DUDDELBIÏRGSCHE COURANT. 1852. Donderdag N° 139. 18 November. lacötuccu cn dbminiöttrattcn. IStmtcnlAnb^cfic Sijbtiigciu i h No. 138. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Besluit van den 16 November jl. no. 1 houdende intrekking van het besluit van den 4 November jl. no. 5 waarbij de dag bepaald is, waarop, in het Hoofd-Kiesdistriet Sluis, de keuze tot het benoemen van een Lid der Provinciale Staten zal plaats hebben. De Credeimteerde Staten van Zeeland Gelet op de wet van den 5 dezer, houdende regeling van de Provinciën in Kiesdistricten tor benoeming der Leden van de Provinciale Staten enz., opgenomen in het, op den 12 de zer uitgegevennommer 197 van het Staatsblad, en verbind baar, volgens art. 6 derzelve, met den dag harer afkondiging; In aanmerking nemende, dat, ten gevolge dier wet, art. 180 der Provinciale Wetvolgens welke tot dusver de verkiezingen van Leden der Provinciale Statenvoor wat de Kiesdistricten betreft, plaats hadden, met den 13 dezer is vervallen, en dat alzoo de verkiezing van een Lid dier Staten in het voormalig Hoofd-Kiesdistrict Sluis welke bij hun besluit van den 4 de zer, no. 5 (Provinciaal Blad no. 134/, op den 22 dezer was bepaaldgeenen voortgang kan hebben Doen te weten Dat door hen, in hunne vergadering van heden, is bepaald: Het besluit dezer vergadering van den 4 dezerno. 5 (Pro vinciaal Blad no. 134) wordt ingetrokken, en zal mitsdien de stemmingter vervulling van de opengevallen plaats in de Staten van dit Gewest, door het bedanken van den Heer L. van den Beug, op den bij dat besluit bepaalden tijd niet plaats hebben. Ln zal dit besluitdoor opneming in het Provinciaal Blad worden medegedeeld aan Burgemeesters en Wethouders der GemeentenAardenburgAxelBiervlietBreskensCadzand Lede, GroedoHeille, Hoek, Hoofdplaat, Koewacht, Neu zen, Nieuwvliet, Oostburg, Overslag, PhilippineRetranche- mentSas-van-GentSchoondijke Sint Anna-ter-Muiden Sint KruisWaterlandkerkje, Westdorpe, IJzendijke, Zaam- slag Zuiddorpe en Zuidzande alsmedebij tusschenkomst der Burgemeesters van die Gemeenten aan de Bureaux van Stern-opneming aldaartot informatie en narigt. Gegeven te Middelburg, den 16 November 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. stj ,t rM\s- gr. Achtervolgens Art 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financien, bij resolutie van den 11 November jongstl.bepaald de Prijzen, het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Lotcrij de Loten en Gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 218de Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop Geheele Loten f 85,00 Halve - 42,50 Vijfde - 17,00 Tiende - 8,50 Twintigste - 4,25 Wordende do belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 15 November 1852. De Staatsraad, Commissaris des Ivonings in Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKERKE. MtlJMgHIjGrEMtOTSCilAF. De 19 i ree ten ren der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandsck Bijbelgenootschap maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 25 November, des avonds ten zes ure, in de Nieuwe Kerk, door den Wel-Ecrw. Heer J. J. L. ten Kate, Verslag van den staat des Genootschaps uitgebragt, en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehouden wor den; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige Zamenkomst, waar men tevens den verderen zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 17 November 1852. J. BORSIUS, President. A. M. CRAMERSecretaris. A WKILSÏT KJ'A. Middelburg, den 15 November 1852. We Vereeniging tot liet Reznekeu «Ier Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende gif ten als: den 12 dezer, bij den Heer J. J. de Kantervari Az./20; den 13, bij den Penningmeester, van NN. een Munt biljet, no. 21708, groot/" 100, benevens 47 Mans-, 24 Vrou we-, 20 Jongens-, 12 Kinder-IIemden en 12 Vrouwe Borst rokken, en den 14 dezer, bij den Heer Cramervan een' onbe kende 25. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Diakenen der IVederduitsclie Herv. Remeente berigten gecollecteerd te hebben op Zondag jl, bij de Voor middag-Godsdienstoefening in de Nieuwekerkeen ongeslo ten pakjemet het opschriftBijbelvcrsprijdinginhoudende een 2.50 stuken bij de Avond-Godsdienstoefening van dienzelfden dag, een verzegeld pakjemet het opschrift: van A. Z. voor Maatje de Noyervrouw van Jan de Ridder te Arne- muideneerstgenoemde gift hebben zij doen bezorgen bij den Heer Mr. W. N. Lambrechtsenterwijl met de bezorging der laatstgenoemde, de eerst-ondergeteekende zich wel heeft ge lieven te belasten en op gisteren avond een pakje met het opschrift: M. IJ.16 Nov. 1852, welks inhoud ad 5 is beschouwd geworden als Collecteingevolge annonce dato 6 Januarij dezer jaars in deze Courant, cn waaraan wij de vrijheid nemen bij deze de edele gevers of geefsters te her inneren dat alle in de kerken gecollecteerde giftenwaarop niet uitdrukkelijk de bestemming der gift is aangeduid, een voudig als collecte worden beschouwd." Middelburg, den 17 November 1852. Diakenen voornoemd, M. H. BROEDER, Prmses. J. A. DE WAAL, Scriba. Het Diakonie-Armbestuur dor Hervormde Gemeente van Amemuiden mag met hartelijke dankzegging berigten, de ontvangst van 44 Vrouwe-IIemdenvan N. N., op den 13 November 1852 bezorgd bij den Heer de Blaeeke de Ligny die bij vernieuwing zich gaarne den last wil getroosten om do giften voor onze Armen te blijven ontvangenterwijl het Armbestuur met besclieidene vrijmoedigheid voor zijne Armen een penningsken vraagt van alle edele Weldoeners der Armen; welk penningsken, bij de geringe vischvangst en de weinige verdienstenhartelijk welkom zal wezenom eenigzins de hooggaande ellende en armoede, reeds nu alhier heerschende, te gemoet te komen. Arnejiuiden, den 15 November 1852. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd A. BOOGERTAdm. Diaken. R. VAN BELZEN Dz. Bij de Uitgevers dezer Courant is ontvangen, onder de letters E. J. een Muntbiljet, groot 10, voor het Huisgezin van Jan de Ridder, te Arnemuiden (zie Middelburgsche Cou rant van 13 dezer) hetwelk door hen is ter hand gesteld aan den Heer M. II. Broeder, die zich met de ontvangst van giften voor dat gezin wel heeft willen belasten. UIIIEIKLRI KR i; ïovemSer. Naar wij vernemen zal aanstaanden vrijdag de plegtige uitreiking plaats hebben der eereteekenendoor Z. M. den koning, wegens langdurige trouwe diensten aan eenige tegen woordige en voormalige leden der schutterijter dezer stede toegekend. De Staats-Courant bevat de wet van 5 november 11., houdende regeling van do verdeeling der provinciën in kies districten ter benoeming der leden van de provinciale Sta ten het getal der in elk district te kiezen leden en den rooster hunner aftredingen zulks volgens de bij die wet gevoegde tabellen wier mededeeling wijwat deze provincie aangaat, uit hoofde van plaatsgebrek, moeten verschuiven tot een volgend nommer. Men leest in de Goessche Courant van 13 dezer: Binnen weinige dagen zal ook hier worden ingevoerd de weging van het ter slagting aangegeven vee. Reeds is 'ten plattenlande do eigene aangifte tot grondslag gelegd en baart niet veel moeite bij de uitvoering. Tot heden is ons nog slechts eene aanhaling bekend van een landbouwer te Wol- phaartsdijk, die een ter slagting aangegeven rund begrootte op 40 en het een oogenblik daarna van de ambtenaren weder voor 55 inkocht." Na 30 october tot en met 13 dezer zijn te Scheve- ningen nog 33 haringpinken aangekomendie gezamenlijk hebben aangebragt 2,341,000 stuks haringen. Met de vis- scherij met het hoekwant op kabeljaauw en schelvisch is het tot dusverre dit jaar weder even treurig gesteld als verle den jaar. De Kamper-Courant zegt van goederhand onderrigt te zijn, dat de concessie tot het leggen van de spoorweglijnen door de Noordelijke provinciën niet verleend is. Vergadering van «len Gemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 13 November. Voorzitter de heer Callcnfels. Afwezig de hoeren Uyttenhooven en Borghsteyn. l)e notulen der vorige vergadering worden gelezen cn na eene klei ne wijziging goedgekeurd. De voorzitter deelt aan de vergadering mede de onvangst cener mis sive van den minister van binnenlandsche zakenhoudende gunstige toezegging van wege het rijk, eener subsidie van J 45,000, te ver- deelen over negen jarenter te gemoetkoming in de kosten van ver nieuwing enz. der spuisluis. Deze mededeeling wordt door de vergadering met eene levendige er kentenis ontvangenen wordt vervolgens besloten deswege een adres van dankzegging aan dien minister te rigten. Een concept-adres wordt gelezen en gearresteerdmitsgaders een dergelijk aan den minister van marine (ingevolge ontvangen wenk van den minister van binnenlandsche zaken), houdende verzoek om tegemoetkoming voor dat werk ook van de zijde van dit departement. De voorzitter geeft kennisdat bij de plaats gehad hebbende aanbe steding van de uitdieping der havenshet minst is gemijnd voor eene som van f 4800. Aangezien die som de geraamde van f 2900 verre te boven gaatbesluit de raadmet eenparige stemmende aanbeste ding niet te approberen, en om de door gedeputeerde Staten toege stane som van f 2900, tot aanbrenging van de eerste en meest ge vorderde verbeteringen in den toestand der havens aan te wenden eene som van f 1200. Tegen dit laatste stemde de heer Verdoorn, die oordeelde, dat er ten minste 2000 voor die verbeteringen wor den vereischt. Bij monde van den heer Winkelman wordt rapport uitgebragt door de commissie benoemd tot onderzoek van bet reglement van orde der kamer van koophandel. De raad vereenigt zich met de gemaakte bedenkingen welke aan de kamer zullen worden, medegedeeld. si •jïs- v De rekening, over 1851, van den rijweg wordt goedgekeutd nadat de voorziter eene door den beer J. P. Smith gevraagde jngctttiig^iad' gegeven. iSS— De voorzitter geeft kennis 1. dat hij de boeken en kas van den gemeente-ontvanger opgenomen en in orde bevonden heeft2. van de benoeming van den heer J. W. de Eaadtot ontvanger van den rij weg 3. van de goedkeuring door gedeputeerde Statender onder- bandscbe verpachting van de werf in de Noorilstraat4. van eene ingekomene missive van den beer van Uye Pietersewaarbij hij bedankt voor zijne benoeming als zetter. Dit laatste punt leidt tot discussien. De voorzitter houdt het ervoor dat de wet slechts aan benoemde per sonen die geene leden van den raad zijnvrijheid tot bedanken laat. Dit gevoelen bestrijdt de heer van Uye Pieterse. De heer Dutilh wil de benoeming bandhaven en het hooger bestuur laten beslissenook is de vernietiging een gevaarlijk antecedent. De beer J. A. Schmidt stemt des noods toe, dat de benoemde heer de faculteit bezit om te bedankenmaar wijst op de morele verpligting en op art. 35 van het reglement van orde. De heer van Uye Pieterse kan in de wet niet e'e'n artikel vinden dat hem verbiedt te bedanken hij acht de hem opgedragene benoeming on bestaanbaar met de kieschheid zijner betrekking van notaris. Buitendien, art. 14 der wet van 3 frimairejaar 7, regelende de zameustelb'ng van het collegie van zetterskan volgens art. 5 der wet, houdende algemeene bepalingen van wetgeving binnen dit koningrijk, alleen door eene latere wet en geenszins door een besluit van den ge meenteraad zijne kracht benomen worden. Hij verzoekt aanteekening in ile notulendat bij zich verzet tegen bet te nemen besluitvoor uitziende dat men de benoeming zal handhaven. Met algemeene stemmen besluiten de overige leden niet terug te ko men op de gedane benoeming. De heer van Uye Pieterse geeft den raad kennis, dat hij zich voor zien zal bij bet hooger bestuur. Wordt gelezen eene missive van ds. J. J. van Toorenenbergenwaarin hij om redenenbedankt voor zijne benoeming tot lid van de plaat selijke schoolcommissie. Aangenomen voor notificatie. Deze missive geeft de vergadering aanleiding tot bet brengen van eene wijziging in de bepaling omtrent de zamenstelling der school commissie. Wordt toegestaan aan boeren regenten over het arm-, gast-en wees huis om te mogen beleggen -eene som van f 500, in 2§ pet. werkelijke schuld. De voorzitter stelt voor om aanvrage te doen bij gedeputeerde Staten, ten einde uit de onvoorziene uitgaven van 1852 te mogen vinden 1. eene som van/ 99 voor reparatien aan de werf in de Noordstraat 2. eene som van 224tot verbetering der werkplaats van den ge weermaker van bet korps mariniers. Op voorstel van den heer Wels wordt beslotenvooraf zich nog te wenden tot den kommandant van dat korps om te onderzoeken of er bij de directie der marine niet een geschikt lokaal te vinden zij. De voorzitter aan den raad herinnerenddat bij provinciale Staten besloten is om renteloozc voorschotten te verstrekken aan gemeenten welke verlangen mogten wegen daar te stellen of te verbeterendeelt mede de ontvangst eener missive van bet gemeentebestuur van Ivoude- kerke, houdende uitnoodigingom voor de helft deel te nemen in het plan dier gemeente tot daarstelling van een straatweg tusscben Kou- dekerke en Vlissingen. Hiertoe is eene som benoodigd van f 16,000, af te leggen binnen 12 jaar. Na eenige discussie, over bet voordeel voor de stad aan de verwe zenlijking van dit plan verbonden, besluit de raad, met algemeene stemmen, aan de gedane uitnoodiging van het gemeentebestuur van Koudekerke te voldoen. De voorzitter geeft kennis van de ingekomen koninklijke goedkeu ring der afschaffing van de belasting op het schapen- en varkenvleesch. Aangenomen voor notificatie. De vergadering wordt gesloten. STATJEOT-GE1VERAASj. tweede kamer. Zitting van 15 november. Do betrokkene commissien van rapporteurs hebben hare eindverslagen ter tafel gebragt, omtrent hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1853bet wets-ontwerp tot aanwijzing dor middelen tot dekking der uitgaven, begrepen in de Staats begrooting voor 1853 en het voorstel van den lieer AVint- genstot het houden eener enquête betrekkelijk den staat der zeevisseherijen hier te lande. De vergadering heeft beslotendat de beraadslagingen over het eerste voorstel in de volgorde der begrootings-wetten zullen plaats hebben; dat die over het tweede nader zullen bepaald wordenen dat het laatste voorstel nog vóór de Staatsbegrooting in behandeling zal worden genomen. Daarop zijn de beraadslagingen gehouden, over bet voor stel van wet tot wijziging der bepalingen nopens de heffing bij admodiatie van sommige accijnsen in Limburg; na afloop waarvan dat ontwerp, aan eene stemming onderworpen, met 39 tegen 9 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Hoëvell, ten Cate, Zylker, Reinders, van der Ileyde, Verwey, Jongstra, van der Veen en AVesterhofF. De wets-voordragttot regeling der ontvangsten en uit gaven van hetpensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, over het jaar 1853, is zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van de heeren BachieneHoffmann, Blussé, van Dam van Isselt en Metmanstrekkende tot het houden eener enquete omtrent den accijns op het zout, is daarna in behandeling gekomen, en na eene vrij langdurige beraadsla- gmg, met 26 tegen 25 stemmen, aangenomen. "V oor hebben gestemd de heeren Gevers Deynoot ten Cate, Zylker, StolteRochussen, Taets van Amerongen Slieher van Domburg, Reinders, van LyndenYerweyAne- maet, Poortman, Jongstra, Mackay, Groen van Prinsterer Metman, Iluguenin, AYesterhoff, AVintgensvan HallBlussé Schooneveld, van Hoëvell, de Raadtde Moraaz en Bachiene. De kamer heeft beslotenin eene volgende vergadering te bepalen, wanneer aan dit aangenomen voorstel uitvoering zal worden gegevenalsmede om de beraadslagingenover de conclusie van bet rapport der commissie uitgebragt, betrek kelijk de tusscben Nederland met Oostenrijk en AVurtemberg gesloten overeenkomstentot wederkeerige uitlevering van boosdoenerste doen plaats hebben op den volgende dag vóór don aanvang der aan de orde gestelde werkzaamheden. 0OST- IAH ISf l/IJ IfOtOilïEilT. Volgens het Anjer-rapport van doorgezeilde schepen, van den 27 augustus, is het Nederlandsche schip Amicitia, ka pitein D. Crap Hellingman den 26 aldaar gepasseerd, aan

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1