MIDDELRURGSCHE C O U R AIV T. 1852. Dingsdag 20 Julij. iScetiiccii cn Qbmiiiiötiraticn. isimicnlanb^cite ÜTijbingcu. tiiuniMiniojuiij. m s'7. B0 yor =4= NT-I JTS-ZOTE«JJ. Achtervolgens Art 3 van liet Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financien, bij resolutie van den 15 Julij jongstleden, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dienvoor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 217de Lotery zullen mogen uitgevente weten bij verkoop: Geheele Loten f 82,00 Halve - 41,00 Vijfde - 16,40 Tiende - 8,20 Twintigste - 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 19 Julij 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKERKE. TKIvUIIi; TMZIt Jl M M HMÏHMK. De Burgemeester en 'Wetliouclers van Middelburg maken bekend Dat de Heer Arrondissements-IJker andermaal zal vaceren tot den Herijk der Nederlandsche Maten en Gewigten te Middelburg, in het gewoon Lokaal, van af Woensdag den 21 July eerstkomende tot en met Zaturdag den 31 Julij daaraan volgende van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure en wel \an Woensdag 21 tot en met Maandag 26 Julij voor de belanghebbenden waarvan de geslachtnaam begint met de letter M, tot en met S, en van Dingsdag 27 tot en met Zaturdag 31 voor de dan nog overige IJkpligtigen terwijl verder des Donderdags meer bijzonder voor de belanghebben den uit de Buitengemeenten en des Zaturdags voor de verifi catie van het Medicinaal-Goud- en Zilver-Gewigt zal geva ceerd worden. En willen de belanghebbenden hebben aangemaandvan deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hunner Maten en Gewigten gebruik te makenzullende na den 31 Julij aanstaande overeenkomstig het besluit van Heeren Ge deputeerde Staten van den 6 April jl. (Provinciaal Blad no 5 IJ de Herijk gesloten zijn. Middelburg, den 16 Julij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Be Diakenen der fVederduitsche Hervormde Gemeente berigten gevonden te hebben in de collecte dei- tweede Voorbereiding, op Vrijdag jl., een ongesloten pakje inhoudende een 50cents-stuk en in die der Koorkerk op gisteren, een verzegeld pakje, het eerste ten opschrift voe rende voor Turynhet laatste Kerk Turijn J. R.welke beide giften zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, den 19 Julij 1852. Diakenen voornoemd, P. DE BROEKERT, Prinses. J. A. DE WAALScriba Nadat Z. K. H. de prins van Oranje verleden week de stad Tholen en eenige omliggende gemeenten had bezocht heeft lioogstdezelve zich begeven langs Bergen-op-Zoom naar Breda. Na in deze vesting het merkwaardige bezigtigd en eenige bezoeken bij verschillende autoriteiten afgelegd te hebbenis de prins met zijn' gouverneur van daar over Oosterhout, Geertruidenberg, Waalwijk en Tilburg naar 's Her togenbosch vertrokken om vervolgens over Grave en Nijme gen naar het Loo te gaan. Z. M. heeft, bij besluit van den 10 dezer, goedgevon den 1. te benoemen bij het wapen der infanteriebij het lste regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant A. FBeijen van reg. grenadiers en jagers b\j het 3de reg.tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant jhr. J. J. Melvill van Carnbéevan het regement grenadiers en jagers; bij het 7de regementtot kapit. der 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luite nant J. F. Luth, van het 6 de regement van het wapen; bij het 8ste regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant B. A. baron van Reede van Oudts- koorn, van het 5de regement van het wapen; en 2. over te plaatsen bij het regement grenadiers en jagei-3; de 2de luite nants P. J. A. Veerman, van het 5de en B. J. baron Mulert tot de Leenkulevan het 8ste regement infanterie. Zijne Majesteit heeft bij onderscheidene besluiten, gedagteekend den 8 en 9 dezer, no. 54, 55, 56, 57 en 69, goedgevonden te benoemen: tot 2den luitenant bij het wapen der infanteriebij het lste regementde kadets N. J. baron Mulert tot de Leenkule en C. F. E. de Jacquier de Lompret; bij het 2de regementde kadets H. F. Alings en T. Ongerboer; bij het 3de regement, de kadets C. A. de Favauge, F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, jhr. A. J. B. van Suchtelen tot de Haar en W. C. de Vree; bij het 4de regement, de kadets J. C. C. den Beer Poortugael en A. W. Greve; bij het 5de regement, de kadets L. J. M. Glasius, jhr. P. A. SerrarisE. F. C. A. Henekens W. Goudriaan en R. F. K. van Gorkumbij het 6de regement, den kadet K. F. A. van Emde; tot 2den luitenant bij het wapen der kavallerie: bij het lste regement dragonders, den kadet J. J. D. A. van Trojen; bij het 2de regement dragonders, den kadet jhr. J. B. van Mcrlenbij het 3de regement dragondersden kadet S. R. A. van der Meulen bij het 4de regement dra gonders den kadet J. II. Roosmale Nepveu; bij het korps jagers'te paard, de kadets jhr. K. E. Meijer en F. C. D. M. Hinlopen; tot 2den luitenant bij het wapen der artillerie: bij het lste regement vesting-artillerie, de kadets D. G. T. G. van der Voort Maarschalk en C. M. L. W. Rijnen; bij het 2de regement vesting-artillerie, de kadets F. M. B. Alewijn K. L. van der HeydenW. C. Hojel en P. C. Badon Ghyben tot 2den luitenant bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, de kadets A. C. Lorentz en J. Kalff; tot 2den luitenant bij het leger in Oost-Indië bij het wapen der infanteriede kadets K. W. H. de Coenens, H. F. Meyer, M. C. E. Ruempol, P. M. J. Penning Nieuwland, H. F. van HeumenJ. C. D. Janson en J. H. Swavingbij het wapen der artillerie de kadets W. B. ScheyH. Heyligers C. J. Essersjhr. C. H. B. Flugi van Aspermont, J. O. Gobius, II. L. Kilian en L. T. Boers; bij het korps der genie en sapeurs, den kadet K. L. Pfeiffer; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Akademie. Laatstleden zaturdag had alhier, in het schuttershof, de bijeenkomst plaats der jonge heeren en jufvrouwen van de gym nastische school, onder het bestuur van de heeren P. Pistorius en H. J. Dronkers. Deze uitspannings-vereeniging heeft aan alle aanwezigen, zoo ouders, leerlingen als andere bezoekers, veel genoegen gegeven, en hebben heeren directeuren, zoo wel als de onderwijzer en toezigtster, ter dier gelegenheid op nieuw bewijzen van tevredenheid over deze hoogstnuttige inrigting mogen ontvangen. Verleden zaturdag morgen werd te Ritthem de 13de tweejarige algemeene vergadering gehouden van de drie be staande schoolonderwijzers-gezelschappen in het lste district dezer provincie, onder voorzitting van den schoolopziener. Onder de genoodigden bevond zich de heer J. J. A. Creighton postdirecteur te Middelburg en gewezen schoolopziener in Noordholland, benevens de 26leden der bestaande oefenschool voor aankomende onderwijzers. Ten 10 ure werd de verga dering met eene hartelijke toespraak door den schoolopziener in het kerkgebouw geopend, waarna men elkander zingende het welkom toebragt. De president van het 2de gezelschap hield hierop eene rede over geduld, eene noodzakelijke ge moedsgesteldheid voor den Onderwijzer." De onderscheidene secretarissen lazen daarop hunne tweejarige verslagen voor, waaruit van den bloei der gezelschappen bleek, terwijl het bestuur der oefenschool een verslag dier inrigting mededeelde dat, hoewel verblijdende, toch zijne schaduwzijde hadvoor namelijk dewijl het kenbaar maakte, dat jeugdige onderwijzers niet allen van dat onderwijs gebruik maken. Nadat weder een zangstuk was uitgevoerd begaf men zich naar het school gebouwterwijl, na het gebruik van eenige ververschingen nogmaals ten aanhoore van eene talrijke schare eenige zang stukken in het kerkgebouw werden uitgevoerd. De hulp onderwijzer Bertel trad eindelijk open droeg een door hem zelf vervaardigd dichtstuk voor, ten onderwerp hebbende: het Bijbelboek." Eene wandeling naar de Zuidwatering en vervolgens een eenvoudige doch zeer vriendschappelijke maal tijd, waarbij nog eenige bijdragen werden geleverd, maakte een einde aan den te spoedig vervlogen dag. (Medeged.) Zaturdag avond gaf de heer S. Lantinga, wonende te Oranjewoud in Frieslandeene ventriloquistisclie mimische en plastische voorstelling iu de sociëteit la Belle Alliance te Vlissingenalwaar eene talrijke schare van dames en heeren was vereenigd, die algemeen den heer Lantinga toe juichten en niet ten onregte, want de voorstelling was schoon en ging gepaard met eene eenvoudige hoogst fat soenlijke en onderhoudende voordragtals ventriloque bootste de heer Lantinga verscheidene stemmen met de meeste juist heid na, terwijl hij in zijne mimische en plastische voorstellen met naauwkeurigheid onderscheidene karakters schetste ook de toeren, door hem als gochelaar verrigtvonden algemeen bijval daar vele zeer nieuw waren en alle met de meeste vlugheid werden uitgevoerd. De heer Lantinga heeft het voornemenom de steden van Zeeland te bezoeken en aldaar voorstellingen te geven welke wij hopen dat steeds druk zullen bezocht wordenwij durven daartoe bij deze uitnoodigen, overtuigd dat men daar over steeds hoog tevreden zal zijn. Ingez In Zuidbeveland hadden in do laatste dagen het vol gende tweetal ongelukken plaats Een arbeider onder Baar land eenig hout willende vervoer'enhad het ongeluk van den wagen tusschen de paarden te vallenwelke daardoor schichtig geworden aan het hollen geraakten. Toen men den ongelukkigen voerman eene poos daarna vond liggen bleek het, dat hij deerlijk gewond was en dat een zijner beenen was gebroken en de schouder ontwricht. De bakker te Oudelandezijn paard verwisseld hebbende en huiswaarts keerendegeraakte met het hem onbekende paard op hol. Bij het omslaan der kar brak de ongelukkige het been. Men verneemt uit het dorp Hoofdplaat, dat aldaar den 13 dezer twee jongelingen, zonen van een daglooner van die gemeentezich in eene nabij hunne woning gelegene kreek met zwemmen vermakende, zijn verdronken. De jongste op eene diepe plaats gerakendewilde zijn broeder hem ter hulp komendoch werd het slagtoffer zijner hulpvaardigheid. Hoe wel beiden spoedig uit het water werden gehaald en de oud ste zelfs nog eenige teekenen van loven gaf, mogt echter des kundige hulp niet baten om de drenkelingen in het leven terug te roepen. Donderdag hebben de nieuw benoemde ministers van justitie en van oorlog, de heeren Strens en baron Forstner van Dambenoy, hunne functien aanvaard. De minister van justitie heeft ter kennis van»<^f'daftr- bij belanghebbenden gebragt, dat zijne gewone aüdïëhtfen (uit len worden gehouden des dingsdags van iedere w^*tó}l33èa middags ten 12 ure, waarmede zal worden aangevangen den 27 dezer loopende maand. Wij vernemen, dat er onderhandelingen geopend zijn tot de sluiting eener echtverbindtenis tusschen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en H. D. H. de prinses Amalia Maria da Gloria Augusta, jongste dochter van Z. D. H. den hertog Bernard van Saksen-Weimarden opperbevelhebber van ons leger in Oost-Indië. Den 11 dezer hebben de door de Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij aangekondigde treinen met verminderde vracht prijzen voor het eerst gereden. Van Amsterdam zijn 's mor gens 26 wagens, bevattende omstreeks 900 reizigers, vertrokken, en 's avonds drie treinen, bestaande uit 44 wagens, met on geveer 1000 reizigers aangekomen.Over den Rijnspoorweg zijn dien dag van Amsterdam vertrokken een trein van 22 en een van 21 wagens, bevattende 1528 personen. Men meldt uit Willemsoord den 16 julij Gister avond werd alhier aan boord van het fregat Sambre, door heeren officieren der zeemagt, een luisterrijk thé-dansant gegeven aan de officieren van het Zweedsche fre gat Jo sepliin e, waarvan de aankomst vroeger door ons is gemeld; benevens de kommandant en officieren van dat fre gat, hadden een groot aantal van den wal genoodigde gasten het genoegen die partij bij te wonen; terwijl het schoone zomerweder ook op het allergelukkigste medewerkteora dezelve naar aller wenscli te doen afloopen. Het fregat J o- sephine zal bij de eerste gunstige gelegenheid zee kiezen om deszelfs verdere bestemming te volgen. Heden morgen circa 7 uur kwam uit zee alhier binnen het fregatschip Flevo, kapitein van der Mey aan boord heb bende een aantal passagierswaaronder de luitenant-kolonel Crollzijnde bij het aandoen van Sint-IIelena een der pas. sagiers, de heer A. van V uit hoofde van ziekte, al. daar achtergelaten geworden." Ii.erknleu.ws. 'Te Nieuwvliet is beroepen ds. W. Goude Quintvan Zaamslag klassis IJzendijke. Vergadering- van de Staten van Zeeland. Zitting van den 16 julij 1852. Tegenwoordig: de voorzitter, 32 leden en de griffier. Absent: de heeren Benteynliakebeekevan Diggelen, Bomme, van Voorts Catshoek Vis mr. Wagtho van den Berg en van de Pntte. De notulen der vorige bijeenkomst en de missive aan den minister van binnenlandsche zakenomtrent de verdeeling der provincie in kiesdistrictenworden voorgelezen en goedgekeurd. Aan do orde is het voorstel van gedeputeerde Staten, betrekkelijk de verbetering der middelen van communicatie. De vergadering vereenigt zichmet algemeene stemmenmet het door gedeputeerde Staten vooruitgezette beginseldat namelijkgoede aanlegplaatsen en geschikte middelen van overtogt voorwerpen zijn van algemeen belangen dat daarin zooveel mogelijk van wege de provincie moet worden voorzien." Voorts besluit de vergaderinginsgelijks met algemeene stemmen dat aan gemeente- of polderbesturenmitsgaders aan bijzondere cor- poratiën en personenvoor verbetering van bestaande of het aanleg gen van nieuwe wegenhet daarvoor benoodigde kapitaal renteloos zal kunnen worden voorgeschotenonder bepaling 1. dat zij zich daartoe zullen (voor de eerstemaalvóór ultimo sep tember'aanstaandeen vervolgeus voor den 1 maart van elk jaar,) bij gedeputeerde Statenmet eene gedetailleerde opgave van het uit te voeren werkmoeten aanmelden 2. dat het renteloos voorschot, in den regel, binnen 13 jaren moet worden teruggegeven, namelijk de 12 eerste jaren 8 en het 13de jaar 4 procent van het bedrag 3. dat geen regard op aanvragen van voorschot zullen worden gesla gen dan onder waarborg van eene geregelde teruggave der geleende penningenen van eene rigtige daarstelling en behoorlijk onderhoud van het werken 4. dat de Staten zelven op de aanvragen zullen besluitenop voor stel van gedeputeerde Statenen dat wanneer de aanvragen de daarvoor bestemde gelden mogten overtreffenzooveel mogelijk zal worden achtgegevcndat ieder eiland of district, volgens zijne bjj- drage in de te heffen buitengewone belastinggebaat worde. De instructie voor gedeputeerde Statenzoodanig als die door de daartoe benoemde commissie (bestaande uit de heeren mr. Kroef, jhr. mr. Schuurbeque Boeye, Beurner Hardenberg cn Uyttenhooven) is ontworpenwordt in beraadslaging gebragt. Door den heer mr. van Deinse wordtbij wijze van motie va» orde, voorgesteld om, voor alles, de provinciale begrooting over 1853 af te doendewijl vele leden huiswaarts wenschen te keeren. Do heeren mr. Blaaubeen en Hammaclicr verklaren zich er tegen en het voorstel heeft geen verder gevolg. Daarna wordt gemelde instructieeerst wat hare algemeene strek king betreftvervolgens artikels-gewijze en eindelijk in haar geheel met eenige wijziging aangenomen. Wordt wijders besloten dezelve, by tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zakenaan Zr. Ms. goedkeuring te onderwerpen. Vervolgens worden gedeputeerde Staten, conform hun voorstel, ge- magtigdom de dienst der stoomboot de Schelde door den tegen- woordigen ondernemerop den bestaanden voette laten blijven waar nemen uiterlijk nog gedurende één jaar of korter. Worden uifgebragt de volgende verslagen van do rapporteurs der afdeelingen a. bij monde van den lieer Buy zeop het voorseel van gedeputeerde Staten, betrekkelijk de aan de stoomboot de Schelde aan te bren gen veranderingen en verbeteringen i. bij monde van den heer Mazureop het voorstel van gedeputeerde Staten tot verbetering van de haven van Breskens enz. c. bij monde van den heer mr. Vogelvangerop het voorstel van ga- deputeerde Staten omtrent de beschikking over de in kas zijnde gelden van het fonds tot verbetering der wegen in het 4de en 5do districten d. bij monde van den heer de Smidt, op het voorstel van gedepu teerde Statentot het heffen van één opcent op de Rijks directe belastingenen het daarmede iu verband staande plan van jhr. de Jonge. Aan de orde gesteld voor de eerstvolgende bijeenkomst. Insgelijks worden aan de orde gesteld a. de provinciale begrooting over 1853, met het voorstel van gede puteerde Staten tot heffing van zes opcenten; en b. het adres van den gemeenteraad van Vlissingenom eene subsidie uit de provinciale fondsen tot daarstelling eener nieuwe spuisluis. Eindelijk wordt de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op zaturdag den 17 dezer, des voormiddags ten 9 nre.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1