MIMELMRGSCHE COURANT. 1852. Donderdag N° 100. 2 September. rjM Bcstutrcu cti Slbmuu^tiraticu. imutettlAiib^che £ijbitt0cn. ISuUettlattbdrftc &t)biu0cn. De KERMIS to WJEUZEJV zal, voor het jaar 1852, aanvangen op Maandag 20 September en eindigen op Zatur- dttg den 25 daaraanvolgende, Neuzen, den 31 Augustus Ï852. Burgemeester en Wethouders, S. J. IIOFFMAN, L.B. w» O U|| Secretaris, G. V. D. BERGE. \i:IIEKMVRSCH E II1VI»IiL-11,11ÏSCIIAI'I'1,1. Do Directie maakt bekend, dat door haar zullen geveild worden te itiiiterilitmop Maandag 20 September 1852: tilOl Kranj. en lvanass. JAVA SUIKER, ligg. aldaar, IIIOI! dito dito DITO, Amsterdam, 3393 dito dito 1IITODordrecht 1135 dito dito 111X11Middelburg. De Notitien met de Veilconditien zullen in tyds worden uitgegeven. Amsterdam, den 17 Augustus 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQ, Secretaris. ""111KI.III HG 1 September. Naar wij vernemen is de ongesteldheid welke Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken ten huize van den heer Ancmaet, te Oude-Tonge, hield, zooverre geweken, dat do minister zijne voorgenomen reis naar Zeeland zal kunnen voortzetten en morgen of overmorgen bereids to dezer stede wordt gewacht. De Staatsraad, commissaris des konings in Zeeland, heeft, bij besluit van den 19 dezer, de dagen en uren, waarop in de maand october de inspectie der in de provincio zich be vindende verlofgangers van de nationale militie zal plaats hebben geregeld als volgt In het 1ste Militie-kanton Middelburg, 8 October 1852 om 12 ure. 2 do Vlissingen, 8 8 3de Vcere, 8 3 4 ilo 9» W v 5 do 6do 7 de 8ste 9de lode 1lde 12de 18do 12 11 9 12 2 8 2 8 2 Zierikzee ,11 Brouwersh. ,11 Tliolon12 Goos14 ,i Kapello, 14 Sluis, 18 IJzendijke18 Axel, 16 Hulst, 18 Koitgccn, 9 Bij besluit van den 27 augustus jl. heeft Z. M. goedge vonden op zijn verzoekeervol ontslag te verlecncn aan den heer S. H. van Diggelen, als burgemeester van Axel. Bij koninklijk besluit van 28 augustus is aan den gepensio neerden luitenant-kolonel der infanterie in Nederlandsch-Indië, T. E. Roque, vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteits-uniform van het wapen, by hetwelk hij laatste lijk heeft gediend. Den 28 augustus 11. is te 's Hagedoor den minister van buitenlandscho zaken en den Oostenrijkschen gezant onderteekend eene tusschen do Nederlandseho en Oosten- ryksche regering getroffen overeenkomst, tot wederkeerige uitlevering van boosdoeners. Naar luid eener aankondiging van de algemeono reken kamer is tot en met den 26 augustus aan muntbiljetten uit te geven ingevolge de wet van 1849ingetrokken en on bruikbaar gemaakt een bedrag van f 16,792,620. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is in de vorige week naar Duitschland vertrokken gedurende hoogstdeszeïfs verblijf to Frankfort heeft de heer von ScherfF, onze gezant aldaar een luisterrijk souper ter ecre van Z. K. II. gegeven. Naar men verneemt zou het huwelijk tusschen prins Hen drik cn do dochter van den hertog Bernhard van Saksen- Weimar in de eerste maanden nog geen plaats hebben, ter oorzalcc van het nog kort geleden overlijden der hertogin. De hoer van den Bcrgli consul van Z. M. den koning der Nederlanden to Portsmouth, heeft don heer Parsons, meester touwslager aan 's rijks werf aldaar, een fraaijen zil veren inktkoker doen toekomen als een blijk van erkentenis van Z. M. den koning dor Nederlanden voor de hoffelijk heid en voorkomendheiddoor den heer Parsons jegens den heer Coolmeester touwslager op de Nederlandsche rijks werf te Amsterdambetoond toen laatstgemelde in het jaar 1849met verlof van het Britsche bewindde werf to Ports mouth bezocht. Zaturdag middag, omstreeks één uur, barstte boven Rotterdam eene donderbui los, vergezeld van zwaren regen. Bij den enkelen doch zwaren donderslag, welke men heeft waargenomensloeg de bliksem in den korenmolen de Valk aan de Karnemelkshaven. Dienzclfden namiddagomstreeks vijf ure woedde boven de gemeente Arkel mede een hevig onwederdo bliksem en donder waren zoo erg, dat bijna niemand in huis durfde blijven. Een schip, toebohoorende aan schipper T. Bor, dat in het Zede- rik kanaal lagwerd door den bliksem getroffen die het vaartuig nagenoeg geheel uit eikanderen sloegonder anderen vloog do mast in duizend splinters. De visschen in de na bijheid van het vaartuig werden ook door den bliksem gedood en kwamen bovendrijven. De Kamper Courant zegtdat het kampdoor het ins- truetie-bataillon aldaar geformeerd heden woensdag Zou worden opgebroken. Den 19 junij verkondigden sein- en salutschoten der bevolking van Suriname aandat het schip Cortgene aan boord hebbende Zyne Exe. jhr. von Schmidt auf Altenstadt binnen Braamspunt was gezien en de forteres Nieuw Araster dam was genaderd. Daags daarna zou do plegtige intrede plaats licbben, doch zij werd tot den 21 uitgesteld, wijl het den geheelen dag regende. Ten half twaalf ure stapte Zijne Exc. aan walin gezelschap van de heeren mr. Lisman do Fridcrici en Kikkert Schotborgh en werd gecomplimen teerd door den heer Barendsoudste lid van den kolonialen raad, tijdelijk belast met het bestuur dor kolonie, en verdere autoriteiten en officieren. Zijne Exc. begaf zich onmiddelijk naar het gouvernements huis, en werd aldaar toepasselijk aangesproken door den tij- delijken bestuurder dér kolonie. Na riïcrop te hebben geant woord werden ook de officieren aan Zijne Exe. voorgesteld die bij die gelegenheid den heer Schorrenberg officier van gezondheid lste klasse, het orde-teeken als ridder der Eiken kroon overhandigdeals bewijs van 's konings bijzondere goed keuring. Ook bragt Zijne Exc. over do decoratien van kom- mandcur der orde van dc Eikenkroondoor Z. M. geschon ken aan (nu wijlen) mr. Ph. de Kanterals een bewijs van hoogstdeszeïfs tevredenheid over dien hoogen ambtenaar, die vóór zijn betreurd overlijden aan het hoofd van de kolonie heeft gestaan. %'erg-aileriiig: van den Gemeentcrada te Middelburg:. Zitting van 1 september 1852. Afwezig de heeren Rekker, van de Graft, van Uye, Siffló, Salomonson en van Sonsbeeck. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mededat bij ontvangen heeft een no. van het Provinciaal Blad, waarbij toegezonden wordt een nieuw model voor de gemeentc-begrooting. Diensvolgens stelt hij voor, dat do raad terugkomo op het vroeger door hem genomen besluit, om de begrooting te verzenden naar do commissie van financien en ter visie te leggen. Aldus wordt besloten. Wordt benoemd tot docent in de Engelsche taalaan het stedelijk gymnasium de heer J. J. Bcllingwout. Zal ter visie gelegd worden eene missive van J. S. van Burg en Robbó houdende uiteenzetting der voordeelen ver bonden aan bet gebruik van ceconomisch gaz. Do beer Verbrugge brengt rapport uit namens de commis sie benoemd tot het onderzoeken der bezwaren door burge meester en wethouders geopperd tegen eenige artikelen van het reglement van orde der kamer van koophandel. Het rapport zal ter visiq, gelegd worden, De vergadering wordt gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee. Zitting van 30 augustus 1S52. Resumtie der notulen van den 2 augustus. 1. De rekening der gemeente over 1851, bedragende in ontvang f 89038,321 i, uitgaaf ...- 78033,69 goed slot f 11004.63^ wordt door burgemeester en wethouders nan den raad over gelegd dezelve wordt gesteld in handen der heeren Fokker Landsknegt en van der Vliet, tot onderzoek, en vooreen ieder gedurende veertien dagen ter secretarie ter visie gelegd. 2. Mr. van Dongen brengt rapport uit over de lijst der gemeente-eigendommen; dezelve wordt goedgekeurd, doch de heeren mrs. van Dongen, Ermerins, Egter en Fokker, als commissie benoemdten einde een onderzoek in te stellen naar den eigendom van 4 bunders, 26 roeden, 20 ellen sclior- grond in bet dijkwater, in der tijd door jhr. K. W. de Jonge gereclameerd, en naar dien der verdere gronden in het dijk water gelegen. 3. Overeenkomstig hot voorstel van mr. Fokker, namens de daartoe benoomdo commissie gedaan, wordt afwijzend be schikt op het verzoek van oenigo eigenaren van huizen op den Dam, dat de gemeente zoude voorzien in het onderhoud der kaaimuren, waarop hunne huizen gebouwd zijn. 4. Is goedgekeurd het reglement van burgemeester en wethouders voor de orde hunner vergaderingen. 5. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt be sloten te doen verkoopen eenige gereedschappenby den stads-timmerwinkel voorhanden. 6. Komt in behandeling een verzook van den commissaris van policie, om een verhooging van circa 75 van jaarwedde, als vergoeding van schrijfbehoeftenvoornamelijk voor de rijks-policie benoodigd. Na eenige discussieop voorstel van den heer Egter, wordt besloten hem 30 toe to leggen; na dat eerst aangenomen was dat men slechts voor dit jaar eene toelage wilde geven, 7. Do burgemeester geeft kennisdat burgemeester en wethouders voornemens zijn weldra in te dienen liet plan tot verlenging van den havendijk naar bet hoofd. 8. Idem dat de Erven de Vos, naar jaarlijksche gewoonte, verzocht hebben als stads courantiers werkzaam te mogen blij ven il 200 belooning. 9. Door den heer Landsknegt worden inlichtingen gevraagd omtrent de uitdiepingswerken in de havendaar zulks bij de ophanden zijnde verschepingen van granen en meekrap zeer noodig wordtvooral voor do stoomboot. De burgemeester neemt op zichdaaromtrent met (le hoeren wethouders te spreken. Waarna de vergadering wordt gesloten. Engeland. Londen 28 augustus. De 33ste verjaardag van prins Albert den gemaal der koninginis eergisteren zoo in deze hoofdstad als eldersonder anderen door illumi natie gevierd. Te Windsor werd een scheepswedstrijd ge houden. Het nieuwe parlement zal denkelijk door II. M. in per soon na hare terugkomst uit Schotland, in do tweede week van november geopend worden. Het vertrek van het hof naar Schotland is op aanstaanden maandag bepaald. Volgens een der dagbladen is het ministerie voornemens het plan zijner te volgen politiek zoo lang mogelijk voor liet parlement verborgen to houden, tenzij het door de opposi tie tot vroegere openbaring daarvan mogt worden genoodzaakt. Sommigen beweren zeifs, dat do heer D'Israëlide kanselier der schatkistdie mededeeiingen tot op het indienen van zijn finantieel budgetin de eerste maanden des volgenden jaars, zal trachten uit te stellen. Een dagblad, dat geacht wordt onder den invloed des eersten ministers Derby en van voorname diplomaten te staan schijnt to geloovendat de herstelling van het keizerrijk in Frankrijk geeno beletselen van den kant der Europesche mo gendheden ondervinden zonmits zij den waarborg ontvan gen dat het evenwigt van Europa daardoor niet gewyzigd zal worden. De Amstcrdamscho diamantslijpersaan welke het ver slijpen der groote diamant Koh-i-noor is opgedragenvleyen zich dat belangrijk werk binnen drie of vier weken te zullen voltooid hebben en geven de verzekering, dat zij dan eerst haren naam van Berg-van-Licht volkomen waardig zal zijn. Dezer dagen zijn tien verschillende schepen van Ply- mouth uitgezeild, bestemd om ongeveer drie duizend landver huizers naar Australië en van Diemensland over te voeren. De Times behelst heden een artikelin antwoord op een dezer dagen door den Franscben Moniteur medegedeeld vertoogwaarin laatstgenoemd blad te velde trok tegen de Times, die liet Fransche volk had voorgesteld als te verkee- ren in diep zedelijk verval. Zoo de Times ooit scherp was in zijne uitdrukkingen tegen Lodewyk Napoleondan is dit voorzeker nu het geval. Na zijne houding, van 2 december af, in do scherpste kleuren te hebben afgeschilderdkomt het blad tot de slotsomdat voor zulk een man als Lode wyk Napoleon geen verdragen heilig zijn," en zeer verheugd is het blad dat de Engelsche constitutie door zyn haat vereerd en door zijne vrees geheiligd is." Overgaande tot de eigenlijke wederlegging van het artikel in den Fransehen Moniteur zeiven zegt de TimesIndien er staatkundig leven in Frankrijk bestaatdan zullen wij het, even als in het dierlijke leven, vinden in de volmaking zijner organen, zijn senaat, zijne wetgeving, zijne generaals, zijne magistratuur zijne gemeenteraden en bovenal in zijne drukpers. Zijne geregtsboven worden thans voorgezeten door dezelfde mannen, die, op 2 december, bycenkwamen om den president van zijne bediening, wegens verraad en meineed, vervallen te verklarendie in de maand april 11. den eed van gehoorzaamheid aan denzelfden persoon aflegdenen die thans in zijnen naam zooveel van de wet besturen nis hy heeft in wezen gelatenzoo dikwerf hij verlof geeft dat het regt zyn loop mag hebben. Het leger staat onder bevel van denzelfden generaal Magnan, die, toen de heer Bonaparte voor do ka mer der pairswegens zijn aanslag te Bologne, teregt stond hem met blijken van verachting overlaadde, vermits hij niet gelukkig genoeg geweest was om hem tot zyne zijde over te halen. Sedert dien tijd is de poging, met beter gevolg, we der beproefd, en hier kunnen wy dus geen staatkundig leven ontdekken. De senaat is eene vergadering van baatzuchtige afhangelingenzonder magt, zonder karakter, en het wet gevend ligchaam kan alleen zijne afkeuring te kennen geven over de hcillooze buitensporigheden die het niet kan tegen gaan. Doch er bestaat nog een algemeen stemregt, maar als dit iets beteekenend moge heetendan behoort de kiezer niet alleen eene stom maar ook eene keus te bezittenen beter is het niet van zyn staatkundig regt gebruik te maken, dan voor den candidaat van bet gouvernement te stemmenen daar door een regt te onteeren waarvan hij geen gebruik mag maken. Wij waren dus billyk, toen wij tot de gevolgtrek king kwamendat er thans geen staatkundig leven in Frank rijk bestaat, en wanneer wy van de beschouwing der instel lingen tot die van do daden overgaandan vindt men in do verbeurdverklaring der goederen van de familie Orleans en in de strafkoloniën van Lambessa en Cayonnemet ballingen opgevuld, het beste bewijs, dat liet groote doel der mensche- lijke maatschappij bescherming van personen en eigen dommen tegen de aanvallen eener onwettige magt niet in het plan ligt' van het tegenwoordige Fransche bewind." Na dit tafereel van den tegenwoordigen toestand van Frank rijk te hebben opgehangen, vraagt do Times, of men er thans niet als van zelf toekomt om denzelven te vergelijken by de ongunstigste tijdperken van het Romeinsche keizerrijk? en na voorts nog eenige niet vleijende opmerkingen voor den presi dent te hebben geuit, besluit liet blad met de verklaring, dat de Fransche pers ware zij vryook geheel andere toonen tegen het bestuur van Lodewyk Napoleon zou hebben aan geslagendat er ook van de tribune, zoo zij er nog bestond, andere woorden zouden worden gehoorden dat hot ver geefs is te verwachten dat Frankrijk op eenigerloi wijze ijdol op zyne slaverny en trotsch op zijne oneer zoude worden. Ruitsclilanrt. Weenen 26 augustus. De keizer zal, naar men meldt, den 1 september de reis naar Pesth aan vaarden. Naar men verneemtzal dit jaar nog geene verminde ring van de belastingen plaats hebben. In Hongarije zijn 103 nieuwe belastings-kantoren opgerigtzoodat thans het geheele getal daar bestaande belastings-kantoren 265 bedraagt. Onze regering houdt zich in den jongsten tijd ijverig bezig met de uitbreiding der scheepvaart op den Donau. Aan den Rijn heeft zij door hare agenten reeds vijftien kapiteins aangenomenom stoombooten te besturenwelke reeds naar Linz vertrokken zijn. De stoombootvaart zal zelfs tot in de Zwarte Zee uitgestrekt worden. De vruchtbare grond, welke door de werken aan den Thess in Hongarije gewonnen zijn, bedraagt reeds 200,000

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1