MIDDELBURGSCHE C OII R AIV T. ffir* 1852. Zaturdag 30 October. IScstnvcu cu 2tbtmtu0t£aticu. i5innc»l<tnb0che Sujbiugcti. - i3uitaugfUib0che QTijbingctt, Het Colleg-ie van Regenten over liet Huis van Arrestte Xierihxteemaakt bij deze bekenddat op Maandag den 8 November aanstaande, des middags, op bet- zelve Huis zal worden overgegaan tot de aanbesteding van «Ie Voeding en liet Onderhoud der Gevangenen in dat Huisover het jaar 1800-drie-en-vijftigin drie Perceelen volgens de voorwaarden, die voorhanden zijn bij den Secre taris en den Cipier in het Gesticht. Zierikzee, den 25 October 1852. Het Collegie voornoemd A. J. P. EGTER, 1. P. Ter ordonnantie van hetzelve, P. PAULUS, Lid en Secretaris. De Hirectie der Middeltiurgsclie Spaarkas maakt bekend, dat zij bare laatste zitting voor dit jaar zal houden op Zaturdag den 30 October aanstaandedes avonds van acht tot negen ure en verzoekt de Inleggers om op dien tijd met huune Boekjes in liet gewoon Lokaal te verschijnen om de Directie voornoemd bekend te maken waarmede zij hunnen Inleg wenschen terug te ontvangen. Van de hervatting der zittingen in een volgend jaar zal op zijn' tijd kennis worden gegeven. Middelburg, den 28 October 1852. De Directie voornoemd, J. J. DE KANTER, Voorzitter. W. APPEL Secretaris. 3» Octolier. Bij koninklijk besluit van den 26 dezer is de bij dat van 19 september jl. gedane benoeming van den heer M. J. Sis termans, tot ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande regten enaccijnsen, te Vlissingen, op diens verzoek, ingetrokken, met bevestiging van denzelve in zijne tegenwoor dige betrekking van ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Hontenisse en te Graauw, terwijl in zijne plaats tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande regtegf en. accijnsen te Vlissingen is benoemd, de heer A. VoermanV thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heeg. Bij besluit van den 26 dezer heeft Z. M. goedgevon den te benoementot burgemeester der gemeenten Fort Bath en Bath en Rillandden heer J. de Jager. Z. M. heeft den kolonel Delpratop zijn verzoekeer vol ontslag verleend uit zijne betrekking als kommandant der koninklijke akademie voor de zee- en landmagten in deszelfs plaats benoemd don majoor J. P. C. van Overstraten van het regement veld-artilleriewelke laatstgenoemde tevens daar bij is overgeplaatst bij den staf van het wapen der artillerie en benoemd, tot kapitein bij het 4de regement, den lsten lui tenant "\V. Strömsdörffer. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich verleden dingsdag bezig gehouden met het onderzoek van do ontwer pen betreffende de muntbiljetten en de begrooting van het pensioenfonds. De minister van justitie heeft, bij circulaire van den 19 dezer, heeren directeuren en fungerende directeuren van po litie opmerkzaam gemaakt, op de naleving van art. 28 wet boek van strafregt, in verband met art. 14, lett. E der wet van 6 maart 1852 (Staatsblad no. 47), dat is, dat jagt-acten worden geweigerd aan hen, die een onteerend vonnis hebben ondergaan zoo lang zij niet zijn gerehabiliteerd. Het heeft Z. M. den koning behaagdaan don heer H. Nygh, te Rotterdam, toe te zenden oene som van ƒ100, ten behoeve van de weduwe en vier kinderen van Johannes van Midde. Men schrijft ons uit Vlissingen van den 28 dezer: Verleden nacht is beoosten Blankenberg gestrand en to taal verongelukt het Hamburger brikschip Vestagevoerd geweest zijnde door kapitein A. Metus, gekomen van Ber- dianski, met eene lading rogge, bestemd naar Antwerpen. Heden kwam uit zee binnen het te dezer plaats te huis bchoorende schooncrscliip genaamd Dolphijnkapitein II. Bow- byesaan wien de equipage van eerstgemelden bodem be staande uit 9 man, hun loven te danken hebben. Bij het aanbreken van den dag ontwaarde deze iets op verren af stand van zich, hetgeen later bleek te zijn eene groote sloep waarin zich bevonden kapitein A. Metus met zijn volkwelke den ganschen nacht op zee zwervende-geweest waren, heb bende reeds den vorigen avond ten half negen ure het schip in zinkenden staat verlaten. Door het onstuimig weder, hoogo zeeën en harden wind was het zeer moeijelijk de sloep te na deren die reeds half vol water wasde afgematheid des volks deed zulks telkens vermeerderen verstijfd van koude waren zij bijna tot niets meer instaat, en zouden spoedig eene prooi der golven geworden zijn, zonder den menschlie- venden ijver en de krachtsinspanningwelke aan den dag gelegd zijn door kapitein II. Bowbyes die met behulp van zijne manschappen, het geluk had, allen, met het grootste gevaar bedreigd, behouden over te nemen. Aangenaam is het ons te vernemen hoe gastvrij en lief derijk daarbij de geredden bejegend zijn aan boord van den Dolphijn door den gezagvoerder en verdere manschappen." De jongste driemaandelijksche bcrigten omtrent de maat schappij van weldadigheid inzonderheid wegens den staat van hare koloniën, houden in, dat de bevolking wederom met 74 personen is vermeerderd. Sterfgevallen waren er wei nig. De ontvlugting was nog al talrijk, doch meest van be delaars-kolonisten. De sterkte der bevolking was op 1 dezer 10,175 zielen. Over het gedrag der kolonisten heeft men teeds alle reden van tevredenheid. Woensdag den 20 dezer, des avonds, heeft de wel- eerw. heer ds. Timmers Verhoeven, in de groote kerk, te 's Ilage het jaarlijksch verslag van het Bijbelgenootschap uitgebragt. De leeraar had te dier gelegenheid tot tekst ge kozen de woorden uit Matth. 24, vs. 14a. Door de afdec- ling 's Gravenhage zijn in het laatst verloopen jaar verspreid 180 bijbels, 875 nieuwe en 75 oude testamenten, alsmede 15 Luthersche bijbels en testamenten, makende te zamen een totaal van 1145 exemplaren. Zij stortte in de kas van hot hoofdbestuur de aanzienlijke som van ƒ1600, terwijl de bij drage in het vorige jaar slechts 1500 beliep. Een gedeelte van de voor haar beschikbare gelden besteedde zij tot voor ziening in de plaatselijke behoeften en liet nog ruim ƒ700 voor minvermogende afdeelingen over. In den avond van den 9 dezer is, in de Vriezestraat te Dordrechtzekere D. G. aangerand geworden door eenige kanonniers in eenigzins beschonken toestand, bij welke ge legenheid een hunner aan gemelden D. G. een slag met eene flesch op het hoofd heeft toegebragtwelke wel pijn, doch geene uitwendige verwonding veroorzaakteen dan ook D. G. niet belette om zonder geleide naar zijne woning in den Sara's-gang te gaan. Te huis gekomen heeft D. G. aan zijne liuisgenooten die zich reeds te bed bevonden, niets van het voorgevallene medegedeeld en bijna geen woord gespro ken. Den volgende ochtend was hij geheel bewusteloos en scheen zijn toestand zoo ernstig dat hij naar het gasthuis is moeten worden overgebragtalwaar hijna vier dagen lijdenswelken tijd hij sprakeloos heeft doorgebragtin den avond van 11. zaturdag is overleden. Uit een door den of ficier van justitie ingesteld onderzoek zijn zware vermoedens gerezen tegen den hoornblazer W. de V.als zoude hij die geen zijndie den slag met de flesch heeft toegebragtter wijl het allezins waarschijnlijk is, dat de dood van D. G. moet worden toegeschreven aan uitstorting van bloed in de hersenen, ton gevolge van den bekomen slag, hoewel hier omtrent eerst nadat het lijk geregtelijk zal zijn geschouwd met meerdere zekerheid zal kunnen blijken. Onmiddelijk na het sluiten van het voorloopig onderzoek zijn de stukken aan den bevoegden auditeur-militair opgezondenten einde voor den militairen regter verder te worden onderzocht en vervolgd. Men schrijft uit Rotterdam van 26 dezer: Eenc^||?uw, die, zoo men verneemt, gisteren uit Dord recht alhier' aankwamen uit gebrek aan geld in eene her berg was afgewezen is gisteren avond omstreeks 9} ure, ter wijl zij aan do zoogenaamde vestnabij de Leeuwenlaan rond zwierfdoor den hevigen storm in de Singelgracht geworpen. Ofschoon men haar spoedig weder op den vasten wal heeft gebragt en geneeskundige hulp toediende is zij echter aan de gevolgen overleden." Voor het volle kapitaal der ontworpene Drentsclie veen- en kanaal-maatschappij 580,000 is thans ingeschre ven. De deelnemers zullen eerlang worden opgeroepen om eene algemeene vergadering te houden. Het zal misschien niet overtollig zijn te herinneren dat, ingevolge de wet van den 28 april 1852, no. 96, met den 1 november dezes jaars is afgeschaft de accijns op de schapen lammerenvarkens en speenvarkens en dat daar bij ook is ingetrokken de bepaling van het sehatten van het slagtvee door 's rijks veeschatters. Art. 3 van die wet bepaalt, dat de schatting der waarde van het aan accijns onderworpen vee door den accijnspligtige zelf zal worden verrigt, en de waarde dienovereenkomstig worden aangegeven behoudens het regt van benadering door de beambten doch met eene verhooging van zeven ten hon derd van de opgegevene waarde; in dat geval zal men het vee aan het kantoor van den rijks-ontvanger moeten bezor gen alwaar men alsdan de betaling kan vragen. Evenwel blijft de bepaling van de wet van 1822 van kracht, dat het aanvangen der slagting of het slagten van eenig aan den accijns onderworpen vee, zonder voorafgaande betaling van den accijnshet geval van nood veroorzaakt door on gemak of ongelukuitgezonderdgestraft zal worden met eene boete van 10 tot 150 gulden en verbeurdverklaring van het geslagte. Vergadering van «len Gemeenteraad te Middellburg. Zitting van 27 October 1852. oorzittcr jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heeren Snydervan Uye, Rekker, Salomon- son en van Sonsbeeck. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde zijn de deliberatien bij resumtie op het voortel tot verhooging der opcenten op 's rijks directe belastingen ten gevolge van liet gemis der belasting op höt schapen- en var- kcnsvleesch en van andere posten der begrooting, te weten: die op de gebouwde eigendommen op 10 die op de onge bouwde op 5, en die op het personeel op TV De financiële commissie brengt, bij monde van den heer Byleveldin deze zaak rapport uit. Zij acht die verhooging nu wenschelijk, vooral daar men in het vervolg er toch toe zou moeten overgaan. Alsdan kunnen plaats hebben de aller noodzakelijkste werken aan de kaaimurenhet uitdiepen van het havenkanaal, van het gekeele molenwater enz. Nadat de heer Sifflé mede in dezen geest het woord heeft gevoerd, verklaren de heeren Vis en Fokker zich niet te kun nen vereenigen met het voorgesteldeaangezien die verhooging van opcenten huns inziens afhankelijk moet worden gesteld van den uitslag van het aanstaand onderzoek der begrooting over 1853. Na nog eenige discussien wordt het voorstel tot verhooging aangenomen met 9 tegen 2 stemmen die van de heeren Vis en Fokker. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten, hou dende bezwaren tegen bepalingen van de verordening op verlotingen beneden de 100. Aangenomen voor notificatie. De voorzitter legt over het suppletoir kohier yan fouraio gelden. Zal ter visie gelegd worden. vG iAvif De uitloting van kansbiljetten wordt bepaald jL november aanstaande. Door den heer Vis eenige bedenkingen in het midden ge bragt zijnde omtrent het verkrijgbaar stellen voor de leden van den raad van de door burgemeester en wethouders aan geboden gemeente-begrooting, is, op voorstel van den voor zitter, besloten, dat voor het vervolg dadelijk bij de aanbieding een exemplaar van dezelveten koste der stadaan ieder lid zal worden uitgereikt. Hierna wordt de openbare zitting gesloten. BSngrelnnd. Londen 25 october. Naar sommiger ver zekering is tusschen Engeland en Frankrijk een wederzijdsch zeer voordeelig handelstraktaat geslotenwaarbij het maximum der inkomende regten op de voortbrengselen der beide lan den op 15 per pent gesteld zou zijn, en de Fransche wijnen en zijdewaren in Engeland, de Engelsche katoenen, steen kolen ijzerwaren enz. in Frankrijktot weinig meer dan dit nominaal regt ingevoerd zouden worden. Eene maatschap pij uit personen der beide natiën bestaandezoutot be- vordering van dit plan tot wederzijdsche handelgemeenschap groote magazijnen te Parijs vestigen. Het ministerieel avondblad tbe Standard meldt, dat prins Albert, met toestemming van II. M.eenen brief geschreven heeft aan den groothertog van Toskane, om dezen in naam der menschclijkheid kwijtschelding van straf te vragen voor de personen van Madiai en diens huisvrouw, welke thans in loskane, wegens bijbellezing en afval van de staatskerk - tot dwangarbeid zijn veroordeeld. Dit een brief van een Spaanschen obligatiehouder aan een der dagbladen blijktdat de Spaansche regeringom het groot verschil tusschen de prijzen der oude en nieuwe schuld te verminderen, nieuwe uitgestelde schuld inkoopt, en daar entegen drie per cents obligatien verkoopt, welke maatregel als zeer verstandig en voor de schatkist voordeelig geroemd wordt. Gisteren ochtend zijn in Bayswater twee nieuw ge bouwde huizen bijna geheel ingestort; gelukkiglijk was het werkvolk afwezig. oor eenige jaren zag een koopman te Liverpool zich genoodzaakt te failleren met een passief van 10,000 p. st. Hij begon op nieuw zaken te doen, en nu weinige weken geleden behaalde hij in het ijzer eene winst van 40,000 p. st., waardoor hij in staat werd gesteld om zijnen schuldeischers de hun toekomende sommen met den intrest geheel te voldoen. Een dagblad van Galway zegt, dat een Iersche che micus eene mixtuur heeft uitgevonden, welke, zoo hij ver zekert in glasgranaten verborgen en uit de vensters van woningen geworpeneen geheel regement Engelsche troepen oogenblikkelijk kan vernietigenook in het open veld zouden deze granaten dood en verderf onder de vijanden van Ierland verspreiden. Omstreeks 60 jaren geleden geraakten de matrozen van het Engelsche schip Bounty, onder bevel van den ad miraal Bligh in opstand, en vestigden zich op het kleine eiland Pitcairn in do Stille Zuidzeewaar zij met eenige vrouwen van Tahaiti leefden. Het geheele eiland, dat vier mijlen in omvang heeft, is goed bebouwd en zoude 500 men- schen kunnen voeden. De bewoners leven in volmaakte ge meenschap van goederen hebben geen geld (de geheele munt-rijkdom des eilands bedraagt 18 dollars) en kennen geene sterke dranken. Zij leven van kokosnoten en aard- appelen. Eenmaal s weeks wordt visch of vleesch gegeten, liet eiland bezit geene bronnen, zoodat de bewoners het re genwater in putten moeten opzamelen. Eenmaal 's jaars wordt het toevallig ontdekte eiland door een Engelsch oorlogschip bezocht. Worden schipbreukelingen naar het eiland gewor pen alsdan herbergt men hen, tot dat een wal visch vaarder in de nabijheid komt, die hen medeneemt. De bewoners van het eiland Pitcairn hebben thans een der hunnen als afge vaardigde naar Londen gezondenom te bewerkendat voor het onderrigt hunner kinderen iets gedaan en het eiland me- nigvuldiger door schepen bezocht worde. Een gedeelte der bevolking verlangt naar het 1000 Engelsche mijlen van daar gelegen eiland Norfolk te verhuizen. De Pitcairners spreken zuiver Engelsch en volgen streng de regels der Engelsche keik. Een toeval was oorzaak van het ontdekken der vlug telingen die jaren lang door de Britsche marine waren ge zocht. Bij een storm werd een Engelsch schip aan de kust des eilands geworpen, en groot was hunne verbazing, toen zij zich in zuiver Engelsch hoorden toeroepen. SBuitMclilanil. Weenen 24 october. Volgens de Wiener Zeitung heeft de keizer den staats-spoorweg van Steinbrück naar de Kroatische grenzen goedgekeurd. Uit een briefje van den keizer aan den opperbevel hebber der marine, graaf Wimpffenblijkt, dat het Duitsche kommando op de Oostenrijkselie vloot reeds tot stand geko men is. De commissiebelast mot de definitivo politieke organi satie is benoemd. Graaf de la Motto staat aan het hoofd. De werkzaamheden aan den Sommering spoorweg vor deren zoo goeddat de weg nog in den loop van dezen winter voor het vervoer van goederen geopend zal kunnen worden en in het voorjaar voor de reizigers. Men verneemt thans uit goede bron, dat het gerucht van nieuwe bestellin gen op locomotieven, aan de fabriek van MafFei, volgens het prijs-model ongegrond is. Bij voortdurende proefne mingen hield geen der drie bekroonde locomotieven den verworven roem genoeg staande, om tot verdere bestellingen te regtvaardigen. Men heeft de verschillende goede kwalitei ten naauwkeurig gadegeslagen en bestudeerd, en in eene nieuw

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1