MIDDELBUMSCHE COURANT. 1852. Donderdag N° 88. 22 Julij. 'Jp Be ©Uitrei» ei» £lbmuti©trat»eu. Bittucnlaitb^efte &i)b»ugcn. Bi»itei»laitb©che tEijbtutjeu. IV), IVOTi WKCA.TME. De StaatsraadCommissaris des Honing in do Provincie Keelandbrengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden Datmet overleg van Ileeren Gedeputeerde Statenis bepaalddat de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op Maandag den 2 Au gustus aanstaande. Zullende de opening der Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Gemeentebesturenter affixieworden gezonden. Middelburg, den 19 Julij 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd, VAN VEEDENBURCH. frli W lifiVT/J til AH. De Burgemeester van Jffiddelhurg maakt bekend dat op Vrijdag den 23sten Julij 1852, des namiddags ten half-twee ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 21 Julij 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. ,/ItVÏ' MW F/SSCKEKW. De Personenwelke aanvragen hebben gedaan ter verkrij ging eener kostelooze vergunning voor do Vissclierij wor den in hun belang uitgenoodigdom zich vóór den 1 Augus tus aanstaande te vervoegen ter Gemeente-Secretarie. J Ml Jft T WSTJR I v ti VAN 'S HOXISR8 P1BTIH1XIEBE DOMEIXKlï. Verpachting- van TIKIUEÏgelegen in het District Middelburgover den jare en Oogst 1852, alsmede der Lam- mertiendenvoor een' termijn van zes jaren, ingaande den 1 Januarij 1853 Te 1reereten overstaan van den Notaris W. M. SNY- DER en Getuigen, op Vrijdag den 23 Julij 1852, op den Kampveerschcn Torendes voormiddags ten 10 ure. Te Vlissingen ten overstaan van den Notaris D. UYT- TENIIOOVEN en Getuigen, op Dingsdag den 27 Julij 1852, op het Stadhuis aldaar mede voormiddags ten 10 ure. De Diakenen der Vederduitsclie Hervormde Gemeente berigtengecollecteerd te hebben op gisteren avond: 1. een gesloten pakje, met het opschrift: Voor de Edele Waldenzen ter hulpe tot bouw der Kerk te Tarin', en 2. een ongesloten pakje, inhoudende een Coupon 2j pet. W. S. no. 16925, vervallen 1 Januarij 1852, groot 1,232'met het binnenschrift: Voor de Kerk te Turynwelke beide giften zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, den 21 Julij 1852. Diakenen voornoemd, P. DE BROEIvERT, Prteses. J. A. DE WAALScriba niDDELIIllRG, SI Julij. By besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden, aan de lieeren mr. van Sonsbeeck, hoogstdeszelfs minister van buitenlandsche zakenen jhr. mr. J. T. H. Nedermeyer ridder van Rosenthallaatst afgetreden minister van justitie, vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen van de onderscheidings-teekenen van het grootkruis der orde van het Legioen van Eer, en van groot-officier dier orde, hun door den president der Eransche republiek geschonken. Z. M. heeft, bij besluit van den 16 dezer, goedgevonden te benoemen, bij de dienstdoende schutterij te Zierikzeetot officier van gezondheid '3de klasse D. B. P. Zuurdeegthans schutter bij de dienstdoende schutterij te Amersfoorttot lsten luitenant A. P. von Bockom Maas, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant J. C. Leïnweber, thans korporaal, en B. J. A W. baron van den Borch. Wij vernemen met genoegendat het Iloogduitsche rrnT> irondor tliicctie revn den Heer FA. Kratz uit vijf-en-twintig personen bestaande zich voorstelt, bij gelegenheid der Middelburgsche Kermis alhier eeuige fraaije opera's op te voeren. De gunstige dunk dien zich gemeld gezelschap reeds in verschillende groote steden van ons rijk heeft verworven en het schoone reper toire zullen ongetwijfeld de liefhebbers van tooneel- en toon kunst uitlokken om de aan te bieden inteekenlijst met hunne naamteekening te vereerente meerdaar deze stad geruimen tyd van het genot eener opera is verstoken geweest. De hooge raad, kamer van vacantie, heeft, bij arrest van den 19 dezer, verworpen het beroep in cassatie, inge steld door den procureur-generaal bij het hof in Zuidholland tegen een arrest van dat hof van 13 april 11. Bij dat arrest is J. C. Sterrenburgburgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand van de gemeente Berkel en Roodenrijs ontslagen van alle regtsvervolging en tevens beslistdat art. 197 der wet op de nationale militie van 8 januarij 1817 (staatsblad no. 1), noch eenige andere wet, toepasselijk is op het verzuim van den ambtenaar van den burgerlijken stand, om in de huwelijks-registers ten opzigte van bruidegoms bene den de 40 jaren oud, te vermelden of daarbij over te leggen de bewijzendat deze aan de nationale militie hebben voldaan. Het is bekenddat de tegenwoordige minister van oorlog, vóór het aanvaarden van die waardigheid, chef was van het topografisch bureau. Men wil, dat als zijn opvolger in die betrekking de luitenant-kolonel van Panhuys in aan merking zal komen. De werkzaamheden voor het leggen van den Nederl.- Bclglschen telegraaf worden met ijver voortgezet. Op het Nederlandsch gebied zijn de palen reeds tot de grenzen gezet. De Belgische ingenieurs hebben den 17 dezer den weg van Antwerpen naar Breda opgenomen, om de noodige maatre gelen van uitvoering te bepalen. De lijn zal met den 1 oc- tober in werking worden gesteld. De tentoonstelling van voortbrengselen der nationale nij verheid te Arnhem is zaturdag ochtend geopend. Te dien ein de hebben de leden der stedelijke regering, vergezeld van den commissaris des konings in de provincie Gelderland en van heeren gedeputeerde Statenzich van het stadhuis naar het ge bouw der tentoonstelling begevenwaar zij door de muzijk van het stedelijk muzijkkorps ontvangen werden, en waar vervolgens de burgemeesterbaron van Pallandtvoorzitter der commissie voor de tentoonstellingeene rede heeft uitge sproken. Naar men vernoemt beloopt het getal der inzenders van voorwerpen ruim 700. Des namiddags van 15 dezer is een verschrikkelijk on- weder, van geweldige donderslagen vergezeld boven het dorp Katwijk uitgebarsten. Men heeft daarbij opgemerkt, dat het water, hetwelk bij stroomen nederviel, eenen onge- wonen graad van warmte vertoonde. Ook te 's Bosch viel een zware regenmet onweder vergezeld waardoor het weerglas, dat in de schaduw 91 gr. Fahrenheit teekende, tot 78 gr. daalde. In verscheidene andere gedeelten des lands heeft het mede zwaar geregend. Ilier en daar was zelfs de hagelslag zeer sterk; in de omstreken van Vianen is het te veld staande vlas door den hagel platgeslagen. Het état-majorhetwelk met Zr. Ms transportschip de Me rwede, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse M. C. van Vreeland, naar de Oost-Indiën zal worden overgevoerd, bestaat uit de navolgende heeren: de luitenants ter-zee 1ste klasse W. A. Kleyne en P. van Wijhe; de luite nants-ter-zee 2de klasse, R. A. Houck, F. J. Abresch, D. J. Brouwer, J. L. NierstraszII. E. BunnikJ. de Vry, C. Star Nauta jhr. A. Meyer jhr. D. BowierA. J. van Mans- veldt en F. M. Parker Verboomde officieren van gezondheid 2de klasse II. J. van Wessem en W. Kraake de officieren van gezondheid 3de klasse L. J. de Kanter en G. van Over boek de Meyer; de officieren van administratie 2de klasse J. S. Spanjaardde officieren van administratie 3de klasse M. J. Carlier, benevens de scheeps-klerkén C. J. Umbgrove, A. J. Lo'oyen jhr. J. C. A. van Ilaeften C. C. M. Ber- voets en A. L. Tiiierens. Eergisteren morgen is ter reede van Vlissingen gearri veerd Zr. Ms. korvet Sumatra, kommandant de kapitein ter-zee F. X. R. 't Hooft. Zr. Ms. schooner de Adder is, den 15 dezer, te Hellevoetsluis buiten dienst en de ótat-major op non-activi teit gesteld. Zr. Ms. schooner Atalante, luitenant-ter-zee 2de kl. jhr. A. Klerckis den 9 dezervan eenen lcruistogt naar Baltasound ter reede van Lerwick teruggekomen. Den 17 dezer is de Zweedsche oorlogskorvet Josephine van den Helder naar de Noordzee vertrokken, onder het lossen van saluutschoten. Eene vreeselijke misdaad schijnt in de onmiddellijke nabijheid der stad Kampen gepleegd te zijn. Dezer dagen kwam de hond van een visscher B. L. het huis van zijnen meester binnenstuiven, met eene zoo het scheen afgesnedene menschenliand in den bek. Voor zoo verre men kon nagaan, moet hij die op den wal of even buiten de stad uit de aarde opgewroet hebben. De eigenaar van den hond gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie. Bij nader onderzoek bleek het gevondene voorwerp eene vrouwenhand te zijn. Tot nog toe blijft de zaak achter den sluijer des geheims. LI. zaturdag morgenomstreeks half negen urehoorde men te Crollo, bij een geheel helderen hemel, een geluid, gelijk aan het ratelen des donders, terwijl eene tevens daar mede vergezeld gaande schudding der aarde werd vernomen, en wel zoodanigdat iemandop een half uur afstands be westen Crollo zijnde, zag, dat ligte voorwerpen er door be wogen werden. En jong mensch, B. S., die in de nabijheid van Amen in het land waszag dat zijne schoenendie hij op den slagboom van een hek had neêrgelegder door deze schudding afvielenalsmede dat een witachtig flikkerend voor werp boven hem van het Z. O. naar het N. W. vloog. An deren zagen een' vuurgloed, die met de snelheid des bliksems van hot >r. o. naar het N. W. de lucht doorkliefde en bij welks verdwijning zij donder meenden te hooren. -De loffelijk bekende Utrechtsche kunstschilder, de heer P. C. Vunder, is dezer dagen, in ruim 75jarigen leeftijd, te Amsterdam overleden. Zijn werk was inzonderheid in Engelandwaar hij geruimen tijd doorbragten in Duitsch- land, waar hij slechts kort verkeerde, zeer gezocht. Volgens de Utrechtsche courant heeft de heer Wünder zijne vier beste hem nog overgeblevene schilderstukken, bij uiterste wilsbe schikking, aan het museum te Haarlem vermaakt. Den 22 dezer zal van Harderwijk naar het Nieuwediep vertrekken, een detachement, sterk 110 onder-officieren en manschappen, onder bevel van de 2de luitenants der infanterie V. N. Verlegh en J. G. Ilamel, om den 24 daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Javagezagvoerder L. Tukbestemd naar Oost-Indië. Het primitief-contin gent voor Oost-Indië van 1070 is thans gebragt op 1200 man. Kerknieuws. Door den breeden kerkeraad der Her vormde gemeente te Leyden isuit een vroeger gemaakt twaalftal predikanten, het volgende zestal geformeerd: DD. Oorttc Alkmaar de Blaauw te Hoorn Ilugenholtz te Haarlem Nicrmeyer te 's Heer-Arendskerke Berkhoutte Monster, en Kooy tc Lisse. Hieruit is beroepen geworden Ds. de Blaauw; tc Hoorn. - s. Engeland. Londen 17 julij. De opgaven der versebiÉ-.i. lende partijen omtrent den uitslag der parlements-verkiezin- genloopen steeds uiteenen met zekerheid is het niet te bepalen, hoeveel der verkozenen tot de voor- of tot de te genstanders van het ministerie behooren. Zeker is het ech ter, dat de ministeriëlen in de laatste dagen gewonnen heb ben, en dat de toon der dagbladen van de opposanten aan merkelijk gedaald is. Die bladen voorspellen nu niet meer, dat het ministerie Derbyindien het zich al voor het nieuwe parlement mogt durven vertoonenstellig binnen weinige we ken geheel verslagen zal worden. Daarentegen doen zij op merken dat de hoofden der conservative partij niet meer spreken van het weder-invoeren van beschermende regten maar reeds zoo ver gekomen zijndat zij ronduit verklaren dat aan het herstellen van die regtenbepaaldelijk wat den invoer van granen betreft, niet meer gedacht kan worden. In dezen zin heeft zich onder anderen de kanselier der schat kist, de heer d'Israëli, uitgelaten, toen hij dezer dagen, abt candidaat voor het huis der gemeenten, te Aylesbury de kiezers van Buckinghamshire toesprak. Hij stelde toen een beschermend regt op de granen geheel ter zijdemaar ver klaarde dat hij gezind was om de landbouwende klassen uit haren kwijnende toestand op te heffen door eene verandering van het belastingstelselin dier voege dat zij geheel of ten deele bevrijd zouden worden van lasten, die thans in het bij zonder op haar zwaar drukken. Den 15 dezer, des avonds ten 7 ure, ontstond alhier brand in de uitgestrekte victualie-magazijnen der heeren Conbro en Polterin Haydonsquarewelk pand grooten- deels afbrandde, terwijl twee spuitgasten door het instorten van een muur zijn omgekomen. Men kent de oorzaak van den brand nieten gist dat hijdoor de brandende hitte op de eene of andere wijze van zelf is ontstaan. De hertog en hertogin van Montpensier hebben zich gisteren te Plymouth aan boord van een Spaansch oorlog schip, naar Spanje ingescheept. De hertog en de hertogin van Nemours en de Spaansche minister deden hen tot genoemd*) zeehaven uitgeleide. Dultscliland. Weenen 15 julij. Heden houdt de keizer zijn intogt in Peterwardein. Uit Bosnië en Servië zijn civilo en militaire autoriteiten gekomen om den keizer te begroeten. De sultan heeft een muschir met twee feriks en een schitterend gevolg gezonden om den keizerin zijn naam aan de Turksch e grenzen te complimenteren. Ook zijn aanzienlijke geschenken van Konstantinopel voor den keizer naar Triest gezonden. De Oostenrijksche Lloyd hoeft met de regering eene verbindtcnis aangegaan, waarbij zij op zich neemt om in de gemeenschap op de Po te voorzien, waartoe drie groote en onderscheidene kleinere stoombooten zullen gebezigd worden. De bemanning dezer booten zal door het gouvernement uit do equipage van 's rijks vloot gekozen wordenterwijl het toe- zigt over den handel welke ctoor middel dezer stoombooten op de Po gedreven wordt, aan het bestuur van de Oosten rijksche Lloyd zal worden opgedragen. Berlijn 19 julij. Yan eene half-officiële zijde is openbaar bekend gemaaktdat hetgeen vermeld is geworden door zich noemende organen der behoudende partij als of de Pruissi- sche regering haar aangenomen standpuntbetreffende de aan gelegenheid van het tolverbondhad verlatenof eerlang zoude verlaten, ten eenenmale ongegrond is, even als alles hetwelk elders verbreid is nopens een ultimatum, 'twelk door den graaf van Bismarck, betreffende deze aangelegenheid, den koning ter goedkeuring zou zijn aangeboden en door Z. M. zou zijn goedgekeurd. Driemalen zijnbij opvolging, de nommers van het hoofd orgaan der behoudende partijwegens heftige aanrandingen van de eer en den goeden naam van den presiderenden minis ter ter zake van de onderhandelingen over de handelsbelan gen door de policie in beslag genomen en alsnu in handen van het openbaar ministerie gesteld, ten einde, indien daar toe termen bestaanden verantwoordelijken uitgever wegens laster in regten te vervolgen. De uitgever heeft verkondigd zijne kleur niet te willen verzaken en de verdere uitgaven van dit blad te zullen staken, tot dat de regter in dezen zal heb ben beslist. Zoo het schijntis de aanval aan persoonlyko grieven toe te schrijventen ware het mogt blijkendat de ultra's van beide de uiterste partijen ditmaal, en bij de aan staande verkiezingenweder met elkander tegen het bestaan de bewind zouden willen zamenspannen. De regeringsbladen geven een breed verslag van de wijze, op welke de koning den keizer van Rusland tot aan boord van deszelfs stoomschip heeft begeleid, en van de hartelijk heid op welke beide de vorstenin dit welligt veelbeteeke- nend keerpunt der geschiedenis (gelijk daarbij wordt gemeld) van elkander afscheid hebben genomen. Eene tweede voorstelling ten hovedoor mademoiselle Rachel te geven had geen plaatsdaar zijofschoon met de grootste vrijgevigheid door den koning met giften over laden hare eischen te buitensporig hoog had gesteld. Uit Keulen wordt gemeld, dat de policie dezer dagen, voor het eerst volgens het nieuwe wetboek van strafregteen duel heeft gevonnisd. De eene duellist werd tot drie maanden vestingstraf en de secondant, die zich tegen elke minnelijke schikking op het terrein verzet had, tot vier maanden veroor deeld. De andere partij is, in krijgsdienst staande, aan het militair geregtshof overgeleverd. Keulen 16 julij. Met den telegraaf wordt geipeld, dat de landpost te Triest heeft aangebragt, dat den 22 mei te Canton de tijding is ontvangen van de aankomst van het Amerikaan- sche oorlogs-eskader op de kusten van Japanen van het ope nen van onderhandelingen van den bevelhebber van hetzelve met de .Tapnnsehe overheden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1