MIDDELBURGSEHE C 0 V R A N T. 1852. Donderdag 30 September. Ir Besturen ctt 5tbmitti0tv<iticu. mmmimimmi r. mxgs <if« oj&. Bvtutcnl.tnbdcftc QTijbiugcu. Wij vernemen dat het Z. M. den koning behaagd heeft, aan onze landgenoote, Antje Ball, dochter van den onder wijzer to Zoutelande eeno gratificatio van vijf-en-twintig gulden te verleenenvoor het aanbieden van eenige dicht regelen bij het eersto geboortefeest van Z. II. II. prins Alexander. ButtcnlAtib0dte &ijbiugcu. JtrZNISTERWE Ilï VIBTjWCXESr. PROVINCE ZEELAND. KANTOOR MIDDELBURG. Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentio den Heero Minister van Financien, zal, op Woensdag den G Oetober 1852, des voormiddags ten 10 ure, door den Ontvanger der Registratie voor do Geregtelijko Aktenbelast mot het Do- meinbehcer te Middelburg, ten zijnen Kantore, in do Pijp- straatlett. N, no. 10 aldaar, al of niet in tegenwoordigheid van den Ileero Directeur der Registratie en Domeinen voor do Provincie Zeeland, bij Inschrijving worden aanbesteed: Eenige Werkzaamheden aan da AchierJceldcrs nos. 28a en 28b van het groot Magazijn genaamd liet Oost- XntliMcli lluis, te Middelburg, uitkomende in de Brec- straat, met de levering van al de vcreischte Materialen. Do Inschrijvingsbiljetten zullen, behoorlijk en duidelijk op Zegel geschreven en onderteekendmoeten bevatten do Na men Voornamen en Woonplaatsen van don Aannemer en zijne Borgenvoluit geschrevenalsmedo de Aannemingssom in Schrijflettersen zullen verzegelduiterlijk vier-cn-twintig uren vóór het uur der Besteding, aan bovengemeld Kantoor moeten zijn bezorgd. Het Bestek en do Voorwaarden liggen ter lezing ten Raad- huize dezer Stadten Kantore van den Ontvanger voornoemd mitsgaders bij den Opzigter der Domaniale Gebouwen G. II. GRAUSSbij wien tevens nadere informatien te bekomen zyn, terwijl de noodige aanwijzingen in loco op Zaturdag den 2 Oetober 1852des voormiddags ten 10 urezullen geschieden. De waarnemendo Ontvanger voornoemd S. LOKE. Do Ingezetenenwelke verlangen in te schrijven op de levering der benoodigde Steenkolen ten dienste van het Raadhuis, gedurende het aanstaande Wintcr-saizoenkunnen do noodige inlichtingen deswege bekomen ter Secretario der Gemeente, in den loop der volgende week, tusschen 10 en 2 uro. 25 O AT Mi 1 CISC Ml fi O fj. Degenendie tot het ontvangen van Onderwijs op de Xoiiilng-sclinol wenschen toegelaten to worden gelieven zich hiertoe ten spoedigste aan te molden by den Iloofd-onder- wyzer GOUKA; daar ook do Woensdag-avond Lessen met de maand Oetober aanvangen. Middelburg, den 29 September 1852. Namens do Commissie voor de Zondagschool, J. BORSIUS, Secretaris. Do Schoolcommissie bij het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bcrigt, dat.de Ilcrhalingschool dit jaar zal geopend worden op Maandag den 4 Oetober aanstaande, en dat do Lessen gedurende do volgendo zes wintermaandendes avonds van 7 tot 9 uro zullen worden gegeven in het Schoollokaal van voornoemd Departement, op do Wal, wijk B, no. GO, en wel des Maan dags en Donderdags aan do Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan do Meisjes. Van Donderdag den 23 September tot en met Zaturdag den 2 Oetober aanstaande kunnen do belangstellenden zich aan melden bij den Hoofd-Onderwijzer in voornoemd Schoollokaal, telken dage des middags van 12 tot 1 ure. Namens de Schoolcommissie voornoemd P. DE MARET TAKSecretaris. I.YI» f'SÏK lESCMMOO Mj. Do Directie der Industrieschool voor Handwerks lieden binnen deze Stad bcrigt, dat do Lessen in de Reken- Meet- en Werktuigkunde op genoemde School met Oetober een aanvang zullen nemen. Men wordt verzocht zich ter deelneming te vervoegen ton huizo van den Heer A. GOUKA, op Vrijdag en Zaturdag, den 1 en 2 Oetober 1852des middags ten 12 ure. jUIIinEIiBlIRCi ao September. Z. M. heeftbij onderscheidene besluiten gedagteekend don 25 dezer, goedgevonden; 1. te benoemen, bij den grootcn staf, tot luitenant-kolonel, den majoor T. G. T. V. baron do Constant Rcbccque van dien staf, hoogstdeszelfs adjudant; bij den generalen staf, tot kolonelde luit.-kolonels jhr. C. E. A. van Panhuys en A. P. F- Rigot de Begnins, beiden van dien staf, de eerstgemelde chef van het topographisch bureau bij het departement van oorlog, en laatstgenoemde Zr. Ms. adju dant in buitengewone dienst, met bepalingwat laatstgenoemden betreft, dat hij het traktement van luitenant-kolonel zal blijven genietentot luiteuant-kolonelden majoor G. Schuurman van dien staf; tot majoor, de kapiteins der 1ste klasse, C. J. J. Goffin en J. B. E. von Mots, beiden van dien staf; tot kapitein van do 3de klasse, naar ouderdom van rang, de 1ste luitenants J. F. A. van Panhuys en H. E. W. Rodi do Loo mede van dien staf; tot lstcn luitenant, don 2den luitenant L. R. J. A. Roosmalo Ncpveu, van het 1ste regement ves ting-artillerie; 2. op het door den belanghebbende gedaan verzoekin te trekken en buiten effect to stellen do bij besluit van 15 dezer gedano overplaatsing van den majoor J. J. Ver schoor, van het 5do regement infanterie, bij het regement grenadiers en jagersen 3. over te plaatsenbij het regement grenadiers en jagersden majoor J. G. Tindalvan het 7de regement infanterie; do 2do luitenants II. M. T. Landolt, van het 2de; J. J. H. G. van Wickevoort Crommelin, van het 6de; II. J. Herbig, van het 4do; S. J. L. Creutz, van het 5de; jhr. H. L. P. Ilovy, van het lsto, en W. A. baron Mulcrt tot do Leemkulovan het 3de regement infanterie. Nog heeft Z. M. bij onderscheidene besluiten goedgevonden: 1. den lsten luitenant-kwartiermeester C. Alberti, van hot re gement grenadiers en jagers, wegens tijdelijke ongeschiktheid to stellen op non-activiteit2. to benoementot kapitein kwartiermeesternaar ouderdom van rang, den lsten luite nant-kwartiermeester op non-activiteitC. Albertibij hot 3de regement vesting-artillerie, tot kapitein-kwartiermeester, naar ouderdom van rang, den lsten luitenant-kwartiermees ter J. II. W. A. Smits, van het 5do regement infanterie; bij het 2de regement infanterietot lsten luitenant-kwartier meester, naar ouderdom van rang, den 2dcn luitenant-kwar tiermeester O. J. do Haart, van het korps; bij het 1ste regement infanterietot lstcn luitenant-kwartiermeester, naar ouderdom van rang, den 2dcn luitenant-kwartiermeester A. Dunnes, van het korps; bij het 2de regement infanterie, tot 2den luitenant-kwartiermeester den sergeant-titulair A. J. Ninaber, van het regement veld-artilleriebij het 8sto rege ment infanterie tot 2den luitenant-kwartiermeesterden wachtmeester-titulair S. C. Rynbcnde, van het 2do regement dragonders; bij het bataillon mineurs en sapeurs, tot 2den luitenant-administrateur van kleeding en wapening, den ser geant II. J. G. Gosenson, schrijver van de 3do klasso bij het departement van oorlog, en 3. te verplaatsen: bij het regement grenadiers en jagers, den lsten luitenant-kwar tiermeester P. F. de Gróót, van het 8ste regement infanterie. Zaturdag namiddag heeft eene commissio van loden dor eerste kamer van do Staten-Generaal aan don koning aangeboden hetdoor dio kamervastgesteldo antwoord op de troonrede bij do opening der tegenwoordige zitting. Door Z. M. is op dat adres het volgende geantwoord: Mijne heerenik verzoek u aan do eersto kamer mijnen dank over te brengen voor dit adres. Hot geeft mij grond om bij voortduring te vertrouwen, dat ik do kamer bereid zal vinden om mede to werken tot bevestiging en bevorde ring van al wat zich in den toestand des vaderlands gunstigs voordoet, of daaraan verbetering zou kunnen toebrongen. Ik stel op dio medewerking grooten prijs." In do zitting van do tweede kamer der Staten-Generaal van 27 dezer heeft do minister do begrooting voorgedragen en tevens gunstig verslag gegeven van den staat der geld middelen. Op het einde van het jaar 1851 bedroegen do baten in 's Rijks schatkist/ 9,743,925, behalve hetgeen do eind-uitkomst van do rekening van 1851 nog daaraan kan toevoegen. Do bogrooting-nitgave voor 1851 is van G9,720,603 tot f 75,515,222 verhoogddoor de sommen voor het munt wezen, de amortisatie van schuld en do Russische schuld. Op dezelve is bespaard 1,46G,136. Do ontvangsten bedra gen ƒ76,473,297. Het overschot kan alzoo op 2,424,211 worden gesteld. De begrooting voor 1853 wordt voorgesteld tot een bedrag van ƒ70,074,828 in uitgaaf, en van 71,685,772 in ontvangst. Z. M. de koning, overwegende dat de bepalingen om trent het bedrag der traktementen van de kapiteins bij het wapen der artillerieook van toepassing dienen gemaakt to worden bij den generalen staf, bij het wapen der kavallerie en by het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs; willende tevens eeno meer billijke verhouding daarstellen tusschen do traktementen van sommige andere officieren bij de landmagt, en in aanmerking nemende dat het noodig is do traktemen ten van do 2de luitenants der infanterie eenigzins te verhoo- genheeft het volgendo bepaald 1. De traktementen van de kapiteins en ridmecsters bij den generalen staf van het korps der kavallerie en bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs worden vastgesteld tot een bedrag van voor een kapitein der 1ste klasso 2200 idem 2de klasse ƒ1900 en idem 3de klasso ƒ1600 's jaarlijks, terwijl voor elk dienstpaard, dat zij verpligt zijn to houden, dat traktomont met 100 'sjaar wordt verhoogd. 2. Aan de kapiteins der 1ste en 2do klassedie bij het wapen der infanterie do betrekking van regements-adjudant vervullen, wordt voor het houden van een dienstpaard eono traktements-verhooging toegekend van 100 's jaars. 3. De traktementen van de plaatselijke kommandanten dor 2de en 3do klasso worden rospectivelijk met 400 en 200 'sjaars verhoogd, en alzoo op 2400 en 1800 vastgesteld. 4. De traktementen van de 2de luitenants bij het wapen der infanterie, thans 700 bedragende, worden met 100 verhoogd en alzoo op 800 vastgesteld. 5. De officierenin 1. bedoelddie thans een hooger traktement genieten dan voor hun rang bij dezo bepalingen is vastgesteldblijven in het genot van dit hooger trakte ment gehandhaafd. Een en ander treedt in werking op 1 oetober e. k. Bij de twocdo kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot onteigening van perceelen voor de verlenging van den spoorweg van Arnhem tot de Pruissische grenzen, waaruit blijktdat die weg zal loopen in do rigting van Emmerik aanvangende aan het tegenwoordig station te Arnhemver der loopende ten noorden dier staddoorsnijdende den Hom- melschen weg en den straatweg van Arnhem naar Zutphen; vervolgens door de gemeenten ltheden en Westervoort over don Schaapsdijkden Ysseldijk en den grooten weg van Arn hem naar Emmeriken met eene brug beneden de Wester- voortsche schipbrug den Yssel overtrekkende; wijders dwars over den grooten weg van Arnhem naar Emmerik en na den Ryndyk te zijn overgetrokkenbij het ten jare 1846 bepaalde punt op de grenzen tusschen Nederland en Pruis- sensluitendo aan den spoorwegdio van Oberhausenge legen aan den Keulen-Minder spoorweg, over Emmerik naar de Nederlandsche grenzen zal worden gelegd. Yan wego Z. M. den koning is dezer dagen, door den minister van binnenlandsche zakenaan den heer B. Wolfson referendaris bij dat departement, te kennen gegeven, dat het hem verleend eervol ontslag uit dio betrekking niet belet dat zijne diensten gedurende vele jaron aan den lande be wezen zijn opgemerkten dat Z. M. hem daarvoor alsno" dank doet betuigen. Zync Exc. do minister van justitie neemt in beterschap toemen voedt de hoopdat hij zich in do eerste dagen van oetober naar 's Hago zal kunnen begeven, om zyne gewif- tigo werkzaamheden te hervatten. Den 24 dezer werd te Meppol do 3de vergadering van deelhebbers der Drcntscho kanaal-maatschappij gehouden en door een zeer groot aantal belanghebbenden bijgewoond. Na adjustement van de rekening over het boekjaar 1851/52 en andere huishoudelijke bepalingen, is met eeno aanzienlijko meerderheid, 114 tegen 28 stemmen, besloten, commissaris sen te magtigen om aan Z. M. den koning te verzoeken, öf eeno subsidie van rijkswege óf zoodanige wijzigingen in de acte van concessie toe to staan als waardoor de maat schappij zoudo worden ontslagen van do vcrpligtingom don zijtak van Zwinderen naar Coevorden en het scheepvaart- kanaal van Iloogevcon naar Beilen te maken; en om, bij gunstige beschikking op dit verzoek, óf eeno verandering in do statuten voor to dragen tot vergrooting van liet maat schappelijk kapitaal tot f 900,000, óf wel tot het openen van eene geldlccning, onder verband van de voltooide wer ken. Bij openstelling van opgomelde deelneming zoude aan de nieuwe aandeelen eeno premie van 2} pet. uit do jaar- lijkschc winst worden toegezegd, en aan de oude .deelheb bers do voorkeur gegeven tot het bekomen van nieuwe aan deden. Do voortgang der werken van Mcppel tot en met Iloogeveen was zeer voldoende. Naar wij vernemen wendt men thans pogingen aan ten einde het, in do nabijheid van Neuzen, aan den grond zit tende barkschip Bolivar in vlot water te brengenen is men bezig daartoe een kanaal to graven. Een groot ligtor-vaartuig van Vlissingcnbenevens de te Neuzen gestationneerdo kannonccrbootliggen bij dien bodem en verleenen er den noodigen bijstand. Er moet veel hoop be staan dat met dit springtij het schip zal kunnen worden vlot gekregen. In liet verslag van liet verhandelde in do zitting van den gemeenteraad to Vlissingcn, gevoegd bij do Middelburg- scho Courant van den. 28 dezer, staat in do 10de zinsnede: Wordt aan Dommisse, mr. timmerman, toegestaan eene som van 46wegens schade door een bij hem van stadswego in den kost besteden krankzinnige toegebragt." Men lezo hiervoor het volgende: Wordt toegestaan aan gedeputeerde Staten magtiging te vragenom uit de som voor onvoorziene uitgaven te betalen aan den timmerman J. Dommisse do som van 46 voor het herstellen der schadetoegebragt aan een der lokalen van het huis van verzekerdo bewaringveroorzaakt door eenen aldaar tijdelijk opgesloten krankzinnige." Engeland. Londen 25 september. Do luitenant-gene raal burggraaf llardinge, in do plaats van den hertog van Wellington door II. M. tot opperbevelhebber des legers be noemd, heeft den 23 dezer, bij dagorder aan de troepen, die betrekking aanvaard. Den vorigen dag waren do bevelen wegens liet dragen van den algomcenen rouw by het leger uitgevaardigd. De nieuwe opperbevelhebber is ten jare 1785 to Wrotham in hot hertogdom Kent geboren en schoonbroeder van den marquis van Londonderry. In den slag bij Watorloo verloor hij den linkerarm en was later achtereenvolgens gencraal- meester der artillerie, gouverneur-generaal van Engelsch In- diëeersto secretaris van staat voor Ierland en secretaris van staat voor oorlog. Voor do door hem in Indiö bewe- zeno diensten geniet hij een jaarlijksch inkomen van 5000 pon den sterling. Lord Fitzroy Somerset, tot genoraal-meester dor artillerie bestemd was gedurende verscheidene jaren aidc-de-camp en militair secretaris van Wellington. Ook hy mist, ten gevol- go van een ontvangen kogel, eeno zijner handen, en wel de regterhand, hetwelk hem niet belet zeer fraai te schrijven. De gemeenteraad van Londen heeft, in eene donderdag ge- houdene vergaderingeene commissie benoemd tot boraming van een planhoe deze hoofdstad op de meest gepaste wijze een openbaar blijk van hulde aan de nagedachtenis des her- togs van Wellington geven zalaan wien zij behalve de vcrpligting dio zij met geheel Engeland deelt, ook nog deze heeftdat hij veel tot verbetering dor stad heeft bijgedragen. Eeno advertontio in eene Dublinsche courant van 2 mei 1769 door een vriend van onderzoek opgezocht en aan de dagbladen medegedeeld, schijnt het buiten allen twijfel te stellen, datArthur, zoon dos graven van Morrington en la ter hertog van Wellington, niet op Dungancastle maar in genoemde Iersche hoofdstad het eerste levenslicht heeft aan schouwd. Iluitscliland. Weenen 25 september. Den 29 septem ber zal voor 2\ millioen fl. staatspapier openbaar verbrand worden. De graaf van Chambord, die zich te Ebenzweier bij den aartshertog Maximiliaan bevindt, zal binnen eenige. da gen te Frohsdorff arriveren.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1