MIDDELBUBGSCHE C 0 II B AIV T. n» otlr5* 1852. Dingsdag 17 Augustus. iR -, n 33c0turc« cu Clbmtttiöttriitieu» &imiettlatib0che ftijbingctt. Ëuitcttlattbdcltc ®ijbiugcn. iVü r.u J IXltMÏXTM:!» Ï.Vfc Burgemeester en Wethouders van SKlerlhzee zijn voornemens, op "Woensdag den 25 dezer maand, des middags, ten Raadhuizein het openbaaraan den minst-eischenden aan te bestedende levering van de benoodigde Raapolie, van 35 tot 40 Vatenter dienste der Straatvertlelitlag gedurende het Saizoen van 1852 op 1853, overeenkomstig de Voorwaardendaartoo vastgesteldwelke van heden af ter Secretarie voor Gegadigden ter lezing zullen voorleggen. Ziekikzee, den 11 Augustus 1852. DE CRANEBurgemeester. W. J. P. KROEF Secretaris. A.MjCME3MBESnE FE«ÉrJ»B«/JVO <1 er P01i»ERBESTlREX in de Zesdeen Zevende Pulder-Arrondissementen van Zeeland op Zaturdag den 4 September 1852, des voormiddags 10 ure, tn het Logement hij O. WISSEte Oostburg. De ondergcteekendenLeden van Polderbesturen te Sluis en Aardenburgstellen het houden der bovenstaande Algemeene Vergadering voorten einde te trachten in de later te hou- dene Buitengewone Vergaderingen van Ingelanden, zoo veel mogelijk eenparig te behandelen de in de missive van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in deze Provincie, van 4 Augustus 1852, no. 49241, verlangde Bijdrage der Polders in het reeds ontworpen Uitwaterings-Kanaal van Sluislangs de Linie naar Breskens." Jn. BEKAAR. J. BLINDENBACH Jb. Zn. J. M. HENNEQUIN. M. E. VAN DEN BROECKE. De Commissie onder de Zinspreuk hoon voor lVerle berigt bij deze, dat op Donderdag den 19 Augustus 1852, des namiddags ten één urein de Concertzaal alhierzal ■worden gedaan Verslag harer werkzaamheden, gedurende den afgeloopen Winterterwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begunstigers tot het bijwonen dier Ver gadering vriendelijk uit te noodigen. Middelburg, den 1G Augustus 1852. Namens de Commissie voornoemd, A. M. CRAMERVoorzitter. HUBERTUS REKKERSecretaris. RIUnKLHlIU; 16 Augustus. Wij vernemen uit eene goede bron, dat Z. Esc. de minis ter van binnenlandsche zaken voornemens is deze week de provincie Zeeland en ook deze stad te komen bezoeken. Men schrijft ons heden uit Vlissingen Eergisteren avond was de Engelscho flotille, waarop zich H. M. do koningin Victoria bevondin het gezigt dezer reedemaar keerde naar het Pas van Neuzen terug. Giste ren middag om één uur kwam de gelicele stoet wederom alhierdoch nu vlak voor de stadten anker. Het stoom schip Victoria and Albert keerde ten 4 ure met de vier kleinere booten, andermaal naar Neuzen terugom de groote deining te ontgaan die het stormachtige weder alhier veroor zaakte, kwam heden morgen ten zeven ure alhier voorbij en stoomde toen, met de vijf fregatten die hier van gisteren voor anker waren geblevenbegunstigd door fraai weder naar zee. Telkenmale werd door het fregat de Prins van Oranje en de marine- en artillerie-batteryen het koninklijk saluut gedaan. Gisteren werd de schout-bij nacht Coopsdirecteur on kommandant alhier, beleefdelijk door do koninklijke familie ontvangenen zijn de Engclsche viee-consul voor Zeeland en de kommandant van hel fregat de Prins van Oranje aan boord van het koninklijk stoomschip geweest. Gisteren avond is II. M. de koningin, met familie en gevolg, te Neuzen aan wal geweest, heeft een uitstapje gedaan naar den kant van Axel en onderweg eene boerderij bezocht. Een ieder roomde zeer de vriendelijkheid der doorluchtige familie. De koning der Belgen schijnt zijne doorluchtige familie tot aan het Nederlandscho grondgebied uitgeleide to hebben gedaan." Den 13 dezer heeft er, sedert de terugkomst van den minister van binnenlandsche zaken, een ministerraad plaats gehadwaaraan de nieuw benoemde ministers van justitie en van oorlog voor de eerstemaal hebben deelgenomen. Dingsdag namiddag ten drie ure is H. M. de koningin der Nederlanden met haar gevolg te Hanovcr aangekomen en aan het station van den spoorweg door den Nederlandschen gezantden slothoofdman von Hedemann en den opperkamer heer von Linsingen ontvangen. Zij heeft den volgenden dag de reis naar Ischl voortgezet. Verleden vrijdag is in het hotel des Pays-Bas te Rotterdam afgestapt Z. D. II. hertog Bernhard van Saksen Weimar Eise- nachluitenant-generaal en opperbevelhebber van het Neder- landsch Indisch leger, met verlof hier te lande, komende van Londen. De hertog is na een verblijf van eenige uren in genoemd hotelvergezeld van zijn secretaris en gevolgnaar 's Hage vertrokken. Men verneemt, dat de lieer Dunckler, dc bekwame kapelmeester bij het regement grenadiers en jagers, te 's Gra- venhage in garnizoen, benoemd is tot ridder der Leopolds orde. Men wil wetendat in de 11. donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de West-Indi sche maatschappijtot de verlenging derzelve voor den ty(1 van 10 jaren besloten is. De beroemde zangeres Jenny Lind vertrekt heden van het groot Btedelijk badhuis te Scheveningen en begeeft zich naar Weenen. Uit Aardenburg van den 10 dezer wordt gemeld Laatstl. zaturdag ontwaarde men in de gemeente Sint- Kruis een zonderling electriek verschijnsel. Eene windvlaag ontstond plotseling, met een geweldigen ruk eene kortstondige doch hevige regenbui voortdrijvendeeen enkele bliksemstraal schoot daaruit neder. Een jongen werd door denzelven op zijde geduwd en de muts van het hoofd gerukt, doch kwam met den schrik vrij. Een meisje, dat een weinig verder op het veld arbeiddewerd omver geworpen en viel bewusteloos nederhare armen en aangezigt waren met bruine en zwarte strepen overdekt. Geneeskundige hulp deed haar echter her stellen. De verschijnselen waren bij de aderlatingroode witte en zwarte kleuren in het bloed en eene hevige pijn aan de voeten. De doorschietende bliksemstraal sloeg een klein half uur verder een boom aan splinters. De geheele bui duurde geen 10 minuten." Wij hebben het genoegenzegt de Bredasche Courant aan onze geachte lezers te kunnen mededeelen dat de een - parige pogingen welke zoowel door den raad dezer stadde kamer van koophandel en fabrijken, als door eenige honder den in- en opgezetonen van het arrondissement Breda, met betrekking tot de voorgenomene spoorweg-verbinding tusschen Nederland en België, in het belang van deze stad en hare omstreken, zoo bij Z. M. onzen geëerbiedigden koning, Zijne Exeell. den minister van binnenlandsche zaken als andere hooge autoriteiten zijn aangewend geworden, met een alle- zins gewenschten uitslag bekroond zijn. Uit een officiëel dezer dagen, door tusschenkomst van den heer staatsraad, commissaris des konings in onze provincie, van wege het ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen schrijvenis ons namelijk tot onze groote geruststelling geblekendat alhoewel, ingevolge het met België gesloten verdrag, de weg over Rozendaal op de Roode Vaart zal worden aangelegd, echter, ten einde Breda niet van de gemeenschap uit te slui ten en eene uitbreiding over Gorinchem en Utrecht mogelijk te maken, er bij is bedongen, dat van Rozendaal een zijtak naar Breda zal worden gemaakt, in do uitvoering van welk werk gelijktijdig met het daarstellen van den hoofdweg zal worden voorzien. Door een aanzienlijk getal fabriekanten in gouden en zilveren werken te Schoonhoven is een verzoekschrift aan de eerste kamer dor Staten-generaal ingezonden, waarbij op de verwerping van het wets-ontwerp op den waarborg van gouden en zilveren werken wordt aangedrongen. De adres santen beweren daarin, dat het beginsel van onbelemmerde vrijheid in dit teeder onderwerp niet in praktijk kan gebragt worden, en houden het wets-ontwerp te meer voor onaanne melijk, omdat men het amendement niet heeft aangenomen volgens hetwelk art. 4 zou worden gelezen werken van lagere gehalte, dan die in art. 1 aangewezen, zijn van den waarborg uitgesloten." In het geretrancheerde kamp te Vught zullen eenige troepen vereenigd wordenom gedurende eene maand groote manoeuvres te verrigten, te weten: het garnizoen van 's Her togenbosch twee bat. inf.te Breda en te Grave in garnizoen het korps jagers te paard uit Tilburg en eene batterij artille rie uit Nijmegen. Deze troepen zouden den 13 Augustus naar Vught vertrekken. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant heefttus schen 7 en 8 dezer, eene zeug, bij den landbouwer J. Noor deloos, te Ouderkerk aan den IJssel, elf jongen geworpen, een waarvan een olifantskop heeft, met één vierkant oog in het midden, waarboven de staart zich bevindt. De bek is midden onder den kop, terwijl twee tanden uit het bovenste kakebeen steken. De pooten zijn van hoorn voorzien en eenigzins naar boven opgetrokken. To HoogesandSappemeer, Muntendam, Veendam Wildervank en Groningen bestaan 51 werven, op welke in 1849 en 1850 te zamen 103 nieuwe zeeschepen zijn gebouwd, terwyl een aanzienlijk gedeelte van de gezagvoerders der Ne- derlandsche koopvaardijvloot in genoemde plaatsen met der woon zijn gevestigd. Men verneemtdat do te Venlo bestaande kamer van koophandel en fabrijken zich bij request aan de hooge re gering heeft gewend, hetwelk daartoe strekt, dat aan de Belgische en Fransche stukken van 5 francs hoogeren koers dan de onlangs bepaalde van 2,33 moge worden gegeven uitsluitend om te dienen als belasting-betaalmiddeluit hoofde de schaarschte van Hollandsche munt aldaar en in het ge heele hertogdom. Men zal zich herinnerendat dit onder werp ook in de onlangs gehoudene bijeenkomst van provin ciale Staten ter tafel is gebragt, en het collegie van gedepu teerde Staten is uitgenoodigd geworden de noodige stappen by het gouvernemont te doenopdat gemelde stukken mins tens ad J 2,35 bij de betalingskantoren mogen worden aange nomen. Kerknieuws. Ds. Gerlach, te St. Philipsland, heeft het beroep naar Watergang aangenomen. Ds. W. Gouda Quint, te Zaamslag, heeft onlangs het be roep naar Nieuw vliet mede aangenomen. Engeland. Londen 12 augustus. De Fransche gezant zal op den 16 dezer een feestmaaltijd geven, waarop de mi nisters genoodigd zijn. De Sun wil wetendat wegens onoverkomelijke hin dernissen een huwelijk van Lodewyk Napoleon met eene prinses uit het huis Wasa nimmer zal plaats hebben. Gisteren zijn in Ilydepark de laatste overblijfselen van k.-Vi het glazen paleis in het openbaar verkocht. Te Bath is men voornemens een glazen paleis of ten- toonstellings-gebouw op te rigten. Een dergelijk voornemen is in verschillende andere steden des rijks geopperd. Te Leeds zal op den 20 dezer een standbeeld ter eere van sir R. Peel worden opgerigt. Eergisteren is lord Kensington in 76jarigen ouderdom op zijn landgoed overleden. Onder de passagiers, welke zich zaturdag ingescheept hebben op de naar Australië vertrekkende stoomboot For- mosabehooren twee rijke inwoners van Southamptonwelke alleen uit vermaak die reis ondernemen en dadelijk weder naar Engeland zullen terugkeeren. Dit pleiziertogtje duurt GO weken. Eergisteren zag men in de City een vreemdsoortigen optogt. Ruim vijftig jeugdige schoenpoetsersin het rood gekleed, voorafgegaan door een standaard waarop twee borstels en eene flesch met schoensmeer prijkten en boven welke een fraaije bloemruiker uitstak, trokken in geregelde orde naar het naburig dorp Erithwaar zij door een weldadig heer op koek en andere versnaperingen werden onthaald. Gedurende een hevig onwederdat 11. dingsdag over de stad Manchester en hare omstreken losbarstte en groote schade aanrigtte, zijn zeven werklieden, die aan een nieuw gebouw in Ridgwaystreet bezig waren, door den bliksem ge troffen en gedood. Eenige dagen geleden woonden tien broeders te New- Scone eene theepartij bij, zeven van welke den leeftijd van zeventig jaren te boven zijn. Men zal zich herinneren, dat er zich ten vorigen jare, tijdens de tentoonstelling eene vereeniging vormde uit de buitenlandsclie commissarissenmet het doelgelijkvormig briefport te erlangen tusschen Engeland en al de havens der wereld. Deze vereeniging heeft thans eene groote meeting gehouden, waarin dc gevoelens van den heer Rowland Hill, ten betooge der billijkheid van gelijkmatig briefport, geheel toepasselijk werden bevonden op de koloniale correspondentie en waarschijnlijk ook op do buitenlandsche. De prijs van het transport hangt, volgens den heer Rowland Hill, klaar blijkelijk af van het aantal der brieven en niet van den af stand. De vereeniging heeft met genoegen opgemerkt, dat dit beginsel bereids is erkend bij de aanneming van gelijkmatig port voor drukwerken, bij de verzending naar eenige van do koloniën. Ook was de vereeniging van oordeel, dat de een voudigheid en het gemak der frankering zeer wel op de kolo niale en buitenlandsche correspondentie kan worden toegepast. Graaf Granville heeft het hem aangeboden voorzitterschap dier vereeniging aanvaard. Volgens de South African Advertiser verkeert de Kaap de Goede Hoop in betreurenswaardigen toestandbuiten het bereik van het Engelsche geschut is geene positie veilig. De legerplaatsen der oproerige Kaffers zijn thans door gewa pende horden bezetdie zelfs binnen de grenzen der kolonio liggen. Om de eer der wapenen van II. M. tegen die horden oproerlingen te handhaven (zonder dat er voor alsnog rust in de nederzetting heerscht) zijn er sedert 18 maanden on geveer 9G0,000 p. st. uitgegevenen dan komen nog niet de vele krijgslieden in aanmerkingdie gesneuveld zijn. Zeker is het, dat Engelsche speculanten de Kaffers van buskruid en krijgsbehoeften voorzien. Daardoor wordt deze noodlot tige oorlog zeer verlengd.. Doitscliland. Weenen 11 augustus. De keizer heeft eene nieuwe organisatie van het leger verordenddie met primo november in werking zal treden, en volgens welke de infanterie uit 62 regementcn zal bestaanieder 5964 man schappen sterk. De Oostenrijksche gezant bij de Vereenigde-Staten von Ilulsemannheeft hier een hótel voor zich doen huren waaruit men besluit, dat hy niet spoedig op zijn post terug zal keeren. Een dagblad zegt, dat zekere schoolmeester, bij gele genheid van 's keizers terugkomst uit Hongarije, een school bord illumineren zalwaarop dc klinkers A. E. I. O. U. staan en geeft bij voorraad de beteekenis daarvan aldus opAus- tria est Invincibilis Omnipotensque Una, hetwelk beteekent onoverwinnelijk en almagtig is het eenige Oostenrijk. Do Po-flotille zal in den loop des winters geheel worden uitgerusten de noodige maatregelen zyn reeds ten dien einde genomen. Men heeft alhier eene vrijmetselaars-loge ontdektdie zich sedert 1848 wist schuil te houden. De hoogleeraar Le- wisuit Pesth die haar stichter bleek te zyn is door den krijgsraad naar Weenen opontboden. De graaf van Chambord en zyne gemalin zullen weldra naar Silezië afreizen. Uit Konstantinopel wordt geschrevendat aldaar en in de omstreken geweldige branden hebben gewoed waardoor ongeveer 1000 huizen en pakhuizen vernield werden. Volgens de Triester Zeitung werd de schade op 60,000,000 piasters begroot. Uit Milaan wordt gemelddat aldaar een vernielende orkaan heeft gewoed. Bij Mengo werden eene menigte hoo rnen ontworteldde dakpannen weggeslagen en de straten onbegaanbaar gemaakt. Men schrijft uit Parma, dat het contract der regering met de naamlooze maatschappijover den aanleg van den Italiaanschen spoorweg, door het ministerie is goedgekeurd. De telegraaf tusschen Turin en Chambery zal den 15 dezer in werking komen. Het officiële dagblad van Savoije vermeldt de komst van Alexander Dumas als aanstaande. Ilij zou het voornemen hebbenalle stukken en overleveringen betrekkelijk den oorsprong der thans te Piemont hcerschende dynastie bijeen te verzamelen, om er een roman van te maken reeds door den uitgever Claude Perrin voor een lioogen prijs gekocht. Het eerste deel Van dat werk zou reeds in don loop dezer maand uitkomen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1