MIDDELBURGSCDE C 0 U R A N T. rE "m 1852. Donderdag 16 September. MIDDELBURGSCH ZIEKENFONDS. iScöüitx» cn Qbmttuöttraticu. iSimtcnlanbdcfte STtjbittgcti. iSuttciUattb^cIie JTijbingcti. KOHfliK 7'OrKlftK De Bnr^emeesier en Wethouders van Mlilrtelhnrg maken bekend Dat het Kohier van Fourage, gearresteerd door den Ge meenteraad op den 25 Augustus jl.van heden af, tot en met den 23 dezer maandvoor het Publiek op de Griffio ter lezing zal liggen. Middelburg, den 13 September 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. Driemaandelijksclie Bestnurders-Versaderlnstot opneming van Leden, Dingsdag den 21 September 1852des avonds ten zeven ure in de Tuinkamer van Sint-Joris. Namens de Directie J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. milUELBlIRG 15 September. Heden had alhier, door de commissie van toezigt, de jaar- lyksche prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen aan het ste delijk instituut van middelbaar onderwijs, te weten: aan de lste klasse, aan J. A. Tak, voor vorderingen in het Fransch, Engelsch, Hoogduitsch en de Wiskundeen Chr. van Burg, voor vorderingen in het Fransch, Engelsch, Hoogduitsch en de Wiskundeaan de 2de klasseaan J. D. Ie Nobel voor vorderingen in het Fransch Hoogduitsch en Engelsch; D. Jonk, voor idem in het Fransch, Hoogduitsch, Engelsch en do Wiskunde, en J. van Muyenvoor idem in het En gelsch en Hoogduitsch; aan de*3de klasse, aan A. Loeff, voor vorderingen in het Fransch, Hoogduitsch en de Wis kunde; A. M. Tak, voor idem in het Fransch, Hoogduitsch en de Wiskunde; G. E. G. van Maanen, voor idem in hot FranschHoogduitsch en de WiskundeB. F. W. Fock voor idem in het Fransch; D. G. van Teylingen, voor idem in het Hoogduitsch, en L. B. van Maanen, voor idem in de Wiskunde; aan de 4do klasse, aan W. de Bruyne, J. J. Mes, G. J. Gersen, A. W. J. Fokker en J. van den Broecke voor vorderingen in het Fransch; aan de 5de klasse, aan J. F. Schuurbeque Boeye, C. A. Brandt, G. de Bruyne en L. S. van Benthem Jutting, voor vorderingen in het Fransch; waarvoor eenige der bekroonde leerlingen op eene gepaste wijze in de NederlandscheFransche, Engelsche en Hoog- duitsche taal hunne erkentelijkheid aan heeren commissarissen voor het stedelijk instituut betuigden. Volgens eene aanschrijving van den minister van oor log in dato 6 septemberis aan de chefs der korpsen mede gedeeld, dat eenmaal in Indië gediend hebbende militairen, weder, even als voorheen, voor de dienstin dezelfde koloniën, waar zij zich vroeger bevonden, en dus zoowel voor Oost als voor West-Indië kunnen worden toegelaten, bijaldien zij namelijk de Indische dienst mot een gewoon paspoort hebben verlatenzonder immer gedegradeerd of in de klasse van discipline te zijn geplaatst. Wij vernemen, dat de rijdende artillerie, thans in be zetting te Amersfoortmet october te Leyden in garnizoen zal komen. Den 25 dezer zal van Harderwijk een detachement sup pletietroepen sterk 150 onder-officieren en manschappen, vertrekkenom den 20 daaraanvolgende over te gaanop stroom voor Rotterdam aan boord van het schip Samarang, bestemd naar Oost-Indie. liet zal gekommandeerd worden door den kapitein van het Oost-Indiesch leger G. J. Oosthout mede-begeleiders de 2de luitenants der infanterie L. W. A. Kessler en P. M. J. Penning Nieuwlandde 2de luitenant der artillerie W. B. Schey, officier van gezondheid 3de klasse C. A. de Neve, en apotheker 3de klasse A. A. Backer Overbeek. Bij Zr. Ms. besluit van 19 augustus jl. is vrijstelling van briefport verleend voor de briefwisselingwelke ambts halveover en weder, gevoerd wordt tusschen de bataillons- kommandanten van de rustende schutterijen en de hoofden van de besturen der gemeenten, uit welker bevolking het bataillon is zamengesteldalsmede tusschen die kommandanten en de kommandanten der kompagniendie tot hetzelfde batail lon behooren. De kommanderendo officieren zijn verzocht hiervan kennis te geven aan de kommandanten der kompa gnien van het onder hunne bevelen staande bataillons rustende schutterij. Men schrijft ons uit Zierikzee, den 14 dezer: Heden morgen ten zes ure bemerkten eenige knapen die naar hun werk gingendat er in de oude haven eene pet dreef. Dit bragt hen op het denkbeeld dat daar welli^t iemand kon verdronken zijn. Men ontdekte dan ook bij nader onderzoek het lijk van den heer G. K.veearts alhier die waarschijnlijk in den nacht, door de duisternis misleid' in het water is geloopen." Volgens berigt van den officier van justitie te Rotter dam, dato 7 september, is zekere Jan Servaas, koopman, wonende te Heinkenszand, den 15 augustus 11. van Rotter dam gevaren met de Middolburgsche stoombootbij zich hebbende eene geel lederen portefeuille, inhoudende 7000 aan geldswaarde hebbende papieren, die hij te Dordrecht had ontvangen mitsgaders nog eene som van 3000 waaronder verschillende bankbiljetten van 300, 200 en f 100 zon der echter van dit opgegevene nadere omschrijving te kunnen doen. Nog had hij den vorigen dag te Rotterdam ontvangen de som van f 10,000, bestaande in 44 bankbiljetten, welke hjj alle heeft geborgen in dezelfde portefeuille, en die geslo ten in den zak van het buisdat hij aan had. Hij heeft de boot verlaten aan het Katscheveer, in het land van Goes en nog kort te vorenop zijn buis voelendezich overtuigd de portefeuille nog in zijn bezit te hebben; korten tijd aan wal zijndeheeft hij echter bemerktdat de portefeuillemet de daarin zich bevindende waarde ad 20.600 was ver dwenen. Ofschoon hij vermoedde de portefeuille met al do zich daarin bevindende waarden te hebben verlorenis zij in weerwil van alle aangewende pogingendusverre niet terug gevonden. De tentoonstelling van schilderijen bestemd tot verlo ting onder de inteekenaren op de Kunstkronijkis in de vorige week te Amsterdam geopend. Eene verzameling van honderd schilderijen van kunstenaars van algemeen erkende verdiens ten, en daaronder van hoogst ervaren meesters, is natuurlijk van zeer groot gewigt voor hemdie prijs stelt op de scnoone kunsten en op hare bevordering en uitbreiding in ons land. Dat dit laatste een der oogmerken is van den heer K. Fuhri te 's Hage die als uitgever der Kunstkronijlczoo gepast zijne belangen weet te verbinden met die der deelhebbers, en evenzeer met die der kunst en kunstenaren blijkt ten duide lijkste uit den aankoop van zooveel kostbare kunstwerken waardoor de verloting bij den 13den jaargang van het gunstig bekende maandwerk die van alle vorige jaargangen verre overtreft. Zr. Ms. schooner Atalante, luit-ter-zee 2de klasse A. Klerckis 11. zaturdag morgen uit do Noordzee te Hel- levoetsluis binnengekomen. Zr. Ms. korvet Sumatra, kapit.-luit.-ter-zcc II. Wipff, is gisteren van Vlissingen in het Nieuwe Diep aangekomen. Het getal dor candidaten bij de Hervormde kerk bedraagt thans 73; onder het ressort der Waalselie commissie behoo ren er 5bij de Evangelisch-Luthersche kerk 6 bij de her stelde Evangelisch-Luthersche kerk 2dat der buitenlandsche candidaten bij de Hervormde kerk in Oost-Friesland is 10 en in het graafschap Bentheim 2. Men verneemtdat de commissie voor do tentoonstel ling te Arnhem in de laatste dagen voor de verloting nog de volgende voorwerpen heeft aangekocht: eene tilbury 600, een paardentuig voor eene tilbury 150, Ilogarth's works in prachtband 200, eene schuit met zeilen enz. 100, een rozenhouten buffet 650, eene canapé met zes stoelen 400, eene ebbenhouten gebeeldhouwde tafel 580 eene antieke ver gulde console-tafel 250 eene dames schrijftafel ingelegd met schildpad 350 eene canapé ƒ150 eene cylindcr schiijf- tafel 350, eene canapé 140, eene sohrijf-cassettebevat tende al het mobilair voor een kantoor 1200, een bonheur- de-jour 140 eeno garderobe-kast 350. Buitendien zijn nog voor vier- ii vijfduizend gulden verschillende voorwerpen van zilver, verlakt, schildpad en ivoor aangekocht, waar onder meerdere prijzen van 50 tot ƒ100. Men verneemt, dat de verloting zal plaats hebben ten raadhuizo te Arn hem aan te vangen op maandag den 27 dezerdes voor middags ten elf ure. Het slijpen van den Koh-i-noor is den 7 dezer te Lon den afgeloopen; het werk is volkomen naar wensch uitgeval len. De genoemde steen overtreft nu in grootte, glans en schoonheid alle andere bekende diamanten. Men denktdat hij of in de kroon van koningin Victoria gezet, of tot eenig ander versiersel van H. M. gebezigd zal worden. De Am- sterdamsche kunstenaars, de heeren Fedder en Voorzanger, welke het mocijelijke werk ondernomen en op eene voortref felijke wijze volbragt hebbenhebben elk van den Londcnschcn hofjuwelier Garrardvoor wien zij den arbeid verrigtten tot aandenken een fraai stuk zilver-werk met een passend opschrift, ten geschenke ontvangen. Het getal kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor schoolonderwijzers te Haarlem bedraagt op dit oogenblik 19. Er zijn bij het openen van het nieuwe schooljaar slechts 2 kweekelingen bijgekomen. In augustus 1851 waren er 27 kweekelingen, van welke in het begin van dit jaar 10 hunne opleiding voltooid hebben. In vroegere jaren was het getal kweekelingen 36, zoodat het aantal bjjna tot op de helft ver minderd is. Engeland. Londen 11 september. De koningin brengt haren tijd te Balmoral grootendeels in de beschouwing der verbeteringen door, welke sedert haar laatst bezoek op hare goederen en landerijen in die omstreken zijn aangebragt, of vergezelt nu en dan haren gemaalwanneer deze zich ter jagt begeeft. Lord John Russell heeft alle vertrouwen bij do hoof den der liberalen en vrijhandelaars verloren. Zij wijten het zijn verkeerd beleid, dat lord Derby en diens vrienden thans aan het bewind zijn, en zeggen openlijk dat, welke vrijzin nige geloofsbelijdenissen hij ook verder mogt afleggen, zij niets meer met hem te maken willen hebben. De heer Neildie zoo als reeds gemeld is de koningin tot erfgename van zijn kollossaal vermogen gesteld heeft, was een toonbeeld van gierigheid. Niet zelden bragt hij eenige maanden bij zijne pachters in Kent en elders doorom ten hunnen koste te kunnen leven. Kort voor de invoering der spoorwegen in Engeland bevond hij zich eens op een post wagen, die te Farningham pleisterde, waar al de overige reizigers aan de herberg afstapten, om iets te gebruiken. Daar Neil alleen in den wagen bleef zitten en zeer sober gekleed was, begrepen zijne mode-reizigers den armen man eenig brood en een glas grog te moeten doen brengen het welk hij dankbaar aannam. De blaauwe rok dien hij ge woonlijk droeg mogt nooit afgeborsteld wordenuit vrees dat de wol daardoor ljjden zou. Gedurende zijne laatste jaren ontzegde hij zich bijna de noodigste levensbehoeften. Gisteren in den vroegen morgen is de uitgestrekte sui kerraffinaderij der heeren Braden Co., in Denmarkstreet St. George alhierbijna geheel door brand vernielderi daar bij een groote voorraad van suiker verbrand of gesmolten. Het verlies wordt op ongeveer twintigduizend ponden ster ling begroot, terwijl de firma ongelukkigerwijze slechts voor zesduizend ponden verzekerd was. Laats tl. woensdag heeft te Bury de onthulling van het standbeeld van sir Robert Peel, met veel plegtigheid, plaats gehad. Deze plegtigheid werd door een aantal personen bij gewoond waaronder de zoon van wijlen dien grooten staats man den heer F. Peelenz. De Liverpool Mercury meldtdat thans te Liverpool 509 schepen, naar alle werelddeelen, in lading liggenwaar van er niet een naar Frankrijk bestemd is. Dit is, volgens het blad, een doorslaand bewijs, waartoe eene bescherming, aan inlandsche industrie verleend, leidt. Twee schepen hebben gezamenlijk 700 ton ijs uit Noorwegen te Londen aangebragt, hetgeen in dezen tijd des jaars voor iets opmerkelijks wordt gehouden. In de vereeniging van de Britsche maatschappij ter be vordering van de wetenschappen, dezer dagen te Belfast ge houden zijn onder anderen berigten uit Syrië en het Heilige Land ontvangen, van den heer van de Yeldo, officier bij de Nederlandsche marine. Duitscliland. Weenen 10 september. Van af 1 octo ber zal de postgemeenschap tusschen Oostenrijk en Frankrijk niet meer over Brussel, maar over Praag, Leipzig, Frank fort aan den Mein en Straatsburg loopen. Luidens geloofwaardige berigten zou er tusschen de ge- coaliseerde Staten te Darmstad! geen oneenigheid bestaan. De verklaring, welke zij den 15 bij de conferentie te Berlyn zullen afleggenzal derhalve eenparig zijn en ten gunste van Oostenrijk. De keizer zal bepaald den 14 dezer naar Pesth ver trekken, ten einde bij de groote militaire manoeuvres tegen woordig te zijn. Volgens het dagblad van Agram zal de keizer den 2 october in de hoofdstad van Croatië aankomen. De nieuwe leening vindt veel deelnemerser hebben zich bereids een aantal inschrijvers opgedaan. De berigten uit de provinciën luiden treurig omtrent de gestrengheidwaarmede de censuur te werk gaat in het verbieden van den invoer van boeken. Van verscheidene werken, waarvan het begin ongehinderd toegelaten was, worden thans de volgende afleveringen in beslag genomen. Onder Metternich genoten ten minste de hoogere standen nog eenige meerdere vrijheid ten dezen. Buitendien bepaalt zich de gestrengheid niet tot het in beslag nemen van boeken; men neemt ook langdurige verhoeren ter dezer zake af en legt geldboeten opzoodat hieruit tevens voordeel voor de schat kist voortvloeit. Reeds vroeger heeft men melding gemaakt van den bespottelijken ijver van hooger handom den tekst der klassieke schrijverszoo het heette zuiveren. De be kende uitgaven van Tauchnitz en Teubner zijn dan ook in den ban gedaan. Men verzekertdat eerlang maatregelen zullen genomen worden tegen de leesbibliotheken welke men insgelijks wil zuiveren van al wat uit een staatkundig, gods dienstig en zedelijk oogpunt aanstoot kan geven; voorts wil men die leesbibliotheken voorschrijvenwelke boeken zij aan te schaffen hebben en aan hunne lezers moeten aanbevelen. Uit Oostenrijksch Silezie verneemt men dat de cholera thans de grenzen heeft overschreden en zich reeds in eenige gedeelten van Krakau met zooveel hevigheid, als bij hare eerste verschijning in 1830 heeft vertoond. Zij heeft vol komen het oorspronkelijk Aziatisch karakter. De Weener dagbladen maken melding van eene vreesse- lijke gebeurteniseen boer uit Gallicie gingdoor zyne dochter vergezeldnaar de jaarmarkt te Zharaz om er een paar ossen te verkoopen, en deed het ontvangene geld in een lederen gordel, die hij zijne dochter om haar lijf liet gespen en onder hare kleederen verbergen, opdat, zoo hij meende, het geld bij haar veiliger was. Toen zij bij hunnen terugtogt een bosch door moestenwerden zij eensklaps door een gewapend persoon tegengehoudendie hun geld of hun leven eischte. De boer zeide geen geld bij zich te heb ben maar de rooverwetende dat hij zijne ossen verkocht hadalzoo hij hem daarmede des morgens had zien door trekken, fluitte om bijstand; hierop verschenen twee anderen, die met den eersten den boer verder in het woud sleepten en hem daar afmaakten. De dochter zag de misdaad volvoe ren en nam ijlings de vlucht door het digtste van het bosch zich met wilden angst en moeite een weg banendeweldra bemerkte zij in de verte eene woning, waar zij zich heen begaf. Meenende eene herberg in te tredenverhaalde zij onder tranen haar wedervaren, gaf de waardin haar geld in bewaring en werd door deze naar het scheen met diep mede lijden ontvangen en eene rustplaats aangewezen; zij had daar slechts eenige oogenblikken vertoefd, toen zij de drie moorde naars van haren vader zag in huis treden, die in de beneden kamer een gesprek hielden met de waardin. Met schrik en vreesselijken angst hoorde zij die mannen zich beklagen over het mislukken van den roof, waarop de waardin, de vrouw van een dezer booswichten, hen lagchende den gordel met geld voor de voeten wierp er bijvoegende het duifje is in de knip. loen hoorde de ongelukkige dochter hen onder ling raadplegen over het lotdat men haar bereiden wilde. Eindelijk zeide een van de moordenaars er mag geen spoor van de meid overblijven stook den oven wij zullen haar verbrandenmen verbeelde zich den toestand der ongelukkige zij hoorde reeds het hout in den oven kraken. Maar God verhoorde haar gebed in den doodsangstzij voelde zich moe dig, tot vertwijfeling toe; en bespeurende dat de muren der woning voor een gedeelte van klei waren, tracht zij eene opening te-maken; het gelukt haar, zij valt buiten op een hoop verrot stroo en vlugtgelukkig bereikt zij maar uitge put van krachten, den grooten weg, waar zij twee patronil-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1