1IDDELBUMSCHE COURANT. 1852. Donderdag N° 7 October. =U Dc0tutrcn ctt £lbmint$tr<iticu. ISiimcnlAnb^cfsc &ijbutgcn. l$uttculAitb0cltc STtjbutgcu. l»e Gedeputeerde Staten van JKeelantt brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden Dat, achtervolgens de gedane aankondiging, in de Staats- Middelburgsche en Provinciale Zeeuwsche Courantenop den drie-en-twintigsten dezer maandin het openbaarheeft plaats gehad de gewone Jaarlijksche Uitloting van Aandeelen in de Provinciale Gcldleeningen Dat bij die gelegenheid zijn uitgekomen a. de nommers 29, 32 en 37, ieder groot Vijfhonderd Gul den van de Geldleening van f 20,000 voor de instand houding van de bestaande Stoombootdienst in het Veer van Vlissingen op Breskens 5. de nommers 5, 40, 108, 129, 133, 148, 150 en 183, ieder groot Duizend Guldenvan de Geldleening van f 220,000 voor de verbetering der Wegen in het Vierde en Vijfde District dezer Provincieen c. nommer 6groot Duizend Gulden van de Geldleening van f 24,000 voor do daarstelling van eene Aanlegplaats voor Stoombooten en andere Vaartuigen, mitsgaders voor de Wegsverbetering te Wolphaartsdijk En dat dientengevolge de voorschreven nommers of Aan deelenovereenkomstig de Plans der gemelde Gcldleeningen, met den eersten Januarij aanstaandeten Kantore van den Betaalmeester te Middelburgzullen worden afgelosttegen intrekking der betrokken Obligatien en van de daarbij afge geven op dat tijdstip niet verschenen Intrest-Coupons. Middelburg, den 28 September 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCIL Ter ordonnantie van dezelve S. VAN DER SWALME. iküt. Do Burgemeester en AVetïiouders van Miildelliurg' maken bekend Dat de Najaars PAARDEN- en VEEMARKTnaar aan leiding van het Besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsclie Zakenvan den 14 Maart 1849 zal plaats hebben op Donderdag den 14 October aanstaande. Middelburg, den 17 September 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. OcMM heivter m n. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 8sten October 1852, des namiddags ten twee ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 6 October 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. SSKTIMAG VA* I'KVSIOKVK*over het derde Kwartaal 1852ten Kantore van den Arrondissements-Be- taalmeester te Middelburg. JIII1DELBIIRG O Octolier. De afdeelingen van de tweede-kamer der Staten-Gene raal hebben zich jl. zaturdag bezig gehouden met het onder zoek van het ontwerp van begrooting voor de lands-druk- kerijen met eenige voorgestelde wijzigingen in het reglement van de stenographie. Uit het herziene wets-ontwerp tot regeling van de ver deeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming van de leden der provinciale staten, blijkt, dat Noordbrabant verdeeld is in 9 kiesdistricten, met 387,879 inwoners; Gel derland 16 kiesdistricten met 364,637 inwoners; Zuidholland 17 kiesdistricten met 517,351 inwoners; Noordholland 12 kiesdistricten met 475,859 inwonersZeeland 5 kiesdistricten met 156,396 inwoners; Utrecht 5 kiesdistricten met 145,984 inwoners Friesland 5 kiesdistricten met 242,238 inwo ners; Overijssel 12 kiesdistricten met 211,275 inwoners; Gro ningen 7 kiesdistricten met 182,873 inwoners; Drenthe 2 kiesdistricten met 76,965 inwonersLimburg 9 kiesdistric ten met 196,654 inwoners. Totaal 99 kiesdistricten met 2,988,111 inwoners. Men schrijft ons uit 's Hage Men verneemt dat de heer van Zuylen van Nyevelt, met wien afdoende overeenkomsten waren getroffen over de aanvaarding van het departement van buitenlandsche zaken eensklaps heeft verzocht voor die betrekking niet in aanmer king te komen. Men bevroedt niet welke de redenen zijn die den heer van Zuylen tot dit besluit geleid hebben. In- tusschen is het zekerdat de moeijelijkheid om een geschikt persoon voor deze portefeuille te vinden hierdoor niet zal verminderen. In de residentie is van Petersburg aangekomen, en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt, de graaf van Bylandt secretaris van legatie." De Middelburgsche teeken-verecniging: Kunstenvriend schap, zal, naar wij vernemen, den 7 en 8 dezer weder hare jaarlijksche tentoonstelling van schilderijen, bouwkundige en andere tcekeningen in do bovenzaal van den schouwburg voor het publiek openstellen. Wij maken hierop onze stadgenooten gaarne opmerkzaam, in het vertrouwen dat even als vroeger daaraan een ruim bezoek zal ten deel vallen en de jeugdige leden alzoo de voldoening mogen erlangen, dat hunne vereeniging die thans vyf jaren heeft bestaanmet belangstelling wordt gadegesla gen waardoor zij zullen worden aangemoedigd om met ijver in de beoefening der kunst te volharden. Van alle kanten zijn berigten ingekomen omtrent den storm, die zaturdag gewoed heeft. Behalve de schade, aan huizen en boomen toegebragthebben nog de volgende on gelukken plaats gehad. Aan den Moerdijk hebben onder scheidene mcnschen hunne bezittingenenkelen zelfs het le ven verloren. Het beurtschip van St. Annaland, nabij Oost-Duiveland ten anker liggende, werd geheel verbrijzeld, doch de schepelingen gelukkig gered. Nabij de Ouden Doel (Zeeland) is een vischschokker door den woedenden storm omgeslagen. Evenzoo de veerschuit tusschen de Willemstad en Buitensluis. Te Arnhem heefttusschen de Velper- en St. Eusebius barrièreseen omvallende boom een kind getroffen en aan het hoofd zwaar gewond. Nabij Utrecht werden de seinpalen van den spoorweg en den telegraaf uit den grond gerukt. Voor de Willemstad zonk eene geladen tjalkschuit in de diepte, waardoor de schipper met zijne vrouw en drie kinderenbenevens de knecht, eene prooi der golven zijn geworden. Te 's Hertogenbosch woei de geheele voorgevel van een huis af. Twee menschen werden daarbij door brok ken steen slechts ligtelijk gekwetst en een drietal kinderen tegen den grond geworpen zonder echter eenig letsel te be komen. Men meldt ons uit Vlissingen Het reeds sedert meer dan een jaar bij ons departement der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen geopperde denk beeld, tot oprigting eener kinder-bewaarschoolschijnt thans spoedig verwezenlijkt te zullen worden. Door de ijverige pogingen der daartoe benoemde com missie is deze zaak zelfs zoo ver gevorderddat men zich vleijen mag, deze nuttige instelling binnen kort zal kunnen geopend worden. Het is te verwachten, dat deze inrigting, uitgegaan van het denkbeeld om, geheel in den geest der maatschappij, algemeen nut te stichtenbij onze stadgenooten in ruime mate goedkeuring en deelneming zal vinden. Ook het kerkbesuur der Nederd. Hervormde gemeente heeft dezer dagen zijn voornemen kenbaar gemaakt tot daar stelling van eene Christelijk Protestantsche bewaarschool. Indien ook dit plan mag verwezenlijkt worden, hopen wij dat beide inrigtingen met vrucht zullen kunnen werkzaam zijn." Men schrijft nog uit Vlissingen van den 2 dezer Tijdens den hevigen storm, die heden den zeemansstand aan zoo veel verschrikkelijke gevaren heeft blootgesteld lag een tjalkschip geankerd ter reede van Rammekens en sloeg voor zijn anker aan stukken. Gelukkig lag daar mede een Belgische loodskotterdie oogenblikkclijk eene sloop afzond en daarmede het geluk had den schipperdie door het slaan der roerpen zijn heupbeen had gebroken, diens zwangere vrouw en acht kinderen benevens den knechtmet groote moeite te redden en aan zijn boord over te brengen. Allen lof verdient do bemanning van den kotter, voor hare inspan ning en zorg voor de ongelukkigen. Heden avond is deze kotter binnen de haven gekomen en zijn de geredden dadelijk in het gasthuis overgebragt, om daar inmiddels verpleegd te worden." Wij vernemen uit Neuzen van den 6 october, dat de Eendragt-poldcr, een kwartier uurs afstand boven den Marga- retha-polder gelegenen omtrent anderhalf uur voorbij Neu zen, gisteren in groot gevaar was van onder te loopen. Een gedeelte van den dijk was reeds doorgebroken; drie polders zijn aan denzelven verbonden, hetwelk dus groote schade ver oorzaakt zou hebben; gelukkig is het gevaar thans door minder ongunstig weder gedeeltelijk geweken. Yan wege de Nederlandsche bank zijn den 30 septem ber 11., naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 9 junij 1852 (Staatsblad no. 124), de volgende opgaven open baar gemaakt: omloopende bankbiljetten 74,298,450 sal do's van rekeningen-courant f 20,964,640.74^ en munt en muntmateriaal 97,038,418.73. De verloting der prijzen van de tentoonstelling is vrij dag 11. te Arnhem afgeloopen. Twee prijzende zilveren koffijkan en de tilburij zijn door twee aldaar wonende dienst meisjes getrokkenterwijl verscheidene dames eigenaressen zijn geworden van zwepencols en paardenleidsels. Van wege den minister van binnenlaudsche zaken wordt bekend gemaaktdat de verzamelingen door den baron van Westreenen van Tiellandt nagelaten en aan het rijk der Ne derlanden vermaakt te rekenen van donderdag don 7 octo ber, voor het publiek toegankelijk zijn. Volgens de bepa lingen van den erflater zullen die verzamelingen ten ge- bruike dienen bij wijze van bezigtiginglezing, doorblade ring en raadplegingdoch nimmer van uitleeningen altijd in tegenwoordigheid van een der beambten den eersten en derden donderdag van elke maand, des voormiddags van 10 tot des namiddags ten 4 ure voor hendie van een biljet van toegang, verkrijgbaar bij den hoofdbestuurder (den bi bliothecaris der koninklijke bibliotheek), zullen zijn voorzien. Krigelftnrf. Londen 2 october. Een Uondensch dag blad verzekert, dat prins Hendrik der Nederlanden zich in de vorige week in deze hoofdstad bevonden en den voorna men juwelier Hancock met een bezoek vereerd heeft, ten einde hem bestelling tot het leveren en in orde brengen der bruidsjuweelen te geven. Dit berigt voegt er bij, dat het hooge huwelijk tusschen Z. Iv. H. en prinses Amelia van Saksen-Weimar in het begin van april des volgenden jaars vol trokken zal worden. Lord Hardingede nieuwe opperbevelhebber der troe penheeft lord C. Wellesley, tweeden zoon des hertogs van Wellington tot een zijner adjudanten benoemd. Eergisteren nacht ontstond te Sheerness brand in een logementwaar verschillende militairen en matrozen geher bergd werden en strekte zich weldra tot twee, belendende huizen uit, welke, met dat waarin de brand uitbrakde prooi der vlammen geworden zijn. Een marinier en been ar tillerist kwamen op hun bed om en verscheiden anderen wor den nog vermist. Een ander artilleristdie met zijne mak kers ter hulp was aangesneld heeft door het instorten van eenige schoorsteenen het leven verlorenen een kapitein van genoemd wapen is aan het oog gekwetst. In eene dezer dagen te Glasgow gehouden vergadering van voorstanders der afschaffing van den slavenhandel is een brief van lord Palmerston gelezen waaruit blijktdat ge durende het jaar 1851 slechts ongeveer drieduizend slaven in Brazilië ingevoerd zijn terwijl vroeger hun getal jaar lijks tusschen de zestig- en zeventigduizend bedroeg. Ook op Cuba is het getal der ingevoerde slaven aanmerkelijk af genomen, en zijn lordschap vleit zich dat de uitroeijing der slavenhandelaars op Lagos en het met den koning van Dahomy gesloten traktaat veel zal toebrengen om dien handel zoowel op Cuba als in Brazilië van lieverlede geheel te doen ver dwijnen. Men houdt zich bezig met het plan tot het leggen van een gedeeltelijk onderzeeschen telegraaf tusschen Europa en Amerika, over IJsland en Groenland, welk ontwerp door twee jeugdige ingenieurs, de hoeren gebr. Harrison beraamd isen tot het helpen verwezenlijken waarvan zich ook de Deensche regeringin zoo ver het haar grondgebied betreft bereid moet hebben betoond. Men is benieuwd welk middel de ontwerpers bedacht hebben om den krachtigen invloed der ijsbergen van Groenland op de uitvoering van hun plan te overwinnen. Onlangs hadden de beambten van een der spoorwegen het ongelukkige denkbeeld, om in een wagen van de derde klasse een zeer geheimzinnig bedekt voorwerp te plaatsen, hetwelk de reizigers uitermate intrigueerde. Het was avond geworden, de trein was in vollen gang, toen men plotseling noodkreten uit het rijtuig hoorde De vrouwelijke passagiers waren met armenzak- en halsdoeken in de weer om hunne lastige togtgenooten van zich af te weren het waren honig bijen, die, door de schokken van den trein in beweging ge komen hunne korf hadden verlaten en alle aanwezige per sonen op eene verschrikkelijke wijze staken. Niet eer dan aan het naaste station kon redding worden aangebragt. De wagen werd door de reizigers ontruimd en de bijen bleven meester van het terrein. Eene der vrouwen verklaarde, dat dit de meest piquante reis was, welke zij ooit had gedaan. De Times wijdt heden een artikel aan den val van het Belgische ministeriewelke gebeurtenis het blad in den te- genwoordigen toestand van Europa voor zeer betreurens waardig houdt. De Times gaat na welke diensten het.vrij zinnige ministerie Rogier aan zijn land heeft bewezenwelke oorzaken tot zijne ontbinding hebben geleid, en zegt vervol gens hoofdzakelijk Het is nog niet bekend welke houding het nieuw te benoemen bewind zal aannemen, doch wat ook zijne partijkleur en zijne staatkundige sympatien zijn mogen, wij hopen dat het de onafhankelijkheid en al de wezenlijke rogten des lands zal handhaven. Het Belgische bewind heeft eene kiesche en zeer moeijelijke rol te spelen, geplaatst als het is in de onmiddellijke nabijheid van een magtigen staat welke zekere verpligtingen niet erkent en reeds eene staat kunde begint aan te nemen welke dictatoriaal of vijandig kan worden. In Belgie is men nog zijn eigen meester en de Belgische pers is nog vrijniettegenstaande de bedreigingen en vervolgingen van de Fransche ministers. Doch het zou een betreurenswaardig voorbeeld opleveren van de verdeeldheid en de zwakheid welke somtijds de kracht van de populaire gouvernementen ondermijnt, wanneer men toeliet dat de ver deeldheid der partijen in zulk een tijd over het gemeen be lang des lands de bovenhand kreeg." De Times brengt wijders in herinneringdat ten vorigen jare eene commissie van deskundigen werd benoemdom de vraagstukken te onderzoeken in verband staande tot de ver dediging van het Belgische grondgebied en de zamenstelling van het leger. Die commissie had de vraag te beantwoor den of Belgiëter bescherming zijner onafhankelijkheid kon vertrouwen op de traktaten, welke zijne onzijdigheid verze keren, en op den bijstand van vreemde mogendheden, of dat het eene voldoende krijgsmagt moest op de been houden om in de eerste behoeften van een oorlog dadelijk te kunnen voor zien en deze laatste meening werd door de commissie eenparig beaamd. Het blad stipt de voornaamste punten uit de plannen der commissie aanen zegtdat de uitslag der maatregelen door de commissie voorgesteldingeval er een coup-d'état op het Belgische grondgebied van de Fransche grenzen mogt beproefd wordendaarin zou bestaandat het open land tot aan de Maas aan den vijand zou worden overgelaten. Voorts zou Brussel, als zijnde eene niet versterkte en niet te verdedigen plaats, moeten ontruimd worden; doch het gouvernement zou terugtrekken naar de uitgestrekte verde digingsmiddelen van Antwerpen hetwelk open aan de Schelde en zeer veilig ligtterwijl de linie der Maas aan den voortgang eener expeditie aanmerkelijke bezwaren zou in den weg leggenwaardoor men tijd zou winnen om ver sterkingen uit Midden-Europa af te wachten. De moeijelijkhedenaan een inval in België verbonden, zijn grooter dan zij bij den eersten oogopslag schijnen, en de Belgen hebben zich zeer geneigd getoond hunne onzijdig heid te versterken. Wanneer de monding van de Schelde en de linie van de Maas die belangrijke verdedigingswerken in het bezit waren van eene der grootste mogendheden van Europa, dan zouden de naburige staten voortdurend bedreigd zijn en aan geduchte aanvallen bloot staan. In de handen van België zijn zij geheel onschadelijk, sedert zij slechts dienen om zijne onafhankelijkheid te krachtiger te verdedigen. Het blad besluit met te verklaren dat een aanval op de Belgische grenzen, een aanval zou zijn op hetgeen buiten dezelve ligt, en dat de bezetting van België door eene groote militaire mogendheid, die aan beide zijden van zijn grondgebied voort-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1