MIBBELBURGSCHE C OII R A IV T. 1852. Zaturdag Nc 18 September. Bij dit No. behoort het verslag van den gemeen teraad, zitting van den 15 dezer. 23c0titttett cn ^bmittidttratieu. lEijbiuijcn. ISuiicttlaubddtc ^ijbingcu. .MMESTJGBMCr. Op Zaturdag den 25 September 1852 des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats- „ad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid door een der Leden van de Gedepu- t erde Statenen in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van ten Waterstaat in het elfde District, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Hel voortzetten van de Oeververdediging ter bevestiging van de foppen der Havendammen van het Kanaal van Ter-neuzen bestaande in BIJSZI*KSTIKHKV en STEEIBE- STORT1VGKVop den Onderzeescken Oever en langs het Kaagwater. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aan dat van het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Wa terstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, telken dage van drie uur vóór en drie uur na laagwater, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur en den Ingenieur DIRKS, te Terneuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. De Commissie der Stads-Teekenscliool te 1'li.r- singen verwittigt den belanghebbenden, dat de BjESSKK! op genoemde School weder een aanvang nemen op Maandag den 4 October aanstaandezullende zij zich dienzelfden avond ten 7 ure, tot bijwoning dier Ij essen, bij de Commissie moeten aanmelden. Vlissingen, den 17 September 1852. De Commissie voornoemd, J. W. CALLENFELS Voorzitter. TURK, Secretaris. ninniüLniIHG 13 September. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit van den 13 dezer, waarbij wordt bepaald, dat er te Goes zal worden opgerigt eene kamer van koophandel en fabrijken zamengesteld uit de gemeenten Goes, Kattendijke, 's Heer-Arendskerke en Kruiningenen bestaande uit 9 ledenwaarvan 6 uit Goes en óón uit elke der drie overige gemeenten. De som waar voor de kiezerster zake van eenig bedrijf van handel of fabrijkwezenin het patentregt op het minst moeten zijn aan geslagen, wordt daarbij vastgesteld: voor Goes op 15; voor Kattendijke op 3; voor 's Heer-Arendskerke op/ 5, en voor Kruiningen op 10, met inbegrip der rijks-opcenten. De ver kiezing der leden zal plaats hebben in november, terwijl de kamer in werking zal treden den 1 januarij 1853. Naar wij vernemen zal H. M. de koningin de bad plaats Ischlwaar hoogstdezelve eenigen tijd heeft vertoefd weder verlaten. Men verwacht II. M. den 18 of 19 dezer te Stuttgart. Bij het programma voor de opening der zitting van de Staten-Generaal, op 20 dezer, is onder anderen bepaalddat Z. M. ten één ure van het paleis naar de vergaderzaal zal afrijden, om de vergadering te openen. Z. M. zal vergezeld worden door HH. KK. HH. de prinsendie tegenover hoogst- denzelven gezeten zullen zijn, in eene koets met acht paarden bespannen. Het Staatsblad behelst een besluit van den 7 dezer tot aanwijzing van de stad Zierikzee, als uiterste wacht- en ligtingsplaats voor de schepenbestemd naar de havens van Zuidholland. Het Pruissische oorlogsfregat Gefion11. dingsdag te Vlissingen in de drooge dok gebragtis daar nagezien en gerepareerden heeft gisteren de dok verlaten om verder in vlot water in orde te worden gebragt. Z. M. heeftbij onderscheidene dezer dagen genomen besluiten, goedgevonden: 1. aan den generaal-majoor C. baron Nepveuhoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, chef van den generalen staf, thans luitenant-generaal, ver gunning te verleenen tot het aannemen en dragen van de ver sierselen der orde van St. Anna 1ste klasse, in diamanten, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken2. aan den ridmeester J. M. graaf van Lynden, hoogstdeszelfs ad judant, gelijke vergunning voor de versierselen der orde van St. Stanislas 2de klasse3. aan jhr. G. A. C. H. von Goe- deeke, 1ste luitenant bij het regement rijdende artillerie, ge lijke vergunning voor de versierselen van ridder der orde van het Zwaardhem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonkenen 4. aan F. Dunkierkapel meester bij het regement grenadiers en jagersgelijke ver gunning voor de decoratie van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Bij eene dispositie van den minister van binnenlandsche zaken van den 7 dezeris de hoofd-ingenieur van den water staat J. W. Conrad ontheven van liet toezigt over de uit voering der werken tot aanleg van den Aken-Maastrichtschen spoorwegen de hoofd-ingenieur Badon Ghyben daarmede- belast. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van den 14 dezer Men zegt, dat de 2de luitenants der infanterie waar schijnlijk eene traktements-verhooging van honderd gulden zouden bekomen Dezer dagen is men begonnen met het leggen der bui zen voor den onderzeesehen telegraaf van hier naar Engeland. De werkzaamheden hebben bij liet tolhek aan den Scheve- ningschen weg een aanvang genomen, en worden van daar naar Scheveningen en naar 's Gravenhage gelijktijdig voort gezet. Nog vóór de sluiting der zitting zal het voorloopig verslag over de voorgedragene armenwet aan de leden der tweede kamer worden rondgedeeldte gelijk met het antwoord der regering op de daarin vervatte aanmerkingen. Beide stukken zullen dan ook ter kennis van het publiek komen." Bij de geruchten omtrent de voorgenomene aftreding van den heer van Sonsbeeck als minister van buitenlandsche zaken, geruchten, welke in de laatste dagen meerdere ze kerheid hebben erlangd, voegen zich heden nog andere, die de portefeuille van justitie betreffenen wederom naar een openvallenden zetel in het ministerie wijzen. Het is toch eene waarheiddat de heer Strens sedert zaturdag jl. zich buiten de residentie bevindt, de ministerraden der laatste da gen niet heeft bijgewoond en niet ter eerste kamer wastoen daar maandag jl. de voordragten nopens vele naturalisatie- wetten aan de orde waren. Dit een en andergevoegd bij nog andere omstandigheden geeft voedsel aan het beweren dat de heer Strens het plan schijnt opgevat te hebben de even aanvaarde betrekking vaarwel te zeggen. Wat hiervan zij zal spoedig meer bepaald kunnen blijken. Men onthoudt zich echter van de vermelding der namen van opvolgers omdat het gerucht zelf nog allezins bevestiging behoeft. Uit Triest meldt men, dat de den 27 augustus naar Alexandrie vertrokken stoomboot Australiëden 30 op de hoogte van kaap Cria (Candia) een ongemak aan de machine heeft bekomenten gevolge waarvan zij genoodzaakt was naar Corfu te stevenenzoodat alle dépêchesen ook de met deze gelegenheid verzonden Nederlandsche post daar moesten blij ven liggen, en dus de gewoonlijk den 12 te Triest aankomen de berigten uit Oost-Indië thans over Marseille worden ver wacht. De zeildag van 's rijks brikschip de Arend, van Ilelle- voetsluis, met bestemming naar de West-Indiën bepaald zijnde op den 20 dezer, of eerste gunstige gelegenheid na dien tijd, zoo zullen de brievenwelke men mogt verlangen van Amster dam met dien bodem te verzenden, uiterlijk den 19 dezer, 's avonds, op het postkantoor moeten bezorgd zijn, onder aan duiding op de adressen van de aldus begeerde wijze van ver zending. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den termijn van dagvaarding der erfgenamen van koning Willem IIen re visie van deszelfs arrestin zake de vordering van jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de koninklijke dynastie, vastgesteld op 21 januarij 1853. Diensvolgens zijn Z. M. de koning, prins Hendrik en prinses Sophia der Nederlanden, den 14, door en van wege genoemden jonkheer, gedagvaard JS T JL T E jV - <u JE N M Si .1 t.. eerste kamer. Zitting van 15 september. In deze zitting is verslag uitgebragt omtrent het wets-ont- werp betreffende het aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland, en omtrent dat tot bepaling van de ver- pligting der provincieom aan behoeftige gemeenten te ge- moet te komen. De beraadslaging over die beide wets-ont- werpen werd bepaald op hedenvrijdag. Achtereenvolgens zijn aangfenomen de navolgende wets-ont- werpenalsdat tot veranderde toepassiug van het tarief op het artikel een des earmesdat tot aanwijzing der onthef fingen ter zake van de directe belastingen enz.en dat betref fende den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken; de beide eerste met algemeene en het laatste met 27 tegen 7 stemmen. Kerknieuws. Door Z. M. zijn goedgekeurd onder scheidene beroepen van predikanten uitgebragt door kerke raden der Hervormde gemeenten, als onder anderen: van Leyden, op H. T. de Blaauw, predikant te Hoorn; van Watergang, op A. F. Geralch, predikant te St. Pliilipsland; van Nieuwvliet, op W. Gouda Quint, predikant te Zaamslag. KngreSand. Londen 13 september. De Nederlandsche gezant, baron Bentinck, zal tegen het einde van october in de Nederlanden terugkomen. Dc heer en madame Poitevin zijn heden alhier vrijge sproken geworden van de tegen hen ingebragte beschuldiging van dierenkwellerij daarin bestaande, dat zij met een onder aan hunnen ballon hangend paard waren opgestegen. Te Ilford zijn zij daarentegen, wegens liet opstijgen met oen jon gen oslot 5 p. st. veroordeeld. Gisteren avond heeft in een winkel eene geduchte gaz- ontploffing plaats gehaddoordien eene dienstmaagd met eene brandende kaars een vertrek bezochthetwelkten gevolge van het onbehoorlijk sluiten der kraan, met gaz was vol ge stroomd. De meid verloor bij dit ongeval het leven. De oogst in Ierland is thans bijna afgeloopen en alle berigten zeggen eenparigdat hij in hoeveelheid en hoeda nigheid de beste is, dien men sedert verscheidene jaren heeft ingezameld. De overvloed der granen heeft echter niet, ge lijk in vorige jaren, de markten gedrukt, zoodat de pachters in een veel beteren toestand zullen verkeeren dan tijdens het beschermend stelsel. Ook omtrent den aardappelenoogst lui den de berigten over het algemeen gunstig. 14 September. De hertog van Wellington is lie den op Walmer Castte in den ouderdom van drie-en-tachtig jaren overleden. Hoewel zijn dooduit hoofde zijner hoogge- klommen jarenwel was te voorzienheeft zulks evenwel een buitengewonen indruk gemaakt. De oude hertog bekleedde tot aan zijn dood nog steeds de hoogste en belangrijkste ambtenterwijl zijn staatkundigen invloed met de jaren scheen te klimmenalthans in de kamer der lords had hij een grooten aanhang. De Times vulde heden niet minder den 25 zijner ontzaggelijke kolommen met levensbijzonder heden van den overledene. Het parlement zal tegen den 25 worden bijeengeroepen. Dititscliland. Weenen 12 september. De keizer heeft een algemeene audiëntie gegeven, waarvan 200 personen uit alle rangen en standen hebben gebruik gemaakt. Uit Pesth meld men heden dat aldaar de exercitien reeds begonnen zijn. De gezamentlijke troepen bedragen 40 bataillons infanterie2 regementen kavallerie en 104 stukken geschut. Het keizerlijk kamp zal te Palota opgeslagen wor den; de keizer zelf wordt eerst den 17 dezer verwacht. De grootvorst troonopvolger van Rusland wordt alhier verwacht. Het voortdurend behoud van de Poolsohe hoogeschool te Krakau is twijfelachtig. Met 1 october zal de correspondentie tusschen Oosten rijk en Frankrijk over Weenen, Leipzig, Frankfort, Karls- ruhe en Straatsburg loopen, en zal langs dezen weg 36 uren vroeger dan langs den vorigen tot hare bestemming komen. Uit Rome wordt gemeld, dat Bubanigedurende de republikeinsche periode president der provincie Fermo tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld is. Men schrijft uit Napels, dat de koning 432 staatkun dige beschuldigden heeft begenadigd. De uitbarstingen van den Etna duren verwoestend voort. De regering van Catanea heeft krachtige maatregelen tot be veiliging der bedreigde bewoners van Zufferana genomen, Berlijn 14 september. Gisteren had alhier op de gewone wijze de opening plaats der provinciale stenden van de mar ken Brandenburg en het markgraafschap Nederlausnitz. Men verneemt, dat het huwelijk van de prinses Anna dochter van prins Kareimet den prins van Hessen den 5 october zal plaats hebben. De aartsbisschop van Parijs is zaturdag hier aangeko men en zal eenige dagen hier vertoeven. De Staats-Anz. bevat eene verordening van 4 aug. over de zamenstelling der eerste kamer. Wij vinden daarin o. a. de volgende bepalingen: het getal kiezers in ieder district bedraagt het dertigvoud van het getal der daarin te kiezen afgevaardigden. Kiezer zijn diegenen die het hoogst in de belasting zijn aangeslagengrondbelasting heeft den voorrang de dag der verkiezing wordt door den minister van binnen landsche zaken vastgesteldde commissax-is bij de verkiezing wordt benoemd, en de plaats waar de kiezersvergadering ge houden wordt bepaald door den opperpresident der provin cie; in de kiezersvergadering mogen geene discussien plaats vinden of besluiten genomen worden stemmen onder protest of voorbehoud afgegeven zijn niet geldig; de verkiezing heeft plaats bij mondelinge stemming over ieder te kiezen afge vaardigde en met volstrekte meerderheid der aanwezige kie zers bij gelijkheid van stemmen beslist het lot. Verkiesbaar is ieder Pruis die zijn 40ste jaar heeft volbragt, in de stad waar de verkiezing plaats heeft woont en bevoegd is tot de verkiezing van de gemeenteraden. Voortdurend wordt tegen de grondwet geijverd. In de provinciën worden vlugschriften verspreid, waarbij de bevol king aangezet wordt om de grondwet af te schaffen en de vroegere regeringswijze weder in te voeren. Dit vindt echter weinig weerklank. Dezer dagen hield hier voor een logement een met twee paarden bespannen rijtuigje stil, waaruit een man met ecnen langen witten baard, die tot op de borst neêi'hingen eene iets jeugdiger vrouw afstapten. De logementhouder hunne spraak niet verstaande, weigerde hen op te nemen, toen de grijsaard een voorbijkomend officier in het Fransch aansprak. Men vernam toendat hij regtstreeks uit Siberie kwam waar hij in 1812 als Fransch krijgsgevangene was vervoerd. Hij had er zich gevestigd, was gehuwd,, en na er 40 jaren geleefd te hebben keerde hij naar zijne geboortestad Nancy terug. Het verlangen naar zijn vaderland was zoo hevig bij hem ontwaaktdat hij daaraan geen wederstand kon bieden. Alexander von Humboldt viert heden zijn drie-en-tach tigsten geboortedag. Hij is thans met de voltooijing van het 4de deel van zijn Kosmos onledig. Russische dagbladen meldendat de stad Saranskmet ruim 10,000 inwoners (koningrijk Kasan) bijna geheel eene prooi der vlammen is geworden. Zweden en Voorwegen. Stokholm 8 september. Ge durende verscheiden avonden hebben hier talrijke zamenscho- lingen plaats gegrepen, die van allerlei baldadigheden verge- zeldgingen en welke niet, dan nadat eenige ai-restatien waren geschied, konden worden gestuit. Onder de gevangen geno men personen bevindt zich de uitgever van de Folkets Rost (de Volksstem), die door ophitsende artikelen togen de Joden aanleiding tot vernieling van bezittingen derzelve had gegeven. Frankrijk. Parijs 14 september. Heden namiddag ten 1 ure heeft de president de reis naar de zuidelijke departe menten des rijks aanvaard. Hij verliet St. Cloud ten 12 ure, omringd door een eskorte, zoo schitterend als men tot dus verre by dergelijke gelegenheden niet zag. De officieren van de regementen karabiniers en kurassiers, te Vereailles in garnizoenmet hunne generaals en kolonels aan het hoofd hadden zich reeds 's morgens op het palcis van St. Cloud ver- eenigdten einde hunne plaats in het eskorte in te nemen en den president tot aan het station van den spoorweg van Orleans te vergezellen. Omringd van dit sohittei-end geleide, dat de aandacht van alle voorbijgangers trok arriveerde de president juist ten een ure aan het stationsgebouwwaar hij door de minister den generaal- en chef-Magnan, de ge neraals van het garnizoen van Parijsde prefect van policie en de hoogere burgerlijke en militaire ambtenaren, werd af-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1