MIDDELBURGSCHE COURANT. itfci 1852. Dingsdag N®. 150. 14 December. wE ÏSegtutrett ctt Slbmtnidtiratmt. VAN VREDENBURCH. 13tmicul«mböchc ftijbingcn. i5ititctilanb0<;jftc QTijbittgcn. De Staatsraad. Commissaris des Konings In de Provincie Zeeland, verwittigt de belanghebbenden, dat de Provinciale Staten van dit Gewest in Buitengewone Vergade ring zijn bijeengeroepen, tegen Dingsdag den 21 dezerdes avonds ten acht urein de daarvoor bestemdejJZaal in de Abdij te Middelburgen dat de toegang tot die Zaal voor het Pu bliek zal moeten plaats hebben door de Deur ter zijde van het Gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 11 December 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voornoemdi VAN VREDENBURCH. De Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland.brengt ter kennis van de belangheb bende Ingezetenen van dit Gewest, dat Zijne Majesteit, naar aanleiding van art. 55 der "VVet van den 4 Julij 1850 (Staats blad no. 37), bij Hoogstdeszelfs besluit van den 9 dezer no. 68, heeft bepaald dat de Stembriefjes tot benoeming van een Lid voor de Provinciale Staten, op den 16 dezer maand in te leveren in het Hoofd kiesdistrict Hulstzullen geopend worden op Zaturdag den 18 daaraanvolgende. Middelburg den 13 December 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voornoemd, GH WUIil TiJK I llt. Do Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 15 December 1852des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 13 December 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Burgemeester en Wethouders van Oostlburg ma ken bekend, dat op Donderdag den 23 December 1852, des middags ten 12 ure, op het Raadhuis, zal worden aanbesteed de levering van 1. BRANDSTOFFENLICHT- en SCHRIJFBEHOEF TEN voor het Gemeente-Bestuuren 2. SCHOOLBE1IOEFTEN voor het jaar 1853. Terwijl de voorwaarden dezer Aanbesteding, van heden af, ter Secratiudo vulUn icoi»gj ïig-g^n. Oostburg, den 10 December 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. L. BENTEYN. De Secretaris, L. THERI Mz. B li UttXtt Ti l KIXHA. De Centrale Birectie van Walcheren brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendie daarbij zouden willen tegenwoordig zijn, dat op Donderdag den 16 Decem ber 1852, des middags ten twaalf ure, in haar Lokaal in de Abdijde gewone ITitloting zal plaats hebben voor de Negotiatie van den Straatweg van Serooskerke naar Domburg. Be Kamer van Koophandel en Pahrijken te Vlissingen maakt bekend, dat de Zeildag van Zr. Ms. Fregat Prins Frederik der Nederlanden bepaald zijnde op den 20 Decemberde Brievenwelke men met deze ge legenheid naar de Oost-Indische Bezittingen wenscht te ver zenden aan het Postkantoor aldaar kunnen worden be zorgd tot den namiddag van den 19 dezer maand. Vlissingen, den 13 December 1852. De Kamer voornoemd J. B. DE GROOFVoorzitter. T. C. DOMMISSE, Secretaris. COX(Miltï1/ I.IL. Het Bestuur der Vereeniging tot bevordering der Toonkunst brengt ter kennis van de Aandeelhouders in de Negotiatie tot den aanbouw der Concertzaal, dat de Rekening over liet geldelijk beheer der Concertzaal door den Gemeenteraad is goedgekenrd; dat echter de gewone jaar- lijksche Uitloting van vier Aandeelen niet kan plaatshebben, voor dat het te kort tot vinding der Fondsen ter aflossing door het Gemeentebestuur zal zijn betaald, hetwelk door ge noemd Bestuur van de goedkeuring der Stedelijke Begroo ting is afhankelijk gemaakt. Middelburg den 13 December 1852. G. DE BRUYNE Secretaris. miZUKCiEKELiCHAF VIT iifTXSTIf,;. COSfCEBT op Donderdag den 16 dezer, waarop zich zullen doen hooren Mejufvrouw LINA BRANDT (Zang) en de Heer C. F. SCHMIDT (Fagot). Heeren Ledenwelken onverhoopt geen Programma mogt zijn bezorgd, worden uitgenoodigdhiervan den ondergetee- kende kennis te geven. Middelburg den 13 December 1852. Namens het Bestuur, D. J. VAN DER HORST SERLÈ Jr. Secretaris. Diakenen bij de Hervormde Remeente te Koes» verzoeken alle Gemeente- en Armbesturenden Persoon van JOHANNES SEBASTIAAN ANEMAET volstrekt geen onderstand, reis- of verblijfkosten voor hunne rekening te verleenendewijlom overwegende redenengeene restitutie door hen zal worden gedaan. Goes den 10 December 1852. Namens Diakenen VAN DE PUTTEVoorzitter. P. J. A. VAN DAM Secretaris. [De dankbetuigingen voor ontvangen liefdegiftenvan on derscheidene Arm-inrigtingen ingezondenzullen in het eerst volgend no. worden opgenomen.] j HIDOELBIIHG, IS Becember. Het heeft Z. M. den koning behaagd, aan de Zeeuwsche maatschappij van meekrapbereiding te Wilhelminadorp (waar voor vroeger octrooi is verleend) vergunning te geven tot het voeren van het Nederlandsch wapen en den naam van Koninklijk Zeeuwsche Maatschappij van meekrapbereiding. De herstemming ter verkieziug van drie leden voor den gemeenteraad der stad Vlissingen zal op den 20 dezerop het raadhuis aldaar, plaats hebben. Z. M. heeft den heer mr. H. A. van Ysselsteinop zijn verzoek eervol ontslagen als procureur bij de regtbauk te Zierikzee. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Middelburgden heer H. C. van der Feen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd, tot controleurs bij de kantoren van waarborg der gouden en zilveren wer ken onder anderenbij het kantoor te Bredade heer H. D. Erdegaingh, thans essaijeur te Utrecht; bij het kantoor te Zwolle, de heer H. Oudorp Kortebrantthans essaijeur te Middelburgen in diens plaats te Middelburgde heer C. H. E. Haencn. Z. M. de keizer der Franschen heeft den hoogleeraar C. L. Blume benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Den 9 december 1852 is door den minister van bin- nenlandsche zaken aan den heer Marcellus Huyge, commis sionair te Lage Zwaluwe, voorloopig en tot wederopzegging vergund, eene schroefbootdienst tusschen Rotterdam en Gent (België) in werking te brengen. Uit Brouwershaven ontvangen wij de volgende mede- deeling De heer Cannemannskunstschilder te Bredaheeft zich gedurende eenige dagen alhier opgehoudenen de noodige schetsen gemaakt betrekkelijk het verongelukken van het Oos- tenrijksche brikschip Pcgno d'Aruïciziaen het redden der schipbreukelingen van dien bodem op de steile punt van den Oosterten einde daarvan in twee voorstellingen een schilder stuk te vervaardigen, hetwelk men zich ten doel stelt ten voordeele van de nagelatene weduwen en weezen der veron gelukte zeelieden te Hellevoetsluis te zullen doen verloten, waarbij bovendien aan eiken inteekenaar zal toekomen een exemplaar steendruk, deze gebeurtenis voorstellende. Naar de beoordeeling van de tegenwoordig geweest zijnde zeeliedendie de redding hebben mogen volvoerengaven de schetsendoor genoemden heer kunstschilder gevormdzoo danige juiste voorstelling, dat men er zich over getroffen ge voelde. Spoedig zullen dan ook inteekening-lijsten door het ge- heele land worden verzonden, ten einde ieder in staat te stellen aan deze verloting deel te nemen. Tot het bovengemeld doel hebben zich hier in commissie vereenigd de na te noemen heeren: C. Lopse Hoeke, burge meester; J. Moolenburgh, med. doctor; G. van Wage, grif fier; G. I. Sevenhuysensecretaris; D. van de Yelde, brieven gaarder; C. F. van Dierendonck, commissaris van het loods wezen II. Metzonloodsen J. Meermanloodszich vleijende langs dezen weg, door de weldenkendheid en belangstelling hnnner landgenootenter verdere ondersteuning van het lot van zoo veel bedroefde en hulpbehoevende slagtoffers der mensch- lievendheid te zullen medewerken. De heer Penning Nieuwland hoezeer zich verschoond hebbende om deel te nemen als lid dezer commissiezal door zijne ondersteuning blijven medewerken tot den gewenschten uitslag dezer onderneming." Men is te 's Hage steeds ijverig bezig met op het bui tenhof de noodige toebereidselen te maken voor de plaatsing 'van het standbeeld van wijlen koning Willem II. De Nieuwe Rotterdamsche Courant deelt mede, dat haar correspondent te Haarlem, niet willende dat haar uitgever de heer Nygh, ter zake van het verzwijgen van den naam des eersten als inzender der berigten nopens de beleenbank aldaar, gegijzeld zou worden, zich bij den regter-commissaris der arrondissements-regtbank heeft begevenom zich als zoo danig bekend te maken; zoodat nu, tot leedwezen der redactie van genoemde courant, deze voor de drukpers zoo belangrijke zaak niet in het hoogste ressort zal worden beslist. Zr. Ms.fregatDoggersbank moet den 25 dezer maand gereed zijn om eene reis naar de Middellandsche zee te doen. Uit Vlissingen meldt men ons Zr. Ms. fregat Prins Frederik zal heden buiten de dokhaven op de reede worden gehaald, om den 20 dezer naar zee te vertrekken. Wij vernemen dat het kommandement van Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje is opgedragen aan den kapitein-ter zee J. W. F. Frucht. Den luitenant 2de klasse N. M. J. Kroef is het bevel over Zr. Ms. schooner Atalante opgedragen. De luitenant-ter-zee 1ste klasse, ridder II. W. A. van Rappardis geplaatst als eerste officier op Zr. Ms. fregat Doggersbank, ter vervanging van den luitenant 1ste klasse R. van Voss die op non-activiteit is gesteld. De officier van admininistratieJ. C. Linais heden morgen van hier vertrokken, verplaatst zijnde op de Dog gersbank, thans liggende te Nieuwediep." STATEX-GEXEEALAj#*. EERSTE KAMER Ztting van 11 decemJLh]£ Zijn ingekomen de navolgende door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpennamelijkdat tot regeling der kosten van ontvangst van belastingen door het rijk voor de provinciën en gemeenten, en door de gemeenten voor het rijk geïnd; dat tot bewaring van de oude hypotheek-regis- ters; dat tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Zeelanddat aanwijzende do middelen tot dekking der uit gaven begrepen in de Staats-begrooting voor 1853 en dat tot vaststelling der afzonderlijke begrooting van de uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1853. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot over 1850 heeft haar verslag ter tafel gebragt. De beraadslagingen over dat wets ontwerp alsmede die over dat tot regeling der uitgaven voor het pensioen-fonds van burgerlijke ambtenaren voor 1853 waaromtrent in de vorige zitting verslag is uitgebragt, zullen gehouden worden op dingsdag aanstaande den 14 dezer, des namiddags ten twee ure. tweede kamer. Zitting van 10 december. De algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp aan wijzende de middelen tot dekking der uitgaven begrepen in de Staatbegrooting voor 1853, zijn aangevangen en ten einde gebragt. Nadat de onderscheidene artikelen waren goedge keurd, is het ontwerp met 48 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: ten Catevan Wylick Reinders, de Limpens, Zylker, Hengst, de Poorter, Hugue- nin Verwey, Westerlioff, van der Ileyde en Jongstra. Dc commissien van rapporteurs voor de wets-ontwerpen tot goedkeuring eener additionele overeenkomst van handel cn scheepsvaart tusschen Nederland en de Yereenigde-Staten van Noord Amerika gesloten en tot aflossing of verwisseling van nationale schuld, hebben hare eindverslagen uitgebragt. De beraadslagingen zullen plaats hebben na afloop van die over de reeds aan de orde gestelde wets-voordragten. Zitting van 11 december. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen: het wets ontwerp tot vaststelling der afzonderlijke begrooting van de uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1853; de conclusien der rapporten, genomen door de commissien in wier handen gesteld waren de overeenkomsten, met Keur- IlessenBremen en Hamburg geslotentot wederkeerige uit levering van boosdoeners, alsmede der overeenkomst tusschen Nederland en België aangegaan tot verbinding der beide rij ken door ijzeren spoorwegenen bet wets-ontwerp tot ver- hooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1851 (bij drage ten behoeve van het speciaal fonds voor de kosten van droogmaking van het Haarlemmer-meer). De commissie, in wier handen gesteld is debeantwoordin» van het rapport vroeger uitgebragt omtrent het regerings-versla» wegens den staat der overzeesche bezittingen (West-Indië) over 1849 heeft haar rapport ter tafel gebragt. De beraad slagingen over dc conclusie zullen later plaats hebben. Engeland. Londen 9 december. In de zitting van het lagerhuis op gisteren gaf de heer Mac-Gregorkennis dat hij een amendement zou voorstellen op het, door den kanselier der schatkist, gedane voorstel nopens de regten op de thee. Bij de tweede lezing van het wets-ontwerp op de kiezers voor parlementsleden stelde de heer Frewen voor die tweede lezing zes maanden uit te stellen. Zijn voorstel werd met 103 tegen 67 stemmen aangenomen. Gisteren is het inhuldigings-feestmaal van den lord- mayor, uitgesteld om Wellingtons begrafenis, gehouden. De ministers waren aanwezigen men wisselde in de aanspra ken ter tafel de gewone staatkundige pligtsplegingen. De Hollandsche os en koebeide ruim 3 jaren oud thans op de jaarlijksche tentoonstelling van vee aanwezig, zijn gezonden door A. Iloogerbrugge, te Beukelsdijk, onder Overschie. De kenners wenschten meer vleesch in de zijden, en noemen den rug te smal. Eenigen tijd geleden zette de heer Gibson, te Dun- canslemuirin Ayrsliirezeer onvoorzigtig omtrent 35 pond buskruid bij het vuur om te droogentoen eene vonk de gansche massa deed ontbranden waardoor het geheele huis in de lucht vloog en verscheidene bewoners daarvan zwaar gekwetst werden. De heer Gibson zelf stierf kort na het ongeval en zijne huisvrouw onderging daarna hetzelfde lot. Buitsclilaml. Weenen 7 december. Volgens een tele grafisch berigt heeft de Lloyd te Triest geprotesteerd tegen het besluit derPorte, om geene buitenlandsche stoombooten toe te laten in de wateren van den Bosphorus. Yan eene geloofwaardige zijde meldt men, dat binnen eenige maanden een nieuw militair strafwetboek zal verschij nen. Dit wetboek moet dezer dagen met eene memorie van toelichting aan den keizer ter goedkeuring aangeboden zijn. Buitendien zijn ook nieuwe disciplinaire voorschriften voor het leger vervaardigd. Een gerucht, dat alleszins bevestiging vereicht, is hier in omloop, te weten, dat aan den nieuwen keizer der Fran schen onverwijld een Oostenrijksch regement zoude verleend worden. De graaf en de gravin v. Chambord zullen ook dezen winter te Venetië doorbrengen en den 20 december derwaarts vertrekken. De hertogin van Berry zal zich eerst in den loop van januarij naar Venetië begeven. Berlijn 10 december. In de zitting der tweede kamer van gisteren zijn door den minister van binnenlandsche zaken on derscheidene ontwerpen betreffende hervorming van eenige artikels der constitutieen dat der gemeentewetingediend de minister van financien heeft ook eenige op het belastingstel-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1