MIDDELBURGSCHE COURANT. 1852. Diiigsda 12 October. N° 123. iScsiuccu en Qtbmini0tr.iticn. J. J. VAN TOORENENBERGEN. J. REKKERS. J. C. OCKERS. iHmtcnlanbdcftc &ijbtugctt. De Kolonel en Garnizoens-Iioiiimandani te Vlis- singen zal, op Dingsdag den 19 October 1852, in het open baar tegen gereede betalingbij kavelingen doen verkoopen een aantal buiten dienst gestelde Linnen BEDX-IKKEX MltllVK «KHKVS enz. Die daar gading in hebben komen op gemelden dagdeg morgens ten tien ure, op de Binnenplaats van de Oude Stads Schuur, op de Wijnbergsche Kade aldaar, alwaar deze Goe deren, van des morgens acht ure tot aan de Ycrkooping, voor een ieder te zien zullen zijn. Het Bestuur van de Vlissingsche Afdeding der Maat- scliapiiij Tot Nut van 't Algemeen heeft het genoegen ter kennis van zijne Stadgenooten te brengendat door de zorg dier Afdeeling weldra eene Bewaarschool voor Kin deren, beneden de zes jaren en uit den minvermogenden Stand, zal geopend, en alzoo aan eene ten deze sinds lang gevoelde behoefte voldaan zal worden. Vlissingen, den 7 October 1852. Het Bestuur voornoemd Namens hetzelve, DUTILHSecretaris. Evangelisch-Vrotestuntsche Bewaarschool te Vlissingen. De Commissie uit den Kerkeraad dor Nederduitsche Hervormde Gemeente te Vlissingenvoor de daarstelling der bovengenoemde Bewaarschool, heeft eene Circulaire tot het erlangen van medewerking rondgezonden. Indien iemand, die deze inrigting wensclit te ondersteunen, abusivelijk mogt zijn voorbijgegaan, hij gelieve zich bij een der ondergetee- kenden tot verkrijging van een Prospectus en Inschrijvings- Biljet aan te melden. Vlissingen den 11 October 1852. MAATSCHAPPIJ TOT NVT VAN 'T ATGtETMEEN. DEPARTEMENT MIDDELBURG. Vergadering; op Woensdag den 13 October 1852, des avonds ten half zeven ure precies. Rekening van den Penning meester VerslagVoorstellenenz. Namens Bestuurders, P. DE MARET TAK, Secretaris. VEREENIGING TOT JEVOB.I*VBSKNO AEit TOONttVNST. Bestuurderen der Vereeniging tot Bevordering der Toonkunst berigten bij deze dat met primo November aan staande een nieuwe Cursus op de tSang-. en Buzijkscliool zal worden geopend, cn noodigen diegenen uit, welke genegen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onderwijs te doen deelnemenzich dienaangaandevóór het einde dezer maand, bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, den 11 October 1852. G. DE BRUYNESecretaris. imnnEiiBimci, 11 Octohcr. Heden komt uit zee ter reede van VlissingenZr. Ms. fregat Prins Fr ed er ik der Nederlanden, kommandant ka- pitein-ter-zee F. W. Freudenberg, komende van Texel. Men verneemt, dat op laatstl. vrijdag, des avonds ten 9 ure, ten gevolge der uitgraving van den put voor de te bouwen sluis aan de Zuidwatering, eene verzakking heeft plaats ge had van den achterberm van den zeedijk, waardoor een ge deelte van het achtertalud van dien dijk, over eene lengte van ongeveer 20 ellen, mede is beschadigd, tot welks voor ziening dadelijk de noodige middelen zijn aangewend. Zonder in bijzonderheden te treden omtrent de plaats gehad hebbende ongeregeldheden tusschen de aannemers Hut- chings Co. en de werklieden aan de indijkings-werken bij Bath, kunnen wij melden, dat de geschillen zijn opgeheven en men weder de werkzaamheden heeft hervat. Tevens kun nen wij verzekeren, dat, zoo als de Zeeuwsche Courant vroeger meldde, de hoer D. Dronkers zich sedert de helft van september aan de uitvoering dier werken heeft onttrokken en dus aan alle verschillen tusschen de aannemers en het werkvolk vreemd is gebleven. Het tjalkschipden 2 dezer voor Rammekens ge strand, en waarvan reeds melding is gemaakt, is heden door behulp van eene roeiboot in zinkenden staat naar de Zuid- 'Kraaijert gebragt. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 september jl. is tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg benoemd jhr. mr. L. W. A. Schnurbeque Boeyeplaatsvervangend kantonregter in dezelfde stad. Bij hoogstdeszelfs besluit van den 4 dezer is tot komman- deur der ambulante recherche te water voor de in- en •.uit gaande regten en accijnsen, in de 2de afdeeling, met rang van controleur van de 3de klassebenoemd de heer J. G. van Ravesteynthans visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen bij dezelfde dienst te water. Bij besluit van dezelfde dagteekening worden met den 16 dezer tot scheepsklerken dor Nederlandsche marine benoemd: de heeren C. J. C. HoltzapffelG. FraserP. C. van de Laar, K. J. Adams en H. J. van Haaften Cluwen. Bij koninklijk besluit van 4 october 11. is aan den heer J. C. Klaassen een eervol ontslag verleend als ontvanger van het kantoor van waarborg der gouden cn zilveren wer ken te 's Hertogenboschbehoudens aanspraak op pensioen. Verleden vrijdag is in de residentie teruggekeerd Zijne Excellentie de minister van justitie. Het onderzoek dor Staatsbegrooting voor 1853 wordt in de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaal met kracht doorgezet en zal heden of morgen eindigen. Men zegt, dat de portefeuille van het departement van buitenlandsche zaken ook aan den heer Rochussen, oud-gene raal van Nederlandsch Oost-In die en oud minister van finan cien is aangeboden. Wij geloovcn echterdat dit berigt alvorens geloof te verdienen nadere bevestiging vereischt. Volgens het Handelsblad zou de minister Thorbecke zich ad interim ook met do portefeuille van buitenlandsche zaken belasten. Men wil, dat het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden met prinses Amelia, dochter van Z. D. H. den hertog van Saxen-Weimar-Eisenach, spoedig zal voltrokken worden. De gemeenteraad der stad Amsterdam heeft den 6 dezer tot hoogleeraar in de regtsgcleerdheid en staats-wetenschappen benoemd, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, ter vervanging van den heer mr. C. A. ton Tex, aan wienop zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Uit eene van wege het departement van justitie gedane maandelijksche opgave nopens de bevolking der gevangenissen in de plaatsen waar tot dus verre het cellulaire strafstelsel in werking isblijktdat het totaal getal der cellen voor eenzame opsluiting bestemd, 387 bedraagt; dat het grootste getal gevangenente gelijk aanwezig geweest in de maand augustus jl.tot 360 klom, en het kleinste getal 274. Het schijnt dus te blijken, dat bij de toepassing der straf dit stelsel meer en meer door de regterlijke collegien wordt ge- huldigt. Het getal der studenten, die met het begin van het tegenwoordig studiejaar voor Leyden als nieuwe studenten kunnen aangemerkt wordenis 109van welke reeds 7 aan eene andere hoogeschool of aan een der beide athenaea hunne studiën hebben aangevangen. Den 2 dezer waren in de rolle der hoogeschool te Leyden ingeschreven 588 studenten, waar van 456 aldaar studerende. In den avond van den 8 dezer is bij Scheveningen ge strand de stoomboot Red Rover, van Londen naar Gronin gen. De bemanning is even als de drie aan boord zijnde passagiers behouden aan wal gekomen. Bezuiden Scheveningenonder Loosduinenis gestrand de Syrene, kapitein Beekman, van Stettin naar eene Fransche haven. Van de equipage van 7 man zijn er 5 verongelukt. De kapitein en een scheepsjongen zijn door Schcveningcrs gered. Men schrijft uit Zwolle den 6 dezer: Dezer dagen is bij Hoevenburg, drie kwartier van deze stadeen wolf gezienmen heeft hem reeds sedert acht dagen in den omtrek vernomenook werden reeds eenige schapen en lammeren zijn prooi. Men meent een tweede opgemerkt te hebben, die logger loop had en derhalve voor een dragtig wijfje gehouden wordt. Zij moeten zich ophouden in dc na bijheid van het landgoed den Aalterdinck, en wel in de den- nenbosschende bekende Ossen- en Bolderbosschentwee uren van Zwolle; er zal wel spoedig jagt op gemaakt worden. Voor ongeveer 20 jaren hield zich aldaar ook een wild varken op hetwelk toen door den heer Boogman geschoten is. Reeën en herten komen nog gedurig; voor eenige weken waren er nog twee midden op den straatweg nabij Zwolle." Te Medemblik is den 6 october op het kerkhof het mo nument opgerigt voor wijlen den overste Pilaar, in leven een sieraad der marine en der wetenschapwelke hij in het koninklijk Nederlandsch instituut als lid vertegenwoordigde. De gelden, bijeengebragt door de uitgave van een portret des overledenen, hetwelk geteekend is door den heer P. J. Schotel en op staal gegraveerd door den heer J. W. Kaiser waartoe eerst wijlen mevrouw de weduwe Vermande en na haar dood de heer K. II. Idema, als uitgevers hunne be- langlooze medewerking schonken, hebben gestrekt om het grafteeken daar te stellen. Het bestaat in eene piramide op voetstukuit Bontheimer steen vervaardigden is 2,75 Ned. el hoog. Het voetstuk draagt tot opschrift: Aan Jan Garel Pilaar, kapitein-luitenant-ter-zee, eerste officier van het koninklijk instituut voor de marinedoor zijne vereerders. Het stuk is keurig bewerkt en zuiver van vorm, en doet de werkplaats van den heer Thomas Doyer, te Zwolle, eer aan. Vergadering van den Gemeenteraad te Jliddellinrg. Zitting van 8 October 1852. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grypskerke. Afwezig de heeren van UyeSalomonson en Snyder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde zijn de in de vorige vergadering aangehoudene deliberatienbij resumtie, op de missive van gedeputeerde Sta ten houdende bezwaren tegen de begrooting van 1852 als mede de deliberatien op de resolutie, in antwoord door de commissie van financien geconcipieerd, welke resolutie geheel overeenkomstig is met het gevorderde door gedeputeerde Staten. De heer Verbrugge het woord verkregen hebbende, zegt, dat hij voor zich aan den wensch van gedeputeerde Staten betreffende de opheffing der geheimhouding van het fonds van amortisatie, gehoor kan geven, als zijnde die geheimhouding een gevolg van een besluit van den raad, en dit strijdig is met de in de wet gehuldigd wordende beginselen. Maar dat hij zich moet verzetten tegen eene bewering van gedeputeerde Staten, namelijk, dat de opgegevene cijfers door den raad op goed geloof zouden zijn aangenomen. Dit mag niet wor den gesustineerd. De raad, in eene wettige vergadering eene begrooting vaststellendemaakt die begrooting tot een authen tiek stukwaarin geene onjuistheid van dien aard mag worden verondersteld. Hij moet zulk beweren met klem tegenstreven. Ilij kan, wat de wisselbank betreft, de opinie van gedepu teerde Staten niet deelen. De ordonnantie op de wisselbank is van het voormalig staatsbewind uitgegaanen nog van kracht, als zijnde nooit opgeheven. Die ordonnantie nu legt te regt of ten onregte geheimhouding op, en dus moet die geheimhouding worden in stand gehouden zoo lang de ordon nantie blijft bestaan. Hij betwist dat de sommen even als pro memorie zouden zijn uitgetrokken. Integendeel, het is als het ware eene openlijke bekentenis dat zij zouden vermeld worden, indien het maar mogelijk was. Ilij moet om deze redenen tegen de concept-resolutie stemmen, De heer Fokker wensclit ingeligt te worden wat beteekent het protesteren van den raad in de resolutie tegen de mogelijke gevolgen van het toeslaan van het verlangde door gedepu teerde Staten indien de raad toch volgens de wet handelt, is zulk protest noodeloos. De voorzitter antwoordt, dat men protesteert, bij voorbeeld tegen het leggen van arrest op de fondsen der wisselbank. De heer Fokker ziet in het toegeven aan den wensch van gedeputeerde Staten geen strijd met de wet, en persisteert. De heer Byleveld zegt, dat als president der financiële com missie, de missive van gedeputeerde Staten een onaangenamen indruk bij hem heeft te weeg gebragt. De raad is immers gekozen door de gemeente en wenscht slechts het nut en voordeel der ingezetenen. Ilij is van het gevoelen van den heer Verbrugge, maar meent toch de belangen der stad niet langer in de waagschaal te mogen zien stellen. De heer Siffléschoon in zijne eigene denkbeelden ten deze niet veranderd, wenscht ook den strijd te zien geëindigd, en ziet niets beleedigends in de missive van gedeputeerde Sta ten. Wat het protest betreft, zij het dan aan de eene zijde overtollig, aan den anderen kant is het zulks in het geheel nietnamelijk waar gezegd wordt dat het reserve-fonds blijven moet voor de saldo-houders en beleeners. Er kan nu een einde aan de zaak gemaakt worden zonder eene vorige po sitie op te geven. De heer Vis is als de heer Fokker van gevoelen dat het protest noodeloos is. De heer Rekker wenscht het in de resolutie behouden te zien. Bij stemming wordt het voorstel der commissie, zoo als het ligt, aangenomen. Tegenstemden de heeren Verbrugge, Fok ker en Vis. Vervolgens wordt gearresteerd de verordening op het be noemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren. De voorzitter stelt voor om, in navolging van andere steden door eene commissie te doen onderzoeken of liet wensclielijk zij do verordening op de broodzetting langer in stand te houden. Do raad dit voorstel aannemende worden in die commissie benoemd de heeron PaspoortSpronger en Snydor. Hierna wordt de vergadering gesloten. S T AT EN- Cr EN EB AA V. Eene commissie van leden der tweede kamer van de Sta ten-Generaal heeft zaturdag namiddag het navolgende door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede, bij do opening der tegenwoordige zitting, aan Z. M. den ko ning aangeboden: Sire! De tweede kamer der Staten-Generaal heeft met dankbare vreugde uit den mond van Uwe Majesteit de mededeeling ontvangen omtrent den voorspoedigen toestand des vaderlands. Met u Sirebeseft zij het hoog gewigt der voortdurend goede verstandhouding die tusschen Nederland cn de andere mogendheden bestaat. Moge deze door wederkeerige blijken van vriendschap en achting steeds aangekweekt en bevestigd worden, en waar tot uitbreiding en regeling der betrekkin gen van dit rijk met andere Staten het sluiten van verdragen wordt vereischtmogen daar de belangen van Nederland waardiglijk worden gehandhaafd. De gunstige getuigenis door U. M. omtrent de zee- en landmagt. afgelegd werd door ons met vernieuwd genoegen vernomen. De welvaart van het moederland is zoo naauw aan die van Neêrlands overzeesehe bezittingen verknocht, dat wij het lieer- schen van rust en vrede aldaar op dubbelen prijs stellen. Met een naauwlettend oog slaan wij gade al wat deze onschatbare koloniën betreft. Mogen de moed en zelfopoffering van on ze dappere strijders gestrekt hebben om de onlusten in het Falembangsche voor goed te dempen! Dat onze aloude be trekkingen met Japan eene bevriende mogenheid hebben ge leid om, Sire, uwe goede diensten in te roepen hebben wij met belangstelling gehoord. De tweede kamer hooptdat de door M. toegezegde tusschenkomstdoor beleid en omzigtigheid gekenmerkt, tot den gewenschten uitslag zal leiden. De beschouwing van onze binnenlandsche gesteldheid geeft stof tot dank. Medewerking van gewestelijk en plaatselijk gezag [is tot het vestigen onzer instellingen onmisbaar. "\Vij vernemen met blijdschapdat U. M. over het algemeen reden heeft tot tevredenheid ten dien aanzien. Aanwakkering en ontwikkeling van den ondernemings-ijver onzer landgenooten, in de voorname takken van volksbestaan, worden ook door ons met levendige voldoening bcsneurd. De maatregelen uwer regering om die zucht aan te moedigen en te ondersteunen zullen bij de tweede kamer blijden weerklank vinden. En terwijl wij in de verschooning van rampen aan onze water- keeringen dankbaar hoogeren zegen erkennenzullen wij de verbetering onzer hoofdrivieren met kracht helpen voortzetten. De naauwere aansluiting aan het buitenland, door verbeterde middelen van vervoer en versnelde gemeenschap wordt door ons als weldadig beschouwden wij zien met welgevallen do pogingen om dit verkeer uit te breiden. Wanneer wij Sirein overeenstemming met U. M.den staat der geldmiddelen als verblijdend aanmerken, en ver langend naar de toegezegde gewigtige voordragt betreffende 's rijks schuld uitzienkunnen wij tevens den wensch niet

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1