MIDDELBUMSGHE C O U R AIV T. 1852. Dingsdag N° 141. 23 November. Ijcöhircu cw d&mimstvaticu. C MI I N A. i art itgisritiMix. J. C. BUTH. M. J. VAN DEN HEUVEL. A. D. OERLEMANS. C. LANKESTER Lz. imi.u i»#n hm:n». ISimtenlAnb0c(tc Stijbuigcm K.I.W#:« t an JKOIH'Ii l XHSiL, en 7'JBK/JKJGï. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat met den 1 Januarij 1853 als Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken zullen aftreden de Heeren P. Dekker Jkr. W. K. Boddaert en C. J. van Uye en de Vergadering van Kiesgeregtigden tot bet aanvullen van de door deze aftreding te ontstane vacatures, alsmedeivan de vacature ontstaan door de benoeming van den Heer C. L. Wagner, tot Secretaris van de Kamer, zal worden gehouden op Maandag den 29 November aanstaande, op het Raadhuis dezer Gemeenteop de Boven-Achterzaal (toegang langs den Achtertrap) Dat de inlevering der Stembiljetten door de Kiesgeregtigden in de ter Vergadering aanwezige Stembus zal aanvangen des voormiddags ten 9 ure, tot des middags ten 12 ure, na welk laatstgenoemd uur geene Stembiljetten meer aangenomen zul len worden dan van de Kiezers in de Zaal tegenwoordig terwijl onmiddelijk daarna met de opening der Biljetten zal worden aangevangen Dat elk Kiesgeregtigdewiens naam op de ter Secretarie berustende lijst voorkomt, een Stembiljet ten zijnen huize zal ontvangen; wordende voorts alle Ingezetenen herinnerd, dat, om tot Lid eener Kamer benoembaar te zijnvereischt wordt dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereiktwone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is, en aldaar, gedurende ten minste vijfjaren, Bestuurder eener onderneming van Han del of Fabrijkwezen of in eenige met die takken van nijver heid in verband staande betrekkingzij geweestterwijl ein- deljjk aftredende Leden steeds herkiesbaar zijn. Middelburg, den 19 November 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANDSHEER. Mt.-iXSMMiTVStX. De Commissie tot verevening en amortisatie van do ge vestigde Schulden der Gemeente Middelburg' maakt bekend', dat, ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den 13 Februarij 1819 lett. M®, waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 20 NWembcr eerstkomendedes namiddags ten twee ureop het Raadhuis in hot openbaar zal worden overgegaan tot het uitloten van honderd stuks Kansbiljetten van do Stedelijke Rentelooze Schuld, te zamen een kapitaal opleverende van vijftig duizend Gulden. Middelburg, den 22 October 1852. De Commissie voornoemd, De Voorzitter, PASPOORT VAN GRYPSKERKE, De Secretaris, M. F. LANTSI1EER. De Hainer van ïteupliamlel en ITabrijken te Vlissingen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, van af den eersten December aanstaande, het POIT- JSSJtNITOOllS. binnen deze Stad zal zijn gevestigd in de Nieuwstraatin te gaan de eerste deur aan de linkerzijde van dezelvewanneer men die Straat van de Oostzijde van de Oude Haven ingaat. Het gebruik dor Brievenbus zal op het tegenwoordig Kan toor eindigen cn op liet nieuwe Kantoor beginnendës mid dags ten 12 ure, met Klokslag. Vlissingen den 22 November 1852. Do Kamer van Koophandel en Fabrijken J. B. DE GROOF, Voorzitter. T. C. DOMMISSE, Secretaris. XylXBESTEOIXG-. Regenten over de (.odshnizen te middelburg zijn voornemens om, op Dingsdag den 23 November 1852 des middags ten 12 ure in een der Lokalen van het Gast huis te houden de gewone Aanbesteding der in de Gestich ten benoodigde LK VE!ïSRI»UELK;»rBRA1D- en MCHTSTOlTï'EJtr enz.en zulks voor het geheele dienst jaar 1853; waarvan de Conditiën in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. VElKiAIIERH'O van al de Inteekenaren der Mannen- en Vrouwen-Vereeniging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Woensdag den 24 November 1852, des avonds ten half-Acht ure in het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. II. GERLACIISecretaris. Diakenen der Nederduitsclie Herv. Gemeente berigten gevonden te hebben op gisteren In de collecte der voormiddag-godsdienstoefening Koorkerk een ongesloten Pakje, met hot opschrift: Voor arremuijden hetwelk zij hebben doen bezorgen bij den Heer L. H. de Blaecke de Ligny en In de collecte der namiddag-godsdienstoefening Oostkerk, een gesloten Pakje, met het opschrift: Voor de Diakonie-Armen hetwelk bleek in te houden twee Muntbiljettenno. 30723 en 280838, ieder groot ƒ10; en welker gezamenlijk bedrag, h ƒ20, onder dankbetuiging als collecte is beschouwd geworden. Middelburg den 22 November 1852. Diakenen voornoemd, M. H. BROEDER, Prteses. J. A. DE WAAL, Scriba. Veere, den 19 November 1852. Dc ondergeteekenden zich als eene Commissie uit de beide Armbesturen (Diakenen en Algemeene Armverzorgers) voor het ophanden zijnde Wintersaizoen vereenigd hebbende, om, daartoe in staat gesteld wordende, zooveel mogelijk door het verstrekken van warme Spijs en Brandstoffen in de buitenge wone behoeften der Armen te voorzien, geven daarvan langs dezen weg kennis aan zoodanige gegoede Menschenvrienden zoo binnen deze Stad als het naburige Middelburgwelke in vorige winters van hunne belangstelling in het lot der Armen te dezer Plaats zoo ruimschoots hebben doen blijken. Zij vleijen zich ook nu niet teleurgesteld te zullen wor den in de moeitevollo taak, welke zij op zich hebben ge nomen. De Leden der Commissie voornoemd De ondergeteekende roept bij dezenmet vriendelijken drang» de weldadigheid zijner Stadgenooten in ten behoeve van de Weduwe van een' Dorps-Schoolmeesterwelke Vrouw, ten ge volge van het onverwachts overlijden van haren Man, in een' diepbetreurenswaardigen toestand verkeert. Zij is achterge bleven met vijf volwassen Kinderenwaarvan echter geen enkele in staat is om zijn eigen brood te verdienen, naardien zij alle óf met vallende ziekte óf met andere gebreken zijn bezocht. Zij zelve is letterlijk doodarmen hare Familie is niet in staat om het geheele gezin te onderhouden. De Weduwe zou gaarne eene kleine Affaire beginnenindien zij daartoe door de menschlievendheid van anderen in staat werd gesteld. Op daartoe tot hem gekomen verzoek, wil de ondergetee kende zich gaarne belasten met de inzameling der giften, die tot dit doel mochten worden afgestaan. Nadere inlichtingen kunnen, des begeerd wordende, bij hem, of bij de WelEerw. Heeren J. Borsius en M. Lotz, Predikanten te Middelburg en te Ellewoutsdijkworden ingewonnen. Middelburg, den 22 November 1852. J. J. L. TEN KADE, Predikant. III»IIKLIilKG 33 November. Bij besluit van 9 november 1852, no. 82, heeft Z. M. goedgevonden: l.aan den Staatsraad in buitengewone dienst, mr. E. baron van Vredenburch, met ingang van den 1 ja nuarij 1853eervol ontslag te verlecnen als hoogstdeszelfs commissaris in de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; en 2. (gelijk wij in ons vorig nommer reeds mededeelden) in zijne plaats te benoemen jhr. mr. J. G. II. van Tetsrefe rendaris van do 1ste klasse bij den raad van State en refe rendaris bij het departement van binnenlandsehe zaken. Het Staatsblad no. 201 bevat het koninklijk besluit van den 16 dezer, houdende de volgende bepalingen omtrent, de door den burgemeester, overeenkomstig art, 76 der gemeente wet, te dragen onderscheidings-teekencn Art. 1. De onderscheidingsteekenendoor den burgemeester te dragenbestaan in een zilveren penninghebbende eene middellijn van veertig strepenen vertoonende aan de eene zijde het wapen des rijks, aan de andore dat der gemeente, of, zoo de gemeente geen wapen heeft, don naam der ge meente; do penning hangende op de borst, hetzij aan eene zilveren keten, hetzij aan een oranje zijden lint; de keten of het lint op beide schouders aan den rok of het opperkleed vastgehecht. Art. 2. De burgemeester draagt de ondcrscheidingsteeke- nenwanneer hijvoorzit in de vergadering van den raad in geval van brand of van oproerige beweging, van zamen- scholing of andere stoornis der openbare orde zich in het openbaar vertoont, uit kracht van art. 188 der gemeente wet of van eenige andere wetpersoonlijk in het openbaar bevelen geeftbij plegtige gelegenheden namens de ge meente opkomt. Art. 3. Bij ontstentenis van den burgemeester worden de teekenenin de bij het vorig artikel omschreven gevallen gedragen door dengeen die hom vervangt. Art. 4. Dit besluit treedt in werking met den 1 januarij van het volgende jaar. Dezer dagen is door Z. M. vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van St. Anna lste klasse in diamantenaan den luitenant-generaal baron Nepyeu, chef van den generalen staf, en van de versierselen der orde van &t. Stanislas 2de klasse, aan den ritmeester graaf van Lynden, adjudant van Z. M., hun beiden door den keizer van Rusland geschonken; van de versierselen der orde van het Zwaard, aan den lsten luitenant der rijdende artil lerie von Goedecke, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft lot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den lsten luitenant van Sas3enberg, van het 5de regement infanterie. - De koning van Pruissen heeft aan den luitenant-kolonel Barró, adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den de orde van den Rooden Adelaar 2de kl.aan den heer F. W. van Otterloo secretaris van Z. K. II.dezelfde orde 3de kl.en aan den lsten luitenant der rijdende artillerie von Goedecke, kamerheer van Z. K. II.de Johanniter orde ge schonken. Naar men verneemt' zal binnen kort het korps mariniers eene reorganisatie ondergaan. Een depot met eene hoofd-admi- nistratie zal weder worden opgerigt en te Amsterdam worden gevestigd. De kolonel Musquetier, de tegenwoordige kom- v mandant en inspecteur van genoemd korps zou met ljarmarij' op pensioen worden gesteld. Aan eenen hoofd-officier der ar tillerie is het kommando aangeboden die evenwel daaryoor hééft bedanktenten gevolge waarvan alsnu tot kommandant- inspecteur over het korps mariniers zal worden benoemd de kapitein-luitenant-ter-zee G-. C. Zoutman. De minister van justitie heeft aan de heeren commissa rissen des konings in de provinciën te kennen gegevendat andermaal militaire detachementen beschikbaar zullen worden gesteld, ten einde weder gedurende den aanstaanden winter <f# dienst der hulp-maréchaussees zou kunnen worden inge voerd. Aan de gemeentebesturen is daarvan mededeeling ge daan, onder opmerking, dat aan het verstrekken van eene bri gade maréchaussees de bepaalde voorwaarde wordt gesteld, dat de betrokkene gemeenten zich uitdrukkelijk verbinden, om ten haren laste te voorzien in hetgeen de huisvesting en voe ding der brigades meer zoude kosten dan de schadeloosstel ling van 35 cents daags, die per hoofd van rijkswege wordt verstrekt, en dat zij zich ook verpligten tot vergoeding aan het rijk van hetgeen voor de fourages der paarden meerder dan in de garnizoensplaatsen zou moeten worden betaald. Bij besluit van 15 dezer heeft Z. M. de heeren T. Polak Daniels te 's Gravenhage en P. A. Z. Jacobste Amster dam bij voortduring benoemd tot leden van de hoofd-com- missie tot de zaken der Israëlitenen den heer Polak Daniels voornoemdtot president dier commissie. Uit Westkapelle verzoekt men ons f het volgende te melden De dijkwerker Lieven Peedewonende alhierzich in den avond van den 19 dezer, met eene zoogenaamde vletschuit, van Bath naar Arnemuiden willende begevenom van daar naar Westkapelle te gaan, ten einde eene nog al beduidende som geldsdoor hem en eenige andere Westkapellenaren aan de bedijking te Bath verdiend, aan zijne vrouw en andere belanghebbenden te bezorgentrof, naar men meentvoor de gemeente Y"erseke, het treurig ongeluk van over boord gesla gen te worden en meer dan vermoedelijk te verdrinken. De vrouw en de drie nog zeer jeugdige kinderen van genoemden persoon hebben daardoor een dubbel verlies te betreuren; vooreerst missen zij een volijverig man en vader, en ten andere het door dezen in de laatste dagen zoo zuur verdiende loon; terwijl ook andere huisgezinnen in dit verlies moeten deelen. Men wordt mitsdien beleefdelijk uitgenoodigdom, wan neer. zijn lijk mogt gevonden worden, te willen onderzoeken óf hij nog zijne beurs bij zich lieeftdie hij gewoonlijk aan een lintje om den hals droegen dezelve vindendedie aan den burgemeester van Westkapelle over te maken. De verongelukte was een persoon van eene middelmatige grootte en had een blaauw baaijen boerenhuis en eenen bombazijnen of pilowbroek aan." Men meldt ons uit Goes 11 november: Op aanstaanden woensdag den 24 dezer zullen alhier, te 's Heer-Arendskerke, Ivattcndijke en Krniningen de verkie zingen geschiedenvoor de in eerstgemelde plaats te vestigen kamer van koophandel en fabrijken. Wie in langen tijd Goes niet heeft bezocht van de zijde van het Katsche Yeer, staat verbaasd van de bedrijvigheid, die zich aan weerszijde der haven ontwikkelt. -Aan de eene zijde verrijst de fabriek der maatschappij van verbeterde mee krapbereiding in Zeeland aan de andere de garancine-fabriek van dr. van Renterghem. De eerstebijna geheel van ijzer en hout daargesteld, is een kolossaal gebouw, waaraan se dert eenige weken ruim 200 arbeiders werken. De laatste, kleiuer, doch even net, is als het ware het beeld der nede righeid tegenover den grootschen nabuur. Als beide te eeni- ger tijd voltooid zijn, is het zeker, dat do reiziger, bij het inkomen der stad aan die zijde, veel zal hebben gewonnen, en in plaats van op eene doodsclie, akelige poort, met ge noegen het oog zal vestigen op die twee gebouwen. Zaturdag avond is, aan al de werklieden der fabriek van de maatschappij van verbeterde meekrapbereiding, een bon gegeven tot het afhalen van 5 oneen vleesch. Aardig was hette zienhoe men zich aan den slagerswinkel als het ware verdrong, en de tevredenheid, die op aller gelaat te lezen stond. Een navolgingswaardig voorbeeld omin plaats van op sterkon drank, den arbeider op goed voedsel te ont halen." Den dag na de begrafenis van wijlen den hertog van Wellington, hebben de officieren in de residentie den rouw aangenomen voor drie dagenwegens het overlijden van dien beroemden krijgsoverste, veldmaarschalk ook van Nederland. Naar wij vernemenzijn onderscheidene boekhandelaren te Amsterdam voor den heer officier van justitie geroepen ter zake van het verkoopen van het tegen den Franschen president gerigte libelten titel voerendeles Nuits de St. Cloud. Den 19 dezer zijn in het Nieuwe Diep, met het Rijks stoomschip de Cycloop, de beide aldaar op den vorigen dag ter reede gekomen oorlogschepen Doggersbank cn de Prins van Oranje binnen de haven gesleept; terstond na zijne ligplaats te hebben genomen, hief de muzijk van het fregat schip Doggersbank, ten aanhoore van eene schare van zaamgevloeide nieuwsgierigenhet volkslied aanhetwelk door verscheidene andere muzijkstukken werd opgevolgd. Zoo men verneemt is thans het geheel van ijzer gegoten monument ter nagedachtenis van den generaal-majoor Michiels, dat te Batavia zal worden opgerigt, en dat tevens als eene algemeene hulde aan Neêrlands land- en zeemagt in Oost- Indië moet worden beschouwdmet den besten uitslag in de fabrijk der heeren Enthoven te 'sHage voltooid. Naar het oor deel van deskundigen, die dit monument reeds hebben bezig- tigdis hetzoo wat ontwerp als uitvoering betreftonge meen indrukwekkend. De gedenkzuil zelve, in gothischen stijl, rijk uitgewerkt, is 10,30 Ned. el hoogde vijf hard- steenen treden, waarop de zuil moet rusten, zijn gezamenlijk hoog 1,30 el; dus zal het monument eene hoogte hebben van 11.60 el.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1