deze brug bestaat uit een vast en oen draaijend gedeelte. Het eerste rost op zes jukken latende ieder voor schepen die den mast kunnen strijken eene ope ning van twintig Nederlandsehe ellen breedte en van drie tot vier ellen hoogte; het draaijende deel laat eene doorvaart van zeventien tot achttien ellen breedte. Don kapiteins of scheepvoerders wordt bijzonder opmerk zaamheid aanbevolen bij het in- of uitvaren van het Brus- selsche kanaalten einde hunne vaartuigen buiten aanraking blijven met die, gaande of komende dooi- de openingen der brug, gelegen op den linkeroever van de Rupel, vijftig ellen boven den mond van het kanaal tusschen Brussel en Willcbroek. Voor eenige dagen eindigde het 28ste boekjaar der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. Bij het stran den van 7 schepen te wetenbij Holm op Ameland den 23 riovember 1851, tusschen Katwijk en Noordwijk den 8 octo- 1852, tusschen Wijk aan Zee en Egmond den 8 october 52, bij Scheveningen bij twee strandingenmede den 8 oct. bij Terschelling den 9 october 1852 en bij 'Texel den 1852 zijn gedurende dit jaar 47 schipbroukelin- terwijl den 12 januarij 1852 bij Huisduinen en [>er 1852 bij Schiermonnikoog belangrijke hoezeer pogingen tot redding hebben plaats gehad, dewijl lat zich op de gestrande schepen geene per- Bij de redding te Terschelling en te Scliier- t twee der reddingbooten geheel verloren, in staat, uit verschillende officiële mede vier studenten die aan de drie akademien knen. Het totaal beloopt 1415. Te U- (lenten205 in de theologie, 187 in de ren, 55 in de geneeskunde, 16 in de buitendien zijn er 91 elders studeren den ingeschreven. Te Leyden etude i 452 studenten 121 in de theologie, 211 in de regten81 in de geneeskunde, 24 in de letteren en 15 in de wis- natuurkundige facul teit; buitendien zijn er nog 113 eldei studerenden ingeschre ven. Groningen telt 290 studentei. 84 theologanten97 juristen, 60 medici, 11 litteratoren, philosophen, buiten nog 16 nieuw ingeschrevenen en 16 c' i tot heden verzuimden hun diploma weder te laten recense-en; buitendien wonen 20 chirurgijns- en apothekers leerlingen collegies bij. Te Lugano stierf, in 87jarigen ouderdom, Philip de Meester van Hoyelvoormalig generaal der Italiaansche re publiek en van het koningrijk Italië. Hij werd met veel pleg- tigheid ter aarde besteld, ed had"bepaald dat 50 behoeftige» tot den stoet zouden behooren. Zijne democratische gezind heid welke hij in alle omstandigheden des levens ge trouw bleef, toonde hij ook in zijn uitersten wil, bij welken hij bevaldat zijn geheel vermogen tot een ondersteunings fonds voor Italiaansche staatkundige uitgewekenen zal strek ken en dat het op de eerste democratische regeringin Italië ontstaande, zal overgaan. Hij werd in 1765 te Milaan geboren en stamt af van een aanzienlijk geslacht uit Middel burg in Zeeland, van waar zijne familie in 1720 naar Milaan verhuisde. Kerknieuws. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. onder anderen goedgekeurd de beroeping van do Her vormde gemeente te 's Heer Arendskerke en Baarsdorpclassis Goes, op C. Giltay PAz.predikant te Krabbendijke. Bug-eland. Londen 25 december. De zamenstelling van het bewind, zoo als dit overmorgen aan de beide huizen van het parlement zal worden aangekondigd is thans be kend. De voorloopige berigten deswege zijnwat de hoofd personen betreft, allezins gegrond geweest. Zie hier de vol ledige lijst van het nieuwe ministerie De graaf van Abcrdeen eerste lord der schatkamerlord Cranworth, lord kanselier; de heer Gladstone, kanselier dei- schatkist lord Palmerstonminister van binnenlandsche za ken; lord J. Russell, minister van buitenlandsche zaken; de hertog van Newcastle, minister van koloniën; sir J. Graliam, eerste lord der admiraliteitgraaf Granvillepresident van den raad; de hertog van Argyle, lord geheimzegelbewaar der de heer Sydncy Herbertminister van oorlogsir Ch. Wood, president van den raad van controle; sir W. Moles- worth, eerste commissaris van de openbare werken. De marquis van Lansdowne zal eene plaats in het kabinet hebben zonder portefeuille. Deze staatslieden maken het kabinet uitterwijl nog leden van het bestuur zijnde president van den handelsraad de heer Cardwellprocureur-generaalsir A. Cockbtjrn en de soliciteur-generaal sir W. P. Wood. De voorstanders van dit uit whigs en bevriende partijen bestaande ministerie vinden dit allezins geschikt om de wen- sehen der vrienden van gemagtigden vooruitgang te bevredi gen. Terwijl in Aberdeen en Lansdowne de vertegenwoor digers van de kalme hoogere staatkunde worden gezienen van Russell, Palmerston en Graliam de langdurige onder vinding wordt geprezen terwijl eindelijk in Wood, New castle, Gladstone en Cardwel de meesters in de bijzonderhe den van handelsfinanciële en koloniale zaken worden ge roemd ziet men in Molesworth de zucht tot hervormingen in het koloniaal bestuur, in Granville en Argyle opkomende jeugdige talentenin Cardwell de aangevangen verbeteringen in het regtswezen gehuldigd. Men acht dit bestuur als alle waarborgen opleverende tot eene krachtige, regelmatige wer king, tot het invoeren van nuttige hervormingen, tot het be schermen van den Britschen grondtot handhaving van den vrede en tot het bevorderen van eene vrije constitutionele regering. De hertog van Wellington heeft besloten Aspley-IIouse en de prachtige verzamelingen, daarin aanwezig, voor het publiek open te stellen. De hertog wil daardoor een bewijs geven van zijne dankbaarheid voor de groote somwelke het parlement heeft toegestaan voor de begrafenis zijns vaders. De hertogin van Orleans die te Kitley bij Plymouth woont, bragt, eenige dagen geleden, een bezoek aan die zeehavenwaar zij door de maritime autoriteiten met de meeste hoffelijkheid ontvangen werd. Zij bezigtigde de scheeps timmerwerven en wilde ook aan boord van de Impregnable het admiraalschipgaandoch het stormachtig weder verhin derde dit. Het valt iedereen in het oog, dat, sedert de af kondiging van het Fransche keizerrijk het bezoek der familie Orleans op Windsor of Osborno niet meer in het hof-bulletin vermeld wordt Buitsclilaml. Weenen 24 december. De koning van Pruissen wordt binnen eenige weken hier verwacht. Door middel van de telegraaf is heden over Triest het berigt ontvangen, dat den 12 en 13 dezer, tusschen de Mon- tenegrijnen en Turken een gevecht heeft plaats gehadwaarin de eersten de overwinning hebben behaald. In het begin van het gevecht had de ligte ruiterij der Turken eenige voordcelen behaaldlater keerde het geluk zich tot de Montenegrijnen die inmiddels versterkingen hadden bekomen. Er was een wapenstilstand geslotentot dat de sultan op de eischen der Montenegrijnen uitspraak zal hebben gedaan. Het fort Zabljak, dat nog altijd in handen der Montenegrijnen is,, was op nieuw van levensmiddelen voorzien en heeft weder eene versterking van 800 man bekomen. Berlijn 26 december. De dagbladen zijn het oneens over de al of niet politieke bedoelingen van het bezoek des keizers van Oostenrijk. De Deutsche Allgem. Zeit. heeft zelfs be weerd dat de Pruissische regering officieus verzekerdedat gemold bezoek geene staatkundige motieven had. Men is in- tussenen algemeen en op goeden grond van geheel tegenovt gesteld gevoelenmaar meest over het politiek, doel zelf. Sommigen zoeken het in de Oosterselie, anderen fit de Ita liaansche aangelegenheden. Ook zijn erdie den veldmaar schalk Radetzky grooten invloed op 's keizers bezoek toe schrijven. Men spreekt van troepen-verzamelingen in Lombardije, de bezetting van Hongarije door Rusland en van Bohemen door Pruissen ingeval Lodcwyk Napoleon onder welk voor wendsel ookPicmont bezetten wilde. Z. M. de keizer van Oostenrijk is, op zijne terugreis van hier naar Weenen, den 21 te Dresden aangekomen en heeft, na een dag vertoevens bij de koninklijke familie aldaar, in den avond van den 22 do reis naar Weenen voortgezet, waar Inj d-jn 23 verwacht werd. De keizer van Oostenrijk heeft, tijdens zijn jongste verblijf te Berlijnaan de burgerlijke en militaire ambtena ren aldaar 80 dccoratien geschonken, terwijl de personen in dienst van het hof geschenken ontvingen ter waarde van 300 dukaten. Luidens berigt uit Stokkolm van 17 december bleef de koning in beterschap toenemen hij is echter nog zoo zwak dat hij niet zonder bijstand in zijne kamer kan op- en nedcr- wandelen. Do kroonprinses bevindt zich naar omstandigheden wel. De jonge prins zoude waarschijnlijk den 22 worden gedoopt. FVankrijk. Parijs 27 december. De Moniteur van heden behelst hot senaatsbesluit, houdende de interpretatie en wijziging der constitutie van 14 januarij 1852, overeen komstig hot rapport, door de regerings-commissie vrijdag 11. uitgebragt. In den loop van hot volgende jaar zal de keizer, naar men verneemthet eiland Corsica bezoeken. Op last van den gemeenteraad dezer stad zal er een gedenkpenning van de afkondiging van het keizerrijk geslagen worden. In het midden van januarij zal de senaat een groot bal ter eerc des keizers geven. De keizer heeft aan den maire van Compiègnc wederom 10,000 frs. doen ter hand stellen voor de oprigting van een toevlugtsoord voor behoefdgen in die stad. De Moniteur deelt heden mede, dat hij, te beginnen met den 1 januarij, in grooter formaat verschijnen zal. Abd-el-Kader heeft werkelijk Frankrijk verlaten en aan boord van het stoomfregat Labrador den togt naar Brussa aanvaard. Men zegt, dat hij te Marseille vrij wat minder gunstig is bejegend geworden dan hier te Parijs. De dagbladen maken een brief van den emir bekend waarin hij aan den Engelschen lord Londonderry zijnen dank betuigt voor de te zijnen aanzien aan den dag gelegde belangstel ling. Eene der vrouwen van den emir is door hom ver- stooten geworden, omdat zij, in strijd met de Oostersche zedente Marseille uit het venster van het hotel een nieuws gierigen blik had geworpen op de voor het huis zamenge- stroomdo menigte. De Arabier Bou-Maza heeft verlof bekomen om zich waar hij zal verkiezen, in Frankrijk te vestigen of tijdelijk op te houden. De overheid heeft te Montpellier eenige godsdienstige en andere boeken doen in beslag nemendie fraai gebonden waren en voorzien van sloten leliebloemen voorstellende. Tot dezen maatregel is men overgegaan, op grond van de wet, welke het verkoopeu en tentoonstellen verbiedt van op roerige zinnebeelden. De generaal Despans-Cubièresvoormalig minister van koning Lodewyk Philips, te gelijk met den heer Thiers en diena in het proces Teste gewikkeld te zijnthans gere habiliteerd is heeft een bijzonder gehoor gehad bij den kei zer. De generaal Cubières droeg bij deze gelegenheid de uniform van kolonel der jagers, welke hij in den slag van AYaterloo droeg. De conferentie der advokaten over de questicof het dooden van een persoonmet toestemming of op verzoek van hot slagtoffer, valt onder de toepassing der strafwet, is gis teren voortgezet. I)e heeren AaronLacn en Bertoland be toogden do toepasselijkheid der wet; terwijl de heeren Hub- bard en Dupré die bestreden. De doken dor orde, de heer Berryerresumeerde de hoofd-argumonten door de sprekers van beider moening aangevoerdwaarna de conferentie zich met eene groote meerderheid voor do toestemmende beant woording dor vraag verklaarde. De Gazettc des Hopitaux geeft de volgende medische statistiek van Frankrijk. Op eene bevolking van 35,781,628 inwoners komen 11,217 doctoren in de medicijnen, 7,222 officieren van gezondheid en 5175 pharmaceutendus een geneesheer voor 1940 inwoners en een pharmaecut voor 6914 inwoners. Hierbij is echter aan te merken dat het aantal geneesheeren in het zuiden grooter is dan in het noorden zoodat in de noordelijke provinciën dooreen gerekend op de 2496 inwoners, en in do zuidelijke provinciën op de 1619 een geneesheer komt. Opmerkelijk is hot, dat de rijke departementen minder geneesheeren hebben dan de armere; maar het op merkelijkst verschijnsel isdat er omstreeks 600 steden of gemeenten zijn van meer dan 2000, ja zelfs van 8000 zielen welke noch een geneesheer, noch een pharmaceut hebben. In 63 departementenwaarvan eenige tot de rijksten en meest bevolkte behooren, komen zulke gevallen voor. Des Avonds. Men meldt als zeker de benoeming van den heer Troplong tot eersten vice-president van den senaat, eene betrekking welke gelijk staat met die van president dewijl de keizerdie de laatste op zich heeft genomen slechts zelden de functien als zoodanig waarneemt.Vorder is er geen belangrijk nieuws. Beursberigt. 3 pet. 81,75 4 j pet. 105,95 fr. België. Brussel 28 december. De senaat heeft giste ren het ontwerp van wet tot wijziging van hot 1ste en 2de 1 het wetboek van strafregt aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1