MIDDELBUMSCHl COURANT. 1852. Donderdag 21 October. N° 5*6=5 rv^ v Jjcötuvcu ctt Sïbminiöttfaticu. ii \riii Euro i<: f. iSirttictilAub^chc ÜTijbiitgcn. Buitcnlanb^rfic ölijbiugcn. De Burgemeester en Weflioiiiiers van Middelburg maken bekend Dat het Suppletoir-Kohier van de Belastingbekend onder den naam van Lantaren- Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden ingevolge Art. 264 dor Gemeentewetvoorloopig door hen is vastgesteld en ter Secretarie voor ieder ter lezing neder- gelegd. Middelburg, den 18 October 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. GJEjffJEEirTB-BjEeKOOTim De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de begrooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven voor het jaar 1853 ingevolge Art. 203 van de Gemeente wet op de Secretarie voor een ieder ter inzage is nederge- legd en een afschrifttegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 20 October 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSIIEER. K EKESTM li l It O G Op Dingsdag den 2 November 1852, des namiddags ten één ure, zal door Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen onder nadere goedkeuring van den Raad dier Gemeente ten Raadhuize aldaarpubliek worden aanbesteed Met BACrGKRBW en tIXDIEPEi' van de Iioop- matis Muiten- en Minnenhavens der Bemeente Vlissingen. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De voorwaarden dezer Aanbesteding zullen ter Griffie van de genoemde Gemeente, van den 25 dezer maand tot den dag der aanbestedingvoor een ieder ter lezing liggen terwijl de aanwijzing van het werk en verdere informatien door den Stads Architect, daags vóór de aanbesteding, zullen worden gegeven. Vlissingen, den 19 October 1852. De Burgemeester J. W. CALLENFELS. Do Secretaris MABILOT. De Commissie van Administratie over de Gevange nissen te Middelburg zal, op Dingsdag den 26 October 1852, ten 10 ure precies, in hare gewone Vergaderkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, delevering der onderscheidene Artikelenbestaande in Rogge en Tarwe Brood, Aardappelen, Rund- en KalfsvleeschRundvet, Boter, SelienkelvleeschGortRijstGele en Groene Erwten Groenten, Zout, Peper, Azijn, Raap- en Patent-OlieKaar sen, Groene Zeep, Koffij, Chichorij, Zoete- en Karnemelk, Stroo Steenkolen Turf, HoutSchrobbersBezems Boen ders Zand en Brusselsche Aarde benoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen, gedurende het jaar 1853, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaarliggende de conditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Vr. F. B. FOCK, Loco-Secretaris. MVXI^EOtEXEESCHA.P UIT Hl \STLIt:rHS:. Heeren Leden worden verwittigddat de Gewone Hij- eenkomsteu zullen aanvangen op Donderdag den 21 dezer maand, des avonds ten Cuur. Middelburg, don 18 October 1852. Namens het Bestuur, D. J. VAN DER HORST SERLE Jr., Secretaris. jaiBBEtBlJKG 30 October. Verleden vrijdag heeft de nieuw benoemde minister van buitenlandsclie zaken, baron van Zuylen van Nyevelt, den eed in handen des konings afgelegd. Hij heeft bereids zijne betrekking aanvaard. Bij koninklijk besluit van den 15 dezer is benoemdtot surnumerair bij de administratie der posterijen, de heer J. W. König wonende te Eindhoven. In de negen eerste maanden van dit jaar hebben de directe belastingen 9,520,40 minder opgebragt dan in dat tijdperk van 1851; de in- en uitgaande regten enz./289,177,70 meer; de accijnsen 327,234,23 meer; registratie, zegel enz. 492,119,83 minder; regt van waarborg f 3,555,09 meer; posterij f 20,679,90 meer; loterij f 1306 meer. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij missive van 7 dezer, aan de gewestelijke besturen te kennen gege ven dat hijten einde steeds een zoo volledig mogelijk over- zigt te bekomen van de uitbreiding der openbare werken van algemeen of bijzonder belang, jaarlijks vóór den 1 december een staat wenscht te ontvangen van de belangrijkste wer ken, door de provincie, gemeente, waterschaps-besturen, bij zondere vereenigingen, in het dan bijna afgeloopen jaar ge maakt, waaronder ook moeten worden begrepen de meer gewigtige verbeteringen van bestaande werken. De minister van marine heeft ter kennis gebragtdat in het Brouwershavensche Zeegat worden opgenomen de na volgende niet langer noodig geachte tonnenbelioorende tot het vaarwater de Vliegeralsde beide witte tonnen met roode randen, geplaatst tegen den noordkant van de Kabel- jaauwsplaatno. 11 en 12.; de roode ton no. 20, liggende op de zuidoost-punt van de Paardenplaat. Dientengevolge zal de roode ton no. 13, liggende op de westpunt van de Kabeljaauwsplaatlangs het vaarwater de Grevelingen, tegen eone zwarte ton verwisseld worden; en verder, dat aan onder scheidene Schelde-loodsen admissie is verleend tot het loodsen van schepen uit zee naar de reede van Brouwershaventen einde dit zeegat van de zuidzijde met hunne vaartuigen tot uitoefening der loodsdienst te dekken, om de derwaarts be stemde schepen te kunnen bedienen, in het geval dat de aldaar kruisbeurt hebbende Goeroesche loodsboot niet in het gezigt mogt wezen, gerekend van de lijn, loopende van het Draai- vuur van Schouwen, in de rigting van het westen, per regt- wijzend kompas, welke lijn alzoo, met opzigt tot de bewaking van het zeegat van Brouwershaventijdelijk is aangenomen als de noordelijke grens van den kruispost der loods-vaartuigen der Monden van de Schelde. Uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs (bestaande uit de heeren BachieneEngelenSlicherten Cate en van Nispen) betreffende het op nieuw aan de twee de kamer ingediende ontwerp op de indeeling der provinciën in kiesdistricten, voor de benoeming van de leden der provin ciale Staten, blijkt, dat aan de bedenkingen, dat de gemeen schap tusschen Tholen en Schouwen zeldzaam plaats heeft; dat daardoor het politiek overleg voor de verkiezingen wordt benadeeld; dat het grooter aantal kiezers op Schouwen een te overwegende invloed kan uitoefenen op het kleiner aantal op Tholen en dat zulks onverschilligheid kan teweegbren gendoor de regering gehoor is gegeven, en dat het ont werp eene wijziging heeft ondergaan, bij welke, in stede van het kiesdistrict Zierikzee twee districten namelijk van Zie- rikzee en van Tholen, worden voorgesteld. De commissie is van oordeel, dat de voordragt alzoo kan worden aangenomen. Men wil wetendat dezer dagen het daarstellen der spoorweglijn van Rotterdam over Gouda naar Utrecht, met al hetgene daartoe behoort, bij onderhandsche aanbesteding, is opgedragen aan een Engelschman, voor 3J millioen gulden. Naar men verneemt maken do ingenieurs Conrad en van der Kun deel uit van de dezer dagen benoemde commissie tot opneming van het terrein van den Ilollandschen ijzeren spoorweg. De heer Conrad, directeur van gezegden spoor weg fungeert tevenskrachtens eene vroeger verkregen aan stelling als inspecteur van Rijkswege over gemelden weg. Maandag is te Vlissingen gearriveerd de Pruissische oorlogskorvet Amazonekommandant Schirmannkomende van Swinemunde. Er wordt nog een transport gewacht. Eerstgemelde bodem komt waarschijnlijk in de dokhaven binnende zeiltijd der Pruissische flotille van Vlissingen is nog geheel onbepaald. Met 1 november aanstaande zal de luitenant-ter-zee lste klasse J. II. Matthysen, kommandant van Zr. Ms. trans portschip Prins "Willem Frederik Hendrik, op non activiteit worden gestelden het kommandement van dien bodem worden opgedragen aan den luitenant-ter-zee lste klasse G. H. Buschman. De gemeenteraad van Rotterdam heeft, in zijne zitting van 14 octoberin tegenspraak met het kenbaar gemaakte gevoelen van den minister van binnenlandsche zakenmet 30 tegen 2 stemmen beslistdatniet burgemeester en wethou ders maar de raad zelf bevoegd is makelaars aan te stellen. Vergadering van den Gemeenteraad te Vlissing-en. Zitting van 18 October 1852. Voorzitter de lieer Callenfcls. Al de leden tegenwoordig. De voorzitter deelt mede, dat de commissie, benoemd om gedepu teerde Staten te verzoekenom op de begrooring van dit jaar te mo gen brengen de sommenbenoodigd voor de geprojecteerde vernieu wing der spuisluisde meeste medewerking van gedeputeerde Staten was toegezegd. Met algcmeene stemmen wordt besloten dat liet werk voortgang hebben zalen daartoe de disponibele fondsen der stad aan gewend zullen worden. Alsnu volgt de discussie over de begrooting van 1S53. Bij die gelegenheid komt ter sprake eene missive van de kamer van koophandelwaarbij die kaïner verzoekt dat de haar toe gestane som van f 200 moge verhoogd worden tot het vorig bedrag van 375. De lieer Uyttenhoovcn vindt het gewaagd terug te komen op een vorig besluit. De waardigheid der kamer hangt niet aan geldmaar aan hare handelingen naar buiten. Hij kan niet gelooven dat de kamer in hare adviezen aau het hooge bestuur de belangen der stad er min der ijverig om behartigen zou. De belooning van den secretaris is geëvenredigd aan zijne werkzaamhedenwelke stellig gelijk staan aan die van den secretaris der calicot-fabriek en brand-commissie welke laatste slechts f 60 geniet. Het is slechts een defroijement. Presen tiegeld staan de wettelijke bepalingen aan de loden niet toealleen een vroeger secretaris heeft dat ingesteldindien de leden van het nutdat zij stichten kunnen, overtuigd zijn, zullen zij immer, als het noodig is, tegenwoordig zijn. Wat den bode betreft, indien deze aan de stad, provincie of het rijk diensten bewezen heeft, moet de stad, provincie of rijk maar niet de kamer van koophandel hem beloonen. Overigens zal de toegestane som altijd onvoldoende zijn om, in het belang van handel of nijverheidnaar ParijsLonden enz. te reizen. Mogt de kamer voor Ylissingen door het gebrek aan leden komen te vervallenwelnude hoogere regering schijnt haar te kunnen ontberen, bewijze de benoeming van een lid uit de Middelburgsche kaïner in de commissie voor het loodswezen. Bij stemming wordt besloten bij het ten dezen aanzien genomen besluit te volharden. Voor het toestaan der f 375 stemde de heer Dutilh. Wat de belasting op de harde en zachte zeep betreft, is de voorzit ter van oordeeldat dit jaar die belasting nog dient geheven te wor denom het weinig drukkende derzelve, ook als hij in overweging neemt de aanmerkelijke vaste postendie voor de kazerne en de sluis op de begrooting nog blijven uitgetrokken. De heer Winkelman is mede van dit gevoelenen wenscht dan liever de som der belasting op de zeep te besteden tot het oprigten van waschhuizen. De heer Uyttenhooven is integendeel van gevoelen, dat die belasting wel degelijk drukt op de ingezetenen die het meeste behoevende op heffing er van bevordert de reinheiddat is gezondheid. Hij zag ook gaarne de belasting op de rogge afgeschaftmaar dit kan nog niet geschieden dan had de arme onbelast brood schapen- en varkens- vleesch en waschmiddelen. Hij is er anders niet voor accijnsen af te schaften, als zijnde gemakkelijk te innen en als treffende tevens vreem delingen. De heer Winkelman zon het dan nog doelmatiger achten de belas ting op de rogge af te schaffen. De heer J. P. Smith wenscht dit jaar de belasting op de zeep be houden te zien. Zij drukt meer op de gegoeden. Dit is eveneens het gevoelen van den voorzitterdie ook liever de belasting op de rogge afgeschaft ziet. De heer van Uye Pietcrse wenscht de zaak by de definitieve regeling der belastingen ter sprake gebragt' te zien. Bij stemming wordt besloten de belasting op de zeep dit jaar nog te blijven heffen. Voor de afschaffing stemden de heeren Dutilh, Ver doom en Uyttenhooven. Alsnu wordt de gansche begrooting gear resteerd tot een bedrag van f 113,702,28 in ontvang, en f 103,946,291 in uitgaaf. Wordt besloten de belasting op het schapen- en varkensvlecsch met 1 november af te schaffen. Wordt, bij monde van den heer Winkelman, rapport nitgebragt op do gevallen aanmerkingen op het reglement van orde voor den raad. De raad vereenigt zich met dat rapport. Wordt, bij monde van den heer Uyttenhoovenrapport uitgebragt op de verordening tot het heffen van leges ter gemeente-secretarieten voordeele der gemeentekas. De raad vereenigt zich met dat rapport en stelt daarna de verordening vast. (De heer van Uye Pieterse verlaat de vergadering wegens bezigheden.) In het collegie van den algemeenen armen worden benoemd de hee ren N. A. van Goethem en J. Lagaay. In het collegie van zetters, de heer van Uye Pieterse. In de commissie der calicot-fabriekdo heer Borghstyn. In de commissie over do leenbankde heer J. B. do Groof. Tot leden voor het bureau van stemopneming ter verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad, de heeren Verdoorn en Smith, tot plaatsvervanger de heer Wcls. Worden gearresteerd het bestek en conditiën voor het uitdiepen der havens. Alsnu is aan de orde het voorstel van den heer Uyttenhooven, be treffende de vernieuwing der spuisluis. Daar de zaak genoegzaam is toegelicht, neemt hij slechts het woord om de benoodigde gelden aan te wijzenen verzoekt dat burgemeester en wethouders onverwijld tot de uitvoering gemagtigd worden. De heer J. A. Schmidt komt terug op zijne vroeger ten dezen uit- gebragte stem. Nadat do subsidie van wege de provinciale Staten gewei gerd is, heeft hij weinig hoop op eene tegemoetkoming van liijks- wege. Hij heeft den moed niet gevolg te doen geven aau het voor stel als hij bedenktdat bij verkoop der stads kapitalende intrest derzelve natuurlijk vervaltonderscheidene paaijen aan de kazerne nog moeten worden betaald en jaarlijksche aflossing moet plaats heb ben. Ook vindt hij de handeling wat stout tegenover de Staten. Nadat ook de heeren Verdooru en Borghstyn hunne stemmen tegen het voor stel hadden gemotiveerd de voorzitter zijn wensch had te kennen ge geven om nog eenige weken met het werk te wachten en in dien tus- schcntijd bij het gouvernement op ondersteuning aan te dringenen de heer Uyttenhooven meermalen er nog op had gewezendat de han del en nijverheid der stad staat of valt met de aanneming of ver werping van zijn voorstel, terwijl immers de meerderheid van den raad reeds heeft beslist dat dit werk'zoo spoedig mogelijk geschieden zal, ten koste der stad en zonder hulp, wordt eindelijk dat voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Borghstyn Verdoorn en Schmidt. AVordt van stadswege afgestaan aan de commissiebelast met het oprigten eener bewaarschool voor minvermogende kinderen beneden de 6 jareneen huis gelegen in de Walstraat. Het voorstel van den lieer Verdoornom het tegen eene zekere som te verhurenwordt niet aangenomen. De heeren Dutilh van Uye Pieterse en AVinkelman worden be noemd in de commissie tot onderzoek van het reglement van orde der kamer van koophandel. Hierna wordt do vergadering gesloten. Engeland. Londen 16 october. Het parlement zal thans stellig op 4 november e. k. geopend worden. De Montreal Herald meldtdat de heer Brinsden van Mons St. Hillaire eene uitvinding gedaan heeft, die den kunstmatigen horizont aan boord van een schip gebruikelijk zoo verbeterd heeft dat men thans de hoogte kan opnemen zoodra slechts de zon zigtbaar is. Men weetdat men zoo wel den gezigteinder als de zon te dien einde te gelijker tijd zien moetop 't land gebruikte men een kunstmatigen hori zontdoch deze kon wegens, de beweging van het schip, op zee niet dienen. De uitvinding van den heer Brinsden is dus uiterst gewigtig. Te Preston hebben twee koopliedenieder voor 1000 p. st. ter aanmoediging hunner medeburgers aan het hoofd eener lijst geteekend, tot oprigting van een standbeeld voor lord AVellington. Prof. Kinkel zal dezen winter in Manchester en Brandford voorlezingen houden over de Duitsche literatuur gedurende de laatste 50 jaren. Hij wil dit onderwerp in zes voordrag ten afhandelen bij te wonen tegen betaling van een guinje. In Ierland heeft men een nieuwen moord te betreuren dezer dagen in het graafschap Limerick gepleegden waar van de oorzaak alweder in Ierlands tegenwoordigen toestand te vinden is. Het slagtoffer heet William Shine en is een der voornaamste pachters uit het graafschap Dunraven. De ongelukkige had eene aanzienlijke uitgestrektheid grond ge kocht waarvan vele kleine huurders met geweld waren ver dreven. Reeds hebben vele arrestatien ten gevolge van dit feit plaats gehad. Het wordt hoog tijd"zegt het dagblad waaraan wij dit berigt ontleenenkrachtdadige maatregelen tegen deze ongeregeldheden te nemen. Deze moord is ge pleegd aan den ingang van een groot volkrijk dorpen tus schen zulke misdaden en openbare burgeroorlogen is maar eene schrede." Woensdag had men hier op dc Theems een buitenge woon hoogen vloeddie op de werven en laag gelegen plaatsen vrij wat schade aanrigtte en de kleinere stoomboo- ten een tijd lang in hare vaart belemmerde. Toeneenige dagen geledenzekere Kayns in AVilt- shire een tas paardenboonen wilde opruimen, ontdekte hij dat eene menigte ratten zich daarin genesteld hadden. Onver-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1