MIDDELBUMSCHE C O IJ R A N T. m tm *v-- 1852. Dingsdag 24 Augustus. n J DeeUttrcn cti Clbminiöttraücu. tiyr tiBixTiisc i r t>. i5iuu£tü<iub0rfte QTijbittgctt. 35uttimlattb0£hc ^ijbingctt. S- S& wi heeft men eenige hoofden van de oud-behoudendo partij op gemerkt welke zich tot dus verre niet heeft kunnen veree nigen met de nieuwere door het tegenwoordige bestuur inge voerde regeringsbeginselen ten gevolge waarvan de voorreg- ten van den lioogen adel merkelijk zijn ingekort. Men be schouwde de komst dezer aanzienlijke personen als een guns tig teeken voor eene zeer wénsehelyke toenadering. Uit Triest wordt gemeld, dat, ten gevolge van de jongste door den keizer gegeveno bevelenhet arsenaal in de haven vanPola in deii loop van 1853 voltooid moet zijn, en dat als dan op de werf aldaar onmiddelijk zal worden overgedaan twf den a'anboilw van een of meer linie-schepen. Voor eenige dagen is een eenvoudig schoolmeester uit Breslau door de policie zijn hoed in beslag genomen, omdat dit hoofddeksel, volgens het oordeel der policie, een hoogst revolutionair model vertoonde. Volgens telegrafisch berigt uit Smyrna 13 de Turksche vloot naar Rhodus afgezeild. Berlijn 20 augustus. Do kieswet voor de eerste kamer ia door den koning goedgekeurd. Onder voorbehoud van de goedkeuring der kamers wordt zij voor een jaar uitge vaardigd. De president-minister zou zich naar Putbus begeven om den koning over de tol-questie te onderhoudenen za- turdag terugkeeren. Het blijkt thans, dat de heer Varennes werkelijk van do geestelijkheid een TeDeum op 15 augustus verlangd heeft, maar dat de eerbiedwaardige geestelijke der St. Hedwigs- kerk, de heer Peldram, dit aanzoek bepaald van de hand gewezen hoeftomdat hy door de inwilliging het nationale gevoel van Pruissen grievend dacht te zullen kwetsen. Zwitserland. 20 Augustus. Brieven uit Bern mel den dat aldaar aan het verlangen van den Franschen gezant om den vijftienden augustus, of den dusgenaamden Napo leons-dag plegtig en godsdienstig te vieren gevolg is gege ven. De voorzitter van het eedgenootschap heeft, met en be nevens den genoemden gezantde godsdienstoefening bijge woond. Ook de regerings-raad van Bern heeft zich daarby laten vinden. De R. IC. kerk was met de Fransche kleuren ver sierd, en ofschoon van do bepaaldelijk daartoe uitgenoodigdc personen slechts weinigen waren verschenenheeft de volks menigte nogal van belangstelling in deze feestviering doen blijken. Men heeft gemeend daarbij te moeten doen opmer ken, dat het volk van Zwitserland in der tijd geenszins, even als dat van Duitsclilanddoor den overleden keizer en diens volgelingen is onderdrukt, maar integendeel in verschil lende opzigten bevoordeeld. Ook in het kanton Schwytz heeft het besluit, om de nog verschuldigde oorlogslasten kwijt te scheldeneene algemeene tevredenheid gebaard. Do nationa!o-raad moet don 17 dezer zyne laatste zitting hebben gehouden. Deze vergadering hoeft de voorwaarden voor den aanleg van ijzerbanen in St. Gallen, Thurgau, Waadt en Lucern goedgekeurd. Eene dezer voorwaarden houdt indatzoodra de opbrengstna aftrek der kosten en na afzondering van de voor het reservefonds bestemde gelden do uitbetaling van eene hoogere rente veroorlooft dan van 3j ten honderd, aan elk kanton voor de vergunning een regt zal worden betaald van 500 fr. voor elk uur gaans van den in hetzelve aangelegden weg. Uit Bazel bekomt men guns tige bcrigten omtrent hot maken eener algemeene yzerbaan zoodat men zich meent te mogen vleijendat dit middel van verkeerhetwelk voor Zwitserlandals in het hart van Eu ropa gelegeneene behoefte iseerlang daar te lande op eene voldoende wijze zal worden ingerigt. Oankrijli. Bar ijs 21 augustus. Politiek nieuws valt heden weder niet te melden. Volgens de' Gazette do Franco zou de weigering van don bisschop van Lueon, om het Tc Deum te laten zingen in verband staan met de ontwijding van het Katholieke kerkhof van Cugandin het kerspel van Lu^onen dus geen betrekking hebben op de politiek. Het plan van den heer Véron om de advertentien in de dagbladen aan een zegolregt te onderwerpenzal by do geheele drukpers een lovendigen tegenstand uitlokken. De heer de Girardin zalnaar men verneemtden strijd openen. Binnen eenige dagen zal, naar men verneemt, eene overeenkomst gesloten worden, waarbij de dienst van den electro-magnetischen telegraaf tusschen Frankrijk Belgie en de Duitsche staten geregeld wordt, welke laatsten zich°daar over reeds met Pruissen verstaan hebben. Deze overeenkomst zal te dezer stede geteekend en in werking gebragt worden, zoodra het reglementstrekkende tot uitvoering derzelve tusschen de bevoegde besturen zal zyn vastgesteld. De constitutionncl meldt, dat de heer Thiers thans in deze hoofdstad is terug gekeerd. Van de reis van Lodewyk Napoleon, naar het zuiden van Frankrijkhoort men evenmin iets meer als van zijn huwelijk en van eene wijziging van het ministerio, evenwel verzekert men dat geen dier plannen voor goed opgegeven is. Er is andermaal sprake om eene nieuwe verdeelin" van Frankrijk tot stand te brengenin de plaats der 8G departe menten zullen, even als onder het koningrijk, 32 provinciën bestaan. De Moniteur maakt den wensch van 200 arrondisse- ments-iaden openbaar 5 allen dringen aan op de verlenginr/ van de magt van Lodewyk Napoleon sommigen verlangen zelfs de herstelling van het keizerry kin meer of min omwonden termen. De indiening van de ontwerpen voor arbeiders-woningen zal voor den 1 september moeten plaats hebbenmen weet dat Lodewyk Napoleon daartoe een prijs van 5000 fr. heeft uitgeloofd. Op den Straatsburger spoorweg is een trciu uit het spoor geraaktten gevolge waarvan onderscheidene reizigers wonden ontvingen en de dienst tijdelijk moest gestaakt worden. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 25 Augustus 1852, dos namiddags ten half-één ure eene openbare zitting Van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 23 Augustus 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERICE Do jaarlykscho KKKJIIS to SAUS- VAISr-GXlSrVPro vincie Zeeland, zal aanvangen op den eersten Maandag van September. BIUÜlEIiBEHG, 33 Augustus. Men schrijft ons uit Zierikzee van don 21 dezer: Reeds sedert eenige dagen werd do komst van den mi nister van binnenlandsche zaken to gemoet gezien gisteren wapperden reeds de vlaggen van verscheidene gebouwen en was de heer burgemeester Zijne Exc. to Bruinisse gaan af wachten toen men per expresse de tijding ontvingdat de komst tot den volgenden dag was uitgesteld. lieden ver nam men tot algemeen leedwezendat Zijne Exc. door onge steldheid verhinderd was geworden zijne reis te vervolgen." Men verhaaltdat aan den zoogenaamden Zuidhoek op Schouwen gisteren zoude zijn aangespoeld het lijk van een manspersoon, aanhebbende een bombazijnen buis gestreepte broek en een paar schoenen met nieuwe achterlappenver moedelijk de persoon die verleden week onder Ellewoutsdyk by het vlasladen verdronken is. Heden morgen zeilde Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje, kommandant de kapitein-ter-zee Bijl do Vroe van Vlissingen onder het lossen van salutschoten zoowel van het schip als van do battery naar zee, om zich naar den Helder te begeven. Van daar zal gemeld schip met het fregat Doggersbank eene proefreis van veertien dagen in de Noordzee doen; vervolgens zoude laatstgemelde bodem eene reis naar de Westersche eilanden verrigten. Gisteren avond ten half zeven ure viel hot driejarig dochtertje van den schipper Adriaanse; aan do Oostpunt, in het water en zoudo bij den reeds hoogen waterstand onmid delijk zijn verdronken, indien do jongeling Janus Gallandor niet den moed had gehadzonder zich te beradenin de kade te springenwaardoor hij het geluk had het kind aan boord van een aldaar liggend vaartuig te brengen en alzoo van een wissen dood te redden. By besluit van den li) dezer heeft Z. M. do Staats-com- missie benoemd, welke belast is met het onderzoeken van de rekeningen der koloniale remises over het jaar 1851. Deze commissie bestaat uit de lieeren D. Borski en O. B. 't Hooft, leden der eerste kamer; mr. W. II. Dullert en mr. J. Dirks leden der tweede kamer; mr. J. T. Netscher en W. J. Pie pers loden van den raad van StateO. W. Hora Siecama en mr. S. P. van Idsinga, leden der algemeene rekenkamer. De heer A. L. Weddik, waarnemend secretaris-generaal bij het departement van koloniën, zal de commissie als secretaris bijstaan. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer zijn, met den 1 september aanstaandede navolgende adelborsten voor de ma rine bij de koninklijke militaire akademie te Breda benoemd tot adelborsten der 1ste klasse by de- koninklijke Nedorland- sclie marine als II. J. Stoltz van der SlootD. G. E. R. baron van Weideren Rengers, J. P. UyttenlioovenC. J. SmithC. P. van der StarJ. P. van Rossum P. Swaan T. J. A. Jeekel, P. ten Bosch, K. J. Viehoff, H. E. A. Frucht, J. J. Ilabetz, P. J. Rosenwald, J. J. Koster, R. Star Busmann en E. L. baron van Ileeckeren van Walien. By koninklijk besluit van den 9 dezer is aan J. Boer, gewezen geregtsdienaar te Brouwershaventen laste van den Staat, een pensioen verleend ten bedrage van 118 's jaars. Bij besluit van den IC dezer heeft Z. M. het ministerie van oorlog gemagtigdom ook dit jaar de by de wet bedoelde najaars-oefeningen der miliciens niet te doen plaats hebben, zoodat zij in hunne haardsteden kunnen blijven. -De Waalsche réunie hield, den 19 dezer, des morgens ten 9 urete 's Ilage hare voorloopigo byeenkomst in do tréveskamerhaar tot het houden harer vergaderingen toe gestaan. Zij is zamengesteld uit de volgende heeren Do Waalsche commissie Ds. P. J. J. Monniervoorzitter; J. J. Sécrétan, van 's Gravenhagevice-voorzitter; J. J. H. de Dompierre de Ghaufepiésecretarisalle als zoodanig ook bij de réunie fungerende; F. C. J. van Goensvan Leyden; J. A. van Hamel, van Groningen; J. S. Vernedcouderling te Utrecht; A. D. J. Mioulet, idem te 's Gravenhage. Afgevaardigden: 's Gravenhage, ds.Revel, R. Musquetior, ouderling, A. W. Philipsc, diaken; Utrecht, ds. M. A. van dei- Bank, G. Leigne Bakhoven, ouderling; Middelburg ds. J. II. Gerlach L. II. de Blaecke do Ligny ouderling Zwolle ds. D. H. O. Deeleman; Groningen, ds. J. A. van Hamel, lid van de Waalsche commissie; Amsterdam, ds. F. L. F. Chavannes, P. Blom, ouderling, P._ J. Teding van Berkhout, secundusLeydends. D. Chantepie do la Saussaye J. J. Brutel de la Rivièreouderling; Breda, ds. L. G. James, O. Ramakers, ouderling; Dordrecht, ds. D. SerrurierNij megen, ds. J. A. Stoop, J. Bosquetdiaken; Haarlem, ds. C. Busken Huet, J. J. G. Spanjaard, ouderling; Leeuwar den, ds. A. DiemontJ. J. de Jonghouderling; Arnhem, ds. J. F. C. Kronenberg; Delft, ds. E. A. Zubli, Adr. van der Goes van Naters, ouderling; Rotterdam, ds. P.MarcusG. Obreenouderling 's Hertogenbosch, ds. J. L. Roulet; Maas tricht, ds. J. H. de Greeft, J. W. Muller, diaken; Voor burg, jhr. II. J. Caanemeritus-predikant Poitevin leden van het fonds voor dc weduwen, enz., mr. J. Pols en mr. J. J. Bucaille. Ten 10 ure vereenigden zich d§ leden der réunie met de Waalsche gemeente in haar kerkgebouw tot eene godsdienst oefening onder leiding van ds. Chavannes van Amsterdam daartoe in do vorige réunie benoemd. Het onderwerp der openingsrede was 1 Tim. III, vs. 14 en 15. Ten één ure heeft de vergadering hare eigenlijke werkzaamheden aange vangen met eene zeer doeltreffende redevoering van haren voorzitter. De minister van binnenlandsche zaken heeft het voor nemen omvoor het te maken uitwaterings-kanaal in Noord- Brabant, aan de wetgevende magt eene rijks-bijdrage aan te vragen van 1 millioen gulden. Da belanghebbende gemeenten en ingelanden behooren tot hetzelfdo werk te geven 1,500,000 h 1,000,000 gulden, en het dan nog te kort komende, geraamd op ongeveer 3 millioen gulden wacht do minister van de provincie. Als die gelden door de provincie de gemeente en de ingelanden bijeen zyn gebragt zal de minister do ryks-subsidie by de wetgevende magt aanvragen. Eerder geschiedt dit niet en daarom dringt hij aan op eene spoe dige voorziening. Engeland. Londen 18 augustus. Het stoomjagt Vic toria and Albertaan wier boord H. M. de koningin haar gemaal en hunne kinderen zich bevonden isbenevens de overige schepen van het eskader dat den togt naar Antwerpen gedaan heeft, dingsdag morgen to Osborno teruggekeerd. De Oost-Indische Compagnie heeft tot het doen aanleggen van een zeer uitgebreid net van electrischo telegraaflijnen in Indiö beslotendat zich over eene uitgestrektheid van drie duizend mijlen zal uitstrekkenen waarvan CalcuttaAgra Lahore, Bombay en Madras de hoofdpunten zullen zijn. Men hoopt dit werk binnen drie jaren tijds voltooid to zien. Heden is een raad van ministers gehoudenwaarin het parlement van den 20 dezer tot den 21 october is geproro- geerd geworden. Verleden dingsdag zijn niet minder dan 244 schepen van allerlei soort de Theems binnengevaren, zijnde het grootste getal dat men op eenen dag aangeteekend heeft. Ten gevolge van het springgetij is gisteren de Theems tot eene ongewone hoogte gerezen; alle pakhuizen en kelders langs den oever werden onder water gezetdoch leden weinig schade. Een jong Chinees uit Hongkong, Wong Fun genaamd, heeft onlangs aan de hoogeschool te Edinburg den eersten prys in de kruidkunde behaald. Uit Galway wordt gemeld, dat 15 menschen, die op eene rots in het eiland Arran bezig waren met visschen door een golfslag zijn weggespoeld en verdronken. De hertog van Ilamilton, eerste pair van Schotland, is den 18 dezer in 85jarigen ouderdom in deze hoofdstad overleden. Zijn zoondc marquis van Douglas en Clyderdale die in 1843 met eene dochter van den groothertog van Ba den en nicht van den president der Fransche republiek in den echt trad is de erfgenaam van zijn vermogen en zyne titels. Op grond der jongste tijdingen uit Australië zegt de Timesdat do goudproductie aldaarwanneor zy op den tegenwoordigen voet voortduurt, in een jaar tien of elf mil lioen ponden sterling zal opleveren. Eergisteren namiddag heeft de bekende luchtreiziger Green, in gezelschap van de heeren Welsh en Nicklin (die bij het observatorium van Kew geplaatst zijn)met zijn groo- ten ballon van hier eene luchtreis ondernomenom weten schappelijke waarnemingen te doen. Do ballon is tot eene hoogte van 19,400 voet gestegen en daar werd de tempera tuur waargenomen op 7 gr. F. dus 25 gr. onder hot vries punt. In den loop dezer maand zal eene tweede reis, mede met een wetenschappelijk doel, ondernomen worden. Een door de Times medegedeeld bijzonder handelsbe- rigt uit S. Francisco 30 juny, behelst onder andoren de volgende bijzonderheden Dc handels-speculatien zyn hier thans meer algemeen en uitgebreider, dan ooit te voren. De oorzaken daarvan zijn: de weinig belangrijke voorraad van de meeste handels-artike len; do geringe aanvoeren gedurende de laatste maand en hot vooruitzigt op eene grootere consumtie, ten gevolge van de groote menigte landverhuizersdie of reeds hier zyn aan gekomen of nog uit alle landen der aarde herwaarts op weg zijn. De tegenwoordige uitbreiding der handels-ondernemin gen heeft eene ryzing der rente van de kapitalen veroorzaakt. In hot bijzonder zijn do vaste goederen in de laatste maand aanmerkelijk in waarde gestegen. Men kan stellen, dat do waarde van gronden die geschikt zijn voor den handelzoo als voor pakhuizen en dergelijke gebouwenin het laatste jaar verdubbeld is. Deze stad fS. Francisco) breidt zich als met een tooverslag uit; er worden niet maar hier en daar enkele steenen huizen gezet, maar overal ziet men geheele rijen van stevige steenen gebouwen optrekken. In den loop dezer maand zijn hier over zee 10,000 landverhuizers aange komen, waaronder 242 kinderen en niet meer dan 470 vrou wen. De uitvoer van goud, in deze maandbedraagt 5,447,583 dollars, behalve de onbelangrijke partijen, die met zeilschepen of door de vertrekkende passagiers medegenomen zijn. In sommige streken heeft de droogte den arbeid van de goud delvers in deze maand doen stakenmaar sedert een paar weken is men over het algemeen weder met goed gevolg aan het werk." Duitscliland. Weenen 17 augustus. De keizer moet reeds heden in de badplaats Ischl zijn aangekomen. Ook de koningin der Nederlanden is aldaar gearriveerd en zal er, naar men verneemt, gedurende vier weken vertoeven. De Hongaarsche magnaten, welke den 14, in het gevolg des keizersherwaarts zijn gekomenzijn naar Presburg te ruggekeerd. Onder de voorname personen van dat landwel ke to Pestli hunne opwachting bij Z. M. hebben gemaakt,

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1