MIDMLBURGSCHE COUKAN 1852. Dingsdag 9 November. W 135. Bij dit no. behoort het verslag der vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, zitting van den 5 en 6 november 1852. 15c0tuvcti cti QbmuuöttMticu. stal a ts- Ij o rrr:iti.r. w-:yiris-:xTA-:tt.i.in. .'M.txesszsTMi b* sx*m. i3i«ucuï«utb0cüc &ijbt«gcu. 1 *Zi Achtervolgens Art 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financienbij resolutie van den 4den November jongstl.bepaald de Prijzen, het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Lotorij de Loten en Gedeelten van dienvoor de derde weck der trekking van de laatste Klasse der 218de Loterij zullen mogen uitgeven te weten nu veekoop: bij verhuring: Gehecle Loten 84,00 Geheele Loten f 47,00 Halve - 42,00 Halve - 23,50 Vijfde - 16,80 Vijfde - 9,40 Tiende - 8,40 Tiende - 4,70 Twintigste - 4,20 Twintigste - 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 8 November 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings in Zeeland Bij delegatie van denzelven Do Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De ïïiirg-ejneestejr van JXMiddellttnrg maakt bekend dat op Woensdag don 10 November 1852des voormiddags ten tien ureeene openbare zitting van don Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 8 November 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Commissie van ITitdeeling van Spijs aan Min vermogenden te Middelburg zal op Maandag den 15den November 1852, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot het aanbesteden van het in dezen Win ter voor die Inrigting benoodigde IXiEESCM. Op geene Biljetten van Inschrijving zal worden acht gesla gen, waarvan de Inschrijvers niet zeiven tegenwoordig zijn. De Conditiën dezer Aanbesteding liggen van heden af ter lezing in voorschreven Lokaal. Middelburg den 6 November 1852. A. W. S. HURGRONJESecretaris. MAATSCHAPPIJ TOT xvt VAN 'T -AMAiM-iytïïiMÏX. DEPARTEMENT MIDDELBURG. Vergadering op Woensdag den 10 November 1852, des avonds ten 61 ure precies, ^"'trodiactie van E9n:nes|. Voorlezing en Bijdragen. Namens Bestuurders, P. DE MARET TAK, Secretaris. VEltJEEXICiUXti Tot Stevordering der Toonkunst. Het Bestuur geeft kennisdat de Lessen op de Zang en Muzij/csehool een aanvang zullen nemen op Zaturdag den 13 November aanstaandeterwijl diegenen die verlangen hunne Kinderen of Pupillen aan dit onderwijs te doen deelnemen zich nog tot dien dag bij den ondorgeteekendc kunnen aan melden. Middelburg, den 8 November 1852. G. DE BRU YNESecretaris. lli.ilienen «Ier ïlietlercluitsclte Herv. Ueineente berigten, op gisteren in do collecte dor Koorkerk te hebben gevonden een verzegeld Pakje met het opschrift50 aan de Vereeniging lot het Bezoeken der Armen van A. Z.hetwelk zij hebben doen bezorgen bij den Heer N. Verhuist Wz. Middelburg den 8 November 1852. Diakenen voornoemd, M. II. BROEDER, Praeses. J. A. DE WAAL, Scriba. Middelburg, den 8 November 1852. De 1'creenlging tot Saet Blczoehen iler Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst eener gift van A. Z.groot 50 gecollecteerd bij de voormiddag-godsdienst in de Koorkerkop den 7 dezer en door vriendelijke tus- schcnkomst van Heeren Diakenen aan haar ter hand gesteld. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERIHJLST Wz.Penningmeester. MBBrSïElLBajSÏ&t 8 üovember. De Staats-Courant van gisteren bevat het rapport, dooi de heeren L. J. A. van der Kun en F. W. Conrad uitge- bragt, nopens de gesteldheid van den Ilollandschen spoor weg, hun opgedragen door den minister van binnenlandsclie zaken, ten gevolge van liet op dien weg onlangs plaatsgehad hebbende ongeval. Daaruit blijkt voornamelijk, dat liet onge val moet worden toegeschreven aan de destijds te snellen gang, welke aan den trein was gegeven, waartegen sedert de noo- dige maatregelen zijn in achtgenomen. De brieven welke men per Overland-mail, naar Nedcr- landsch Oost-Indiö zoude willen verzenden, kunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd wordente weten Via Soutliamptongefrankeerd en ongefrankeerdtot uiter lijk 6j- ure des morgens van den 17 november. Via Triest: gefrankeerd tot 81 ure en ongefrankeerd tot uiterlijk 9 ure des avonds van den 21 november. Via Marseillegefrankeerd tot 8 ure en ongefrankeerd tot 9jr ure des avonds van den 22 november. Bij besluit van den 26. october heeft Z. M. nieuwe voor schriften vastgesteld volgens welke voortaan de examina zullen plaats hebben van onder-officierenvoor den rang van officier bij het korps mariniers, alsmede voor dien van offi cier van administratiewelke voorschriften nagenoeg over eenkomen met die voor de korpsen infanterie enz. bij de landmagt bestaande. Het 11. woensdag door den gewezen gouverneur en den kom- mandant der koninklijke akademio voor de zee- en landmagt, den luitenant-generaal Seelig en den kolonel Delprataan heeren officieren en burgerlijke beambten gegeven afscheids diner is zeer luisterrijk geweest en getuigde allezins van de wederkeerige achting die tusschen deze cliefs en de leden der akademio bestond. Nadat door den generaal Seelig en den kolonel Delprat luid toegejuichte toasten waren ingesteld, die zoowel het welzijn der akademio en do bekwame opleiding der jongelieden als den nieuwen gouverneur en den nieuwen kommandant, den generaal-majoor ridder van Rappard en den majoor van Overstralen, betroffen, werd door laatstgenoemden onder anderen bepaaldelijk hulde gebragt aan den kolonel Delprat, zijn voormaligen leermeester, in wien hij steeds een kundig raadsman en vriend had gevondenterwijl het in zijne bestemming had gelegen hem tweemalen op te volgen, eens als hoogleeraar in de wis- en natuurkundenu als kommandant der akademie. Ook door de lectoren van Heusdon en Deenik werden toasten ingestelddoor den eersten meer bijzonder ter eere van den gewezen gouverneur en kommandantals herstellers en hervormers van het militaire onderwijs terwijl de laatste ten grondslag zijner toast stelde de leuze: Eendragt maakt magt. Eindelijk werd door den luitenant Mulder een fraai en voor de gelegenheid zeer gepast vers gereciteerd, hetwelk bij alle aanwezenden volkomen weerklank vond en even als de overige gesprokene woorden, levendig werd toe gejuicht. Als eene blijvende hulde van achting, en wegens de diensten door den generaal Seelig en den kolonel Delprat aan bet mi litaire onderwijs bewezen, hebben de heeren officieren en bur gerlijke beambten der akademie beslotenvan beiden levens- groote afbeeldingen te doen vervaardigenom die in de receptiezaal der akademie te plaatsen. De eerste leeraar in de handteekenkunde aan de akademie, de heer J. Schouman, is met de vervaardiging dier portretten belast. Men verneemt, dat er maatregelen worden genomen en plannen worden beraamd tot het houden van eene algemeene vergadering, in 1853, van afgevaardigden uit alle afdeelin- gen van de Protestantsclie Kerk in ons vaderland. Uit eene in de Kerkelijke Courant gedane mededeeling van wege de algemeene synodale commissie derNederlandsche Hervormde Kerk blijkt, dat de gewone najaars-vergadering van die commissie den 28 october jl. te 's Gravenhage geopend is. Zij is zamengesteld uit de heeren: dr. J. Borsius president; J. S- Wor, vice-presidont; Timmers Verhoeven, secretaris; II. Bouman, hoogleeraar, preadviserend lid, en als gewone leden do heeren: L. Dibbits, mr. II. Nienhuis H. J. Spijker, mr. II. J. Modderman, H. G. Doesburgh en mr. C. J. van Heusdon. In de zitting van den 29sten nam zij kennis van het syno daal besluit van 8 julij 11., op het voorstel van de synodale commissietot bekendmaking van hetgeen bij haar behandeld wordt, houdende, dat deze bekendmaking geschieden zal op dezelfde wijze, als bij de synode zelve is aangenomen, doch alleen betrekking hebben tot de reeds geheel of gedeeltelijk naar buiten werkende besluiten of maatregelen, en wordt aan den vice-president opgedragen omin overleg met den president en secretarishieraan het noof gevolg te geven. Tot vele en hoogstbelangrijke werkzaa. den is de com missie geroepen. In verband tot do herzie, yjg der kerkelijke reglementen heeft de synode haar opgedrag' n ontwerpen te maken van een herzien reglement op de uitc gining van ker kelijk opzigt en tucht; een reglement op Ij; beheer der ker kelijke goederen; de regeling van het bi' ;r der classikalo kas een reglement op de classikale kr t; eene instructie voor don quaestor-generaalveranderingen in de bijzondere reglementen in verband met liet algemeen reglement, alsmede in de reglementen voor de Protestantsclie gemeenten in de koloniën van weldadigheid. Voorts zijn onder anderen nog lastgevingen door de synode op haar verstrektbetreffende a. de geestelijke goederen; h. de kosterijen; c. het hulpfonds; d. de nieuwe bijbelvertaling; e. het kerkelijk orgaan en de uitgave van het kerkelijk blad; de viering van den goe den vrijdag, en g. de algemeene weduwenbeurs. De meest gewigtigo aangelegenheden zijn reeds in handen van commissien, die zich voorbereiden om, ten dcele in den loop dezer zittingenten deele in de aanstaande voorjaars vergadering te rapporteren. Op voorstel van den secretaris heeft de commissie in de zitting van 1 dezer beslotenom namens de Nederlandscbe Hervormde Kerk zich mede te bemoeijen met de gebeurtenis in Toscane, welke zoo zeer de algemeene deelneming onder de Ilervormings-gczindcn, niet alleen in ons vaderland maar in geheel Europa verwekken. Over den aard van hare be- inoeijingen zal zij later beraadslagenwanneer zij de voor lichting van eenige daartoe gecommitteerde leden zal ontvangen hebben. Men schrijft ons uit Vlissingen dat in den. loop dezer week aan de armen der gereformeerde gemeente aldaar ge legenheid zal gegeven worden, hunne kinderen voor de be- - V waarschool des kerkeraads dier gemeente te doen opschrijven. De verleden donderdag te Zierikzee gehotiSen yeijhar^t werd door goed weder begunstigd; er waren 118 «tuks vee aangevoerd; door de sociëteit Nut en Genoegen zijn, als naar gewoonte, prijzen en premien uitgereikt. In denzelfden morgen was aldaar zekere M. Leydekker naar zijn werk gegaan, dat ongeveer een kwartier uurs buiten de stad gelegen was zijne vrouw hem tegen den middag zijne koffij willende brengenvond alleen zijn lijkeen inwendig toeval had hem getroffenen hem in eene naast hem gelegene sloot doen storten. Hoewel anderen op eenigen afstand mede met werken bezig waren, was zijn ongelukkigen toestand niet eerder ontdekt dan toen het reeds te laat was; de overledene was slechts 32 jaren oud en laat twee kinderen na. Volgens berigten uit Cadixvan den 27 october, zou liet Nederlandsche eskader, onder bevel van den schout-bij nacht Bouricius bij gunstigen wind den volgenden dag van daar uitzeilen de cquipagie was wel. Het kommandement van Zr. Ms. fregat Prins Hen drik der Nederlanden is opgedragen aan den kapitein ter-zee van Braam Houckgeest, thans kommandant van Zr. Ms. wachtschip Sambre, te Nieuwe Diep; zullende het kommandement van dien bodem overgaan op den kapitein-ter zee W. Steffcns. Het diner, dat den 4 dezer te 's Hage, in de zaal der logo van broederen vrijmetselaren is gehouden, werd door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden bijgewoond. Het bestond uit 137 couverts. Het diner was zeer prachtig en heeft tot laat in den avond geduurd. Door een der broederen werd een voorstel gedaan tot bet inzamelen van giften voor de nagelatene betrekkingen van de wakkere visschers van Hel- levoetsluis, die hunnen dood in de golven hebben gevonden. Dat voorstel had het gewenschte gevolg. Men leest in bet Handelsblad Het is bekenddat er in Nederlandsch Indiëbepaal delijk op Java, suiker-contracten zijn geschonken of verkocht. Intussclien was tot dusver de prijs niet in evenredigheid met de aanzienlijke winstenwelke deze contracten opleverden. Ihans verneemt men, dat een vermogend ingezeten van Rot terdam, die volledige waarborgen kan geven, de aanzienlijke som van een millioen guldens heeft aangeboden om een sui ker-contract met de regering te sluiten." Het mag als eene opmerkelijke bijzonderheid beschouwd worden, dat van 26 october tot en met 3 november geene inschrijving van overlijden in de registers van den burgerlij ken stand dor stad Haarlem, die ruim 26,000 inwoners telt, heeft plaats gehad. De gezondheidstoestand der bevolking blijkt mitsdien zeer gunstig te zijn. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drankheeft in den Volksvriend me degedeeld eene lijst van geldelijke bijdragenwelke door eenige ingezetenen van Nederl. Oost-Indië aan de vereeni ging verleend zijn, tot bestrijding der onkosten, die vergezeld gaan met gratis-verspreiding van hare geschriften aldaar. Aan het hoofd dier lijst is geplaatst Zijne Excellentie den gouverneur-generaal mr. Duymaer van Twist, voor 100. In den nacht van den 3 op den 4 dezer heeft er poging tot diefstal plaats gehad bij J. de Rooy, onder Etten. °De daders zijn achter langs de schuur binnengebroken, hebben de Rooy aangevallen op den mesthoop geworpen en f 400 aan geld afgevraagd. Op zijn antwoord dat hij geen geld had, heeft een hunner uitgeroepen: Schiet hem dan maar dood! waarop werkelijk de andere hem een pistool op de refter borst heeft gezet en afgetrokken. Gelukkig zijn zijne wonden echter niet gevaarlijk en heeft hij daarna met zijn 16jarigen zoondie alleen met hem het huis bewoonde en met een ge weer lieni ter hulp was gesneldde vlugt genomen bij zijne buren. Men schrijft uit Nijmegen van den 3 dezer: Terwijl 11. zondag namiddag do diligence van Van kleu men op hare route van Arnhem herwaartsdeze stad op korten afstand begon te naderenkwam een der achterin plaats hebbende passagiers, tot niet geringe ontzetting zijner vrouwelijke reisgenootc, op het niet zeer vrolijk denkbeeld, zoo als hij met zoo vele woorden zicli uitdruktedat hij naar Arnhem terug moest, om opgehangen te worden." Met de snelheid zijner gedachte, en als bevreesd dat men wegens non comparitie verstek mogt verleenen trachtte hij eer°t te vergeefs door een der glasraampjes naar buiten te vliegen doch onmiddelijk daarop het portier openende, verliet hij met ëénen sprong den in vollen gang zijnden wagen en spoedde zicli in allerijl in de rigting naar de plaats zijner geïmagi- neerde executie voort. Zijn togt naar den zetel van Gelder lands lijfstraffelijke regtsplcging alwaar hij wel aanstonds naai den competenten geneesheer van een krankzinnigenhuis zou zijn gerenvoijeord, werd echter alras afgebroken door eene onzalige opwelling van eigen rigting, met dat gevolg, dat Lij zicli hal3 over hoofd van den dijk in het Grifkanaal wierp. De persoon van Willem Roost, te Lont, die zich in de nabij heid bevond en dit stortbad had waargenomen, schoot gelukkig aanstonds toe, en begaf zich zonder aarzelen insgelijks te water, om den patiëntdie reeds gezonken was op te sporen welke pogingengeholpen door zijne vrouwdie met een haak was komen aanloopen door dit middel dan ook met don besten uitslag worden bekroond. De drenkeling werd in eene naburige herberg binnengebragt en aan do zorg van ge neeskundigen overgegeven, met dat gevolg, dat bij, na ver loop van eenige uren, teekenen van leven gaf en eindelijk wederom aan de maatschappij werd teruggegeven, zijnde hij op gisteren naar zijne woning geretourneerd. De ongelukkige was door misbruik van sterken drank door eene beroerte in de hersenen getroffen geweesten behoorde tot den fatsoen lijken stand." ts> T .1 '1' Bi li! - U Bi X Mi MS I M. eerste kamer. Zitting van 4 November Overeenkomstig bot den vorigen dag door de vergadering

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1