MIRDELRURGSCHE C B R AIV t: m 95. 1852. Zaturdag 7 Augustus. ftesrtutrett cti ^bminidttraHen. stx:x*x:maj wt xirixA&ivia iSimtcnlatibdrfie Tijbiiujcu. V- Hf'MSï/VW MéAXVAAXtXC I,' I, Do Burgemeester en Wetlionders van Middelburg herinneren bij deze de Ingezetenen Dat, volgens art. 11 der Ordonnantie op het Lantaarn-, Brandspuit- en Nachtwachtgeld, twee termijnen, zijnde de helft van den aanslag van iederen Belastingschuldigeop den laatsten dag der maand Julij moeten voldaan zijnen noodigen mitsdien allen uitdie hieromtrent nog in gebreke zijn geblevenom de door hen verschuldigde gedeelten onverwijld, ten Kantore van den Heer Ontvanger der Plaatselijke Belastingenaan te zuiverenzijnde gemelde Heer Ontvanger gemagtigdombij voortdurend verzuimovereenkomstig de Ordonnantiede Belastingschuldigen door dwangmiddelen tot de voldoening der verstreken termijnen te noodzaken." Middelburg, den 4 Augustus 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOOIiT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. tiUMlXUS XAXtA.Hr. De marktmeester te Middelburg brengt mits deze ter kennis van het Publiek, dat de Tenten, Loodsen en Kramenwelke bij gelegenheid der Jaarmarkt alhier zijn opgerigtmet toestemming van Heeren Burgemeester en Wet houders, Maandag 9 Augustus nog geopend zullen blijven. Middelburg, den 7 Augustus 1852. A. DUIK HENDRIKSE. te KieriUzee. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Xieriksee maken hierbij aan de belanghebbenden bekenddat de nieuwe Leercursus op die Inrigting den 6 der volgende maand een' aanvang zal nemen en noodigen derhalve mede hierbij alle Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pupillen in het Onderwijs op het Gymnasium zouden willen doen deelen uitom zich daartoe voor den eersten der volgende maand bij den eerst-ondergeteekende aan te melden. Curatoren durven verzekeren, dat het Onderwijs op de aan hunne zorg toevertrouwde Inrigtinghetwelkin de verschil lende vakkendoor de Heeren Dr. H. M. MOLLDr. C. W. VOLCKE, W. TOP Wz. en J. VERMEULEN gegeven wordtniets te wenschen overlaaten mogen haar dus met alle ruimte aan Ouders en Voogden, gelijk zij hierbij doen, aanbevelen. Zierikzee den 4 Augustus 1852. Curatoren voornoemd W. J. P. KROEFPresident. P. J. ANDREiE Secretaris. OI'MïB IKfi AAXXIESTEXtXXCr. De Birectle van den Polder der Vierbannen in Duiveland maakt door deze bekend, dat op Vrijdag den 20 Augustus aanstaande, des middags om twaalf ure, in de Herbero- te ttuwerkerk zal worden aanbesteed liet vernieuwen van het Iiuitengedeelte der JJitioaterende Sluis te Vianemet bijlevering der gevorderde Materialen, Arbeidsloonen enz. Zijnde intusschen de vereischte informatien te bekomen bij den Heer P. LABRYN Dz. te Zierikzee, en de Bestekken, tegen betaling van 50 centsverkrijgbaar bij den Boekhande laar DISHOECKaldaarterwijl twee dagen voor de Aan besteding de vereischte aanwijzing zal plaats vinden. Ouwerkerk den 4 Augustus 1852. J. VAN DER HAVEDijkgraaf. Ter ordonnantie van denzelven, DE JONGE, Ontvanger-Griffier. mDKELBVRR G Augustus. Z. M. heeftbij onderscheidene besluitengoedgevonden to benoemen, bij de koninklijke militaire akademie, tot kolo nel, den luitenant-kolonel J. P. Delprat, van het korps in<re- nieursmineurs en sapeurskommandant der gemelde akademie met bepaling, dat hij ook in zijnen nieuwen rang in zijne betrekking van kommandant der koninklijke militaire akade mie zal verblijvenonder genot van zijn tegenwoordig trak tement en toelage; bij het wapen der infanterie, bij het 1ste regement, tot lsten luitenant, naar ouderdom van raiif, den 2den luitenant G. J. Engelen, van het regement grenadiers en jagers; bij het 7de regement, tot lsten luitenantnaar ouderdom van rang, den 2den luitenant S. G. Peuchcnvan het korps, en te verplaatsen, bij het regement grenadiers en jagers, de 2de luitenants H. E. J. Heymans van het 1ste," en K. J. G. baron van Hardenbroekvan het 8ste regement infanterie. Z. M. heeft bij besluit van den 31 julij goedgevonden te benoemen: 1. tot militair onder-intendant der 1ste klasse (majoor) den kapitein-kwartiermeester P. Waaifort, van het 6de regement infanterie; 2. tot kapitein-kwartiermeester, naar ouderdom van rangbij het 4de regement infanterieden lsten luit.-kwartiermeester C. J. Wenniger, van het bataillon mineurs en sapeurs, en bij het 6de regement infanterieden lsten luitenant-kwartiermeester C. J. Roelants, van het korps jagers te paard; 3. tot lsten luitenant-kwartiermeester, naar ouderdom van rang, bij het 3de regement infanterie, den 2den luit.-kwartiermeester J. M. Mulder, van het korps, en bij het 1ste regement dragondersden 2dcn luit.-kwartier meester J. J. van Thielvan het korpsen 4. tot 2de luit.- kwarticrmcestersbij het 2de regement infanterieden ser geant-titulair C. J. Herckenrathvan het 2de regement vesting-artillerie; bij het 7de regement infanterie den opper wachtmeester A. G. A. Rant, van het 2de regement dragonders. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. goedge vonden, aan den kapitein-kwartiermeester D. J. Reese, van het 2de regement dragonders, op grond van langdurige dienst, een jaarlijksch pensioen toe te kennen van 1080. Bij koninklijk besluit van den 26 julij 1852 zijn be noemd bij het vak der posterijen: tot commies van de 1ste klasse, de heer J. E. Tulleken, thans commies van de 2de klasse tot commies van de 2de klasse de heer B. A. Jan sen, thans commies van de 3de klasse, tot commies van de 3de klasse de heer J. Alberdathans surnumerair bij het vak der posterijentot surnumerairen do heeren C. J. Schol ten van Aschat, te 's Gravenhage, E. F. van der Linden, te Amsterdam en L. A. de Fremery, te Tilburg. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 julij 1852 zijn met den eersten september aanstaande benoemd tot adelborsten bij de koninklijke militaire akademie te Breda de navolgende adspi- rantente weten voor de eigenlijke zeedienstA. F. van SuchtelenA. SnoeckW. D. Boschjhr. G. A. TindalJ. F. van Kervel, C. J. M. Swaan, H. E. EyssellP. E. Te gelberg, C. J. E. Klincke A. C. Ravenjhr. C. C. van der Wyck H. J. van Broekhuyzen L. C. HoltzapffelJ. Plantenga L. G. C. van Wacliendorff van RynG. Doorman J. II. CommysJ. H. Haakman A. baron Collot d'Escury, R. II. ClarksonD. J. A. D. van den SteenJ. van Assen J. M. II. Bervoets, C. A. Jeekel; en voor het korps mari niers: P. S. C. A. Courier dit Dubekart. De leden en ministers der centrale directie van Walche ren maakten heden hunne opwachting bij den president, den heer J. J. Sprenger, ter gelegenheid dat ZEd. de ver jaring van zijn 40jarigen diensttijd in dat collegie herdacht. Bij de uiting van welgemeende gelukwenschen werd het aan bod van een' zilveren inktkoker gevoegdvoorzien van een toepasselijk opschrift ter herinnering aan den dag. Weldra meldde zich ook eene commissie aan uit de overige ambte naren en dijkwachters van dat polderbestuur, en vereerde den voorzitter, namens hen allen, als blijk hunner belang stelling in het feesteen' sierlijken barometer. Aan den commies der westwatering, den heer H. Barentsen, die gelijktijdig met den heer president bij de directie in dienst js getredenwerd door haar eene zilveren tabaksdoos uitgereikt. Men schrijft ons uit Vlissingen 6 augustus: Eergisteren avond kwam alhier de tijding, dat H. M. de koningin van Engeland aanstaanden maandag of dingsdag deze vesting zoude passerenzich begevende naar Antwerpen dientengevolge heeft Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje, kapt.-ter-zee Bijl de Vroeorder bekomen om tegen dien tijd op de reede te liggen ten einde bij die gelegenheid de ko ninklijke salutschoten te doen heden is gemeld schip op de reede gekomen. De eerste officier van de korvet Sumatra, luit. 1ste kl. Wesselink, is op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant 1ste kl. Courier dit Dubekart, kommanderende het wachtschip te Rotterdam, Urania. Tot diens opvolger is benoemd de luit. 1ste kl.thans op non-activiteit, Zwaanshals. Eergisteren had alhier de plegtige begrafenis plaats van den heer Frascr, ontvanger der lands belastingen en lid van den raad dezer stad. Van de voornaamste ingezetenen waren ter begrafenis genoodigd, en eene commissie van de lo<*e VAstre de VOriënt volgde den trein; aan het graf hield de wet houder der stadde heer Uyttenhooven eene gepaste aan" spraakwaarin de veelvuldige verdiensten van den overle" dene regt werden gedaan." Bij de verleden woensdag te Goes plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid van den raad aldaar, zijn van de 342 kiezers slechts 158 opgekomen. Door deze zijn uit- gebragt, op mr. P. H. Saaymans Vader 57, O. Verhagen 43 J. F. van de Putte 20, M. J. H. de Laat de Kanter 10, F. S. A. Knittel 8, J. K. van Baaien 6 stemmen, terwijl 12 anderen te zamen 14 stemmen op zich vereenigden. Er zal alzoo eene herstemming moeten plaats hebben tussclien de heeren Saaymans Vader en Verhagenwaartoe de dag is bepaald op den 18 dezer. In de N. R. C. leest men: Het gerucht is in omloop dat er eene promotie bij de infanterie ophanden is doordien de luitenant-adjudanten bij de bataillons zullen vervallen en vervangen worden door bataillons-kapitein-adjudanten, en door de daarmede in verband staande opheffing der betrekking van den tegenwoordigen regements-kapitein-adjudant. Door deze verandering zouden, met inbegrip van de thans bij de rege- menten aanwezige kapitein-adjudanten, minstens 36 kapitein- adjudanten moeten geplaatst worden. Men verneemt almede, dat de dienst van regements-adjudant beurtelings aan die der bataillons-adjudanten zal worden opgedragen. Het schijnt dat in die reorganisatie veel goeds en doelmatig is terwijl zij tevens niet meer dan eene vermeerderde uitgaaf van p. m. 6000 zou na zich slepen." Bij de tweede kamer der Staten-Genoraal is ingekomen een wets-ontwerp betreffende de bewaring van de oude hypo- theek-registers. Het eenig artikel van dat ontwerp luid dus: Art. 6 der wet van 4 julij 1842 (Stbl. no. 16) wordt ver vangen door de navolgende bepaling: de oude registers op de kantoren van bewaring der hypotheken en des kadasters voorhandenzullen aldaar bewaard blijven ten einde daaruit aan de belanghebbendenop hunne aanvragenstaten of uit treksels af te geven. In hare zitting van den 21 julij heeft de algemeene synode der Nederduitsche Hervormde kerk hare instemming verklaard met het beginsel door de synodale commissie aangenomendat namelijk alle verordeningendie klaarblijkelijk in strijd zijn met het thans ingevoerde algemeen reglement, moeten worden be schouwd als hierdoor vervangen te zijn en alzoo buiten wer king gesteld. Ook is de voordragt eventueel tot intrekking van verordeningen welke of van onzekere uitlegging zijd tén «in zien van hare vervanging door de kerkelijke regteffhmteo'>Vp' buiten verband met de bepalingen daarvan bestaanV;Wn**tfo diligentie der synodale commissie bevolen. Ten gevolge van bovengenoemde synodale uitspraak is besloten dat de dusge- noemde groote kerkeraden gelijk die tot heden bestonden door de bepaling van art. 19 van het algemeen reglement ge acht moeten worden te zijn vervallen; zullende van dit besluit aanschrijving geschieden aan de prov. kerkbesturen van Gel derland en Noordbrabant, benevens aan de Waalsche com missie met lastom het te doen kenbaar worden bij die Ge meenten in het ressortwaar zulke kerkeraden aanwezig zijn In de zitting van den 22 de behandeling van het rapport der werkzaamheden van de synodale commissie hervat zijnde werd van wege de vergadering de bijzondere dank gebragt aan de commissie, voor den loffelijken ijver, voor de kracht en waardigheid, waarmede zij gehandeld heeft in de handha ving van de regten en belangen der diaconien in verband met de ontworpene algemeene armenwet. Den 2 dezer is van zijnen kruistogt in de Noordzee ter reede van den Helder aangekomen Zr. Ms. fregat Doggers- bank, onder bevel van den kapitein-ter-zee A. J. de°Smit van den Broecke. Deze bodem zal eenigen tijd aldaar ver blijven om eerlang eene nieuwe bestemming te erlangen. Sedert hare opening tot den 1 dezer is de tentoon stelling te Arnhem in het geheel door 19,245 personen be zocht, en wel den 17 julij door 714, den 18 door 922, den 19 door 1051 den 20 door 1090, den 21 door 807, den 22 door 1050, den 23 door 1278, den 24 door 493, den 25 door 1755, den 26 door 1227, den 27 door 1603, den 28 door 1005, den 29 door 1460, den 30 1272, den 31 door 773, en den 1 dezer door 2745 personen. Van wege de commissie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt gemolddatdoor de werking der machines en de gunstige weersgesteldheid, het meer van het nog overgebleven water is ontlast en alzoo is droog geworden dat hier en daar nog onbeduidende waterplassendoor gebrek aan gemeenschap met de hoofdvaartenzijn overgebleven doch dat deze, bij het voortzetten der verkaveling, waarmede men bezig is, gemakkelijk op de aanvoer-kanalen naar de stoomwerktuigen zullen kunnen worden afgelaten. Xturgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 38 kinderen 21 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 35 personen; 21 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar 16 van 1 tot 5 jaren oud 4; van 5 tot 10 jaren 1 van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 0 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 2 van 65 tot 70 1 van 70 tot 75 2 van 75 tot 80 2. Gehuwd 5 paren. Gedurende de maand julij 1852 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven als Geboren: 36 kinderen; 18 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 35 personen; 18 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. (Onder de overledenen zijn begre pen, een drenkeling, een in het hospitaal en vier elders over ledenen die te Vlissingen zijn ingeschreven.) Levenloos aangegevengeene. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 13; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 2; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 3 van 30 tot 35 1 van 35 tot 40 3 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 0 van 60 tot 65 1 van 65 tot 70 0 van 70 tot 75 1 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 0 van 85 tot 90 1. Gehuwd6 paren. Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van 4 augustus 1852. Afwezig de heer Snyder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De commissie van financiën doetbij monde van den heer Byleveld, verslag op het weder in hare handen gestelde koninklijk besluitbe treffende de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven. Zij persisteert in haar gevoelen vroeger geuit. Ken lid evenwel deelt hare opinie niet, zijnde de heer Siffle'. Die heer zet breedvoerig uiteen zijne wijze van beschouwinghoe men voldoen kan aan de aanschrijving van gedeputeerde Staten om de inkomsten en uitgaven der wisselbank en van bet amortisatiefonds op de begrootiug te brengen. Het is zijns inziens zeer eenvoudig en gemakkelijk. Hierop vraagt de voorzitter aan de vergadering zal de raad zich in deze questie vereenigen met de wijze van voldoening aan gedeputeer de Statenvoorgesteld door den heer Sifflé 1" Deze vraag doet levendige diseussien ontstaan. De heeren Paspoort, Verbrugge en Byleveld spreken tegen het voorstel van den heer Siffle'op gronden reeds vroeger en meermalen door hen aangevoerd, en zij verklaren geenszins in hunne denkwijs ten dezen, door het aangevoerde in de memorie des heeren Sifflé', te zijn veranderd. De heer Yis appuijeert den heer Sifflé. Bij stemming blijkt hotdat de meerderheid zich niet vcreenigen kan met het gevoelen van het lid der financiële commissie. Vóór diens voorstel stemden de heeren Fokker Salomonson van Eekelen van UyeVis en Siffle'. Eindelijk wordt een voorstel des voorzitters aangenomenom aan gedeputeerde Staten mededeeling te doen van den loop welke deze zaak in de twee laatste vergaderingen genomen heeft. De vergadering wordt gesloten.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1