MIDDELBUMSCHE C OIIB A IV T. 1852. Zaturda N» 118. 25 September. €T /Sp Bc0tutrcu ctt QlbmntietiMticu. IHunculanbdcitc SÜijbtugcM. iSuitcnlaubdche 3Tijbiugcn. Dc Staatsraad 9 Commissaris (les Honing In de Provincie SKeelandbrengt ter kennis van dc belangheb bende Ingezetenen van dit Gewest: Dat Zijne Majesteit, naar aanleiding van art. 55 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) bij hoogstdeszelfs Besluit van den 17 dezer maand, no. 54, heeft bepaald, dat de Stembriefjes, tot benoeming van een Lid voor de Provin ciale Staten op den 29 dezer maand in te leveren in het Hoofd-Kiesdistrict Sluiszullen geopend worden op Vrijdag den eersten October aanstaande. Middelburg, den 23 September 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. HEKHJlMnrttSCUO O Ij. Dc Schoolcommissie bjj het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenberigt, dat dc Herhalingschool dit jaar zal geopend worden op Maandag den 4 October aanstaande, en dat do Lessen gedurende de volgende zes wintermaandendes avonds van 7 tot 9 ure zullen worden gegeven in het Schoollokaal van voornoemd Departement, op de Wal, wijk B, no. GO, en wel des Maan dags en Donderdags aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. Van Donderdag den 23 September tot en met Zaturdag den 2 October aanstaande kunnen de belangstellenden zich aan melden bij den Iloofd-Onderwijzer in voornoemd Schoollokaal, tolken dage des middags van 12 tot 1 ure. Namens de Schoolcommissie voornoemd, P. DE MARET TAK, Secretaris. 5S3E3aS15ïjB53.:SEa» SS September. De minister van binnenlandsclie zaken heeft aan de betrok ken autoriteiten hun gevoelen gevraagd, ten aanzien van het al of niet wensclielijke dat ten gerieve der kiezers voortaan elke gemeente als onder-kiesdistrict worde aangewezen, ter verkiezing van leden van de tweede kamer der Staten-Gcne- raal, en ingeval van een bevestigend antwoord daartoe alles voor te bereiden. Den 22 dezer heeft te 's Gravenhagetusschen den mi nister van buitenlandsche zaken en den Oostenrijkschen zaak gelastigde de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrach tiging op de overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van boosdoeners, welke den 28 augustus 11. tusschen de Nedcr- landsclie en Oostenrijksche regeringen was gesloten. Door de Nederlandsche Ilandel-maatschappij zijn be vracht geworden drie schepenalsvoor Amsterdam twee cn voor Dordrecht één. IVij vernemen, dat liet voornemen des ministers van marine is drie oorlogschepen met hulp-stoomvermogen (schroef) te doen aanbouwenals twee te Amsterdam en een te Ylissingen. Bereids zijn de noodige bevelen gegeven om de plannen voor die schepen te ontwerpen. In de 52ste algemeene vergadering, der Ilollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen, op den 18 dezer te Amsterdam gehoudenonder voorzitting van mr. J. A. Jollesterwijl het secretariaat door den heer A. J. de Buil werd waargenomen, zijn uitgeschreven de volgende prijsvragen, waarop de antwoorden voor ljanuarij 1854 wor den ingewacht. De uitgeloofde prijs is eene gouden medaille van 150 waarde of die som in geld: a. Eene geschiedenis van de Nederlandsche etskunst b. Eene beoordeelende geschiedenis van het binnenlandsch bestuur van den stadhouder Willem III c. Eene zitting der nationale vergadering' in 's Gravenhage, in 1797. Op de in 1850 uitgeschrevene prijsvraag Welken in vloed heeft het Christendom gehad op de bceldpnde kunsten, cn in hoeverre is het uit zijnen aard geschikt om die te doen bloeijen of verachteren?" was geen voldoend antwoord ingekomen en die vraag is op nieuw uitgeschreven ter be antwoording voor 1 januarij 1854. Op de vraag: Hoe lang en in hoeverre heeft het beginsel dor volkskeuze zich, tijdens de republiek der Vereenigde Ne derlanden, in onze Ilollandsche steden doen gelden?" was geen antwoord ingekomen. Op de vraag Een volksroman in den trant van de lote- ling van Ilenri Concience," was geen voldoend antwoord ingekomen. Het ingekomen antwoord op de in het jaar 1848 uitge schrevene prijsvraag over den gothischen bouwstijlgetee- lcend met de spreukkarakter krijgt een gebouw dan eerst enz. enz.werd de zilveren medaille waardig gekeurd. Die verhandeling zal in de werken der maatschappij worden op genomen ingeval do schrijver verlof geeft tot het openen van zijn naambriefje. Tot algemeenen voorzitter voor het volgende jaar is gekozen de heer W. R. Veder, en tot algemeenen secretaris de heer D. Serrurier beiden te Dordrecht. Men schrijft ons uit Brielleden 22 september Do fraaije stoomboot Witte Corn. Wittevarende in het beurtveer van hier op Rotterdam heeft gisteren avond aan den ingang dor haven een lek bekomenwaardoor zij in wei nige oogenblikken vol water liep en zonk. In weerwil van den storm en de duisternis zijn al do passagiers behouden aan wal gebragtzonder eenig letsel te hebben bekomendoch de schade aan de boot schijnt vrij aanzienlijk te zijn. De aardappelen worden hier gretig weggekocht en de prijzen blijven Stijgende; voor goede is 3,25 en voor puike f 3,75 ii f 4 gemakkelijk te bedingen." Het dagblad van Luxemburg kondigt aan, dat Z. Iv. H. prins Hendrik der Nederlanden den 5 octoberin persoon de zitting der Luxemburgschc stenden zal openen. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den luitenant-ter-zec 1ste klasse II. Camp, is verleden dingsdag, laatst van Ilellevoetsluis in Texel binnengekomen hebbende liet Nederlandsch eskader (in ons vorig nommcr vermeld) in ten nacht van den 18 op den 19 dezer verlaten bij den Hoek van Holland, O. Z. O., naar gissing 8 mijlen. Men schrijft uit 's Gravenhage, van den 21 dezer: De gevolgtrekking door sommigen uit het enkel door on gesteldheid veroorzaakt tijdelijk vertrek van den heer Strens naar zijne familie, afgeleid, en in de dagbladen publiek ge maakt, schijnt, zoo als trouwens te verwachten was, aan hem niet onbekend gebleven te zijn. Immers een der ministers moet, zoo ik hoor, dezer dagen van hem een brief ontvangen hebbenwaarin wel van zijne ongesteldheid wordt gewag gemaakt, maar er tevens wordt bijgevoegd, dat hij deze nooit van dien aard beschouwd heeft of nog beschouwt, om het voornemen te koesterendat men (zoo als hij tot zijne ver- wondeiing gehoord heeft) goedvindt hem toe te kennen." Den 1 october zal te Amsterdam eene vergadering van deelhebbers der Nederlandsche Rijn-spoonveg-maatschappij plaats hebben, ten einde te raadplegen over de noodige finan ciële maatregelen te nemen voor de uitvoering van het plan tot verlenging des wegs naar de Duitsche grenzen en naar Rotterdam. De directie heeft in haar verslag, deswege uit gegeven, gemeld, dat zij in onderhandeling wenscht te treden met een Engelschen aannemer, die bereids daartoe aanbiedin gen lieefc gedaan. De kosten, welke de directie zoo min mogelijk maken wil, zijn berekend als volgt: onteigening tus schen Arnhem en de Duitsche grenzen en van Utrecht naar Rotterdam f 960,000; weg van Arnhem naar de Duitsche grenzen 1,144,000; van Utrecht op Rotterdam f 2,880,000, materiaal 1,800,000 enz., te zamen 7,080,000. Voor de plans van de brug over den Yssel en andere kunstwerken wordt dagelijks de goedkeuring der regering te gemoet gezien. Met veel genoegen vernemen wijdat er allezins ge gronde hoop bestaat, dat het kapitaal, benoodigd voor de door de lieeren J. Klyn c. s. ontworpen Drentsche Veen- en Kanaal-maatschappijzal gevonden wordenen wel binnen lands zonder tot vreemde kapitalisten de toevlugt te ne men. Immersnaar men uit 's Hage schrijftis in eene al daar dezer dagen door de meeste deelnemers bijgewoonde vergaderingna het aanhooren der door de ontwerpers ge geven uitvoerige inlichtingen, de bereids ingeschrevene som staande de vergaderingnog aanmerkelijk vermeerderden tevens besloten, om de gedane inschrijvingen tot 15 novem ber gestand te doenen inmiddelster concurrentie van het onbrekende de gelegenheid tot nadere inschrijvingen te ver schaffen. Voorts is er eene commissie benoemd uit de deel nemers, om die aanvulling bevorderlijk te zijn. Tot die commissie behooren de heeren 't Hooft, te Dordrecht, lid van de eerste kamer der Staten-Generaalmr. van Dorsser, te Dordrecht, en van Driel, te Puttershoek, leden van de pro vinciale Staten van Zuidholland. Als eene zeldzaam voorkomende gebeurtenis wordt uit Leeuwarden gemelddat den 18 dezer aldaar twee doof stommen in den echt zijn vereenigd. De man is 25 en de vrouw 35 jaren oud. ST A.T JE JV - «2 JE IV XI JKjIjI Ij. eerste katier. Zitting van 22 september. De voorzitter berigt, dat door de afdeelingen benoemd zijn tot hare voorzitters, de heeren Martens van Sevenhoven Boxman, Borski en Cost Jordens tot hare onder-voorzitters, de heeren Insinger, de Brauw, van Rijckevorsel en van Nispen van Pannerdenen tot leden der commissie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, de heeren van Beeck Vollenhoven de Jonge van Ellemeet, van Swinderen en van Andringa de Kempenaer. Deze laatste commissie heeft daarop een ontwerp-adres ter tafel gebragtdat onmiddelijk naar de afdeelingen is verzonden om onderzocht te wordenwaarna de vergadering tot één ure des namiddags is geschorst. Nadat de zitting op het bepaalde uur was heropend, is het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede zoo als hetna onderzoek in de afdeelingen, door de commissie nader is vast gesteld ter tafel gebragt. De beraadslagingen over dat adres zouden den volgenden morgen plaats hebben. Voorts zijn in dezelfde vergadering tot leden der huishou delijke commissie der kamer benoemdde heeren de Brauw en Blankenhcymen tot leden bij de gemengde commissie uit de beide kamers voor de stenographie der Staten-Gene raal de heeren de Brauwvan Aylva van Pallandt en van Rijckevorsel. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonredegelijk pet door de commissie vastgesteld is, luidt aldus: SIRE, 1. De eerste kamer der Staten-Generaal heeft mot de meeste belangstelling van Uwe Majesteit vernomen, dat het vaderland steeds in voorspoedigen toestand verkeert. 2. Zij stelt op hoogen prijs do voortdurend goede ver standhouding van Nederland met de mogendheden, blijkbaar uit de bewijzen van vriendschap en achting door vreemde regeringen geschonken, cn wederom bevestigd door het aan zoek tot Uwer Majesteits bemoeijing, om in het Japansche rijk het stelsel van uitsluiting te doen wijzigen. 3. "VVensehelijk acht zij het, dat debetrekkingen van dit rijk met andere landen zich meer en meer uitbreiden, en dat het aan do wijsheid van Uwer Majesteits regering gegeven zij, de eer en de belangen der natie te bevorderen, wanneer het sluiten van verdragen vereischt wordt. 4. Bijzonder waardeert zij dc getuigenis, welke Uwe M. aangaande zoo- en landmagt heeft kunnen afleggenen brengt hare hulde aan den moed cn het beleid door beiden in Oost- Indie nogmaals aan den dag gelegd. 5. Wanneer de kamer daarbij het oog vestigt op de geruststellende mededeelingen betreffende de Overzcesche Be zittingen en Koloniën van het Rijkdan gevoelt zij zich op nieuw gedrongen om in den gunstigen staat dier vaderland sche belangen en betrekkingen ruime stof tot dankbaarheid te erkennen. G. Wij verheugen ons in de verzekering, dat de provin ciale- en gemeentebesturen doeltreffend medewerken bij de toepassing onzer onlangs gevestigde instellingen. 7. Wij hopen, dat dc arbeid, welke de verbetering der rivieren ten doel heeftonafgebroken zal kunnen worden voortgezet. 8. Moge eene gewenschte ontwikkeling van den land bouw de fabrijkmatige nijverheidde scheepvaart en den handel, opgewekt door den ondernemingsgeest der ingezete nen, het bewijs leveren, dat de zorg, besteed aan die gewig- tige belangendoor het opheffen van belemmeringen en het bevorderen der middelen van gemeenschapniet onvrucht baar blijft. 9. De mededeelingaangaande den gunstigen toestand der geldmiddelen was der kamer hoogst aangenaam. Zij is bereid hare medewerking te verlecnen tot het beramen van maatregelen betreffende 's rijks schuld, waartoe zij hoopt dat de omstandigheden weldra gelegenheid zullen aanbieden. 10. De ontwerpen van wet, op nieuw door U. M. aan de vertegenwoordiging voor te dragen, worden met andere, wier indiening de grondwet zoo bepaald voorschrijft, of het belang des vaderlands vordert, met toenemend verlangen door ons te gemoet gezien. 11. Hoe veelomvattend onze taak zij, Sire, wij ver trouwen met Uwe Majesteit, dat het gemeen overleg der kroon met 's volks vertegenwoordigingonder den zegen des Allerhoogstentot gunstige uitkomsten zal leiden. TWEEDE kamer. Zitting van 22 september. Bij monde van de heeren Heemskerk en de Man is verslag uitgebragt door de commissien tot onderzoek der geloofs brieven van de nieuw benoemde leden. Op voorstel van die commissien is besloten tot eene dadelijke toelating der heeren Reinders, Wcsterhoff, van der Veen, Verwey, ter Bruggen Hugenholtz Groen van Prinsterer, van Hoëvell, van Zuylen van NyeveltMackay, Dommer van Poldersveldtvan Dam van Issolt, Engelen, van Goltsteiri, van Nierop, Rochussen, van Voorst, GodefroiStoltevan Ilall, Gevers van Ende geest, van der Linden, Poortman, Gevers Deynoot, Boreel van Hogelanden, Blussé, Slicher van Domburg, Anemaet, Storm, BeensBots, van Wintérshóven en de Poorter, als mede van de heeren Huguenin en de Lom de Bergnadat zij de bij de grondwet voorschreven eeden zullen hebben af gelegd. Daarna is de vergadering overgegaan tot het opmaken der nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschap, en zijn daarvoor gekozende heeren Dullertvan der Linden en van Zuylen van Nyevelt. Eng-eland. Londen 20 september. Een hof-courier kwam eergisteren van Balmoral op Walmercastle aan, met een brief van den eersten minister Derby aan lord C. Wellcs- lcytweeden zoon des hertogs van Wellington, waarin, naar men zegt, de begeerte der koningin wordt uitgedrukt, dat wijlen den hertog eene begrafenis op openbare kosten gegeven worde. De hertogin van Wellington is nu ook op genoemd kasteel aangekomen. Eerstdaags wordt prins Albert te Londen verwacht, om Wellingtons begrafenis bij te wonen. De prins woonde jaar lijks het Waterloo-banket op Apsleyhouse bij en was de ee- nige hoofdofficier die tot dat feest genoodigd werd zonder den veldslag bij Waterloo bijgewoond te hebben. Gisteren nacht brandde in Rotherhitestreet alhier een uitgestrekt pand af, door den heer Hogg, optisch instru mentmaker en leverancier van scheeps-victualiënbewoond en voor werk-en bergplaatsen gebezigd. Eene nicht en eene dienstmaagd van den heer Hogg zijn in de vlammen omge komen. Hot gouddelven in Australië levert langs hoe meer ge wenschte uitkomsten open nog dagelijks worden nieuwe ontdekkingen gedaan. Men berekent de gezamenlijke waarde van het goudtot 22 mei dezes jaars van Port Philip en Victoria uitgevoerd, op 2,323,908 ponden sterling. De 1 imes meldtdat het ministerie van oorlog een plan tot versterking der thans geheel openliggende westkust van het eiland Wight heeft vastgesteld. Parizzibibliothecaris van het Britsche museumheeft een belangrijk berigt nopens die wereldberoemde boekverza meling openbaar gemaakt. Op het einde van 1836 telde die bibliotheek 230,000 gedrukte werkenthans is dat cijfer 405,000 cn met het einde dezes jaars zal het wel 470,000. bedragen. In dc laatste 15 jaren werd de bibliotheek alzoo met 16,000 werken vermeerderd. Te Pembroke is dezer dagen het stoomschroef-oorlow- schip Windsor-Castle te water gebragt. Het is een drie dekker envolgens zeggen der dagbladenhet grootste oor logschip tier wereld. Oorspronkelijk was het ingermt tot een linieschip van 120 stukken, maar is later in het midden uitgelegdten einde ruimte te bekomen voor den stoomtoestel en kolenvoorraad. De lengte van dit kolossale schip is 278 vt. 6 d. en de inhoud is 3700 ton. De stoommachine heeft de kracht van 700 paarden. Hot schip Burthporehetwelk laatstl. donderdag naar Nieuw-Orleans vertrok is twee dagen daarna bij Wexford op het Longsand geraakt en gezonken. Met uitzondering van 5 personen zijn al degenen die zich aan boord bevon den (ongeveer 400 personen), gered. IBttiisclilaiicl. Weenen 18 september. De keizer heeft eergisteren het kamp bij Palota betrokken en gisteren de kavallerie geïnspecteerd. Heden heeft dc keizer de oefenin gen op de heide bij lveresztur bijgewoond. Morgen zal in

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1