MIDDELBEMSCHE COURANT W 89. v 1852. Zaturdag 24 Julij. iücöUttrctt cu Qbmini$t«raticu. sri:» je u ut: jpi n se rei ut:. I5ittnetilatib$cftc &ijbiu0cn. I9uitcu(anb0jclte &tjbiugcn. *-t »v* >>rV Uit hoofde van noodzakelijke Herstellingen zal de Bel* linglirug op Maandag den 26 dezer en volgende dagen voor Rijtuigen en Paarden worden afgesloten. S l' l 1 K I JI Ji Het Bestuur der Sjtaarbauk te Middelburg maakt bekend dat door hetzelve, gedurende den loop der maand Julij des Woensdags van iedere week, op de gewone plaats, van 1 tot 2 ure des namiddags tegen aanteekening op de ïnlcgbockjes zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Inte ressen over de eerste helft van het jaar 1852 zullende de niet afgehaalde Renten eerst naar verloop der maand July als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelbubo, den 1 Julij 1852. Namens het Bestuur voornoemd IIUBERTUS REKKERSecretaris. BIDBELBIIR», SS Julij. Z. M. heeftbij onderscheidene dezer dagen genomen be sluiten goedgevonden te benoemen tot chef van het topogra- phisch bureau bij het departement van oorlog, den luitenant kolonel jhr. G. E. A. van Panhuys, van den generalen staf; bij den generalen staf, tot majoor, den kapitein der 1ste klasse J. C. de Normandie 's Jacob, van dien staf; tot kapi tein van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten luitenant J. A. Besier, mede van dien staf; tot lsten luite nant, den 2dcn luitenant II. J. W. Westenberg, van het lste regement vesting-artilleriebij hot personeL>l van do genees kundige dienst dor landmagt, tot officier van gezondheid der 3de klassede kwcekelingen bij 's rijks school voor militaire geneeskundigen, W. J. de Meyer, J. II. Neiszen H. L. W. Ilennus, M. A. Diemont, C. F. Diepenbroek en W. II. L. Micligorius; bij het personeel van de militaire ge neeskundige dienst in Oóst-Indië, tot officier van gezondheid der 3de klassede kweekelingen voor de dienst in Oost- Indië bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, E. F. MeyerC. A. de NeveA. E. RoosII. G. Korn- dorfferM. R. Gantz en D. Lammerseen te verplaatsen bij den generalen staf, de lste luitenants J. Schuurman van het regement grenadiers en jagers, en J. V, üittlinger, ■van het 3de regement infanterie. Bij Zr. Ms. besluit van den 14 dezer is tot zijne tegen woordige functie herbenoemd en bij continuatie aangesteld in het kanton Kortgenetot plaatsvervanger van den kanton- regterde heer A. A. Mooyaart. Eergisteren avond werd te Goes eene voorloopige kies- vergadering gehouden, ter verkiezing van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Van de 342 kiezers waren 43 ter vergadering tegenwoordig. Uit de 42 ingeko- mene biljetten bleekdat het grostal bestaat uit de heeren J. Fransen van de Putte, II. K. J. van den Bussche, O.Ver- hageJ. A. A. Fransen van de Putte mr. J. H. de Laat de Kanter, L. C. de Peval, mr. P. II. Saaymans Vader, J. P. Bur ger C. A. van Renterghemmr. J. L. II. LiebertL. de Fouw Jz.W. A. de Laat de Kanter Sr., J. K. van Baaien, G. Zandyk B. D. Cohen en F. S. A. Kuitel. Den 28 dezer zal uit dit grostal de benoeming van een candidaat geschieden. In de eerste zitting van de algemeene vergadering der Nederlandsclie maatschappij van nijverheid gehouden te Haarlem den 20 dezeris de gouden medaille toegewezen voor de verhandeling met monsters over het verbouwen van Canada-tarwegedurende vijf achtereenvolgende jarenen vergelijking met bekende tarwe-soorten. Van deze verhan deling ingezonden ten gevolge van de deswegens uitge schreven prijsvraagis bij het openen van het biljet gebleken de inzender te zijn onze gewestgenootde heer A. Kakebeeke te Krabbendijke. Woensdag avond had in het klein schuttershof, de Edele Handboog, alhier, het eerste der drie concerten plaats, dezen zomer van wege de confrérie van St. Scbastiaan te ge ven. liet werd tot algemeene tevredenheid loffelijk uitge voerd door het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij alhier. De meeste inteekenaren en leden met hunne familien waren er aanwezig en hebben voorzekeronder begunstiging van het schoonste weder, ccnen zeer genoegelijken avond doorgebragtin den voor dergelijke verecnigingen zoo zeer geschikten tuinwelke bij die gelegenheid smaakvol was geïllumineerd. Gisteren namiddag eisclito te dezer stede roekeloos heid in het baden bijna weder een offer. Een jong mensch in de haven aan het zwommen zijnde, waagde zich te ver, geraakte in de diepte en verdween plotseling. Zekerlijk zou hij hierbij den dood hebben gevonden zoo niet een ander jongeling, met name Laurens Stephanus Roelse, die zich op eenigen afstand in eene boot bevondmet de meestmo- gclijkc inspanning de plaats des gevaars had trachten de be reiken en het geluk had gehad den ongelukkige in de diepte te bemerken en hem behouden in zyne boot op te nemen. De synode der Nederlandsche hervormde kerk heeft in het begin harer zitting reeds besloten, om hare handelingen openbaar te maken door middel van de Kerkelijke Courant, zoodat er nu wekelijks een verslag deswege te wachten is. Ook is besloten, om de handelingen der synodale commissie, in zoover die geheel of gedeeltelijk naar buiten werken, be kend te maken door haar orgaan. Door de Nederlandsche Ilandel-maatschappij zijn be vracht geworden 27 schepen onder welke twee voor Mid delburgDelft, kapitein B. J. Muller, en Gerardus Jacobus kapitein II. B. C. II. Ruyseh. Het Nederlandsch oorlogs-fregat Dogger8bank, ou der bevel van den kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broeeke, is den 8 dezer de haven van Corunna binnenge- loopenonder het lossen van 21 salutscliotendie op gewone wijze werden beantwoord. De kommandant is vervolgens aan wal gestapt om een bezoek te brengen aan den kapitein-generaal die hem later, vergezeld van den Nederlandschen consul, dit bezoek heeft beantwoord. De officieren van de Doggersbank en de 40 aan boord zijnde kadetten zouden zich den volgen den dag naar Ferrol begeven, om de maritime werken aldaar óp te nemen. Bij voortduring worden nog schier uit alle gewesten van ons land berigten medegedeeld van personen, die bij de ongewone hitte dor verloopene week bezweken zijn hetzij terwijl zij in het open veld werkzaam waren hetzij onmid- delijk ten gevolge van het gebruik van verkoelende dranken hetzij door zich op gevaarlijke plaatsen te baden. Vooral zijn vele en treffende gevallen van dien aard in de proviecie Groningen voorgekomen. Zaturdag 11. is de "Woerdensche marktwagenkomende van Utrechtin de nabijheid van Harmeiendoor eene wa terhoos omgestort. De wagen gelukkiglijk op den weg blij vende liggen, zijn de reizigers slechts met de overnatte kleederen en den schrik er van vrijgekomen. De voerman alleen is meer ernstig aan den arm bezeerd. In de nabij heid des ongeluks was er een aantal boomen ontworteld. Uit Haarlem wordt gemeld, dat den 17 dezer door den heer John Aird, aannemer voor het leggen der buizen voor de duin-waterleidingin het Spaarne buiten de schalk wijkerpoort gelegd is de ijzeren verbindings-buiswelke een deel uitmaakt der groote gelei-buisdoor welke het drinkwater naar Amsterdam zal worden heengevoerd. De beste uitslag kroonde deze hoogst belangrijke werkzaamheidwelke door een aanzienlijk getal toeschouwerswaaronder de heer com missaris des konings van Noordholland, vele der provinciale Statende burgemeester van Haarlem enz. werd bijgewoond. Laatstleden zondag avond is Z. K. II. de prins van Oranjeonder geleide van hoogstdeszelfs gouverneurop het Loo gearriveerdH. M. de koningin was den jeugdigen reiziger een eindweegs te gemoet gereden. De heer J. L. F. de Vriese, lste officier aan boord van het wachtschip de Sambre, is benoemd tot komman dant van het nieuw gebouwde stoomschip Amsterdam, hetwelk binnen kort van Amsterdam te Willemsoord wordt verwacht, om inwendig betimmerd en getuigd te worden. Vergadering vim den (Gemeenteraad te middelburg;. Zitting van 23 julij 1852. Afwezig de heeren Boogaert, Rekker, van Sonsbeeck en de Stoppelaar. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene ingebragte wijziging goedgekeurd. De voorzitter deelt mededat er eene beschikking van den koning is ingekomen op het door den raad aan hem ingediend request, betreffende de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven. Die beschikking wordt gelezen. Zij bevestigt het besluit van gedeputeerde Staten, waarin deze te kennen gegeven hebben hunne bezwaren om de begrooting goed te keuren wegens het aldaar niet gedetailleerd voorkomen van de kapi talen en winsten der wisselbank en van het amortisatie-fonds. Dit stnk wordt gerenvoijeerd naar de commissie van financienen de vergadering gesloten. Hng-elaml. Londen 19 julij. H. M. en de overige le den der koninklijke familie zouden zich heden te Osbornc aan boord van het stoomjagt Victoria en Albert inschepen om een zeetogtje van eenige dagen te doen. Een achttal an dere schepen vergezelt het koninklijk jagt. Het bekend getal der verkozene parlementsleden bedraagt tot heden 559 van welke 276 tot de ministeriële partij en 283 tot die der liberalen en voorstanders van den vrijen han del beliooren. In Ierland en Schotland behoort de meerder heid der gekozenen tot de laatstgenoemden het zijn steeds de Engelsche graafschappen welke de verhouding nagenoeg gelijk doen blijven. Vrijdag is in do werkplaats der heeren Garrard juwe liers der kroon in Pantonstreet alhierde eerste hand gelegd aan het verslijpen der monsterdiamant Koh I Noor die wel een sieraad der groote tentoonstelling uitmaaktemaar nog- tans niet dien zuiveren glans had welken deskundigen meenden dat zij zou kunnen verspreiden. Naar men weet is deze ar beiddie verscheidene maanden vereischcn zalaan de hoeren Coster diamantslijpers te Amsterdamopgedragen. Op zijn verlangen hoeft dc hertog van Wellingtonnadat de diamant, met uitzondering van een klein gedeelte in lood gevat was het raddat door stoom gedreven wordt en door middel waarvan de bewerking geschieden moethet eerst doen om wentelen en dus de eerste nieuwe facet gevormd. Men spreekt hier van eene nieuwe onderneming welke van eene dubbele stoomkracht gebruik zou willen maken. Men zou namelijk zulke groote stoombooten willen bouwendat zij den noodigen voorraad steenkolen zouden kunnen medenemen voor eene reis van Engeland naar Calcutta, over de Kaap de Goede Hoop, zonder^ zich ergens op te houden terwijl de bouw van dien aard zou zijndat zij eene groote reis kunnen doen met eene gemiddelde snelheid van minstens vijftien mijlen in het uur. De schepen zullen van ijzer zijn en voorzien van raderen en schroeftoestellenten einde de voordeelen der beide stelsels te kunnen trekkentusschen welke het gevoelen dei- meest ervaren ingenieurs thans verdeeld is. Hoe Engeland steeds bereid is do nagedachtenis van uit stekende mannen in zeer verschillende vakken tc vereeren kan ,■*-% fc - -.V A - wederom hieruit blijkendat voor wijlen den beroemden bofeE ser Tom Spring een marmeren gedenkteeken zal worden opU; gerigtbestaande in eene vierkante kolom op wier uiteinde eene afbeelding van den drinkbekerhem bij zijn leven door zijne vrienden aangeboden, alsmede een biervat, prijken zui len terwijl het voetstuk een nevens elkander rustende leeuw en lam vertoonen zal, en een op de kolom aangebragt medail lon den naam en roem van Spring moet vereeuwigen. Er zijn berigten uit New-York tot 7 julij ontvangen, benevens 257,000 dollars voor koopmans-rekening. De 76ste verjaardag der nationale onafhankelijkheid was in al de staten des verbonds op de gebruikelijke wijze gevierd. De verkiezing van den generaal Scott, tot president der Vereenigde Staten, vertoonde minder kans van welslagen, doordien hij had geweigerd nopens eenige gewigtige onder werpen, bijv. de slaven-questiezijne gedachten te openbaren. Het stoffelijk overschot van Henry Clay was den 3den naar New-York en den volgenden dag naar de laatste rust plaats gebragtterwijl het lijk in parade lagwas het door meer dan 60,000 personen bezocht; men konde zich be zwaarlijk een voorbeeld herinneren van zooveel eerbiedbetui- ging jegens eenig overleden staatsman, als nu ten aanzien van den heer Clay was aan den dag gelegd. Op den 5den was op Staten-eiland een verschrikkelijk ongeluk gebeurd door het bezwijken van eene vlotbrugten gevolge waarvan 150 menschen in het water storttenvan welke ongeveer 25 verdronken. Nabij New-Orleans is dienzelfden dag de ketel der stoomboot St. James gesprongen waardoor een 50-tal pas sagiers en onder dezen een regterlyk persoonhet leven verloren. Te Brooklyn 13 in den avond van den 5 julij eene olie-fabriek afgebrandwaardoor een verlies ten bedrage van 50,000 dollars was veroorzaakt. Men had den dood vernomen van den heer Calhoun, gouverneur van Nieuw-Mexicowelk betreurenswaardig sterf geval in de Prairies, niet ver van de Missouri, op 30 junij had plaats gevonden. Ilnltsclilaml. Weenen 19 julij. De Russische gezant von Meyersdorff zal voor drie maanden naar Petersburg terug keeren. De keizer heeft zijn traktementten blyke van lxooge tevredenheid, verdubbeld. Volgens de Wiener Zeitung zal in deze maand op nieuw een millioen staatspapieren-geld worden verbrand. Het totaal der vernietigde som bedraagd alsdan 30 millioen. Op 16 augustus eerstkomende zal de belangrijke groote vergadering der aandeelhouders van den Noordelijken spoor weg worden gehouden. De keizer heeft gisteren Semlin verlaten en de reis per stoomboot langs de Turksclie grenzen tot Orsova voort gezet, alwaar hij heden zal aankomen. De dagbladen be schrijven de geheele reis nog steeds als een waren triomftogt Berlijn 20 julij. De Neue Pr. Zeit. is heden weder ver schenen. De redactie maakt bekend de volle verzekering ontvangen te hebben dat de maatregelentegen haar blad van hoogorhand genomen, alleen veroorzaakt waren door do artikelen over de reconstituering van het tolverbond. Zij meent derhalve de uitgave van haar bladaan de verdedi ging van zoo vele andere belangen en beginselen gewijd, niet te moeten staken en dat zij zich alleen heeft te onthouden van eigen redeneringen over het gemelde onderwerp. Zij ver zekert intusschenvan het deswegens gezegde niets terug te nemen en het standpuntdat zij bij de beoordeeling dier questie had ingenomen niet opgegeven te hebben. Uit Frankfort wordt gemelddat de laatste zittingen der bondsvergadering geen merkwaardige resultaten hebben opgeleverd. De vacantie zal in deze week beginnen het is nog onbepaald of de zittingen als zoodanig zullen gesloten dan wel eenvoudig verdaagd zullen worden. De hoop dat de liquidatie der vloot met het einde dezer maand grooten- deels zou zijn afgeloopenis bedrogenen de bondsverga dering is over dezen tragen gang van zaken weinig gesticht, dewijl de dagelijksclie kosten van onderhoud fl. 1000 beloopen. Ook te Berlijn is onweder gevallendoch niet zwaar. Men verheugt zich echter zeer, dat het de warmte cenigzins verminderd heeft. De visschen stierven in de Spree en in de hospitalen kwamen gevallen van sporadische cholera voor. Frankrijk. Parijs 20 julij. Aangaande de reis van den president zijn dc volgende berigten ontvangenGisteren middag ten vier ure begaf zich de president onder luid ge juich naar de prefectuur te Straasburg. Twintig minuten daarna trok de prins, vergezeld van een schitterenden stafde stad binnen. Onmogelijk is het eene beschrijving te geven van het prachtige schouwspel dat zij aanbood. Alle huizen waren met vlaggen versierdalle vensters met vrouwen bezet die met zakdoeken wuifden en den prins met bloemen be strooiden alle straten waardoor de stoet trokwaren door het volk bezethetwelk luide de kreet aanhief van leve Na poleon Ten ruim zes ure deed de prins, als burger gekleed, een rid door de straten van Straasburg en naar het naburige Roberstauwaar hij weldra erkend en begroet werd met do kreten van leve Bodewijk Napoleon leve de redder van Frank rijk Door deze ontvangst was de prins zoo bewogendat hij uit het rijtuig stapte, zich onder de menigte begaf en zich korten tijd daarna verwijderde. Nog heeft de president des namiddags de geschutgieterij bezocht en zich des avonds naar het bal begeven. Toen hy op de voor hem bestemde tribune plaats namwerd hij met daverende toejuichingen begroet. Meer dan 2000 dames wuif den met zakdoeken en ruikers. De prins heeftna eene quadrille te hebben gedansteene wandeling door de zaal gedaan en onderscheidene dames minzaam toegesproken. Bij zijn vertrek ten 11 ure werd hij wederom daverend toege juicht. Eene talrijke menigte omringde zijn rijtuigde prins gaf last om stil te houden en sprak gedurende eenige oogen- ldikken met de brave werklieden die hem hunne kinderen

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1