MIDDELBIIMSEHE COURANT. v«f. 1852. Donderdag 11 November. f i Bij dit no. behoort het verslag der vergadering van de Provinciale Staten van Zeelandzitting van den 8 en 9 november 1852, en opgevolgde avond-zittingen. 23c0tiitteu cu £tbmitu0tiraticn. iri r nrjr.s vm:mi i m r i v fijvajscmjei v. ttvBt t;sTw:i* rw. iSimictilanb^cfte ^ijbittgcu. 33utti;ttl<uib0rffc QTijbittgctt. f BESTUUR DER DOMEINEN. Op Donderdag den 18 November 1852, des namiddags ten dén uurzalin het Nederlandsch Logement in de Abdijte Middelburg, door den Ontvanger der Registratie en Domei nen te Middelburgten overstaan van den Notaris DIRK JOHAN VAN DER HORST SERLÉ aldaar, in het open baar verpacht worden liet Jagtrcgt op de Duinen en lluingronilen ouder VlissingenKoudekerkettig- gekerke en Zoutelande en zulks voor den tijd van drie jaren; aangaande weik Jagtregt en de voorwaarden der Ver pachting nadere informatien te bekomen zijn bij voornoemden Ontvanger, ten wiens Kantoi-e de voorwaarden der Verpach ting te lezen liggen. NB. "VVordt ook nog voor het loopende Jagtsaizoen uit de liand te pacliteu aangeboden het Jagtregt in de Domaniale Heerlijkheid Xand^jk binnen, waarvoor gegadig den verzocht worden hun verlangen, met opgave tevens van den prijs, die zij genegen zijn daarvoor te geven, schriftelijk ton Kantore van den ondergeteekende in te leveren. De Ontvanger voornoemd W. L. VAN SONSBEECK. Do Commissie van ITitdeeling van Spijs aan Min vermogenden te Middelburgzal op Maandag den 15den November 1852, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot het aanbesteden van het in dezen Win ter voor die Inrigting benoodigde VCKKSCH. Op gcone Biljetten van Inschrijving zal worden acht gesla gen, waarvan de Inschrijvers niet zeiven tegenwoordig zijn. De Conditiën dezer Aanbesteding liggen van heden af ter lezing in voorschreven Lokaal. Middelburg den 6 November 1852. A. W. S. HURGRONJE, Secretaris. Cr OliSM»!SiXSl'BfjiSi ijECSBJBE/OTHJGEK. Bij de aannadering van het wintersaizoen neemt de Direc tie des Bijbelgenootschaps alhier de vrijheidom allendie naar stichtelijk leerzame lektuur verlangenbij vernieuwing opmerkzaam te maken op de door haar opgorigte Godsdien stige Leesbibliotheek. Men vindt daarin ecne ruime keus van goede Boeken, die tegen een matig leesgeld, en voor min vermogenden om nietter lezing verstrekt worden. De Cata logus is voor 5 cents bij den Heer VAN BENTHEM JUT TING te verkrijgen, en daarin zijn ook do bepalingen op het gebruik der Bibliotheek kenbaar gemaakt. Middelburg, den 9 November 1852. J. BORSIUSPresident. A. M. CRAMERSecretaris. jHIDDELBIinn, ÏO 1'ovember. Bij de opening der stembus alhierop gisterenis gebleken dat tot benoeming van een lid in den gemeenteraad waren ingekomen 284 stembriefjes, waaronder 1 in blanco. "Wij ders dat bekomen haddende hoeren mr. P. J. G. van Diggelen 129; mr. N. J. C. Snouck Ilurgronje 51; J. J. de Kanter 29; P. de Marct Tak 15; II. J. van Deinse 14, en M. II. Damme 13 stemmen; zijnde de overige over verschil lende ingezetenen verspreid. Er zal derhalve moeten wor den overgestemd tusschen do heeren mrs. van Diggelen cn Snouck Ilurgronje. Bij besluit van den 23 october 11. heeft Z. M. benoemd tot ridder der oi-de van den Nederlandschcn Leeuw, de heer I. Prins, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer heeft Z. M. goed gevonden te benoemen tot controleur der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Bedum den heer J. J. Voerman, thans surnumerair van 's rijks belastingen te Middelburg, en te verplaatsen, den controleur der cfirecte belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen den heer C. van Boven, van Alplien naar Sas-van-Gent. Z. M. heeft, bij onderscheidene besluiten goedgevon den te benoemen, bij den generalen staf, tot lsten luitenant, den 2den luitenant J. M. van der Starvan den staf van het wapen der artillerie gedetacheerd bij de koninklijke akade- mie voor de zee- en landmagt, en tot magazijnmeester der artillerie van de 2de klasse, te Woerden, den lsten luitenant M. P. Mol, magazijnmeester der artillerie van de 3de klasse, te Delfzijl; en aan den gepensioneerden kapitein der artille rie G. C. Hartshet voortdurend dragen te vergunnen van de activiteits-uniform van het wapen waartoe hij behoort. Naar hetgeen blijkt begint men zich er zeer aan te laten gelegen liggen, om onze zeemagt, zoo spoedig de om standigheden het toelaten te doen deelen in de voordeelen welke aan oorlogschepen kunnen verschaft worden door de toepassing van een matig stoomvermogen en de werking der waterschroef. Op last van den minister van marine zijn cn worden plannen ontworpen voor de verschillende stoom- schroefschepenwelke men aanvankelijk verlangt te bezitten, en waarvan er drie te Amsterdam en een te Vlissingen op de rijks wervenmoeten gebouwd worden. Aan twee der schepen zijn de namen Mcduza en Borneo gegeven en voor het eerstgenoemde, eene korvet, zijn de voorbereidende werk zaamheden te Amsterdam reeds met kracht aangevangen; en zal men spoedig kunnen overgaan tot het op stapel zetten van deze nieuwe soort van schepen, welke, voor de dienst in do koloniën vooralzoo bijzonder nuttig zullen kunnen zijn en daarbij zeer veel minder kostbaar in het gebruik, dan ge wone stoomschepenterwijl zij als oorlogschepen ook meer dere waarde hebben. Men verneemtdat do werkzaamheden van den tele graaf tusschen Rotterdam en Antwerpen voltooid zijn en meent, dat de linie nog vóór het einde dezer maand ter dienste van het publiek zal worden opengesteld. liet heeft II. M. de koningin-weduwe behaagdden heer II. Nijghte Rotterdamte doen toekomen de som van 50 ten behoeve der weduwe en kinderen van wijlen Jo- hannes van Midde. Het ótat-major van Zr. Ms. brik de Pijl, den 3 dezer te Hellevoetsluis binnengekomen bestaat uit de navolgende heeren: kommandant kapt.-luit.-tor-zee G. van Voss, A. "W. de Ruyter van Steveninck jhr. Clifford Kocq van Breugel en W. L. de Koning, luitenants-ter-zee 2de klasse; W. Dam- mann, officier van gezondheid 2de klasse, cn P. II. J. van Esofficier van administratie 3de klasse. Volgens berigten van Madrid, van den 31 octobcr, heeft het Nederlandsch smaldeel, bestaande uit Zr. Ms. fregatten Doggersbanken De Prins van Oranje, korvet Sumatra en stoomschip Gedeh, onder het opperbevel van den schout bij-nacht J. F. D. Bouricius, de haven van Cadix verlaten. Gedurende het verblijf aldaar heeft do bemanning zich voor beeldig gedragen en werd de stiptste tucht in acht genomen. Op den 28 dezer maand zal professor A. des Amorie van der Hoevenhoogleeraar aan het seminarium der Rcmon- strantsch Gereformeerde broederschapte Amsterdamzijne vijf-en-twintigjarige ambtsvervulling vierenbij welke gelegen heid zijn zoon, mr. M. van der Hoeven, professor in de reg ten, op den volgenden dag in het openbaar ecno toespraak zal houden in het atheneum illustre aldaar. Engeland. Londen 6 november. Onder do aanzienlijke gastenwelke zich thans voor eenigc dagen te TVxndsor bevin den, zijn de hertog en hertogin van Nemoui's welke de ko ningin en prins Albert op verscheidene hunner uitstapjes vergezellen. Eergisteren werdgelijk gemeld is do zitting van het nieuwe parlement geopend. Slechts enkele pairsbehalve die welke de koninklijke commissie tot opening der zitting uitmaaktenwaren opgekomenen de in de vergaderzaal der lords verschenen leden van het lagerhuis waren mode niet talrijk. Zoodra de voorlezing der boodschap gedaan was ging het lagerhuis in zijne eigene vergaderzaal tot de verkiezing van zijnen spreker of voox-zitter overen stelde de heer R. Palmer voor den heer Shaw Lefebvi'edie dezen gewigtigen post gedurende dertien jaren met eere vervuld had, op nieuw als zoodanig te benoemen. Dit voorstel, door lord Grosvenor en sir R. Inglis ondersteund, vond algemeenen bijval, cn de heer Shaw Lefebvre aanvaardde op nieuw het voorzitterschap waarna de kanselier der schatkist, lord J. Russell, en ande ren hun genoegen over de gedane keuze betuigden. Gisteren gaf de heer Shaw Lefebvre het hoogerhuis kennis van zijne benoeming, en ontving, bij monde des lox-d kanseliers, de verlangde verzekering, dat het lagerhuis in de uitoefening van al zijne voorregten gehandhaafd zal worden. Laatstge noemd huis hield zich dien dag nagenoeg uitsluitend met de beëediging der leden bezig hetwelk heden werd voortgezet. Men zegt, dat de troonrede den 11 dezer door de koningin in persoon zal worden uitgesproken. Zij verblijft slechts éénen nacht op het paleis van Buckingliam en keert dan naar "Windsor terug, om in het laatst der maand naar Osborne te gaan en daar tot tegen den tijd van het kersfeest te blijven. Bij gelegenheid der verjaring van het buskruid-complot van Guy Fawkesdie het parlement in de lucht wilde doen springenhad gisteren weder de zonderlinge gewoonte plaats om de gewelven onder de parlementshuizen tc onderzoeken om te wetenof de schim vam Guy Fawkes zich daar nog ophield en do wetgevende vergadering aan gevaar blootge steld was. Volgens gebruik werd bekend gemaaktdat alles veilig was en de leden gerust zitting konden houden. Dezo jaarlijksche ceremonie wekt meer en meer den spotlust op. In een artikel over buitenlandsehe staatkunde, gisteren door den Times medegedeeldbrengt het blad eene hulde aan de regering van Lodewyk Filips in Frankrijkwelke men zelden in zijne kolommen aantrof. Heden bewijst het de ongerijmdheid eener Napoleontische opvolging en van den titel Napoleon III. De Times bevestigt het reeds vroeger medegedeelde, dat er onderhandelingen plaats hadden tusschen sommige kabinetten van het vaste land en het Engelsche, betrekkelijk de Fran- sclie aangelegenheden. De Times geeft heden een vertoog over de groote vor deringen, welke do stoomvaai't hier te lande in de jongste jaren gemaakt heeft. De ondernemingsgeest van den Brit doet zich hier aan de gunstigste zijde kennen. Stoombooten in de verste zeeën getuigen daarvan. De Indische landmail compagnie begon met schepen van 900 a 1000 ton, en be zit thans eene vloot van 41 stoomschepen, waaronder van 1800 tot 2500 ton, en gezamenlijk metende 52,000 ton en 16,000 paardenkrachten. Die schepen leggen jaarlijks een afstand over zee af, welke gelijk staat met vijftig malen de aarde rond te stevenen. De compagnie heeft bovendien nog 60,000 ton zeilschepen in dienst en 3000 matrozenwelke steenkolen voor haar vervoerenen die onderneming geeft aan 100,000 menscnen in de gevolgen onderhoud. S'; Do plegtige ter aardebestelling van hertogelijk over-, schot des hertogs van Wellington is nu bcpatiid op dpü F8 dezer. Den 10 zal het lijk worden overgebragt van A-Wfmer- castle, waar het tot dusver steeds onder bewaring gebleven is, naar het station-gebouw van den Doverschen spoorweg; vervolgens over dien. weg naar deze hoofdstad ten einde in het gebouw van het hospitaal van Chelsea-college neergezet te worden, waar het zal blijven tot den avond van den 17. Den 11 des namiddags zal aan de oude krijgslieden welko in het genoemde gebouw worden verpleegd gelegenheid ge geven worden om het stoffelijk overschot van den veldheer die hen zoo menigmalen ter overwinning aanvoerde, voorliet laatst te zien. Ook de vertegenwoordigers van de dagblad pers zullen dan toegang tot hetzelve bekomen. Den 12 zal het lijk aanschouwd kunnen worden door de pci'soncn welko daarvoor toegangkaartjes zullen verkregen hebben, en den volgenden zaturdag maandag dingsdag en woensdag door het publiek. In den avond van den 17 zal het lijk worden overgebragt naar de audiontie-zaal van het gebouw der lijfgardeen van daar den volgenden dag met groote staatsie naar de Pauls- kerk overgevoerdom in den grafkelder te worden bijgezet. De plegtige optogt naar St. Pauls zal aanvangen te half 8 ure. De stoet zal, na zich gevormd te hebben in St. James- park, den volgenden weg passeren Constitution-Hill, Pic- cadillySt. Jamesstreet, Pall-mall, Kockspurstreet, Cliaring- Cross, Strand en Temple-bar. Do trein zal geopend wor den door zes bataillons infanterieacht eskadrons ruiterij 17 stukken geschut, met de daarbij behoorende artilleristen. Elk der genoemde bataillons zal 600 man sterk zijn; elk es kadron 80 man. Bovendien zullen al de korpsen van het leger door zeker aantal manschappen vei-tegenwooi-dmd worden. Voor het overige zullen alle hooge staatsbeambten aan de plegtigheid deelnemen en bij dezelve de meest mogelijke luister lieerschen. De lijkwagendie ongemeen groot en prach tig is, zal door 12 paarden getrokken worden. Z. K. H. prins Albert zal mode aan den stoet deelnemen, en gedurende de plegtigheid in de kerk gezeten zijn nevens den naasten bloed verwant des hertogs. SBuitsclilsuul. Weenen 4 november. Volgens do jon», sto berigten leverde de toestand van keizer Ferdinand te Praa° geen gevaar op, cn nam dezo vorst snel in beterschap toe.° Men verzekert stellig, dat do adelyko Ilongaarscho en Italiaansche garde zal hersteld worden. Men gelooft, dat Oostenrijk weldra de onafhankelijkheid van Montenegro zal erkenneneven als Rusland zich hiervoor beijvert. In den loop van deze week ziet men de komst van den vorst van Montenegro te Weenen te gemoet. Van de Bosnische grenzen schrijft men, dat het in Ilerzogcwina andermaal tot hevige gevechten gekomen is welke voorloopig met do gehecle vernieling der Turkschè troepen eindigden. De laatstgenoemden grepen Grachow bij de Dalmatische grenzen aan maar werden geheel verslagen door de opstandelingen. Ten gevolge van deze nederlaa» zijn nieuwe troepen van Mostar opgerukt. Men houdt zich aan het ministerie van financien bezi<* om bij de nationale bank nog eene credietkas op te rigten° voor de kleine industrie en den binnenlandschen handel, in den geest van de in België en Frankrijk bestaande. Berlijn 7 november. Wat de zamenstelling der eerste ka mer betreft, is men algemeen van oordeel, dat de koning, bij het provisioneel karakter dat zij op dit oogenblik heeft' geen gebruik zal maken van zijn regt tot benoeming. Verscheidene der Sleeswijck-IIolsteinsche ambtenaren door de Deensche regering ontslagenhebben bij Pruisscn om aanstellingen verzocht. Men verneemt, dat een aantal hun ner gunstig antwoord en toezegging van betrekkingen ontvan gen hebben. Er zyn tegenwoordig reeds 30 a 40 in Pruissi- sche dienst. In staatkundige en industriële kringen beschouwt men de optreding van den heer de Brouckère in het Belgisch mi nisterie als zeer gelukkig voor de onderhandelingen met België over de vernieuwing van het tot 20 december ver lengde handelsverdrag. De Pruissisclie exercitie-vloot zal bevel ontvangen om de wateren en havens van Centraal-Amerika te bezoeken waarbij de bevolhebbei-s dan tevens in de gelegenheid zullen zijnom zich to overtuigen nopens de uitvoerbaarheid der plannen van de kolonisatie-maatschappij. Do Engelsche Lloyd heeft zich als kooper aangemeld van do nog voorhanden schepen der Duitsche Noordzee-vloot en wil ook de stukken en de voorraad, in het arsenaal aan wezig, overnemen. De opgave der vooi'waarden wordt dezer dagen verwacht. Ook ziet men nog een bod van de Brazi- liaansche regering te gemoet; maar waarschijnlijk zal men zicli hierdoor niet laten ophoudeningeval de verkoop intus- schen op aannemelijke voorwaarden kan geschieden. Frankrijk. Parijs 6 november. De senaat heeft zich heden namiddag ten 2 ure vereenigdom het rapport der commissie over het ontwerp-senaatsbesluit aan te hooren. Men verwachtte dat de diseussien daarover onmiddelijk zouden aanvangen, doch dit is niet het geval geweest, daar de ver gadering, na eenige diseussien, zich tot morgen zonda" ver daagd heeft. Volgens den Constitutiounel zou de commissie eenige wijzigingen in het ontwerp hebben voorgesteld waar mede de regering zich vereenigd heeft, en welke van dien aard zijndat het ontwerp in de zitting van morgen denkelijk zal worden aangenomen. Het besluit, waarbij de natie wordt opgeroepen om te stemmenzou dan onmiddelijk kunnen wor den openbaar gemaakt en deze handeling reeds den 21 dezer in alle gemeenten kunnen plaats hebben. Mededeeiingen van eene andere zijde geven grond om te vermoeden dat de Con- stitutionnel goed onderrigt is. De wijzigingen der commissie moeten namelijk bestaan in de intrekking van art. 4, waarbij in geval van gemis van een wettigen opvolger, hetzij door

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1