MIDDELRIIRGSCHE C OIIR AIV T 1852. Zaturdag N° 119. 2 October. Xr'. et» Qbmituöttraticu. iHmtcuIaubschc tFijbingcu. st ave ar 'GE ar uit a. al jd. ftuitculanbdrftc BTijbiiujcn. De Abonnementsprijs dezer Courant is 2,75 voor drio maanden; franco per Post/ 3, Abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen do betaling geschiedt comptant. De inzending van Advertentien behoort te geschieden vóór 10 ure des morgens ten einde in het eerst uit te geven nommer te kunnen worden geplaatst. Do prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Hnwelijks-, Geboorte-, Doodbekend- makingen enz. van dén tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Voor elke plaatsing moet bovendien 35 ccnt3 voor het regt van zegel worden betaald. Me Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden Dat, achtervolgens de gedane aankondiging, in do Staats- Middelburgsche en Provinciale Zeeuwsclie Courantenop don dric-cn-twintigsten dezer maand, in het openbaar, heeft plaats gehad de gewone Jaarlijksche Uitloting van Aandeelen in de Provinciale Geldleeningen Dat bij die gelegenheid zijn uitgekomen a. de nommers 2932 en 37ieder groot Vijfhonderd Gul den van de Geldleening van 20,000 voor de instand houding van de bestaande Stoombootdienst in het Veer van Vlissingen op Breskens b. de nommers 5, 40, 108, 129, 133 148, 150 en 183, ieder groot Duizend Guldenvan de Geldleening van 220,000 voor de verbetering der "Wegen in het Vierde en Vijfde District dezer Provincieen c. nommer 6groot Duizend Gulden van de Geldleening van 24,000 voor do daarstelling van eeno Aanlegplaats voor Stoombooten en andere Vaartuigen, mitsgaders voor de Wegsverbetering te Wolphaartsdijk En dat dientengevolge de voorschreven nommers of Aan deelen overeenkomstig de Plans der gemelde Geldleeningen met den eersten Januarij aanstaandeten Kantore van den Betaalmeester te Middelburgzullen worden afgelosttegen intrekking der betrokken Obligatien en van de daarbij afge geven op dat tijdstip niet verschenen Intrest-Coupons. Middelbukg, den 28 September 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCII. Tor ordonnantie van dezelve S. VAN DER SWALME. Me Commissie Coon voor WerU roept wederom de milde ondersteuning harer Stadgenooten inten behoeve harcr Inrigting, voor den aanstaanden Winter. Tot aandrang meent zij zich hierbij vrijmoedig te mogen beroepen op het laatst gegeven Verslag. Immers bleek daaruit, dat zij in de Werkplaats, voor eiken gulden haar toevertrouwd, 1,90 aan werkloon heeft uitbetaalden werd daarin tevens opgemerkt, dat vele behoeftigen het aangeboden werk versmaadden en liever van aalmoezen leven wildenzoo zal dit alle wel- en nadenkenden tot geene geringe aansporing verstrekkenom hunne gaven liever aan zulke Inrigtingendan aan Bedelaars te doen toekomen. Moge men daarbij bedenken, dat natuurlijk jaarlijks sommige Inteekenaren wegvallen of ook verminderen en het dan wcnschclijk is dat dit verlies door verhooging of nieuwe toetreding van anderen vergoed worde. Terwijl de Commissie de vrijheid neemt te berigten, dat do inteekening-biljettcn eerlang rondgebragt en acht dagen daarna weder zullen worden teruggehaaldmeent zij gelijk vroeger, hierbij op nieuw den wensch te mogen uiten, dat men het haar toegedachte weder in ééns gelieve in te schrijven, opdat zjj daarnaar te beter hare plannen zoude kunnen be ramen. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, President. IIUBERTUS REKKERSecretaris. De commissie, die zich belast heeft met de inzameling van liefdegaventot voorziening in de schadeonlangs te Vlissingen aangerigt door brandten huizo van don broodbak ker Labeurberigt met hartelijken danknamens hemdat zij reeds ontvangen heeft eenc som van 90waaronder een muntbiljet van f 10 van een onbekende uit Middelburg. De schade door genoemden Labeur geledon is door deskundigen begroot op ƒ450; en zijne zorgvolle omstandigheden worden door gedachte commissie verder der liefdadigheid aanbevolen. De giften worden ontvangen door ds. J. J. van Toorenenbergen en de heeren Joh. Dommisse en Z. de Buisonjé, te Vlissingen. SIIMMKIiBIIRG 1 October. Z. M. heeft, bij besluit van den 27 sept.goedgevonden, aan den generaal-mnjoor Falterthans gepensionneerd met den rang van luitenant-generaal, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen als lid van het comité van defensie. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekening is aan den lsten luitenant dor artillerie bij het leger in Oost-Indië, II. J. D. Doorman, thans met verlof hier te lande, verleend een eervol ontslag uit de militaire dienst, onder toekening van pensioen. Bij Zr. Ms. besluit van denzelfden dag is de luit.-ter-zee 2de kl. B. van der Hart, op daartoe gedaan verzoek, eervol afgevoerd uit het korps zee-officieren der Nederlandsche ma rine ter zake van in en door de dienst ontstane zielsgebre ken en met ingang van heden op pensioen gesteld. Bij besluit van dezelfde dagteekening worden met 1 oc tober bevorderd: tot luitenants-ter-zee 1ste klasse, de lui tenants-ter-zee 2do klasse J. E. Buys en D. L. Wolfson tot luitenants-ter-zee 2de klasse, de adelborsten der 1ste klasse jhr. H. O. Wichersjhr. A. C. van Ilaeften K. C. Bunnik, jhr. ridder H. A. van RappardM. J. Byleveld, H. Hovy, jhr. A. J. M. de Maere, K. W. F. Baart de la Faille, W. II. F. van Oordt, W. F. van der Burg, F. H. T. Troester II. C. M. E. Habets II. K. KoningP. J. D. Breukelman C. A. A. Amand, II. L. Jolly, W. F. de Bruyn Kops, G. J. de JoncheereJ. D. J. van der Hegge Spies en tot kapitein der 2de kl. bij het korps mariniers, de 1ste luit. bij dat korps D. Vreedenburg, en tevens bepaald, dat de adelborst der 1ste klasse F. E. van der Meulen, die thans door ziekte wordt belet het examen als luit.-ter-zee 2de kl. af te leggcM,- wanneer hij, na zijn herstel daaraan zal heb ben voldaantot den gemelden rang zal worden bevorderd en zijne ancienneteit van dienst zal hernemen. Z. M. heeft aan den kapitein-ter-zee J. G. Huys met den 1 dezer maand toegekend den effectiven rang van schout bij-nacht, en als zoodanig, met gemeld tijdstip, eervol afge voerd uit het korps zee-officieren der Nederl. marine; voorts is hij, ter zake van langdurige dienst, met ingang van den zelfden datum, op pensioen gesteld. Bij Zr. Ms. besluit van 27 september jl. is ingesteld eene staats-commissietot onderzoek en beoordeeling der ont werpen zamengesteld met het doelom de nieuwe Neder landsche wetgeving voor do Nederlandsch West-Indische be zittingen van het rijk toepasselijk te maken, en tot het daar omtrent uitbrengen van berigt en adviesen zijn tot leden dier commissie benoemd: mr. P. A. van Steenbergen, raads heer in den lioogen raad; mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis lid van de tweede kamer der Staten-Generaalen president der arrondissements-regtbank te Zwolle; mr. L. Met man, lid van de tweede kamer der Staten-Generaal; mr. P. Fiers Smedingoud-president van het geregtshof van Suri namete Haarlem; mr. J. II. van der Sande, raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuidholland; mr. A. Brugmans, advocaat te Amsterdamen jhr. mr. H. G. C. L. Janssens advocaat te 's Gravonhage. Het is den minister van binncnlandscho zaken voorge komen dat sommige gemeentebesturen op het bepaalde bij art. 126 der gemeentewet niet behoorlijk achtgeven. Niet zelden toch gebeurt hetdatter uitvoering van wetten of van algemeene maatregelen van inwendig bestuurde raad besluiten neemt, terwijl burgemeester en wethoudersvolgens art. 126, tot handelen geroepen waren, omdat de wetten of maatregelen geene bepaalde medewerking van den raad vor derden. Zoo heeft zich bijv. het geval voorgedaan, dat de benoeming van een makelaardie door burgemeester en wet houders moest geschieden, door den raad is gedaan. Zoo is ook het verlof tot het oprigten eencr fabriekhetwelk bur gemeester en wethouders hadden te verleenen, door den raad gegeven. Alzoo het wenschelijk is eene herhaling van der gelijke met de wet strijdende handelingen, zoo voel mogelijk, te verhoeden, heeft de minister de aandacht van de gemeente besturen op art. 126 der gemeentewet doen vestigen. In den voormiddag van den 24 der vorige maand ont dekte men te Eede (vijfde district van Zeeland) brand aan een graankoop van zekeren in het dorp wonenden landbouwer. Al spoedig werden er met het beste gevolg pogingen tot blussching aangewend, zoodat het onheil zich niet verder heeft uitgestrekt. Een jongen van tien jaren moet verklaard heb ben, den brand te hebben gesticht, om reden hij bij den ge dachten landbouwer nooit eene boterham kreeg. Uit Apeldoorn schrijft men den 27 sept. dat Z. M. de koning dien nacht op het Loo was aangekomen. Dingsdag morgen ten 8 ure is ter reedo van Texel aan gekomen Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlan den, onder bevel van den kapitein-ter-zee F. W. Freuden- berg, van de westkust van Zuid-Amerikalaatst van Rio- Janciro. lierk nicii ws. Zondag 11. heeft de wcleerw. heer Creutzberg, Nederd. Hervormd predikant te Vlissingen, in gevolge zijn aanbod, om 12 ure gepredikt in het Iloogduitsch, ten behoeve van de bemanning van het Pruissisch oorlogs fregat Gefiondeze was dan ook bijna geheel en met het état-major tegenwoordig. - Bij besluit van 22 sept. heeft Z. M. eervol emeritaat en pensioen verleend aan den heer II. Hering, predikant by de Evangelisch-Luthersche gemeente alhieringaande 1 january 1853. Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van 29 september 1852. De leden zijn allen tegenwoordig. De notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het requestaan den koning, houdende aanvrage om autorisatie tot verkoop van effecten der gemeente om eene schuld jegens de weeskamer te delgenopgemaakt en verzonden is. Alsnu aan do orde zijnde bij resumtie de verordening op hot be noemen en ontslaan van gemeente-ambtenarenkomt in stemming het amendement van den heer Vis (hetgeen de vorige keer door staking der stemmen onbeslist is gebleven)strekkende om de benoeming van die ambtenaren te doen geschieden op eene aanbeveling van twee personen door burgemeester en wethouderen. Dat amendement wordt verworpen met 9 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Snyder, Siffle, van Eekelen Salomonson van UyeFokker en Vis. De heeren Byleveld Fak Brouwer en Fokker worden benoemd in eene commissieom tot vereeniging van soms uiteenloopende gevoelensde overige artike len der verordening na te gaan. De dcliberatien worden hierop dus aangehouden. Ter visie zal gelegd worden de concept-verordening op het houden van verlotingen beneden de loo. De conditiën van verpachting der tollen van den Vlissingschen rij weg worden, overeenkomstig eene door den raad van Vlissingen voorgestelde wijziging, gearresteerd. Aangehouden wordt do benoeming van een ontvanger van den Vlis singschen rijweg. Volgens het rapport van het hoofd-bestuur van den algemeenen armen wordt afwijzend beschikt op het request van D. N. Torres, strekkende om uit stadskas eene toelage te verkrijgen voor diensten als tand meester te presteren aan de armen. "Wordt toegestaan aan de centrale directie van Walchereneene som van 482bcnoodigd tot het bekrammen der leidijken van het haven kanaal. Bij monde van den heer Verbrngge wordt rapport uitgebragt door de commissie, benoemd om te onderzoekon of de door gedeputeerde Staten voorgestelde wijziging van art. 3 der verordening op de vaste commissien noodig zij. Die commissie vindt tot wijziging geen genoeg- zamen grond. Aldus besluit ook de meerderheid van den raad. Tegen het voorstel der commissie stemden de heeren SnyderSifflé en van Eekelen. Het concept-request tot aankoop der West-Indische pakhuizen wordt gelezen en gearresteerd. Wordt gelezen een request van W. F. Hamandirecteur der mee- stoof, strekkende tot kwijtschelding voor dit jaar eener cijns ad ƒ100, opdat men de mecstoof in werking moge kunnen houden. Op voorstel van den voorzitter wordt eene commissie benoemd om nader deze zaak.- te onderzoekenbestaande uit de heeren de StoppelaarSalomösbón' en Paspoort. Wordt gearresteerd het voorstel tot afschaffing, met 1 november, der stedelijke belasting op het schapen- en varkensvlcesch. Aan de orde zijnde de dcliberatien bij resumtie op het rapport der commissie, benoemd tot het onderzoeken van het plan tot verbetering enz. van het gasthuiswordt besloten de dcliberatien daarover aan te houden tot dat de begrooting, volgens het nieuw model bewerkt, zal zijn ingeleverd. Wordt bepaald, dat art. 54 der gemeentewet, houdende dat jaarlijks het personeel der vaste commissien zal veranderd wordendit jaar niet toepasselijk isaangezien dat personeel eerst onlangs door den raad is benoemd. Hierna wordt de vergadering gesloten. tweede kamek. Zitting van 29 september. De beraadslaging over liet ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is voortgezet en ten einde gebragt. Het ontwerp is in zijn geheel met 50 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen hebben gestemd, de heeren Baud, Mackay, Groen van Prinsterer en van Lynden. Daarna heeft de heer van Iloëvelldaartoeverlof verkre gen hebbende van do vergaderingaan den minister van oorlog de volgende vraag gerigt: Vereenigt de minister zich met de hoofdbeginselen der zich noemendo anti-revolutionnaire partij?" Na eene discussie, waarbij do minister van oorlog zich verklaard heeft, is door de vergadering, op voorstel van den heer Metmanhet volgende besluit genomenDe kamer, voldaan met de door den minister van oorlog gege ven inlichtingengaat over tot de orde van den dag." Engeland. Londen 27 september. De nieuwe gene- raalmecster der artillerie lord Somerset, heeft het plan beraamd om het eiland Wight in krachtigen staat van ver dediging te stellen tot welk einde eene groote menigte zwaar geschut derwaarts gezonden zal worden. Men bere kent do kosten der uitvoering van dit plan op ongeveer 60,000 ponden sterling. De ophanden zijnde begrafenis, des hertogs van Wel lington geeft aanleiding tot herinnering der bijzonderheden van vroegere soortgelijke plegtigheden ten algemeenen koste. Zoo blijkt het uit de parlementsstukken van 1806 dat de kosten der ter aardebestelling des admiraals Nelson 14,698, en van die des ministers Pitt 6,045 ponden sterling bedragen hebben. Die van Wellingtons begrafenis zullen denkelijk na genoeg met eerstgenoemde som gelijk staan. Lord J. Russcll werd eenige dagen geleden, bij gele genheid van een bezoek dat hij te Perth bragt, om een aan lord Panmore gegeven eeremaaltijd bij te wonen, plegtig met het burgerregt dier stad begiftigd. Aan den maaltijd sprak hij eene lange rede uit, in welke hij de door hem gevolgde politieke gedragslijn verdedigde, en schertsenderwijze niet onduidelijk te kennen gaf, hoe hij de tegenwoordige minis ters ten opzigto der beloften die zij aan den landbouwstand deden, met kwakzalvers gelijk stelde, welke door wonder middelen do genezing van kwalen voorspelden, die, wierd de raad van een kundig en aan de natuur getrouw geneesheer gevolgdvoor eigene werkzaamheid en ijverige inspanning met meer zekerheid en minder gevaar wijken zouden. De Martollo-torons en batterijen vijf en twintig in ge tal welke de verdedigingspunten op de noordelijke en zui delijke kusten van Dublin uitmaken, zullen, op last van het bureau der artillerieop hieuw in behoorlijken staat gebragt worden. De bouw van de bedoelde kust-verdedigings-punten dagteekent van vóór eene halve eeuw, toen het Vereenigd Koningrijk met eenen inval van keizer Napoleon bedreigd werd. Bij Lloyds is berigt ontvangendat in de vorige maand het van Ibrail naar Queenstown bestemde schip Maise op de hoogte van Malta door den bliksem is getroffen, waardoor het schip van een barstte en met de geheele bemanning en twee passagiers, te zamen 16 personen, in do diepte weg zonk; alleen de kapitein heeft zich gedurende 17 uren op eenig wrakhout boven water weten te houdentot dat hij door een Malteesch vaartuig werd gered. MuUscltlanrt. Weenen 26 september. De reis des kei zers naar Kroatië en Slavonië is voorloopig op 1 october be paald. Op weg naar Agram passeert Z. M. de Sommering en zal de spoorwegwerken bezigt.igen. De terugreis zal op 25 october worden aangenomen. Oostenrijk en Frankrijk wisselen druk depêches over talrijke benden rondzwervende Heidenen die uit Oostenrijk naar Frankrijk zijn getrokken. De Fransche regering heeft hun voorloopig verblijf toegestaan, tot het zal gebleken zijn, welk land men als hun vaderland zal hebben aan te merken. Zij beweren Fransche onderdanen te zijn en verlangen naar hun eigenlijk vaderland Algiers teruggevoerd te worden. De rijks-intendant, die de gesequestreerde bezittingen der Jezuiten administreerde, heeft rekening en verantwoor ding moeten overleggen. De orde ontvangt hare goederen in Italië onverminderd terug. Eergisteren werden de meeste dagbladen door de poli- cie in beslag genomendewijl zij hadden medegedeelddat de minister Bach naar Linz was afgereisdterwijl deze inspec tiereis geheim had moeten blijven. Het staatsblad behelst een nieuw keizerlijk patent op de octrooijen voor uitvindingen of verbeteringen in nijverheid, volgens hetwelk eene nieuwe uitvinding, ontdekking of ver- botering van buitenslands in Oostenrijk .overgebragtslechts dan aanspraak maken kan op beschermend octrooi, wanneer zij ook buitenslands uitsluitend onder privilegie in praktijk wordt gebragt. Berlijn 28 september. De prins van Pruissen vertrekt mor gen naar Weimar, om er den geboortedag zijne gemalin te vieren.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1