MIDDELBUMSCHE C O IJ R AIV T. 1852. Dingsdag N° 138. 16 November. öcetwmi cn Qtbmiiiiöttraticu. STsins B-nvw-:g-:stri-;iise. De Bnrgemeester en WetHouders van Hlddellinrg i#: ii ttinxixa kjv. (x n *-:#•: arv. je. im i ut. iSimicnlrtnbscfïc ÊEijimtgcti. i3uitcuiiinb0chc STijbinjJcn. 3cctijöiugcu. ^ii0C20tibctt Stukken. maken bekend Dat met den 1 Jannarij 1853 openvalt de betrekking van een' der Stads Doctoren, waaraan een jaarlijksch Traktement is verbonden van 500 en worden mitsdien bij deze alle op geroepen die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen om zich vóór den 15 December eerstkomende in persoon of bij vrachtvrije brieven, ter Stedelijke Secretarie aan to melden. Middelburg, den 12 November 1852. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, DASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANDSHEER- De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. Dat bij de verkiezing van oen Lid voor den Gemeenteraad op den 8 en 9 dezer gehouden niemand de volstrekte meer derheid heeft bekomenen er mitsdien eene herstemming zal moeten plaats hebbentusschen de twee personen die de meeste stemmen op zich hebben vereenigdzijnde de Heeren Mr. P. J. G. VAN DIGGELEN en Mr. N. J. C. SNOUCK HURGRONJE. 2. Dat die herstemming is bepaald op Maandag den 22 No vember aanstaande. 3. Dat de Processen-verbaal van Stem-inlevering en Stem opneming, van den 8 en 9 dezer, in de benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder tor inzage nedergclegd. Middelburg, den 12 November 1852. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Do Secretaris M. F. LANTSIIÉER. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 17 November 1852, des namiddags ten één ure eeno openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 15 November 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. TIC IA H I O.ÏIIl'KÏJ. De Burgemeester der Gemeente Koudelterlte brengt (er kennis van belanghebbenden, dat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene groote ongemerkte BOOT, een WATERVAT en eenige stukken SCHEEPS- IIOUT, en roept elk en een iegelijk ter reclame op, die tot het geborgene vermeent geregtigd te zijn. Koudekerke den 12 November 1852. De Burgemeester voornoemd, I-I. BRASSER. Begenten over de (iodsliuizeu te Middelburg zijn voornemens om, op Dingsdag den 23 November 1852, des middags ten 12 ure, in een der Lokalen van het Gast huis, te houden de gewone Aanbesteding der in de Gestich ten benoodigde IjK¥K\SMIII1» k l k m Blitss- en LICHlSTOFPESf enz., en zulks voor het geheele dienst jaar 1853; waarvan de Conditiën in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. tiENXMStjiE t'MXtm. Be Commissie boon voor AVerlt, gevestigd binnen deze Stad roept bij dezen op diegenen welke begeeren bij hare Inrigtinghetzij in of buiten hare Werkplaats hetzij door Pluizen van Touw, werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaalalwaar, met uitzondering van Donderdag den 18 en Zondag den 21 November 1852, dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal worden geva ceerd, van Maandag den 15 tot en met Woensdag den 24 November 1852, telkens van des middags 12 tot des namid dags ten 1 ure, onder verdere kennisgeving, dat diegenen, welke nalatig mogtcn zijn zich binnen den bepaalden tijd aan to melden, gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 10 November 1852J De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, Voorzitter. IIUBERTUS REKKERSecretaris. [De dankbetuigingen van de Vereeniging tot het bezoeken der Armen en van Diakenen in een volgend no.\ BIBBKIiBlBB IS Sovemlier. Z. M. heeft den lsten luitenant E. O. K. van Ingen van het korps pontonniersop non-activiteit gesteldter zake van tijdelijke ongesteldheid, en benoemd, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagttot officieren van gezondheid 1ste klasse, de officieren van gezondheid der 2de klasse II. Deurink en J. Smith. Z. M. heeftbij besluit van den 7 dezergoedgevonden te benoementot adspirant-betaalmeesters bij het leger in Oost-Indiö, de sergeanten K. L. T. Scharten en J. II. Mulder, van het koloniaal werfdepöt. Men meldt ons dat te Goes op den 13 dezer, de uit reiking heeft plaats gehad der eereteekenen voor langdurige dienst bij de schutterij. Ook vernemen wij uit die plaats, dat de polder Everinge, nabij Ellewoutsdijk in groot gevaar verkeert. De zeedijk begeeft zich meer en meer, en bereids hebben de landbouwors hunne tilbare have en vee in veiligheid gebragt; reeds lang waren aan dien dijk calamiteiten voorzienen niettegenstaande de pogingen van den waterstaat om zulks te keer gaanschijnt men don dijk niet meer te kunnen behouden. liet Staatsblad no. 192 bevat de wet van 4 dezer, houdende de toestemming tot de huwelijks-verbindtenis van Z. K. II. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden. Men verneemt, dat de regering reeds lang eene policie- wet op de spoorwegen heeft ontworpenen dat ontwerp aan de beide spoorweg-maatschappijen is toegezondenom hare opmerkingen dienaangaande te vernemen. De regering laat met den mcestmogelijken spoed wer ken aan het drukken der uitkomsten van de tienjarige volks telling. Dit werk zal een 1000-tal bladzijden in folio beslaan. In het hoofd-kiesdistrict Zutphen is tot lid van de tweede kamer der Staten-Generaal verkozen, jhr. C. A. E. A. van Panhuys, met 819 van de 1368 uitgebragte geldige stemmen. Volgens opgaaf van het ministerie van financien is aan de verschillende kantoren van 's rijks accijnsenover de maand oetober jl.ontvangen aan suiker-accijns in hoofdsom op centen en collectief-zegeleen bedrag van 92,982,08. Den 4 dezer is te Kampen in den ouderdom van 66 jaren, overleden de hoog-edel-gestrenge heer Michacl Wit- senborgin leven gepensioneerd generaal-majoor der genie ridder der orde van den Nederlandschcn Leeuw. Men is op 's rijks marinewerf te Nieuwe Diep ijverig bezig met het klaarmaken van het oorlogsfregat Palembang; naar men verzekert wordt het in de eerste dagen der maand januarij van het volgende jaar in dienst gesteld, en zou de bestemming naar Oost-Indiö wezen. Verder wordt nog in den loop dezer maand de kanonneerboot no. 38 in dienst gesteld. Kerknieuws. Te 's Heer Arendskerke (klassis Goes) is beroepen ds. C. Giltay PAz.te Krabbendijke, door wien deze beroeping is aangenomen. De breede kerkeraad der Nederduitsch-IIervormde ge meente te Rotterdam heeft tot herder en leeraar beroepen den wel-eerw. zeer gel. heer A. Niermeyer, tli. dr.predikant te Wemeldinge. - Te Aardenburg was de dag van gisteren (14 nov.) voor de Doopsgezinde gemeente hoogst gewigtig. De van Medcmblik tot haar overgekomen leeraarna in het morgen-uur door ds. Pekelharing van Middelburg aan haar te zijn voorgesteld, aan vaardde des namiddags zijri dienstwerk onder haar, met de woorden van Joh: 20 vs. 19J. het slot: Vrede zij u lieden." De Hervormde predikanten van die gemeente van Sluis, Sint. Anna ter MuidenSt. Kruis en van Maria Horebeke (Bel gië) woonden, met eene aanzienlijke schare, veel te groot voor het kleine bedehuis, deze plegtigheid bij. De nieuwe leeraar betrede met geluk het voetspoor van zijnen braven voorgangerds. Beerta, die sedert 1804 haar een voorbeeld en man des vredes was. Kng-elantl. Londen 10 november. Heden opende de ko ningin het parlement. De rede welke H. M. daarbij uitsprak behelst weinig belangrijks omtrent de buitenlandscho staat kunde; omtrent den binnenlandschen toestand wenscht de ko ningin de leden geluk met den algemeen verbeterden toestand des lands en van het lot der arbeidende klassenen vervolgt zij daaropIndien gijlieden denkt dat de jongste wettelijke bepalingen, schoon met andere tot die gelukkige uitkomst medewerkende, ook een onvermijdelijk nadeel aan zekere ge- wigtige belangen hebben toegebragt, beveel ik u aan zorg vuldig te onderzoeken hoe het billijkerwijs mogelijk is die noodlottige uitwerkselen te verzachten, en 's lands landbouw nijverheid in staat to stellen om met voordeel te worstelen tegen de volstrekte mededinging, waaraan het parlement, in zijne wijsheid, beslist heeft, dat zij onderworpen zou zijn." In den op gisteren avond door de beide huizen ge- houdene zitting zijn de adressen van antwoord op de troon rede aangenomen. In het hoogerhuis heeft de minister Der by verklaarddat de Engelsche regering zich in geen opzigt zou bemoeijen met de binnenlandsche aangelegenheden der overige volken. Wat het vraagstuk van den vrijen handel aangaat, zoo zal, volgens dien bewindsman, het ministerio zich geheel gedragen naar het verlangen der natié en het door haar gewenschte beginsel eerlijk in toepassing brengen. In den afgeloopen nacht is het lijk van den hertog van Wellington hier aangebragt en in het Chelsea-Hospital ne dergezet. Buïtscliland. Weenen 9 november. Do keizer heeft een hofrouw van 12 dagen bevolen wegens het overlijden van den hertog van Leuchtenberg. De jongste berigten uit Athene hangen een vrceselijk tafereel op van een ontzettenden orkaanwelke in don nacht van 26 op 27 oetober gewoed heeft. De storm duurde van 8£ tot 10J ure des avonds. De huizen stonden te waggelen, zuilen vielen neder en schepen zonken of werden op het land geworpen in den koninklijken residentietuin zijn alleen 1200 boomen ontworteld; kerken en huizen werden van da ken beroofdvooral de haven van Piraeus leverde een vree- selijk schouspel op geheele schepen met hunne ladingen wa ren gezonken of werden tegen het land verbrijzeld. Door de Grieksehe regtbank van gezworenen zijn onlangs 52 roovers ter dood veroordeeld, welk vonnis reeds beves tigd is. De beul trekt het land door om zijne treurige taak te volbrengen. Hij reist op eene goelet, dooreen sterk geleide vergezeld om zijn persoon te beschermen hetgeen geens zins eene overtollige voorzorg is, want de Grieken gevoelen een doodelijken haat tegen een beul, en reeds zijn elf van zijne voorgangers alle vermoord. Frankrijk. Parijs 12 november. Het lang vóórspelde protest des graven van Chambord is eindelijk gekomepmaar wordt natuurlijk slechts in het geheim verspreid.,--/Er zjjifc geen gevolgen van te duchten hoewel het krachtig (--Lort, •en*' bondig gesteld is. Hot legitimiteits-beginsel is er categonêcifJ in uitgedrukt. Enkele volzinnen tegen liet keizerrijk gerigt kan men ook zonder moeite op de julij-regering toepassen overigens wordt Orleans ongemoeid gelaten. De Correspondanco Générale meldtdat het gemeente bestuur dezer hoofdstad vier millioen francs heeft toegestaan voor de bestrijding der kosten van de feesten, ter eere van de vermoedelijke herstelling des keizerrijks te geven. De Fransche gezant bij het Badcnsche hof, de hoer Engelherdtis te Carlsruhc overleden. 13 November. Hetgeen thans meest dc aandacht bezig houdt in de staatkundige wereld, is de aankondiging ineensmelting van den Constitutionnel en de Payswaaruit', naar men vermoedt, het dagblad van het keizerrijk zal ont staan. De heer Véron trekt zich terug en doet afstand van die tribune, waarop hij zijne indrukken mededeelde aan gansch Europa, Gisteren liep het ongeloofwaardig gerucht, als zoude de maar schalk Jeröme, benevens zijn zoon Napoleon Bonaparte in hechtenis zijn gesteld; welke laatste intusschen op de jagt is te Fontainebleaumet zijnen neef den prins-president der republiek. Als het tijdstipwaarop het keizerrijk geproclameerd zal wordennoemt men nog steedsen met meer en meer waar schijnlijkheid den 2 december. Het beginsel van schadeloosstelling aan de leden van het wetgevend ligchaam moet zijn aangenomen. Men zegt zelfs dat ieder lid 10,000 francs zal genieten gedurende elk zittingjaar. Men kondigt eene gewigtigo verandering aan in het per soneel der prefecten. Beursberigt. 3 pet. 84.85; 4 j pet. 107.00 fr. MIDDELBURG 15 november. Eergisteren is naar zee gezeild het schip Zeepaardkapitein J. Giltjes, naar Londen. YEERE 14 november. Gisteren is naar zee gezeild de brik Mary AnnJ. Steincliffvan Middelburg naar Sealiam met ballast. De redactie der Middelburgscho Courant wordt uitgonoo- digd, den hier volgenden brief in hare kolommen op te nemen. Vlissikgen, 10 Nov. 1852. Waarde vriend 1 Gij vraagt mf of de eerwaarde kerkeraad der Nedorduitsche Her vormde Gemeente alhierin massa lid is geworden van de Vlissingsclie afdeeling van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Gij denkt dat, na de lezing eener circulaire, die hierbij vele inge zetenen bezorgd is, vanwege eene commissie uit genoemden kerkeraad, die bepaaldelijk belast is met het oprigten eener (zoogenaamde) Evan gelisch Protestantsche bewaarschool. Gij maakt do opmerking dat in dat stuk van Hervormd of Gerejormeerd bijna geen sprake is, en do uit drukkingen bevordering van gemeenschappelijk belang verder die van bewaarschool geen partijschool te makeneencn geest ademtdie aan den geest van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen doet denken. Maar mijn vriendlet gij dan niet op den aanhefGeliefde Geloofsge- nooten dat kunnen, met het oog op de schrijvers, alleen de Gereformeer den zijnlet gij dan niet op de anti-Roomsche strekkingdie de cir culaire heeft, en vergeet gij daarbij dat het Nut (gij staat mij deze verkorte maar toch zeer gewone uitdrukking toe) slechts Christenen kent, en wanneer zij van gemeenschappelijk belang spreekt, geene scheiding onder Christenen wil of bevordert Waarlijk ik geloof dat uwe vraag railleren wascn daarom moet ik u te eerder beant woorden omdat in zeker opzigt onze stad weder eene nieuwe spanning beschoren schijnt, die railleren ten dezen ongepast maakt. Wectdan, mijn vriend! dat de circulaire die gij bedoeldt, juist tegen hel Nut is gerigt. Om u dit eenigzins duidelijk te makenmoet ik u den stand dor bewaarschool-zaken ter dezer plaatse eerst mededeelen. Voor een jaar reeds besloot do Nuts-afdceling alhier eene bewaar school op te rigten. Reeds zoude dat besluit in werking zijn, ware het niet dat men steeds vruchteloos naar een geschikt lokaal omzag. De onderhandelingen daaromtrent met het bestuur der stad zijn eerst af gesprongen en alleen in de laatste weken is men er in geslaagddaar omtrent de billijke wenschen vejvuld to zien. Het stond alsnu gescha pen dat do behoefte die alhier aan zulk eene inrigting wasbevre digd zoude worden eene Christelijke bewaarschoolin den ruimen zin van het woord, was haro opening nabij. Maar alzoo dacht niet iederwant alsof het plan van het Nut niet bestond, kwam een der tegenstanders van hetzelve op de ontwik keling van een plan dat die zaak van het Nut scheen te niete to moeten doen. Zoo als gij weetvoormalig Vlissingerer is eene partij in den lande die ook in deze stad enkele leden tolt, die het Nut als onchristelijk be schouwt. De inrigtingdie door Nieuwonhuyzen ook tot doel had om in de vorige eeuw Nederlandsche Christenen door verlichting te wapenen, juist tegen het onchristelijke dat van vreemden bodem dreigde over to waaijen; wier weldaden zoo algemeen verspreid zijn cn nog worden (want welke vereenigingzoo ze op goede grondslagen rust en de ontwikkeling des tijds volgt, veroudert ooit?), waarvan de voor standers onder de geachtste inwoners van het land te tellen zijn cn de oprigters der afdeeling alhier onder anderen de waardige Zijnen onzen oudsten predikant, in hun midden zagen, die inrigtingzeg ik, zoude onchristelijk zijn? Leeraren der Gereformeerde Gemeente overleden of nog in leven (voor uals Vlissingerzijn hier geene na men noodig)mannenwier orthodoxie zeker door den steller der be wuste circulaire niet betwijfeld zal wordenwarenzoo als dit elders met anderen op gelijke wijze het geval is, leden der Vlissingsclie afdee ling; hunne voorlezingen ademden Christendom en gemeenschappelijk be lang en zulks in den geest die de afdeeling nog behecrscht. De maat regelen van voorheen, het patronaat der armen, het verspreiden van onderwijsde oprigting van spaarbanken en zangscholen (gij weet dat de beoefening der muzijk door Luthcr naast die der Theologie werd geplaatst)worden thans voortgezet door de oprigting eener bewaar school natuurlijk voor Christenen van alle geloofs-belijdenisson van daar dan ook, dat de commissie tot die oprigting uit twee Gere formeerden, een Lnthersche en een Doopsgezinde bestaat. Een Rooiu

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1