IIDDELBURGSCHI O U I A IV T. W 1852. Zaturdag 28 Augustus. IF i;gk tr- N$W4ï ÏSimKnïanböcUc ®ijbiugct». I3uitcnlaitb0c!tc Jfijbingcu, m»»ËLBUK« as Augustus. Half september zalnaar wij vernemende schout-bij nacht Bouricius met een eskader uit liet Nieuwe Diep zeilen naar de wateren van Gibraltar. Dit eskader zal bestaan uit Zr. Ms. fregatten Prins van Oranje en Doggcrsbank, Zr. Ms. korvet Sumatra en Zr. Ms. stoomschip do Gedeh. Beide laatste zullen van daar naar de Oost-Indiën vertrokken. Door deze expeditie schijnt het plan in onzo beide laatste nommers vermeld te vervallen. Ten gevolge ecner dezer dagen genorneno ministeriële beschikking, zullen de bezoldigde jagt-opzieners jaarlijks voor hunne kleeding ontvangen ƒ16,25, mits zich kleedende naar de gegevene voorschriftenbestaande in oenen groenen rok met koperen knoopenlangen grijzen broek en eenen hoed met groenen wollen band. Verleden dingsdag heeft ten raadhuize te Rotterdam de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken enz. van twee havens en ccno brug aan het nieuwe werk aldaar. Er waren 14 insehrijvings-biljetten ingekomen, zijnde de laagste inschrijver de heer L. Vermaas te Ilellevoetsluisvoor 248,000. Daarna is dit werk ingezet voor 150,000, en gemijnd door den heer J. van Haeften, to Sliedrecht, voor 234,500. Van den 16 tot den 22 is de tentoonstelling te Arnhem bezocht door 9842 personen, als: den 16 door 1436, den 17 door 1435, den 18 door 850, den 19 door 1342, den 20 door 1606, den 21 door 488 en den 22 door 2685. De commissie voor do loterij der tentoonstelling heeft onder meer andere fraaije en kostbare voorwerpen voor die loterij eene mosaïk-tafeleene speel-, schenk- en thee-tafel, eene zwart ebbenhouten tafeleene schrijftafel en versclieideno andere tafelseene canapé met stoelenmeer dan eene ca napé, eene voltairevier piano's, eene zilveren fruitmand, een dito lcoffijketeltjeeene bijoutièreeen stel damast tafel goed enz.aangekocht. Men verneemt, dat do commissie voor de tentoonstelling te Arnhem besloten heeft, dezelve open te laten tot en met zondag 5 september eerstkomende. Naar wij vernomen heeft bij de wapenoefening in het kampt van Vughtden 20 dezer een korporaal der artillerie het ongeluk gehad van het paard te storten en het achterste wiel van eene affuit over het lijf to krijgen. Ofschoon men aanvankelijk voor zijn leven vreesdewordt thans berigt dat hij geheel buiten gevaar is. en men zelfs op zijn spoedig herstel hopen mag. LI. zaturdag had te Coevorden een treffend ongeluk plaats. Eene afwezige vrouw had haar tweejarig knaapje voor eenigen tijd aan hare moeder ter oppassing toever trouwd. Dezeeene vrouw uit den lageron stand had hare bezigheden in en buiten 's huis en moest het zeer levendige en aardige kind aan zichzelven overlaten. Des avonds werd het door iemand die water aan een trap uit de haven, of zoo genaamde binnengracht, wilde scheppen, mot het hoofdje naar beneden en het eene voetje nog boven gevonden. De schildwacht voor hot arsenaal, een paar honderd passen van de plaats des ongeluks, had uur vóór dat het gevonden werd wol iets in het water zien spartelen, doch meende dat het een viseh was. Twee geneesheeren deden al het mogelijke om het kindje weder in het leven terug to roepen doch te vergeefs, het was dood. Vergadering' van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van 25 augustus 1852. Afwezig do liccren Snyder en van Sonsbeeck. l)o notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezeu eene missive van gedeputeerdo Statenhoudende goedkeuring eener uitgifte in erfpacht aan J. Snyders van een ge deelte grouda op het Molenwater. Voor notificatie aangenomen. Wordt gelezen eene resolutie regelende de aftreding der heeren wet houders. Dc heer Bylcveld treedt diensvolgens af in 1854, de heer de Stoppelaar in 1857. Betrcffendo het collier van de belasting der fourage-gelden wordt eene concept-resolutie gelezen en gearresteerd. I)e heer Sifflé rapporteert de rekeniug over 1851 in orde te hebben bevonden. Men vcroenigt zich met liet concept-besluit teu dezen. Wordt gelezen eene missive vau gedeputeerde Staten, houdende eene van hooger hand gemaakte bedenking op art. 27 van liet reglement van oido tan den raad, als zoude dit artikel zijn eene uitbreiding van art. 46 der gemeentewet, waartoe de raad niet bevoegd is. (Art. 27 van het reglement van orde staat den raadsleden toe, dat zij zich ont houden kunnen om hunne stem uit te brengen, met toestemming van den raad.) Nadat de secretarisals met de redactie van het reglement van orde belast geweest zijndehot gepaste van art. 27 R. v. O. had uiteengezet, spreken de voorzitter, de heeren Verbrugge, Rokkcr en Siffle in dien geest, cn besluit men bij de redactie van het art. 27 te moeten blijven. Wordt goedgekeurd eene gewijzigde begrooting der Centrale Directie van Walcheren (wegens eene hoogere aanbesteding ad 120 der haven werken over 1852.) De verordening op de benoeming vnn^ gomeonte-amhtenaren zal ter visie gelegd wordeninsgelijks de conditiën van verpachting der stede lijke eigendommenzoowel van die welke openbaar als onderhandsch worden verpachtidem de conditiën van verpachting der tollen op den Vlissingschen rijweg. De voorzitter brengt rapport uit op het request van den Israëliti- schen kerkeraad, tot verkrijging eener tegemoetkoming van 200 uit de stadskaszullende die som moeten strekken tot houwing van een doodenhuisjo op de begraafplaats dier gemeente. Wordt afwijzend volgens het rapportop dat request beschikt. De bedenkingen van burgemeester on wethouders op de voorgestelde nieuwe inrigting der fabricage zullen ter visie gelegd worden. Het request van H. A. Cox- wordt gesteld in handen van burge meester en wethoudersom in deze zaak te handelen zoo en gefijk liet behoort. Ten gevolge namelijk van een later koninklijk besluit zijn de belangen der bijzondere scholen aan burgemeester en wethou ders en niet aan den raad opgedragen. De commissie tot onderzoek naar liet min of meer doelmatige eener gazverlichting brengt, hij monde van den voorzitter een ton dezen gunstig rapport uit. De lieer Enthoven te 's Hagedezer dagen aan burgemeester en wethouders concessie verzocht hebbende tot verlichting dezer stad met waterstofgazstelt de rapporteur voor eene commissie te benoemenom te onderzoeken welko gazsoort dc voorkeur verdient, nadat men bepaald zal hebben dat de stad mot gaz zal worden verlicht; verder publiek aan te besteden. Op voorstel van den heer Eak Brou wer zullen do bescheiden in deze zaak ter visie gelegd worden. Het voorstel tot aankoop der voormalige West-Indische pakhuizen aan dc orde zijnde, wordt aangehouden nadat de voorzitter het wen- schelijke van dien aankoop in het licht had gesteld. Op het ingezonden Reglement van orde der kamer van koophandel hij burgemeester en wethouders ecnige bedenkingen gerezen zijnde wordt het tot advies in handen eener commissie gesteld, bestaande uit dc heeren Verbrugge, Siffld en Fokker. Wordt gelezen eene missive van den ontvanger der plaatselijke be lastingen, overleggende de rekening der jaarmarkt, cn die ambtenaar gemagtigd tot uitbetaling der gratificatiën ad 200. De heeren Bijleveld en Fokker worden benoemd tot loden der com missie over liet stedelijk instituut van middelbaar onderwijs. Wordt besloten tot aflossing eener schuld, indertijd gecontracteerd jegens do weeskamer (ad 30,000 tegen 5 pet.). De aflegging zal plaats hebben door verkoop van effecten, (aannemenlijk uit hoofde van don tegenwoordigen hoogen koers), maar hij onverhoopte daling nooit minder dan tegen GO pet. Tot de discussion over de begreoting wordt aangehouden het voor stel tot afschaffing der belasting op het schapen- en varkonvleosch. Do begrooting voor 1853 zal ter visie gelegd worden on tegen betaling der kosten verkrijgbaar wezen. Het request der stedelijke commiezen, tot verhooging hunner bezol digingen wordt gerenvoijeerd naar de commissie van financienalsme de het finantiele voorstel van den heer van Eekelen. Wordt gelezen een request van den tandmeester Torrestot ver krijging eener jaarlijksche toelage uit de stadskas, als roovende zijne diensten aan de annen bewezen hem veol tijd dien hij voordeeliger elders zou kunnen besteden. Het verzoek wordt verzonden naar re genten van den algemeenen armen om advies. Wordt gelezen een verzoek van M. II. Damme, med. doet., om ontslag met ultimo december uit zijne betrekking van stads-geneeshecr. Toegestaan. De heer Salomonson interpelleert den voorzitterop welko wijzo het bestuurbij eventuele komst van den minister van binnenlandsche za ken, van plan is Zijne Exc. to ontvangen. De voorzitter antwoordt, dat burgemeester en wethouders, na deliberatie hierover, den raad den uitslag zullen mededeelen. Hierna wordt do vergadering gesloten. Vergadering van tien Gemeenteraad te Goes. Zitting van 25 augustus 1852. Afwezig de heer Soutendam. De notulen zijn gelezen en gearresteerd. 1. Do commissie voor het financiewezen doet verslag over de in hare handen gestolde rekening der gemeente, over 1851. Overeenkomstig de conclusie, wordt die rekening voorloopig vast gesteld. In ontvang op 70156,68 uitgaaf - 57752,36° góed slot ~l"2404,31 2. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten en nota van bedenkingen op het reglement van orde voor den raad. Dc voorzitter stelt voor deze zaak aan te houden, omdat burge meester en wethouders sommige bedenkingen niet deelen dochalvo rens daaromtrent een voorstel te doende zaak rijpelijk wenschen te overwegen. Nadat de heer van den Bosch eenige inlichtingen gevraagd en beko men had, is dien conform besloten. 3. Wordt met algeraeene stemmen toegestaan het verzoek van dr. C. A. van Renterghemom op erfpacht to mogen erlangen 8 roeden grondaan deze gemeente toebehoorendezulks ton einde daarop eene garancine-fahriek te stichten. 4. Wordt mede ceue gunstige beschikking genomen op het verzoek, door on namens de eigenaren van twee meestovenom vrijdom van belasting op de brandstoffen voor die fabriekentot het bedrag van den vrijdom door het rijk toegestaan. Hierbij deed zich de vraag opin hoeverre art. 46 der gemeentewet op deze zaak van toepassing kan zjjn. De voorzitter sustineerde dat de bloedverwanten der mede-eigenaren niet behoorden mede te stemmen, terwijl de lieer van den Bosch daaromtent twijfel opperde. Op de verklaring van den hoer van den Boschdat hij niet insteerde om mede te stemmenbleef deze questie onbeslist. 5. Wordt toegestaan het verzoek van liet algemeen armbestuur, om buitengewone subsidie, ad ƒ170, en overschrijving op sommige posten der begrooting. 6. Wordt voorlezing gedaan van het verslag der directie over de teckenschool, waarbij wordt voorgesteld het behouden van eenen leer cursus in hot bouwkundig en regtlijnig teekenen doch afschaffing van onderwijs in het handteekenen. Gesteld in handen der commissie voor het schoolwezen. 7. Door burgemeester en wethouders wordt aangeboden de begroo ting voor 1853, welke in handen wordt gesteld van de commissie voor het financiewezen. Ten slotte wordt nog door den voorzitter medegedeeld, dat zijn in gekomen: a. begrooting der schutterij voor 1853: in handen van de commissie voor de financien; t>. de rekening der diaconie over 1851 c. missive van gedeputeerde Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat de gearresteerde verordening tot verdceling der gemeente in wijken en het onderhouden der bevolking-registersaan Z. M. den koning ter vernietiging is voorgedragen; d. kennisgeving van de directie der teckenschool, van den dag der prijsuitdeeling; e. goedkeuring van uitgifte van grond op erfpachtwelke voor mededecling worden aan genomen terwijl de voorzitter wijders kennis geeftdat tot lid van den raad is verkozenmr. P. II. Saaymans Vader. Na het overleggen van cenige Staatsbladenwordt do vergadering gesloten tot heden over vier weken. Engeland. Londen 23 augustus. Do koningin, pnns Albert en eonige hunner kinderen hebben II. vrijdag bij Co- wes den wedstrijd der zeilvereeniging bijgewoond. II. M. heeft 25 p. st. doen toekomen aan den on<*e- lukkigen zeeman, die bij het doen van salutsclioten aanboord van de Ravensbourne, terwijl het koninklijke eskader voor Vlissingen lag, do beide armen heeft verloren; ook een an deren zeemandie de kanonnen van de Retribution wilde ontladenopdat de gewonde man rust zoude genieten werd door het losgaan van het stuk een arm afgeschoten. Ten gevolge van eene bij hot Londensche tolkantoor ontvangen geheime medededeellng uit Antwerpeniszoodra het vorstelijk gezin op het eiland Wight was ontscheept, een streng onderzoek ingesteld aan boord van al de sche pen, die tot hot koninklijk eskader hebben behoord het stoomjagt Victoria and Albci't niet uitgezonderdcn zijn aanzienlijke hoeveelheden tabakwelke men dacht binnen te smokkelenin beslag genomen. In eene katoen-fabriek, te Burnly, zijn 11. vrijdag dobr het losgaan van oen gedeelte van den stoomketel cn dien volgens uitstroomen van water en damp, vier arbeiders ge dood en verscheidene gekwetst. Het ijzeren stoomschip Grcat Britain is eergisteren met eene rijke lading en 685 passagiers van Livcrpool naar Australië vertrokken. Duizende menschen stonden langs do kaden geschaardom liet schoone schip het laatst vaarwel toe te roepen. Men verzekert, dat de hertog van Northumberland in (ie plaats van wijlen den hertog van Ilamilton tot ridder der orde van den kouseband zal worden benoemd. De Observer zegt, dat het parlement niet voor 11 no vember tot het aanvangen der werkzaamheden zal worden opgeroepen, om alsdan voor kersmis eene korte zitting van vier a vijf weken te houden, zoo er geene belangrijke om standigheden tusschen beide komenen vervolgens na de kers- mis-vacantie geadjourneerd te worden. De latere oogstberigten uit Dublin luiden gunstig. liet onafgebroken schoone weder heeft de vrees voor mislukten oogst bijna weggenomen. Naar hetgeen men uit het noorden en zuiden hoortmag men aannemendat de schadedoor de aardappelziekte veroorzaakt veel geringer is dan zij geraamd werd. De houders van granen wachten nog altijd vergeefs op eene rijzing der korenbeurs. De Teemsboot Queen, die slechts verlof heeft tot het aan boord nemen van 300 personen, vervoerde onlangs 666 passagiers op eens. Dergelijke misbruiken komen veef voor. Men verheugde zich derhalve tËans een onloochenbaar feit te hebben. De boot werd tot 10 p. st. boete veroordeeld. Bij herhaling der overtreding wordt do geheele boete', door de wet bepaald opgelegd, bedragende 20 p. en 5 sh. voor iederen passagier boven het vergunde aantal. De lersche jury heeft acht soldaten schuldig verklaard aan moedwilligon moord gepleegd bij de ongeregelheden tijdens de verkiezingen te Sixmilebridgewaarnaar dezer da<mn zoo als wij gemeld hebben een onderzoek was ingesteld. Men schrijft deze uitspraak toe aan partijgeest, en het voornemen zou bestaan de zaak op nieuw voor eene jury uit het noor den van Ierland, dat is eene Orangistischete brengen. Te New-York overleed dezer dagen een rijk planter, Delabitscker (de la Bidojero) afstammende van eene oude Fransche familie. Ilij was als jongeling tijdens do revolutie de guillotine ontvlugthandelsbediende geworden op eene plantagie gekomenen had de eenige dochter van den niet rijken eigenaar gehuwd. Hij had vervolgens het goed echter zoo weten uit te breiden en rentegevend gemaakt, dat hij weldra voor een dor rijksten in Louisiana werd gehouden. Thans blijkt zijn enorm vermogen bij de verdeeling zijner nalatenschap. Ilij bezat 31 plantages in de nabijheid van den Missisippidie gemiddeld aan koffij en suiker 50,000 doll. rendeerden; 12 stoombooten op gemelde rivier, 3 op den Oceaan en 34 groote koopvaardijschepen eene kapitaal- waarde vertegenwoordigende van anderhalf milliocn dollars rentende, matig berekend, 150,000 doll. Vervolgens bezat hij een kapitaal van 5 millioen doll.rentende 250,000 in spoorweg- en stoomboot-maatschappij-aandeelen aandeel in zeven vennootschappen te Londen, Parijs, Bordeaux, Lis sabon Gadis Napels cn Konstantinopelgezamenlijk op leverende een inkomen van 560,000 d. Ily had aan, baar vermogen in de Engelsche bank 7 mill. d. alles te zamen uitmakende eene rente van 2,650,000 d. Behalve dit vermo gen in geld, laat hij nog huizen meubelen, eene rjjke kunst verzameling cn eene prachtige bibliotheek na. Er zijn slechts drie vrouwelijke erfgenamen voor dit kolos saal vermogen. EVuitsclilaiiA. Weenen 22 augustus. liet groote exer citie-kamp bij Pesth zal met het einde dezer maand geheel betrokken zijn. Men schat de alsdan verzamelde troepen op 40,000 man. Tot besluit der exercitiën zal er eene veld- manocuvre van vijf dagenonder persoonlijk kommandement van den keizer, worden uitgevoerd. Men heeft in Lember het berigt ontvangendat de cholera te Zamoscin het groothertogdom Warschauop eene kleine dagreis afstands van de Oostenrijksche grenzen gelegenwas uitgebroken. In Lomber zyn alle noodige maat regelen van voorzorg genomen. Het ontwerp van organisatie der minislerien van han del en financien is, naar men verneemt, den keizer reeds voorgelegd. Dc ministerien zouden afzonderlijk bestuurd en slechts onder eene hoofd-directie vereenigd mogen worden. Uit alle deelen der Oostenrijksche monarchie komen de gunstigste berigten nopens den oogst in. Uit Napels wordt gemolddat de Fransche vloot al daar is binnengeloopen. Berlijn 24 augustus. Men verneemt nog niets naders aan gaande de tolconferentien. In Leipzig is eene brochure uitgekomendie eene Oos tenrijksche afkomst verraadt, en waarin heftig tegen Pruis- sen wordt uitgevaren. Volgens den schrijvermoest de bondsvergadering maatregelen tegen Pruissen nemenomdat het do Oostenrijksche tolvereeniging weigert. Dezer dagen is het lijk van prins Paul van "Wurtemberg in het koninklijk familiegraf te LudwigsburgvoDens zijn uitersten wilin alle stilte bijgezetnadat de gebruikelijke lijkplegtigheden te Parijs hadden plaats gevonden. Uit Rottweil, in "Wurtemberg, wordt gemeld, dat een zoo ontzettende zwerm van milliarden gevleugelde insekten over de stad is getrokken als men in geen jaar had gezien. Zij vlogen van het zuid-oosten naar het noord-westen en hun togt over de stad duurde wel een uur. Zij waren zoo hoog dat men donkere sneldrijvende wolken meende te zien. Frankrijk. Parijs 24 augustus. Door het Journal des Débats is gemelddat door de regering een interest van 4pct. was gewaarborgd van het kapitaal, benoodigd voor den spoorweg van Bordeaux naar Cette. Volgens den Cou-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1