MIDDELBURGSCHE m C O II R A N T. 1852. Zaturdag 23 Oclober. ÏScshivcu cm ^bmiMidttratieu. VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Vr. i3iu«cnl»uïb0c!ïc ÉFijbtMgcn. f,'"'-: JauücuUubsdtc STijbitigcn. :f- - '"v GEOTE ESEESTEE. Op Donderdag den 28 Oetober aanstaande des middags ten 12 ure, zal, in de gewone Vergaderkamer van de Pro vinciale Geneeskundige Commissie in Zeelandin de Abdij eene openbare zitting gehouden worden, tot het afnemen van Examina. Js. DE MAN Jz., Secretaris. De Commissie van Administratie over de Gevange nissen te JfliddelJburg zalop Dingsdag den 26 Oetober 1852, ten 10 ure precies, in hare gewone Vergaderkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, delevering der onderscheidene Artikelen bestaande in Rogge en Tarwe Brood, Aardappelen, Rund- en KalfsvleeschRundvet, Boter, SchenkelvleeschGortRijstGele en Groene Erwten Groenten, Zout, Peper, Azijn, Raap- en Patent-OlieKaar sen Groene Zeep KoffijChichorijZoete- en Karnemelk Stroo Steenkolen, Turf, Hout, Schrobbers, Bezems Boen ders Zand en Brusselsche Aarde benoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenengedurende het jaar 1853, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaarliegende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd, F. B. FOCKLoco-Secretaris. SPIJ» VITEEEWjESTG. Be Commissie tot uittleeling van Spijs aan Bia- vermogenilen binnen deze Stad heeft het genoegenaan hare Stadgenooten mede te deelen, dat zij zich voorstelt om, even als in vorige jaren hare verarmde Stadgenooten gedu rende den aanstaanden Winter in het genot van voedzame en gezonde Spijs te doen deelenin de zekere verwachting door ruime bijdragen daartoe in staat te worden gesteld. Zij zal dan ook eerlang de Inteekening-Biljetten ter inschrijving aanbieden, en, met behulp van hare ijverige Commissarissen de voorbereidende werkzaamheden blijmoedig aanvangenen gaarne een deel van haren tijd ten nutte van hare hulpbe hoevende Natuurgenooten besteden. Middelburg, den 22 Oetober 1852. De Commissie voornoemd J. VAN REIGERSBERG VERSLUYSVoorz. S. DE WIND. S. BOMME. A. J. VAN DEN BROECKEThesaurier. P. N. SCHOItER. D. M. V. DUSSELDORP DE SUPERVILLE. J. J. I. SPRENGER. A. W. SNOUCK HURGRONJESecretaris. SrHSSBBEIvSStlESG 83 ÊÊctoIjey. Z. M. heeft, bij besluit van 17 dezer, goedgevonden, den lsten luitenant-kwartiermeester II. van der Ileyde van het 4de regement dragonders, ingevolge zijne aanvrage, opgrond van ligebaamsgebrekenop pensioen te stellenen het bedrag daarvan te bepalen op f 660.' Z. M. heeft, bij onderscheidene besluitengoedgevonden te benoementot hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den gepensioneerden kolonel der artillerie L. C. G. Dclconrtlaatstelijk kommandant van het regement rijdende artillerie; bij het 4de regement dragonders, tot lsten luitenant- kwartiermeester (naar ouderdom van rang) den 2den luite nant-kwartiermeester J. H. van der Stuyt, van het 3de rege ment infanterie; bij het 3de regement infanterie, tot 2den lui tenant-kwartiermeester den sergeant E. L. J. de Roy van Zuidewyn, schrijver bij de koninklijke akadeinie voor de zee- en landmagt Mén verneemtdat de heer dr. G. Simonsdirecteur der koninklijke' akademie van burgerlijke ingenieurs enz. te Delftbenoemd is tot lid der commissietot opneming van liet terrein van den Hollandgchen ijzeren- en Rijn-spoorweg. Men verneemt, dat Z. M. de koning zich in den loop der volgende week weder naar het Loo begeven en gedurende veertien dagen aldaar verblijven zal. De afdeelingen der tweede kamer hebben woensdag 11. het onderzoek begonnen over het voorgestelde ontwerp be treffende de rijks-comptabiliteit. Men verzekertdat do tweede kamer der Staten-Gene- raalna het onderzoek in hare afdeelingen van de ontwerpen van wet, die aan hare overwegingen zijn onderworpen, tot de helft der maand november hare werkzaamheden zal schor sen. In dien tusschentijd zouden al de rapporten, zoo over de Staatsbegrooting als over andere ontwerpen worden op gemaakt en aan do regering medegedeelddie dan tegen ge- melden tijd met hare antwoorden in gereedheid zou zijn. Bij de terugkomst der leden zouden dan de discussien over de begrooting en andere voordragten achtervolgens worden ge houden. Ten gevolge van de aanneming, op dingsdag 11., door do tweede kamer der Staten-Generaalvan het ontwerp tot regeling van do verdeeling der provinciën in kies-districten ter benoeming der leden van do provinciale Staten enz., zal de eerste kamer eerlang worden bijeengeroepenzoowel tot behandeling van dat als van andere ontwerpen van wet. Woensdag is te Zierikzee opgevischt het lijk van Jacobus Smout, arbeider, gewoond hebbende te Ossendrechtver moedelijk een der ongelukkigen van 2 dezerbij het lijk is gevonden een zilveren horologie en 18,50 in zilver; overigens verkeerde het in verregaanden staat van ontbinding. Uit Goes meldt men ons van den 20 dezer: Heden nacht ten één ure ontstond er brand in het pakhuis van den heer C. Pilaardienende tot berging van kruideniers-waren. In korten tijd was het gansche gebouw, met bijna alles wat er zich in bevondeene prooi der vlammen. De schade is niet onbelangrijk doch gelukkig was alles verzekerd. De oorzaak van bet onheil schijnt de onvoorzigtigbeid te zijn van de bedienden, die des avonds te voren met licht in het pakhuis liadden gewerkt." Van Eikerzee verneemt men, dat in den avond van den 18 dezer brand is ontstaan in de meestoof aldaar. Door de spoedig, ook van elders aangebragte hulp, is alleen de to ren en de zoogenaamde heerlijkheid uitgebrandzoodat de koude stoof en de eest behouden zijn gebleven. De brand schijnt te zijn ontstaan ten gevolge van het vuurvatten van eenige wt(kke-meedie boven den oven was geplaatst. Het gebouw is togen brandschade geassureerd. Jongstl. vrijdagmorgen, omstreeks 5 J ure, ontstond er brand in de woning van de wed. Iiagenauw, te Ureterp, in de Wegburen (Friesland)met het ongelukkig gevolgdat het woonhuis geheel uitbranddeblijveude alleen de schuur met eene woonkamer aan het eerste belendende verschoond. Daar het zoo vroeg in den morgen washeeft men niets kunnen bergen. Bedroevend is hetdat het lijk van eene dochter van genoemde weduwe, dat gekist stond, met de kist op weinige overblijfselen na verbrand is. De oorzaak van dit droevig onheil is, zegt men, dat de zoon der weduwe des morgens ten 5 ure de woning verlieten toen tegen eene zusterdie niet al te wel bij het verstand ismoet gezegd heb ben i vuur aan te zetten, dat zij ook deed, maar in plaats van op den haard, in het bed, zijnde de moeder intusschen weder in slaap geraakt, zoodat zij, later verschrikt wakker worden de, zicli ter naauwernood heeft kunnen redden. De onnoozele moet later uit de schuur voor den dag zijn gekomen. Geluk kig dat hot stil weder wasanders had deze brand onbere kenbare gevolgen kunnen hebben. Bij gelegenheid der feesten tijdens liet verblijf van Lo- dewyk Napoleon te Bordeaux gegevenwas het Nederland- sche stoomschip Bordeaux, tusschen Rotterdam en die stad varende, met negenhonderd lantarens verlicht, die tot dat einde van Rotterdam medegenomen waren, nadat het schip bij de aankomst van den prins-president met vlaggen versierd en het gebruikelijk salut gelost was. De heer reeder, J. P. van Iloey Smithdie de reis had medegemaakt om de toebe reidselen te besturen was ook tegenwoordig op het feest maal, door de kamer en regtbank van koophandel den pre sident gegevenen werd door den heer Dnffour Dubergier aan zijne keizerlijke hoogheid voorgesteld die zich zeer ge voelig voor deze hem door buitenlanders bewezene oplettend heid betoonde. Vergadering- van tien Gemeenteraad te Middel!» nrg. Zitting van 20 Oetober 1852. Voorzitter jlir. mr. Paspoort van Grypskerke. Afwezig de hecren Sprenger Snydcr en van Sonsbceek. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter legt over een provinciaal blad, no. 126, houdende des ministers denkwijze omtrent het regt verstand van art 126 der gemeen tewet. Aangenomen voor notificatie. Worden gelezen: 1. Eene missive van gedeputeerde Staten, houden de goedkeuring van het besluit van den raadtot beschikking over eene som van f 482 (onvoorziene uitgaven) voor hersteling van eenige dc- gradatien aan het haven-kanaal. 2. Eene missive van gedeputeerde Statenhoudende goedkeuring van het kohier van fouragien. 3. Eene missive van gedeputeerde Statenhoudende goedkeuring van de ge- mcente-begrooting van 1852. Alle deze missiven worden aangenomen voor notificatie terwijlwat de uitvoering der werken betreftop de begrooting 1852 voorkomende, besloten wordt de vernieuwing van de buitendeur der sas wegens het spoed vereischende dezer zaak nog dit jaar te doen plaats hebben door 't personeel der fabricageen dat ten aanzien der overige werken de conditiën ter bekwamer tijd zullen overgelegd worden. Wordt, op voorstel van den voorzitterbeslotenkrachtens art. 213 der gemeentewet, tot uitbetaling van j 1368 proceskosten in de zaak der weeskamers ten einde de stad aan gcene meerdere kosten bloot te stellen. De voorzitter legt over bet suppletoir kohier van bet lantarengeld. Het zal ter inzage gedeponeerd worden. Er wordt ook remissie van lantarengeld verleend aan eenige perso nen die de stad veriaten hebben. Aan do orcle is alsnu een voorstel van den voorzittertot verhoo ging van de opcenten op 's Rijks directe belastingenten gevolge van het gemis der belasting op het schapen- en varkensvleesch en andere posten der begrooting, te weten: die op de gebouwde eigendommen op 10; die op de ongebouwde 5, en die op het personeel T|terwijl de voorzitter .tevens mededeelt, dat de financiële commissie zich met dit voorstel vereenigt. De heer Sifflé twijfelt aan de noodzakelijkheid dier verhooging reeds in 1853. De belasting op het schapenvleesch enz. gaf maar f 3000 indien nu ook het plan doorgaat om de subsidie aan de armbesturen te beperken tot subsidie aan den algemeenen armenzal men ƒ2500 a f 3000 profitereneveneens kan ook voordeelig zijn bet arresteren door den raad der concept-ordonnantie voor do wisselbank. Men zou dus de vervallen belasting kunnen dekken en misschien nog f 3000 winst hebben. Hij zou kunnen bewilligen in die verhooging van op centen als dan tevens opgeheven werd de belasting op de brandstof fen en zachte zeep. Hij vindt het wenschelijk het stuk te verzonden aan de financiële commissieen gepaster als het deficit op eene andere wijze kon aangevuld worden. De voorzitter antwoordt, dat de stad buitendien nog wel 6000 zal te kort komen en de zaak spoed eisclit. Tevens wijst hij op de be langrijke som van ƒ32,000, die de belasting op de brandstoffen opbrengt. De heer Verbrugge, het gevoelen van den hoer Sifflé doelendewordt het stuk naar de commissie van financien verzonden. De voorzitter brengt ter tafel een voorstel tot vcrleenen van pen sioen aan bedienden bij de stedelijke fabricage. Volgens dat voorstel wordt aan 5 personen een pensioen van 100 en aan een persoon 100 als wachtgeld toegekend. In handen der commissie van financien wordt gesteld de begrooting der dienstdoende schutterij van 1853 met eene missive van gedepu teerde Staten, rakende de betrekking van eenige gesalarieerde ambte naren bij die schutterij en het deswege ingewonnen berigt van den schuttersraad. De voorzitter legt over de begrootingen van de administratien van den algemeenen armen en der godshuizen, mot voorstel: 1. om, te beginnen met 1853 de subsidien tot onderhoud der armen slechts te beperken tot die van den algemeenen armenen aan de kerkelijke armbesturen geene subsidien meer uit te betalen en 2. als een ge lijke maatregel van bezuiniging, de commissien over do armen-inrig- tingen en armen-scholen met 1 januarij aanstaande te ontbindenen de administratie van het werkbuis onder het beheer te stellen van lieercn regenten over de godshuizen. Verzonden naar de commissie vim financien. De voorzitter legt over de begrooting der gemeente van 1853 met nota van inlichtingen en beseheiden. Uit die begrooting blijkt, dat de ontvangsten der stad zijn geraamd op f 248,697,07' en de uitga ven op 248,679,07. Zij zal ter visie gelegd en afschriften er van, tegen betalingverkrijgbaar worden gesteld voor de ingezetenen. Wordt goedgekeurd het herziene reglement van orde der kamer van koophandel. Wordt voorgesteld door den voorzitter, om te verleenen de jaarlijk- sche gratificatie van 100 aan do vier binnen deze stad gestationeer de gcregtsdienaarswegens verleende hulp bij de surveillance der agenten in den afgeloopen winterte vinden uit de onvoorziene uitgaven. Toe gestaan. Aan de orde is de deliberatie bij resumptie op het voorstel van den heer van Eekelenbetreffende de perceptiekosten der plaatselijke be lastingen en liet. request van de commiezen bij dat middel tot verhoo ging hunner jaarwedde. In banden der commissie van financiën gesteld. Alsnu volgt do deliberatie bij resumptie op het rapport der commis sie, betreffende de vertimmering van bet gasthuis. De voorzitter leest een uitgebreid advies voor, waarin hij zijn ge voelen betreffende dat onderwerp mededeelt. Hij kan zijne goedkeuring aan bet plan der commissie niet schenken1omdathoe ook het gasthuis hersteld moge worden, het nimmer volmaakt aan zijne be stemming kan beantwoordenbij zag dan nog liever het ziekenhuis als gasthuis gebruiktook vooral om de ligging van dat gesticht2. om dat dit zijn gevoelen in der tijd door een beroemd deskundige, profes sor Tilanus, is gedeeld; 3 voornamelijk om de benoodigde sommen. Het moge ja, dankbaar vermeid worden, dat eene geachte familie tot dit doel ecno som van J 30,000tegen 2 pet. intrest en jaarlijksche aflossing van 1000, aangeboden beeft, maar de zaak wel doorden kende, kan bijvoor zich de stadskas niet bezwaren met 80,000waarop baar dan toch die reparatie zal te staan komen; daarbij droogen de bronnen van ontvangst met den dag opgaat de burgerij niet vooruit en moeten zelfs de allernoodzakelijkste herstellingen worden uitgesteld; terwijl 4. tevens bij hem een zeer groot bezwaar is de weinige sym pathie die de iurigtingom welke reden dan ookbij de ingezetenen vindt. Nadat de beer Fokker zich gereserveerd bad om op deze bezwaren later terug te komenwordt besloten do stukken en het adVics van den voorzitter te stellen in banden der commissie van financien. Is ingekomen een voorstel van de boeren Sifflé, van Eekelen en Sa- lomonsonom in 1854 geene belasting op de middelen van vertier maar op de inkomsten der ingezetenen te heffen. Do hoeren Sifflé en Vis wenschen eene speciale commissie met bet onderzoek van dit voorstel te zien belast. De voorzitter meent, dat bet bij de commissie van financiën to huis behoort. Bij stemming wordt, met 7 tegen 6 stemmen, beslo ten het stuk naar de commissie van financien te verzenden. Tegen stemden de heeren Eak Brouwer, Sifflé, van Eekelen, Fokker, Vis en Salomonson. Worden benoemd tot stem-opnemers bij dc aanstaande stemming over een nieuw lid van den gemeenteraadde boeren Bvlevcld en Stoppe laar tot plaatsvervanger de heer van Eekelen. Wordt benoemd J. W. de Raad tot ontvanger van den Vlissing- schen rijweg. De openbare zitting wordt gesloten. 1'erl»etering. In het verslag van den gemeenteraad te Vlissingenzitting van 18 dezer, voorkomende in het vorig no. dezer courant, staat tweemaalvernieuwing der spuisluisdit moet zijn uitdieping koopmanshaven. Enge!and. Londen 18 oetober. Men verzekert, dat de ter aarde bestelling des hertogs van Wellington op den 16 november bepaald is; dat die plegtigheicl een hoofdzakelijk militair karakter hebben zalen dat de beide parlements- huizen daarbij alleen door commissien vertegenwoordigd zul len worden. Uit naauwkeurig opgemaakte staten blijkt, dat de waardo van bet goud tot september laatstleden door Californio op geleverd ongeveer 43 millioen ponden sterling, en die van het tot april laatstleden door Australië opgeleverd goud on geveer 4,800,000 ponden sterling bedraagt, van welk een en ander voor 7,253,395 ponden sterling in Engeland is ingevoerd. Men meent to weten, dat do kanselier der schatkist voornemens isde belasting op de inkomsten zoodanig te wijzigen, dat vele hatelijkheden dier belasting zullen verdwij nen. Ook moet de regering omgaan met het plan, om aan bet stemregt meerdere uitbreiding te geven. HBnitscliland. Weenen 17 oetober. De berigten aan gaande de overstrooming luiden nog steeds ongunstig. De brug over do Drave tusschen Maxau en Stallenberg is in den nacht van 6 dezer geheel weggerukt; ook zijn het brug genhoofd te Studenitz en de zoogenaamde Möttlinger-brug den 11 door den stroom medegevoerd, zoodat de gemeen schap tusschen Laibach en Karlsstadt te eenenmale is ge stremd. Het onderzoek der zaak van de deelnemers aan de be wegingen van 15 mei is thans geheel ten einde gebragten de uitgesproken vonnissen zijn openbaar gemaakt. Zeven der beschuldigden zijn ter dood veroordeeld, terwijl van twee hunner de doodstraf in 26jarige tuchthuisstraf is veranderd; al de overige veroordeelden hebben aanmerkelijke verminde ring van straf bekomen. Volgens geruchten zal in al de gedeelten van Oostenrijk waar zulks tot voordeel van de Oostenrijksche onderdanen kan strekken de vrije invoer van graan en peulvruchtentot huisselijk gebruikworden toegestaan. In eenige districten moeten reeds maatregelen ten deze zijn genomen. Berlijn 19 oetober. Gisteren is te Potsdam de 21ste ver jaardag van den prins Fredrich Wilhelmzoon van den prins van Pruissengevierd. Sedert 24 mei zijn in Polen door de cholera aange tast 26,665, overleden 11,468, hersteld 10,798 en in behan deling gebleven 4398 personen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1