MIDDULBUMSCHE C OIIR AIV T.w> 1852. Zaturdag m 83. 10 Julij. w v WXtJt-' ïX f V i i ij dit No. ontvangen de geabonneerden op de Middelburgsche Courant uitvoerige uittreksels van liet Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten dezer Provincie gedaan in de vergadering van 6 dezer. IScdtuvcu ctt Qibministraticn. o ejvjeesk r;.vi»0i. üimtculanböchc ïEijbiugcii. ihutculaMbschc SijbittgcM. De Provinciale Commissie van Geneeskundig- On derzoek en Toevoorzigt in Steeland, residerende te Middelburgverwittigt bij deze de belanghebbendendat zij hare gewone Vergadering houden zal op Vrijdag den 13 Au gustus 1852en verzoekt tevens allen welke dan verlangen ióen-e!:::-eu te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examenof tot 0oS" of Tandmeester of Drogist om hun daartoe strekkend Request, onder overlegging van do noodige bewijzen, vóór den 20 dezer maand, t? uoen „,j?" komen aan Professor 1!. DE JONGEVoorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 8 Julij 1852. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. DE MAN Jz.Secretaris. ylIVfiOV» i CrlSTCr. Do Commissie van Bestuur over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroed vrouwen in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Dat de zoodanigendie verlangen met den eerstvolgenden Cursusin de maand Augustus 1852 als Leerlingen bij ge zegde School to worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelvon, of van linnne Ouders of Voogden zullen behooren aan to melden bij don Secretaris der Commissieon aan denzelven zullen behooren over te leggen of to doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedragafgegeven dooi den Heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzing zal worden gegeven Dat de aanvang der Lessen zal plaats hebben op AVoensdag den 11 Augustus 1852 nadat op Dingsdag den 10 Augustus, des middags ten één ure, in het gewone Lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn En dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige da gen en uren, als omschreven zijn in ecne Lijst, welke aan het Lokaal der School zal voorhanden zijn. Middelburg, den 8 Julij 1852. Namens do Commissie voornoemd VAN BAKELGEMSecretaris. niDBEliBIIRC, Julij. Z. IC. II. de prins van Oranje heeft gisteren morgen ten 5 ure deze stad verlaten en is met het koninklijk stoomjagt ten 7 ure te Breskens aangekomen. Naaldaar de forten Fre- derik Hendrik en Willem de Eerste te hebben bezocht, heeft Z. K. II. een toertje gedaan door het 4do district. Ten 2 uro bragt Z. K. H. een onverwacht bezoek aan de stad Sluisvan waar hij begeleid door den heer burgemeester Ph. F. Hennequiïina de verlaten vestingwerken het stad huis enz. te hebben bezigtigd is vertrokken naar den Ka pitalen Dam. Des namiddags te Breskens teruggekeerdbegaf Z. K. H. zich aan boord van het stoomjagtwaarmede toen de reis werd voortgezet naar het vijfde district dezer provincie, en hetwelk gisteren avond ten acht uromet den jeugdigen vorst to Neuzen aankwam. Du verschillende herstellingen en onderhouda-werken aan de gebouwen op 's rijks werven to Vlissingen, zonder le verantie der materialen zijn bij de verleden dingsdag gedane aanbesteding aangenomen voor ƒ900, door do boeren Ken- dors te Breskens en Monnier te Vlissingen. Bij oen dezer dagen door den koning genomen besluit is de uniform voor de bataillons grenadiers en jagers aan merkelijk gewijzigdzijnde namelijk de gouden en"gele lis sen op tic groote tenue-rokken der officieren en manschap pen afgeschaft, als ondoelmatig bevonden, en vervangen voor de officieren door twee geborduurde gouden lissen aan iedere voorzijde in de lengte van den kraag, benevens drie zoodanige horizontaal geplaatste geborduurde lissenzijnde de overslag van den rok voor den goheelen troep vervallen en vervangen door een gewone op de borst met negen knoopon bevestigden rok. Deze laatste verandering is ook bij de ja gers ingevoerden hunne officieren bekomen gouden gebor duurde lissen op kraag en gulpen. Wijders is nog de gou den of witte kwast vóór de pluim ter zijde van en de grenaat achter op do grenadiers-muts afgeschaft, zullende do bodem voortaan niet met rood laken maar ook met beeren- huid bezet moeten zijn. Alleen de hoofd-officieren dragen in groot tenueop do grenadiers-muts eene witte aigrette. Den 5 dezer is van de stads-werf to Zierikzee met het beste gevolg te water geloopen het barkschip Drie Vrien den gebouwd voor rekening eencr reederij onder directie der hoeren de Jonge en Keiler, groot ongeveer 400 Java- lasten en bestemd voor de groote vaart. In de N. Kotterd. Courant van den 6 dezer las men de volgende advertentie uitnoodiging. Op lieden avond den 6 julij worden uit- genoodigd in het Hang, Café Suisse, wijk 4, no. 28, alle Bulten of Bogcheldragendenten einde aan den schoonsten of grootsten Bult eene exprosselijk vervaardigde Medaille uit te reiken, waarvan do beoordeeling aan deskundigen wordt op gedragen. Zegt het voort." Deze uitnoodiging heeft des avonds eene menigte van die bevoorregten naar het Café Suisse gelokt alwaar eene com missie ter keuring voor den schoonsten en grootsteu bult zitting had. Vele valsche bulten waren mede opgekomen doch de uit geloofde medaille is toegewezen aan een jong groenten- koopman wiens bult éénstemmig verklaard werd de gevor derde vereisehten te bezitten. De knecht uit het koffijhuis vreezende do overwinning niet te zullen behalen, heeft zich in tijds aan de mededinging onttrokken. In Friesland zijn in de laatste week 33 runderenter zake der longziekte, afgemaakt; totaal 5120. Vergadering- van de Staten van Zeeland. ^Zitting van dan 8 julij 1852. Present: de heer YIs, yoej-zittor f benevens 34 andere leden en de griffier. De notulen der vorige bijeenkomst wórden gelezén ëïl goedgekeurd. De griffier leest der vergadering voor, do voorstellen van gedepu teerde Staten a) Opzigtens do aanbesteding der provinciale werken en wegen; en l) Betrekkelijk ecne daar to stellen provinciale verordening op de jagt on visscberijingevolge do wet op die onderwerpen. Verzending naar de afdeelingen. Worden uitgebragt de verslagen van de rapporteurs der afdeelingen, omtrent do navolgende stukkenals Bij monde van den heer mr. Vogelvanger, a'Op het voorstel van gedeputeerde Statentot wijziging der ver leende magtiging tot af- en overschrijving op sommige artikelen der provinciale bcgrooting, dienst 1851 b) Op het voorstel van gedeputeerde Staten ter voorziening in de betaalbaarstelling van het aandeel der provincie in de verevende uitgaven voor kwade posten op do personele belasting; Bij monde van den heer Fransen van de Putte c) Op de verantwoording van do provinciale inkomsten en uitgaven over 1S50; d) Op bet ontwerp van begrooting voor de kosten van het provin ciaal bestuur, voor zoo veel liet Rijksbestuur is, over 1853, met bot daarbij gevoegd voorstel van gedeputeerde Statenbetrekke lijk de ambtenaren ter provinciale griffieen Bij monde van den heer Pierssens ij Op het voorstel van gedeputeerde Statenomtrent de bezwaren door Z. Exc. den minister van binnonlandscho zaken geopperd, tegen het vroeger gearresteerd reglement op het gebruik der pro vinciale steigers. Deze punten worden voor do eerstvolgende bijeenkomst aan de orde gesteld. De commissie voor do verzoekschriften brengt rapport uit op de navolgende adressen als van as) Den opzigter bfi de provinciale werkenM. J. Schramom ver hooging zijner jaarwedde; 4) Jucoba Maria Ceelen, weduwo J. van Iïertumom weder met eene gratificatie te worden begunstigd c) A. J. Brevet, civiel ingenieur, om bij de benoeming van eenon provincialen ingenieur in aanmerking te komen dBenige ingezetenon van het middelste gedeelte van Schouwenom hetzij geheel hetzij gedeeltelijk ten koste der provincieoen ha ventje aan den zoogeuaamden Sclielphock lo stichten; e) D. Dronkersom eene subsidie uit de provinciale fondsenten behoeve eener daar te stellen stoomhootdienst tusschen Middel burg eu Bergen-op-Zoom en ttisschcngelegeno plaatsen; Den gemeenteraad van Vlissingenom eene subsidie tot daarstcl- ling eener nieuwe spuisluis. Den gemeenteraad van Hontenisseom, gedeeltelijk ten koste dor provinciede haven van Walsoorden te verbeterenmet een anti- dotaal adres van eenige ingezetenon dier gemeente 88 Ingezetenen van Schouwen, tot wijziging van het polder-re glement en i) M. do Schinkelterugkomende op zijn vorig verzoekom met eene gratificatie to worden begunstigd. Wordt besloten dat de adressen onder 4def, g en li vermeld aan de afdeelingen gezondenen die ouder ac en i vermeld tor visie zullen worden nedergclegd. Do voorzitter doet mcdedeeling, dat tot voorzitters zijn benoemd, van de 1ste afdeeling: mr. Wagtho, van de 2de afdeeling: mr. Kroef en van de 3de afdeeling: mr. van Deinse. Hierna wordt do eerstvolgende vergadering bepaald op vrijdag den 9 dezerdes voox-middags ten 11 ure. 8T ATTEST- Gr JE ST E Ml AAK. TWEEDE KAMER. Zitting van 5 julij. Do hoer de Raadtnieuw benoemd lid uit Dordrecht heeft de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. Is ingekomen eene missive van den minister van financien waarbij het wets-ontwerp tot vaststelling van het nadoolig slot over 1848 wordt ingetrokken. Do kamer heeft een aan vang gemaakt met de beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling van hot muntstelsel van Nederlandsch-Indio. De commissie, benoemd tot onderzoek van het wets ontwerp op den waarboi-g en de belasting der gouden en zilveren werkenen bestaande uit de heeren van Doorn Metman, Jespers, Meeuwsen en Mackayheeft haar verslag over het, naar dc drie nota's van wijzigingen door de rege ring ingezonden gewijzigd wets-ontwerpuitgebragt, en meent de meerderheid dier commissie do aanneming van dat ont- werp te mogen aanraden. Zitting van 7 julij. Is ingekomen een wets-ontwerptot wijziging der heffing bij admodiatie van sommige accijnsen in Limburg. De alge- meene beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende het Indisch muntwezen is voortgezet en zou den volgenden morgen hei-vat worden. Kiigeland. Londen 5 julij. De verkiezingen zijn be gonnen. Onpartijdige binnenlandsche berigten zijn er uit de dagbladen niet te putten. Allen zijn eenzijdig. De Times meent reden te hebben om zich over het publiek to beklagen dat zijns inziens niet genoeg liet gewigt beseft der levens questie van vrijen handel of protectie. Het hof heeft zich naar Osborne op het eiland Wight begeven. Men zegt dat de koningin, alvorens naar Balmoral in Schotland to reizen, een kortstondig bezoek in Ierland af zal leggen. Om zich een denkbeeld van dc drukte en werkzaam heden in de bank van Engeland te vormenmoge het volgende dienentot 'het houden der rekeningen worden dagelijks minstens zestig folio journalen vol geschreven, tot wier in binding en het maken dor gedrukte hoofden en lijnen acht man, drie stoompersen on twee handpersen bijna onafgebroken gebezigd worden. In de plaatdrukkcrij vervaardigt°men ge- middel. l dagelijks 28,000 banknoten wier nommers zóó naauwkeurig door middel der machinerie worden aangeduid, dat het onmogelijk is eene enkele banknoot heimelijk weg te nemen zonder dat zulks ontdekt wordt. Gisteren heerschte Lier eene zoo ongemeene hittedat do thermometer op het midden van den dag in de schaduw bloedwarmte teekende. De felle gloed der zonnestralen ver oorzaakte ten half twaalf ure brand in een houten gebouwtje in AlbanyroadCaraberwellhetwelk nagenoeg geheel werd vernield. Duitscliland. Weenen 3 julij. Do onderhandelingen over de inlijving van de hertogdommen Modena en Panna in hot Oostenrijksche tolgebied zijn geëindigd en hebben tot het gewenschte resultaat geleid. De landverhuizing uit Bosnië naar Oostenrijk blijft voortduren. Tot dusver moeten reeds meer dan 3000 per sonen overgekomen zijn. De keizer is in den afgeloopen nacht te Ofen aangeko men en zal aldaar tot maandag blijven. Dingsdag zal de reis in Hongarije hervat worden en wel per spoorweg naar AVaitzen. In het keizerlijk gevolg bevindt zich, behalve de aartshertog Albreeht, de graaf von Griinne, nog vier vleugel-adjudanten en vier ordonnans-officieren. Naar uien verneemt zal een nieuw reglement voor do nachtsignalen bij stoom- en zeilschepen op zee volgens do voorstellen der Britscho regering aan do Europesche zee mogendheden, door de Oostenrijksche regering uitgevaardigd worden. Met 1 augustus zal het in werking komen. Men verneemtdat het Engelsche gouvernement een Europeesch congres te Londen wil doen houden, ten eindo algemeene maatregelen te bepalen ten opzigte der gedurige vermindering van de waarde der gouden munten. De Oostenrijksche badplaatsen worden dit jaar buiten gewoon druk bezocht. iKwitserlanct. -De vei-gadering van het Zwitsersch bondgenootschap is op 5 dezer te Bern geopend. Die ver- gadering is in eene ultra behoudende en in eene ultra liberale partij verdeeldde uitersten raken er elkander on er is dus een hevige parlementaire strijd te wachten. AVblligt zullen dc gematigde radicalen on de liberalen zich vereenigen tegen de ultra-radicalen en de ultra-montanenen daarvan ver wachten velen goede vruchten voor do orde en de vryheid. De tijd zal dit leeren. Gisteren zou in het kanton Neuchutel eene groote ver gadering worden gehouden, waarin de verhouding van ge noemd kanton tot Pruissen ter sprake moest komen. Men vreesde nog al voor lievige toonoelen. Frankrijk schijnt thans zeer gunstig ten aanzien van Zwitserland gestemd. Wankrijk. Parijs 6 julij. Men spreekt weder van pogingen tot liet vormen van komplotten onder de karrelieden. Er moeten dan ook weder arrestatien hebben plaats gehad. Andermaal is heden de Emancipation Beige in beslag genomen. Naar men heden verzekertis de regering voornemens de belasting op het zout weder in te voeren. Tot lid der académie van wetenschappen is benoemd de heer Bienaymé. Er hebben verscheidene plotselinge sterfgevallen plaats gehad, ten gevolge van de buitengewone hitte, welke alhier heerscht. Dezelve heeft ook aan verscheidene paarden voor openbare rijtuigen gebruikthet leven gekost. Het genootschap voor het lager onderwijs heeft in zijne algemeene vergadering, op gisteren eene bronzen medaille toe gekend aan den lieer Grünhoofd-redacteur van den Moni- teurvoor zijn geschrift tot verbetering der zeden onder de arbeidende klassen. Dit geschrift wordt zeer geprezen. De maarschalk Jeróme zal eene reis door Bretagno en Normandye ondernemen. De president heeft de nieuw ge bouwde stoomschroef-korvetkoningin Ilortense, ter zijner beschikking gesteld. Den 29 junij zijn 3 officieren der infanterie met een bootje, dooreen timmerman bestuurd, te Cherbonrg in zee gestoken om een pleiziertogtjo te doen. Den 1 julij werden zij nog vermist, eene stoomboot had tevergeefs getracht hen op te sporen. De lieer Carlier, oud prefect van policie, is sedert een paar dagen weder te Parijs. Hij heeft eenigen tijd doorgc- bragt op zijne goederen in Bourgondie. Onder degenen, die op 15 augustus geamnestieerd zou den worden noemt men de heeren Victorllugo, Tiiiers, Lefló, Baze en E. Sue. Mejufvr. Rachel heeft gedurende de maand junij in onder scheidene Fransche en Belgische steden 24 voorstellingen ge geven. Deze 24 voorstellingen hebben aan de beroemde ac trice eene zuivere winst van 84,000 francs opgebragt. 7 Julij. De tijdingen zijn beden van alle belangrijkheid ontbloot. Dc inwijding van den spoorweg naar Straasburg zal op bet bepaalde tijdstip plaats hebben. De president zal den 17 julij daarheen vertrekken en den 20 terugkeeren. Men spreekt nog steeds van de reisdoor den president naar

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1