MIDDELBUKGSCHE C O IIR AIV T. 1852. Dingsdag N° 26 October. Dcötuvxu en CtbminiötirAticn. fjimiculaitbdche GTijbtttgcu. ©mfctilrtttbsicltc ®ijbtngcn. r; i: Ji u ,vt je tt tut». De Burgemeester van Jttiddetburt/ maakt bekend dat op Woensdag den 27 October 1852, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 25 October 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. POSTEKiJm Be Directeur van 't Postkantoor te middelburg brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden dattot meer gerief van het Publiek het Kantoor van heden af zal open zijntot het frankeren en aanteekenen alsmede ter afgifte van aangeteekende en poste-restante Brieven Des voormiddags van tot 9 ure en van 10tot des namiddags 3 ure; des namiddags van 5 tot 7 en van 9 tot 10 ure. Assignatien of Postwissels worden afgegeven van des voor middags lOvj tot des namiddags 3 ure dagelijksuitgezon derd de Zon- en Feestdagen. Verder zij tot narigt van belanghebbenden dienende datop verzoek van eenige Ingezetenen dezer Stad binnen weinige dagen aan het Postkantoor zal verkrijgbaar zijn eene gedrukte nota, houdende naauwkeurige en duidelijke opgave van de uren en wijze van verzending der Brieven naar alle Provin ciën des Rijks en het Buitenlandspeciaal van de verzending naar alle plaatsen op het Eiland Walcheren en in de Pro vincie terwijl die nota almede verschillende andere voor het Publiek nuttige of noodige herinneringen en mededee- lingen zal inhouden. Middelburg, den 25 October 1852. J. J. A. CREYGHTON. t oïlegie van Regenten over liet Huis van jri -at te does, zal op Woensdag den 3 November 1852, uniddags ten één ureten Raadhuize aldaarin het ,i* ir en onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie j, -'"''-uister van Justitie, aanbesteden: Het onderhoud der ;ev men in genoemd Gesticht, gedurende het jaar 1800- f n-vijttigin twee Perceelen te weten: v .ste Perceel, de leverantie van het benoodigde Roggen- Brood 2de Perceelde verdere Voeding en Verpleging En daarna de beide Perceelen vereenigd. Overeenkijr' jtjn^f^i voorwaardenvan heden af tot den dag er aanbestt „er Secretarie ter lezing liggende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Goes den 22 October 1852. L. DE FOUW Jz., L.P. De Secretaris, H. C. PILAAR. Diakenen der Wederduitsclie Herv. Gemeente berigtenin de collecte der godsdienstoefening van gisteren avond, gevonden te hebben een verzegeld pakje, met het opschriftvan X. voor de Weduwe van den Hofmeester Minden bij de Gebrs. Abrahamshetwelk zij dan ook aldaar hebben doen bezorgen. Middelburg den 25 October 1852. Diakenen voornoemd, JOIIS. BASTIAANSEPrajses. J. A. DE WAAL, Scriba. RIDRKIiRtlKk Sa October. De eerste kamer der Staten-Generaal is tegen den 29 dezer bijeengeroepen. Men verneemt dat de tweede kamerin weerwil van het algemeen verspreid gerucht, hare werkzaamheden voor als nog niet schorsen zal. In de residentie zijn aangekomen de prins d'IIenry d'Alsan, komende van Parijs, met depeches voor Z. M. den koning, en de graaf Marosnaminister-resident van Beijerenko mende van Brussel. olgens berigten uit 's Gravenhageschijnt de vrees voor het reizenveroorzaakt door eenige elkander opgevolg de ongelukken op den spoortrein, weder geweken te zijn; althans de aankomst der verschillende treinen heeft weder hare vroegere levendige drukte herkregen. Intusschen gaat de commissie, benoemd tot onderzoek naar de oorzaken dier ongelukken, ijverig met hare werkzaamheden voort. Men meldt ons uit Vlissingen den 24 october: Heden geeft de commodore Schröder, aan boord van het Pruissische fregat Gefion een contra-diné aan den schout- bij-nacht directeur en kommandant der marine alhieren aan den Pruissischen consulwaarbij verdere autoriteiten zijn genoodigd. De Pruissische gezant aan ons hofgraaf von Könings- marek, is gisteren met de stoomboot de Stad Ylissingen hier aangekomen en werd begroet door het geschut van de korvet Amazone. Met de Pruissische consuls van Rotterdam en Antwerpen hier mede tegenwoordig, bezocht Zijne Exc. de Pruissische schepen, cn nam daarna met deze hoeren aan het diné deel. Morgen zal Zijne Exc. van hier vertrekken. Het fregat Gefion, waaraan de reparatien zijn afgeloo- pen heeft bereids al de provisie voor de reis benoodigd aan boord, en zal weldra uit de haven op de reede komen, om met gunstige gelegenheid van hier te vertrekken." Z. M. heeft, bij besluit van den 19 dezer, goedgevonden den majoor J. G. Tindalvan het regement grenadiers en jagers, ingevolge zijne aanvrage, op grond van langdurige «jienst, op pensioen te stellen, en het bedrag daarvan te be palen op 1300, en zulks met vergunning om de aetiviteits- uniform van het wapen der infanterie te blijven dragen. Bij onderscheidene genomen besluiten heeft Z. M. goed gevonden 1. aan den gepensioneerden majoor bij den ge- neralen staf W. de Petitden rang van luitenant-kolonel te verleenen; 2. aan den gepensioneerden kapitein der infante rie H. van Goudoeverhet voortdurend dragen te vergunnen van de activiteits-uniform van het wapen waartoe hij het laatst heeft behoord; 3. te benoemen, bij het regement grenadiers en jagers, tot majoor, den kapitein 1ste klasse II. F. Koek, van het korps, adjudant bij lioogstdcnzelvenmet bepaling, dat hij ook in zijn nieuwen rang in zijne tegenwoordige betrek king zal verblijven; bij het 3de regement infanterie, tot ka pitein 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten lui tenant J. Ileyermans, van het 5de regement infanterie, en 4. te verplaatsen, bij het regement grenadiers en jagers, den kapitein P. C. de Leeuw van Coolwyk van het 3de rege ment infanterie. Alzoo ten gevolge der benoeming van den heer mr, J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, lot minister van bui- tonlandsclie zaken, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der Staten-Generaal in het kies-district Zutphen moet plaats hebbenheeft de minister van binnenlandsche zaken bij beschikking van den 20 dezer, bepaald, dat die verkiezing in gemeld kiesdistrict zal geschieden op donderdag den 11 november aanstaande. Naar men verneemt wordt H. M. de koningin tegen den 15 der volgende maand van Stuttgardt in de residentie terug verwacht. Het hof zal gedurende acht dagen den rouw aannemen over Z. K. II. prins Fran^is Gustaaf Oscar, hertog van Up- land, zoon van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. De kapitein-ter-zee jhr. H. A. van Karnebeekadjudant des konings zal het bevel op zich nemen van Zr. Ms. fregat PrinsFrederik der N e de rl and en, bestemd naar O. Indië. Met de stoomboot Bentinck zijn te Southampton be rigten ontvangen van Gibraltar. Het Hollandsche eskader bestaande uit de fregatten Doggersbank en de Prins van Oranje, het korvet Sumatra en de stoomboot Gedeh, ankerden den 10 dezer in de baai en salueerden het garnizoen met 21 kanonschoten. Den 11 is de kommandant, de scliout-bij-nacht Bouricius aan de Ragged Staff, onder een salut van 17 schoten, aan wal gegaanom bij sir Robert Gardiner een bezoek af te leggenen woonde hij de inspectie bij over het 26ste rege ment Cameronians bij gelegenheid eener groote parade. Het eskader heeft Gibraltar den 18 weder verlaten, nadat de kommandant en al zijne officieren bij den gouverneur hadden gedineerd. Ter zake van verduistering van goederen en gelden uit de bank van leening te Haarlemzijn den 20 dezer twee be ambten dier bank, op bevel der arrondissemonts-regtbank in verzekerde bewaring gesteld. Uit in den gemeenteraad van Haarlem door commissarissen der bank van leening gedane mededeeling is geblekenhoe bij onderzoek bevonden is dat in die bank een te kort is ontdekt van 3146 panden, ter waarde van f 41,606,25; waarna be sloten is commissarissen uit te noodigen naar de vermoede lijke oorzaken van het ontstaan en verborgen blijven van dat te kort te onderzoeken, don raad deswege verslag te doen en middelen voor te dragen door welke de herhaling van der gelijke verkeerdheden zouden kunnen worden verhoed. Men schrijft uit Harderwijk van den 20 dezer Op den 6 november eertkomende zal van hier vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 150 onderofficieren en manschappen, onder kommando van den van verlof terug keerenden kapitein der artillerie Sitnonsen onder medegeleide van de 2de luitenants der infanterie de Petit en de Coenens, den luitenant der artillerie Kilian en den officier van gezond heid 3de klasse Frankten einde den 7 daaraanvolgende op stroom te Rotterdam over te gaan aan boord van het bark schip Nijverheidgezagvoerder G. F. Busom naar Java te worden overgevoerd. Mede moeten zich den 6 november eerstk. aan boord van het schip Hendrika, gezagvoerder P. Admiraal, bevinden de heeren: 2de luitenant der artillerie Essersofficieren van ge zondheid 3de klasse Roos Körndorfer en Lammerseen de apotheker 3de klasse Eekema, allen bestemd voor Oost-Indië." Bij besluit van Z. Exc. den minister van oorlogzijn de tamboers bij het koloniaal werf-depöt afgeschaft en ver vangen door horenblazersalsmede zijn verschillende veran deringen in de exercitie reglementen daargesteldalle over eenkomstig de thans gebruikelijke in Oost-Indië. Men zegt dat het plan bestaat om aan de officieren van verschillende korpsen toestemming te verleenenom buiten dienst burgerkleeding te mogen drageneven als zulks in sommige garnizoenen oogluikend wordt toegelaten. Vergadering van ilen (Gemeenteraad te Goes. Zitting van 22 October 1852. Tegenwoordig al de leden. De notulen worden gelezen en gearresteerd. 1. De voorzitter deelt mede, dat door don schuttersraad een drie tal rekeningen zijn ingezonden waarop posten voorkomenwier ver evening bij burgemeester en wethouders zwarigheid heeft ontmoet. Wordt benoemd eene commissie om den raad te dienen van bcrigt en advies. 2. Wordt voorlezing gedaan eener missive van den lieer T. van Heel,2de luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, verzoekende eervol ontslag als lid van den schuttersraad, daarbij aanvoerende, dat hij dat ontslag verzoekt ten gevolge der onaangename bejegeningen waaraan dat collegie van de zijde van het stedelijk bestuur heeft bloot gestaan. De voorzitter deelt mede, dat de heer van Heel reeds in 1846 zit ting heeft genomen als lid van den schuttersraad, en dus volkomen regt heeft zijn ontslag te vragen doch dat de zijdelingsche beschul digingbij dat verzoek gevoegd, burgemeester en wethouders zwarig heid hebben doen maken, hetzelve in te willigen, dewijl men met grond veronderstellen moet, dat de hoer van Heel geene opzettelijke onbeleefd heid heeft willen begaanmaar werkelijk grieven bij hem bestaandie daartoe aanleiding hebben gegeven. Daar het den heer van Heel niet anders dan aangenaam zijn kan in de gelegenheid gesteld te worden om zijne grieven gearticuleerd in te zenden of zijne klagte aan de hooge autoriteit in te dienen stelt dë voorzitter voor tot gezet onderzoek dezer zaak eene commissie te be noemen waartoe besloten wordt. 3. Wordt medegedeeld het procesverbaal van de opneming der plaat selijke kas. 4. Worden medegedeeld eenige ingekomene stukken, als: a. goed keuring reglement bovolking-registersb. goedkeuring reglement van ordee. afwijzing raadsbesluit tot verhooging meetloon van steenkolen d. verdaging Zr. Ms. beslissing nopens do heffing van leges en e. eenigo Staatsbladen. 5. Wordt zonder discussie gearresteerd de rekening van het alge meen armbestuur over 1851 En 6. De begrooting voor 1853, waarop voor subsidie is uitgetrok ken 13000. 7. Wordt in behandeling gebragt de gemeente-begrooting voor 1853. Over de geheele inrigting vraagt niemand het woord terwijl de com missie van financien eenige ondergeschikte opmerkingen mededeelt. Daarna wordt dezelve artikelsgewijs in behandeling genomen, en bijna zonder discussie vastgesteld alleen worden een paar postenop voorstel der commissie van financiën, verhoogd, efi een andere post verminderd. ST^ITEJV-CEltrEKJ.li;. tweede kamer. Zitting van 21 october. In deze zitting zijn ingekomen twee koninklijke boodschap pen, respectivelijk ten geleide van een wets-ontwerp betrek kelijk het tijdelijk in omloop blijven van tien millioen gulden aan muntbiljetten van 1849, en een wets-ontvverp tot rege ling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1853. Door de commissien van rapporteurs zijn de eindverslagen uitgebragt voor het wets-ontwerp tot het verleenen der toe stemming voor de huwelijks-verbindtenis van prins Hendrik der Nederlanden met de prinses van Saksen-Weimar-Eisenach, en het wets-ontwerp betrekkelijk het onteigenen van perceelen voor de verlenging van den spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen. Op voorstel van den heer de Man heeft de vergadering het eerste wets-ontwerp onmiddelijk in behandeling genomen en zonder beraadslagingen met algemeene stemmen goedgekeurd. De commissie voor de verzoekschriften heeft in deze zitting nog verslagen op bij de kamer ingediende adressen uitgebragt. Zitting van 23 october. Is ingekomen een voorstel van den heer Wintgensstrek kende tot het instellen van een onderzoek naar den toestand der nationale zeevisscherijenen bijaldien dit ongunstig mogt zijntot het opsporen der oorzaken daarvan en het be ramen van middelen tot opbeuring. Dat voorstel is naar de afdeelingen verzonden om onderzocht te worden. Daarna hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp tot onteigening van perceelen voor de verlenging van den spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen waarvan de titel door den minister van binnenlandsche zaken in den loop der discussie veranderd is in dien van: Wets ontwerp verklarende het algemeene nut der verlenging van don spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen." Dat wets-ontwerp is met algemeene stemmen aangenomen alsmede dat tot verhooging van het 1ste hoofdstuk der Staats- bcgrooting (bijdrage aan de Nederlandsche Rhijnspoorweg- maatschappij)waaromtrent de commissie van rapporteurs haar eindverslag heeft uitgebragt, en datals van eenvoudigen aard zijnde, de vergadering, op voorstel van den heer van Iloëvel, heeft besloten, onmiddelijk na het zoo even gemelde in behandeling te nemen. De commissie voor de verzoekschriften heeft nog eenige O O verslagen op de by de kamer ingediende adressen I uitge bragt, met welker conclusion de vergadering zich heeft ver eenigd. Engeland. Londen 21 october. Dingsdag 11. is prins Albert tot meester van het Trimity-house, in plaats van wij len den hertog van Wellingtonverkozen. Naar men verneemt zullen de stoffelijke overblijfselen van den hertog van Wellington, eene week voor de begrafe- nisplegtigheid van Walmer naar Chelsea Ilospital vervoerd wordenom er gedurende die week op een paradebed te lig gen. Den 10 of 11 november zal het lijk waarschijnlijk van daar naar de laatste rustplaats vervoerd worden. Do menigte genootschappen, welke in deze hoofdstad voor de hervorming van de wetgevende magt bestaan hebben zich thans te Charing Cross tot één vereenigdonder den titel van: Nationale vereeniging tot hervorming der wetgevende magt en het financiewezen. De invoer van vee uit Nederland en het noorden blijft in groote mate aanhouden. Laatsleden dingsdag werden al leen te Londen aangebragt 6450 stuks levend vee, meestuit Nederland. De admiraliteit heeft van Groenland, den 12 augustus eene dépêche ontvangen van den bevelhebber Inglefieldvoe rende het schroefstoomschip Isabeldat ter opsporing van sir John Franklin is uitgezonden. Het stoomschip zou na eeni ge reparatien te Godhaven ondergaan te hebben, de reis naar Smith's Sound voortzetten. De gezaghebber had geen der sche pen welke om de zuid naar Melville-Baai waren gezeild zien terugkomenwaaruit hij opmaaktedat zij er eindelijk in geslaagd waren een noordelijken doortogt te vinden. De expeditie onder sir Edward Belcher was tegen het be gin van julij van Godhaven vertrokkendoch wegens de hoeveelheid ijs, door Waigatt geen doortogt kunnende vinden, was zij teruggezeildten einde om de zuid naar Melville-baaï te komen. Gisteren heeft een duel plaats gehad tusschen twee Franschen te Windsorwaarvan de een op de plaats is ge bleven. De tegenpartij en secondes zijn gevlugt.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1