MIDRELRKRGSCHE COURANT. 1852. Dingsdag 27 Juli). Jjcstuvcn cn SibmtittettraHctt. Ëmuiculaubdcifcc ®tjbiM0cn. £3uitenjU"iub@rftc OTijbingcn, «M BlitI KU.Ï O. Do Burgemeester van Bliddelhurg maakt bekend dat op Woensdag den 28sten Julij 1852, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats liebben. Middelburg den 26 Julij 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Do Marktmeester der Stad Middelburg berigt bij deze aan de Ingezetenen, dat gedurende do Kermis do dage- lyk'sche Marktente rekenen van Dingsdag den 27 dezer zullen gehouden worden op de Groenmarkt. Middelburg, den 26 Julij 1852. A. DUIK HENDRIKSE Marktmeester. Re KERMIS te ffiOJBK zal dit jaar plaats hebben van af Donderdag don 5 Augustus tot en met Zaturdag den 7 daaraanvolgende. 11e KERMIS te KOteTGEMSHT begint den 10 cn ein digt den 14 Augustus 1852. Burgemeester, A. VAN DAMME. IVEBERUASfSCHE HAIUEl-HAATSCHIPPIJ. De Directie maakt bekend, dat de Nnjaars-Koffij-Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen gehouden worden op de plaatsen en dagen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Amsterdam op Maandag den 30 Augustus 1852, tl:l:t.r>2.'> Balen JAVA KOEEIJ, liggende aldaar, 14,854 BïBI'tïDordrecht. Te Rotterdam op Donderdag den 2 September 1852, SOS,461 Balen JAVA KÖPFIXliggende aldaar, 33,939 BW®, Schiedam. Tc Middelburg op Dingsdag don 7 September 1852, 44,193 Balen JAVA ROFHJliggende aldaar. De Directie geeft voorts de verzekering dat zij, vóór hare Voorjaars-Veilingen van 1853, geene andere dan de boven gemelde partijen aan Markt zal brengen. De Monsters zullen op Dingsdag den 3 Augustus aan staande verkrijgbaar zijn, en de Notitien met de Veilconditien in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 23 Julij 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQSecretaris. MIRIIEUIERO, 88 Julij. Bij do op don 24 dezer alhier gehoudeno aanbesteding van eenige buitengewone werken aan calamitcuso polders zjjn deze aangenomen aan den Hoofdplaat-polder, door den heer A. Rinders, te Breakens voor 8600 aan den polder Everinge ("watering Ellewoutsdijk)door den heer A. Visser Pz.te Sliedreclitvoor 28300 aan den polder Bruinissedoor den heer A. Versluiste Werkendam, voor 12900 en aan de polders Oud- cn Jong-Breskens, door den hoor Iv. Kalis Wz.te Sliedrecht, voor 42900. Tenzelfden dage is het bouwen van een en zeekeerenden bekleedings-muur, ten westen van de maritime haven te Vlis- singen, aanbesteed aan den heer J. J. van Uije, to Middel burg voor 22968. Wij zijn verzocht het publiek aandachtig te maken op het schouwtooneel van Carl Rappo en prof. Krossodie ge durende de kermis alhier met hun gezelschap hunne buiten gewone voorstellingen zullen geven. De Utrechtsche Courant gaf deswegens in haar nommer van 21 julij jl. het navolgend berigtBehalve het Bioplastisch museumonder welken titel het gezelschap met don .fijnsten smaak de heerlijkste groepen wedergeeft, die do kunst immer vormde, mogten de SyrischeAthlotische en Plastische oefeningen ruimen en verdienden bijval inoogsten. De sterke toeren van den heer Krosso worden met evenveel kracht als smaak ten uitvoer gebragt. Alleen de houding van dezen heerlijk gebouwden man is de komst in de tent waard; de liefhebbers van gym- nastie zullen verwonderd staan over hetgeen hij doet. De jongleur van het gezelschap deed ons toeren ziendie niet minder de geestdrift van het publiek opwekten." Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer zijn de navol gende militaire belooningen toegekend aan de officierenon derofficieren en manschappendie zich door moedbeleid cn trouw hebben onderscheiden bij gelegenheid van dekrijgs- verrigtingen tegen de zeoroovers bij de Kalatoea- en Flores- eilandenmet de stoomschepen Hekla en Samarang benevens eenige kruisbooten, in de maanden october en november 1851, als: benoemd tot ridders der militaire Willems-orde vierde klasse: de luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. J. Wichersde luitenant-ter-zee der 2de klasse P. Koning en de opperschip- per E. A. Niehoff, allen van de Nederlandsche marine; ter wijl bij liooggemeld besluit almede is bepaald dat bij afzon derlijke dagorders, zoo in Oost-Indiö als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de luitenants-ter-zee 1ste klasse P. A. M. Hinlopen, P. M. Collard en jlir. J. B. E. von Schmidt auf Altenstadt; de luitenants-ter-zee der 2de klasse J. H. K. Croes on M. O. de Kanter; de adelborst der 1ste klasse W. F. de Bruyn Kops de sergeant der mariniers C. Ludwigde marinier der 1ste klasse J. de Haande mariniers der 2de klasse J. II. Mackay en W. Blykerde 1ste bootsmansmaat J. G. de Boerde hofmeester J. de Koekde kwartiermees ter A. Vorduinde matrozen der 1ste klasse M. Vermeer en M. Overeem de matroos der 2de klasse J. G. van Wyck de matrozen der 3de klasse J. J. Hendriks, J. G. Kerskes en J. van Wynenallen belioorende tot de Nederlandsche marine de sergeants J. F. Beriotte en A. Bontekoe; do fuselier K. Craayenbuilvan het garnizoens-bataillon te Macassar mits gaders: de djoeragan van de kruisboot no. 2 J. «T. Pielaat; de djoeragan van de kruisboot no. 18 C. Douwe en de man door van de kruisboot no. 3 de Vretcs. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer zijn de kweeke- lingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, A. A. GrondhoutA. B. K. von Eichstorff, W. C. A. Ha- jeniusP. J. van Wageninge, C. B. Wierts van Coelioorn N. van Terveen en A. Petersmet dén 1 augustus aanstaande benoemd tot officieren van gezondheid der 3de klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine. De koning van Pruissen heeft den Nederlandschcn minister van binnenlandsche zakenmr. J. R. Thorbecke de orde van den Rooden Adelaar, 1ste klassegeschonken. Men verneemt thans, dat de concessie voor een onder- zeeschen telegraaf tusschen Scheveningen en Ilarwich ver leend zou zijn aan den heer Ruyssenaers, te Fijnaart, en dat deze telegraaf binnen twee maanden gereed zal moeten zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen als zijn verlangen te kennen gegevendat hem telkens een exemplaar van het verslag van den toestand der gemeenten, hetwelk burgemeester en wethouders, ingevolge art. 182 der gemeente-wet, jaarlijks aan den raad moeten uitbrengen, toe gezonden worde. Men verneemt, dat de tweede kamer der Staten-Generaal eerlang zal worden bijeengeroepen tot behandeling van het wets-ontwerp tot goedkeuring van de artikelen der overeen komst, in mei jl. tusschen Nederland en Frankrijk gesloten, tot wering van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundige werken. Reeds is het verslag der commissie van rapporteurs over dat ontwerp opgemaakt. De regering heeft bereids op dat verslag geantwoord. Het eindverslag kan alzoo onver wijld ter tafel komenzoodat men verwacht dat de beraadsla gingen over dat ontwerp spoedig zullen worden gehouden. Blijkens een, onder dagteekening van 14 junij jl.van Zr. Ms. consul-generaal te Rio-Janeiro ontvangen berigtwas de gele koorts aldaarvoornamelijk onder de schepelingen aan het afnemennogtans maakte zij nog dagelijks vele slagtofferszoowel onder de stadbewoners als onder die der omstrekenzijnde het voornamelijk de nieuwaangekomen vreemdelingen, die door de ziekte weggesleept werden. De commissie, door Z. M. benoemd ter beoordeeling der voorwerpen ingezonden voor de tentoonstelling van de Nederlandsche liandboog-nijverheid op hot Loo in 1852 heeft de prijzen toegewezen als volgtaan Gebr. Roesfers to Tilburg, de zilveren medaille voor den best vervaardigden handboog; aan dezelfden, de zilveren medaille, voor de best vervaardigde doel- en bontpeilen; aan F. Frie, te Helmond, de bronzen medaillevoor do best vervaardig© handboog- pees en aan G. van Oorschotte Alkmaar voor een lederen vogel-toestel. Do Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nij verheid hield den 20 dezer te Haarlem hare vijf en zeventigste algemeene vergaderingonder voorzitting van den heer C. J. de Bruyn Kops, en vierde don volgenden dag plegtstatig het feest van haar vijf en zeventigjarig bestaan. Tot dat einde ver- eenigden zichdes namiddags ten twee urede directeuren met hunnen voorzitter en den algemeene secretaris benevens de af gevaardigden der departementen in de Grootekerkdoor het kerkbestuur welwillend afgestaan en doeltreffend voor de pleg- tigheid ingerigten werd de feestrede door den heer directeur professor A. II. van der Boon Mescliuitgesprokendie de geschiedenis der maatschappij vermeldde on aantoonde hoe zij haren werkkring steeds uitgebreid en zelve handen aan het werk geslagen had. Na geschetst te bebben hoe de maatschap pij in de belangstelling des konings en van Zr. Ms. voorgan gers, in die der regering en der natie heeft mogen deelen, teekende hij den weg af dien zij verder zou moeten bewande len waarbij hij de meer algemeene beoefening der natuur kundige wetenschappen en hare toepassing op de nijverheid ernstig aanprees. Deze redevoering maakte een diepen indruk. De plegtigheid, ook door leden van het gewestelijk en gemeen tebestuur der regterlijke magt en andere aanzienlijke ge- noodigden benevens door vele leden der maatschappij en an dere belangstellende hoorders en hoorderessen bijgewoond werd door voortreffelijke orgelspel afgewisseld. Z. M. de koning heeft aan den heer Camphoogstdes- zelfs architect, cn de hoeren ordonnans-officieren Dumoncoau en Snouckaerteen verlof verleend voor den tijd van drie maanden, om naar Frankrijk en Italië te gaan, ten einde wetenschappelijke kennis in de architectuur en het militaire vak op te doen. II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden is dingsdag avond op haar buitenverblijf Rusthof, te Voorburg, aange komen, en gisteren ochtend van daar, en vervolgens met eene stoomboot van Rotterdamweder naar Duitschland ver trokken. De vijfde en zesde haringjager zijn donderdag avond te Vlaardingen aangekomen, aanbrengende in het geheel 80 ton haring, in plaats van de gewone hoeveelheid van 700 ton. Sedert een aantal jaren is de vangst niet zoo ongunstig geweest. 1 Van de zeven arbeiders, die bij het ongeluk in de ko lenmijnen te Kerkrade (Maastricht) gewond werdenzijn er reeds vijf aan de gevolgen bezweken men vreest ook voor hot behoud van de twee overige. De oorzaak schijnt aan onvoorzigtiglieid van een werkgast to moeten worden toege schreven die zich bij het gat zou bediend hebben van eene niet behoorlijk gesloten veiligheids-lamp. Den 25 dos avonds werd to Groningen aan den zuid- oostelijkcn hemel een meteoor gezienzich voordoende als een lichtende bol van eene helder blaauw groene kleur, welke bol zich in een fiaamven boog naar beneden bewoog en op eenigen afstand van de aarde uiteenspatte en kleine vonken naar beneden scheen te vallen daarbij niet vernomen. Engeland. Londen 22 julij. Do vrijzinnigen hebben eindelijk bij de verkiezingen in Middlessex de zege behaald, De heer Osborne is met eene meerderheid van 150 stemmen, tegen zijn mededinger den marquis van Blandfordvoorstan der van het beschermende stelselverkozen. De heer Osborne behoort tot die weinige leden van het ontbonden parlement, welke zich openlijk tegen de intrekking van het subsidie aan de kweekschool to Maynooth hebben verklaardweshalve zijne verkiezing in de hoofdstad van zeer veel gewigt is. De Morning Ilérald is woedendhet blad beschuldigt de kiezers van werkeloosheid en achteloosheiddaar de uitslag dier verkiezing voor hetzelve van het hoogste gewigt was. Ook in het graafschap Louth (Ierland) hebben de vrijzin nigen de overwinning behaald. In het graafschap Kilkenny werd een candidaat met eene hagelbui van steenen begroet, terwijl gelijk gemeld is op onderscheidene plaatsen in dit land ernstige wanordelijkheden werden gepleegdwelke over het algemeen aan godsdienstige geschillen waren toe te schrjjven. Er moeten thans nog slechts weinige leden voor liet parle ment verkozen worden. Onder de nieuw verkozenen telt men 168 die niet tot het ontbonden- parlement behoord hebben. Volgens do Globe zijn thans verkozen 299 voorstanders van den vrijen handel en vrijzinnigen 265 ministerielen en 36 waarvan niet bepaald kan worden tot welke partij zij be- hooren. Luidens dat blad zijn laatstgenoemdensir W. Cub- bit, sir J. W. Ilogg, sir J. Johnstonosir R. Peel, sir T. Acklandsir J. Owensir T. F. Lewislord Ilerveylord Jocelynlord Ernest Brucede hoeren H. WIckhamII. WhitmoreJ. Benbow, S. P. RobertsonC. F. Heneage C. E. Egerton, II. B. Baring, S. Christy, II. M. Sutton, Ducuft, W. Beckett, G. Sandars, G. Grecnall, J. "W*. Patten, G. Ilarcourt, Sydney IlerbertW. Wynham, J. Baird J. S. WortleyF. Charteris E. D. Pennant, II. Ilerbert, H. Goul- burnII. Drummond en de kolonels Peel en Lindsay. In het stadje Wellingborough heeft 11. dingsdagbij gelegenheid van de verkiezingen, zulk eene geweldige op schudding geheerscht, dat per telegraaf troepen uit naburige plaatsen moesten worden ontboden. Intusschen had de vecht partij zulk een ernstig aanzien gekregen, dat het verkiezings- werk tot den volgenden dag moest worden verschoven. Dezer dagen is het stoomschip Isabel naar de wateren van de Noordpool vertrokkenom pogingen in het werk te Stellen tot het wedervinden van sir John Franklin's expeditie. Te Bolton is 11. maandag de hooge muur van een af gebrand logementterwijl men maatregelen trof om denzel- ven tegen den grond te halenmet een vervaarlijken slag neergestortwaardoor verscheidene woningen zijn vernield en drie arbeiders verpletterd werden. l>ii<t«rlilaii<l. Weenen 20 julij. De keizer verlaat lieden Nagy-Ag en zal zijn nachtkwartier te Abrulibanya ne men en vrijdag te Ilermannstadt aankomen. De keizer zal zich tot 3 augustus in Zevenbergen ophouden en dien dag bij Dees de Hongaarsche grenzen weder overtrekken. De ijver om aan kerkelijke orden en corporatien deel te nemen is in den jongsten tijd vooral onder de hoogere standensterk toegenomen. De bestuurders van de meeste gestichten van dien aard houden conferentienom te beraad slagen over eene nieuwe organisatie dier corporatien. Do wekelijksclie lijst van vonnissen door het krijgsge- rigt gewezen, is niet alleen talrijker dan in den laatsten tijd bet geval geweest is, maar bevat ook eenige opmerkelijke gevallen. Een palfrenier is wegens opruijing veroordeeld tot 9 maanden gevangenis en 15 stokslagen; een kleermaker we gens het bezit van oproerige geschriften tot 6 weken tucht huisstraf een doctor in de medicijnen tot 6 weken gevan genisstraf, omdat hij eene secte gesticht heeft van dweepors die gevaarlijk voor den staat zijn enz. Berlijn 22 julij. De Weener dagbladen deelen een offi- ciëlen staat mede, betreffende de inkomsten en uitgaven der gezamenlijke kroonlanden gedurendo het jaar 1851. Daaruit blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen ruim 223 millioenen fl. en de uitgaven bijkans 2 78 j millioenen. Hot tekort wordt op ruim 55 millioenen fl. geschat. Naar men verneemt is thans stellig besloten tot den aanbouw van eene^iandels-beurs alhier, en dat wel ter plaatse waar vroeger het door brand verwoeste gebouw der eerste kamer heeft gestaan. Aan do staten der coalitie is tot den 16 augustus den tijd gelaten, om zich over het al of niet uittreden uit die coalitie te verklaren. Daarop isnaar men verneemteene verklaring gevolgd van Beijeren, Saksen, Hessen en Nassau, waarin de wensch naar instandhouding der tol-vereeniging wordt uitgedrukt, en tevens de noodzakelijkheid betoogd van eene handels-overeenkomst met Oostenrijk. Deze verklaring is door Wurtemberg en Baden niet onderteekend. Voor zoo veel hier bekend ishecht Oostenrijk groot gewigt aan het tot stand brengen eener Duitsch-Oostenrijksche tol-vereeniging en houdt zij deze overeenkomst voor het hoofd-onderwerp der onderhandelingen. Aan het tot stand brengen eener han- dels-vereeniging schijnt te Weenen minder belang te worden gehecht. De gravin Ida Hahn Hahn bevindt zich tegenwoordig alhier, in het belang van haar plan om een nieuw nonnen klooster van liet Heilige Hart te stichten. Men geeft nog niet bepaald op waar het zal gevestigd worden. Uit Weimar wordt gemeld, dat men aldaar zeer ver heugd is over de verloving van prinses Amelia van Saxen- Weimar met prins Hendrik der Nederlanden. De prinses bevindt zich thans met hare zusier te Schlangenbad.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1