MIDDELRURGSCHE COURANT. T 1852. Donderdag 9 5 Augustus. WAX-Ï- fn Ecöturcu cu Qlbminiöttraticu. Ditiucnlaubdrfte QTijbiugcu. ISuitenlanbechc STijbingcn» j&'e. *r- «fc KHVIITKRIE VA V VIVAVC rKV. PROVINCIE ZEELAND. KANTOOR MIDDELBURG. I Ji: iZ P I CtiTIXG. Op Maandag den 9 Augustus 1852, des middags ten 12 nrezalin het Nederlandsch Logementin de Abdij te Mid delburg, door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Middelburg, ten overstaan van den Notaris DIRK JOIIAN VAN DER HORST SERLÉaldaar, in liet openbaar ver pacht worden het JAliTREKT der Domaniale Heer lijkheid Vrouwe-Polderin Zaïulljk-huitenen zulks voor den tijd van vijf jaren aangaande welk Jagtregt en de voorwaarden der Verpachting nadere informatien (bij vrachtvrije Brievente bekomen zijn bij voornoemden Ont vanger, ten wiens Kantore de voorwaarden der Verpachting ter lezing liggen. De Ontvanger voornoemd W. L. VAN SONSBEECK. SËDERLAVDSCIIK IIAVDEL-M4.1TSCHMTIJ. De Directie maakt bekend, dat de Najaars-Koffij-Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen gehouden worden op de plaatsen en dagen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Amsterdam op Maandag den 30 Augustus 1852, 333,535 Balen JAVA IVOVWJliggende aldaar, 14,854 BMX ODordrecht. Te Rotterdam op Donderdag den 2 September 1852, 308,461 Balen JAVA KOPPIJ, liggende aldaar, 33,030 BIXO, Schiedam. Te Middellmrjr op Dingsdag den 7 September 1852, 44,103 Balen JAVA KOPPIJ, liggende aldaar. De Directie geeft voorts de verzekering dat zij, vóór hare Voorjaars-Veilingen van 1853, geene andere dan de boven gemelde partijen aan Markt zal brengen. De Monsters zullen op Dingsdag den 3 Augustus aan staande verkrijgbaar zijn, en de Notitien met de Veilconditien in tjjds worden uitgegeven. Amsterdam, den 23 Julij 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQ, Secretaris. Ril»HKI.IH IK» 4 Augustus. Mon schrijft ons uit Vlissingen van den 3 dezer Gisteren en daags te voren zijn de bij het alhier in gar nizoen liggende regement artillerie benoemde officierenko- mendo van de militaire akademie als: P. C. baron Ghyben, K. L. van der Meyden, T. M. B. Alewyn en AV*. C. Iloyel, beëedigd geworden. De overige officieren van het korps onthaalden de nieuwbenoemden des avonds aan een keurig souper, waar gulle vrolijkheid heerschte en dat aangenaam eindigde. De beide eerstgenoemde heeren blijven waarschijn lijk hier in garnizoen." Wij vernemendat de kapitein-luitenant-ter-zee II. Wip ff, kommandant van Zr. Ms. stoomschip G e d ehdezer dagen het kommandement zal bekomen over de korvet Sumatra, en door den kapitein-luitenant P. Dibbetz zal worden opgevolgd. De luitenant-ter-zee der 1ste klasse H. Camp zou het kom mandement bekomen over Zr. Ms. stoomschip Cijcloop. Zaturdag middag is onder de gemeente Nieuwerkerk een wagengeladen met hooigebrokenmet dat ongelukkig gevolg dat een zich daarop bevindend persoon, een oppas send jongeling van 16 jaren, het leven er bij heeft verloren. Uit de Nederl. Stoompost nemen wij het volgende over Kort geleden gaven wij een verslag van de feestelijke ope ning der werkzaamhedendie verrigt moeten worden ten be hoeve der Nederlandsche maatschappij tot indijking van op en aanwassen in de Oosterschelde. Thans zullen wij onze mededeeling voortzetten met de ver melding van hetgeen op dat feest gevolgd is. Ter naauwernood waren de laatste toonen van het feest onhoorbaar geworden, en had men den rook van do haar Engeland terugkeerende stoomboot uit het oog Verloren':, of me:, begon toebereidselen te maken om daadwerkelijk tot den arbeid over te gaan. Daartoe hadden de noodige afba kingen onmiddeljjk plaatsen waren een 60tal werklieden reeds den volgende dag werkzaam ter plaatse waar kort te voren namens den minister van binnenl. zaken voor de regeringen namens den commissaris des konings zoowol als door verdere autoriteiten en belanghebbenden, gelukwenschingen werden nitgebragt cn ondersteuning werd beloofd voor eene onderne ming, die het algemeene welzijn zoo zeer bevorderlijk zou kunnen zijn. Die werkzaamheden werden te Ilansweert steeds voortgezethet getal werklieden vermeerderdmaterialen en stoomtuigen aangevoerd, alsmede loodsen en werkplaatsen opgerigtzoodat thans de sluisput voor een groot gedeelte reeds tot eene aanmerkelijke diepte is uitgegraven, en de dijken, die gemaakt moeten worden, met een 160tal werk lieden nu al tot eene aanmerkelijke hoogte zijn opgevoerd. Wijders verneemt mendat eerlang deze werkzaamheden aan liet andere einde van het kanaalte Wemeldinge zullen aan gevangen worden. Doch werd hier een juiste takt van werken en krachtsont wikkeling door den heer W. Brown namens de heerèn T. Hütchings and Comp., tentoongespreid verbazend is het werkdat onmiddeljjk daarna te Bath voor genoemde heeren werd uitgevoerd. Het doel der maatschappij is het indijken van gronden in de Oosterschelde, waarvoor zij verpligt is het bedoelde kanaal te graven. Onmiddelijk nadat de werkzaamheden aan het kanaal aan gevangen warenbegon men düs ook aan de eerste bedij king van eene oppervlakte van 12 a 1300 bunders. De eerste weekdat men hiermede met 600 a 800 man aanvingwerd een dijk of zoogenaamde verskadedie hier in bet dijksligchaam zal gebragt wordenover eene lengte van 1000 ellen opgevoerd tot ruim 1,50 el boven gewoon boog water. Dit begin werd gemaakt aan den noord-oostelijken hoek van den Reigersbergschen polderin de nabijheid van het fort Batb. De volgende week zag men het getal werklieden toenemen, en een gelijk getal aanvangen aan den Stroodorper-polder ongeveer de gemeente Krabbendijke en ook daar een ge lijken dijk opwerken, welke zich binnen korten tijd met het aangevangen werk aan de andere zijde moet vereenigen. Onvermoeid werd steeds de arbeid voortgezetdoor bet heerlijke weder begunstigdis zelfs de werkman trotsch op den reuzenarbeiddien hij helpt verrigtenmoeiten en zwarigheden, die zich overal bij elke bedijking, maar zoo veel te meer hier voordoen, worden overwonnen door kracht van menschen en den vasten wil, zoo wel van hen die den arbeid leidenals van hen die ze uitvoeren. Onder zoodanige omstandigheden is het ligt te beseffen dat deze arbeid met reuzenschreden vooruitgaaten daar door thans, in vier weken tijds, een dijk zoo als boven be doeld werd gelegd en ten naastenbij voltooid is over eene ongelooflijke lengte van bijna 8000 Nederlandsche ellen. Alles laat zich aanzien, dat in de volgende week deze dijk zal voltooid zijn, en alzoo binnen 14 dagen eene opper vlakte van 1200 a 1300 bunders aan het water zullen zijn ont woekerd, om daardoor gronden, die tot nu toe geene waarde bezaten en weinig opbragten, te doen strekken tot nut van den landevan de provincie en van hen die gelukkig ge noemd^ mogen worden eenig aandeel in deze onderneming te bezitten. Mogten dus do werken, die onder de leiding van de heeren Croker en anderen, in de nabijheid van Amsterdam, voor de duinwaterleiding-maatschappij namens de heeren T. Hütchings and Comp. worden uitgevoerd, bewijzen, dat deze heeren het werk dat zij aanvingen met kracht weten te volvoeren de krachtsinspanning aan de werken in Zeeland door diezelfde heeren tentoongespreid, bewijst, dat zij ook dezen reuzenarbeid zullen weten voort te zetten en te vol eindigen. Den 15 dezer zal van Hellevoetsluis naar Batavia ver trekken Zr. Ms. transportschip Mcrwede, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasso C. A. van Vreelandmet welken bodem de brieven enz.voor Oost-Indië bestemd zullen medegegeven worden, welke op den 14 dezer aan bet postkantoor te Hellevoetsluis aanwezig zullen zijn. Den 16 dezer zal te Hellevoetsluis in dienst gesteld worden Zr. Ms. brik de Arend, liggende aan 's Rijks werf aldaar. Het bevel over dien bodem zal opgedragen worden aan den kapitein-luitenant-ter-zee J. R. Cantier. Z. K. II. prins Hendrik heeft vrijdag 11. eenige uren op de tentoonstelling te Arnhem doorgebragt, en een meubelstuk aangekocht van den heer Gamelkoorn aldaar. Zaturdag heeft II. M. de koningin de tentoonstelling be zocht en isna aldaar eenigen tijd te hebben doorgebragt weder naar het Loo teruggekeerd. Vergadering van den Oemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 31 julij 1852. Do voorzitter geeft bij de opening der vergadering, in eene deelne mende toespraakkennis van bet overlijden van den heer Erasercn herinnert wat hij als raadslid voor Vlissingen is geweest. Afwezig de heeren van Uye Pietersc en Verdoorn. De notulen der vorige vergadering worden door den heer griffier heden als secretaris fungerendegelezen cn door de leden goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van eenen voorzitter der plaatselijke schoolcommissie in plaats van den heer Calloufels. Wordt verkozen de heer Uyttenhooven. De vaststelling van het reglement van orde voor de caliicots-fabriek alsnu in behandeling komende, vraagt de heer Uyttenhooven hot woord, en zegt, dat er een brief van den lieer Salomonson ingekomen is, waarbij die heer eenige bezwaren wenscht geëxpliceerd te zien, bij hem opge komen tegen het vaststellen van dit reglement door den raadwiens bevoegdheid ten dezen hij schijnt te betwijfelen. De spreker stelt voor de vaststelling van dat reglement aan te houdentot dat hij met den heer Salomonson zal gesproken hebben cn diens bezwaren uit den weg geruimd. Na dat de heer J. A. Sclimidt in bedenking had gegeven of de raad bierdoor hare onafhankelijkheid niet in de waagschaal steltwordt het voorstel van den heer Uyttenhooven aangenomen. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der normale rol van het personeel der ambtenaren en bedienden in dienst der stad gcëmploijeerd. Dit punt heeft slechts tot een tweetal disenssien aanleiding gegeven. De eerste discussie werd gevoerd ten aanzien van een ingediend re- quest van den lieer Kocholtweede klerk ter griffie, strekkende om zijne bezoldiging van ƒ500 verhoogd te zien. De lieer Uyttenhooven, ten voordcele van het verzoek sprekende, zegt dat hij er iu den regel tegen is om zonder bijzondere oorzaak meer gelden dan hoogst noodig is uit te gevenmaar dat in dit geval den tweeden klerk uit het oogpunt van regt, wel hetzelfde traktement, als de eerste mag worden toegestaan, om des requestrants groote ver- verantwoordelijkheid naauwkeurigheidactiviteit en kennis van de wetsbepalingen, wier overtreding vooral bij den burgerlijken stand dui zenden guldens boete kan doen beloopen. Een wethouder kan niet alle acten nagaan cn moet op iemand vertrouwen kunnen stellen. De eerste klerk is langer op de griffie werkzaam geweestouder in jaren en met een groot huisgezin bezwaarddit geeft dien heer regt op den titel van eerste beambte. De heer J. A. Sclimidt meentdat dit alles geene hoogere bezoldi ging wettigt; aan inferieuren worden honderdmaal zeer belang rijke werkzaamheden opgedragen; is nu zoodanig persoon jong, welnu, dit moet hem tot eer en aansporing verstrekken. Hij acht liet begin sel gevaarlijk. De heer J. P. Smith vraagt nog of de tweede klerk het werk van den eersten verrigt. Is dit zoo dan moet hij ook gelijkelijk bezol digd worden. De voorzitter antwoordtdat de eene persoon meer geschiktheid kan bezitten dan de andertot eenige werkzaamheiddie niet onder vele beambten kan worden verdeeld. Overigens is iu der tijd de lieer Kochol op de griffie geplaatst, zonder op bevordering eenige hötsp te zijn gegeven. Nadat nog de heeren Wels Dutilh en Lagaay aan deze discussie hadden deelgenomen, werd hij omvraag des requestrants bezoldiging voor liet tegenwoordige tot 600 verhoogd. Tegen stemden de heeren LagaayJ. A. Sclimidt en Borghstyn. Do tweede discussie werd gevoerd over het toestaan op de rol van 400 aan den onderwijzer op de Hollandsche school. De voorzitter ziet hier geene reden voor. Het schoolgeld is toe reikend. Het dragen alleen van den naam van openbare school wet tigt niet tot die uitgaaf. De heer Uyttenhooven antwoordtdat het leiden der jeugd zeer moegelijk is; dat hoe meer leerlingen er zijn, hoe meer hulp-onder wijzers er benoodigd zijn; maar wat alles afdoet, dat er volgens de wet op het ouderwijs van stadswege eene openbare school moet be staan zoolang die toestand duurt zoolang moet de stad den onderwijzer bezoldigen. Ook is die tot dien post beroepen. Hij hoopt dat bij de nieuwe wet op het onderwijs de liooge regering toch het beginsel van concurrentie niet huidige; hij gelooft dat dit de pest is voor elk dege lijk onderrigt. De voorzitter brengt nu in omvraag om f 200 voor dezen post uit te trekkenhet voorstel wordt met algemeene stemmenhehalven die des voorzitters, verworpen. De nqpiale rol wordt nu gearresteerd. Wordt gearresteerd eene verordening op het aanstellen en ontslaan der stedelijke ambtenaren en bedienden. Bij monde van den heer J. A. Schmidt wordt een zeer uitvoer!" verslag uitgebragt der commissie, benoemd tot liet onderzoek van liec al of niet raadzame der aanvaarding van de duinen ten behoeve der gemeente. De commissie adviseert op ampele gronden tegen de aan vaarding. Wordt conform dit rapport besloten. Wordt gelezen eene ingekomene beschikking van Z.M., op een adres van den heer II. PWinkelmanaangaande het leveren van genees middelen door dien heer aan het arm-, gast- en weeshuis. Wegens zijne hoedanigheid van raadslid wordt dit verzoek hem geweigerd. Deze aanschrijving voor notificatie dienende, wordt als zoodanig aan genomen. Wordt gelezen een adres van E. van Ranst c. s.zich beklagende over den overlast hem aangedaan door de nabijheid van een publiek huis. Er ontstaan hierover discussien tusschen de heeren J. A. Schmidt en Uyttenhooven. De heer Schmidt verlangt op dergelijke zaken streng orde gehouden te zien; hij gelooft dat bij het oprigten van dergelijko huizen de toestemming der buren wordt vcieischt. Dit laatste moet de heer Uyttenhooven tegenspreken. Nergens blijkt dit; het is louter eene zaak van policie maatregelen ten deze to nemendie kan zorgen dat er om elf ure gesloten worde. Do heer J. P. Smith wenschtdat do raad der adressanten verzoek behartige; do policie kan niet den ganschen nacht surveilleren. Nadat de heer J. A. Schmidtdoor het inzien der reglementen zich overtuigd heeft dat deze zaak niet is van de competentie van den raad wordt bij stemming liet verzoek afgewezen. Toestemmend bragt do heer J. P. Smith zijne stem uit. De voorzitter deelt mededat het presentiegeld der raadsleden dezer gemeente bepaald is op 400 dat hij het gasthuis heeft gcinspecteerd cn in goeden staat bevonden; insgelijks dat hij de boeken en kas van den gemeente-ontvanger heeft opgenomen en gevonden zoo als het be hoort. Aangenomen voor notificatie. Do ingediende gemeente-rekening over 1851 zal ter griffie worden nedergelegd. Eene commissie, bestaande uit de heeren Dutilh, van Uye PieterscBaart en Borghstyn zullen die rekening eerst onderzoeken. Goedgekeurd worden de rekeningen van de: 1. Roomsch Katholieke diaconie cn weezen 2. arm-gast- en weeshuis 3. schutterij 4. be graafplaats 5. kamer van koophandelG. stedelijk octrooi. Ook de bijgokomene buitengewone reparatie der kaaskaai ad f 246,50 zal gevonden worden uit de gelden resterende voor dat werkwegens lagere aanbesteding dan de raming beliep. Wordt door den raad verlof verleend tot uitbetaling eencr som van 258, verschuldigd wegens declaratieii van proceskosten der heeren rar. S. van der Swalmc en II. Rekkeraangaande eene gevoerde procedure ten behoeve der stadtegen den heer mr. Waterschoot van de Graft. Wordt gelezen een adres van R. Vcrsclvoldtom in huur te ver krijgen de scheepstimmerwerf in de korte noordstraat. De heer J. P. Smith vindt heteven als de heer Borghstynbeter die werf ten gebruike der stad zelve te houden. Er is aan werven geen gebrek. Twee goede bestaan er immers. De voorzitter zegt, dat deskundigen de wijze van timmeren voor binnenschcepjes verschillend achten als voor grootere schepenook is het op grootere werven duurder. Hij meent dat het toestaan van het verzoek gemak kan verschaffen. Na nog eenige discussien wordtop voorstel van den heer J. A. Schmidteene commissie tot voorlichting iu deze zaak benoemdbe staande uit de heeren J. P. Smith, Wels en Lagaay. De conditiën van verpachting van den taux der slagboomen op den Middelburgschen rijweg zullen ter visie gelegd worden. De voorzitter geeft met een gevoel van leedwezen kennis aan den raad van de afwijzende beschikking der provinciale Statenop het ingediend adres tot ondersteuning van do vernieuwing der spuisluis. De vergadering wordt gesloten. Engeland. Londen 31 julij. Naar men wil zal de zitting van liet nieuwe parlement in de derde week der maand october geopend worden. Intusschen spreken sommigen van eene ernstige verdeeldheid in liet kabinet, daar eenige mi nisters den vrijen handelanderen de weder-invoering van een beschermend stelsel zouden voorstaan. Blijkens eene parlements-opgave komt de Kaffer oorlog aan Engeland, sedert 1848 op reeds ongeveer 1,100,000 pond. sterl. te staan. In New-IIampshire bestaat eene gemeente, waar nooit oude vrijsters worden aangetroffen. Zoodra eene vrouw den ouderdom van 29 jaren heeft bereikt, zonder gehuwd te zijn, vereenigen zich de jongelingen en verloten haar onder elkan der. Zij die een niet trekkenbetalen eene premie aan hem wien de vrouw ten deelc valt. Buüscliland. Weenen 30 julij. Er is heden geen politiek nieuws van belang te vermelden. Het eenige wat aandacht verdient isdat liet prinsdom Lichtenstein tot het Oostenrijksche tolstclsel is toegetredenmet aanneming te gelijker tijd van het thans in Oostenrijk vigerende stelsel van belastingen. Daar de prins van Lichtenstein een der grootste grondbezitters der Oostenrijksche monarchie is, kan dit be sluit niet bevreemden. Hoewel deze toetreding juist van een groot belang is, wordt zij echter als een precedent beschouwd, dat in Duitschland de aandacht zal trekken. Do gouverneur van Hongarijede aartshertog Albrecht wordt in augustus op zijn kasteel Weilburg verwacht. De koning van Griekenland is gisteren avond alhier aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1