MIDDELBllRGrSCHE C OIIR AIV T. 1852. N° 125. 16 October. Zalurdag ijcotuvcu cti Stbrninidtiratieu. =HC: i:.v»ui/i iv<v. i Lissimroscue BEirciRsmoot. J. A. SCHMIDT. A. VAN DE SANDE. E. G. J. STUART. iiiuncnlauböclic ÜTijbiugcu. ^LA üuitcnUubechc fcijbingcit. iütyis De Commissie uit het M"rovincii»i»l (ierf^islinr in Keelauil, te zamengestekl ter voldoening aan Artikel 11 der Wet op het Notaris-Ambt, van den 9 Julij 1842 (Staats blad no. 20)tot het afnemen der Examina van hendie verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de belang hebbenden bekend, dat zij tot het bedoelte einde zal vaceren op Woensdag den vier-en-twintigsten November eerstkomende des voormiddags ten tien ureen volgende dagenis 't nood in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van Art. 3 der voorschreven Wet, en verlangt overigens, dat zoodanige stukken, welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd, ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 15 October 1852. De Commissie voornoemd De Procureur-Generaal L. J. VAN MAANEN, bij den HoveRaadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. VAN DEINSE Raadsheer. s r j'/'Liiï wiKi; VOOR DE I"i:«*OVKCK bklistix;, De Burgemeester en Wethouders van Middelburg herinneren de Ingezetenen aan de bepalingen van Artt. 27 en 42 der Wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), om trent dc Belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van Belastingvoorwerpen der grondslagen van het Personeelkomt te vallen onder toepas sing van eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars verpligt isalvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden, en op de boete bij Artt. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, invoege als bij Art. 30 der Wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den Heer Ontvanger wor den afgehaald. Middelburg, den 17 September 1852. Dc Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. tiZMiTriMiff/r. De Burgemeester en Wethouders der Gemeente Hontenlsse maken bekend Dat de VEEMARKT op hot Dorp Ktoostersiandebin nen deze Gemeente, zal plaats hebben op AVoensdag den 27 October aanstaande. Hontenisse den 9 October 1852. Do Burgemeester cn Wethouders voornoemd, E. F. NOEL, Burgemeester. A. J. V. WATERSCHOOT, Secretaris. rUEMJKKT te OOSTMtUMtCt, op Maandag den 25 October 1852. W liMÏJl llZtiT te I Vlitop Dingsdag den 2den November aanstaande. Geachte Mede-Ingezetenen Ten vervolge op de aankondiging van het Bestuur der al hier gevestigde Afdeeling der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeendato 7 dezer maandgeven wij u door deze nader kennis, dat op den eersten November aanstaande zal worden geopend dc door genoemde Afdeeling sedert lang gewenschte Bewaarschool voor jonge Kinderen. Door van haar onafhankelijke omstandighedenwerd zij tot dusverre in de werkelijke uitvoering van het, in hare algemeene Vergadering van Mei jl. reeds vastgestelde plantot hare smart verhinderddoch is dit tijdelijke beletsel nu opgeheven gewor den door de edelmoedige ongevraagde tussebenkomst van de Hoeren Leden der Loge VAstre de VOriënt, die in de oogen- blikkelijke behoefte aan een geschikt lokaal wel hebben willen voorzien, door de aanbieding der aanzienlijke gift van 100, welke erkentelijk is aangenomen en waarvoor den edelen ge vers ook openlijk den warmsten dank wordt loegebragt. Overbodig zou het zijn te betuigen eensdeels, dat een ijve rig gebruikmaken van deze Inrigting welke voor het wel geplaatste hart, belangstellende in de behoeding cn aanvanke lijke opvoeding en onderwijzing der teedere Jeugd, wel geene aanbeveling behoeft aangenaam zal zijn aan hen, die zich tot de daarstelling bereids veel moeite hebben gegevenen ten anderedat het dezen eene streelende gedachte isdat tot het verwezenlijken van het plan geen beroep behoeft te worden gedaan op het gevoel van hunne Mede-Ingezetenentot ver werving van geldelijke bijdragen, hoewel door hen met alleen niet ééne gift, hoe gering ook, afgewezen, maar met dank baarheid zal aangenomen worden tot het stevigen van een fonds welks toeneming niet anders dan gunstig op de instand houding en uitbreiding der School zal werken. Hundie wenschen mede te werken aan de vorming van het jeugdig geslachtnaar het doel der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenhetwelk is, de bevordering van godsvrucht en goede zedenovereenkomstig dc beginselen der Christelijke Godsdienst, en door het voortplanten van nuttige kundigheden, zonder zich te mengen ook in godsdienstige geschillen: hun, zeggen wijwordt deze wenk gegeven. Aangaande de weinige en gemakkelijk te vervullen voor waarden, onder welke Kinderen van twee tot beneden de zes jaren van Minvermogendenzonder uitsluiting van die der Meergegoedenin de Bewaarschool zullen worden opgenomen kunnen belangstellende Ouders de noodige inlichtingen beko men bij dc ondergeteekendenuitmakende De Commissie uit de Vlissingsche Afdeeling der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenvoor de oprigting eener Bewaarschool Vlissinqen 14 0ct. 1852. H. P. WINKELMAN. MIUBELBIRH, IS October. Gisteren vierde de heer P. 's Graeuwen alhier zijn vijftig jarig jubilé als geneesheer. De leden van de vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland en der provinciale en plaatselijke geneeskundige commissiente dezer stede woon achtig, hadden reeds in den morgen van dien dag, door het aanbieden van een fraaijen zilveren beker met toepasselijke inscriptievan hunne belangstelling in deze voor hem hoogst gewigtige gebeurtenis doen blijkenen vereenigden zich, daar toe door den jubilaris uitgenoodigddes middags aan eenen maaltijd in de sociëteit St. Joris op de Balans. Gulle vro lijkheid en hartelijke deelneming in het voor den feestvierende zeldzaam voorregt, van gedurende eene halve eeuw de praktijk te hebben uitgeoefendkenmerkte deze zamenkomst van Middel burgs geneeskunst-oefenaren, die schier allen aan de uitnoo- diging hadden kunnen deelnemen, en het is als eene bijzonder heid opgemerkt, dat de feestvierende de oudste gepromoveerde is in dit gewest, en dat te Middelburg in geene eeuw, zoo als zulks den heer 's Graeuwen mogt te beurt valleneen geneeskundige gedurende vijftig jaren werkzaam was. Uit Ellewoutsdijk wordt van den 11 dezer gemeld, dat in den vroegen ochtend van dien daguit den regenbak van het kerkgebouw aldaaris opgehaald het lijk van J. L. schoolonderwijzer te dier plaatse. Er bestonden gegronde redenen om aan een' zelfmoord te denken. H. M. de koningin en HII. KK. IIH. prins en prinses Frederik der Nederlanden worden tegen het einde dezer of in het begin der volgende maand, van hoogstderzelver buiten- landsche reizen, in de residentie terug verwacht. De voorzitter der tweede kamer en de leden die den 9 dezer tot den koning waren toegelaten, om het adres van antwoord op de troonrede aan te biedenhebben 11. dingsdag ten hove gedineerd. De afdeelingen van de tweede kamer der kStaten-Gene- raal hebben zich eergisteren bezig gehouden met het onder zoek van het ontwerp wegens de waterschapsbesturen. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer is de fuselier E. C. Ilollier van het wapen der infanterie in Oost-Indie benoemd tot ridder der 4de klasse van de militaire Willems orde, ter zake van zijn gehouden gedrag bij het dempen, in de maand maart 1851, van plaats gehad hebbende onlus ten in de marga Boelan Tenga (Palembang). Uit Grave wordt van den 9 gemeldHeden is de Maas buiten hare oevers geloopende schade daardoor veroorzaakt is hoogst aanzienlijk. De omliggende plaatsen zijn door een kanonschot, als naar gewoonte, gewaarschuwd, ofschoon er geene artillerie in de vesting is." Uit Amsterdam wordt gemeld dat aldaar een terrein is aangekocht op eene der uitmuntendst gelegen gedeelten aan den buitenkant der stad, om, wanneer door algemeene be langstelling genoegzaam fonds aanwezig is, dadelijk met den aanbouw van een voor matrozen-logement geschikt lokaal te beginnen. Te Amsterdam is door eenige aanzienlijke jonge lieden eene vereeniging tot stand gebragt, ten doel hebbende het bouwen van vaartuigen als kottersschooners enz.en het doen bevaren derzelve door jonge lieden uit den deftigen stand. De vereeniging bestaat uit werkende, gewone en honoraire ledenwaarvan de eerstgemelden uitsluitend belast zijn met al hetgeen het onderhoud en het bevaren der sche pen betreftterwijl het voornemen bestaat om zoowel aan binnen- als aan buitenlandsche wedstrijden deel te nemen na afloop van welke de schepen bij loting onder de leden verdeeld zullen worden. Den oud-ministervice-admiraal Rijkdie al dadelijk als lid der vereeniging was toege treden is het eere-presidium opgedragenhetwelk de even kundige als brave hollandsche zeeman zich met de hem eigene welwillendheid heeft laten welgevallen. Zr. Ms. schooner Atalante, luitenant-ter-zee der 2de klasse jhr. A. KIcrck, is den 11 dezer uit Hellevoetsluis naar Londen vertrokken. Men schrijft uit Harlingen den 11 dezer: Indien wij wel onderrigt zijn zoo als wij ïnefinen dan is er in de nabijheid van Dockum eene flesch aan het strand gevonden inhoudende een met potlood geschreven en half leesbaar briefje van dezen inhoud Sir John Franklin is found in the arctic regions with 15 of his seamenthat is wrec/ced in the storm and two boysAugustthad is signed throui J. and Ggentlemenhas seen himnothing time-" Dat is Sir John Franklin is met 15 zijner manschappen in de Noordpool gewesten gevondenhetwelk in den storm is vergaanen twee jongens Augustus hetwelk is geteekend J. en Gheeren hebben hem geziengeen tijd." Gemelde flesch is alhier aan den Engelschen consul be zorgd waarschijnlijk om naar Engeland te worden ver zonden." Men verneemtdat de beroemde componist Meyerbeer die zich thans te Spa bevindt, in een zoo zorgelijken eh zwakken toestand verkeert, dat hij zelfs de baden niet ge- bruiken kan. Vergadering: van den Gemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 13 October 1852. Voorzitter de lieer Callenfels. Tegenwoordig al de leden. Be notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het verslag der commissiebelast met het onderzoek der gemeente-begrooting van 1853. Bic commissie doet bij monde van den lieer J. A. Schmidt rapport, cn stelt eenige wijzi gingen voor in die begrooting. Be discussien hierover worden nlsnu geopendzij zijn langdurig en levendig. Onder anderen wordt aan den controleur der directe belas tingen in- en uitgaande regten en accijnsenden heer P. H. Maertens eene gratificatie toegelegd van f 100, voor zyne bemoeijingen als marktmeester enz.; nadat verworpen was eene traktements-verliooging van f 100 voor dien ambtenaar. Voor die verhooging stemden de hee ren CallenfelsUyttenhoovcnButilh cn J. P. Smith. Ook wordt de bezoldiging van den ceclwachter van den nieuwen molen verhoogt met f 20en de som uitgetrokken voor brandstoffen ten behoeve van den controleur en ontvanger, geroijcerd. Betreffende dc op de begrooting uitgetrokkene som van f 2900, be- noodigd tot het uitdiepen der voorhavenEngclsche kade enz.is ont vangen een missive van gedeputeerde Statenwaarbij gewezen wordt op art. 213 van de gemeentewet. Hierover spreken voornamelijk de heeren Uyttenhoovcn en van Uye Pieterse. Be heer Uyttenhooven sustineertdat art. 213 hier niet van toepassing wezen kan daar de raad ter goeder trouw heeft gehandeld en in zijn regt isja dat zelfs ge deputeerde Staten (voor wie hij de hoogste achting koestert, en van wier medewerking hij verzekerd isofschoon ze misschien soms de zaak aan den vorm opofferen) moeten goedkeuren de door den raad noodzakelijk geachte uitgaven. Het is hier van dringend belang. Be heer van Uye Pieterse wijst er opdat dc raad aansprakelijk is voor uitgavendie niet door gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd. Be lieer Uyttenhoovcn neemt do verantwoordelijkheid dezer uitgave des noods op zich. Be Voorzitter wenscht eveneens deze uitgave zonder verwijl op de begrooting te zien gebragten het volgende jaar (ultimo januarij) be taald en hiervan gedeputeerde Staten kennis gegeven. Be heer Verdoorn wil die kennisgeving opgedragen zien aan eene commissie. Bit voorstel bijval vindendewordt door den voorzitter in omvraag gebragt: zal er, vóór de aanbesteding, aan gedeputeerde Staten eene commissie worden afgevaardigd? Be raad beslist toestemmend. Togen stemde de heer Uyttenhooven. In de commissie worden benoemd de heeren Callenfels, Pieterse en J. P. Smith. Be tijd te ver verstreken zijnde, wordt de vergadering tot maandag 18 dezer, geadjourneerd. Engeland. Londen 11 october. De eerste kabinetsraad in dit jaargetijde zal den 15 dezer gehouden worden, en de eerste minister Derby woensdag of donderdag, tot bijwoning daarvan van zijn landgoed in Lancashire herwaarts komen. Sommigen verzekerendat de dagen van het tegenwoordig ministerie geteld zijn zoodat het zeker niet langer dan tot aan de kers-vacantie des parlements aan bet bewind blijven zal. De hoogbejaarde marquis van Lansdowne wordt als hoofd van het aanstaande kabinet genoemd, terwijl lord J. Russell als minister van buitenlandsche zaken en sir J. Gra- ham als kanselier der schatkist op zou treden. Toen de lord-kanselier 11. woensdagin de nabijheid van zijn landgoed in Surrey, een rid te paard maakte, en, door den regen overvallen eene parapluie opzettewerd het dier schichtig en wierp zijnen ruiter ter aarde, die echter gelukkig met eenige tamelijk zware kneuzingen vrijkwam. De openbare inkomsten des rijks hebben over het den 10 dezer geëindigd kwartaal 28,929 p. st. meer, doch over het gcheele jaar 437,397 p. st. minder dan ten vorigen jare opge leverd. Het stoomschip Niagara is gisteren (morgen te Liver- pool gearriveerden bad den 28 september Nieuw-York en den 29 Boston verlaten Het oorlogs-eskader der Vereenigde-Staten zou den 10 no vember naar Japan vertrekken. De heer Baring had den 27 september eene bijeenkomst gehad met den president der V ereenigde-Staten. Buitscliland. Weenen 10 october. De Oostenrijksche gezant te Berlijn, von Prokes-Osten vertrekt heden weder naar Berlijn. Het Sulina-stoom-scheepvaartverdrag tusschen Rusland en Oostenrijkdat steeds voor twee jaren ten einde geloopen, maar vervolgens provisioneel voor een jaar verlengd werd is op de vroegere grondslagen thans definitief gesloten en de afkondiging aanstaande. Gisteren zijn weder openlijk voor 26,199,000 fi. aan assignatienop de Ilongaarsche lands-inkomston eu schat kistbiljetten Verbrand. Volgens de laatste berigten bevond de keizer zich te Pordenone, en had aldaar eene wapenschouwing gehouden. Des avonds bezocht Z. M. de opera. Na de kavallerie-ma- noeuvres op den 9den had de uitdeeling van 18 huwelijks giften aan behoeftige meisjes plaats. Ten opzigte der nieuwe gemeente-wetten verneemt men dat ieder kroonland eene afzonderlijke hebben zalen dat on derscheid gemaakt zal worden tusschen de plattelands en stedelijke gemeenten. Uit Palermo verneemt mendat twee lavastroomen van de Etna zich vereenigd en zes huizen te Milo vernield heb ben. Thans wordt Zoppinelli door den vurigen vloed, die echter schijnt te verminderen, bedreigd. Berlijn 12 october. Eergisteren, avond hielden de minister president, de ministers van koophandel, financiën en eenige raden, eene conferentie betreffende de tolquestie. In de zitting van den vereenigden Deenschen rijksdag, den 8 october gehouden, is door den eersten minister eeue koninklijke boodschap voorgelezen, waarbij de erfopvolging der Deensche kroon wordt geregeld, in dier voege, dat, bij ontstentenis van mannelijk oir in de linie van koning Fre derik den derdenhet erfregt zal overgaan op prins Christiaan

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1