MIDDILBURGSCHE COURANT. 1852. üiugsdag Hf «11 14 September. L iScötuccu cn Qbnüniötraticu. 1*hmi-isc.vTicsc i in. iSiitncnlaubdchc tTljbhtgca. 1 n De Bitrgfemeestetr van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 15 September 1852, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 13 September 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Ópper-Strandvonder van Westbapelle zal, op Woensdag den 15 September, des voormiddags ten elf ure, ten behoeve der regthebbenden, aan de gewone bergplaats te Westkapelle, in het openbaar en om gereed Geld verkoopen: 22 Greinen Balken, 5 Dekbalken, 1 onbewerkt Scheepshout, lang 8,75 El, 1 Teervat, 4 Boeitonnetjes en eenige Scheeps- deelen en Brandhout. «IDnELBITRft, 13 September. Bij do op den 11 dezer alhier plaats gehad hebbende aan besteding van eenige aardewerken, tot herstel en verbete ring der zeedijken van calamiteuse polders in deze provincie zjjn die door verschillende aannemers aangenomen voor/273G0. Bij koninklijk besluit van den 31 aug. is, ten laste van den Staataan jhr. mr. J. T. H. Nedermeyer, ridder van Rosenthal, voormalig minister van justitie, een pensioen ver leend van 3678. Z. M. heeft, bij besluit van den 8 dezer goedgevonden 1. de generaal-majoors P. li. F alterkommandant van het personeel der artillerie H. H. Seeliggouverneur der konink- lijko akademio voor de zee- en landmagt; II. A. de Hart, kommandant der 4de brigade infanterie, belast mot de waar neming van het provinciaal kommandement van Gelderland Utrecht en Overijsseljhr. J. T. Serrariskommandant der lsto brigade infanterie, belast met het opperbevelhebberschap van de vesting Maastricht en van de troepen in het Lim- burgsche, en C. A. H. Goetz, kommandant der 3de brigade infanterie, belast met de waarneming van het provinciaal kom mandement van Friesland Groningen en Drenthe op grond van langdurige dienst, op pensioen te stellen, en het bedrag daarvan te bepalen voor ieder op 2400 en 2. aan de hier- vorengenoemde generaal-majoors FalterSeelig do Hart en jhr. Serraris den rang van luitenant-generaal toe te kennen, met bepaling, wat de twee ecrstgemelden betreft, dat zij in de betrekking van lid van het comité van defensie worden gehandhaafd. Bij besluit van den 10 dezer heeft Z. M. de navolgende pensioenen verleend aan hoofd- en verdere officieren van het wapen der artillerie, hoofdzakelijk wegens langdurige dienst: Aan den luit.-kolonel bij het 2de regement vesting-artillerie J. van Roosendaal, 1500, en aan den luit.-kolonel komman dant van het regement rijdende artillerie L. C. G. Delecourt, mede ƒ1500, beide onder toekenning van den rang van kolo nel; aan den majoor bij het 2de regement vesting-artillerie W. C. Yerniers van der Loeff, 1300en aan den majoor bij het departement van oorlog H. J. J. Gelinck mede 1300, beide onder toekenning van den rang van luitenant-kolonel aan de kapiteins L. L. Baehr bij het 2de en J. E. DelCampo, genaamd Camp bij het 1ste regement vesting-artillerie, ieder 1080, beide onder toekenning den rang van majoor; aan de kapiteins A. J. T. Hogerwaard bij het 1ste en A. T. Burgers bij het 2de regement vesting-artillerie, ieder 1080; aan de kapiteins bij de stapel- en constructie-magazijnen A. U. Mooser1044, en G. C. Hartz, 1080 aan den kapitein der 2de klasse bij het 1ste regement vesting-artillerie O. W. Gobius, 1033; aan den majoor magazijnmeester der lste klasse bij de stapel- en constructie-magazijnen te Delft W. A. Camp, 1300 aan de kapiteins magazijnmeesters der 2de klasse, J. II. Gerlach, te Geertruidenberg, 1080, en E. van Bart, te Vlissingen, 000 aan de lste luitenants ma gazijnmeesters der 2de klasse, J. Smit, te Woerden, en J. Heerholtte Venlo, ieder 720; aan den lsten luitenant ma gazijnmeester der 3de klasse te IleusdenJ. N. do Roo600. Z. M. heeft, bij onderscheidene besluiten, gedagteekend den 8 dezer, goedgevonden: 1. Den rang van luitenant-generaal te verlecnen aan den generaal- majoor jhr. J. T. Spengler, hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst en laatstelijk minister van oorlog2. met wijziging in zooverre van het bepaalde bij de besluiten van den 19 oetober 1S43 en 27 december 1851, vast te stellen, dat de bij den generalen staf en de bij den staf van het wapen der kavallerie uitgetrokken opperofficier zal zijn luitenant-generaal, of generaal-majoorop een jaarlijksch trak tement in vredestijd van 5500; en in verband daarmede 3. te be noemen: bij den generalen staf, tot luitenant-generaal, den generaal- miajoor C. baron Nepvcu chef van dien staf, hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienstbij den staf van het wapen der kavallerie tot luitenant-generaalden generaal-majoor J. F. graaf Pu Monceau kommandant der brigade kavallerie hoogstdeszelfs adjudant in buiten gewone dienst; bij den staf van het wapen der infanterietot generaal- majoor en kommandant der lste brigade infanterie, tevens belast me! hot oppcrbevelhebbersehap der vesting Maastricht en der troepen ir het Limburgsche en met de functien van provincialen kommandant al daar voor zooveel de werkzaamheden der nationale militie betreft den kolonel S. T. A. Hubar thans kommanderende het 3de regement infanterie; tot generaal-majoor en kommandant van de 3de brigade in fanterie tevens belast met de functien van provincialen kommandant van Friesland Groningen en Prenthe den kolonel' II. F. K. Puycker, thans kommandant van het regement grenadiers en jagers, hoogstdes zelfs adjudant in buitengewone diensttot generaal-majoor en komman dant van de 4de brigade infanterie tevens belast met de functien van provincialen kommandant van Gelderland, Utrecht en Overijssel, der. kolonel L. J. de Pctit, van den generalen staf; bij den staf van het wapen der artillerie, tot luitenant-generaal, inspecteur van het wa pen den generaal-majoor M. II. Steenberghethans directeur der lste artillerie-directiebelast met de functien van directeur van 's rijks gie terij van metalen geschuttot generaal-majoor en directeur der ls:- artillorie-dircctiebelast met de functien van directeur van 's rijks gieter van metalen geschutden kolonel W. F. Heydenreichkommandant van het £de regement vesting-artillerietot generaal-majoor en gou verneur van de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, den kolonel jhr. J. K. ridder van Kappard, kommandant van het rege ment veld-artillerio. Bij Zr. Ms. besluit van den 10 dezer is goedgevonden te benoemen Bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kolonel, den luit.-kol. A. W. de Bruynvan dien staf, chef van het bureau der artillerie bij het departement van oorlog; zullende hij ook in zijnen nieuwen rang in die betrekking verblijventot majoor en onder-direc teur der artillerie-stapel- cn constructie-magazijnenden kapitein der lste klasse-J. van Ileel, van kit 2ue regement vesting-artillerie; tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenants W. II. K. vanlngen, van het lste regement veld-artillerieA. L.vou Preuschenvan het 2do regement vesting-artillerieH. van der Meer de Walcheren van hot korps pontonniers F. A. T. Pelprat van den staf van het wapen, gedetacheerd bij do koninklijke akademie voor de zee- en landmagt; zullende hij ook in zijnen nieuwen rang bij gemelde inrigting verblijven; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants J. J. Collard, A. L. Buhlman, ,W- C. van Hael'ten en J. II. Meursinge, allen van den staf van het wapen en gedetacheerd bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagtzullende zij ook in hunnen nieuwen rang hij gemelde inrigting verblijven, en C. G. C. F. Isingmede van den staf van het wapen en adjudant van de lste artillerie-directie; tot majoor, de kapiteins W. 13. Vergroesen, S. van Riemsdyk, J. F. Klercq en Y. C. W. von Passelmagazijnmeesters der lste klasserespectivelijk te MaastrichtGorinchem 's Hertogen bosch en Bergen op Zoom; tot kapitein-magazijnmeester der artillerio van de 2de klasse te Venloden lsten luitenant F. C. Q. P. de Flincs van het 2deregement vesting-artillerie te Geertruidenberg, den lsten luitenant W. J. J. Verkouteren van het lste regement vesting-artillerie; te Vlissingen, den lsten luitenant W. L. Swaanvan den staf van het wapen en adjudant in de 2de artillerie-directie; te Woerden, den lsten luitenant F. A. van Ingen, magazijnmeester der artillerie van de 2de klasse te Neuzentot kapiteinsde lste luitenants F. W. J. B. Over- reithG. P. Schiudler en W. C. Gerlachmagazijnmeesters der artil lerie van de 2de klasse respectivelijk te AmsterdamGrave en Nij megen tot lsten luitenant, de 2de luitenants J. G.Bosch, J. J. Ber- gansius J. ViskerJ. F. Buffart, L. Vetzo, G. ZweersA. Kraak, H. Braus en M. van der Horstmagazijnmeesters der artillerie van de 3de klasse, te Pelft, HellevoetsluisVeereBreskensBath Wiericker3chansWoudrichcm, Loevenstein en bij het departement van oorlog. Bij het regement veld-artillerietot kolonel en kommandant van het regementden luitenant-kolonel J. P. haron de Girard de Mieiet van Coehoorn, van het korps, hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst; tot luitenant-kolonel, den majoor jhr. J. L. de Casembroot, mede van het korps; tot majoor: de kapiteins der lste klasse J. A. Snellen en J. P. C. van Overstraten, respectivelijk van het korps, en van den staf van het wapengedetacheerd bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt; tot kapitein van de 3de klasse (naar ouder dom van rang) de 1 ste luitenants J. Woortman Spandaw A. W. A. Gevers DevnootJ. J. li Paravicini di Capelli, en de lste luitenants- instructeur C. W. F. van LyudenC. L. F. Koos en N. J. Muvsken allen van het korpstot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants P. A. van Reede van Oudtshoorn, H. OnnenP. A. Rauwsvan het korpsJ. L. van Weiier van het regement rijdende artillerie; J. C. GheelRüell, H. A. A. van RijssenG. van Vollen hoven, J. II. KnooteH. C. IiieszO. W. C. de Brauw en G. T. E. M. Abel, van het korps; M. L. V. de Girard de Mieiet van Coe hoorn, W. graaf van Lintburg Stirum en F. F. Steenberghe, van het regement rijdende artillerieen II. A. C. Iloltiusvan het korps. Bij het lsto regement vesting-artillerie: tot kolonel en kommandant van het regementden luitenant-kolonel W. baron Bentinekvan hot korps; tot luitenant-kolonel, den majoor C. Paniels van Wykhuise van het 2de regement vesting-artillerie; tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) de lste luitenants N. C. Maarschalk W. II. KohierE. E. Ernst en C. I. In de Betouvan het korpsM. T. Elout, van het regement rijdende artillerie, II. T. van Lidth de Jeude van het korps pontonniers en jhr. W. G. Wttewaal van Stoetwegen van het 2de regement vesting-artillerie; tot lsten luitenant (naar ouder dom van rang) do 2de luitenants E. C. Reinaldavan het korps J. van der Boon en P. Ritmeester van het 2do regement vesting artillerie G. J. van Troyenvan het korpsII. W. de Quartel van het 2de regement vestingartillerieP. V. van Stein Callenfels, van het korps, jhr. C. J. A. Speelman, van het 2de regement vesting-ar tillerie, J. Roosmale Nepvcu, van het regement. rijdende artillerie, J. 1). Ninaber, van het 2de regement vesting-artillerie, en J. J. C. baron Taets van Amerongenvan het regement rijdende artillerie. Bij het 2de regement vesting-artilleriotot kolonel en komman dant van het regement, den luitenant-kolonel A. F. Brade, van den staf van het wapen inspecteur der draagbare wapenentot luite nant-kolonel don majoor J. II. van Deventervan het korpstot majoor, den kapitein der lsto klasse W. H. Doorman, van het korps; tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang)de lste luitenants A. A. J. P. van Alphen, van het korps; L. Smits, van het lste regement vesting-artillerieJ. W. G. Pels Rijckenvan het rege ment rijdende artillerie, en A. W. Mosselmans, van het korps; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), de 2de luitenants K. E. Altheer, K. A- Wimmer, J. H. Lux, J. H. Kretzer en A. Dillié, allen van het artillerie; J. A. baron Mulert van het lste regement vesting-artillerie; J. Stadnitskivan het regement veld-artillerieP. du Puy en C. W. Musquctiorvan het lste regement vesting-artillerie. 13ij het regement rijdende artillerietot luitenant-kolonel en kom mandant van het regement, den majoor jhr. C. D. P. Singendonck van het korpstot majoorden kapitein der lste klasse F. F. J. H. vaii Hecckeren van de Kloesevan hot korpstot kapitein van do 3de klasse (naar ouderdom van rang) dd lste luitenants A. F. M. d'Hame- courtadjudant, en F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerkcn, ins tructeur bij het korps; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), de 2de luitenants jhr. W. U. C. ridder van RappardW. II. Dyck- rneestcr en C. J. van Orsoy Veeren, allen van het korps. Bij het korps pontonniers: tot majoor don kapitein G. J. Stieltjes, kommandant van het korpstot lste luitenants (naar ouderdom van rang)den 2den luitenant J. F. W. M. P. Ninabervan het korps. Nog heeft Z. M. goedgevonden te benoemen Bij den staf van het wapentot inspecteur der draagbare wapenen den majoor C. T. van Meurs onder-directeur bij de artillerie-, stapel en constructie-magazijnen hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst; tot magazijnmeester der artillerio van de lste klasa^feJP^ft-,' den kapitein der lste klasse A. P. Carré, van het 2de regement ves ting-artillerie bij het 3de regement vesting-artillerietot kommandant van het regementden kolonel F. A. E. Meylthans kommandant van het lste regement vesting-artillerieen in zijne tegenwoordige be trekking te verplanten van Coevorden naar Neuzenden lsten luite nant-magazijnmeester der artillerio van de 2de kl. J. F. van Heutsz. Bij deze organisatie verliest Vlissingen den staf en ééne kompagnie van liet 2de regement artillerie. Plet schijnt dat de staven der drie regementen vesting-artillerie in Breda Delft en Nijmegen zullen worden gevestigd. Men meldt uit 's Gravenliagedat de ontwerpen nopens de Staats-begrooting voor 1853 reeds in gereedheid zijn, en dat die ontwerpen met de daartoe behoorende staten, me- morien en verdere bescheiden, ingevolge de grondwettelijke voorschriftenspoedig na de opening der kamers aan de ver tegenwoordigers zullen worden aangeboden. Men verneemt, dat de heer van Sonsbeeck, minister van buitenlandsche zakenna afloop van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal, en alzoo na de behandeling van het ontwerp wegens de Russische schuldvordering, zijn ontslag uit zijne betrekking vragen zal. Woensdag 11. is in de rivier tnsschen Dordrecht en Zwijndrecht de draad voor den electro-magnetischen telegraaf gelegd. Op denzelfden dag is hij ook door het Ilollandsche Diep gelegd. Binnen weinige weken mogen wij dus het tot stand brengen van de telegrafische communicatie tusschen Nederland en België te gemoet zien. Te Wageningen is den 4 dezer, in den ouderdom van ruim 90 jaren overleden de gepensioneerde luitenant-gene raal W. C. de Virieu kommandeur met de ster der orde van de Eikenkroonridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In 1819 en 1820 was deze generaal provinciaal kommandant van Zeeland. Den 10 dezer arriveerde ter reede van het Nieuwe Diep Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kapit.-luit.-ter-zee P. Dibbetz na het wisselen van salutschoten met het mede ter reede liggende fregatschip Doggersbank, kapit.-ier-zee A. J. de Smit van don Broecke. De komst van Zr. Ms. korvet Sumatra, kapit-luit.-ter-zee H. Wipff, wordt met iederen dag te gemoet gezien. Na aankomst van laatstbedoeld schip zal het eskader, dat uit de vroeger vermelde schepen zal bestaanbegeleid door het hier gestationeerde oorlogs-stoomschip Cycloop, den voorgenomen togt, die op 15 dezer is bepaald, onder nemen. Men verneemt, dat het rijk ongezind is om do com missie voor de Nationale Nijverheids-Tentoonstelling te Arn hem te gemoet te komen in de kosten van het vervaardigen van medailles en getuigschriften, voor de inzenders van de bekrooning waardig gekeurde voorwerpendoch er niets tegen heeft, zoo die kosten uit de opbrengst der tentoonstel ling worden gevonden, en alsdan zou willen medewerken tot het benoemen eener commissie van beoordeelaars. Op 30 augustus werd te Gorsel do eerste algemeeno vergadering der vereeniging Nederlandsch Mettray gehouden. Een hoogst belangrijk uitgebreid verslag over den toestand van do vereeniging in het algemeen, en van de kolonie in het bijzonder, werd door commissarissen uitgebragt, wat de ves tiging en inrigting der kolonie betreft bij monde van den heer W. II. Suringarwat den landbouw betreft bij monde van den heer dr. A. Brandts. Volgens dit verslag was de kolo nie den 19 december 1851 geopend cn telde thans 48 kweo- kelingen geplaatst in vier woningen het geschenk der vor stelijke familie. liet getal der loden beliep over 1851, 1271, dat der begunstigers 210 en dat der afdeelingen 21. Iloogst- gunstig waren do aanvankelijk verkregen resultaten, gelijk het verslag dat eerlang gedrukt en aan de leden zal toege zonden wordendaarvan menige proeve aanbood. De wonin gen der kweekelingen zullen met twee vermeerderd worden CO als geschenk van twee menschenvrienden. Ook zal weldra worden overgegaan tot de daarstelling van een bouwhuis waardoor het aanleeren van den landbouw zal bevorderd wor den. Door den thesaurier werd rekening en verantwoording gedaan van de bijeengebragte gelden tot stichting der kolo nie. Na betaling van het landgoed Rijsselt en de eerste in rigting der kolonie levert dit fonds een batig saldo op van 8165.13 j. De begrooting van ontvangsten en uitgaven over 853 voor het dagelijks beheer der kolonie werd vastgesteld, na de verrigting van eenige huishoudelijke werkzaamheden ze eerste algemeene vergadering gesloten. Uit 's Bosch schrijft men van den 10 dezer Eergisteren had in het versterkte kamp onder Vught de atste manoeuvre in het vuur, gekommandeerd door den (lonel Büchner, plaats. Onder de tegen den vijand aange- imen stellingen muntten vooral uit de zoogenaamde ligne- •isée, staande de beide vleugel-bataillons 1 en 5 in geslotene ilonno, het 2de en 4de gedeployeerd en het 3de in kolonne 'attaque in het midden, hebbende dit bataillon op elke zijde [ene sectie artillerie en do kavallerie achter de intervalles :ene scnoone carréstelling diagonaal aan de linie en eindelijk het onder het vuur wegnemen der beide regter vleugel- bataillons om den vijand eene omtrekking van den regter vleugel te beletten enz. enz. In één woorder werd op eeneden bevelvoerder waardige wijzegemanoeuvreerd ook de schoten uit kanon en klein geweer lieten niets te wen- schen overigen waren vooral de bataillonsvuren indruk wekkend en krachtig. De divisie-generaal riep dan ookna den afloop, de hoofd- en verdere officieren van alle wapenen om zich heen, en betuigde hun, met zijne bekende welbe spraaktheid zijne bijzondere tevredenheid. Heden namiddag ten 4 ure zal op de paradeplaats eene groote revue gehouden worden over de gezamenlijke troepen die de manoeuvres in het kamp van Vught verrigt hebben, en op maandag aanstaande zal het bataillon van het 5de regement den terugtogt naar Breda aanvaarden." De maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda, in het jaar 1851opgerigt en than-t

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1