MIDDELBURGSCHE C 0IIR AIV T, 1852. Donderdag 14 October. IScöUivcu ctt !31bmtnt0tirati6n. tei o je .v ijy; ij»#*- en MH inzTM titiSTMin. vunuistnr. VEREENIGING itot ktinei st iiso jMtitt vooiskuiss v. ISimtcnlAub0che tTijbiugcu. s v avear- a szis js v. ïjiiitcnlauööchc 2tijbingen. Do Burg-emeeste* en WetHondeirs van Itiddelbnrg maken bekend Datter aanvulling van de vacature ontstaan in bet Col- legie van Wijkmeesters, door het overlijden van J. DHONT zijn benoemd, tot Wijkmeester van de wijk A, CORNELIS ELIZA SCHUTTERSwonende op het Koorkerkhof, en in diens plaats tot Buurtmeester van genoemde wijk, JOIIAN- NES KAREL DE REGT wonende in don Langendeïft. De Burgemeester en Wethouders willen een ieder bij deze hebben uitgenoodigdom voorschreven Beambten in hunne respective betrekkingen te erkennen. Middelburg, den 8 October 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. De Burgemeester en Wethouders der Gemeente XXonteuisse maken bekend Dat de VEEMARKT op het Dorp Kloostermanden bin nen deze Gemeente zal plaats hebben op Woensdag den 27 October aanstaande. IIontenisse den 9 October 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. F. NOEL, Burgemeester. A. J. V. WATERSCHOOTSecretaris. Het Colïejgie van Begenteu over hot Arm- Gast en Weeshuis te Vlissingenzal op Dingsdag den 19 Oc tober 1852 des voormiddags ten 10 ure precies, in de Direc tie-Kamer van het Gesticht No. 1Gasthuis in het open baar aanbesteden, de levering der voor bovengemelde Ge stichten bonoodigde liEVKXSJHBBELKVBRAK1I. STOFFES, HXrSHKlH.vrc en SCHOKItSEIj enz. gedu rende het jaar 1853 alsmede de behoeften voor de Spijsbe reiding in het Wintersaizoen van 1852 op 1853; waarvan de Conditiën ter lezing liggen ton Kantore van den Amanuensis en Rentmeester, op de Bierkaai, wijk D, no. 8. Bcjituurdercii der Verecniging tot Bevordering der Toonkunst berigten bij dezedat met primo November aan staande een nieuwe Cursus op de üSaug- en Muzijkscliool zal worden geopend, en noodigcn diegenen uitwelke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onderwijs te doen deelnemen zich dienaangaandevóór het einde dezer maand, bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, den 11 October 1852. G. DE BRUYNESecretaris. ÜIIUDEIiBlIKG 13 Octolier. Z. M. heeftbij onderscheidene dezer dagen genomen be sluiten goedgevonden: 1. te bepalen, dat de tot majoors bevorderde kapiteins J. P. C. van Overstraten, van het wapen der artillerie en W. J. Knoop van het wapen der infanterie, beiden werkzaam bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagthunne bestemming bij de korpsen waarbij zij in hunnen nieuwen rang zijn ingedeeldvoor alsnog niet zullen opvolgen maar aanvankelijk bij de hier- voren gemelde akademie werkzaam zullen blijvenen 2. te benoemen, tot ordonnans-officier bij lioogstdenzelvenmet in gang van 1 november aanstaande, den lsten luitenant H. J. baron Taets van Amerongenvan het 3de regement infante rie bij den plaatsclijken staf, tot plaatselijk adjudant 1ste klasse, te Amsterdam den kapitein J. G. Weimar, plaatselijk adjudant 2de klasse aldaar; bij het wapen der infanterie, bij het 2de regementtot kapitein 3de klassenaar ouderdom van rang, den lsten luitenant-adjudant J. G. Smits, van het 5dc regement infanterie. Gelet op de Nederlandsch-Belgiscbe overeenkomst van 24 april 1851 (Nederlandsch Staatsblad no. 88), is door den minister van binnenlandsehe zakenbij beschikkingen^ van 7 dezer onder zekere bepalingen 1. aan den heer Emile Dury, partikulier te Gent, België, tot wederopzeggings toe, vergund het bevaren van het Neder- landsche gedeelte des kanaals van Neuzenmet de ijzeren schroefstoomboot de Colibriwelke boot niet bestemd is tot vervoer van reizigers of vrachtgoederenmaar alleen voor eigen gebruik 2. den heer Benjamin Kropsmede te GentiD verband met de vergunningvermeld in de Staats-Courant van den 3 julij 11., toegestaan, dat kanaal te bevaren met de stoomboot Diamond, in plaats van met de boot Pearl. Men meldt ons heden uit Ylissingen: Gisteren werd door den consul van Pruissen een luis terrijk afscheids-dinó gegeven aan het ótat-major van het al hier binnenliggend Pruissisch fregatschip Géfionwaarbij zijn geïnviteerd geweest de ter dezer plaats gevestigde consuls der vreemde mogendhedenals van Frankrijk, der beide Siciliën en België, de schout-bij-nacht, directeur en kommandant dor marine alhier, en verdere autoriteiten. Het fregat Prins Frederik der Nederlanden is gisteren alhier in het dok gekomen." Uit Brouwershaven schrijft men van den 8 dezer: Gisteren avond ten half zes ure werd hier de tijding aangebragt, dat er op de buitenbanken een schip in nood was daar de beide redding-vaartuigen Willem van Houten en Schokker no. 2 in de jongste stormen weerloos waren ge worden als hebbende de eerste den boegspriet verloren en de laatste den mast gebroken, begaven zich een gedeelte van derzelver manschappenvergezeld van eenig bekwaam sloep volk van Brouwershavennaar de kustbragten de ijzeren reddingboot van het duin op het strand en verder naar de westzijde van dit eiland, ten einde van daar het aangegeven puilt in zee te kunnen bereiken daar gekomen vonden zij het strand reeds overdekt met wrakhouten vernamen van de strand-wachtersdat het bedoelde schip, zijnde een pleit, reeds ten vijf ure, na kortstondig aan den grond te zijn ge weest op het Nieuwe Zand met man en muis was vergaan. Op de aangespoelde naamborden was vermeldCatharina An- vars. De wind was uit het N. W. stormachtig, met aanhou dende zware buijen en hooggaande zee." De rijke boekverzameling van wijlen den baron West- reenen van Ticllandt, aan het rijk vermaakt en thans te 's Hage voor het publiek opengesteld, telt onder anderen meer dan 300 handschriften en 1233 drukwerken der 15de eeuw, waaronder 245 Nederlandsche555 Duitsche345 Italiaan- sche, 63 Fransche, 6 Spaansche, 1 Engelsch en 20 onbe kende; onder deze zijn 36 boeken op perkament gedrukt, voorts 918 zeldzame werken, 415 Elzevir's in 12mo, een kostbaar exemplaar van den atlas van Blaeuenz. enz. Uit een van regeringswege medegedeelden staat nopens het brïeven-vervoer hier te lande blijktdat het getal brievenbinnen- en buitenlandschegedurende de 8 laatste maanden van 1850 beliep 5,328,908, tegen 8,091,632 gedu rende de 8 eerste maanden van dit jaar. In 1851 beliep het totaal over 12 maanden 10,791,245. Den 10 dezer had te 's Gravenhage een voorval plaats, dat onberekenbare gevolgen had kunnen na zich slepen doch dat gelukkig zich alleen bij eene ligte en geheel ongevaarlijke kneuzing heeft bepaald. Een dienstmeisje bozig zijnde uit een raam op de vierde verdieping het waschgoed uit te han gen steunde te veel op de armenwaarin de droogstokken bevestigd waren, die daarop uitweken, ten gevolge waarvan zij van die zoo aanmerkelijke hoogte op de binnenplaats ne- derviel, zonder, gelijk gezegd is, eenigzins aanmerkelijk ge kwetst te zijn. Zr. Ms. brik de Arend, onder bevel van den kapi tein-luitenant-ter-zee J. R. Cambier, van Hellevoetsluis naar de West-Indien, is don 5 dezer, met verlies van kluiver boom, ter reede van Portland binnengeloopen. Door tusschenkomst van het Nederlandsch gezantschap te Löndèn, is mededecli'ng ontvangen van het plan eener den 5 mei 1853 te Dublin te openen tentoonstelling van voor werpen van nijverheid en kunst tweede kamer. Zitting van 11 october. In deze zitting zijn ingekomen: eene missive van den heer van Dam van Isseltdie daarbij te kennen geeft zijn ontslag als lid der kamer te nemenvoortseen wets-ontwerp tot aanvulling der wetten van 1851 regelende de pensioenen der zee- en landmagt, en een wets-ontwerp ter bekrachtiging eener provinciale belasting in Zeelandalsmede eene missive van den minister van oorlog, ten geleide van afdrukken der be sluiten des konings en van verdere bescheiden betrekkelijk de organisatie van het wapen der artilleriemitsgaders de navolgende in de zitting van 185118o2 onafgedaan geble- vene wets-ontwerpenals: dat tot regeling van 's rijks alge- meene comptabiliteit; dat tot zamenstelling van de algemeene rekenkamer en regeling van hare taakdat tot oprigting eener bowaarkas; dat tot wijziging der bepalingen nopens de heffing bij admodiatie van sommige accijnsen in Limburg; dat tot bewaring van de oude hypotheek-registers, en dat tot regeling der kosten van ontvangst van belastingendoor het rijk voor de provinciën en gemeenten, en door de gemeenten voor het rijk geïnden eindelijk het verslag van het beheer der koloniën en bezittingen van het rijk in andere wereld- deelen en van den staat waarin zij zich bevinden over 1850. De vergadering heeft achtereenvolgens aangenomen, zon der beraadslaginghet wets-ontwerp tot wijziging der wet ten tot regeling der uitgaven uit het domeinfonds en tot amor tisatie van schuld over 1851 en de conclusien van de rap porten der commissien betrekkelijk het verslag van den toe stand der West-Indische koloniën, en de rekeningen wegens de 3 pets. leening en de conversie van 1844enna eene korte beraadslagingde conclusie van het rapport der com missie betrekkelijk de rekening van het fonds voor kolonisatie van behoeftigen. De commissie voor cfe verzoekschriften heeft daarna omtrent een groot aantal aan de kamer toegezonden adressen versla gen uitgebragtmet welker conclusien zich de vergadering achtervolgens heeft vereenigd. Dc commissiebelast geweest met de overbrenging aan Z. M. den koning van het door de kamer aangenomen adres van antwoord op de troonredeheeft verslag uitgebragt om trent het volbrengen van de op haar gelegde taak en mede deeling gedaan van het op het aangeboden adres door den koning gegeven weder-antwoord. Zuid-Afrika. De tijdingen van de Kaap, van den 23 augustus wijzen geene verandering aan in den staat der zaken op het oorlogstooneelzij gewagen als gewoonlijk van strooptogten der Kaffers en schermutselingen tusschen hen en kleine detachementen Britsche troepen. Intusschen wa ren, ingevolge de oproeping van den gouverneur der kolo nie, van vele oorden scharen gewapende burgers uitgetrok ken om hem op zijnen togt naar de overzijde der Keirivier tegen Kreili, het hoofd van den magtigsten Kafferstam, bij te staan. Echter werd aan die oproeping, voor zooveel uit de nu ontvangen berigten blijkt, nog niet algemeen door de ingezetenen beantwoord; van de bereidwilligheid daartoe is het door den gouverneur in de laatstelijk uitgevaardigde proclamatie afhankelijk gesteldof het moederland al dan niet zoude voortgaan groote opofferingen voor de veiligheid der Kaapkolonie te doen. De dagbladen sporen in het algemeen de ingezetenen aan, om aan de oproeping van den gouver neur gehoor te geven. Niettegenstaande de strenge strafbepalingen tegen het leve ren van krijgsbehoeften aan den vijand, was door eene En- gelsche patrouille eene bende Kaffers ontmoet, die met zoo genaamde minió-bukscn (een in Europa niet lang gëledén uitgevonden verbeterd schietgeweer) en met kegelvormige kogels voorzien warenhoe zij in het bezit dezer wapenen waren gekomenwist men niet op te geven. De uitloving van overheidswege van eene premie voor het ontdekken van steenkoollagen in de Kaapkolonie, heeft het gewenschte gevolg nog niet gehad. Wel zijn er op eenigen afstand van de kaapstad en in Natal sporen daarvan gevon den, maar voor alsnog niet van dien aard, dat zij op eene voordeelige ontginning hoop geven. Intusschen heeft het ko loniaal bestuur de zaak nog niet opgegeven. Engeland. Londen 9 october. Op de terugreis der koningin uit Schotland zal zij het prinsdom Wallis met een bezoek vereerenen onder anderen het aloud kasteel te Car- narvon gaan bezigtigen. Reeds heerscht in de stad Bangor en elders groote drukte om II. M. en hare familie waardig lijk te ontvangen. In den gemeenteraad van Londen werd eergisteren een brief aan den lord-maire gelezen, tot kennisgeving dat H. M., uit aanmerking der groote diensten, door den hertog van Wellington bewezen, bevolen heeft dat zijn stoffelijk "over schot met alle bij soortgelijke gelegenheden gebruikelijke plegtighedenin de St. Paulskerk zal begraven worden. De raad besloot daarop eenparig tot bijwoning van die begrafe nis en tevens tot het oprigten van een gedenkteeken° voor den hertogin de Guildhall der City. De koningin heeft bevolen dat ter eere van den over leden heer J. C. Neild, die gelijk men weet zijn kolossaal vermogen aan H. M. heeft geschonkenin de kerk van North Marston eene marmeren plaat met gepast opschrift zal wor den geplaatst. lieden morgen ten zes ure ontdekte mendat des nachts in den winkel der licereii Jones, horlogicmakers en juweliers, in het Strandeen uitgebreide diefstal van horlogies en an dere kostbare voorwerpenter waarde van ongeveer 500 ponden sterlings, gepleegd was. De dieven schijnen door eene achterdeur binnengekomen te zijn en de winkelkasten aan de binnenzijde opengebroken te hebben. De I ransche oorlogsstoomboot de Pelicanluitenant A. de Franclin bevindt zich thans in onze wateren ten einde toe te zien, dat de Fransche zeelieden geen haring van En- gelsche visschers aankoopen en de regering nopens de premie verschalken. De Pelican heeft een ander Fransch schip, la Corse afgelost. Het schip Prins Albert is den 8 dezer te Aberdeen van de Noordpool teruggekomendoch zonder berigt of eenig spoor van sir John Franklin gevonden te hebben. De Prins Albert was tot Beeeliy-eiland genaderd. De expeditie is reeds vroeg in het jaargetijde het Wellington-kanaal opgevaren. Met deze gelegenheid zijn tijdingen ontvangen van het schip Noordstar, waar alles wel aan boord was. Het Wellington-kanaal was open en vrij van ijs. Deze bijzonderheid is van eenig gewigtwijl men veronderstelt dat de vrije vaart door het Wellington-kanaal, de aanleiding was, dat sir John Franklin doordrong tot aan den Pool-oceaan, waar men onderstelt dat hij isof ten minste geweest is. De instructien der admiraliteit gronden zich op deze veronder stelling en wanneer men zich herinnertdat kapitein Perry drie dagen regen had op een togt in eene boot ondernomen dat hij uitgestrekt water voor zich had en dierlijk leven ont waarde, zoo als de tegenwoordigheid van vogels, dan zou men alle hoop op eene ontdekking van de sedert 6 jaren vermiste expeditie nog niet laten varen. Buitscliland. Weencn 8 october. Te Aronain Sar dinië zijn dezer dagen 200 exemplaren van den Napoleon le petitvan Victor Hugo in beslag genomen. De door de Fransche regering met het Oostenrijksche kabinet aangevangen onderhandelingen, wegens een traktaat tot bescherming van den letterkundigen eigendom, zijn weder uitgesteld. Den opzigte van de te wachten nieuwe staatkundige rijksverdeeling der Oostenrijksche monarchie verneemt men dat de Kroonlanden hunne tegenwoordige grenzen en indee ling behoudenmet de stadhouders aan het hoofdwier werk kring echter aanmerkelijk is uitgebreid. De bestaande indee ling der stadhouderschappen in districten wordt, met de districts-benamingen onveranderd gelaten. Daarentegen zijn met betrekking tot het burgerlijk beheer en de regtsplegïn<» nog al gewigtige veranderingen gemaakt. Het ministerie van financiën heeft geoordeeld, in de Kroonlanden, alwaar door het keizerlijk patent van 29 nov 1850 het tabaks-monopolie in werking is getreden de prijzen van al de tot inkoop geschikte soorten te verhoogen. De kamer van koophandel alhier heeft eene commissie benoemdmet den last een onderzoek ie doeu naar de mid delen, welke Oostenrijk zouden kunnen in staat stellen op de Parijsche markt met de Pruissische nijverheid te concur reren. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel, van 25 september, is het groote Islamitische feest, Kurban-beiram begonnen. Men had tegen dit tijdstip verandering in het ministerie verwacht, en eenige andere gewigtige staatsmaat- regelen. Die verwachting is echter beschaamd en het feest in volkomen rust en orde zonder buitengewone omstandig heden gevierd. De sultan verscheen te paard op het feest.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1