MIDDELBIIMSCHE C 0 U R A l\ m 1852. Donderdag 9 September. IScstuccu en Clbmituötratieu. 35uiicnl<ttib$cltc ^ijbingen. AFKONDIGING. Reglement op de Uitoefening der aagt jBjr vmssche kijf. 0e Gedeputeerde Staten van Zeeland Doen to weten Dat Hoor de Staten dier Provinciein hunne Vergadering van den 14 July jl.is vastgesteld hetgeen volgt REGLEMENT ter uitvoering van Artikelen 9 en 13 Jaatste zinsnede, der Wet van den 6 Maart 18-52 (Staatsblad nu. 47), lot regeling der Jagt en Visscherij. Art. 1. Gedurende den voor do Jagt opengestelden ttyd zal do Korte Jagt, behoudens de bepalingon der Wet van don 6 Maart 1852 (Staats blad no.47), dagelijks mogen plaats hebben. De dagen der week, waarop de Lango Jagt zal mogen worden uit geoefend, worden bepaald op den Maandag, Woensdag en Zaturdag. Art. 2. Bij het uitoefenen der afzonderlijke Jagt op Waterwild zal alleen gejaagd mogen worden op cn langs het water en op lage moeras sige grondenen zal zulks bepaald verboden zijn op bouw- en hooilan den tot het gewone Jagtvold bchoorendewaarvan de oogst nog niet is afgeloopen. Ook het jagen langs rijsbermen en bekleedsels van het buitentalud dor Dijken is onder de uitsluiting bcgropen. Art. 3. Tot het vangen of dooden van Visch in de Binnenwateren dor Provincie zullen geene andere Vischtuigcn mogen worden gebezigd als: Aalkorvcn (korven, vischkorven willigen, welien)Fleuren (zet lijnen); Fuiken (stclnetten)Hengels; Kruisnct (totebel); Schakels (vlouwon, wargarens); Stolpmand; Trommels (baltuikeu)Werpnet; Zegen (sleepnet) Prang- of Praamnettenmits alleen in groote water plassen cn krekenon inet uitsluiting nlzoo van het gebruik derzclve in slooten, watergangen en vaten; Bougelnetten mits do middellijn van den hoepel of beugel niet grootcr zij dan 90 Ncdcrlandschc duimen. Schepnetten mogen alleen gebruikt worden om gevangen Visch op te scheppenover te zetten of te vervoeren. Art. 4. De grootte der mazen van de Vischnctten, tot de Visch- vangst gebezigd wordendeover derzelver grootste lengte gemetenzal moeten zijn ten minste voor do zegen (sleepnet) de vleugels 25 de kuil 20 Noderlandseho strepenvoor de fuikendo vleugels en het lig- chaaiu 25, de kuil en kruik 20 Ncd. strepen; voorde schakels 50 Ncd. strepen; voor het kruisnct 18 Ncd. strepen; voor de trommels 25 Ned. strepen; voor de werpnetten 30Nod. strepen voor het prang- of praam- uot 30 Ncd. strepen; voor hot bcugelnct 30 Ned. strepen. Art. 5. De breedte voor de Grachtendie buitenplaatsen, lusthoven of bouwhoeven omgevenen die bedoeld zijn bij littra b van Artikelen 12 en 13 der Wet van don 6 Maart 1852 (Staatsblad no. 47), wordt bepaald op 3 cl (drie). Alsmede dat voorschreven Reglement is goedgekeurd bij Zijner Majesteita Besluit van den 10 Augustus jl. no. 56. En zal dit besluit, door opneming in het Provinciaal Blad, gebragt worden ter kennis van de Gemeentebesturen en van den Inspecteur dor Jagt en Visscherij in deze Provincieals mede van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maré chaussees te Sas-van-Gentook voor do onder hetzelve res sorterende Brigade-bevelhebberstot informatie en narigten wyders door de zorg der Gemeentebesturen dadelijk op ont vangst worden afgekondigd en aangeplakt in al de Gemeenten dezer Provincieten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve aan die Besturen zal worden toegezonden terwijl voorts exemplaren van dit besluit zullen worden uitgereikt aan het Provinciaal Geregtshof, don Procureur-Generaal bij hetzelveendoor diens tusschenkomst aan al de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie, gelijk mede aan de Arrondissements-Regtbanken en Kantonregtors in dit Gewest. Gegeven te Middelburg, den 1 September 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VEEDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, S. VAN DER SWALME. Op Zaturdag den 11 September 1852, des middags ten 12 ure zalonder nadere goedkeuring door den Staatsraad Commissaris des Konings in do Provincie Zeeland, of', bij zijne afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Iloofd-Ingenieur van den Water- -taat in het 11 de Districtaan het Lokaal van het Provin ciaal Bestuur te Middelburgworden aanbesteed: Henige AAKHEWtlRHHl' tot herstel en verbetering der SBetiiliJken van de Calamiteuse Folders In üKecluml in Negen Perceelen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek zal ter lezing liggen aan het Lokaal van hot Ministerie van Binnenlandsclie Zaken aan dat van het Pro vinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburgen voorts op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen voor de Besteding do noodigo aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere inlich tingen te bekomen zijn, voor al de werken, bij den Hoofd ingenieur te Middelburg, en voor de bijzondere perceelen, bij de Ingenieurs te Tholen, Ziorikzce, Broskens en Neuzen. De Minister van Binnenlandsclie Zaken, THORBECKE. II li lKTH WH tT VAN ViXAXdrtix. KANTOOR DER DOMEINEN TE SAS-VAN-GENT. «IIMAIMHH VKIJPACHTIVft XX9i IMDI GOE0EREN- Op Maandag den 13 September 1852, des voormiddags om 10 ure, zal door den Ontvanger der Domeinen, te Sas-van-Gent, ten overstaan van den Notaris C. E. "V ER- MANDEL, residerende aldaar, in bet Logement het Wapen van Zeelandte Sas-van-tientworden overgegaan tot de openbare Verpachting voor den tijd van zeven jarenin gaande zoo als in de Verpachtings-Voorwaarden is ver meld van Bunders, 8» Roeden, OO Ellen XAAKEAN». 5S Bunders «O Roeden 3© Ellen WEIEASiBB en WATER. De SCHORREK en AANWASSEN enz. gelegen voor het Sassche Gat en voor de Polders Beukels en Paulina; en het GRASGEWAS van twee einden Dijk van de Brugsche Vaart, gelegen onder do Gemeenten Sas-van- Gent, Axel, Neuzen, Biervliet en St. Anna ter Muideu. De voorwaarden van Verpachting liggen tor lezing ten Raadhuize der Gemeenten Sas-van-GentAxel Neuzen Biervliet en St. Anna ter Muidenin de Logementen het Wapen van Zeelandte Sas-van-Gent; bij ROLFF, te Axel bij STEENKAMP, to Neuzen; bij VAN DER GARDE, te Biervlieten bij CAPON, te St. Anna ter Muiden voorts ten Kantore van den Notaris voornoemd, zoomede ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen bjj wicn nadore in lichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen T. W. VAN ZÜYLEN VAN NIEVELT. HETAIillVG van TRAKTEMENTEN, over het derde Kwartaal 1852 ton Kantore van den Betaalmeestor en by Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. lliahencn iler Seilei-iluitsclic Her v. Gemeente bcrigten op gisteren in de collecte gevonden te hebben een gesloten pakje met het opschriftZendeling Genootschap hetwelk zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. VAN DEINSE, Middelburg den 8 September 1852. Diakenen voornoemd J. J. VAN DER HARST Lz., Prmses. J. A. DE WAAL, Scriba. MIM0EI/HERG 8 Septemtjor. Zijne Exc. do minister van binnenlandsclie zaken is za turdag avond in goeden welstand van zijne reis naar Zeeland in de residentie teruggekomen, en hoeft maandag morgen zijne werkzaamheden aan zijn departement, hervat. Bij de najaars-koffijveiling, gisteren alhier door do Neder- landsche Ilandol-maatschappij gehoudenis alles verkocht, en beliepen de prijzen van 33 tot 201 cents. Eergisteren is uit 's rijks dok naar de reede van Viis- singen gehaaldZr. Ms. stoomschip Gedeh, kapitein-luitonant- ter-zce Dibbets; cn gisteren Zr. Ms. korvet Sumatra, kom- mandant de kapitein-luitonant-ter-zee Wipff. lieden morgen ton half negen ure liet het Pruissische oorlogs-fregat do Ge/ion het anker op de reede van Vlissin- gen vallen. Het salueerde die vestingen daarna de schout- bij-nachtsvlagmet het gewone golal schoten dat door de artillerie van den wal en hot op do reede liggende oorlogs korvet Sumatra beantwoord werd. Do Pruissische consul de hoer Uyttenhooven liet zich aan boord rocijen om het etat-major van het Pruissische fregat te verwelkomen. Van wege do marine-directie werden de gewone pligtplogïngen betoond. Genoemd fregat zal in de drooge dok gekoperd worden, en verdere reparatien óndergaan. Verleden maandag is, even buiten Goes, op plcgtige wijze, de eerste ijzeren kolom gesteld 5ran de nieuwe mee krap-fabriek der maatschappij van verbeterde meekrapberei ding in Zeeland. Men leest in do Goessehe Courant onder don 6 dezer Gisteren hadden wij hier weder een dier hevige onweders die anders in onze streken zeldzaam zijn. Van 4 tot G ure in den namiddag hing de bui-bijna voort durend boven deze staden ontlastte zich door do felste bliksemstralen cn donderslagenwaarbij men onwillekeurig aan ongelukken dientengevolge denken moest. Hoewel er geono directe ongelukken in onze stad of omstreken te be treuren zijn ondervond men echter den invloed van het hevige onweder. Ten eerste sloeg de bliksem in een huis in de voorstad alhier, verbrijzelde den schoorsteen en een gedeelte van het dak des gebouwsalsmede eenig huisraaddat zich binnen in hetzelve bevondten andere werden eenigo hoo rnen door het onweder getroffen en verbrijzeld; maar, ten derdebejegende do wagendio met passagiers van het Wolfaartsdijkscho veer naar onze stad reed, bijna een groot onheil. De bliksem toch sloeg kort bij het rijtuig neder zoodat de passagiers den schroeijendon en verdoovenden in vloed ontwaarden, de koetsier werd achterover geworpen, en de paarden zouden zijn doorgegaanzoo met een der reizigersde hoer van der Lek dc Clercqlid der eerste kamer van do Staten-Generaal, tegenwoordigheid van goest genoeg bezeten had om onverwijld de lijnen te grijpen de paarden in te houden en alzoo groote onheilen to voorkomen." Men schrijft ons uit Wissenkerko van den 6 dezer Gisteren namiddag van 4 tot 7 ure woedde boven dezo gemeente een onwederzoo hevigals bij menschen geheugen hier zelden gehoord is. Felle donderslagen deden zich bijna zonder ophouden hooren, en de regen, somtijds ook met hagel vergezeld, viel hij stroomen neder. De bliksem is in de kerk geslagen. Vermoedelijk is ze aan de zuidzijde binnengedron gen en langs den stijl van liet raam naar beneden gegaan. Na eenige schade aan do zitplaatsen en ramen te hebben ver oorzaaktwaarvan de stukken op 13 k 15 ellen afstands ge vonden zijnschijnt ze door een raam aan de oostzijde weder naar buiten te zijn geslagen, ten minste ook aan die zijde is een der ramen beschadigd. Ook het houtwerk des torens is getroffen geworden. Gelukkig is hierdoor geen brand veroorzaakt, en bijzonder gelukkig dat het niet een paar uren' vroeger is voorgevallendan had menbij eene volle kerkwaarschijnlijk het verlies van menschenlevens te betreuren gehad." j.,v liet onweder, dat 11. zondag ook in de omsti'êk^n.jvaii 's Hertogenbosch heeft gewoed, is in de kerk der Herfórmd^^' gemeente te Engelen, inde nabijheid dier stad, ingeslagen. De bliksem heeft het torentje aangegrepen en beschadigd daarna is dezelve op het orgel geslagen en heeft dat geheel verbrijzeldvoorts nog schade aanrigtende aan banken en gestoelten. Gelukkig was de godsdienst-oefening reeds eenigen tijd geëindigd. Bij resolutie van den minister van financien zijn de ac- ten van eeds-afleggingvan de aangesteld wordende onbezol digde opzieners der jagt en visscherij, vrijgesteld van de regtcn van zegel en registratie. De onderscheidene gemeentebesturen zyn uitgenoodigd geworden, om op de certificaten van goed gedrag, aange vraagd wordende door ingezetenen, die zich voor de kolo niale dienst verlangen to verbindenvoor het vervolg melding te maken of de belanghebbenden vroeger een of meer von nissen hebben ondergaanon zoo jade misdrijven nit te drukkenwelke tot die veroordeclingen hebben aanleiding go- geven. Door het Historisch Genootschap te Utrecht is onder anderen tot lid benoemd, dr. J. Borsins, te Middelburg. Den 2 dezer is te Utrecht, in Tljarigen leeftijd, over leden de heer A. Numan, med. doctor, rustend hoogleeraru in de veeartsenijkunde, secretaris der commissie van landbouw in de provincie Utrecht, ridder der orde van den Nederland- scben Leeuw en kommandeur van die der Eikenkroon, Dc wetenschap verliest in hem een ijverig beoefenaar; de maat schappij een edel ménsch. Bij Zr. Ms. besluit van 24 augustus is voor de mili taire akademie te Breda een nieuw reglement vastgestelden tevens aau de inrigting den naam gegeven van koninklijke akademie voor do zee en landmagt. Men schryft uit 's Hage den 3 september aan do Amsterdamsche Courantdat er niets van aan is, dat Z. M. de koning eerstdaags de provinciën Utrecht on Gelderland zoude bezoeken. Men verzekertdat. daartoe zelfs geen plan heeft bestaan. Hetgeen men van de groote promotiedie in de eerste helft dezer maand bij do infanterie zoude plaats hebbengezegd heeftmeent men ook zeer te kunnen be twijfelen. Dezer dagen is door Z. M. vergunning verleend tot het aannemen en dragen Aan den gepensioneerden luitenant-generaal baron van Omphal, hoogstdeszelfs buitengewoon adjudant, van de ver sierselen van grootkruis der orde van St. Stanislaus hem door den keizer van Rusland geschonken en aan den gepen sioneerden majoor titulair, van het O. I. leger, Gilly de Montcla, van het versiersel der orde van liet Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Aan de soldaten A. E. O. SchleyerK. Grewold en V. Asschenbrüekervan het koloniaal werfdepotis van rege ringswege vergund het aannemen en dragen van de door den groothertog van Baden, ten jare 1849 ingestelde medaljes van aandenken aan het dempen van den opstand in dat groot hertogdom. Z. M. heeft tot ridder grootkruis der orde van de Eiken kroon benoemd, den luitenant-generaal R. A. Klcrck, hoogst deszelfs adjudant in buitengewone dienst en chef van 's ko nings militaire huis. Men schrijft uit 'sllage aan den Courricr de la Mouse: Gewoonlijk welonderrigte personen verzekerendat de heer van Sonsbeeck het einde der beraadslagingen betrekke lijk het ontwerp van wet op de Russische schuld zal afwach ten om zync portefeuille van buitenlnndscho zaken neder te leggen." Het Staatsblad no. 142 behelst een besluit van den 25 augustus 11., bevattende de instructie der algemeene commis sie. van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. Die commissieingesteld bij de wet van den 5 maart jl. (Staatsblad no. 45), bestaat uit zeven loden. De koning be houdt zich voordit getal naar bevind van zaken te ver- grooton. Een der leden wordt door Z. M. tot voorzitter benoemdeen ander tot onder-voorzitter. De secretaris wordt, mede door den koning benoemd. De overige geëmployeer den worden benoemd door den minister van financien. Aan dc loden der commissie wordt eene schadevergoeding t.oege- legd, ten bedrage van ƒ1300 'sjaars voor den voorzitter, en van 1000 voor elk der andere leden. De secretaris ge niet eene toelage van ƒ800 'sjaars. De belooning der overige geëmploijeerden wordt geregeld door den minister van financien. Do commissie vergadert op eenen zaturdag in elke maand. Zij houdt hare vergaderingen in een der lokalen van het departement van financien te 's Gravenhage. Hoezeer het eene daadzaak is, dat de baron d'André. minister van Frankrijk aan het Nederlandsche hof, uit de residentie is vertrokken, en hoezeer dat vertrek in verband schijnt te staan met het vraagstuk nopens den nadruk, zoo verzokert men echter van goederhand, dat de Fransche minis ter te kennen heeft gegevendat hij slechts voor twee of drie maanden zou afwezig blijven; zoodat er, immers op dit oogen- blikgeene reden behoeft te bestaan om eenige ongerustheid over verstoring der vriendschappelijke betrekkingen" tusschen Frankrijk en de Nederlanden te koesteren. Engeland. Londen 4 september. Na den nacht van dingsdag op woensdag in het paleis van Holyrood te Edin- burg doorgebragt te hebben, is dc koningin, met haren ge maal en hunne kinderen, des morgens van laatstgenoemden dag naar Balmoral voortgercisd en aldaar dos avonds ten G ure aangekomen. Wederom zijn 38 kisten met schilderijenporcelein bronzen en andere kostbare voorwerpenaan koningin Maria Ainalia en de overige leden der familie van wijlen koning

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1