MIDDELBCRGSCIIE COURANT 1852. Donderdag N° 100. 19 Augustus. xC •- CcötuvcM ctt Q!bmtni0tv«iticu. s&jsm bxmsvbi b» isror. £HuMCuiUu&0c!te SijbnisjcH. l9Miieitl<inb0cïtc JEtjbtngeu. .1 _J jVjB BiSTEtHWfji Burgemeester en Wethouders van Klerikiee zijn voornemensop Woensdag den 25 dezer maanddes middags ten Raadhuize in liet openbaar, aan den minst-eisclienden aan te bestedende levering van de benoodigde llaap-OIie, van 35 tot 40 Vaten, ter dienste der Straatverlichting gedurende liet Saizoen van 1852 op 1853, overeenkomstig de Voorwaarden daartoe vastgesteld welke van heden af ter Secretarie voor Gegadigden ter lezing zullen voorleggen. Zierikzee, den 11 Augustus 1852. DE CRANK Burgemeester. W. J. r. KIIOEFSecretaris. H f! W I K1CV. Burgemeester en Wethouders van Ovezand maken bij deze bekend Dat de Jaarmarkt aldaar voortaan zal gehouden worden, in plaats van op den tweeden Woensdag van do maand Oeto- ber op den tweeden Woensdag van de maand September, en eindigen op Zaturdag daaraanvolgende Dat dezelve dus dit jaar zal invallen op Woensdag den 8 September, en eindigen op Zaturdag den 11 September daar aanvolgende. Gedaan te Ovezand, den 14 Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. P. DE JONGE. De Secretaris C. DE FOUW. Kerkvoogden en Notabelen van ilu Gemeente der Hervormden in jlartlenlburg zijn voornemens om, op Woensdag den 25 Augustus aanstaande, des voormiddags 10 ure, ter ^Consistoriekamer aldaarin het openbaar, in vijf Perceelen aan te besteden Jlet maken van eenen nieuwen Predikstoel, Tuinhek, Mannen- en Vrouwenbankengroote Gothieke Middendeur; de keering en vertimmering der Orgelkast, benevens de Hoog zaal onder dezelve; het leggen der Plankenvloeren in het Middenschip der Kerk en der Steenenvloeren in derzelver Zijgangen be nevens het Verwen van al het bovengenoemde en het Schil deren vcin het Orgel; een en ander met bijlevering der benoodigde Bouw- en Verwstoffen. De Bestekken en Voorwaarden dezer Aanbesteding liggen van heden af ter inzage in de Consistoriekamervan des voormiddags tieu tot twaalf en des namiddags drie tot zes ure; terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Pre sident-Kerkvoogd, alsook bij den Heer GRAUSSStads- Architect te Middelburgdoor wien tevensop Dingsdag den 24 derzelfde maandde noodige aanwijzing in loco zal gedaan worden. Aardenburg, den 14 Augustus 1852. ÏIEND. VAN DEN BROECKE Pres. J. VAN DE PLASSCHESecr. De Commissie onder de Zinspreuk tLoon vonr Werls berigt bij deze, dat op Donderdag den 19 Augustus 1852, des namiddags ten één urein de Concertzaal alhierzal worden gedaan Verslag liarer werkzaamheden, gedurende den afgeloopen Winterterwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begunstigers tot het bijwonen dier Ver gadering vriendelijk uit te noodigen. Middelburg den 16 Augustus 1852. Namens de Commissie voornoemd A. M. CRAMERVoorzitter. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. MaiMUIüIiBEJBG IS Augustus. Zijne Exc. do minister van binnenlandsche zaken is giste ren met den middagtreinuit de residentie vertrokkenten einde eenige plaatsen in de provincie Zeeland te bezoeken. Waarschijnlijk zal Zijne Exc. ook aan de provincie Noord- brabant een bezoek geven. In onze vorige liebben wij gemeld dat II. M. de ko ningin van Engelandbenevens haren echtgenoot en kinde ren tijdens Hr. Ms. jagt bij Neuzen voor anker lagaldaar aan wal zijn geweestomtrent dit uitstapje der vorstelijke personen schrijft men ons uit die stad, den 15 dezer: Gisteren namiddag ten 5 ure werden de ingezetenen van Neuzen bijzonder verrast, daar II. M. de koningin van Engeland met haren gemaalvier kinderen en gevolguit twee sloepen hier aan wal stapten. Al dadelijk namen de doorluchtige bezoekers plaats in een rijtuig, waarvan (hoewel alles behalve vorstelijk zijnde) gebruik werd gemaakt tot het doen van een toertje buiten de slad. De hofstede van de weduwe W. deFeyter, de eerste welke men ontmoette, trok al dadelijk de opmerking van het vorstelijk gezelschap en werd door hetzelve bezocht. Hier werden^ stallen dorschvloer en met een woord alles wat de boerderij betreft met veel oplet tenheid en belangstelling bezigtigdprins Albert nam eene tarwe-aar, wreef er de korrels uit on maakte alzoo kennis met een onzer voornaamste veldvruchten; de karnmolen werd op verzoek in werking gebragt; de schoone paarden, de lan derijen en weilanden werden in oogenschouw genomen. Bij alles gaven de vorstelijke personen blijken van de grootste min zaamheid, en beijverde men zich om zooveel mogelijk ver staan te vrorden. Aan het verzoek om eenig rijp ooft kon ongelukkiglijk niet voldaan worden doch naauwelijks werd bemerkt dat de koningin bloemen verlangde, of men bood die H. M. en hare kinderen in groote hoeveelheid aan. Dezelve werden met zigtbaar welgevallen aangenomen. De boeren kleeding in liet algemeenen inzonderheid de zilveren broekstukken van den zoon der gemelde weduwewekten de bijzondere aandacht. Toen de boerin in den koestal met de noodige gebaren H. M. de woorden toevoegdeJuffrouw liet is hier zoo smeerigwees de koningin op haar schoeisel en trachtte de vrouw te beduiden dat dit daardoor niet lijden zon. Ook in de woning bleef niets onbezigtlgdde doorluch tige bezoekers gebruikten met smaak het hun aangeboden glas melkvroegen naar de namen van de boerin en haren zoon welke aangeteekend werdenen namen hoogst voldaan een zeer beleefd afscheid. Nu werd de togt der vorstelijke fa milie voortgezet tot aan het Zwaantje hier bevonden zich de leden van ons zarjggezelschap Uitspanning"die het Engelsch volkslied God save the Queen aanhievenen men kon de verrassing der vorstelijke personen hiermede duidelijk opmerken, daar het lied met Ongedekte hoofden werd aange hoord en na den afloop aan de leden van het zanggezelschap hunne bijzondere dank en tevredenheid werd betuigd. Na dit alles keerde de stoet naar Neuzen terug ieder was op de beenen de menigvuldige groeten der ingezetenen wer den op het minzaamst beantwoord. Tegen 8 ure scheepte men zich in en keerde het koninklijk gezelschap naar het op stroom liggende jagt terug, de aangenaamste herinneringen achterlatende van een bezoek, waarvan de daarbij plaats ge had hebbende bijzonderheden bij onze inwoners niet ligt zullen vergeten worden. Van de wallen werd met 21 kanonschoten gesalueerd." Den 15 dezer hield de te Goes bestaande duiven-societeit Jacoba van Beijeren haren eersten kampstrijd. Het viertal duiven daartoe aangeboden werd des morgens ten 5 ure te Orleans (Frankrijk) opgelaten. De eerste derzelvetoe- behoorende aan den heer L. de Lange, arriveerde reeds des voormiddags ten 111 ure, hebbende dus dien afstand in het korte tijdsbestek van 6ure afgelegd. De tweede be- hoorende aan den heer Tiemansarriveerde des namiddags ten 5 ure; terwijl de beide anderen den volgenden morgen nog niet waren aangekomen. Men schrijft uit Ellewoutsdijk van den 13 dezer: Heden morgen, omstreeks 9 ure, had alhier een treffend ongeluk plaats. Schipper J. F. Roukemavan Gorredijk de haven willende binnenkomen om vlas te ladenzag zijn knecht, H. van der Werf, een jongeling van 17 jaren, over boord vallen en door den geweldigen stroom oogenblikkelijk medevoeren. Wel was de schipper dadelijk gereed in de boot te gaan, om, ware het mogelijk, den jongeling te red den doch geen spoor was van hem té ontdekkende felle stroom had den ongelukkigen medegevoerden hij moest zijn jeugdig leven in de golven eindigen." In de residentie is aangekomen Z. Exc. de heer Martini, Zr. Ms. gezant te Koppenhagen. Mea verzekertdat de eerste kamer der Staten-Gene- raal eerst in september aanstaande zal bijeenkomen, tot be handeling der bij haar aanhangige ontwerpen van wet, zoo dat zij nog vóór de sluiting der tegenwoordige die ontwerpen zal kunnen afdoenterwijl de leden dier vergadering dan onmiddelijk daarna zullen kunnen bijwonen de opening van het zittingjaar 18521853 en de voorloopige werkzaamhe den verrigten, ten einde zich te constitueren en het adres in antwoord op de troonrede vast te stellen. Een correspondent der Amsterdamsche courant weder- spreekt het berigt, dat Z .K. H. prins Hendrikna voltrokken huwelijkhet paleis van koning Willem II zal gaan bewonen en voegt er bijdat de prins reeds eenige vertimmeringen in het thans door hem bewoond hotel bevolen heeft. Z. D. H. de hertog Bernhard van Saksen Weimar Ei- senacli is, vergezeld door den hofraad Ilernst, in de residentie aangekomen. In 1633 maakten weesmeesteren te Batavia aan de wees kamer te Amsterdam over, de betrekkelijk geringe som van 701 rijksdaalders als nalatenschap van zekeren te Batavia overledenen persoon, ten behoeve der daarop regthebbenden. Die regthebbenden zijn wat lang weggebleven en hebben hunne regten eerst kortelings doen gelden Ondertusschen waren de 701 rijksdaalders reeds in 1838 aangegroeid tot oen nominaal kapitaal van f 127,000 2.] pet. Werk. S. en zullen thans, 14 jaren laterniet onbelangrijk vermeerderd zijn. De regtbank heeft de weeskamer tot rekening en uitkeering veroordeeld. Zondag is in de kerk van den II. Antonius en II. Lo- dowykaan den Boschkant te 's Ilagebij gelegenheid dor viering van het nationale feest van den 15 augustuseen plegtig Te Deum gezongen. Ingevolge de uitnoodiging van den minister van Frankrijk bij het Nederlandsclie hof, werd dat Te Deum door een groot getal Fransche onderdanen bij gewoond. Des middags werd een groot diner bij den Fran- scheii minister gehouden. Het feest van den dag werd beslo ten met eene schitterende verlichting door gaz aan het hotel des ministers te midden waarvan eene gekroonde Nom geven door lauwertakkenprijkte. Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlanden, onder bevel van den kapt.-ter-zee F. W. Freudenberg is den 9 julij jl-, laatst van Guayaquil, te Rio Janeiro aangekomen. Wij vernemen, dat Zr. Ms. fregatschip de Prins van Oranje, kommandant de kapitein-ter-zee Byl de Yroe, lig gende te Ylissingenorder heeft bekomen om onmiddelijk naar den Helder te verzeilen. Het plan zoude verder zijn om van daar met Zr. Ms. fregat Doggersbank een kruis- togt in de Noordzee te doen. UiTliiiiemvs. Naar wij vernemen beeft de weleerw zeer geleerde beer A. Nienneyerth. dr. cn predikant te 's Heer-Arendskerkehet op zijn eerw. uitgebragte beroep naar Wemeldinge aangenomen. MOST1STMSCMtI' De Javasehe couranten loopende tot 23 junijvermelden nopens de expeditie op Palembang, bet navolgende: den 19 april jl. zijn de beide colonnes, die van Labat, liggende te Rantoe Tenangen die van Palembang liggende te Tebing- Tingieopgerukt. Dezen dag bereikte eerstgenoemde coelnno Oedjong-Alie en de andere Oelah Menkoedaop welke laatste plaats zij van de overzijde der rivier verontrust werd. Den 20 april rukte de colonne van Labat tot Toeuko-Tiega', boven Ramantai, en kwam de andere colonne ter laatStgeno'Rmde plaats aan. De eerste vijandelijkheden vielen dien dag voor- tusschen de colonne van Labat en den vijanddie gemeend had de Riak Pienjamoen te bezetten, doch door den snellen marsch der troepen daarin werd verhinderd. Den 21 rukte bei de colonnes naar Talang Padang. Dezen dag werden van onze zijde verloren een doode en 9 gekwetsten. De Pangeran van Loeboe Poeding kwam dien dag bij de colonne om zijne onder werping aan te bieden. Den 22 trokken de voreenigden co lonnes van Taling Padang op Linga, alwaar zich eene groote* magt van den vijand vereenigd had op eene hoogte bij Talang Sipie waren vier bentings van boomstammen opgerigtwelke ook stormenderhand genomen werden. De 1ste luitenant C. J. A. de Quay werd daarbij ernstig gewondbenevens ver scheidene manschappen. Langs den geheeleu weg werden onze troepen verontrust en zij kwamen dien dag slechts hal verwege Linga. Den 23 kwamen de troepenin het gezigt van de versterkte doesson Linga. De luitenant-kolonel de Brauw liet de Afrikaansche compagnie door het bosch omtrek ken. De omtrekking gelukte zoo volkomen, dat onze troepen zonder eenig verlies Linga namen en de vijand vlugtte. Alles werd nu gereed gemaakt om eene brug over de rivier te slaan welke toebereidselen den 24 reeds ver gevorderd waren. Toen telde men in het geheel p. m. 40 dooden en gekwetsten onder welke een tiental koelies. Den 25 was de brug gereed en begon de overtogt. Den 26 rukten de overige troepen de brug over, en trokken over Tandjoeg ltaman op Lobo Lai- jang (Sadan). De vijand had de omstreken verlaten en was naar de Lintang Kirie gevlugt. Des avonds kwam de Pan geran Passinalivan Kodjahattan Loekoe Tannjong Raya zich onderwerpen. Den 27 hielden de troepen rust. De magt des vijands was geheel uiteen. Op dien dag kwam een zen deling van den pagerang Karang Dapaom zijne onderwer ping aan te bieden en des namiddag kwam Palantei zich on derwerpen. Den 28 rukten de troepen naar de doesson Da- loe. Den 29 had de majoor Pisan het geluk Talang Barow te vermeesteren, waarhij 11 man gewond werden. Den 30 zijn de troepen naar Goenoeng Meriksa gerukt. Volgens be rigt van 14 mei jl. heersclite in alle overige doelen der resi dentie Palembang eene gewenschte rust. Nadat de troepen achtervolgens nog de doessons Goenong Meriksa cn Sawah hadden ingenomen en de rust niet meer verstoord werdzijn zij teruggekeerd en den 20 mei te Tebing Tingic aangekomen. Ter viering der verjaring van den geboortedag van II. M. de koningin werd in den avond van den 17 junij door Z. Exc. den gouverneur-generaal cn mevrouw Duymaer van Twist een luisterrijk bal en souper gegeven. Hot hoLel te Rijswijk was schoon verlicht en de zalen waren sierlijk ge decoreerd. Zr. Ms. stoomschip Ilekla liecft in het laatst van mei jl. de kust van Krawan naauwkeurig onderzochtnaar aanleiding van berigten over het aanwezen van zeeroovers aldaar. Maar er werden geene verdachte vaartuigen gevonden. Zr. Ms. schooner Aruba heeft tusschen 7 februarij en 29 mei een togt gedaan van Makasserdoor straat Saleijer naarBoeton, om de Noord naar Ternate; voorts naar Keraa, Gorontalo en Menado van waar men naar Batavia terug keerde. Deze togt had voor een groot gedeelte hydrogra- phischc waarnemingen en overigens het opzoeken van zee roovers ten doel. Het laatste geschiedde vooral langs de kusten van Menado waar men beweerde zeeroovers gezien te hebben. Maar de Aruba heeft ben niet ontmoet. Engeland. Londen 14 augustus. De kamer van koop handel van Leeds houdt op lieden eene vergaderingspe ciaal aangeschreven met het oogmerk, om den tegenwoor- digen staat van Engelands relatie» met de Vereenigde-Staten te onderzoeken. De Morning Advertiser zegt, dat er eene commissie van officierenzoowel der koninklijke marine als van de koopvaardijvloot, is zamengesteld, en bevel ontvangen heeft zich te Somerset House te vereeningen voor de wapening der verschillende klassen van stoombooten der marine. De Daily News zegt, dat de heer Thomas Baring, lid van het beroemde bankiershuis Baring Brothers and Co., op het punt staat naar de Vereenigde-Staten te vertrekken, om de visschers-questie te schikken, welke taak hem door het Britsche gouvernement is opgedragen. Men zal zich herinneren hoe de marquis van London- derry zich sedert lang groote moeite gegeven heeft om de invrijheidstelling van Abd-el-Kadcr te bewerken. Thans heeft men weder eenige brieven openbaar gemaakt, door hem aan Louis Napoleon gerigteu in welke hij dezenop hoog ernstigen toon, zijneplegtige belofte herinnert, dat hij vroe ger of later, den emir zijne vrijheid hergeven zou, naar dien de eer van Frankrijk zulks vorderde. In den laatsten brief, gedagteekend 9 augustus, betuigt hij de uiterste be vreemding, dat de vorigen een van welke reeds den 3 mei geschreven was, met geen antwoord verwaardigd zijn. Itnitsclils&nd. Weenen 13 augustus. De koningin dei- Nederlanden is gisteren te Praag aangekomen, waar zij eenige dagen zal verblijven. Daarna begeeft II. M. zich, gelijk be kend is, naar de badplaats Ischl, waar de toebereidselen ter liarer ontvangst, tegen den 16 dezer, gemaakt zijn. De keizer zal na zijne terugkomst uit Hongarije slechts twee dagen te Weenen blijven, daar hij den dag van zijn geboortefeest, den 18 dezer, bij zijne moedor on bloedver wanten te Isclil wil doorbrengen. Van hoe op handen zijnde huwelijk des keizers spreekt men thans meer dan ooit. Men denkt, dat de aartshertog Albrceht, gouverneur van Hon garije eerlang tot veldmaarschalk zal benoemd en hem het opperbevel over hot leger opgedragen worden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1