MIDMLMRftSCHE C OI R t T. 1852. Dingsdag N° '-'\5 28 December. ïjcehiccn en Qtbminiötratien. «mvB.iïtïJ r/birnrm; ammisesx ujoeat. 3KuttcnIanb0cfte Sijbiuijcn. i V- west- ext» isstme jfioijoatxEisr. iSuttGulattbdrftc ®tjbt«0cn. i1 IBTJCi TIM Do Gedeputeerde Staten van Keeland brengen bij deze tor kennis van allendie zulks zoude kunnen aangaan Dat de volgens het Koninklijk Besluit van den 30 Decem ber 1849 no. 51medegedeeld bij de Publicatie van den 11/18 Januarij 1850, plaats te hebben ïolliefliiisf op don Straat weg van (iroeite naar HTte»u!i)(ief zal worden ingevoerd dadelijk na middernacht van den 31 December 1852 en alzoo met den 1 Januarij 1853 alsmede dat zij voorloopig zal ge schieden bij Gaardering. En zalopdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk isin de Gemeenten uit makende do Kantons Oostburg en Sluis. Gedaan ter Vergadering van Gedeputeerde Staten van Zee land, te Middelburg, den 22 December 1852. Do Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBTJRCHVoorzitter. S. VAN DER SWALMEGriffier. De Aanbesteding eener Snatle-Sluis voor gcliouwen op den 30 dezer, zal ten 11 j ure, in plaats van ten 10 ure, worden gehouden. C O Mj Mj 3E C TE. De Burgemeester enWelliouders van 5Hddel!»nrg maken bekend Dat de Collecte ten behoeve van den Algemoenen Armen welke vroeger op den eersten Januarij plaats had te begin nen met 1853 en vervolgens, op den tweeden, of bij het in vallen van een Zondag, op den derden Januarij zal geschieden. Middelburg den 24 December 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. GEiHEEarTEXt .t /in». De Burgemeester van MUWelltur/f maakt bekend dat op Woensdag den 29 December 1852 des namiddags ten één ure eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 27 December 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. van den Koorn-Windntolen te A-acelop Dingsdag den 4 Januarij 1853des morgens ten 10 uretenRaadhuize aldaar. A. IXBg HST Mi im Op Woensdag den 29 December 1852, des middags 12 ure' zalvan wege de Collegien van Regenten over de Godshui zen en den Algemeenen'Armen binnen deze Stad in een der Lokalen van het Gasthuis, in het openbaar worden Aan besteed, de levering van het benoodigde SSB.OW8D voor ge zegde Administratiengedurende het jaar 1853; volgens de Conditiën die daarvan, in genoemd Gesticht en ten Kantore van den Amanuensis van het Algemeen Armbestuurter lo zing liggen. Het Bestuur «Ier Blulplmnlt maakt aan de belangheb benden bekenddatwegens het op Zaturdag den 1 Januarij eerstkomende invallende Nieuwjaarsfeest, de gewone zitting van de Hulpbank niet op dien dag, doch op Vrijdag den 31 December zal gehouden worden. Namens het Bestuur, M. F. LANTSHEER, Secretaris. Diakenen der \'cil<'rilniinclii: Slerv. Gemeente berigtcn, op gisteren gecollecteerd te hebben als volgt: In de voormiddag-godsdienstoefening der Nieuwekerk: 1. Een Bankbiljet no. 588, groot 200, gesloten in een couvert, met het bijschriftvoor 't zendelinggenootschap. 2. Een Bank biljet, groot 25 zonder opschrift op het couvert, waarin hetzelve gesloten was. 3. Een gesloten Pakje, met het op schrift: C. KleinHreestraatlett. 0149. In de namiddag-godsdienstoefening der Oostkerk, een on gesloten Pakje, inhoudende f 1met het opschrift: Asyle SteenbeekDs. Ten Ka te. En in do avond-godsdienstoefening, een gesloten Pakje, met hot opschriftextra gift voor zieken en ouden uit de wijk IC De giften voornoemd zijn bezorgd, do eerstgenoemde bij Ds. J. J. van Deinse, de derde genoemde bij Broeder G Jeras; die uit de Oostkerk bij Ds. J. J. L. ten Ivate; de laatst genoemde bij Broeder A. Matzingerterwijl dc bij sub 2 ge noemde 25 als collecte zijn beschouwd geworden. Verder dient ter informatie van de gevers der giften op 5 dezer, de eene voor de Weduwen en Weezen te Helle- voetsluis en de andere voor de ongelukkigen te Simonshaven dat de Heeren Gebroeders Abrahams zich vriendelijk bereid hebben betoond mot de verdere bezorging dcrzelve zich te willen belasten. Middelburg, den 27 December 1852. Diakenen voornoemd, F. C. MATZINGER, Prccses. J. A. DE WAAL, Scriba. SIIMBEUBUBGSS December. Als eene weinig bekende bijzonderheid nopens de on brandbaarheid van het zeewier, komt het ons niet ongepast voor het volgende mede te deelen. Bij het bouwen der fabriek van meekrapbereiding te Wil- lielminadorp is het eene gedeelte van het andere geschei den door eene dubbele rei latten aangevuld met zeewier. Bij don onlangs aldaar plaats gehad hebbenden brand heeft zich het opmerkenswaardig verschijnsel voorgedaandat de latten aan do eene zijde, waar de brand fel woedde, geheel zijn weggebrand zonder dat de vlammen eenen doortogt heb ben gevonden door het zeewierzoodat de latten aan do an dere zijde volkomen gaaf zijn gebleven. Gaarne zagen wij daaromtrent de mededeelingen van des kundigen te gemoetdie welligt voor de wetenschap gewigtig, althans zeer zeker eigenaardig zouden zijn. Door het provinciaal geregtshof alhier is aan den heer J. Mulder eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de arrondissements-regtbank te Goes en als zoodanig benoemd in plaats van den overledenen heer A. Courlois, de heer C. van der Swan. Tot secretaris der gemeente Ritthem is den 23 dezer door den gemeenteraad benoemd, de heer mr. T. A. Lambrecht- sen en tot ontvanger de heer A. Marys. Men schrijft ons uit Goes den 25 dezerOnderschei dene personen vermeenen heden morgen tusschen half zes en zes ureeen' schok te hebben waargenomenhetgeen men aan eene schudding van den grond toeschrijft. Bijzonderhe den echter zijn ons daarvan niet bekend. De gemeenteraad alhier heeft eenige dagen geleden aan de ingezetenen eene circulaire gezonden waarbij het wen- schelijke wordt betoogd dat het zoogenaamd nieuwejaar-wen- schen der armen, hetgeen ontaard is in eene alleronbetame- lijkste bedelarij worde te keer gegaan, en de inwoners zijn uitgenoodigdom die gelden, welke zij gewoon waren aan hunne huizen uit te deelente stellen in handen van den raad om daarvoor op dien dag eene buitengewone bedecling aan de behoeftigen te kunnen doen. Deze poging schijnt een gewenscht gevolg te hebben gehaden de inschrijvingen tot zoodanig bedrag te zijn ge schied, dat men aanvankelijk het plan als volkomen geslaagd mag beschouwen. Het is nu ook te hopen, dat de armen zeiven dezen goeden maatregel van hunne zijde zullen ondersteunen en hunnen dank voor dit vernieuwd bewijs van belangstelling in hun lot zullen betoonen door zich tevreden te stellen met het toe te kennen aandeel in de uit te reiken levensbehoef ten en hunne meergegoede ingezetenen het veelal walgelijk gezigt van vorige jaren zullen sparen." Te Dreischor is verleden dingsdag de 25jarige ambts- beklceding van den heer J. Moolenburghals burgemeester dier gemeente, met algemeene deelneming gevierd. In hunne laatstgehoudene vergadering hebben directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen beslotente doen uitreiken aan de heeren J. L. L. Penning Nieuwlandonder-inspecteur over het loodswezen, en C. F. van Dierendonckcommissaris der loodsen te Brouwershavenieder de grootc zilveren me daille en vijftig guldente verdeelen onder de personenuit makende de bemanning der schokker, voor het op den 25 october jl. bij onstuimig weder redden der equipage van de Oostenrijkschc brik Pegno d'Amicizia, gevoerd door kapitein A. P. Lupar, komende van Odessa naar deze stad en bestemd naar deze plaatsop den Ooster gestrand en verbrijzeld en hen veilig te Hellevoctsluis aan wal te brengen aan den heer H. W. Bowbyesvoerende het Nederlandsche schoonerschip Dolphijn, te huis behoorendc te Ylissingen, de zilveren me daille, voor het op den 28 october op zijne reis, komende van Sunderlandredden der bemanning die zich reeds in hare boot in doodsgevaar bevond, van het gestrande Ham burger brikschip Vesta, gevoerd door kapitein A. Metus, en haar veilig te Ylissingen aan wal te brengen Zijnde bij al deze medailles gevoegd een getuigschrift, waarin do edele daden zijn vermeld. Door den minister van binnenlandscho zaken is, onder dagtcekcning van 23 dezer, aan do heeren J. Klynte Assen; gebroeders Goedkoopte AmsterdamA. A. Visser Kz.te Sliedrechten P. Langeveld Pz.te Hardinxveld concessie verleend tot het graven en exploiteren van een kanaal in de provincie Drenthe, aanvang nemende uit de Drentschc hoofd- vaart in de gemeente Smilde, en leidende langs het gehucht Hijkendoor de markten van ZwingelenEep Orvelte Wezup en Noordsleen, tot en door de vcenon van Odoorn, en van daar door de markten van Emmen en Westenesch tot in de Noord- en Zuidberger veonen onder de gemeente Emmen, met twee zijtakken in de gemeente Odoorn en eene wijk in het Bergermeer. Naar men verneemt heeft hot Z. M. den koning be haagd aan de afdeeling natuurkundein 5e maatschappij Feltx Meritis, eene som van ƒ500 te schenken, om te strek ken tot meerdere uitbreiding van de verzameling werktuigen voor het natuur- en scheikundig onderwijs, hetwelk bij deze afdeeling gegeven wordt. Verleden donderdag is in de residentie aangekomen de heer Wrangeladjudant van Z. K. II. den kroonprins van Zweden, met het heugelijke berigt van de gelukkige verlossing van H. K. H. dc kroonprinses dochter van IIH. KK. IIH. prins en prinses Frederik der Nederlanden, van een zoon. II. K. II. en de jonggeborene bevonden zich, bij het vertrek van den genoemden officier vrij welvarende. Uit Frankfort schrijft men van den 21 dezer, dat het vertrek van den hertog Bernhard van Saxen-Weimar naar Indië eenige maandpn zou zijn uitgesteld en niet ze' olaats hebben voor het huwelyk zijner dochter met prins Hendrik der Nederlanden. Bij den K. K. Oostenrijkschen vice-consul W. Rehmte Rotterdam, is wederom, van het K. K. Oostenrijksche con sulaat-generaal te Amsterdam, ontvangen, en aan-deicem-' 1 missie te Ilellevoetsluis uitgereikt 484,12 zijnde licfdéguf- teningezameld door de kamer van koophandel te Fiume (Kroatisch kustland^ en bestemd ten behoeve der nagelatene betrekkingen van dc verongelukte 9 varensgezellen van Ilel- lejvoetsluis. Het Nederlandsche barkschip Laura en Adele, van Am. sterdam, is op den 13 octoberjl. op 2 gr. z. br. en 21 gr. w. 1. verbrand. Het scheepsvolk en de kapitein, met vrouw en 2 kinderen van lij en 2 jaren, te zamen 19 personen, hadden zich in hun nachtgewaad in de booten gered, en dreven den 14 october in zee rond, toen zij door kapitein A. Bruce, voerende het schip Ilibbert, van Liverpool, wer den bemerkt, gered en den 14 october te Bahia aanland gebragt. Kapitein Bruce had in don nacht de vlammen ge zien, en eenige uren te voren do Laura en Adele gepraaid hebbende, hield hij dadelijk op het vuur aan. Digt bijge komen vond hij het wrak verlaten, maar in de overtuiging, dat het scheepsvolk niet ver af kon wezen, bleef hij in de nabijheid. Bij het aanbreken van den dag werden de schip breukelingen in de booten drijvende gezien en spoedig opge nomen. Daar zij niets hadden kunnen medenemen dan een weinig water, was hun toestand allerongelukkigst, en zou den ze niet lang het in de booten hebben kunnen uithouden. Men schrijft uit Leyden aan het Handelsblad: Dezer dagen kwam een jongen die al eenigen tijd ge zworven en ten laatste gratis logement had gezocht in de wol van eenen fabrikantbij de politie te landdaar bij den kagchel staande veranderde zijne kleeding, tot groote verba zing der aanschouwers geheel van kleur, weldra bleek het, dat het niets anders dan ongedierte was dat deze nieuwe kleur aanbragt; men bragt hem nu naar eene plaats waar hij gereinigd en van andere kleederen voorzien werddoch hij bezweek spoedig; hij was eene prooi geworden van het on gedierte." Men schrijft uit Goringhem van den 21 dezer: Do heer II. Laurentiusvetweider alhier, voor ongeveer tien we ken een zijner ossen door de longziekte aangetast ziende, nam, even als hij dit in een soortgelijk geval voor twee jaren met goed gevolg gedaan had, na behoorlijke aangifte gedaan te hebben dat beest zelf onder behandelingzette het eene dragt in den bil en gaf het, vier dagen achtereen, het derde gedeelte van oen flesch jenever met een half Nedorlandsch pond stroop in eens ineen tweede os die eenigen tijd daar na dezelfde ziekte kreeg, behandelde hij op dergelijke wijze, met dat gelukkig gevolg, dat beide thans volkomen gezond naast zijn ander vee op den stal staan zonder dat er eeni«- spoor van de ziekte bij hen is achtergebleven; terwijl een veehouder te Goudriaanwien hij voor een longziekig rund hetzelfde middel heeft aangeraden hem mede reeds de vol- komene genezing daarvan berigt heeft. De gezegde heer is op het denkbeeld gekomen om dat middel tegen do longziek ten aan te wenden, dewijl men de kalveren, als zij de jet hebben, zijnde ook eene ziekte die uit de longen voortkomt, altijd met het beste gevolg jenever en stroop ingeeft." Zr. Ms. brik de Arend, onder bevel van den kapi- tein-luitenant-ter-zee J. R. Cambicr, is den 11 november 11. van Ilellevoetsluis in Suriname aangekomen. De Fransche oorlog-schroefstoomboot le Corse, den 20 dezer op do reede van Ylissingen gearriveerdis eergisteren naar Neuzen opgestoomd. T ,fi T E A* - G E AT JE SI .1 E eerste kamer Avondzitting van 22 december. De beraadslagingen over het wets-ontwerp, aanwijzende do middelen tot dekking der Staatsuitgaven begrepen in de Staatsbegrooting voor 1853, zijn hervat en ten einde gebragt. Daarna is dat wets-voorstel in stemming gebragt en daarbij met 34 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren d'Ablaing van Giessenburg en van Andringa de Kem penaar. De vergadering is daarop tot nadere bijeenrooping gescheiden. De Utrechtsche Courant deelt Curapaosche berigten, tot G november, mede. Het bestuur op dat eiland had commis- sicn benoemd, ten einde verbeteringen in den staat der Ge vangenissen ziekenhuizen enz. voor te stellen. Den 28 sep tember had men op Bonaire, na langdurige droogte, zware regens en dreef de hevige Zuidwestewind drie Amerikaan- sche vaartuigen en de Nederlandsche schooner de Twee Broe ders op strandvan een der Amerikaansche schepen brak het roer, en de genoemde schooner kwam met avarp te Cu- raeao aan. Engelanil. Londen 24 december. De half-officiele Chroniclo meldtdat het nieuwe ministerie volgenderwijze is zamengesteld de graaf van Aberdeen eerste ministerlord Palmerston secretaris van staat voor binnenlaudsche zaken- lord John Russellseeretaris van staat voor buitenlandsché zaken; de hertog van New-Castlesecretaris van staat voor koloniën; de heer Gladstonekanselier der schatkist; sir Sidney Ilerbert, secretaris van staat voor oorlog; sir J. Graham eerste lord der admiraliteit. Men had gezegd, dat lord Derby zich aan alle staat kundige bemoeijingen 'onttrekken, en zich geheel aan het fa milieleven wijden wilde, maar uit de verklaring, door hem in de dezer dagen gehouden bijeenkomst zijner aanhangers afge legd blijkt het tegendeel. Gaarne zeide hij daar zou hij na een werkzaam openbaar leven van dertig jaren, zich ge heel aan zijne eigene zaken wijden, indien hij zeker was vaft- de optreding van ecu bewinddat het heil der natie besten dig zou 'bevorderen maar hij zag vooruit, dat het land spoedig

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1