MIDDELBURGSCHE 0URAIV 1852. Donderdag 16 December. W 151. IV' Ijcstuccu cn Qbminiötrrtttcu. nu» n fjittgt g s ar xxEKEitTEoaiMts. Mjooar i oo ic »i eic n. iSimtctil<inb@ch£ fTijbiugctt. s v a v e sr- g je ar e bs .f s. «osr-iïi»isiffi; KOLOiWEir. c Burgemeester en tVetliouAers van Oostl»urg ma ken bekend, dat op Donderdag den 23 December 1852, des middags ten 12 ure, op het Raadhuis, zal worden aanbesteed de levering van 1. BRANDSTOFFEN, LICHT- en SCHRIJFBEHOEF TEN voor het Gemeente-Bestuuren 2. SCIIOOLBEHOEFTEN voor het jaar 1853. Terwijl de voorwaarden dezer Aanbesteding, van heden af, ter Secretarie zullen ter lezing liggen. Oostbuko, den 10 December 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. L. BENTEYN. De Secretaris, L. THERI Mz. IIÏKOXnKHNti. Be Commissie van Bestuur over «le Provinciale Scliool tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigdbrengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigen, die verlangen met den eerst- volgenden Cursus in de maand Januarij 1853als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelvenof van hunne Ouders en Voogden, zullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissieen aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Re gister van geboorte en een Certificaat van goed gedragaf gegeven door den Heer Burgemeester hunner Woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen en den tijd hunner toelating tot de Lessende noodige teregtwij- zingen zullen worden gegeven. Enten TweedeDat de aanvang der Lessen zal plaats hebben op Dingsdag den 4 Januarij 1853en dat dezelve zullen worden gegeven op .zoodanige dagen en urenals omschreven zijn in eene Lijstwelke van 2 Januarij af aan het Lokaal der School zal voorhanden zijn. Middelburg, den 13 December 1852. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEMSecretaris. STBIIXl» tttViHiMiiJ. De Burgemeester der Gemeente ftoudekerbe brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene groote ongemerkte BOOTeen WATERVAT en eenige stukken SCHEEPS- HOUTen roept elk en een iegelijk ter reclame op die tot het geborgene vermeent geregtigd te zijn. Koudekerk® den 12 November 1852. De Burgemeester voornoemd, H. BRASSER. Driemaandelijksche llestiiurilcrs -ïergailering tot opneming van Leden, Dingsdag den 21 December 1852, des avonds ten zeven urein de Tuinkamer van Sint-Joris. Namens de Directie JJ. PIETERSE Tz.Secretaris. IMiaUkkEKKIiSCHAP f lï' H VSTEIEI'HIC. COIWCKBT op Donderdag den 16 dezer, waarop zich zullen doen hooren Mejufvrouw LINA BRANDT (Zang) en de Heer C. F. SCHMIDT (Fagot). Heeren Ledenwelken onverhoopt geen Programma mogt zijn bezorgd, worden uitgenoodigd, hiervan den ondergetee- kende kennis te geven. Middelburg, den 13 December 1852. Namens het Bestuur, D. J. VAN DER HORST SERLÈ Jr. Secretaris. Be Commissie onder de Zinspreuk Loon voor Werk brengt bij dezen haren openlijken dank toe voor eene bij haar ontvangene gift, ton bedrage van 58,20, zijnde het netto provenu eener Kinderloterij, opgerigt door de Jongeheeren J. V. L.M. C.G. D. B. en S. C.ten behoeve dezer Inrigting. Middelburg den 13 December 1852. A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. iitnittïS'i fKiiv. Be Vereeni^ing tot liet Bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst van de volgende Soepkaarten: den 10 dezer van H. 4 stellen; den 11 van I. 17 stellen; van I. Z. 12 Kaartjes mot 25 cent (collecte Zondag avond N. K.)den 13 van N. N. 40, van R. 3, van de Wed. A. B. 1 stelen den 14 van N. N. een half stel. Middelburg, den 15 December 1852. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Diakenen der ftederiluitsclie Berv. Gemeente berigten op Zondag en gisteren in diverse collecten te hebben gevonden 11 pakjes, waaronder 2 ongesloten ieder inhoudende f 1welke zijn bezorgd bij Ds. J. J. L. Ten Kate, terwijl het pakje, met het opschrift: van I. Z. en binnenschriftvoor de armen dezer Stadvoorloopig later meerder van I. Z.inhou dende 12 Soepkaartjes, benevens een 25centstuk, is bezorgd bij Broeder N. Verhulst Wz. Voorts maken zij dankbare melding gevonden te hebben, in de voormiddag-godsdienstoefening der Nieuwekerkop Zondag jl.een ongesloten pakjeinhoudende een f 2,50 stuk met het opschrift;, voor aankoop van Meedingstuklcen voor de diaconie armen van (driehoek.) Moge dit edel voorbeeldten behoeve onzer Armen veel navolging vinden, daar bijzonder Diakenen met de vele be hoeften hunner Armen bekend zijn, en niets hen meer stree- lond is dan Geloofsgenooten te kunnen weldoen. Middelburg den 15 December 1852. Diakenen voornoemd, F. C. MATZ1NGER, Praeses. J.-A. DE WAAL, Scriba. De ondergeteekenden maken het zich ten aangenamen pligt openlijk kennis te geven van het allezins gunstig gevolg waar mede zij bij vernieuwing de gelegenheid hebben opengesteld tot het inschrijven voor de bereiding en uitdeeling van warme Spijzen gedurende de drie wintermaanden. Aanvankelijk toch iszoowel door een gedeelte der hier garnizoen houdende Heeren Officieren als door vele Burgerlijke Ingezetenen dezer Stad, van onderscheiden rang en stand, voor een gezamen lijk beloop van f 775,95 tot voornoemd weldadig doel inge schreven. De gedachte, dat ook door deze hunne bijdragen de ont beringen van vele nooddruftigengedurende een gedeelte van het ongunstige saizoen, merkelijk minder zullen zijn zal bij de geachte Deelnemers gewisselijk gewaarwordingen teweegbren gen die ruimschoots opwegen tegen de opoffering die zij zich ten gevalle der broederliefde wel hebben willen getroosten. Vlissingen, den 15 December 1852. J. A. SCHMIDT. J. C. OCKERS. N. A. VAN GOETIIEM. Veere, den 9 December 1852. Hartelijke dank wordt door ons toegebragt aan de edele onbekenden, voor 2 bij ons op heden ontvangene giften, als: ééne van den Notaris W. M. Snyder alhier, namens X. Y. Z. uit Middelburg, zijnde twee Bankbiljetten, no. 901, a f 60, en no. 349 a 40, te zamen ƒ100, cn de andere van den Heer F. C. Matzingerte Middelburg, een ongesloten pakje, met het opschriftarmen Veere N. K. voorm. 5 Dec. 1852 waarin een stukje van 25cent. Namens de Commissie uit de beide Armbesturen A. D. OERLEMANS Praeses. M. J. VAN DEN HEUVELScriba. Arnemuidenden 13 December 1852. Het Oiakonie-Ariubestuur der Hervormde Gemeente van Arnemuiden mag dankbare melding maken van de ontvangst eener gift van 10, van Y. Z., den 10 dezer be zorgd bij den Heer de Blaeeke de Ligny; dat God geve, dat dit voorbeeld bij edele Menschenvrienden navolging vinde, tot verkwikking van hoogst armoedige Natuur- en Geloofsge nooten. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd, R. VAN BELZEN Dz.Adm. Diaken. A. BOOGERTDiaken. Met hartelijke dankzegging geeft de ondergeteekende kennis van de ontvangst van f 5 voor Maatje de Nooyer van X. Y. Z.bezorgd bij den Heer M. H. Broeder, te Middel burg. Hoe welkom deze gift was, nu haar Man, gelijk met vele anderen alhier, deze week niets verdiend had, zal ieder beseffen, die weet hoeveel behoeften dat in die omstan digheden zich voordoen, ook bij een zwerenden boezem, en dan zonder voorraad met een talrijk kroost. Arnemuiden, den 11 December 1852. C. J. BAARS. DIDDELBIIKGIS Decemlier. Den 10 dezer heeft de faculteit der godgeleerdheid bij de Leydsche hoogeschool een treffend verlies geleden. De bij zijne leerlingen zoo geliefde zoo ijverige hoogleeraar J. F. van Oordt JWz.is haar na een vreeselijk lijden van vele maanden ontvallen. Z. M. heeft, bij besluit van den 9 dezer, goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapentot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten lnitenant P. C. Swaving, van dien staf, adjudant van den luitenant-generaal inspecteur der artillerie bij het regement veld-artillerietot lsten luitenant (naar ou derdom van rang) den 2den luitenant F. J. C. Broersvan het regement; bij het 2de regement vesting-artillerie, tot ka piteins van de ode^ klasse (naar ouderdom van rang) de 1ste luitenants A. H. Keyzer en P. S. Mommersbeiden van het korpstot 1ste luitenants (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants L. E. I Bolomeyvan het korps, en M. J. van Nieuwkuyk, van den staf der artillerie; bij het 3de regement vesting-artillerie tot kapitein van de 3de klasse (naar ouder dom van rang) den lsten luitenant J. G. J. van Oldenbarne- veld genaamd Witte Tullingh, van het regement vesting-artil lerie: terwijl bij gemeld besluit al verder tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) benoemd is de 1ste luitenant der artillerie op non-activiteit E. O. K. van Ingen met bepaling dat hij in zijne tegenwoordige positie zal blijven. Naar men verneemt zijn de heeren ingenieurs Fijnje en van Kerkwijk reeds te Rozendaal gevestigdter zake van de voorbereidende werkzaamheden voor den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam. Met genoegen verneemt men dat door den heer J. II. van Lennep onderscheidene oudheidkundige voorwerpen die op den bodem van het Haarlemmermeer gevonden wor den aangekocht en aan het rijks-museum van oudheden te Leyden vereerd geworden zijn. Door een arbeider te Eesgemeente Borger, zijn, ter- wijl hij bezig was veen te hakken, in een plekje grootte van eene vierkante el, zes en vijftig adders geTOhdfcg^?' dit werd hem te ergzoodat hij de vlugt nam en om hulp riep, waarop andere arbeiders hem te hulp kwamen, door wie de adders zijn afgemaakt; hij verklaart, in hetzelfde stuk land achtereenvolgens reeds meer dan 300 adders te hebben gedood. In de vorige week had weder alhier de jaarlijksche alge- meene vergadering van de Vereening tot bevordering der Toon kunst plaats, waarin door het bestuur de rekening over het afgeloopen dienstjaar overgelegd, en tevens een verslag van den staat dier vereeniging, van do werkzaamheden des be- stuurs, inliet belang der toonkunst, en een algemeen overzigt van de inuzijkale aangelegenheden in onze stad uitgebragt werd. Bij de weinige opkomst van de leden bij dergelijke verga deringen, hetgeen ook weder bij deze plaats had, is het niet ongepast, een beknopt overzigt van de werkzaamheden dier vereeniging mede te deelen. Uit genoemd verslag is toch weder gebleken, dat de veree niging aan het doeldat zij zich gesteld heeftde instand houding en bevordering der toonkunst in onze stad" beant woordt. Eene zangschool onder haar toezigt, waar het onder wijs zoo doelmatig, zoo grondig wordt gegeven, mag in de eerste plaats wel als een voornaam middel tot bevordering der toonkunst worden beschouwd. Niet alleen voor hen die zich voorstellen den zang te beoefenen, maar voor allen die een of ander instrument willen aanleerenis eene zangschool van veel nut. Het is verblijdend, dat men ook meer algemeen dat nut begint te erkennen; het getal leerlingen op deze school is tegenwoordig vrij aanzienlijk, en toch is het onbegrijpelijk dat de deelneming nog niet veel ruimer is ook met het oog op den gcringen prijs die voor dat onderwijs betaald woidt°; immers, voor slechts 10 per jaar erlangt men het lidmaat schap dier vereenigingen verkrijgt daarmede het regteen zijner kinderen van het onderwijs op de zang-muzijkschool te doen genieten, zonder daarvoor iets te betalen; voor ieder kind meer betaalt men slechts 5 per jaar. Verscheidene subsidien worden'door deze vereeniging ook uitgereikt, zoo aan muzijkale inrigtingen in onze stad, waar onder de volks-zangschoolhet muzijkkorps der stedelijke schutterij als aan sommige toonkunstenaars, waardoor deze laatsten eene bijdrage tot hun middel van bestaan ontvangen, waarbij hun tevens de verpligting opgelegd wordt, om aan jongelieden uit den mingegoeden stand gratis onderwijs op verschillende instrumenten te geven. Opmerkelijk is hetdat onder die jongelieden zoo weinig lust bestaatom zich deze gelegenheid, van gratis onderwijs in de toonkunst te ontvan gen, ten nutte te maken. Uit het meergenoemd verslag van het bestuur is weder gebleken, hoe weinig jongelieden hier van gebruik maken, en welk klein getal onder hen nog met lust en volharding. Met genoegen word ook door het bestuur melding gemaakt van het voortdurend bestaan van verschillende muzijkale inrigtingendie hare oefeningen geregeld voortzetten dat deze vereenigingen door goeden wil, ijver en zamenwerking dei- verschillende krachten iets goeds kunnen daarstellenis in het laastleden voorjaar door de vereeniging gegeven concert be vestigd. De welwillende modewerking van de zangvereeni- ging tot Oefening en Uitspanning en het muzijkgezelschap Uit Kunstliefde heeft eene opvoering daargesteldwaarop grootere steden trotsch zouden mogen zijnwaardoor den leden eenen genotvollen avond werd verstrekt en het aan gename met het nuttige werd verbonden. Bij dit algemeen overzigt, dat door het bestuur den leden over den toestand der muzijk werd medegedeeldwerd tevens niet voorbijgezien het privaat onderwijs, en bleek het dat dit door de hier gevestigde muzijkmeesterszoowel theoritisch als practischzoo grondig gegeven wordtdat dit bijna niets te wenschen overlaat. Aan het einde van zijn verslag heeft het bestuur zijn leedwezen te kennen gegeven, dat, ten gevolge van de weige ring van een kerkgebouw tot de opvoeringen het ontbreken van een ander geschikt gebouw, het voorgenomen muzijk- feest in 1853 waarschijnlijk niet te Middelburg zal kunnen plaats hebben. Afgescheiden van het niet onbelangrijk voor deel voor de stad zou zoodanig feest voor de hoogschatting, de bevordering en vooruitgang der kunst van onberekenbare waarde geweest zijn. Het is te wenschen, dat de Vereeniging tot bevordering der Toonkunst voortdurend bijval en medewerking ondervinde daar het meer en meer blijkt, dat zij tot de instandhouding en vooruitgang der toonkunst in onze stad bijna onontbeer lijk is. Medegedeeld.) tweede kamer. Zitting van 13 december. In dezelve zijn met algemeene stemmen aangenomen de conclusie van het rapport, uitgebragt omtrent °de nota tot beantwoordingvan het verslag der commissie uit de kamer voor het regeringsverslagwegens den staat der Overzeesche Bezittingen est-Indië) over 1849 met 46 tegen 5 stem men het wets-ontwerp tot goedkeuring van eene additionele overeenkomst van handel en scheepvaart, tusschen Nederland en de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika gesloten te gen hebben gestemd de heeren van Hall, Ter Bruggen Hu- genholtz, van Iloëvell, de Man en van Eek met 57 tegen ééne stem, zijnde die van den heer Poortman, het wets-ont werp tot aflossing én verwisseling van nationale schuld. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot het bouwen en planten binnen zekeren afstand van vestingen heeft haar rapport ter tafel gebragt. De dag der beraadsla ging zal later worden bepaald. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De gouverneur-generaal is den 10 oetober van zijne reis in V»

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1