MIDDELBUMSCHE C OIIB A N T. 1852. Dingsdag 7 September. V'. 108. üjcstuircn en ClbmitiietvMticiu AAiamjESTjEoiara. fiwittciil4tibdctic_Eijbiugci«. 33uttetilattb0che tTijbimjcu. /•ito mmiVCmi i> r. .v. De Gedeputeerde Staten van SBeelanA brengen bij deze ter kennis van belanghebbendendat op Donderdag den 23 September aanstaandedes middags ten twaalf urein de Vergaderzaal der Staten, in de Abdij te Middelburg, open bare Uitloting zal plaats hebben Van drie Aandeelen, ieder van Vijfhonderd G-ulden, in de Geldleening van 30,000 voor de instandhouding van het Stoombootenveer tusschen Vlissingen en BreskenS. h. Van aeltt Aandeelen ieder van Duizend Gulden in de Geldleening van 330,000voor de verbetering der Wegen in het Vierde en Vijfde District. Van één Aandeel, mede van Duizend Gulden, in de Geldleening van f 34,OOM voor de daarstelling van eene Aanlegplaats voor Stoombooten en andere Vaartuigen mitsgaders voor de Wegsverbetering te Wolphaartsdijk. Welke Aandeelen, achtervolgens de bij Koninklijke Beslui ten'van den 29 Julij 1842, no. 56, 28 Junij 1845, no. 62, en 17 Junij 1847, no. 116, gearresteerde Plans der voor- schrevene Geldleeningen met den 1 January aanstaande moe ten worden afgelost. Middelburg, den 20 Augustus 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCIL Ter ordonnantie van dezelve, S. VAN DER SWALME. il lTfOT II.fi jWIlOfTlB. De Burgemeester en "Wethouders van Middelburg j Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeelandvan den 26 Augustus jl. A, no. 5365 1ste afd. (Provinciaal Blad no. 103), Maken bekend Datvolgens eene van Zyne Excellentie den Minister van Oorlog gedane mededeelingZijne Majesteit heeft goedgevon den te bepalendat de gewone bijeenkomst van de Verlofgangers der Nationale Militie in de maand September, ten einde in den Wapenhandel te worden geoefend, ook weder in dit jaar niet zal plaats hebben. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 3 September 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE De Secretaris M. F. LANTSHEER. De lleclor van het Stedelijk Gymnasium maakt be kend dat de gewone jaarlijksche Promotie zal plaats hebben op aanstaanden Woensdag, 8 dezer, des voormiddags te elf urein de Engelsche Kerk. Bij die gelegenheid zullen drie Oratiën worden gehouden, door: W. E. van Panhuys de Aëtio H, M. van Diggelen de Coriolano J. van de Grapt, de Cornelta, Gracchorum matre; welke jongelingenna het ontvangen van Pryzeneervol ontslag van het Gymnasium zullen erlangen. Verder zullen de Leerlingen: J. W. M. Schorer, G. L. Schorkr, J. A. van Hoek, E. P. Sciiorer W. van der Os, J. Polman Krüseman, A. J. van Deinse en J. J. P. Hector, aan HH. Curatoren hunnen dank voor de ontvangen Prijzen betuigen in de Latijnsche Taal, en eindelijk W. E. van Pan- Hüys in de Fransche, J. W. M. Schorer, in de Hoogduitsche. Bij deze bekendmaking voegt de ondergeteekende aan allen, die in deze plegtigheid belangstellende uitnoodigingom haar met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, 6 Sept. 1852. De Rector voornoemd, H. POLMAN KRÜSEMAN. De Kolonelbelast met het Plaatselijk Kommandement te Vlissingen, zal, op Dingsdag den 14 September 1852, des middags ten 12 ure, op deszelfs Bureau aan de Hoofdwacht aldaar, aan de minst inschrijvenden, in het openbaar aan besteden de leverantie van «HU of TARWEiTROU bij de 1000 Ned. ponden, ten behoeve van het Nachtleger der Troepen van de Landmagt binnen deze Vesting, voor den tijd van 12 maanden, ingaande den 1 November 1852 en eindigende den 31 October 1853. Strekkende wijders tot narigtdat de Voorwaarden, waarop de Aanbesteding zal plaats hebben van heden af, op ge zegd Bureau ter lezing zullen liggen. Vlissingen den 4 September 1852. milDEIJIlRG O September. De Fransche regering heeft haren gezant bij het Neder- landsche hof teruggeroepen. Die terugroeping is een gevolg der verwerping van het traktaat over den nadruk. Aanstaanden woensdag zal de eerste kamer der Staten- Generaal hare werkzaamheden hervatten. Aan hare beraad slagingen zijn onderworpen de volgende voordragten van wet als: 1. nopens de betaling van het achterstallig aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland; 2. wegens den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken 3. tot aanwijzing der ontheffingen ter zake van de directe belastingen enz. in het hertogdom Limburg4. tot veranderde toepassing van het tarief eau des carmes; 5. tot onteigening van perceelen over den weg langs dq nieuwe haven te Gro ningen; 6. tot regeling van den pligt der provincie, om be hoeftige gemeenten te hvtlp te komen, en 7. een groot aantal naturalisatien. Bij de op den 4 dezer alhier gehoudene aanbesteding van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de provinciale waterstaats-werken en wegen in deze provinciemet hun onderhoud tot den 1 julij 1853is zulks door verschillende aannemers, in 15 perceelen, aangenomen voor f 16703. Zaturdag nacht ten drie ure brak te Vlissingen brand uit, die in den beginne zich dreigend liet aanzien, en die om het digt bebouwde van de buurt des onheils en de belending van pakhuizen met brandbare voorwerpen vq#l angst veroor zaakte. Gelukkig was de wind stil en de spuiten spoedig in werking; zoodat men om 5 ure de vlammen meester was en het vernielde zich alleen bepaalde tot do bakkerij van Labeur in het rioolstraatje. Autoriteiten waren spoedig te genwoordig en men prijst onder de snel opgekomene spuiten zeer die van Zr. Ms. korvet Sumatra. Naar men verneemt zoude het bewuste pand niet verzekerd zijn voor brandschade. Men meldt ons uit GoesWederom heeft het misbruik van sterken drank een offer geeischt. De vrouw van zeke ren koemelker onder 's Heer-Abtskerkodie tevens drank verkocht en sedert jaren zich aan het misbruik daarvan had verslaafdbegaf zich in den avond van den 4 dezer naar de weide om de koeijen te melken; op den gewonen tyd niet terugkomende maakte de man zich ongerustbegaf zich naar do weide en vond zijne vrouw drijvende in de slootmet al het melkgerei rond haar. Denkelijk is zijin beschonken toe stand van de over de sloot liggende plank gevallen en al- zoo verdronken." In den nacht van 1 op 2 dezer is te Tilburg eene boer derij in het Ilaringseindmet drie daaraan belendende ar beiderswoningen in weerwil van de spoedig aangebragte hulpgeheel in de asch gelegd. De meubelen zijn grooten- deels gered, doch de voorraad graan is verbrand. Het huis is bij de Brusselsehe maatschappij verzekerd voor f2500. De oorzaak van deze ramp is onbekend. Den 31 augustus jl. werd te Utrecht de vierde alge- meene vergadering van Rijks vee-artsen, onder voorzitting van den heer F. C. Hekmeyer, gehouden. Onder do behan delde onderwerpen bekleedde de inenting der longziekte van het rundvee eene voorname plaatsen er werd besloten de verslagen wegens een groot aantal zoodanige inentingen eer lang openbaar te maken. De heer L. Swart, rijks-veearts te Oost- en West-Barendrechtis onder anderen tot lid van het centraal veeartsenijkundig genootschap benoemd. Sedert 14 dagen heeft in de provinciën Groningen en Friesland rondgereisd de heer Dyzma Chromy, voornaam landbouwer te Krakau, in Polen vergezeld van een Groninger veehandelaardie hem tot gids en te gelyker tijd tot tolk verstrektemet het doel om rundvee van het beste ras te koopen, en te beproeven, dit vee op zyne landhoeve aan te fokken en voort te planten. Hij heeft 12 stieren en 26 koeijen en vaarsen gekochthieronder zijn 7 stieren en 6 koeijen uit Friesland. Woensdag is genoemde heer weder huiswaarts ge reisd, altijd nog in gezelschap van zijn gids, om zoo mogelyk op de terugreis nog meer vee te koopen. Sedert eenigen tijd behelzen de dagbladen treurige be- rigten omtrent eene ziekte onder de varkensdie, tot aan zienlijke schade der veehouders, groote sterfte onder deze dieren te weeg brengt. Bij besluit van 25 augustus heeft Z. M. de instructie der algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboir-kamers vastgesteld. Bij besluit van 23 augustus heeft Z. M.met intrekking van de reglementaire instructie nopens het beheer der strand vonderij, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 9 november 1838, nieuwe bepalingen op de strandvonderij vastgesteld. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenenals aan den generaal-majoor jhr. J. T. van Spengler, laatst minister van oorlog, een van 4000 aan den kapitein A. G. Suthorland van het 3de regement infanterieonder toekenning van den rang van majoor, een van f 1080en aan den gewezen directeur van betonning enz. op de Zeeuwsche binnenstroomenD. Ap pel, een van 373 's jaars. Door den minister van financien isop eene dienaan gaande aan hem gerigte vraagte kennen gegevendatnaar het hem voorkomtde bestaande wetgeving ter dier zake geen grond heeftom de verklaringen letter C volgens lid 2 der circulaire van den 9den juny 11., no. 112, door de burge meesters af te gevenals van het zegelregt vrijgesteld te be schouwen. Zaturdag is hier en elders op de gebruikelijke wijze gevierd de twaalfde verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, kroonprins der Nederlanden. Den 31 augustus heeft eene commissie van de geza menlijke arrondissements-ijkers in dit rijk, aan den heer R. Lobatto, advisieur voor de zaken der maten en gewigten bij het departement van binnenlandsche zaken, ter gelegenheid dat hy zijne nu voor 25 jaren plaats gehad hebbende benoe ming tot die betrekking vierde, een zilveren geschenk aan geboden, als een blijk van hunne bijzondere achting en ge negenheid, en eene hulde aan zijne groote verdiensten en bemoeijingen ter bevordering van het Nederlandscho maten- on gewigten-stelsel. Tot dusver zijn, volgens de Staats-Courantbekend de benoemingen voor de provinciën Noordbrabant, Gelderland Zuidholland, Noordholland, Utrecht, Overijssel en Gro ningen (uitmakende 5/6 der bevolking van Nederland) voor het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werke lijke dienst bij de schutterijen (ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 december 1851). Het getal benoemden voor opgemelde provinciën bedraagt: voor officieren nog in werkelijke dienst 138, ontslagen officieren 231, te zamen 369; beneden den rang van officiernog in dienst 281 en ontslagen 254te zamen 535, en bij gevolg in alles 904; dus ongeveer één genoemde op 3000 zielen. Engeland. honden 2 septemberDe koninklijke fami lie is gisteren avond te Balmoral in Schotland aangekomen. Er zijn weder verscheidene kisten met kostbare voorwer- bestemd voor de familie van nter gelaten het kolos- ton bestemd men urende pen uit Frank Lodewyk Filips. LI. maandag sale schroef-stóoms voor de vaart op Qosi Volgens berigt vaiu nengekomen schip Tropic hc ten westen van Jamaica, aan b byna twee minuten, een zware.., voclddie ofschoon de zee vroe,___ deed stooten en rollenalsof het ware gekomen. De Amerikaansche bladen wan 21 a, belangrijks aangaande de visseherij-questie. ingeval Engeland strengelijk vasthoudt aan dé Opging van het traktaat van 1818 de Amerikaans.^ tot strenge maatregelen zal overgaan en eén xegt van h leggen op allen visch die met vreemde schepen in wordt ingevoerd. Het Engelsche stoomschip Devastation^fc vier Amerikaansche prijzen naar Charlottetown opgebragt een lOOtal Fransche visschers waren van Belle Isle verdreven/ De partikuliere brieven uit New-York geven het vermoeden te kennen, dat de heer Webster in dé- questie der Lobos-eilan den met eenige overhaasting is te werk gegaan en dat het gouvernement der Vereenigde-Staten ten slotte de heerschap pij van Peru over die eilanden zal erkennen. Het New-Yorksche Journal of Commerce meent te weten, dat de koning der Sandwich Eilanden aan het gouvernement der Vereenigde-Staten heeft aangeboden do souvereiniteit dier eilanden te aanvaarden opdat zij niet den een of anderen tijd de prooi cener Europescho mogendheid worden. De aanstaande zitting van het congres zal zich met dien voorslag bezighouden. Uit de staten van de landverhuizingen, gedurende de tien laatste jarenblijktdat het aantal der personenwelke uit dit koningrijk vertrokken zijn, bedroeg: in 1842,128,344 en in elk der volgende jaren respectivelijk57,212, 70,686 93,501, 129,851,258,270, 248,089, 299,498, 280,849, en in 1851 335,966. In 1851 zijn vertrokken naar de Vereenigdo Staten van Noord-Amerika 367,357, naar de Britsche "ko loniën in Noord-Amerika 42,605naar de Australische kolo niën 21,532, naar andere plaatsen 4,472. Het getal der Ier- sche landverhuizers in 1851 bedroeg 257,372, dat der En gelsche en Schotsche slechts 78,594. Men meent, dat het getal der landverhuizers naar Australië in 1852 ruim eens zoo veel als in 1851 beloopt. Het toenemende vertrek van een groot aantal nijvere lieden baart hier meer en meer be zorgdheid. Do tegenstanders van het vrye handels-stelsel voeren dit ongunstige verschijnsel aan als een blyk van de nadeelige werking van dat stelsel. Dultscliland. Weenen 31 augustus. Te Schönbrunn worden groote toebereidselen gemaakt tot de ontvangst des keizers, en Z. M. zal aldaar twee weken verblyven. Overmorgen beginnen de oefeningen der alhier gecon centreerde troepen. Men verzekert, dat omtrent de krooning des keizers nog niets beslist is. In allen gevalle zal te voren een statuut aangaande die krooning verschijnen. De bekende Beijersche philoloog F. v. Thiersch bevindt zich op dit oogenblik te Triest en zal zich naar Athene bege ven ten einde aldaar by de opgraving van een tempel tegen woordig te zijn. Waarschijnlijk zal de keizer zich den 18den naar Pesth begeven, om aldaar de groote manoeuvres bij te wonen. Bij deze gelegenheid zal de keizer door alle hier aanwezige aarts hertogen en een groot aantal RussischeBeijerscheSaksische, Parmasche en Spaansche officieren vergezeld worden. Naar men verneemt zal de aartshertog Ferdinand Maximiliaan andermaal eene reis naar het Oosten ondernemon. Men verzekertdat de regering eene binnenlandsche lee ning van 80 millioen 5 pet. metallieken wil sluitentot den prijs van 95 pet.deels tot betaling der schuld aan de bank, deels tot delging der schatkist-biljetten alsmede ten dienste der spoorwegen en tot dekking van het budget van 1853. Berlijn 3 september. De Elberfelder Zeitung verzekert van welonderrigte zijde vernomen te hebben, dat men belangrijke veranderingen in de binnenlandsche politiek te wachten heeft. De prins van Pruissenzonder twijfel 's konings getrouwsté onderdaanzou zich bepaald tegen de reactionaire rigting der tegenwoordige binnenlandsche staatkunde hebben uitgelaten als zijnde in tegenspraak met Pruissens wezenlijke roepin". Uit de Rijn-provincien en de Katholieke districten °van Westfalen zijn een aantal bezwaren bij den koningf ingele verd ten opzigte van het bekende ministeriele besluit tegen het bezoeken van buitenlandsche Katholieke inrigtingen voor onderwijs. Naar men verneemt, zijn deze petitien nog niet beantwoord, en zullen de betrokken ministerien eerst deswege worden gehoord. Men zegtdat generaal von Radowitz het voornemen te kennen gegeven zou hebbenom uit Erfurt de militaire op- voedings-aangelegenheden te leiden en slechts dan in Berlijn te komen, wanneer zijne persoonlijke tegenwoordigheid nood zakelijk waS. Den 29 augustus werden te Warschau door de cholera aangetast 79 personen het aantal overledenen in het algemeen was 36 dat der herstelden 125in behandeling bleven 513. Do Poolsclie litteratuur heeft te Warschau twee kory- phaeën door de cholera verloren, namelijk; Adrian Krzyzanowski en Felix Bentkowskiprofessoren aan de voormalige War- schauer universiteit. Frankfort 2 september. Eenige zendelingen van de redemp toristen hebben zich tot den senaat dezer vrije rijksstad ge wendmet het verzoek, dat het hun geoorloofd worde hier predikatiën te houden. Men twijfelt echter zeer of hun zulks zal worden toegestaan. De luit.-generaal von Hirschfeld, opperbevelhebber der Pruissische troepen in de Rijn-provincien wordt heden hier

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1