IIDDELRURGSCHE C OIIR AIV t: KW» 96. 1852. Dingsdag 10 Augustus. 13c0tuircu cn Qbrnituetvaticn. iSituicnlattbsdic Stijbingcn. BuitcttliiMböchc 3£ijbingciu CrM-:xliM-:SB£ 8 TJVM» Mi. Op Zaturdag den 14 Augustus aanstaandedes middags ten 12 ure, zal, in de gewone Vergaderkamer van de Pro vinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, in de Abdij, eene openbare zitting gehouden worden tot het afnemen van Examina. Ja- DE MAN Jz.Secretaris. OPmXJBJLXtlZ JLMXBJES TE DIJVG. Het Gemeente-Bestunr van Axel zal op Donderdag den 10 Augustus aanstaandedes namiddags ten drie ure ten Raadhuize aldaarin het openbaar aanbesteden jIel vernieuwen van den AS in den Stads Hoorn-Wind molen eenige herstellingen aan het Hrniwerk der Hap Voivloer enz., met de leverantie der benoodigde Ma terialen. De voorwaarden dezer Aanbesteding zullen voor een ieder dagelijksdes voormiddags van 9 tot 12 ure en des namid dags van 2 tot 4 ureop de Secretarie ter inzage liggenter- wyl acht dagen te voren en op den dag der Aanbesteding des voormiddags van 9 tot 11 uro, in loco aanwyzing zal geschieden. Gedaan ten Raadhuize van Axel, den 5 Augustus 1852. Het Gemeente-Bestuur voornoemd J. P. OGGELf. B. De Secretaris J. v. D. SCHOONAKKER. Diakenen der jKederduitscIie Herv. (iemeente berigtcn op gisteren gecollecteerd te hebben in de Koorkerk: des voormiddags een gesloten pakje met het opschrift Van IV. voor Turijn; en des namiddags, een pakje inhoudende twee Muntbiljetten, no. 80421 en 82970 ieder groot 100, met het binnensehriftVoor 't Zendelinggenootschap. Welke beide giften zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, den 9 Augustus 1852. Diakenen voornoemd J. REVERSPrajses. J. A. DE WAAL, Scriba. Diakenen der Hervormde Gemeente te Veetre maken dankbare meldingdat zij in de namiddag-godsdienst van gisteren hebben gecollecteerd een verzegeld pakjewaarin 2,50. Veere den 9 Aug. 1852. Namens Diakenen voornoemd, A. D. OERLEMANS. JIIBiDliJU RU O Angnstns. Bij Zr. Ms. besluit van den 31 julij jl. is aan den heermr. C. Le Clercqreferendaris bij het departement van buiten- landsche zaken, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van Ivarel III, hem door II. M. de koningin van Spanje geschonken. De zaak der stenographie is dezer dagen definitief ge regeld en zijn dientengevolge in dienst van de beide kamers der Staten-Generaal benoemd: tot eersten stenograaph de heer C. A. Steger, en tot gewone stenographende heeren G. Keiler, A. L. H. Ising, II. J. Bool, J. B. Rietstap en mr. E. L. van Emden terwijl voorloopig aan het korps blijven toegevoegd de heeren M. E. J. Lastdrager en I. van Lier. Met genoegen verneemt men, dat bij de opname der brandbluschmiddelenin Nederland in gebruik door eene commissie uit het koningrijk Ilanover daartoe in het vorige jaar gezonden de brandspuiten in de fabriek van den heer W. van der Oste Vlissingenen naar diens vinding ver vaardigd zoo wat derzeiver doelmatige inrigting als krachtige aanvoer van eene groote hoeveelheid water en uiterlijke net heid betreftallezins voldoende zijn voorgekomen en verre overtroffen hebben hetgeen men zich van zoodanige spuit had voorgesteld, ten gevolge waarvan die fabrijkant de eer heeft mogen genieten, zich eene bestelling te zien opdragen van eene brandpomp, tot drieledig gebruik geschikt en van buitengewone kracht; welke pomp dezer dagen naar de plaats der bestemming in het koningrijk Ilanover is verzonden. Den 4 dezer had in de gemeente Oostburg eene vooraf- beschrevene bijeenkomst plaats van de burgemeesters der achttien gemeenten, uitmakende het 4de district van Zeeland. Zy werd bijgewoond door het meerendeel dier heeren of hunne plaatsvervangers, en had ten doel om eene gelijke plaatselijke belasting over al die gemeenten in te wieren. Er werd be sloten om van de verschillende gemeenteraden een besluit uit te lokken, waarbij eene belasting van 100 pet. op de dranken (wijn en bier uitgezonderd) zou worden geheventer vervan ging der voormalige provinciale belasting strekkende tot het oprigten van een nieuw fondshetwelk jaarlijks over de 18 gemeenten, naar verhouding van het aantal bewoners, zou worden verdeeld. Uit Nieuwerkerk (Duiveland) wordt gemeld, dat in den avond van den 30 julij jl. onder die gemeente een met hooi beladen wagen is omgeslagenmet dat ongelukkig gevolg dat twee broedersdie zich op denzelven bevonden, zoodanig onder het hooi zijn geraakt, dat het alleen is mogen gelukken den oudste van beiden bij het leven te behouden; de andere, een jongeling van 15 -jaren is daarbij gestikt. Den 1 dezer heeft Z. Exc. de minister Thorbecke de stad Boxmeer bezocht, en daar zijn intrek genomen bij den lieer Hengst, burgemeester en lid der tweede kamer. Op het gemeentehuis audiëntie verleend hebbende heeft Z. Exc. een bezoek gebragt aan jhr. van Sasse van Isseltlid dor eerste kamer, en vervolgens verscheidene gebouwenen inrigtingen, o. a. het klooster der Karmeliten en Karmelitessenbezigtigd. De openbare gebouwen en vele partikuliere huizen waren met vlaggen versierd, 's Avondsvoor dat de minister naar Nij megen terugkeerdeis hem eene serenade gegeven. Op zijne reis naar Boxmeer had hij ook het klooster der Kruisheeren te St. Agatha bezocht. Dingsdag heeft de minister de stad Tiel bezocht, aldaar audiëntie verleend en bij den burgemeester het middagmaal gebruikt. Des avonds werd hem door het muzijkkorps der stedelijke schutterij, met fakkellicht, eene serenade gebragt. Een uitstap naar Dreumel doende is Z. Exc. daar met een eererijtuig, eene eerewacht te paard en metmuzijkontvangen. Van Zalt-Bommelwaar de minister den 4 aankwam, heeft hijna het verleenen van audiëntiemet den burgemeester den heer J. Hooft, een uitstap naar een gedeelte van den Bommelerwaard gedaan. Des avonds zou hem eene serenade met fakkellicht gebragt worden. Uit een in de Morgenster geplaatst berigt blijkt nu mot zekerheiddat eerlang te Amsterdam een Theologisch seminarium zal opgerigt worden ter dienste der vrije Schot- sche kerk in Nederland te gelijk van eenig nut voor het Hervormd kerkgenootschap in ons vaderland. Ter algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districts-commissiën van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam den 28 julij 1852, is uitgebragt het zes-en-dertigste jaarlijksche verslag. Uit gemeld verslag bleek dat graticfiatiën worden verleend aan: 290 verminkten van den veldtogt van 1815 88 nageble- venen van gesneuvelden van idem; 34 verminkten van den veld togt 181499 verminkten in Nederlands overzeesche kolo niën of bezittingen buiten Europa; 76 verminkten in den strijd tegen België 107 nageblevenen van gesneuvelden van idem, benevens een kind; 941 infirmen waaronder zich bevinden 551 blindenterwijl de overigen allen in bevolen dienst in- firm zijn gewordenof volle 40 jaren hebben gediendte zamen 1874 personen. De overgelegde rekening toonde aan, dat in 1851 het te kort op nieuw kleiner was geweest dan in het jaar te voren. Behalve de verminkten in den strijd, die dadelijk opgeno men worden, nadat zij hunne aanspraak bewezen hebben waren er thans 659 personendie eene gratificatie uit het fonds hadden verzochten daarop aanspraak zouden kunnen maken wanneer de krachten van het fonds toelieten allen te ondersteunen die in bevolen dienst gebrekkig en daardoor hulpbehoevend geworden waren. Onder deze personen bevonden zich 5 blindendie vroeger te Waterloo gestreden hebben70 blinden die den strijd tegen België hebben bijgewoond22 blinden die in Neder lands overzeesche bezittingen hebben gestreden80 blinden die geene veldtogten hebben bijgewoond 482 andere in de dienst gebrekkig geworden militairen. Uit de rekening bleek verder, dat de uitgaven in 1851 hadden bedragen 81,173.18}, en do ontvangsten 75,436.85. Zoodat er een tekort van 5,736.33} was ontstaan, waarin door verkoop van een gedeelte van het kapitaal had moeten worden voorzien. Omtrent het invalidenhuis werd medegedeeld, dat in het zelve verpleegd waren 85 personen, en dat tot bestrijding dei- kosten van dat gesticht gestrekt hadden: eene rijkstoelage van 5000, eene toelage van de stad Leyden ad 600, afgestane gratificatiën en pensioenenen eene bijdrage uit het fonds van 5,854.14 te zamen 23,032.07. De jaarlijksche collecte had opgebragt in 1851/28,074.63, of bijna 2560 meer dan in 1850. Men verneemtzegt 1'Echodat burgemeester en wet houders van 's Gravenhage voornemens zijn, in de eerste zitting van den gemeenteraadeen voorstel te doenstrek kende tot verbetering van het plein, Tournooiveld genaamd. Men verzekert tevensdat de regering pogingen in het werk zou hebben gesteld ten einde, het ruiter-standbeeld ter eere van W illem den Zwijger dat thans in het Noordeinde tegen over het paleis des konings geplaatst is naar dat plein te verplaatsen. Den 30 julij had te Zutpnen een treurig ongeval plaats. Do voerman S.een grijsaard van 83 jaren, had zich na het middagmaal op den zolder boven den stal te slapen gelegd en was eenigzins onder het daar voorhanden zijnde hooi geraakt. Toen zijne vrouw, die slecht van gezigt is, hiervan onbewustop den buitendien slecht verlichten zolder kwam, om eenig hooi voor het vee af te werpen, voelde zij wel dat zij met een gavel, waartoe zij zich tot dat einde bediendeop eenig voorwerp stoottedoch gaf daarop ver der geen acht. Beneden gekomen zijndemaakte echter haar kleinzoon haar opmerkzaamdat van den zolder bloed naar beneden droop en grootvader zich boven bevond. In onbe schrijfelijke angst naar boven gesneld ontdekte zij alstoen haren man met den gavel gewond te hebben. Een tand er van was door een der neusgaten tot diep in het hoofd ge drongen en scbijnt de hersenen te hebben getroffen. Genees kundige hulp is te vergeefs ingeroepende getroffene is den volgenden morgen overleden. De ongelukkige weduwe is radeloosen verwijt zich onophoudelijkna eene gelukkige echtvereeniging van 49 jarende oorzaak van den dood van haren man te zijn. In de Arnhemsche courant leest men van den 7 dezer: Gisteren avond gaf een optogt met fakkellicht, door de hoofdstraten onzer stad, aan dezelve eenrogt feestelijk aanzien. Het was eene vereeniging van ongeveer 200 burgers, die hunne hulde gingen brengen aan het stedelijk bestuur voor het gelukkig denkbeeld en do niet minder gelukkige uitvoering van de thans hier plaats hebbende tentoonstelling. Voorafgegaan door het stedelijk muzijkkorps, begaf zich de trein naar het raadhuis, waar zij, mot eene commissie van 12 leden aan het hoofddoor heeren burgemeester en wethou- derenals uitvoerend bewind werden ontvangen. De heer J. P. C. van Tricht, daartoe door de commissie uitgenoodigd, verzekerde in sierlijke en krachtige taaldat de Arnhemsche burgerij een bestuur op hooge waarde schatte, dat zoo wél de belangen der stad wist te behartigenen deed vooral uit komen, hoe de tentoonstelling een krachtig middel was ter bevordering van volks-welvaart en daardoor ook van volks geluk. In welgekozen bewoordingen werd dit door den heer burgemeester beantwoorddie het een geluk noemde aan het hoofd eener burgerij als die van Arnhem te staan, en den wensch uitte, dat, onder den zegen des Allerhoogste, de bloei en welvaart dezer stad steeds mogen toenemen. In de beste orde keerde de trein naar het logement het Zwijnshoofd, van waar zij ook was uitgegaan, terug, zeer tevreden over den goeden afloop eener manifestatie, waardoor de overeenstemming krachtig zal versterkt worden tussclien eene regeringdie de gunstige ligging der stad onzer inwo ning aan het welzijn der ingezetenen zoo zeer weet dienst baar te makenen eene burgerijdio dit weet te erkennen cn op prijs te stellen." Volgens do dezer dagen uit de kolonie Suriname ont vangen berigten is op den 14 junij jl. aldaar overleden de waarnemende gouverneur mr. Ph. de Kanter, en het interi maire bestuur dier kolonie overgegaan in handen van het oudste lid van den kolonialen raad, den heer C. Barends, die op den 22 daaraanvogende het bestuur heeft overgegeven aan den nieuw benoemden gouverneur jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadtop den 19 te voren te Paramaribo aangekomen. Engeland. Londen 5 augustus. Het nieuwsblad, het welk onlangs de overeenkomst mededeeldedie tusschen Rus land Oostenrijk en Pruissen zou gesloten zijnbetreffende den loop van zaken in Frankrijk, tracht nog te doen geloo- ven, dat dit stuk (hetwelk door het Pruissische rogerino-sblad ten stelligste voor een verzinsel verklaard is) wel degelijk bestaat en geeft te kennendat het van den kant der aan hangers van den graaf van Chamborddie er in 't geheim van onderrigt zou wezen, wereldkundig zou gemaakt zijn. De stoomboot, met welke de Oost-Indische berigten te Marseille verwacht werdenis den 4 dezer van Alexan- drie daar aangekomenmaar heeft dié berigten niet medoge- bragtnademaal zij den 27 julij nog niet in Egypto waren ontvangen. De oorzaak dezer vertraging is onbekend. Onze beurs verkeert in eene gedrukte stemmingwaartoe schijnen bij te dragen min gunstige geruchten omtrent den oogst en bezorgdheid wegens het gerezen verschil met de Vereenigde-Staten, over de visscherij. Wat het eerste betreft, wordt opgemerktdat dergelijk gerucht bijna elk jaar in den oogsttijd verspreid wordten voorts verzekerd, dat, ofschoon hier en daar de ziekte zich weder een weinig in het aardap pelen-gewas vertoont en in het koren de roest wordt waar genomen er geene reden bestaat om niet een overvloedio-en oogst te verwachten. Ten aanzien van de questie over de visscherij meent men insgelijks gerust te kunnen zijn. Of schoon de Noord-Amerikaansche bladenvolgens gewoonte zich daarover heftig uitlaten, koesterde men laatstelijk des wegens op do beurs te Nieuw-York geene bezorgdheid. Hot uitbreken van vijandelijkheden tusschen de beide landen wordt hier als eene ongerijmdheid beschouwd. By Plymouth zal een nieuw glazen paleis gebouwd wordendoor een monsterpark van 50 Engelscho morgen grond omgeven. Het plan gaat uit van eene spoorweg-com pagnie cn eene vereeniging voorstanders van den tuinbouw. Do kosten worden op 25,000 p. st. begrootna aftrek van de grondwaarde. Het hospitaal in Portsmouthalwaar in 1850 vele Turk- sche matrozen werden verpleegd, heeft van den sultan eene bijdrage van 50 p. st. ontvangen. De consul-generaal Mussu- rus had er eene vriendelijke dankbetuiging ten geleide bij gevoegd. ïtiilt-icliliiiu!. Weenen 4 augustus. De keizerlyk Rus sische regering heeft al hare gezantschappen verbodenvoor taan vreemde handwerksliedengezellen en leerjongenson der welk voorgeven ook, passen naar Rusland af te geven, ook zelfs dan niet wanneer do reizendentot ondersteuning van hun verzoek, stukken overleggen die tot heden als vol doende voor het viseren van passen werden beschouwd. De keizer zal den 13 dezer te Presburg aankomen. Berlijn 6 augustus. De Wesör Zeitung verzekert, dat de zeven regeringen dor vroegere coalitie eene zamenkomst heb ben bepaald te Stuttgardt op 10 dezer. Met de keus der plaatsdoor Beijeren bepaaldzou men het teregtbrengen van het wankelende Wurtemberg op het oog hebben. De nieuw benoemde Saksische gezant heeft dezer da gen den koning zijne geloofsbrieven overhandigd. Men zegt, dat de onderhandelingen te Leipzig tus schen de president-ministers der coalitie-regeringen gevoerd, zonder resultaat gebleven zijn. De aangelegenheden der Deonsche kroon mot den her tog van Augustenburg zijn thansvolgens de Pr. Ztg.met betrekking tot de goederen des hertogs in Sleeswijck defini tief beslist, daar de acten thans ook door den hertog on derteekend alhier aangekomen en naar Koppenhagen opge zonden zijn. Prins Christiaan v. Glucksburg en Frederik v. Hessen hadden over de onderwerpelyke zaak eene audiën tie bij den koping. De Fransche regering heeft aan alle gezantschappen en consulaten bevolen, in de Katholijke kerken hunner resi dentie, op den 15 dezer, zijnde den Napoleons-dag, eene plegtige godsdienst-oefening te doen houden. Keiden 5 augustus. In den nacht van 2 op 3 dezer had te Bonn een studenten-tumult plaatsten gevolge eener huis zoeking, door den universiteits-regter verordend, en waarbij eenige wapenen in beslag genomen waren. De vensters van het raadhuis werden ingeworpen, een student is zwaar ge kwetst en elf anderen zijn in hechtenis genomen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1