MIDDELBURGSCHE w i; o r k ff "h i V 1852. Zaturdag 27 November. IScshircu cu Qbrntnistrattcu. £HuucnltUtb0cfte ^ijbiugcti. üuitcuUubdchc JTijbiugcn. \.V De Burgemeester der Gemeente Vrouwepolder brengt ter kennis van de belanghebbendendat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene Aehtriems ROEI-VISCIISLOEPgemerkt D T 153 Providence, Treport alsmede een MAST, lang 15,4 el, en eenige stukken Scheeps- liouten roept elk en een iegelijk ter reclame op die tot het geborgene vermeent geregtigd te zijn. De ondergeteekende roept bij dezenmet vriendelijken drang, de weldadigheid zijner Stadgenooten in ten behoeve van do Weduwe van eerC Dorps-Schoolmeesterwelke Vrouw, ten ge volge van het onverwachts overlijden van haren Manin een' diepbetronrenswaardigen toestand verkeert. Zij is achterge bleven met vijf volwassen Kinderenwaarvan echter geen enkele in staat is om zijn eigen brood te verdienen, naardien zij alle óf met vallende ziekte óf met andere gebreken zijn bezocht. Zij zelve is letterlijk doodarmen hare Familie is niet in staat om het geheele gezin te onderhouden. De Weduwe zou gaarne eene kleine Affaire beginnenindien zij daartoe door de mensehlievendheid van anderen in staat werd gesteld. Op daartoe tot hem gekomen verzoek, wil de ondergetee kende zich gaarne belasten met dc inzameling der giftendie tot dit doel mochten worden afgestaan. Nadere inlichtingen kunnen, des begeerd wordende, bij hem, of bij do WelEervv. Hecren J. Borsius en M. Lotz, Predikanten te Middelburg en te Ellowoutsdijk, worden ingewonnen. Middelburg, den 22 November 1852. J. J. L. TEN KATE, Predikant. JIinnKLBlJKG, 36 Soveinbcr. Bij besluit van den 22 dezer heeft Z. M. goedgevondenop zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer G. C. Imminek als 1ste luit. bij het bataillon no. 5 rustende schut terij in Zeeland en te benoemenbij het bataillon no. 3 3de kompagnie, rustende schutterij, tot kapitein den heer S. de Graagthans 1ste luitenanttot lsten luitenant den heer L. Boogaert, thans 2de luitenanttot 2den luitenant den heer J. C. D. van der Bussche vroeger fourrier bij de dienst doende schutterij te Goes. Bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is de kolonel J. D. Musquetierkommandant en inspecteur van het korps mari niers, met den 31 december aanstaande, eervol van het ge zegde korps afgevoerd, en hem een jaarlijksch pensioen van f 1800 toegekend. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekoning is het kom mandement van bovengenoemd korps, met 1 januarij 1853, opgedragen aan den kapitein-luitenant-ter-zee G. C. Zout man met bepaling, dat de genoemde hoofd-officier de uni form zal dragen van het korps mariniersen in het korps zee-officieren zal blijven doorloopenmet stilstand van non- activiteits-traktementj. alsmede met gemelden datum bij het korps mariniers bij ancienneteit bevorderd, tot 1ste luite nants, de 2de luitenants, F. G. II. HornbostelL. F. Geill J*. P. II. Sesseler1. G. .Corbelyn en tot kapitein-admini strateur van kleedingde 1ste luitenant-kwartiermeester J. II. Besou. Z. M. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon be noemd den lsten luitenant van het 5de regement infanterie van Sassenberg. Ie Goes hebben de verkiezingen voor de kamer van koophandel en fabrijken den 25 dezer plaats gehad, met den volgenden uitslag Stembus Goesgetal kiezers 5Ggestemd 27 biljetten in de bus 27 waarvan één in blanco. Stemmen waren uitgebragt op de heeren J. F. van de Putte 24O. Verhagen en J. P. Burger ieder 23 C. Pilaar 21A. Nortier 20° M. J. Ha- rinck 18, J. C. Kakebeeke 5 G. II. Kakebeeke4, N. Ver- venne Pz. 3, M. J. de Jong 3, C. P. Soutendam 3P. A. Hochart 2 M. II. Ilarinck I. G. J. van den Bosch J. Ka kebeeke P. F. de Jonge, C. A. van Rentergem, F. S. A. Knitel en II. C. Pilaar, ieder eene stem, zoodat de 6 eerst- genoemden zijn verkozen. Stembus Kattondijke c. a.getal kiezers 18, gestemd 13, in de bus een gelijk getal. Stemmen waren uitgebragt op de heeren I. G. J. van den Bosch 11 J. II. van den Bosch en G. M. de Bruin Kopsieder eene stem zoodat de heer I. G. J. van den Bosch is benoemd. Stembus 's Ilecr-Arondskerke c. a.getal kiezers "-c- stemd 13 in de bus een gelijk getal. Stemmen waren uit gebragt op de heeren J. C. Kakebeeke 4, L, de Fouw Jz. J. VermetJ. Smytegeld Bedet en A. Schilhaus ieder 2en op P. B. ltemijn eene stem; alzoo herstemming tusschen de 5 eerstgenoemden welke is bepaald op 8 december eerstko mende. Stembus Kruiningen: getal kiezers 7, gestemd G, biljetten in de bus gelijk aan de stemmenden. Met algemeene stem men benoemd de heer F. C. Baarens. Op den 24 dezer is op het grondgebied dor stad Zie- rikzee aangespoeld een lijk van een manspersoon naar gis sing oud 30 jarenverkeerende in staat van ontbinding gekleed met een blaauw lakens buis, met zwartbeenen knoopen, «en oud zwart bombazijnen vest, dito broek, wit linnen hemd, een paar grijze wollen kousen en hooge schoenenin de zak ken zijn gevonden twee linnen geldbeursjes, inhoudende veer tien gulden dertig en een halve cent, en eene blikken tabaks doos. De leden van de eerste kamer der Staten-Gcnoraal zijn tegen den 7 december aanstaande ter vergadering opgeroepen. Ofschoon de aanschaffing van de onderscheidingsteekenen voor burgemeesters min kostbaar te achten is heeft echter de minister van binnenlandsche zaken de gemeentebesturen in overweging doen geven, om die onderscheidingsteekenon voor gemeente-rekening aan te schaffen, blijvende alzoo die teekenen haar eigendom welke omstandigheid welligt zoude leiden tot voorkoming van verdeeldheden bij eventuele af treding van burgemeesters. De minister heeft met ernst op de zaak aangedrongen. H. M. de koningin-weduwe heeft, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der negen verongelukte zeelieden te Hellevoetsluis eene gift van 200 geschonken. Den 22 dezer is te 's Hage, aan het ministerie van binnenlandsche zaken de eerste tolegraphische dépêche van Brussel, door de nieuwe inrigting, ontvangen. Zij is in 33 minuten tijds overgebragt. De linie kan als voltooid be schouwd worden. Men verneemt uit Hellevoetsluis van den 23 dezer, dat een voornaam zeeschilder, in overleg met den heer Penning Nieuwlandonder-inspecteur over het loodswezen te Brou wershaven, een aanvang heeft gemaakt met een fraai schil derstuk in olieverw te schetsen, van het gebeurde bij de redding van de equipage van het Oostenrijksche brikschip Pegno d'Amiciziawelk schilderstuk ten voordeele van de weduwen en weezen der wakkere varensgezellen van Helle voetsluis die op 25 october jl. bij de pogingen, daartoe aangewend, zoo ongelukkig zijn omgekomen, zal worden verloot. Thans worden er te Breda voor de coloniale dienst opgeleid 20 kadetten voor het wapen der infanterie4 voor het wapen der kavallerie, 20 voor het wapen der artillerie en 17 voor het wapen der genie. Op dit oogenblik bevinden zich hier te lande 50 Oost- Indische ambtenaren met verlof, en daarvan 39 tot herstel van gezondheid. Deze ambtenaren trekken gezamenlijk on geveer ƒ130,000 verlof-traktement. Dingsdag heeft men op het Buitenhof, binnen de resi dentie een begin gemaakt met de voorloopige werkzaam heden voor de plaatsing van het standbeeld van Z. M. koning Willem II. Naar wij van welonderrigte zijde vernemen, vindt de vervolging van enkele boekverkoopers te Amsterdamter zake van het uitgeven of verspreiden van Fransche brochures waarvan sommige dagbladen melding makenalleen plaats op grond van art. 283 van het wetboek van strafregtstraf fen bedreigende tegen de uitgaaf of verspreiding van gedrukte werken, waarin do ware naam, het beroep en de woon- plaatst van den schrijver of drukker niet is vermeld. De pleidooijen in de zaak van het liuiszittenhuis te Leyden die heden voor het provinciaal geregtshof in Zuid holland zouden zijn gehouden, zijn voorloopig uitgesteld tot 30 maart aanstaande. Naar men wil, zouden er onderhan delingen tot schikking plaats hebben. De algemeene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk heeft den 13 dezer hare najaars-vergadering gesloten. De door de synode, krachtens het algemeen regle ment, gewijzigde artikelen in de bijzondere reglementen zijn door haar geredigeerd en zullen aan de kerkelijke besturen medegedeeld worden. Om uitvoering te geven aan haar man daat ter zake van de nieuwe bijbelvertaling, is eene com missie benoemd, bestaande uit de heeren dr. Spyker, van Doesburg en dr. Timmers Verhoeven. Ten einde tot de ker kelijke regeling der geestelijke goederen te geraken heeft de commissie maatregelen genomenter verkrijging van een regts- geleerd advies. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Tos- kane op welke het oog van alle Protestanten met hoogen ernst en hartelijke deelneming gevestigd isbesloot de com missie tot een adres te dezer zake, aan den groot-hertog van Toskane of zijne regering indien ten minste voorkomende gewigtige omstandigheden de synodale commissie niet leiden zullen daarvan af te zien. Ook is eene commissie tot de spoed vorderende zaken benoemd waartoe behooren de heeren dr. Spyker, van Doesburg en dr. Timmers Verhoeven. Uit eene vrij zekere bron vernemen wij uit Zufphen dat baron Schimmelpenninck van der Oye, met den 1 janua rij 1853, als commissaris des konings in Gelderland zal worden vervangen door baron Sloet, thans griffier der Staten in die provincie. Naar men verneemt zal Zr. Ms. fregat De Prins van Oranje, thans te Nieuwe Diep binnengeloopenniet opge legd maar voor een togt naar onze Oost-Indische bezittingen gereed gemaakt worden. De Utrechtsche Courant maakt melding van den dood van den luitenant-ter-zee 1ste klasse II. Glabbeek van dei- Does, bevelhebber van de schoonerbrik Ban ca. Zich naar Atoepoepoe begevende hebbende, om den Nederlandschen posthouder aldaar den sterken arm te leenen teneinde een Chinees, die zich openlijk tegen het Nederlandsch gezag ver zet hadgevangen te nemenwerd hij gewond en het lin kerschoen- en kniebecn hem op verscheidene plaatsen verbrij zeld ook drie mariniers kregen schampschoten. De matroos de Haan droeg den gewonden uit het heetste vuur. Deze vracht was den reeds afgetobden zeeman op zoo een ongun stig terrein echter te zwaar. Men plaatste den luitenant van der Does op een der paarden, die men had medegenomen. Herhaaldelijk had van der Doesuit vrees van levend in han den van den vijand te vallen, zijne mede-officieren gevraagd hom den dood te geventhans nu de vijand meer naderde en 6 zijner manschappen in grooter gevaar kwamen, alleen uit zorg voor den beminden kommandant, gaf hij bepaald den last hem af te maken. Een kogel, hem door de linkerslaap gejaagd, gaf den eerlijken krijgsman den dood, dien hij bij zijn sterk bloedverlies en het gevaar waarin hij zijne man schappen plaatste zoo zeer begeerde. Het hoofdkorps kwam des avonds geheel ontredderd te Atoenoepoe aan. Dat een schaap alleen door weiden ook zeer zwaar en vet kan wordenblijkt uit het volgende. Bij den landbou- ber Pieter Faber, te Nuis, is den 19 dezer een schaap van echt Friesch ras geslagthetwelk schoon aan den haak de zeldzame zwaarte had van 172 oude ponden. Het vet of de ongel van dit schaap woog alleen 47£ pond. Het heeft dezen zomer geweid in Friesland, in de gemeente Rauwerderhem op uitmuntend groenland, gelijk men het in die streken aantreft T sl T 21 KT - Cr JE UT JE It Ai JL X» tweede kamer. Zitting van 24 november. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp to aanvulling der wetten tot regeling der pensioenen bij de zee en landmagtheeft haar eindverslag ter tafel gebragt. De kamer heeft bepaalddat de dag der beraadslaging nader zal worden vastgesteld. Daarop zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) en ten einde gebragt waarna de artt. 1 tot en met 49 onveranderd zijn aangenomen. De voortzetting der beraadslaging werd bepaald op den volgenden dag. In deze zitting heeft de trekking der afdeelingen voor de maanden november en december plaats gehad, en zijn door de sectien benoemd, tot voorzitters, de heeren Godefroi, van Hallvan HoëvellSloet tot Oldhuis en van Doornen tot onder-voorzitters, de heeren van Goltstein Dirks, Ter Bru"" gen HugenholtzPoortman en Baud. Fngelaml. Londen 22 november. Aan de buitenland* sche officieren, tot bijwoning van Wellingtons begrafenis her waarts gekomengeeft burggraaf Ilardingede opperbevel hebber der troependonderdag en de eerste minister Derbey zaturdag aanstaande een grooten maaltijd, tot bijwoning van welken laatsten ook de Fransche ambassadeur, graaf Wa- lewski, is uitgenoodigd. Eerlang wordt eene inteekening geopend, om uit de op brengst daarvan eene uitgebreide school te stichtentot kos- telooze opvoeding der kinderen van onbemiddelde officieren des legers. Zij zal den naam van Wellingtons collegie dra gen en het planals de waardigste hulde aan de nage dachtenis des beroemden mansongetwijfeld grooten bijval vinden. De Morning Herald verzekert, dat er 11. zaturdag bij lord Malmesbury eene zeer belangrijke overeenkomst is ge sloten tusschen Engeland, Frankrijk, Rusland, Beijeren en Griekenland volgens welke de constitutie van laatstgenoemd rijk met het traktaat van 1832, waarbij de onafhankelijkheid der Grieksehe monarchie door de drie groote mogendheden wordt gewaarborgd in overeenstemming zal gebragt worden. In Ierland wordt de artillerie tot 100 man per kompagnie versterktook zullen 2000 artillerie-paarden worden aange kocht. Reizigers, die uit verschillende deelen des eilands zijn gekomen, verhalen dat dag en nacht aan de versterking dei- kusten wordt gearbeid. Ten einde aan oorlogs-stoomschepen het innemen van steenkolen gemakkelijker te maken worden oude onttakelde schepenals kolen-depots aan de ingangen der havens voor anker gelegd. Vrijdag namiddag hebben de passagiers van de dezer dagen uit West-Indië aangekomen stoomboot La Plata, aan wier boord verscheidene schepelingen het slagtoffer van do gele koorts waren geweest, verlof bekomen om te ontschepen; de bagage moest echter nog een dag op het schip blijven. De aan boord medegebragte doode personen mogten echter niet aan land begraven, maar moesten in zee geworpen worden, tot welk einde de La Plata zaturdag de haven van Soutliamp- ton verliet, en eerst na het verrigten van den droevigen maar raadzaam geachten pligt in het dok werd. toegelaten tot het ontschepen der goederen. 24 November (des morgens). De beraadslagingen over het voorstel van den heer Villiers zijn gisteren avond in het huis der gemeenten aangevangen zij zijn nog niet afgeloo- pen hoewel de gansche zitting daaraan is besteed gewor den. Donderdag worden dezelve voortgezet. De kamer heeft achtereenvolgens gehoord de heer Villiers, de kanselier der schatkistd'Israëlide heer Brightsir R. Peel en lord Palmerston. De laatste heeft een amendement voor gesteld tot geheele erkenning van het free trade, doch in meer aannemelijke termen gesteld dan het voorstel van den heer Villiers. IIuitgclilund. Weenen 21 november. De beraadslagin gen der tol-conferentie worden dagelijks ijverig voortgezet. De nieuwe discontobankte Venetie opgerigt, zal eerlan"- hare operatien beginnen dewijl een buitenlandsch bankiers" huis eene aanzienlijk getal aandeelen genomenen de kamer van koophandel beloofd heeft alle aandeelen te nemendie bij het einde van december nog niet geplaatst waren. Uit Gratz wordt gemeld, dat men aldaar op 17 dezer, des avonds ten 6 ure, en den volgenden dag ten 3ure des namiddagsaan het spoorweg-station een aardschok heeft gevoeldzoo hevigdat eenige huizen beduidende schade bekwamen. Men schrijft uit Praag, dat aldaar van Parijs ver wacht wordt een prachtig huis-altaarbestemd voor de on langs tot dc Roomseh-Katholijke kerk overgegane Prinses Carola van Wasa. Berlijn 23 november. Gisteren is, in den onder voorzitting- des konings gehouden ministerraadde questie van de herziening der constitutie behandeld. Gisteren en heden waren ter beurze geruchten ver spreid, betreffende eene op handen zijnde vereffening van de geschillen tusschen onze regering en Oostenrijk. Frankrijk. Parijs 23 november. De Moniteur behelst lieden het resultaat der verkiezingen in het departement der Seine. Het aantal der ingeschreven kiezers bedroeg 315,501 en dat der ingeleverde stembriefjes 270,710; daarvan ver-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1