MIDDELBURGSCHE C O U R AIV T. 1852. 9 October. Zciturdag ÏScstuvcu ctt Qibminiötiraticu. iSimicttlaub^cfic 3Tijbiugcti. öuilcnUuböchc STijbiugcit. Het Colleg-ie van Itegenten over liet Arm- Gast en Weeshuis te Vlissingen zal op Dingsdag den 19 Oc tober 1852 des voormiddags ten 10 ure precies, in de Direc tie-Kamer van het Gesticht No. 1Gasthuis in het open baar aanbestedende levering der voor bovengemelde Ge stichten benoodigde I/ËVEXSMinilELËK STUl l l tHZiEEHIMÏGr en SCHU£1§EL enz. gedu rende het jaar 1853 alsmede de behoeften voor de Spijsbe reiding in het Wintersaizoen van 1852 op 1853; waarvan de Conditiën ter lezing liggen ten Kantore van den Amanuensis en Rentmeester, op de Bierkaaiwijk D, no. 8. Het Bestuur van de Vlissingsche Afdeeling der Maat- schappij Tot Nut van 't Algemeen heeft het genoegen ter kennis van zijne Stadgenooten te brengendat door de zorg dier Afdeeling weldra eene Bewaarschool voor Kin deren, beneden de zes jaren en uit den minvermogenden Stand, zal geopend, en alzoo aan eene ten deze sinds lang gevoelde behoefte voldaan zal worden. Vlissingen, den 7 October 1852. Het Bestuur voornoemd Namens hetzelve, DUTILHSecretaris. He Commissie loon voor Werk roept wederom de milde ondersteuning harer Stadgenooten in, ten behoeve harer Inrigting, voor den aanstaanden Winter. Tot aandrang meent zij zich hierbij vrijmoedig te mogen beroepen op het laatst gegeven Verslag. Immers bleek daaruit, dat zij in de Werkplaats, voor eiken gulden haar toevertrouwd, 1,90 aan werkloon heeft uitbetaald; en werd daarin tevens opgemerkt, dat vele behoeftigen het aangeboden werk versmaadden en liever van aalmoezen leven wildenzoo zal dit alle wel- en nadenkenden tot geone geringe aansporing verstrekkenom hunne gaven liever aan zulke Inrigtingcndan aan Bedelaars te doen toekomen. Moge men daarbij bedenken, dat natuurlijk jaarlijks sommige Inteekenaren wegvallen of ook verminderen, en het dan wenschelijk is dat dit verlies door verhooging of nieuwe toetreding van anderen vergood worde. Terwijl de Commissie de vrijheid neemt te berigten, dat do inteekening-biljettcn eerlang rondgebragt en acht dagen daarna weder zullen worden teruggehaald, meent zij, gelijk vroegerhierbij op nieuw den wensch te mogen uitendat men het haar toegedachte weder in ééns gelieve in te schrijven opdat zij daarnaar te beter hare plannen zoude kunnen be ramen. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMERPresident. HUBERTUS REKKER, Secretaris. BIllltELBlIlG 8 Octoher. Het Provinciaal Blad van Zeeland no. 123 bevat eene circulaire van den Staatsraadcommissaris des konings in dit gewestaan burgemeesters en wethouders der gemeenten en aan de dijks-directien en beheerders der polders en waterin gen in de provincievan den volgenden inhoud De Staten van dit gewestovertuigd dat goede wegen voor de algemeene welvaart onmisbaar zijndat in Zeeland nog zeer vele wegen in eenen veeltijds onbruikbaren staat ver- keeren en dat zulks niet altijd aan ongezindheid, maar meestal aan gebrek aan geldmiddelen is toe te schrijvenzijn daarom bedacht geweest op hetgeen van hunne zijde zoude kunnen gedaan wordenom den lust tot verbetering op te wekken of aan te moedigen en do krachten te schragenwelke tot uitvoering ontoereikend zijn. Ofschoon het bereids dienaangaande door de Staten ge nomen besluit nog niet vatbaar is om in werking te worden gebragtacht ik hot nogtans niet ondienstig maar integen deel aan het doel bevorderlijkde gemeente- en polderbestu ren, en door hunne tusschenkomst ook bijzondere corporatien of partikuliere personen in kennis te stellen met de strekking van dat besluit, hoofdzakelijk inhoudende, dat aan zoodanige dier besturen corporatien of personen welke het verbeteren van bestaande of het aanleggen van nieuwe wegen in deze provincie zullen willen ondernomen het. daartoe vcreischte kapitaal, bij wijze van renteloos voorschot, zal kunnen wor den verstrekt. Ik acht deze mededeeling dienstig, om reeds nu de aan dacht der besturen en ingezetenen op dit onderwerp te ves tigen waarbij ik de opmerking voegdat zijwelke verlangen mogten bij de uitvoering van der Staten besluit het eerst in aanmerking te komen zoo spoedig mogelijk eene aanvrage daartoe zouden behooren in te zenden, onder duidelijke aan wijzing van den wegwelks verbetering of aanleg wordt bedoeld en onder overlegging van een bestek plan en be grooting van kosten. Behalve zekerheid voor do daarstelling en het onderhoud is waarborg voor do teruggave van het voorschot e<jn vcr eischte en deze teruggave wordt gevorderd binnen dertien jaren in twaalf termijnen van 8 pet. en één van 4 pet. Ik acht het schier overtollig hierbij nog de opmerking te voegen, dat reeds meer dan eene welgeslaagde proef van wegsverbetering door begrinding ook in deze provincie aan wezig is, ten bewijze dat dit middel ook hier met goed ge volg zich laat aanwenden, waardoor, uit hoofde der mindere kostbaarheidde mogelijkheid ontstaat om verbeteringen tot stand te brengen welke buitendien niet dan door bestrating zouden kunnen worden verkregendoch waarvan de kosten niet zouden kunnen worden bestreden. Tot dusver heeft het voor de ondernemers van wegs- verbeteringen geen bezwaar ontmoetvan de regering do vergunning te erlangen tot het heffen van tol. Ook hierop vermeen ik de aandacht te moeten vestigen daar eene tol heffing in vele gevallen welligt onmisbaar zal worden geacht, om in de aflossing der voorschotten en in do onderhouds-kos- ten te voorzien. Ten slotte verzoek ik de gemeente- en polder-besturen, omop zoodanige wijze als zij meest gepast zullen oordee- len, do bijzondere corporatien of personen, welke het zoude kunnen aaDgaan, met den inhoud dezer in kennis te stellen." Bij koninklijk besluit zijn bevorderd tot kapit.-ter-zee, A. baron Collot d'Êscurytot kapitein-luitenant P. A. M. Hinlopen; tot luitenant 1ste klasse J. Ostibij de mariniers; tot kapitein 1ste klasse, J. L. A. baron Quarles de Qitarles"; tot kapitein 2de klasse, P. E. Kindt, en tot lsten luitenant, J. W. Verhagen. Tot herstel van gezondheid is de overplaatsing van den luitenant-ter-zee, 2de klasse, A. Jarman van Zr. Ms. wacht schip te Nieuwe Diep op Zr. Ms. transportschip Prins Wil lem Frcderik Hendrik ingetrokken, en in deszelfs plaats op laatstgenoemden bodem aangesteld den bereids op bedoeld wachtschip overgeplaatsten luitenant-ter-zee 2de klasse G. W. C. Westenberg. Z. M. heeft den heer mr. baron van Tuyl van Seroos- kerke, grootmeester van hoogstdeszelfs huis en als zoodanig fungerende bij II. M. de koningin-moeder, verlof verleend tot het dragen van de ridder-orde van St. Stanislaushem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Wij vernemen van goederhand dat de heer E. W. van Dam van Isseltdoor de provinciale Staten van Gelderland benoemd is tot lid van de eerste kamer der Staten-Generaal. Men verneemt mot genoegendat in eene op den 2 dezer alhier gehouden algemeene vergadering van de leden der veree- niging voor de Zeeuwsche muzijkfeestenbesloten is tot het houden van een muzijkfeest in de maand junij des volgenden jaars, indien namelijk het daartoe benoemde comité er in zal slagen daarvoor het gebruik van een geschikt gebouw te erlangen, en de begrooting der onkosten de beschikbare fondsen niet overtreffen zal. Het comité bestaat uit do hoeren J. W. van Sonsbeeck president; mr. G. A. Fokker, G. de Bruynehoofdbestuur ders J. J. de Kanter J. J. T. Sprcnger mr. H. de Stoppe laar en mr. D. A. Berdenis van Berlekom (secretaris) leden, terwijl als directeur benoemd is de heer W. R. Geulendie reeds meermalen blijken gegeven heeft tot dergelijke moei- jelijke taak bijzonder geschikt te zijn. Als honoraire leden zijn benoemd mevrouw Anschutz en de hoeren W. R. GeulenJ. C. LabrantP. R. Bekkor A. J. van EmdenJ. W. Schuurmans en J. F. Liesoy, te MiddelburgHaringsmante GoesConvent te Tholen en F. H. Schiffer, te Vlissingen. Men verneemt uit Neuzen dat zaturdag voormiddag twee schippers uit Philippine terwijl zij in zee visschendo waren door den toen allerwcge geheerscht hebbenden storm bij het omslaan van hun vaartuig, zijn omgekomen. Verleden woensdag hebben do afdeelingen van de tweede kamer het onderzoek voortgezet der begrootingswettcn voor 1853. Men verneemt, dat de commissie der tweede kamer, belast met het aanbieden aan Z. M. den koning van het adres in antwoord op de troonrede, morgen bij Z. M. zal worden toegelaten. Nog wordt gemelddat de minister van oorlog de chefs der korpsen van het leger gemagtigd heeftom aan de miliciens der ligting van 1849 vergunning te verleenen tot het aangaan van een huwelijk. Dingsdag morgen is de eerste trein van den Ilolland- sclicn spoorwegtusschen 's Ilage en oorschoten uit het spoor geraakt. Niettegenstaande de groote verwarring van het oogenblikheeft geen der passagiers letsel bekomen. Van Amsterdam werdop de gegeven seinenhulp gezonden en ten 12 ure kwam de trein behouden te Dordrecht aan, zoodat hij een oponthoud van ruim twee uren ondervonden had. De treindie van Dordrecht ten 9 ure moest vertrek ken, vertrok ten gevolge van dit ongeval eerst ten 11 j ure. Men deelt de onderstaande opgave medehoedanig thans de artillerieten gevolge der bij dat wapen gebragte veranderingen, is gestationeerdregement rijdende artillerie, lste kompagnie te 's Ilage, 3de kompagnie te Leyden be nevens het depot en de hoofd-administratie regement veld artillerie, 5de kompagnie, depot en hoofd-administratie te Utrecht, Gde kompagnie te Amersfoort; lste regement ves ting-artillerie, 3de kompagnie te Helder, 3de kompagnie te Amsterdam, 2de kompagnie te Groningen, 4de kompagnie, het depot en hoofd-administratie te Delft 2de regement ves ting-artillerie 3de kompagnie te Vlissingen 2de kompagnie te Bergen-op-Zoom, 2de kompagnie te Dordrechtlste kom pagnie te Brielle4de kompagniehet depot en de hoofd- administratie te Breda3de regement vesting-artillerie 3de kompagnie te 's Bosch 3de kompagnie te Maastricht2de kompagnie te Gorinchem, 4de kompagnie, het depot en de hoofd-administratie te Nijmegen. Korps pontonniers in zijn geheel te Zutphen terwijl de luitenant-generaal inspecteur van dat wapen te 's Ilage verblijf houdt. Prins Hendrik der Nederlanden heeft den 30 september aan de inzenders van voorwerpen van nijverheid op de ten toonstelling te Luxemburgde hen toegekende medailles uitgereikt. Te dier gelegenheid hield de prins eene rede voering waarin hij de Luxemburgers geluk wenschtedat zij door orde en vlijt van de wanordelijkheden van 1848 be vrijd bleven. Deze redevoering werd met luide toejuichingen begroet. De prins heeft dingsdag 11. de zitting der kamer van afgevaardigden geopend. Vergadering; van den Gemeenteraad te middelburg. Zitting van G Octoher 1852. Voorzitter jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig dc hoeren Snvter en Salomonson.- De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede de ontvangst eener missive van gedepu teerde Staten houdende autorisatie tot verkoop van 122 stuks op gaande boomen. Aangenomen voor notificatie. Insgelijks geeft de voorzitter kennis van de ontvangst cener zeer ampele missive van gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen op do tocgezondene begrooting over 1852. In antwoord wordt voorgelezen eene concept-resolutiedoor de commissiën van financie en amortisatie opgemaaktwaardoor dio bezwaren weggenomen zouden kunnen wor den. Op verzoek van den heer Vis wordtvóór dat dc deliberatien over dio concept-resolutie aanvangennog eerst praelecture gedaan van de missive zelve van gedeputeerde Staten waaruit blijktdat dit collegie genegen is de begrooting vanlS52 goed te keuren op voorwaarde dat dc raad vooraf overleggc 1. een staat der bezittingen) van het amor tisatie-fonds 2. van de uitgaven en inkomsten der wisselbank en van de hoegrootheid van het reserve-fonds; 3. van het kapitaal van het brandwezen. Op voorstel van den heer Vis, hetgeen door den heer llekker ge- appuijeerd wordt, wordt besloten de deliberatien over deze zaak aan te houden tot vrijdag den 8 dezer, ton einde intussclien de leden ge legenheid kunnen hebben den inhoud van liet geconcipieerde antwoord en de missive van gedeputeerdo Staten naauwkeurig na te lezen. Alsdan kan in die vergadering een besluit genomen worden. "Wordt, volgens rapport der commissie ten dezen, gunstig gedispo neerd op het request van W. F. Ilamandirecteur der meestoofstrek kende tot kwijtschelding eener cijns ad 100 voor dit jaar, opdat men de meestoof in werking moge kunnen houden. De leden van den raad die hij deze zaak geïnteresseerd waren onthielden zich van de stemming. Voor notificatie wordt aangenomen het rapport der opneming van de kas des gemeente-ontvangers. Bij monde van den heer Byleveld wordt het rapport uitgebragt der commissie, benoemd om na te gaan de artikelen der verordening op het benoemen cn ontslaan van gemeente-ambtenaren, welke in de vo rige vergadering onbediscutieerd waren gebleven. De deliberatien over die voorgelczene concept-verordening (bepalende welke ambtenaren door burgemeester en wethouders en welke door den raad zullen worden benoemd) worden aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde zijn de deliberatienbij resumtieop de verordening betreffende het houden van verlotingen beneden de J 100. De con cept-verordening wordt met algemeene stemmen gearresteerd. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad te üKierikzce. Zitting van 6 Octoher 1852. Afwezig de heeren Goemans, Keiler en mr. Egterbeide laatsten uit de stad. De notulen van den 20 september worden gelezenten gevolge van eene bedenking van jhr. de Jonge verbeterd cn goedgekeurd. 1. Burgemeester en wethouders dienen in de begrooting over 1853; deze wordt gesteld in handen der hecren J. W. de Jonge, mr. van DongenErmerins en Fokkercn gedurende veertien dagen op do secretarie ter visie gelegd. 2. Burgemeester cn wethouders stellen voor, om met 1 november reeds af te schaffen de belasting op het schapen-cn varkeusvleeschop verzoek van mr. Fokker wordt het daartoe betrekkelijk besluit door den secretaris geconcipieerd, cn alsnu besloten, met intrekking der reglementen deswege bestaande, met 1 november eerstkomende af te schaften het middel (zoo eigen- als opcenten) op het schapen- en var- kensvleesch; zal aan gedeputeerde Staten ingevolge art. 232 der ge meentewet worden ingezonden. 3. Burgemeester cn wethouders vragen toestemming om een gedeelte der uitdiepingswerken in de nieuwe haven onderhands aan te besteden voor/" 330; wordt toegestaanen zal dat besluit, volgens art. 194 litt. f der gemeentewet, ter goedkeuring worden opgezonden aan gede puteerde Staten. 4. Burgemeester en wethouders leggen over eene concept-verordening tot vaststelling van den rooster van aftreding der ledenten fine van onderzoek gesteld in handen der heeren van Adrichemvan der Vliet en Goemanswelke laatste intusschen is binnengekomen. 5. Gelezen een concept-besluit om aan de armbesturen eenige ge bouwtjes over te dragen. De daarin voorkomende zinsnedeen aan heeren gedeputeerde Staten do goedkeuring hierop to verzoekenwordt op voorstel van mr. Fokker daaruit geligt. 6. Aan den pachter der visscherij in de zoutegracht wordt de helft der pachtsom over het jaar 1852 kwijtgescholden. 7. In handen der heeren de Jonge, Landsknecht, van der Vliet en Egter, wordt gesteld eeno concept-instructie voor de turfmeters, hout- tellers enz. 8. Berigt van burgemeester en wethouders dat de verkoop van den stads-werkwinkel heeft opgebragt 215. 9. Door burgemeester en wethouders zal in een volgenden raad inge diend worden een concept-besluittot wijziging van liet policie-reglement. 10. Komt in behandeling de zaak der firma Bal en comp. De heer de Crano verklaart to blijven persisteren bij zijn gevoelen om de zaak ter vervolging aan het openbaar ministerie op tc dragenjhr. de Jonge leest eene motie voorwaarin hij op daarbij aangevoerde gron den verklaart, te moeten blijven bij zijn vroeger geuit gevoelen, dat hij vertrouwt zulks ook het geval is met den burgemeester en zijnen mede-wethouder, doch dat hij, daar de vervolging voor de gemeente toch geen voordeel zal opleverennogmaals voorstelt over te gaan tot de orde van den dag; mr. van Dongen zegt, dat hem uit de stukken de kwade trouw der firma Bal niet zoo duidelijk gebleken is; dat zij dupe zijn geweest eener verklaring die op zichzclven nog gcene valsch- heid daarsteltdaar zij alleen is afgegeven door een onbevoegdedoch cr geenc namaking van handtcekcning heeft plaats gehadmr. Kok ker heeft met leedwezen moeten opmerkendat burgemeester en wet houders bij hun gevoelen zijn gebleven bij naauwkeurige inzage der stukken blijkt zijns inziens dat de geheele zaak het gevolg is eener onvoorzigtigheiddat de firma Bal handel heeft gedreven in een artikel dat zij niet kende hetgeen een handelaar bij eene eerste speculatie in een artikel ligt kan gebeurendoch die onvoorzigtigheid is ook door de administratie begaanen nu kan men toch niet zeggen dat deze het niet en de firma Bal liet wel geweten heeften stelt dus voor om bij het voorstel van den heer de Jonge te voegen: dat het den raad gebleken is dat door de firma Bal met geen kwaad opzet de fraudo gepleegd is." De heeren de Crano cn de Jonge lichten hun gevoelen nog nader toe; mrs. van Adrichem en Ermerins, leden der commissie die met het onderzoek is belast geweestbetoogen dat dc kwade trouw zoo duidelijk niet uit de stukken blijkt; mr. Fokker stelt voor eerst tc stemmen over het voorstel van den heer de Jonge en dan of men de door hem voorgestelde woorden daarbij zal voegen. Het voorstel van jhr. de Jonge wordt dientengevolge aangenomen met negen stem men tegen eene (de heer de Crane) voor dat van mr. Fokker stemden vijf leden, van Dongen, Ermerins, van Adrichem, van der Vliet en Fokker, cn tegen mede vijf, de Crane, de Jonge, MoensGoemans en Landsknechtzoodat de beslissing over dit punt tot de volgende zitting wordt uitgesteld. Engeland. Londen 4 octoher. Den 12 dezer keert liet hof van Balmornl in "Schotland naar Windsor terug.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1