MIDDELBURGSCHE C O E R A N T. 1852. Diügsdag N* 1 28 September. -Wï !3c0tm*ctt en Qbmiiiiötvaticu. jtwijvMSTxirc m r.-s.v vjcarAaiCMJEar. PROVINCE ZEELAND. KANTOOR MIDDELBURG aa .«bkste:»! ims. iatMMculrtubechc SL"ijbtu<jcu. Buitcnlaubdrftc «Eijbintjcti. De Staatsraail Commissaris ilcx Honiugs In «le Provincie Keeland, brengt ter kennis van allen, die liet zoude kunnen aangaandat dein de Duinen nabij Breezand, plaats gehad hebbende oefeningen in het schieten naar de Schijf thans zijn geëindigd. Middelburg, den 27 September 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCII. Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Hcere Minister van Financien, zal, op Woensdag den 6 October 1852, des voormiddags ten 10 ure, door den Ontvanger der Registratie voor de Geregtolijke Aktenbelast met het Do- meinbeheer te Middelburg, ten zijnen Kantore, in de Pijp- straatlett. N, no. 10 aldaar, al of niet in tegenwoordigheid van den Ileero Directeur der Registratie en Domeinen voor do Provincie Zeeland, bij Inschrijving worden aanbesteed Eenige Wembaaamheden aan de Achterkelders nos. 28a en 28Z> van het groot Magazijn genaamd liet Most- Indiscli Muiste Middelburg, uitkomende in de Bree- straat, met de levering van al de vereischte Materialen. De Inschrijvingsbiljetten zullen, behoorlijk en duidelijk op Zogel geschreven en onderteekendmoeten bevatten de Na men Voornamen en Woonplaatsen van den Aannemer en zijne Borgen, voluit geschreven, alsmede de Aannemingssom in Schrijfletters, en zullen verzegeld, uiterlijk vier-en-twintig uren vóór het uur der Besteding, aan bovengemeld Kantoor moeten zijn bezorgd, liet Bestek en de Voorwaarden liggen ter lezing ten Raad- huize dezer Stad, ten Kantore van den Ontvanger voornoemd, mitsgaders bij den Opzigter der Doinaniale Gebouwen G. H. GRAUSSbij wien tevens nadere informatien te bekomen zijn, terwijl de noodige aanwijzingen in loco op Zaturdag den 2 October 1852des voormiddags ten 10 ure, zullen geschieden. De waarnemende Ontvanger voornoemd S. LOKE. IKR/M CHTIBTCt De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat op Donderdag den 21 October 1852, des middags ten twaalf ureop het Raadhuis zal worden overgegaan tot de Openbare Verpachting van: 1. De Stads Koornmolens. 2. De Civas-etting van de beide Leidijken van het Haven- kanaal. 3. De <«ras-ettiiig van het voormalig Oostkerkhof. 4. liet Bebouw der voormalige Veersche Poort. Terwijl de conditiën van Verpachting, tot een en ander betrekkelijkvan heden af' op de Secretarie ter lezing liggen. Middelburg, den 24 September 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Dc Secretaris M. F. LANTSIIEER. De Burgesunester van Sliddeitmrg maakt bekend dat op Woensdag den 29 September 1852, des namiddags ten éón ureeeno openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 27 September 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. 23 Scjitcmbcr. Bij de, op- den 25 dezer, alhier gehoudene aanbesteding van werken ter voortzetting der oever-verdediging bij Neuzen zijn deze aangenomen door den lieer J. J. van Ujje alhier, voor f 33,800. Tenzelfden dage heeft de herbesteding plaats gehad van vijf perceelen der op den 11 dezes bestede aardewerken tot verbetering der zeedijken van calamiteuse polders, welke alstocn voor 21,350, en thans voor 22,450, door ver schillende aannemerszijn aangenomen. Het Nederlandsch eskader, onder bevel van don schout bij-nacht Bouricius was den 23 dezer, wegens windstilte, te Dover voor anker gekomen. Verleden donderdag arriveerde, met de stoomboot de Stad Vlissingen, van Antwerpen komende, te Neuzen, de kunstschilder Louis van Kuyck, ólève van Wappers, naar wij vernemen van wege II. M. de koningin Victoria belast met het vervaardigen van de navolgende teekeningenHet gezigt der hoeveeven buiten dc fortificatiën van Neuzen gelegen en bewoond door de wed. dc Feyter. Het voertuig, zonder verfraaijing aan te brengenwaarmede II. M. der waarts gereden is, en het portret van dc familie der weduwe, bestaande in de oude weduwvrouw, haren zoon Pieter, zijne schoone zuster en beide nog jonge kinderen. Laatstleden vrijdag is te Wilhelminadorp onder voor zitting van den hoofd-commissaris, mr. G. A. Fokker, eene algemeene vergadering gehouden der vennooten der Zeeuwsche maatschappij voor meekrapbereiding, tot het doen der reke ning. Op deze bijeenkomst waren ruim 50 aandeelhouders tegenwoordig, die, volgens art. 22 der statuten77 stemmen uitbragten. Verscheidene belangrijke zaken werden aldaar behandeld ennaar aanleiding van art. 10 der statuten werd jhr. W. D. de Jonge, die als hoofd-commissaris moest aftredenals zoodanig herkozen. Ter dezer gelegonlieid werden de vergaderde vennooten in de gelegenheid gesteld deze belangrijke fabrijk in alle bijzonderheden te bezigtigen hetwelk mot veel belangstelling en voldoening is geschied. Uit Vlissingen 24 september meldt men ons het vol gende De licdertafel Polyhymnia alhier bragt heden een laatst vaarwel aan haren voorzitter, den wel-ed. gestr. heer F. H. L. van Glansbeek, kapitein der artillerie, die door zijne ver plaatsing naar Gorcumtot leedwezen der ledenverpligt werd zijne directie en lidmaatschap neder te leggen. Erkentelijk voor hetgeen door den heer van Glansbeek zoo aan de oprigting als aan den bloei der liedertafel, ge durende zijn verblijf alhier is toegebragt, werd hem door de liedertafel het lidmaatschap van eer aangebodennadat hem eene zilveren medaille was vereerd, welke aan de eene zijde het stedelijk wapen, met de woorden: de liedertafel Poly hymnia te Vlissingen" en aan de keerzijde eene Apollo-lier, met het randschrift: hulde aan haren directeur F. II. L. van Glansbeek, 24 september 1852", bevat, en den vervaardiger den heer A. M. Kalbfleisch alhier, alle eer aandoet. Tot aller genoegen bewees de te dezer stede bestaande Harmonie genoemden heer de verpligtcndste oplettendheid door het brengen eener serenade, gedurende do bijeenkomst, waardoor een duidelijk bewijs geleverd werd, hoe de beoefe ning der edele toon- en zangkunst eenen broederband ver wekt die het maatschappelijk leven veraangenaamt en eeno. gepaste, tevens de goede zeden bevorderende uitspanning, geeft. De liedertafel verliest in den lieer van Glansbeek een' steun welke zich zeer zal laten gevoelen. Behalve dat hem de naam van een goed dilettant mag worden toegekend komt hem de lof toedat hij steeds minzaam en welwillend met de leden der liedertafel omging. Wij hopen echter, dat de liedertafel zich door dit ver lies niet zal laten ontmoedigenmaar met dezelfde lust en ijver, als tot dus verre, zal blijven voortgaan, waartoe wij haar de noodige kracht en medewerking toewenschen, ons vleijende, gedurende het aanstaande winter-saizoen weder ge lijk vroeger eenig muzijkaal genot door haar te zullen mogen smaken." Men meldt uit Hulst den 22 dezer „Gisterenis, tengevolge van den hevigen wind en het hooge waterde zeedijk aan den nieuw ingedijkt-en polder voor de gemeente Graauw en Langendam in de nabij heid der nog niet voltooide sluisdoorgebroken. Eene partij kalk en andere materialen zijn door het water weggespoeld. De gezamenlijke schade hierdoor veroorzaakt wordt be groot op 2000." De Staats-Courant behelst het volgende besluit betrek kelijk den hoogen raad van adel: Wij Willem III enz. Hebben besloten en besluiten: Art. 1. Met den laatsten dee. 1852 den werkkring van den hoogen raad van adel te beperkentot het geven van advies over aangelegenheden den adelstand betreffendein de gevallen waarin daaromtrent door onzen minister van binnenlandsche zaken aan ons zal moeten worden gerapporteerd, en de overige werkzaamheden van den raad op te dragen aan het departe ment van binnenlandsche zaken. Art. 2. Met die dagteekening aan den secretaris van den hoogen raad van adeljhr. R. A. baron van Hoëvcll Neyen- huys eervol ontslag te verleenenen voorts gelijk ontslag te verleenen aan de verdere beambten bij dien raad L. van We- leveldadjunct-commies. J. H. Jalink, klerk, A. G. Ziir- clier wapenteekenaar B. van Holten kamerbewaarder en J. A. Dornbach bodemet behoud van hunne aanspraken op pensioen of wachtgeld. Art. 3. Met ingang van den 1 jauuarij 1853 jhr. mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburgthans lid van den hoogen raad van adel, uit welke betrekking hem, met die dagteekeningeervol ontslag wordt verleendte benoemen tot referendaris bij het departement van binnenlandsche za ken, tevens belast met do functien van secretaris van den hoogen raad van adelonder bepalingdat met die dagtee kening zal eindigen het genot van het hem nu toegekend wachtgeld. Art. 4. Te benoemen, met don ingang van den 1 januarij 1853 de heeren jhr. mr. R. A. baron van Hoëvell Neyen- huis en jhr. mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland tot leden van don hoogen raad van adel, blijvende het voor zitterschap van den raad opgedragen aan jhr. mr. L. de Witte van Citters onder bepaling, dat de hoofd-ambtenaar van het departement van binnenlandsche zakendie met de werk zaamheden van den raadwelke volgens art. 1 aan dat de partement overgaan onder den minister zal zijn belast, steeds het secretariaat bij dien raad zal bekleeden. Men schrijft ons uit 's Hage 25 september: Men blijft zich hier verdiepen in allerlei gissingen om trent het toekomstig lot van enkele leden van het ministerie. Aan de zoo verschillende geruchtendie daaromtrent loopen valt weinig geloof te hechten. De weldra aan te vatten loop der werkzaamheden bij de tweede kamer zal spoedig doen zienwat van al die geruchten al of niet waar is geweest." Z. M. heeft den heer mr. W. II. Dullert, dc eerste op de lijst geplaatste candidaat, tot voorzitter van de tweede kamer der Staten-Generaal gedurende do tegenwoordige zittingbenoemd." Bij besluit van 22 september jl. zijn do officieren van gezondheid 3de klasse, II. Wortman en van den Hoek, op hunne aanvraag, op grond van ligchaamsgebrekenop pen sioen gesteld. Naar men verneemt zal de minister van financien lie den (maandag)aan de tweede kamer der Staten-Generaal namens den koning, aanbieden de ontwerpen van wèt, «it- makende de Staatsbegrooting van ontvangsten en uitgaven over 1853. De tweede kamer is tegen heden morgen ten 11 ure bij eengeroepen. Men verwachtte dat de commissie, tot het op stellen van een ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, alsdan dat ontwerp ter tafel zou brengen. Door den minister van marine wordt, in dato 's Gra- venhage 13 september, bekend gemaakt, dat aan de onder scheidene Scheldeloodsen admissie is verleend tot het loodsen van schepen uit zee naar de reede van Brouwershaven, ten einde dit zeegat van de zuidzijde met hunne vaartuigen tot uitoefening der loodsdienst te dekkenom de derwaarts be stemde schepen te kunnen bedienen, in het geval dat de al daar kruisbeurt hebbende Goereesche loodsboot niet in het gezigt mogt wezen, gerekend van de lijn, loopende van het draaivuur van Schouwen, in de rigting van het westen per regtwijzend kompas; welke lijn alzoo met opzigt tot de bewa king van het zeegat van Brouwershaven, tijdelijk, is aano-e- nomen als de noordelijke grens van don kruispost der loods- vaartuigen der monden van de Schelde. Kii^el:Esiii. - Londen 23 september. Thans zijn van re geringswijze de volgende benoemingen bekend geworden. Lord Hardinge, opperbevelhebber des legers kolonel Aircy militaire secretaris; lord Fitzroy Somerset, grootmoester van de artille rie lord Combermereconstable van den Towerde herto" van Northumberland en de marquis van Londonderryrid ders van den kousebandlord Derbybewaarders der vijf havens; prins Albert, kolonel der grenadiers van de garde; prins George van Cambridge kolonel van de fuseliers dei- garde. Bultsclilaml. -Weenen 22 september. Van welonder- rigte zijde verzekert men thans dat de Oostenrijksche rede ring het plan niet heeft om dc tol-conferentien te Weenen weder op te vatten maar veeleer de onderhandeling in Frank fort te doen voeren, ingeval Pruissen zich niet met de ge- coaliseerden vercenigt. De graaf van Chambord vertrekt in de volgende maand naar Yenetie. Te Weenen zijn verscheidene Fransche legiti misten aangekomen, om den graaf op zijn verjaardag29 dezerte begroeten. Berlijn 25 september. Heden gaat de koning naar Olden- burg op reis. Over de Pruissische grenzen zal Z. M. in cognito onder den naam van graaf von Zollern reizen. Men wildat bij de aanstaande kamer-zitting eene ab solutistische partij zich zal doen gelden en de regterzijde der kamer zal vormen. De verkiezingen voor de tweede kamer zullen eerst in de tweede helft van octobor plaats hebben. ficranlirijlf. Parijs 24 september. Den 17 dezer heeft Lodewyk Napoleon te Roannes een decreet uitgevaardigd waarbij hij matiging verleent om naar het voorbeeld van dc Nederlanden en van Engelandentrepots op te rigten. In deze magazijnen zal ieder, zoo wol de voor eigen rekening handolendc arbeider als de groothandelaarzijne waren en goedoren in dépót kunnen leggen, waarvoor hun warrants of bewijzen zullen worden afgegevendie de houder of eige naar, door ze als eenen gewonen wissel te endosseren, zal kunnen verkoopen en alzoo in den handel brengen. Groote voordeelen moeten daaruit voortspruiten voor den arbeider cn handelaar tevensdiewanneer zij hunne goederen niet geree- delijk kunnen verkoopenze in de entrepots nederleggen en voor de waarde van het verhandelbare papier, dat zij daar ontvangenhunne zaken kunnen voortzetten. Voor het aan leggen van het eerste dezer entrepots is aan de heeren Cusiu Legendre en Duchesne de Vère concessie verleend, cn wol te Parijs op de gronden nabij de Place de 1' Europe. Alle noodige waarborgen zullen van wege den staat gegeven wor den terwijlhoe ook de stand van zaken zijen welke on verwachte gebeurtenissen er ook mogen plaats grijpende goederenin deze magazijnen gedeponeerd zullen worden be schouwd te behooren aan onzijdige personen of natiën. Er is heden eene brochure verschenen onder den titel van: De herstelling des keizerrijke. Daarin wordt niet meer of niet minder staande gehoudendan dat Lodewyk Napoleon in een enkel persoon al de hoedanigheden vereenigt vanColbert Richelieu Pascal en keizer Napoleon In de Patrio leest men heden het volgende berigt Zijne keizerlijke hoogheid, de prins-president der repu bliek, heeft het paleis van Moudom tijdelijk ter beschikking gesteld van prins Jéröme Napoleon." De dagbladen melden hedendat het jongste decreet des presidents niet beschouwd moet worden als eene defini tieve afbreking der handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Belgie. De Presse zegt heden, alle vrees voor oneenig- heid tusschen Frankrijk en Belgie is thans verdwenen. Ook de Patrie verzekert in een lang artikel, dat de betrekkingen tusschen beide landen vriendschappelijk blijven. De heer dc Persigny is te Parijs teruggekeerd; hij heeft den president bij zijn vertrek uit Lyon verlaten. De heer Ducosminister van marine, is te Toulon aan gekomen. Het dagblad van de Nièvre meldt, dat 52 gemeenten van het arrondissement Corne besloten hebben de buste van den president op de mairie te doen plaatsen. Van regeringswege is eene som van 12,000 francs be schonken om de ongelukkigen in den boven- cn beneden-Rijn. die door de overstrooming geleden hebben, te hulp te komen Ook is een erediet van 100,000 fr. toegestaan om de noo- digste werken tot waterkeering dadelijk te beginnen. Mejufvrouw de Luzyde gouvernante der kinderen van

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1