MIDDELBURGSCHE COURANT. 1852. Donderdag 2 December. ISc^Utrctt cm (31bminiötiraticu. rT™wrM Mc tAs ttest. iSinncnlanbischc ®ijbitigcu. Buitenlanb^cftc QTijbingcu. De Commissie van Verevening- en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Gemeente Middelburg maakt bekenddat bij de jaarlijksche Uitloting van 100 stuks Kansbiljetten der Stedelijke Renteloozo Schuldwelke op heden heeft plaats gehad, zijn uitgeloot de nommers, hierna bij volgorde vermeld: 5 548 770 1111 1420 1753 2112 2853 3162 3428 204 555 832 1122 1425 1857 2120 2854 3167 3446 260 577 862 1213 1627 1880 2230 2882 3247 3489 359 581 891 1242 1639 1892 2269 2909 3335 3490 448 639 945 1284 1640 1896 2362 2968 3359 3513 490 640 957 1333 1676 1904 2403 2984 3395 3518 497 642 1002 1342 1689 1967 2574 3016 3403 3520 524 669 1059 1379 1694 2002 2608 3107 3420 3523 527 711 1060 1385 1697 2066 2711 3115 3421 3535 536 749 1079 1392 1700 2076 2728 3120 3426 3536 En worden mitsdien de houders van voorschreven Kans biljetten uitgenoodigdom die ter conversie in rentgevende Obligatien van gelijk bedrag, na den 1 Januarij 1853, ten Kantore van den Heer Makelaar ABRAHAM VAN DEN BROECKE Jz., te Middelburg, als tot de overneming der Kansbiljetten geautoriseerdover te brengenzullende aan dezen, tot goedmaking der kosten van het Zegel en de Druk- loonennegen-en-negentig cent voor ieder Kansbiljet moeten worden betaald. Middelburg, den 26 November 1852. De Commissie voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSI1EER. Diakenen tier A'ecleriliiitselie Herv. Gemeente berigten in de collecte der Godsdienstoefening van heden avond gevonden te hebben twee pakjes een gesloten met het op schrift: Voor liet Bijbelgenootschap en het andere open, in houdende een Gulden, met het binnenschrift: Voor de Weduwe op Ellewoudsdijkij ij; de eerste gift hebben zij doen bezorgen bij den Heer Mr. W'. N. Lambrechtsen terwijl de laatste aan Ds. J. J. L. Ten Kate is ter hand gesteld. Middelburg den 30 November 1852. Diakenen voornoemd, M. II. BROEDER, Pra„e«r. J. A. DE IVAAL, Scriba. Mr. W. N. LAMBRECHTSENThesaurier van het Ae- derlaiitlscli Bijkelgenootsckap, Afdeeling Middelburg, berigt bij deze: dat de gelden, welke in de 11. Donderdag avond, den 25 November 1852, in de Nieuwe Kerk gehou den Godsdienstoefening ten voordeele van dat Genootschap zijn gecollecteerd, bedragen hebben de som van zes en tachtig Gulden twee en negentig Cent, waaronder de waarde van het in een gesloten pakje gevonden Muntbillct, no. 66243, groot tien Gulden begrepen is. HIDOEIiBIIRG 1 December. Bij besluit van 29 november heeft Z. M. goedgevonden 1. met den 1 januarij aanstaande aan den minister van Staat, W. A. baron Schimmelpenninck van der Oyeeervol ontslag te verleenen als hoogstdeszelfs commissaris in de provincie Gelderland, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en 2. in zijne plaatsmet ingang op het zelfde tijdstip, te benoemen den Staatsraad in buitengewone dienstL. G. A. graaf van Limburg Stirumhoogstdeszelfs commissaris in de provincie Groningen. Van heden af zullen de kantoren van den rijks-tcle- graaf te Amsterdam Breda Dordrecht's Gravenhage en Rotterdam worden opengesteld. De openstelling der kan toren te ArnhemHaarlem en Utrechtzal nader worden bekend gemaakt. De Staats-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van 29 november jl.waarbij wordt goed gekeurd het voorloopig reglement voor de binnenlandsclie dienst van den rijks-telegraafalsmede datter uitvoering der overeenkomstden 28 januarij 11. gesloten tusschen de Nederlandsclie en Belgische regeringen nopens den aanleg eener internationale telegraaf-dienst. Verleden vrijdag avond heeft te 's Ilage een langdurige raad van ministers plaats gehad. Den 21 september 11. is in straat Sunda, na een' on dernomen kruistogt, overleden de heer P. A. M. Hinlópen kapt.-luit.-ter-zee, koinmandant van Zr. Ms. stoomschip Hekla, ridder der militaire Willems-orde, van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. H. K. IL prinses Marianne der Nederlanden bewoont thans eene villa in eene der voorsteden van Rome, alwaar haar verblijf van langoren duur schijnt te zullen zijn. S T A.T E AT Ci E IV E It sl M. Mr. tweede kamer. Avond-Zitting van 27 november. Daarin zijn de beraadslagingen voortgezet en geëindigd «ver hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1853 (Hervormde eeredienst, waarna hetzelve, na stemming, met 46 tegen 9 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Hengst, van Eek, Storm, Metman, Westerhoff, Reindersvan Hoëvell, van Hall en de Moraaz. Zitting van 29 november. De vergadering den 27 besloten hebbendedat de beraadsla ging over de wets-ontwerpen tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen en tot opneming der veenderijen onder s Gravenhage en Monster onder de irreguliere veenderijen waaromtrent door de betrokken commissien van rapporteurs haar eindverslag is ter tafel gebragt, nader zal worden be paald, en dat de conclusien, genomen bij het verslag omtrent de door de regering gegeven inlichtingen op de adressen nopens de opheffing van Nijmegen als vesting; bij de opgave van afgekochte domeinen in 1850, en bij het rapport om trent het verslag nopens den staat en het beheer van Neder - landsch Indië over 1849, achtereenvolgens behandeld zouden worden in do eerstvolgende zitting, heeft de kamer heden dezelve het eerst in behandeling genomen en na eenige dis cussie goedgekeurd. - Daarna is de beraadslaging over de begrootings-wetten voortgezet. Na eene korte woordenwisseling is het Vilde hoofdstuk (Roomsch-Katholijke eeredienst) met 45 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren ReindersHengstvan Eek, Metman, Storm, van Hall, de Moraaz en van Hoëvell. De algemeene beraadslaging over hoofdstuk VIII (marine) is aangevangen en geëindigd waarna de onder-artikelen 1 tot en met 6 van artikel 1 goedgekeurd zijn. De voortzetting der behandeling werd bepaald op den volgenden morgen. Engeland. Londen 27 november. lieden morgen heb ben zich al de ministers met uitzondering van den heer d'Is- raeliwiens voortdurende ongesteldheid hem dit belettetot bijwoning van een geheimen raad naar Windsor begeven. Maandag verlaat het hof het kasteel te Windsor, om tot om streeks kersmis op het eiland Wight door te brengen. In antwoord op eene vraag van lord Wharncliffe zeide de minister van buitenlandsche zaken gisteren in het hooger- huis hoe de tegenwooidige staat der onderhandelingen met het bestuur der Vereenigde-Statenover de questie wegens de visscherij het overleggen der daartoe betrekkelijke stukken niet toeliet. De dood van den secretaris van staat Webster had eene stremming dier onderhandelingen veroorzaaktmaar die staatsman en alle overige Noord-Amerikaansche bewinds lieden hebben zich zeer geneigd tot eene minnelijke schikking betoond op welke dan ook alle hoop bestond. Het lagerhuis hervatte eergisteren de beraadslagingen over de zaak des vrijen handels. Ofschoon hij aan de gevolgen van zware verkoudheid leed, hield de kanselier der schatkist weder eene lange redein welke hij zich en zijne ambtge- nooten van de beschuldiging vrijpleitte, dat zij als ministers opgetreden waren om het beschermend stelsel weder te doen zegevieren; ware dit hun doel geweest, zij zouden thans, nu het land zich zoo duidelijk voor de onbeperkte handels vrijheid verklaard had moeten aftreden maar zagen nu de noodzakelijkheid daarvan niet in. Nadat de debatten ruim vier uren geduurd hadden en sir J. Graham zijne motie tot verdaging had ingetrokkenverklaarde de kanselier der schat kist zijn voorstel in te trekken en zich met het amendement van lord Palmerston te vereenigentusschen hetwelk en de mo tie van den heer Yilliers het huis nu te kiezen had. Nadat nog verscheidene leden gesproken haddenwerden de verdere beraadslagingen tot den volgende dag uitgesteld. Het gewigtig vraagstuk is in de zitting van gisteren ein delijk beslist. Nadat nog verschillende leden over de ques tie, die, naar de wending welke de zaak genomen had, ten slotte meer de keuze der juiste woorden dan de zaken betrof, het woord gevoerd hadden is het voorstel van den heer C. Villiers met 836 tegen 256 stemmen verworpen, en vervol gens het amendement van lord Palmerston met 468 tegen 53, dus met de overgrootc meerderheid van 415 stemmen, goed gekeurd. Het beginsel van den vrijen handel heeft derhalve even zoo zeer in het huis gezegevierd als wanneer de motie van den heer Villiers ware doorgegaan; alleen zijn de ge bezigde uitdrukkingen het ministerie niet vijandig. De heer Villiers betoonde zich geraakt over den afloop der stemming en verklaarde dit de laatste maal te zijn dat hij als verde diger eener zaak optradwier warmste voorstanders zelfs hem ten slotte verlieten. De kanselier der schatkist zeideinden loop der zitting, dat hij het financieel budget vrijdag den 3 december ter tafel zal brengen. De plannen en teekeniugen van het nieuwe kristallen paleis te Sydenham zijn door den heer Laing aan prins Al- bert voorgelegd en hebben diens volkomen goedkeuring ver worven. Nabij dat gebouw zal de beroemde naald van Cleo- patra worden opgerigt-, tot overvoering van welke uit Egypte de noodige schikkingen gemaakt worden. Bij de laatste halfjaarlijksche vergadering der Great Northern Railway Company hief een der aandeelhouders luide klagten aan over de ontzaggelijke sommen die de directeu ren aan proeessen verspillen. En hij had er ook wel reden toe, want sedert de oprigttng der maatschappij heeft de di rectie daaraan 750,000 p. st. besteed, zijnde 3,500 p. st. voor elke mijl lengte van den spoorweg. Uit officiële opgaven blijktdat het geheele staande leger der Vereenigde-Staten slechts 10,129 man bedraagt; de schutterijen daarentegen 2,180,486. De laatste berekeningen hebben tot uitkomst gegeven dat de Vereenigde-Staten eene oppervlakte beslaan van 3,136,447 vierkante mijlenmet eene bevolking van zeven zielen voor elke vierkante mijl. "Waren die uitgestrekte ge westen zoo digt bevolkt als Nederland en België (267 zielen per vierkante mijl) dan zou het getal inwoners de ontzagge lijke menigte van 837,434,019 bedragen, of nagenoeg 4/5 van het getal menschen dat men thans op den geheelen aardbol aanwezig rekent. Den 8 dezer is met het stoomschip Lamartine een troep gelukzoekers uit Boston naar Cumanain Venezuela vertrokken, ten einde uit het wrak van het Spaansche schip San Pedro, hetwelk voor 100 jaar is gezonken, de daarin verborgen schatten naar boven te halen. Dit vaartuig moet minst genomen 9 millioen dollars aan boord hebben gehad, welk geld door het moederland was afgezonden ter betaling van de troepen in de Amerikaansche bezittingen. Twee jaren geleden moet een gedeelte van dit gezelschap het wrak heb ben ontdekt en met gewone middelen circa 25,000 dollars uit do diepte opgehaald. Zij hebben thans duikerklokken, eene stoommachine om te baggeren en allerlei andere werk tuigen medegenomen, geschikt tot het opdelven van den on- derzeeschen schat. fi?iiitscliliizmIWeenen 25 november. De bondspresi dent, graaf Thun van Ilohcnsteïn wordt in den loop dezer week alhier verwacht. Brieven, alhier uit Tunis ontvangen, spreken ten stel ligste het gerucht tegendat de bey van Tunis overleden zoude zijn; integendeel bevond hij zich veel beter. Men verneemt, dat ter gelegenheid van de talrijke ver plaatsingen en bevorderingen welke dezer dagen bij het Oos- tenrijksche leger hebben plaats gehad al degenen die voor het verrigten van de velddienst niet volkomen in staat werden bevondenzonder onderscheid van persoonop non-activiteit zijn gesteld. Dientengevolge staan thans aan het hoofd der regementen en vestingen alleen officieren, die, ofschoon niet jongtoch naar ligchaam en geest krachtvol genoeg zijn om de vermoeijenis van den krijg te kunnen verduren. Deze hervorming in het leger kon natuurlijk niet zonder bezwaar voor de schatkist geschieden. Berlijn 27 november. Z. M. heeft van zijn voornemen af gezien om de zitting der wetgevende vergadering in persoon te openen, en heeft deze taak aan den voorzittenden minister van Manteuffel opgedragen. De Russische ambassadeur te Parijs, baron Ivisselef, heeft zich, op zijne reis derwaarts, een paar dagen alhier opge houden en een bijzonder gehoor gehad bij Z. M. den koning. liet verdrag met Brunswijk, ter vernieuwing van het Tol verbond, is gesloten en reeds geratificeerd. Dat met de Thu- ringsche Staten is heden tot stand gebragt en zal spoedig de vereischte ra'ificatie erlangen. Pruissen is derhalve bij mag- te, om den uitslag der conferentien te "Weenen rustig afte- wachten. De bekwame Oostenrijksche staatsman, de heer van Brück die in den laatsten tijd weinig is geraadpleegd is dit maal naar Weenen ontboden om zijn gevoelen over de handels-belangen mede te deelen. Wil Oostenrijk in het belang van Duitschlaiuleene afscheiding tusschen het Noor den en het Zuiden verhoeden dan moet het de coalitie thans aanraden om zich met Pruissen te verstaanzonder de ver nieuwing van het verbond van het treffen eener overeenkomst met Oostenrijk afhankelijk te laten, 't welk nu ook, na het sluiten der genoemde traktaten, niet meer zoude kunnen plaats hebben. Bepaalde voorstellen van de zijde van Oos tenrijk zijn nog niet ontvangen. Den 12 dezer is te Warschou het huwelijk voltrok ken van prins Theodor Paskewitschzoon van den stede houder van Polen, met de gravin Irene Woronzow Dasch- lcow dochter van den groot-eeremoniemcester bij het kei zerlijk hof. In 1851 zijn door onvoorzigtigheid in Rusland omge komen 11,074- personen. 29 November. Heden zijn de kamers geonend dooi den minister-president Manteuffel. De openings-rede belooft verschillende ontwerpen van wet voor nieuwe communicatie middelen, de organisatie der gemeenten, der arrondissemen ten en provinciënen voor de inrigting der eerste kamer dit laatste om de kroon te vrijwaren tegen voorschriften die tot stand konden gebragt worden, tegen het belang van het land. Wat men in het algemeen wil, is dat men het gou vernement onafhankelijk maakt van de leidingen der ver schillende partijen. Men wil de hand aan geenerlei wette lijke vrijheid slaan, doch tevens de oneenigheden vermijden, welke oorzaken zijn van het verzwakken van het koninklijk gezag. De wettige weg tot ontwikkeling van het constitu tioneel gezag zal zekerheid aanbrengen en een duurzaam re sultaat geven. Frankfort 27 november. Dom Mignel, hertog van Bragan- za, is gisteren alhier aangekomen en, zal eenige dagen al hier blijven. Zijn verblijf hoeft slechts bijzondere zaken ten doel. Spanje. Madrid 23 november. De senaatsledentot dc oppositie belioorendezijn heden ten getale van 36 bij den generaal Concha bijeengekomen, ten einde zich te verstaan over de gedragslijn die zij in de aanstaande zitting der Cor tes zullen volgen. In die bijeenkomst is eene commissie be noemddie met de, tot hetzelfde einde door de afgevaardig den der progressistische en gematigde partij benoemde com missie over de staatkundige aangelegenheden zal raadplegen. Men meldtzegt de Naciondat thans aanzienlijke verzendingen van goud en zilver op weg zijn naar Madrid. Deze aanzienlijke hoeveelheid edel metaal zal gedeeltelijk aan de munt verwerkt wordenterwijl de bank nog voor ruim 13,000,000 rl. aan muntspecie uit den vreemde heeft ontbo den. Het gouvernement heeft maatregelen genomen om aan zijne groote verpligtingen in de maand december te voldoen en de bank om de leegte te vullen ontstaan doorliet terugtrek ken van den voorraad van edel metaalwelke naar de nieu we speciale kas is overgebragt. frankrijk. Parijs 27 november. In de departementen der Seine Inferieure moeten verkiezingen plaats hebben tot vervulling van eene onstane vacature in de wetgevende ver gadering. De regering heeft nog niet bekend gemaakt wie haar candidaat ismaar men noemt den heer Pierre Cor- neille, den eenigen afstammeling van den genialen dichter van dien naam. Aanstaanden donderdag zal Lodewyk Napoleon zich, naar men verneemt, naar de Tnilericn hegeven, en d^aróp

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1