m m C O IJ R AIV MIDDELBURGSCHE |y*t97;:; 1852. Donderdag 12 Augustus. - Besturen cn Qlbminietiraticit. !5immtl<inb0rftc ïTtjbiugcu. XhtiteulAttbschc ^ijbingcit. L H BJBV^HÏÏiMSTG van Ridder-soldijen en Broeder-toe lage over het 2de kwartaal 1852ten Kantore van den Arrondissements-Betaalinccster te Middelburg. «PJEmiKIi 11 li S ï/i nnVG Het Gemeente-Bestunr van Axel zal op Donderdag den 19 Augustus aanstaandedes namiddags ten drie ure ten Raadhuize aldaarin het openbaar aanbesteden Het vernieuwen van den AS in den Stads Hoorn-Wind molen eenige herstellingen aan het Krulwerk der Rap Volvloer en®.met do leverantie der benoodigde Ma terialen. De voorwaarden dezer Aanbesteding zullen voor een ieder dagelijksdes voormiddags van 9 tot 12 ure en des namid dags van 2 tot 4 ureop de Secretarie ter inzage liggen ter- wijl acht dagen te voren en op den dag der Aanbesteding des voormiddags van 9 tot 11 ure, in loco aanwijzing zal geschieden. Gedaan ten Raadhuize van Axel, den 5 Augustus 1852. liet Gemeente-Bestuur voornoemd J. P. OGGEL f. B. De Secretaris J. v. D. SCIIOONAKKER. ï'liMi fi MiX-l til MI- yit/:. Dirigerende lieden der TeeKen-AKademle binnen de Stad Middelburg adverterendat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag den 18 dezer des middags ten 12 ure in het Gebouw der Akademie. BlBBEIiBUHG 11 Augustus. Naar wij vernemen, zegt het Handelsblad, zoude de heer van Sonsbeeck, minister van buitenlandsche zaken zaturdag, na afloop van een gehouden ministerraadwerkelijk besloten hebben zijn ontslag in te dienen. Men voegt er bij, dat Zijne Excellentie reeds zaturdag avond aan dit besluit gevolg zou hebben gegeven. Zijne Excellentie de minister van binnenlandsche zaken is van zijne reis naar Utrecht en Gelderland in do residentie teruggekeerd. Bij koninklijk besluit van 4 dezer is, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken van 21 julij 1852 met wijziging der tegenwoordige voorschriftenbepaalddat de inschrijving op de rolle der studenten van eene hooge- school of het athenmum te Amsterdam of te Deventer voortaan zal geschieden, zonder dat het noodig zij eenig getuigschrift omtrent vroegere studiën te vertoonen. Eene Parijsche correspondentie meldt de benoeming van den heer Ouryoud-chef van het kabinet van den marquis de Turgot, tot consul-generaal van Frankrijk, te Amsterdam. De minister van marine heeft nader ter kennis van zee varenden en verdere belanghebbenden gebragtdat het op den vuurtoren van Westkapelle aangebragte catadioptrieke licht van den eersten rang des avonds van den 1 julij jl. is ont stoken. Dit verbeterde stilstaand licht is gelegen op 51 graden 31 min. 45 sec. noorder breedte en 3 graden 27 min. 3 sec. lengte beoosten Greenwich. Het is 44 Ned. ellen boven ge woon hoogwater verheven en verlicht eenen boog des hori- zons van 257 gr.namelijk van 21 graden beoosten het noorden, door het noorden, westen en zuiden, tot het zuid oost ten oosten, voor zoo ver het gezigt van het licht op de Schelde niet door hooge duinen benomen wordt. Door gedane waarnemingen ter hoogte van het dek eens loodskotters is alsnu gebleken, dat het licht van Westkapelle in peiling Z. Z. O. en ter zelfder tijd het draailicht van Schouwen Z. O. ten O. -J- O. peile.nde, in eene diepte van 16 vadem water uit het gezigt verloren werd of onderging; zijnde dit een af stand van 5 Duitsche zeemijlen. Do waarnemingen voort zettende aan boord van den loodskotteris op 4 ellen boven het dekin liet tuig (het oog nagenoeg 7 ellen boven den waterspiegel verheven) het licht van Westkapelle in peiling Z. Z. O. en het draaivuur van Schouwen, van het dek, no" in het gezigt in het Z. O. J O., in do diepte van 17 vadem" eerstgemeld licht uit het gezigt verloren of ondergegaan. Het licht van Westkapelle is alzoo, op de opgegeven hoo«te in het tuig, ruim 6 mijlen ver zigtbaar geweest. Met gelegenheid van goed vurenzigtis al verder door waarnemingen met het tonneleggers-vaartuig (tot dat einde van Brouwershaven naar buiten gezonden) geblekendat in de strekking van de geleidemerken van Noord-Schouwen naar zee zeilende helder zigt verkregen is van het verbeterd kustlicht van Westkapelle op de scheidingslijn van licht en duisterin peiling in het Z. Z. W. loodende de diepte van 12 vadem water. Ter zelfder tijd was het draailicht van Schouwen in peiling Z. O. ten O. en de staande vuren van Renesse O. Z. O. zijnde dit op 3 mijlen afstands van het groote^ vuur van Noord- Schouwen. Het vuur van Westkapelle is alzoo, in zijhen verbeterden toestandzelfs bij gewoon vurenzigtallezins dienstig geworden tot het aandoen van het zeegat van Brou wershaven het is geblekenbij het naderen van den Ban- jaard, te verduisteren, zoodra men het westelijker dan Z. Z. W. verkrijgt, in de strekking midden door de zoogenaamde Kil van den Banjaard dat istusschen de Steenbank en Ban- jaard. De peilingenhierin voorkomende zijn allen mis- wijzend. De minister van financien voorloopig belast met het bestuur van het departement voor de zaken der Hervormde eeredienst enz., heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat hij op woensdag den 11 dezer, en voorts eiken woensdag, 's namiddags ten één ure in het lokaal van het voor noemde departement', op den Fluweelen Burgwal, te Amster dam, aan degenen die hem over zaken, onder dat departe ment behoorendewensclien te sprekendaartoe gelegenheid zal geven; voorts, dat alle stukken voor dat departement bij voortduring aan voormeld lokaal bezorgd of ingezonden be- hooren te wordenonder het adresAan het departement voor de zaken der Hervormde eereditnstenz. Volgens een d# couranten beeft zich te Crefeld eene maatschappij gevormd, met het doel, om een spoorweg te leggen van de Pruissische grenzenover NijmegenGrave 's Bosch en Breda, tot aansluiting met België. Eene com missie uit die maatschappij zoude zich bij den heer Thorbecke, op zijne reis door Gelderland, hebben aangemeld, en hare voorstellen zouden gunstig door dien minister zijn aangehoord. Men schrijft uit Stedem van 4 augustus: Veel opgang maken in dit gewest thans de Noord-Ame- rikaansche of zoogenaamde arend-ploegen. Aan deze werk tuigen wordtdoor deskundigenverre boven de alhier ge bruikelijke de voorkeur gegeven. Ook bezitten deze ploegen eene eigenschap, waardoor zij boven alle dergelijke werk tuigen uitmunten, en wel daardoor, dat de ijzers nooit be hoeven gescherpt te wordendeze scherpen zichzelven. Te Almelo had onlangs door lucifers een ongeluk plaats dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Zeker huisgezin aldaar had de woning verlatenmen schoof bij het heengaan een zijraam een weinig openom de kamer van frissche lucht te voorzienweinige oogenblikken daarna be speurden de buren een brandlucht, waar naar zij onmiddelijk onderzoek deden, en tot geene geringe ontsteltenis zag men, dat de gordijnen voor het bed reeds in lichtelaaije vlam stonden. In de vensterbank van het raam dat opgeschoven was be vond zich een doosje lucifers hetwelk door den wind uit de vensterbank in de kamer gevoerd, losgegaan, in brand geraakt Was en den brand had veroorzaakt. Doordien dit ontdekt en door de buren hulp verleend werd is do schade gelukkig niet groot. Uit Kampen schrijft; men van 6 dezer Gisteren was het getal vreemdelingen alhier zeer groot want vele personen kwamen om hunne zoons voor het examen tot admissie bij het instructie-bataillon aan te bieden. Men verzekertdat gisteren ongeveer zestig jongelieden voor het zelve zijn aangenomen. Wanneer het op die wijze voortgaat, dan zal de vergrootingwelke de kazerne ingevolge het daarvan gemaakte bestek moet ondergaan, niet meer genoegzaam we zen, nog vóór dat de nieuwe gebouwen alle gereed zijn." In den avond van den 5 dezer is te Leeuwarden ge vankelijk binnongebragt eene dienstmaagd uit het dorp Dong- jum, beschuldigd van door muggenvergif den dood te hebben veroorzaakt van een eenigst kindoud circa 15 maanden der landlieden bij wie zij in dienst was. Heden middag omstreeks 2 ure is II. M. de koningin van Engeland aan boord van hoogstderzelver yacht Victo ria en Albert, onder het lossen van salutschoten de reede van Vlissingen gepasseerd begeleid door zeven andere Engel- sche stoomschepen. Kngclaml. Londen 7 augustus. Daar de parlements verkiezingen met uitzondering van die voor drie vacante plaatsen, nu geheel afgeloopen zijn, geven de dagbladen op nieuw lijsten der verkozenenmet eene opgave der verhouding van hunne politieke zienswijze; 336 leden behooren, volgens de opgave, tot de partij der vrijhandelaars en voorstanders van politieke hervormingen en 307 tot de ministeriële partij terwijl 8 onder do onzijdigen gerangschikt worden. De persoon die aan het dagblad de Morning Ckronicle het veel besproken verdrag tusschen do drie Noordsche mo gendheden betreffende den mogelijken loop der gebeurtenissen in Frankrijk, het eerst heeft medegedeeld, blijft, in weerwil der officiële tegenspraak van Pruissische en andere dagbla den, het werkelijk bestaan van dat verdrag en de juistheid zijner mededeelingen volhouden. Gisteren geschieddeop feestelijke wijzede plaatsing der eerste kolom aan het nieuwe kristallen paleis te Syden- ham. De redevoering werd door den heer Laing, voorzitter der maatschappij, uitgesproken, waarna dc genoodigden zich aan een door de heeren Fox en Ilenderson gegeven déjeuner vereenigden. De toevloed van personen in de bureaux der commissie voor de landverhuizing naar Australië is zoo groot, dat do commissarissen besloten hebben, het getal der verzendingen voor dit jaar met 3000 te vermeerderenweshalve zij zich voor de maand september bereids van vier groote schepen verzekerd hebben. De zich thans aanmeldende landverhuizers zijn grootendeels land- en arbeids-licden. Dezer dagen is hier eene grootsche onderneming tot stand gekomen, welke voor handel en verkeer gewigtige gevolgen zal hebben. Door het volteekenen van een kapi taal ten bedrage van verscheiden honderd duizend ponden sterling1, is men in staat gesteld eene Engelsch-continentale stoombootgemeenschap op uitgebreide schaal te grondvesten. Twintig stoomschepen zullen de havens van Amsterdam Rotterdam, Hamburg Bremen Swinemunde, Koppenhagen en Stokholm met Londen, Liverpool en Plymouth in ver snelde gemeenschap brengen. Zoo zal men b. v. in 44 uren van Koppenhagen en in 46 uren van Swinemunde te Londen kunnen zijn. Deze onderneming belooft ruime renten. Vrijdag zijn te Portsmouth de loodsen aangekomen voor Hr. Ms. jagt en de vijf stoomschepenwelke dit jagt op den aanstaanden kruistogt in de Noordzee zullen vergezellen. In dien het wederhetwelk eergisteren ongunstig wasdit toe laat zal II. M. heden in zee steken ten einde in de eerste plaats de eilanden Jersey en Gernsey te bezoeken. Alsdan is Hr. Ms. jagtbenevens de schepenwelke het vergezel len tegen dingsdag op de Schelde te verwachtenals wan- neer de koningin ^-oor'nemens is den koning der Belgeii 'ur Antwerpen een bezaiGt te geven. Dultsclilantl. "JteirC augustus. Kardinaal Hohen- loheeen cfer intiemste "vertrouwden van den pauswordt alhier verwacht, om voorstellen te doen nopens de militaire bezetting van den Kerkelijken Staat door Oostenrijksche en Fransche troepen, welke ten einde loopt, dewijl de pauselijke armeenaar men wilgeorganiseerd zou zijn. De keizer is in Klausenburg aangekomen. Uit Pest wordt gemelddat aldaar uit alle oorden des lands berigten aangaande vreesselijko moorden, rooverijen en allerlei euveldaden inkomen. Men hoort weder van gruwel- tooneelenals onder de roodhuiden van Amerika plaats vin den. In Orkeny werd omstreeks de helft der vorige maand een geestelijke des nachts door zes gewapende lieden over vallen ijsselijk mishandeld en uitgeplunderd. Er gaat geen dag om, dat de gendarmes geen arrestatien doen, en menig braaf soldaat sneuvelt in den bloedigen strijd, dien de boos doeners met wanhopigen moed leveren. De militaire over heid heeft thans een bevel uitgevaardigd, dat niet minder dan 5 man ronde mogen doenen tot spoedige zuivering des lands nog 200 uhlanen gedetacheerd, De roovers houden zich vooral in jje donkere wouden van Bakonya op. Ook ontvangt men gedurig berigten van Hevige branden. Vier dorpen werden eerf prooi der vlammen. Op eene plaat3 ver brandden binnen twfeë uren tijds 114 huizen en 4000 cente naars hooi"ei; 1 GO'huisgezinnen, van dak beroofd, zwer ven in bittere ellende rond. Uit Warschau WÖrdt gemelddat op den 1 dezer al daar 130 personen door de cholera werden aangetast; 50 zijn genezen en 56 gestorven. Berlijn 7 augustus. Den 5 is de ijzerbaan van Bromberg tot Dantzig, in tegenwoordigheid des konings, plegtstatig geopend, en is Z. M. zoo wel op de reis derwaarts als in laatstgenoemde stad met de meeste vreugde-betooning ontvan gen. In Dantzig is Z. M. onder anderen door een aantal jonge meisjesin wit feestgewaadmet zwarte schorten (de Pruissische kleuren) verwelkomd. De stad was fees telijk versierdeven als drie stoomvaartuigenwelke ter beschikking des konings waren gesteld, en met welke Z. M. langs de Motlau naar Neufahrwasser is gevoerd, alwaar hij de Pruissische oorlogs-korvet Dantzig in oogenscliouw heeft genomen. Aldaar heeft de koning, onder een overgroo- ten toevloed van aanschouwerszich naar eene tent begeven, in welke de maaltijd was aangerigt die Z. M. door de stad Dantzig was aangeboden, en bij welken het aan geene feest dronken, evenmin als aan een voortdurend vreugdegejuich, heeft ontbroken. Met geestdrift heeft men bij die gelegen heid gewaagd van* de grootëWöordeelen, welke van eene wel begrepene wereêïHgiiïg Van de diensten 'der ijzerbanen en der stoomvaartuigen te gemoet konden worden'gezien. Des avonds heeft de koning dé -i'ëis naaf hét eiland Rügen voortgezet. De grootvorst Kónéfantijn is gisteren t aan boord van een Russisch stoomschip ,'tc -Swinemunde aangekomen en heeft do reis van Stettih' Herwaarts voortgezet. De Pruissische 'generaal van Schreckenstein is bij eene wapenschouwing'Van de Russische garde te Kramoï-zelo met zijn paard gestpVt', $n heeft daarbij drie ribben gebroken. Frankfort' 7 augustus. In eene der zittingen van de bondsvergadering heeft de met de zaak belaste commissie verslag uitgebragt over eene voor geheel Duitschland ver bindende wet op het openbaar gebruik van do drukpers, en heeft zij de goedkeuring voorgesteld van het ontwerpzoo danig als het door de Oostenrijksche en Rijn-IIessische des kundigen is opgesteld, behoudens eenige wijzigingen van on dergeschikt belang. De vergadering heeft een termijn gesteld van twee maanden, binnen welke de onderscheidene Bonds staten hun gevoelen deswegens zullen behooren kenbaar te maken. Frankrijk. Parijs 8 augustus. De Moniteur behelst heden de benoeming van den heer Isnard tot chef van den staf der nationale garde van het departement der Soineter vervanging van den heer Vieyra. Men merkt op dat de meeste teruggeroepen volksver tegenwoordigers tot de Orleanistisehe partij behooren waar uit men afleidtdat alle uitzigt op eene zamensmelting van de beide takken der Bourbons vervlogen is. Men verzekert, dat op 15 dozer weder aan eenige zich buitenlands bevindende Franschen verlof zal worden gegeven om tiaar hun vaderland terug te keeren. Daar de president de eerste terugroeping van het staats- ministerio deed,uitgaan heeft Lodewyk Napoleon willen toonijjn dat hij daartoe het; initiatief heeft genomen; de volgende zouden op de gewone wijze door het ministerie van justitie geschieden. -De heer Var,ennes", 'gezant te Berlijn, had bij de Pruis sische regering-e? 'op aangedrongen dat vervolgingen zouden worden ingesteld tegen de Neue Preussische Zeitung, wegens het njededeelen van een artikel over de reis van Lodewyk Napoleon naar Baden. De Fransche regering heeft thans het berigt ontvangen dat het Pruissische gouvernement geen aan leiding meent te hebben om genoemd blad in regtcn te ver volgen, maar dat het van de politie eene aanschrijving zal ontvangen, om zich voortaan van alle hatelijke aanvallen tegen de vreemde mogendheden in het algemeen en tegen Lodewyk Napoleon in het bijzonder te onthouden. Men meldt uit Rome dat de paus onlangs zijn verlangen had te kennen gegeven om zich naar Florence te begeven ter bijwoning van een godsdienstig feest. Eens te Bologna zijndezou hij aan den generaal Gémeau geschreven hebben, dat het klimaat te Rome niet gunstig voor hem wasdoch de generaalkennis van dit plan gekregen hebbendezou hebben verklaard, dat, dewijl de paus aan zijne bescherming was toevertrohwdhij hem niet zou veroorloven Rome te verlaten.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1