MIDDELBlfRGSCHE C OI! K A I\ T. 1852. Zaturdng N° 149. 11 December. 0 35cc.liucn cn Ctbmtiuöttrattcu. jsEMOBammrjuxiarG. ISitittenlaitbdche &i)bittgctt, SSuiteuIanbdchi; r De Personen van jUXTtEOSTY JaJE JJOOTG, Milicien- Plaatsvervanger van de Ligting 184® behoorende tot dezo Gemeente, en JJLCOBUS JWUJjMiHKMilicien-Plaats vervanger van de Ligting 18SObehoorende tot de Gemeente Overslag, worden verzocht, zich ten spoedigste ter Secretarie alhier aan te melden. De Centrale Directie van Walcheren brengt bij deze ter kennis van Ingelanden van den Polder, dat van af Maan dag den 13 December 1852 tot Zaturdag den 8 Januarij 1853 (de Zondag uitgezonderd)van des voormiddags tien tot des namiddags ten vier urehet Borderel der goedgekeurde Re kening over het jaar 1851in het lokaal der Directiein de Abdij te Middelburg, ter visie van Ingelanden zal zijn liggende. Middelburg den 9 December 1852. De Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. HETAEINO van TB4HTEJIMTEV over het vierde kwartaal 1852ten Kantore van den Betaalmeesteren bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. He Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland achtin het belang der Ingezetenen, zich verpligt te herinneren, dat het in Dagbladen aanprijzen en te koop aanbieden van zamen- gestelde en geheime Geneesmiddelen door onbevoegden bij Koninklijke Wetten van 3 April 1807 en 12 Maart 1818 (Staatsblad no. 16) is verboden; en waarschuwt dien dit aan gaat, zich van zulke Aankondigingen en het verkoopen van dergelijke middelen, te onthouden, ten einde zich niet bloot te stellen aan Regterlijkc vervolgingen. Middelbukg, den 11 December 1852. Namens de Commissie voornoemd B. DE JONGE, Voorzitter. J. DE MAN Jz., Secretaris. in: i «i«iG i/i; i Dc Vereeniging tot liet Bezoeken der Armen te JfliddelJturg weder geconstitueerd zijnde, verklaart zich bereid hare taak, ten behoeve onzer Armen, te hervatten, en durft bescheiden vertrouwendat hare Stadgenooten haar b(j vernieuwing de ondersteuning en medewerking zullen schen ken die haar onmisbaar isom met gewenscht gevolg in den geest harer Statuten werkzaam te zijn. Iedere gifthetzij bij den Penningmeesterden Heer N. Verhulst Wz.hetzij bij ieder ander Lid der Vereeniging af te gevenzal dankbaar worden aanvaard. Behalve de reeds vroeger vermelde giften hebben wij het genoegenmet dankbaarheidvan de volgende melding te makenals Van de Commissie tot Spijs-uitdeeling alhier 180 Stel Soep- kaarten; van A. 25 dito, van B. 25 dito, van C. 15 dito, van D. 13 ditovan E. 5 dito, van F. 2 dito, van G. 1 dito. Van I. O. A. onder Postmerk van 6 dezereen Bankbiljet no. 265dato 22 September 1845groot40,00 Van S. voor de bezigtiging van het Huis, K, 19 - 5,75 Van N. N. bij den Heer de Maret Tak- 5,00 Van N. N. 55 Mans-Hemden; en op heden: Van S. S.eenBankb., dato 14 April 1851no.328, -200,00 Met betrekking tot de ontvangen Soepkaarten wordt berigt, dat de aanbevolen Huisgezinnen en Personendoor de zorg der Heeren Wijkbezoekerstijdig hun aandeel zullen ontvan gen, en dat de Vereeniging er hoogen prijs op stelt, verder bekend te worden met de namen en woonplaatsen van hen, die door de Inteekenaren met Soepkaarten zijn begunstigd en waarvan nog geene opgave gegeven isten einde zooveel mo gelijk tot eene verdeeling te geraken in verband tot de werke lijke behoefte. De Naamlijsten der Hoeren Wijkbezoekers zijn gratis ver krijgbaar gesteld bij den Boekverkooper J. M. Hendrikse. Middelburg, den 9 December 1852. De Directie der Vereeniging voornoemd, Namens dezelve VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. J. M. BRIEVESecretaris. Bij den ondergoteekende is ten behoeve van Maatje de Nooyer, uit handen van den Heer Broeder ontvangen, een stukje van 25 Cent, gevonden in de Kerkcollecte van Zondag voormiddag. Zijnde hetzelve aan de belanghebbende ter hand gesteld, welke voortdurend in behoeftige omstandigheden verkeert. Arnemuiden den 8 December 1852. C. J. BAARS. HIDBELBIIRG, ÏO December. Z. M. heefï, bij besluit van 7 dezer, goedgevonden, aan den kolonel der infanterie J. D. Borreadjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlandenvergunning te verleenen tot het aannemen en dragen van de onderseheidings-teekenen van kommandeur der orde van het Zwaard, en van die van ridder 2de klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem respec- tivelijk door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen en door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer wordt de officier van gezondheid der 1ste klasse, H. Schillet, met den laat- sten dezer eervol afgevoerd uit het korps officieren van ge zondheid der Nederlandscho marineen met ingang van den 1 januarij 1853, ter zake van langdurige dienst, een pensioen van 1200 'sjaars toegekend. Uit Goes den 9 dezer wordt ons gemeld Bij de opening der stembus te 's Heer-Arendskerkeop hedenter herstemming van een lid voor de kamer van koophandel en fabrijken alhier, is gebleken, dat op I. S. Bedet 7J. C. Kakebeeke 4 en J. Vernet 1 stem waren uit- gebragt, zoodat eerstgemelde benoemd is. Ten gevolge van het bedanken van den heer I. G. J. van den Boschuit de gemeente Kattendijke gekozenzal de nieuwe stemming aldaar plaats hebben den 15 dezer. Eergisteren is een rietdekker, bezig zijnde op eene hooge schuur, daar afgevallen en heeft niet onbelangrijke wonden bekomen; hij is onmiddellijk ter verpleging naar het gast huis vervoerd." De minister van marine heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat de roode ton, ter reede van Vlis- singen, wegens bevondene meerdere diepte daar ter plaatse niet meer noodig zijnde, is weggenomen. De Staats-Courant behelst een berigt, dat, uit hoofde van het menigvuldig gebruik 't welk van den Rijks telegraaf wordt gemaakthet noodig is de voornaamste kantoren ster ker te bezetten en het personeel der minder belangrijke daar over te verdoelen. Dientengevolge worden de kantoren Breda en Dordrecht tot nadere aankondiging gesloten. De gemeenschap tusschen de kantoren te Amsterdam, 'sGraven- hageRotterdam en het buitenland blijft voortdurend geopend. Door de Nederlandsche regering is toegetreden tot het traktaat van Londenden 8 mei jongstl. tusschen do groote mogendheden en Denemarken gesloten, ter regeling voorna melijk van de zelfstandigheid van dat rijkgelijk mede de vaststelling der erfopvolging. Men schrijft ons uit Hellevoetsluisden 6 december: Den 11 e. k. zal van hierbij gunstige gelegenheid naar Batavia vertrekken: Zr. Ms. transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, onder bevel van den luitenant-ter-zee der 1ste klasse Buschman." Vergadering van «ten Gemeenteraad te Zierikzee. Zitting van 8 December 1852. Afwezig jhr. de Jonge door ongesteldheid. Do notulen van den 30 october 1S52 worden gelezen en goedgekeurd. 1. Benoeming leden van het stembureau op 13 december, voor de verkiezing van een lidin plaats van wijlen den heer Mulock Houwer. "Worden benoemd mr. A II. van Adrichem en D. van der Vliet; plaats vervanger F. C. Landsknegt. 2. "Wordt vastgesteld do rooster van aftreding der leden, als: in 1853 vier, in 1855 vier en in 1857 vijf leden; door de loting blijkt, dat zullen aftreden in 1853de heefth van Dongen, Goemans, Lands knegt en Moens van Bloois in 1855, de Crane Fokker jhr. de Jonge en van der Vliet, en in 1S57 van Adrichem, EgterErmerins, Keiler en het lid dat verkozen zal worden voor den heer Houwer. 3. Krachtens de verleende dispensatie van vergelijkend examen wordt tot onderwijzer op dc stads tusschenschool benoemdL. Karreman met bepaling dat hij dadelijk in functie zal tredenwaarvan aan gede puteerde Staten zal worden kennis gegeven. 4. Wordt voorgelezen eene missive van gedeputeerde Staten, hou dende kennisgeving dat zij zich verpligt vinden het reglement, houdendo policie-verordeningen op de marktenaan den koning ter vernietiging voor te dragen als bevattende bepalingen in strijd met de gemeente wet. De burgemeester stelt voordit als notificatie aan te nemen daar men onbekend is met de redenen die hiertoe hebben aanleiding gegeven; mr. Fokker stelt voor, in handenstelling aan de commissie, dio met het ontwerpen er van is belast geweestten einde deze welligt die redenen zoude kunnen ontdekkenmr. Moens meent dit tot geen re sultaat zal leidende voorzitter is ook van dit gevoelendaar men bij de onbekendheid met de redenenzich toch nog zoude kunnen ver gissen; mr. Fokker meent, dat er toch altijd tijd mede gewonnen wordten men dan de vernietiging niet behoeft af te wachtenhij per sisteert bij zijn voorstelbij stemming wordt hetzelve met 7 tegen 4 stemmen verworpen. 5. De voorzitter stelt aan dc orde de sollieitatien voor ecnen muzijk- meesteren verzoekt mr. Fokkernamens de daartoe verzochte com missie, inlichtingen to willen geven; hieruit blijkt, dat dio commissie acht dat in aanmerking kunnen komen de heeren Dogger, te 's Bosch; Sieburgte Briellcen Broers te Heusdendat in de laatste dagen de commissie berigt ontvangen heeft, dat de heer Dogger aangesteld is bij de militaire akademie te Breda, zoodat de keuze zich zoude moeten bepalen tot de beide anderen. Wordt met 6 tegen 5 stemmen beslotende drie genoemden tot een concours op te roependaar de heer Dogger niet persoonlijk bedankt heeft en dus welligt nog in aan merking wil komen. De voorzitter zegt den heer Fokkerzoo voor zich als de andere leden der commissie, dank voor de ten dezen ge nomen moeiten. 6. Mededceling van het jaarlijksche verslag der waarborg-vereeniging voor arbeiders. Onder dankbetuiging aan do commissie aangenomen voor kennisgeving. 7. Mededceling dat gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de ondcrhandsche aanbesteding der uitdiepingswerkende voorzitter berigt dat alreeds een aanvang met het werk is gemaakt. 8. Mededeeling dat gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de af stand der armhuisjes aan de armbesturenmits deze gelijke magtiging tot aanvaarding vragen. Aan burgemeester en wethouders de executie opgedragen. 9. Mededeeling, opneming boeken en kas van den ontvanger. 10. Na voorlezing van het rapport der school-commissieomtrent het op den 5 dezer gehouden examentot institutrice met algemccne stemmen benoemd, mejufvrouw A. M. van de Velde, om den 15 maart in functie te treden; terwijl dispensatie van provinciaal examen zal ge- gevraagd worden. Tot eene volgende vergadering worden aangehoudena. verzoek van V. Hogcrzeiltot roeijing van boomen aan de Zelke b. het reglement voor de turfmetersc. de wijziging in het policie-reglementen d. de verordening der vaste commissie van fabricage. De heer Landsknegt doet opmerkendat het nieuw gemaakte gedeelte op de nieuwe haven door zwakheid der specie waarmede de grond is aangevuldvoor de passage gevaarlijk isen dus dient te worden omheindde burge meester doet opmerken dat dit reeds is geschied. De vergadering wordt gesloten. ST^TEiü.GjEirUKJJl. tweede kamer. Zitting van 7 december. De beraadslagingen over hoofdstuk NI der Staatsbegroo- ting voor 1853 (koloniën) worden voortgezet, en na eenige discussien met 47 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarna is hoofdstuk XH (onvoorziene uitgaven), zofiSer discussie, met jalgemeene stemmen aangenomen. j, Zitting van 8 december. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen: de con clusie voorgesteld door de commissiein wier handen is ge steld de overeenkomst met Frankrijkomtrent gelijkstelling der vlaggenmet opzigt tot de loodsgeldenhet wets-ont- werp tot het tijdelijk in omloop blijven van tien millioen der muntbiljetten van 1849; het wets-ontwerp tot opneming van de veenderijen onder 's Gravenhage en Monsteronder de irreguliere veenderijen de wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen §in NoordbrabantZuidholland Noordholland, Zeeland, Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthehet wets-ontwerp tot aanvulling der wetten op de pensioenen der zee- en landmagt; de wets-ontwerpen tot na turalisatie van J. F. C van Baar van SlangenburghH. R. Dinkla, F. H. baron van der Capellen, E. E. Ernst, J. H. J. Sterneberg, M. Stein, J. H. Huffstadt, J. H. Lehmann G. L. C. H. graaf van Ranzow en J. P. Heeren, en het wets-ont werp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Zeeland. De overige aan de orde gestelde wets-ontwerpen zouden den volgenden dag in behandeling worden genomen. De commissie voor de verzoekschriften heeft eenige ver slagen uitgebragtmet welker conclusien de vergadering zich achtereenvolgens vereenigd heeft. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerphou dende de begrooting nopens den arbeid der gevangenenheeft haar eindverslag ter tafel gebragt. De beraadslagingen over dat wets-ontwerp zullen gevoerd worden, na afloop]van die over de wetfopjle middelen. Engeland. Londen 6 december. Bij den aanvang der zitting van het huis der lords van heden was de marquis van Clauricarde bezig met de ontwikkeling zijner motie, betref fende den vrijen handel. In het huis der gemeenten heeft de kanselier van den Ex- chequer, bij het mededeelen aan de vergadering, dat het Britsclie gouvernement den nieuwen regeringsvorm in Frank rijk had erkend, te kennen gegeven, dat de keizer officieel heeft verklaardzijne verheffing tot die waardigheid op geen erfregt te willen gronden, maar op den nationalen wil, en tevens officieus, dat hij de door de vreemde mogendheden sedert 1815 vastgestelde inrigtingen, zonder eenige beper king aanneemt. De heer D'Israeli gaf verder te kennen dat hij vrijdag e. k. aan de kamer een votum over het geheel van zijn finantiëel stelsel zoude verzoeken: De Fransclie ambassadeur, graaf Walewski, heeft een luisterrijken maaltijd aan het personeel der ambassadeden consul van Frankrijk en verscheidene hier verblijf houdende voorname Franschcngegeven. De toast op den keizer werd met de grootste geestdrift gedronken. De Observer meldtdat het parlement niet den 10 maar wel den 17 dezer zal uiteengaan. Lord Palmerston is sedert eenige dagen ongesteld. Door de admiraliteit is een bevel uitgevaardigd, vol gens hetwelk geen vreemdeling, die de rijks werven bezoekt, de verschillende constructie-winkels mag binnentredenof de thans in aanbouw zijnde schepen in oogenschouw mag ne men. Dit staat bijna aan eene geheele uitsluiting gelijk. ItuitscManil. Ween en 4 december. Het algemeen bur gerlijk wetboek zal met 1 mei 1853 ook in Hongarije, Croa- tië en Slavonië in werking komen. Heden wordt het orde-feest der ridders van het gulden vlies in den Hofburg gevierd. De statuten zijn gisteren den nieuwen ridders voorgelezen. Aartshertog Albrecht is uit Pesth en aartshertog Ernst uit Presburg ter bijwoning van het feest alhier aangekomen. De Parijzer correspondent van Lloyd verzekertdat de paus naar Parijs zal gaandoch eerst in den aanstaan den zomer. De som thans reeds beschikbaar voor een metalen stand beeld van Radetzky, bedraagt 28,341 fl. Bovendien heeft de keizer 100 centenaars metaal, afkomstig van de Piemontesche kanonnen, geschonken. Volgens het voorloopig plan zal de krijgsheld worden voorgesteld, staande op een schildgedra gen door eenige groepen, die de verschillende nationaliteiten vertegenwoordigen. Berlijn 7 december. In de zitting der eerste kamer heeft gisteren de verkiezing plaats gehad van den president waartoe met 91 van de 93 stemmen de graaf Rittberg is herkozen, daarna zijn de heeren Bruggemann en graaf It- zenplitz tot vice-presidcnten gekozen. Spanje. Madrid 3 december. De Gaceta deelt heden eenige wets-ontwerpen mede, die aan de nieuwe cortes, wel ke op 1 maart bijeenkomen, moeten aangeboden worden. Daaronder behoort het ontwerp eener nieuwe constitutie, als mede dat van eene hervorming van den senaat. De leden van den senaat worden voor hun leven benoemd; de waardigheid van senator is erfelijk. De kamer van afgevaardigden zal be staan uit 171 ledenom tot afgevaardigde gekozen te wor den zal men den ouderdom van 30 jaren moeten bereikt heb ben cn minstens 3000 realen belasting betalen. De benoe ming geschiedt door 150 der hoogst belaste ingezetenen van de plaatsvoor welke een lid gekozen wordt. De overige ontwerpen regelen de waarborgen voor de persoonlijke vei ligheid, voor het regt van eigendom, de openbare orde en de aangelegenheden van de Grandezza. Frankrijk. Parijs 7 december. Men zegt thans, dat de keizer tegen het einde van februarij zal in het huwelijk treden en dat daarop den 15 april de krooning zal plaats

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1