MIDDELBIIR6SGHE COIIRAN 1852. Zaturdag 31 Jnlij. N° 92. Ucstuvim cn £1 b nt tuist raticu. itiCL tsrrvtx ojp w/J MU izum. fciuucttlanböcitc Stjbingcu. i3uitc»ianb0chc &ijbutgcn. tfEICEBTISTGr,G-M3MEEOTTE O .VT l' OTÏ ïilj. De Burgemeester en Wetliouders van middelburg; Gezien art. 219 van de Gemeentewet; Maken bekend datingevolge besluit van den Gemeente raad van den 28 Julij jl.de Rekening van do Ontvangsten en Uitgaven dezer gemeente, over het Dienstjaar 1851 op de Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, na voorafgaande aan vrage aldaar te verkrijgen is. Middelburg, den 30 Julij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoeind PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Do Burgemeester en Wetliouders van middelburg maken bekend Dat bij den Gemeenteraad voorloopig is gearresteerd de Leggerrol van de ontvangst der Plaatselijke Belasting op de Fouragien, over 1852, en dat die rol van heden af, tot en met den 14 Augustus, ter Griffie ter lezing zal liggen, des morgens van tien tot twaalf ure, ten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijnom zich met zijnen aanslag bekend te maken alsmede dat aldaar eene bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatien, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op do voormel den rol in te brengen. Middelburg, 30 Julij 1852. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIÉER. inollKIiBVRG, SO Julij. Z. M. heeft, bij besluit van 26 dezergoedgevonden: 1. aan den kapitein van den staf der artillerie P. II. van der Meulenthans werkzaam bij de koninklijke militaire aka- demio en daarbij belast mot de functien van leeraar in i do natuur- en scheikundete rekenen met den 1 september aan staande, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verlee- nen uit zjiie betrekking tot gemelde inrigtingen zulks met betuiging van hoogstdcszelfs tevredenheid over de diensten gedurende eene reeks van jaren bij de academie bewezenen 2. den lsten luitenant J. P. Kempers van den staf der artillerie en den 2den luitenant J. H. Meursinge van het 2do regement vesting-artillerie, mede te rekenen mot 1 sep tember aanstaande, bij de koninklijke militaire akademie te detacherenen eerstgemelden met dat tijdstip te benoemen tot adjudant van den gouverneur dier akademie. Bij het te Brussel gehouden concours is aan onzen stadgenoot, den heer Bcckcrmet eenparige stemmen, do eerste prijs toegewezen. Men schrijft ons uit Goes van den 29 dezer Gisteren had alhier de tweede voorloopige bijeenkomst van kiezers plaatsom uit het ter vorige vergadering gefor meerd grostal twee candidaten te verkiezen, ter aanbeveling voor de vacature in den raad. Slechts 45 kiezers waren tegenwoordig. Bij de opening van de 42 ingekomen stembrief jes bleekdat alleen de namen der heeren J. Fransen van de Putte, mr. P. II. Saaymans Vader, O. Verhagen en mr. J. H. de Laat de Kanter vermeld warenalsnu werden achtereen volgens uit dit viertal bij volstrekte meerderheid tot candi daten aangenomen, mr. P. H. Saaymans Vader en mr. J. H. de Laat de Kanter." Uit Zierikzeo 28 julij wordt ons geschreven loen de heer M. C. de Crane den 26 mei 11. zijn 25jarig burgemeesterschap herdachtwerd nog besloten eene gouden medaille ter zijner eere te doen vervaardigenheden is die aan zijn-edel-achtbare aangeboden; de eene zijde stelt het wapen van Zierikzee voor met het omschriftde ingezetenen van Zierikzee aan hennen burgemeester den heer M. C. de Crane cn op dc keerzijde de woordenter gedachtenis van zijri-edel- achtbarens 2bjarig burgemeesterschap, 26 mei 1852. Deze gedenk penning allezins opmerkelijk wegens de nette bewerking, zal voorzeker bij den heer de Crano steeds eene aangename herinnering blijven aan den voor zyn-edel-achtbare zoo aan- genamen feestdag. Bij het vermelden van^ het onweder, dat hier voorleden week gewoed heeftis de Zierikzeeschc Courant van zaturdag 24 julij jl. onnaauwkeurig geweest: de bliksem is geslagen in den lantaarn te Stavenisse, niet te Vianen waar er geen is; door liet licht verschrikt, is een paard in de sloot geloopen en heeft daardoor een poot gebrokenmaar do poot is niet door den bliksem verbrijzeld." II. M. de koningin van Spanje heeft Hunne Ëxcell. de heeren van Sonsbeeckminister van buitenlandsche en Thor- bccke minister van binnenlandsche zaken begiftigd met het grootkruis van de orde van Karei IIIter zake van de ar bitrale uitspraak van Z. M. den koning der Nederlanden betreffende het geschil van Spanje met Frankrijk, wegens de in 1813 gedane aanhalingen. Bij die gelegenheid is de heer Leelercq referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken benoemd tot kommandcur der genoemde orde. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning den afge treden minister van oorlog benoemd tot grootkruis der orde van de eikenkroon. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is gisteren nacht van voor Ylissingen weder naar het Nieuwediep vertrokken. Daags voor het vertrek van laatstgenoemde plaats werd de kommandant van dien bodem, de luitenant-ter-zee 1ste klasse J. C. Pietersen, ernstig ongesteld, zoodat hij aan wal moest worden achtergelaten. Thans heeft men dc droevige tijding ontvangendat die verdienstelijke en algemeen geachte zee officier is overleden. Zijn verlies wordt met veel deelneming vernomen. Uit Arnhem wordt van den 28 julij gemeld Het gerucht, dat Z. M. de koning gisteren onze stad met een bezoek zou vereerenbleek waarheid te zijn. Reeds vroegtijdig arriveerde Z. M. in het hotel Bellevue, waar, zoo als wij gisteren meldden, H. M. de koningin-wed., alsmede Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden den avond te voren waren aangekomen. Van daar begaf de koninklijke familie zich omstreeks een ure, naar de tentoonstelling, waar zij werd opgewacht door heeren burgemeester en wethouderen den heer commissaris des konings in deze provincie en een groot aantal leden der commissie voor de tentoonstelling. De hooge bezoekers werden door genoemde heeren rond geleid en opmerkzaam gemaakt op de vele belangrijke en schoone voorwerpendie de zalen versieren. Menigwerf leg de Z. M. zijne bijzondere tevredenheid aan den dag, en na circa 1{- uur te hebben rondgewandeld, te midden van de overige vele bezoekerskeerde de koninklijke familie naar Bellevue terug. Ten 6 ure was daar familie-diner, waarby de heer commissaris des koningsde provinciale komman dant van Gelderland en Overijsselgeneraal majoor de Hart en de burgermeester dezer stadgenoodigd waren. Na af loop van het diner deed de familie een wandelrid door de naaste omstreken en is Z. M. de koning weder naar het Loo vertrokken.- Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van 28 julij 1852. Afwezig de heeren do StoppelaarBoogaert cn Snyder. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Byleveld brengt, in naam der commissie van financien, rap port uit op het besluit van Z. M.betreffende de begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven. De commissie acht de bezwaren in haar van de hand gewezen request opgesomd niet wederlegd door het koninklijk besluitpersisteert bij hare gcuito meeniug en stelt voor aan gedeputeerde Staten over te laten datgene, wat alsnu zal behoo- ren te geschieden. Één lid der financiële commissie heeft echter dit gevoelen als het zijne niet kunnen aannemen. De heer Sifflé het woord erlangd hebbendespreekt in den geest van het koninklijk besluit. Hij beweert dat er mogelijkheid bestaat tot dc uitvoering van liet verlangde. Hij geeft middelen aan, om do inkomsten en uitgaven der wisselbank cn van het amortisatie-fonds op de begrootiug te kunnen brengen. Mogt de raad besluiten volgens het voorgestelde door de commissie, hij zal alsdan, volgens art. 15 regle ment van ordeaanteekening in de notulen verzoeken dat hij zich met het genomen besluit niet kon vereenigen. Hjj ziet er bezwaar in om aan 's konings verlangen niet te gehoorzamen. De heer Vcrbrugge houdt dc door den heer Sifflé voorgesteldo ra ming voor uit de lucht gegrepencn hoort met leedwezen van gehoor zaamheid aan den koning sprekenin ceno vergadering als deze is. Hiervan kan geene sprake zijn dc vraag is slechts is de conclusie der commissie juist? Hij voor zich meent, dat er eene nieuwe begroo ting gemaakt moet wordenhet moge een groot bezwaar zgnechter heeft de minister reeds vroeger in dien zin zich geuitstellendo is één punt der begrooting verworpenallen zijn verworpen. Men make dan eene nieuwe begrooting en brengc er de beide betwiste pos ten op, pro memorie. Hij ziet geen heil in het besluit der commissie. De heer Sifflé ontkent dat zijne berekening uit de lucht gegrepen zou zijn, en herhaaltdat alles wat de amortisatie betreft, bekend is; dat, als men de inkomsten en uitgaven der wisselbank in dó drie laatste jaren berekent, men voor het vierde jaar bij approximatie gerustelijk eene raming maken kan. Overigens komt de conclusie des heeren Ver- brugge op hetzelfde punt als de zijne nederen blijkt die heer ook van meening te zgn aan den uitgedrukten wil des konings te moeten gehoor geven. De heer Byleveld houdt het er voor, dat als die fondsen op de begrooting worden gebragt, de wisselbank van zelve is opgeheven. De, stedelijke ontvanger zou alsdan moeten vervullen het werk der tegenwoordige administratie der bank. De heer Sifflé ten dcrdeniale met verlof der vergadering het woord voerende, wederlegt nog even den vorigen spreker en persisteert bij zijn geuit gevoelen. Bij omvraag wordt het voorstel der commissie verworpen. Tegen stemden de heeren SiffléRekkervan Uye Fok ker, van Eekelen, Vcrbrugge, Vis en Salomonson. Eindelijk wordt besloten de stukken andermaal naar de commissie van financiën te verzendentot voorlichting hoe voldaan zal worden aan de aanschrijving van gedeputeerde Staten. De voorzitter wenschende dat dc dienst der stad geen hinder lij dc w'yst den raad op het provinciaal blad no. 177, waarbij, in afwachting van do goedkeuring der begrooting, gedeputeerde Staten toestaan de jaarwedden en daggelden der beambten enz. voor de helft der som te voldoen. De voorzitter stelt om die overwegende rede voor, uit de gewone plaatselijke middelen dio bezoldigingen te betalen, zonderde goedkeuring van gedeputeerde Staten af te wachtentot t(jd en wyle de begrootin" goedgekeurd is. De heer Verbruggo wil dit slechts voor het loopend kwartaal zien toegepast. De heer Sifflé voor een half jaar. Wordt besloten voor het loopend kwartaal zulks toe te passen kunnende men altijd op de zaak terugkomen. Wordt gelezen eene missive van de centrale directie van Walche ren, mededeelende den afloop der aanbesteding van de kramwerken aan het havenkanaal. Aangenomen voor notificatie. De voorzitter deelt mededat hij de kas van de gemeente-ontvanger opgenomen en in orde bevonden heeft. Idem. Zullen ter visie liggen en onderzocht worden door eene commissie bestaande uit de heeren Fak Brouwervan de Graft cn Sifflé de re keningen der plaatselijke inkomsten en uitgaven over 1851. Wordt toegestaan aan J. Snijders, in erfpacht, een gedeelte gronds op het molenwater. De voorzitter in aanmerking nemende dat, in eene vorige vergade ring eene verordening op de vaste commissien is daargesteldmits gaders wijzende op den inhoud van art. 291 gemeentewet", beveelt aan de zorg dier commissie een voorstel te dier zake ter bekwamen tijd in te dienen. (Art 291 schrijft voor, dat alle bestaande plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdbinnen vijf jaren na de dagteekening der gemeenteweter mede in overeenstem ming moeten worden gebragt, cn de plaatselijke belastingen binnen dien tijd herzien.) Wordt rapport door do commissie vnu financien uitgebragt op de navolgende rekeningen over 1851: Godshuizen de verschillende armbesturennrm-inrigtingen cn arm scholenrekening ontvanger der plaatselijke belastingen. Allen wor den goedgekeurd. Op de reclames van ingezetenen tegen lantaarn-, brandspuit- en nachtwachtgelden, wordt door den raad beschikt volgens het door den ontvanger voorgestelde. De heer Byleveld legt over het kohier van de belasting der fourage- gelden. De vergadering wordt gesloten. Kiigeland, Londen 26 julij. Do 654 verkiezingen voor liet nieuwe lagerhuis zijn nu op 5 na afgeloopen, en deze nog ontbrekende moeten op eilanden of kleine plaatsen geschieden, zoodat de uitslag daarvan van weinig politiek belang is. De oppositiebladen geven de verhouding dus op: 285 ministeriëlen328 liberalen en voorstanders van den vrijen handel en 36 zoogenaamde onzijdigen. Daarentegen be weren de ministeriële bladendat lord Derby ongetwijfeld op de meerderheid in liet parlement zal kunnen rekenenbehal- ven op het punt der graanwetten. Den 25 dezer is de Magyaarsche volksmenner Kossuth van Nieuw-York te Liverpool aangekomen, en van daar ter stond naar Londen vertrokken. Zijn verblijf in de Vereenigdc Staten heeft niet lang geduurd, maar langer dan de opgang dien hij aldaar maakte; onopgemerkt, en onder een aange nomen naam, heeft hij het gebied der Unie verlaten, zonder ■vóór de Hongaarsche zaak, gelijk hij die voorstaat, veel an ders dan toejuichingen en handgeklap gewonnen te hebben. Frankrijk. Parijs 27 julij. Het keizerrijk en het hu welijk van den presidentzie daar de hoofdzaken dio thans belangstelling wekken en overal ter sprake zijn. Maar wanneer het keizerrijk zal worden geproclameerdhierover bestaan nog slechts gissingenen of het huwelijk vóór of na die ver andering in Frankrijks regeringsvorm zal plaats hebben, en of de aanstaande keizerin eene afstammeling uit het geslacht der Wasa's of Beauliarnais zijn zal, ook dit blijft nog een raadsel. Voor het oogenblik houdt men deze twee punten vast, er zal keizerrijk en huwelijk plaats hebben maar datum en persoon zijn nog onbekend. Gisteren is het lijk van den maarschalk Excelmans met veel pracht in het hotel der invaliden ter aarde besteld. De presi dent heeft die begrafenis in persoon bijgewoond. De oude soldaten ontvingen den stoet met den roep van leve de keizer 28 Julij. Indien men zekere in omloop zijnde ge ruchten mag geloovenzou het huwelijk van den prins president nog meer nabij zijn dan men in de laatste dagen meende te mogen veronderstellen. Sedert eenigen tijd is de stand der fondsen aan onze beurs zeer vastgisteren vooral zijn zo tot eene aanmerkelijke hoogte gestegenhetwelk men ongetwijfeld moet toeschrijven aan de nota in den Moniteurdie meldtdat er aan de bank van Frankrijk 25 millioen is gerembourseerd op dc lee ning van 50 millioen, die de bank aan do schatkist had ge leend in maart 1848. Do 3 pet. stonden gisteren 75.75 do 41 pet. 103.40 fr. België. Brussel 28 julij. De jongste berigten uit Frankrijk luiden minder verontrustend ten aanzien van den dreigenden tarieven-strijd. Men verzekertdat de prins-voor zitter zelf zoude hebben verklaarddat hij persoonlijk ten aanzien van België geenszins vijandig gestemd is maar dat de eischen van zijn bewind te naauw met het belang des lands in verband staan, om ter zijde te kunnen gesteld wordenen dat Frankrijk voor de gunstenwelke het aan België kan en wil verleenen, noodwendig meer voordeelen moet vorderen, dan men het schijnt te willen toestaan. Van de zijde der clericale partij wordt verzekerd dat onder anderen de geheel vrije en onbelemmende invoer van Fransche wijnen wordt ge vorderd. Dit is zekerdat men dezer dagen niet zonder verwondering in een der Parijsche organen van de Fransche bewindslieden een betoog heeft gelezenin hetwelk het Belgische ministerie vrij gunstig wordt beoordeeld. De telegraaf meldt, onder dagteekening van heden, uit Ostende, dat de stoompaket van Dover aldaar ruim vier uren later dan gewoonlijk is aangekomendat in den loop van maan dag avond een belangrijk onheil op de ijzerbaan van Londen naar Dover heeft plaats gehad waarbij een groot aantal rei zigers min of meer ernstig zijn gewondmaar niemand, zoo ver men weet, het leven heeft verloren. GIH l\tIIHKT TK niIIIIELHUIG. Donderdag 29 Julij. Do aanvoer van Tarwe was heden weder ruim toereikend voor de consumptie, en ofschoon dezelve 15 cents per mud lager is gekochtzoo waren de prijzen echter nog te hoog voor den handel. Rogge bleef geheel zonder handel. De aanzijnde nieuwe Wintergarst was weder schraal van korrel, anders blank en droogen is ruim 20 cents lager afgegeven. ErwtenWitte- en Bruineboonen geheel zonder vraag noch handel. Paardeboonen, die weinig meer voorkomen, werden gereedelijk van de markt genomen. De aanvoer van nieuw Koolzaad bedroeg p. m. 90 lastde kwaliteit was verschil lend zoo van droogte als van korrel het beste is 50 cents het mindere 75 cents a 1 per mud onder den vorigen week- prijs gekocht. In de prijzen van den Olie is ons geene verandering bekend. De middelprijs van dc Boter was heden 88 cents. Stand van ilen Thermometer te Middelburg. 28 julij 1852, 's namiddags ten 3 ure 71°, 's avonds ten 7 ure 68°. 29 julij, 's morgens ten 8 ure 68°, 's middags ten 12 ure 73°, 's namiddags ten 3 ure 73°, 's avonds ten 7 ure 69°. 30 julij, 's morgens ten 8 ure 69°, 's midd. 12 ure 73"

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1