MDDELRURGSCHE C 0IIR A N T, 1852. Donderdag N° 133 4 November. Bij dit no. behoort het verslag der vergadering van de Provinciale Staten van Zeelandzitting van den 2 november 18S2. 25c$Utvcu ctt dbmimsttraticn. trjsszstfKt t'xart* vast roovex. 35iituciiï«uib£cftc £ijfci«gcu. 35uttcul<uib0citc Eijbtugca. gtsff- 'f <jpr De Burgemeester en Wethouders van Middelburg' maken bekend Dat op Zaturdag den 27 November aanstaandein het openbaar, zullen worden verkocht 122 stuks OLMEN BOO- MENmitsgaders eenige gevelde BOOMSTAMMEN en ge slagene MUTSAARDS; staande gemelde Boomen: 1. bij de "Werf, 2. op de Goesche Iioornmarkt, 3. buiten de Vlissingsche Poort 4. achter het Militaire Hospitaal en 5. buiten de Koepoort. Zullende met dezen Verkoop worden aangevangen by do Werf, des voormiddags ten 9 ure. Middelburg, den 29 October 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Do Kolonel en (xarnizoens-Hommandant te; I li*- singen brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat hij op Dingsdag den 9 November aanstaandevan des morgens 10 tot 12 ure, op de Binnenplaats van het Militair Magazijn, op de Wijnbergsche Kade aldaar, ingevolge goed keuring van het Ministerie van Oorlog, zal overgaan om, tegen gereede betaling te doen afgevendie Goederen van het Nachtleger, welke op den 19 October 11. in het openbaar bij Kavelingen zijn verkochtzullende diegenen derKoopers, welke ten 12 ure van eerstgemelden dag de Goederen niet hebben betaald, worden beschouwd als daarvan te hebben afgezien en deze aan anderen kunnen toegewezen worden. Diakenen tier ISederduitscIie Herv. Oemeente berigten in de collecte der Godsdienstoefening van gisteren avond gevonden te hebben een gesloten pakjemet het op schrift Huisgezin van Middewelke gift zij hebben doen be zorgen bij de Gebroeders Abrahams. Middelburg den 3 November 1852. Diakenen voornoemd, M. H. BROEDER, Frases. J. A. DE WAAL, Scriba. jUMHBEIiBÏIKCr 9 3 November. Bij Zr. Ms. besluit van den 28 october 11. is de kapitein-ter zee jhr. H. A. van Karnebeek, adjudant des konings in ge wone dienstop zijn verzoekmet den laatsten december van dit jaar eervol afgevoerd uit het korps zee-officieren der Nederlandsche marine, en met ingang van 1 januarij 1853, ter zake van langdurige dienst, een jaarlijksch pensioen van f 1800 toegekend. "Voorts is bij dat besluit aan hem de rang van schout-bij-nacht verleend. Men schrijft ons uit Vlissingen van den 2 november: Gisteren avond had in de Doopsgezindekerk de plegtige inwijding plaats der bewaarschool, opgerigt door het departe ment van do maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Daar toe kwamen de leden des departementseene deputatie uit de loge l'Astre de 1'Ordent alhier, welke door eene zeer aanzien lijke bijdrage de vestiging dier school heeft bevorderd, een veertigtal ouders met hunne kinderen die van dezelve wen- sclien gebruik te maken-, en een groot aantal andere belang stellenden aldaar bijeen. Zeer belangrijke en gepaste toespra ken werden er bij die gelegenheid gehouden door de heeren II. P. Winkelman en J. A. Schmidt, leden der commissie tot oprigting van de bewaarschoolwaarin door den eersten de strekking van zulk eene inrigting werd aangetoond en door den tweeden de welwillende begunstigers van hetzelve werden dank gezegd. Het een en ander werd zeer harmonisch afge wisseld door orgelspel en het gezang van het zoo verdien stelijke personeel der volkszangschool, onder de leiding van den heer Bekkerstads-muzijkmeester alhier. Onze stad verheugt zich alzoo eindelijk in eene algemeene inrigting van dien aardwelke weldra door eene dergelijkeuitgaande van de diaconie der Hervormde gemeente, zal gevolgd worden. Heden avond hadmet bijwoning van dames de eerste algemeene wintervergadering plaats van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen bij welke gelegenheid zijn uitgereikt twee bronzen medailles te weten aan George Frederik Geyllsergeant bij het korps mariniersen aan Evert Ouweneeleerste bootsmansmaat bij de Nederlandsche marine. Den eersten werd zij toegewezen wegens het red den van een kind uit de kade alhier, in het vorige jaar; Evert Ouweneel heeft de zijne te Ilellevoetsluis verworven. Gisteren is het Pruissische oorlogsfregat de Gefion op de reede gebragtom binnen weinige dagen te vertrekken. De eerste reis zal naar Buenos-Ayres en van daar naar Rio- Janeiro zijn. In mei 1853 zal de Gefion het fregat Dantzig in de haven van Napels ontmoeten. Prins Adalbert zal op laatstgemelde reis kommando voeren. Dezer dagen is de luitenant der 1ste kl. Berghuis kom- manderende eene kanonneerboot, geplaatst als eerste officier aan boord van het fregat Prins Frederik der Nederlan den, ter vervanging van den luitenant 1ste klasse Clarkson, die op het wachtschip is overgeplaatst." Sedert de oprigting van het Nederl. Bijbelgenootschapin 1845, tot en met 30 april 1852, zijn er door hetzelve afge leverd 168,513 bijbels, 12,037 oude en 307,361 nieuwe tes tamenten te zamen 487,911. Op 30 april jl. waren er in het magazijn voorhanden 433,324 exemplaren, bestaande in 8036 bijbels, 2830 oude en 32,458 nieuwe testamenten. De geldelijke aangelegenheden van het genootschap zijn gunstig; de ontvangsten hebben in het afgeloopen jaar 93,360,62^ en de uitgaven 67,575,37 bedragen, zoodat er op lmeijl. een batig saldo was groot 25,785,25). Den 28 october werd te Amsterdam gehouden eene bij eenkomst van de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging Nederlandsch Mettray op llijsselt bij Zutphen. De heer mr. B. J. Ploos van Amstel medebestuurder en secretaris, bragt te dier gelegenheid een uitvoerig en belangrijk verslag uit over de oprigting en den toestand der landbouw-kolonie en over de vestiging en staat der Amsterdamsche afdeeling. Ten slotte werden berigten medegedeeld over de kinderen, die van wege de Amsterdamsche afdeeling derwaarts waren ge zonden. Dit verslag werd met blijkbaar genoegen aangehoord en zal voor de medestichters leden en begunstigers der aldaar gevestigde afdeeling worden gedrukt. Het aantal medestich ters binnen Amsterdam bedraagt 123 dat der leden 208 en dat der begunstigers 26. De steurharing-visscherij blijft steeds bij uitnemendheid gunstigsedert den 26 october zijn te Scheveningen weder aangekomen 14 schuiten, die gezamenlijk geleverd hebben 1,967,000 stuks haring, zoodat thans het getal verkochte ha ring bedraagt 2,817,000 stuks. Van de 72 pinken, waaruit de haringvloot dit jaar bestaatzijn er nu reeds aan geweest 56, waarvan 5 tweemaal, terwijl de drie door den reeder A. Mos ter haring-visscherij uitgeruste schuitenallen twee rei zen hebben gedaan. Het is zonder voorbeelddat reeds in de maand october drie schuiten van een kantoor tweemaal aanzienlijke bezendingen hebben aangebragt. In weerwil van dien grooten aanvoer blijft de markt hoog. E. II. Scherrebier (welbekend bij de kermisbezoekers) heeft in eene der Friesche couranten bekend gemaaktdat hij op 27 october den ouderdom van 57 jaren heeft bereikt, zijnde geboren in 1795. Bij die gelegenheid heeft men te vens vernomen, dat hij op dat tijdstip de zwaarte van 20 Nederl. ponden en de lengte van 1 Nederl. el had. Men verneemtdat zich sedert de laatste opgave in de provincie Friesland weder gevallen van de besmettelijke longziekte hebben voorgedaanen last gegeven is tot dooding van 29 runderenuitmakende met de vorige opgaven een tolaal van 5,580. S V AT E X ti E X ER A A E eerste kamer. Zitting van 1 November De voorzitter heeft kennis gegevendat door do afdee- liugen benoemd zijn: tot hare voorzitters, de heeren Borski, Martens van Sevenhoven, van Sasse van Ysselt en van Nispen van Pannerdenen tot hare onder-voorzittersde heeren van Beock Vollenhoven, de Brauw, Cost Jordens en van Wessem. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren de navolgendedoor de tweede kamer aangenomen wets-ont- werpen, als: dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven wegens verstrekkingen tot 31 december 1852 en dat tot wijziging der bestaande toltarieven op het eiland St. Martin (Nederlandsch gedeelte)welke beide voorstellen van wet naar de afdeelingen zijn verzondenom aldaar onmiddelijk onder zocht te worden. Door de respective commissien van rapporteurs zijn de ver slagen uitgebragt omtrent de navolgende wets-ontwerpenals: omtrent dat tot regeling der begrooting van uitgaven op het fondsvoortspruitende uit koopprijzen van domeinenen tot amortisatie van schuld, beide over 1851; dat tot verhooging van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting van 1852 (bij drage aan de Nederlandsche Rhijnspoorweg-maatschappij); dat tot toestemming des konings, met gemeen overleg der Staten- Generaaltot de huwelijks-verbindtenis van Z. K. II. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, met H. II. de prinses Amelia Maria da Gloria Augusta van Saksen-Weimar- Eisenacli; dat verklarende het algemeen nut der verlenging van den spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen, en dat tot vaststelling van de begrooting der uitgaven voor de algemeene lands-drukkerij over 1853. Engeland. Londen 30 october. Vrijdag werd aan het bureau van buitcnlandsche zaken een kabinetsraad gehouden, en maandag zal zulks weder plaats hebben. Het is nog onbeslist of II. M. in persoon de parlemeutszitting met eene troonrede zal openen. De Morning Advertiser zegt van een aanzienlijk Fransch banneling vernomen te hebbendat er geene amnestie in Frankrijk zal verleend wordenof wel onder zulke voor waarden dat geen Franschmandie eenig eergevoel bezit haar kan aannemen. Het officieel programma van de begrafenis des hertogs van Wellington wordt, op vergunning van het gouvernement, gedeeltelijk door de dagbladen bekend gemaakt. Dat gedeelte reeds is eene verbazende lijst van dignitarissen enz. enz. Zes bataillons infanterieieder van 000 manacht escadrons kavallerieeen detachement veld-artillerie met, 17 stukken, een detachement rijdende artillerie met de batterijen van 9 stukken zullen een deel van den stoet uitmaken. Een aantal schepen hebben woensdag jl.ten gevolge van den hevigen storm welke alstoenvoornamelijk in het noorden van Engeland, gewoed heeft, schipbreuk geleden. Ook de Rebacca Johanna, een Ilollandsch schip, is, na te gen den steenen beer van Sunderlands haven geslagen te zijn, hoog op het strand gezet en zal denkelijk weg zijn. De bemanning van dien bodem i3 echter nog gelukkig gered. Duitsckland. Ween en 29 october. Op hoog bevel heeft het ministerie van buitenlandsche zaken de voorloopigs onderhandelingen aangeknoopt voor het tot stand brengen tm een concordaat tussehen Oostenrijk en den Pausselijken Stoel. De paus heeft zich daartoe mede bereid verklaard en bepaald, dat de onderhandelingen te Weenen zouden worden gevoerd. Uit het berigt, dat de prinses Wasa eerlang het Katho- licismus zal omhelzen en uit de omstandigheid dat in den laatsten tijd drukke depeches zijn gewisseld tussehen Mora- wetz (het verblijf der Prinses) en Parijs maakt 'men op, dat de hinderpalen tot een huwelijk dezer prinses mot Lodewyk Napoleon uit den weg geruimd zijn. Men beweert dat de grootvorst-troonopvolger van Rusland en zijne gemalin, bij hunne terugreis naar Petersburg, zich eenige dagen te Weenen zullen ophouden; zij zullen zich over Weimar en Dresden naar de Oostenrijksche hoofdstad begeven. Berlijn 31october. Van de geloofwaardigste zijden wordt thans het gerucht tegengesprokendat Rothschild het voor nemen zou hebben om Frankfort te verlaten, ten gevolde van het besluit des senaats tegen de staatkundige gelijkheid der Israëliten. Een voornaam bankiershuis is zelfs eenio-zins gemagtigdom het bedoelde gerucht ter beurze en in haiTdels- kringen tegen te spreken. Te gelijker tijd verzekert men dat Hamburg, werwaarts men den heer Rothschild heeft willen laten verhuizen, binnen kort in hetzelfde geval zal zijn als Frankfort, en dat ook daar de concessien, die de Israë liten staatsburgerlijk gelyk steldenzullen worden ingetrokken. Alhier zijn thans 7500 hondenwaarvan eene belasting geheven wordt van 24,000 thaler. De Thuringsche Staten hebben met Pruissen het Thu- ringsche verdrag vernieuwd, aan het september-verdra^ hun ne toestemming gegeven en zich op nieuw aan het tolvm-bond aangesloten. De onderhandelingen met Brunswijkter dezer zake gevoerdbeloven tot gunstige uitkomsten te zullen leiden. frankrijk. Parijs 31 october. De minister van oorlog heeft gisteren te Saint Cloud den emir Abd-el-Kador aan Lodewyk Nopoleon voorgesteld. Lodewyk Napoleon ontving den emir, omringd door alle zijne ministersde emir wierp zich aan zijne voeten om hem de hand te kussen, doch de president rigtte hem op en drukte hem hartelijk in zijne armen. f Abd-el-Kader nam daarop het woord en verklaarde zich met alleen te willen bepalen bij zijn afgelegden eed, om zich voortaan lijdelijk aan do Franscho heerschappij te zullen on derwerpen maar dat hij tevens eene acte had opgesteld en onderteekend die hij Lodewyk Napoleon overhandigde In deze acte herhaalt Abd-el-Kader zijne plegtige verkla ring van zich in niets tegen de Fransche regering te zullen verzetten, Lodewyk Napoleon heeft den emir daarop in het kasteel rond geleid en hem uitgenoodigd om eene groote revue over de kavallerie bij te wonenten welken einde hij hem een fraaijen Arabischen hengst ten gebruike aanbood. Na ten 12 ure te Saint Cloud te zijn aangekomen, verliet de emir het kasteel weder ten 2 ure. De gezant van den koning van Achcm (eiland Sumatra) is mede door den prins president te Saint Cloud ontvangen. Bij decreet van Lodewyk Napoleon is het traktement van den vice-president van den staatsraad vastgesteld op 100,000 fr., in te gaan mot den 1 augustus 11. De raadsheeren en presidenten van het hof van cassatie alsmede de procureur-generaal, hebben gisteren den bij de grondwet voorgeschreven eed in handen van Lodewyk Na poleon afgelegd. In Fransch Guyana zijn een raadsheer bij het hof van appèl en zijn zoon wegene diefstal mot inbraak veroordeeld de Vader voor 10 jaren tuchthuis- en do zoon tot 2 jaren gevangenisstraf. Ge Spaansche cortes zullen tegen het einde van no vember vergaderen. Het kabinet zal gewijzigd worden men zegt met eenigen schijn van waarheid, dat de ministers van binncnlandsche zaken, oorlog, openbare werken en marine zullen aftreden. Gisteren avondop hot oogenblik dat Lodewyk Napo leon voor het gebouw der opera uit zijn rijtuig stapte" wist zich een meisje door de menigte heen te drino-cn en den prins-president te naderen, aan wiens voeten zij bewusteloos nederzonk, na hem eene petitie te hebben overhandigd. In hel verzoekschrift smeekt zij Lodewyk Napoleon om haren bneder genade te verleenen, die in Algerie ter dood veroor- de. d ismen wildat eene gunstige beschikking op dat ve'zoek zal genomen worden. Belgie. Brussel 31 october. Het ministerie is benoemd. Hit is aldus zamengesteldde Brouckère, buitenlandsche, en Percot, binnenlandsche zaken; Faider, justitie; Liedts,' tij- ddijk financien; van Hoorebekeopenbare werken en «mn ravl Anoul, oorlog. De nieuwe ministers hebben gisteren den eed afrele^d in hinden des konings. De afdeelingen der kamer van vertegenwoordigers, ten-en mvember bijeengeroepen, zullen het budget der wegen en inddelen onderzoeken. In de kamer der afgevaardigden is ingediend een ontwerp v.n wet voor het aanleggen van een spoorweg van Antwer- pn naar de Nederlandsche grenzenin de rigting van llot- tcdam. Weldadigheid. Bij de ondergeteekenden is na do laatste aankondi«in" v>or het huisgezin van J. VAN MIDDE, ontvangen 5 ut de collecte van gisteren avond in de Koorkerk. Middelburg, den 3 november 1852. DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1