MIDDELBURGSCHE C O V B A T. 1852. Dingsdag 31 Augustus. Ni im. ijcstuccu cn Slbmiiustiraticu. atm msehtteh t i o. ISimtcttlattbdchc QTijbittgctt. 35uiteiil<mb0chc STijbiiigcn. De IIii rgpiiieeslrr van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 1 September 1852, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 30 Augustus 1852. Do Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. MSrSM*ECT£E VEMth 1*WGAJXGtMUIS. Do Burgemeester en Wetliovnlers van Middelburg' Gelet op het besluit van den Heer StaatsraadCommissaris des Kouings in deze Provincievan don 19 dezer (Provinciaal Blad no. 99); Verwittigen bij deze de Verlofgangers, welke zich in do Gemeente bevinden, om het even tot welke ligting zij belmo ren en uit welke Provincie zy afkomstig zijndat zij zich zullen moeten vervoegen, op Vrijdag den 8 October aanstaan de des middags ten twaalf ureop de Ileerenbeurs alhier ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïns pecteerd zullende van deze inspectio slechts zijn verschoond de zoodanigen welke nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzienen dezulken die zich met een tydelijk verlof in hunne Haardsteden bevinden. En worden mitsdien de belanghebbenden herinnerd aan do volgende bepalingen, bij de Wetten van den 8 Januarij 1817 cn 27 April 1820 vastgesteld: 1. Dat zy gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de Verlofgangers te verschijnen op poene van bij gebreke daar van, wanneer zij voor hun achterblijven geene ten genoege van den Militie-Commissaris voldoende redenen mogten kun nen aanvoeren overeenkomstig het bepaalde bij art. 183 der Wet van den 8 January 1817, te worden gestraft. 2. Dat zij op do gemelde inspectie zullen belmoren te ver schijnen gekleed in de Uniform en voorzien van de verdere Kleeding en Equipementstukkendie bij het vertrek van het Korps aan hen zijn gelatenvan het Zakboekjebenevens van het Attest lett. H IIhun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikten dat zij gedurende do gemelde inspoctiezijn onderworpen aan de militaire discipline, 8. Dat zij hoezeer met hun Korps hebbende afgerekend, hunne Kleeding en Equipementstukken in waarde zullen moe ten houden, en zij zich daarvanzoolang zij niet zyn gepas- porteerd om geenerlei roden mogen ontdoen. 4. Dat wanneer zy zich buiten de Provincie willen begeven om te verblyvenzij hunne Verlofpassen aan het Bestuur hunner Gemeente moeten terugvragenen dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij het Bestuur der Gemeente in welke zy voornemens zijn te verblyven op straf van als Deserteurs te worden behandeld. 5. Dat wanneer zij zich langer dan tweemaal vier-en-twintig uren uit hunne Gemeente verwijderen, zy daarvan in persoon moeten kennisgeven aan het Gemeente-Bestuurmet opgave der Gemeente werwaarts zij zich begeven op straf van een arrest van 2 tot 6 dagendoor het Gemeente-Bestuur op to leggen. 6. Dat zy zich, op gelijke straf, ingeval zy langer dan twee maal vier-en-twintig uren buiten hunne Gemeente verblyven by het Bestuur der Gemeente alwaar zy zich bevinden moe ten aanmelden. Terwijl verder aan de Miliciens-Verlofgangersnaar aan leiding der circulaire van den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, van den 28 Junij 1845 (Provinciaal Blad no. 65)wordt ter kennis gebragtdat door de Ministers van Binnenlandsehe Zaken cn van Oorlog is bepaald, dat zy die ter zake van insubordinatie, onbetamelijke gedragin gen of wegens het verwaarloozen van hunne Kleeding of Equi pementstukkenbij herhaling in de termen vallen om door den Militie-Commissaris gestraft te moeten wordenvoor het ver volg wanneer daartoe voldoende redenen door den Heer StaatsraadCommissaris des Koningszullen worden gevon den aan het Departement van Oorlog zullen worden opge geven ten einde hen dadelyk voor zekeren tyd onder de wapenen te roepen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 30 Augustus 1852. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. EANTSHEER. K l' IK TMSMEHTT J KANTOOR DER DOMEINEN TE SAS-VAN-GENT. OFEXBAKE TKRPACIITNO V1V IMMI IVIAI.B (iOKDKREV. Op Maandag den 13 September 18o2, des voormiddags om 10 urezal door don Ontvanger der Domeinente Sas-van-Gent, ten overstaan van den Notaris C. E. VER- MANDEL, residerende aldaar, in het Logement het Wapen van Zeelandte HaS'Van-Heut.^worden overgegaan tot de openbare Verpachting voor den tijd van zeven jaren, in gaande zoo als in de Verpachtings-Voorwaarden is ver meld van 4 Bunders, 99 Roeden, 90 Ellen SBAAIïjAHII». Bunders S9 Roeden Ellen "WKHjAUTO en WATER. De SCHORMEW en AASWASSEï enz. gelegen voor het Sassche Gat en voor de Polders Beukels en Paulina; en het ORASGKWAS van twee einden Dijk van de Brugsehe Vaart, gelegen onder de Gemeenten Sas-van- Gent, Axel, Neuzen, Biervliet en St. Anna ter Muiden. De voorwaarden van Verpachting liggen ter lezing ten Raadhuize der Gemeenten Sas-van-GentAxel Neuzen Biervliet en St. Anna ter Muidenin do Logementen het Wapen van Zeeland, te Sas-van-Gent; bij ROLFF,'to Axel bij STEENKAMP, te Neuzen; bij VAN DER GARDE, te Biervliet, en bij CAPON, te St. Anna ter Muiden voorts ten Kantore van den Notaris voornoemd, zoomede ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen by wien nadere in lichtingen te bekomen zyn. De Ontvanger der Domeinen T. W. VAN ZUYLEN VAN NIEVELT. en FUILW.IKKT te jiurdenburgden 8 September 1852. De voorgestelde Algeroeene Vergatlering vnu Pol derbesturen to Oosthurgop den 4 September 1852 wordt voorloopig uitgesteldtot dat eenige aan het Ilooge Be stuur gerigte vragenomtrent do bydrage rigting enz. van het Kanaalzullen beantwoord zyn, waarna dio Byeenkomst door de Nieuwsbladen nader zal aangekondigd worden. Jb. BEK AAR. J. BLINDENBACH Jb. Zn. J. M. HENNEQUIN. M. E. VAN DEN BROECKE. niUDELBUK» 39 Augustus. Bij Zr. Ms. besluit van don 21 augustus 1852 no. 63 is aan den ingenieur der marine van de lsto klasse II. G. Jan sen tijdelijk opgedragen de betrekking van adviseur voor den scheepsbouw by het departement van marine. Volgens in omloop zynde geruchten zou Z. M. do koning eerlang een bezoek geven aan de provinciën Gelder land en Utrecht. De minister van binnenlandsehe zaken heeft den 10 de zer de volgende circulaire aan de gewestelijke autoriteiten gerigt: In het jaar 1850 is te Kampen opgerigt oen instructie- bataillon, hoofdzakelijk bestemd ter opleiding van jongelingen tot korporaals en van korporaals tot onder-oflicieren der infan terie zoowel voor het leger hior to lande als voor dat in Oost-Indiö. Tot dusverre is er een bijzondere lust opgemerkt tot dienstneming bij dat bataillon. Bij do uitbreiding, welke dat korps successivelijk heeft verkregenen door de gedurige verstrekkingen van daar van korporaals en onder-officieren aan do andere korpsen, bestaat er voor jon'gelingen die zich aan de militairo dienst willen wijden, doorgaando nog al ge legenheid om by het instructie-bataillon te worden aangenomen. Welligt zou het voor jongelingen, in wees- cn andere gods huizen verpleegd, eene wenschelijko zaak zijn, van die gele genheid gebruik te makenom daardoor eene goede maatschap pelijke betrekking te bekomen. Daarom geef ik my de eer te verzoekende besturen der wees- en gasthuizen in uwe provincie op die gelegenheid opmerkzaam to maken, in het belang hunner pupillen. Do vereischten tot benoeming zijn in den regel: ouderdom tusschen do 16 en 18 jaren, een ge zond ligchaamsgestel en bedrevenheid in het lezenschryven en de vier hoofdregels der rekenkunde. Voorts moet de ver- bindtenis worden aangegaan voor den tyd van tien jaren, en men onder overlegging van do gewone tot een militair engagement gevorderde bescheiden, zich adresseren aan den kommandant van het instructie-bataillon, aan wien de admis sie bepaaldelijk is overgelaten." Men schrijft uit 's Hage, 23 augustus dat het comité van defensiedat sedert eenen geruimen tyd niet vereenigd is geweestdien dag de werkzaamheden hervat en eene zit ting gehouden heeft onder het voorzitterschap van gcneraal- majoor Nepveu. Do koning, kennis genomen hebbende van het alge meen verslagnopens den afloop der ligting van de nationale militie van 1851, heeft den minister van binnenlandsehe zaken gemagtigdom aan de autoriteitendie zich ten deze van hare taak loffelijk gekweten en het hare toegebragt hebben om de behoorlijke uitvoering der wet te verzekeren hoogst deszelfs tevredenheid deswege te betuigen. Z. Exc. de minister van buitcnlandsche zakendie zijne familie in Overijssel was gaan bezoeken i3 in do residentie teruggekeerd. Bij zijne doorreis te Arnhem heeft Z. Exc. de tentoonstelling van nationale nijverheid bezocht. Met leedwezen verneemt men dat do geachte president van den hoogen raad der Nederlanden, de heer mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven, op nieuw ernstig ongesteld is. liet leger heeft een zijner meeste geachte en meest ver dienstelijke officieren verloren. De kapitein der artillerie Colet, onder-directeur der geschutgieterij in de residentieis den 23 dezer te Cleef overleden waar hij zich sedert eenige weken met verlof bevond. Een aantal timmerlieden to Amsterdam zyn tegen een loon van j 60 's maandsaangenomen en naar Ofon vertrok ken om daar werkzaam te zijn bij het bouwen van stoom- booten voor do vaart op de Donau. Indien deze zending aan de verwachting voldoet laat het zich aanzien dat meer dergelijke werklieden voor dezelfde bestemming zullen wor den aangenomen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch den 24 dezer Gisteren morgen ten 8 ure rukten do troepen wederom naar de Vugliter en Cromvoirtsche heidemet den generaal van Foolsum Booyomringd van zijnen staf, aan het hoofd. Dit maal was bij de plaats gehad hebbenden manoeuvres de voor stelling alsof de vijand het Cromvoirtsche boscli bezet hield eene positie waaruit hij moeijelijk te verdrijven is. Eene kolonne wordt regts en links van het bosch afgezonden ten einde den vijand in do flanken te bestoken terwijl de cen- trum-kolonne van voren aanvalt en eindigt hem met gevelde bajonet in den stormpas uit zijne sterke stelling te verdrijven. De drie kolonnes vereenigden zich in het bosch en bleven rust houdentot dat eindelijk wederom een overmagtige vij and kwam opdagenom de verloren stelling te hernemen. Ons leger moet voor hem wijken het trekt verdedigender- wijze terug naar het versterkte kamp en neemt den regter- vleugelde infanterie de lunetten no. 1 en 2 en de artillerie no. 3wederom zijne stelling in terwyl de kavallerie zich achter de infanterie plaatst. Na zich in dio stelling eenigcii,1 tyd te hebben verdedigd, was do manoeuvre voor dezen dag' afgeloopcn cn keerden do troepen naar hunne kwartieren terug." Dezer dagen moet zich in den winkel van den heer Kaufmannte Rotterdam een onbekend manspersoon ver voegd hebbendie een pak nieuwe kleederen gekochten aangenomen heeft de gelden, ten bedrage van 40, te zul len betalen aan boord van een koopvaardijschip waarop zyn oom kapitein was. Na het nieuwe pak aangetrokken en een versleten kleedingstuk in don winkel te hebben achter gelaten is hij met een der bedienden uit den winkel, die hem zou vergezellen om het geld te ontvangen vertrokken. Op de hoogstraat gaf de onbekende te kennen, dat hij zyn onderpantalon in den winkel had laten liggen de bediende bood hem aan dien te halen, en fluks was de bedrieger ver dwenen die nog niet teruggevonden is. Uit 's Gravenhage wordt van den 24 dezer aan het Journal du Limbourg het volgende geschreven: In weerwil der tegenspraak door het Weekblad van het Regt, van het berigt van het voltooijen van het nieuwe ont werp van wet op do regterlijke organisatie, kan ik uit eene goede bron mededeelen dat de heer Strens y verig aan het zamenstellen van dit ontwerp arbeidt, waarvan hij reeds de algemeeno strekking heeft vastgesteld. Ik vermeen teven3 dat hy zich vereenigd heeft met het beginsel, door den heer Nedermeycr van Rosenthal aangenomen om verscheidene hoven van appel to behouden, doch dat hij zich voorstelt er het getal meer van te beperken en zooveel mogelijk den loop der justitio en do. bevoegdheid der regterlijke collogien te vereen voudigen. Men kan overigens verwachten, dat het nieuwe wets-ontwerp in do eerste weken der aanstaande zitting van de Staten-Generaal zal worden aangeboden." Den 26 dezer is ter griffio van den Hoogen Raad der Nederlanden ingediend het request van jhr. R. L. van An- dringa do Kempenaer, tot bepaling van den dag, tegen wel ken hij Z. M. de koning Z. K. II. prins Hendrik en II. K. II. prinses Sophia der Nederlanden, erfhertogin van Saksen Weimar Eisenach in hoedanigheid van erfgenamen van Z. M. wijlen koning Willem II, kan doen dagvaarden in revisie, van 's Hoogen Raads arrest van 21 mei 11. De gemengde commissie voor de stenographie (snel schrijfkunst) uit de beide kamers der Staten-Generaal heeft ter algemeene kennis gebragtdat in den laatsten tijd nadat aan de stenographische inrigting bij de kamers eene definitivc re geling was gegeven en een zestal stenographen eene vaste aanstelling hadden erlangd, enkele adspiranten naar die be trekking zijn afgetreden. Dientengevolge zal zich waarschijn lijk de gelegenheid opdoen, om nog een of twee voor die taak berekende personen bij de stenographische inrigting te plaatsen. De gemeenteraad van Leyden heeft vrijdag 11., met 13 tegen 6 stemmen op voordragt van heeren burgemeester cn wethouders, besloten een voorschot van f 18,600 aan het Huiszittenhuis te verleenennadatin dezelfdo verhouding van stemmen, besloten was zich niet to vereenigen met het rapport der commissie van financiendie geadviseerd had dat voorschot dit jaar niet te verleenenmaar do stukken te stellen in handen der commissie, in de vergadering van 6 maart 11. benoemd, ton einde ook daarop by hare aan deze vergadering te doene voordragt, te letten. Nog altijd blijft de Arnhemsche tentoonstelling de aan dacht boeijen. Verleden vrijdag was zij druk bezocht door landlieden uit do omliggende dorpen, die van hunnen markt- gang tevens een uitstapje maakten. Door de groote menigte vreemdelingen cn het dientengevolge benoodigd zijn van groote hoeveelheden land- en tuinvruchten, zyn°deze levens behoeften zeer prijshoudend en worden vlug opgeruimd hetgeen voor do landbouwers en warmoeziers voordeelig is doch den neringloozen burger tot nadeel verstrekt, dfo nu genoodzaakt is hoogcre prijzen te betalen. Over het geheel heeft men aldaar nogtans niet over gebrek aan werk of ver diensten to klagenen draagt de tentoonstelling ook in dit opzigt goede vruchten. Engeland. Londen 26 augustus. Do Britsche gezant aan het Spaansche hof, lord Howdenis naar Parijs ver trokken. Ihans, nu do maatschappij voor de onderzeesche tele grafische modedeelingen een algemeen octrooi heeft verkregen zal dit middel van communicatie eene groote uitbreiding er langen. Omstreeks half september zal do telegrafische kabel tusschen Dover en Ostendo gelegd worden, als wanneer het publiek in staat zal gesteld zijn om te corresponderen met een 200tal plaatsen op het vasteland. Do kosten van over brenging van do borigten zullen tevens aanmerkelyk worden verlaagd. Heden ochtend werd brand ontdekt in het gebouw der zoogenaamde Royal Victoria EastEnd Assembly Rooms, welke zoodanig de overhand verkreegdat dit etablissement geheel en twee belendende huizen gedeeltelijk werden vernield. De regtbank te Portsmouth hoeft dezer dagen reeds twee matrozen van het onlangs uit België teruggekomen koninklijk eskaderwegens poging tot binnensluikcn van tabak ieder tot 100 p. st. boete veroordeeld. Aan boord van hot stoomjaat Victoria and Albert moet echter niet meer zijn gevonde:", dan aan ieder persoon volgens de wet vergund is mede te brengen. Do Poolsche democraat, generaal Daracz, dio gewoon lijk de manifesten mede onderteekendedoor Ledru-Bollin en Mazzini aan de Europesche democratie gerigt, is voor eenige dagen in den ouderdom van 44 jaren in deze hoofdstad overleden. Een groot aantal Engelsehen, Polen, Italianen en eenige Hongaren woonden zijne begrafenis bij.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1